AFGEKEURD. LEO XIII. Bureel Kapellestraat, Aalst. Uit i'Echo de Courtrai: Het gevaar van den drank. Patronage van St-Josepl 4 l'cgclltcns. Een man en een gazetje. ^'Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, j 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle I tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be- j stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5° JAARGANG. NUMMER 224. Aalst, den 22 April van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen: 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij- dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den i regel. Annoncen op de 4* Dladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor I de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot j het Office de Pubhcité, Rue de la, MadeleineBrussel. De geabonneerden hebben het j recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen- j volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen iu te zenden vóór 's Maandaags. Ja zeker, afgekeurd voor den troep, veroordeeld als lieden wier verkeer dient geschuwd te wor den als de pest, afgekeurd en verwezen op de klaarblijkendste wijze door de Eerw. Paters Re demptoristen in de zending van Aalst, dat zijn de groene kwibussen van Chipka en geheel den donsjenboel. Het is volstrekt onbetwistbaar, dat de volgen de woorden in het sluitingssermoen tot de bevol king van Aalst werden gericht. Wie ze zou loo chenen, zouden wij vlakaf zeggen dat hij binst de onderrichting een uilken gevangen, of met ge sloten ooren geluistert heeft Ge zijt volkomen gehoorzaamheid verschul- digd aan den Paus, aan de Bisschoppen en aan de Priesters, maar slechts aan die priesters, aangesteld door den Bisschop en die aan hun- nen Bisschop gehoorzaam zijn. Wat beteekenen deze woorden Ze zijn zoo klaar als putwater Wie werd aangesteld door den Bisschop Adolf Daens Wel, die werd afgesteld Wie is gehoorzaam aan zijnen Bisschop Toch Daens niet, want hij is om zijne onge hoorzaamheid door Mgr. gestraft, en wel zoo zwaar, dat het hem verboden is nog mis te le zen. En zijne ongehoorzaamheid blijkt voortdu rend uit de meetingen welke hij eiken Zondag voor socialisten en geuzen gaat geven, 't geen hem nochtans uitdrukkelijk verboden werd. De vermaningen der Eerw. Paters bepaalden zich evenwel niet bij woorden... Woorden vlie gen, en woorden worden vaak verdraaid, vooral door de groene schismokraten. Neen, bij hun vertrek uit Aalst, lieten de Redemptoristen hier eene herinnering na, eene gedrukte nagedach tenis der H. Missie, waarin al de gegeven ser moenen beknopt zijn herhaald en waarin duide lijk te lezen staat Vermijdt vooral de gazetten welke den raad en de wijze leiding der Geestelijke overheid niet geheel en al volgen. Welke gazetten zijn dat Volksstem Denderbode Nieuws van den Dag Fondsenblad of Land van Aalst, Werkman, Recht, De (schijn heilige) Waarheid Verleden week, op Mijlbeek, een manneken, een eerste Kommuniekant van dit jaar, leest het briefke voor zijne moeder af, en, gekomen aan de woorden Vermijdt vooral de gazet ten..., enz., vraagt de huismoeder aan heur zoontje welke gazetten hier bedoeld worden en waarom. Rap als een vlieg klinkt het uit den mond van het Eerste Communiekantje 't Land van Aelst en De Werkman pu bliek en herhaaldelijk door Mgr van Gent ge doemd. 't Rechtom zijne walgelijke en lage arti kels den beleediger van den Bisschop van Brug ge genoemd. De Waarheid: om zijne schijnheiligheid zoo zeer door het volk veracht en verfoeit, dat men haar getal snullen van lezers gemakkelijk op de vingers tellen kan. Ziedaar het antwoord van een kind. Wij zouden bij die eenvoudige woorden nog veel kunnen bijvoegen, doch laten voor heden de groene gazetten met de nieuwe veroordeeling der E.E. H.H. Paters op de maag. Moge die harde pil gemakkelijk doorslibbe- ren Roep nu maar, Pië, dat de Paters geen woord je over de democraten hebben gerept't is ver- loren moeite, man, al boter aan de galg gekletst! Burgers en Werklieden zullen zich aan de Woorden der Paters niet misgrepen hebben en l voorzeker uit éenen mond roepen ,l j Uwe werking is verderfelijk uwe woorden j zijn valsch en uwe gazetten gedoemd En eene nieuwe veroordeel ing valt u als een molensteen j op het lijf, in den afgrond waarin ge zóo diep en laag gevallen zijt Het schijnheilig orgaan der daensisten (De Waarheid), dunnekens gezaaid in onze streek, schijnt zich erg te be klagen op den eigendom zijner slijkschuur, waarheen de nijp tang der Volksstem van Aalst haar teruggebracht heeftzij schijnt zich thans vooral te verlustigen met te wroeten in 't moeras der lompheden. Pouah De groene schemering van hare onbeduiden de en zeer ondankbare lamp laten ons nauwelijks toe het dreyfusgezind orgaan te zien spartelen in de modder gelijk den duivel in een wijwatervat. Dat zij overigens niet denkt dat wij ons aan haar gaan vuil maken nooit van zijn leven I Ah, neen, nooit van zijn leven Wij keeren die christenen door onze bis schoppen veroordeeld, voor goed den rug en zeggen hun van verre, van zeer verre, uit gan- scher harte, vaarwel. Nu dat Z. II. de Paus aan de beter hand is, zullen eenige aanduidin gen nopens zijn innerlijk leven, welkom zijn De slaapkamer van zijne Heilig heid Leo XIII is zoo eenvoudig mo gelijk zij behelst enkel de noodige meubels benevens een groot kruis beeld en een afoeelsel van O. L. Vrouw. De andere zalen zijn beter voorzien, de eetzaal waar hij altijd zijne maaltijden neemt, de troonzaal waar hij ontvangt, de werkkamer waar Leo XIII het grootste gedeelte van zijnen tijd doorbrengt, eindelijk zijne miskapel, ziedaar zijne inrichting die enkel een zeer klein gedeelte is van het groot paleis dat het Vatikaan heet. Hier is de Paus-koning, volstrekt meester vol gens de wet der waarborgen, dat is te zeggen dat niemand het recht heeft het Vaticaan binnen te treden, zelts geene rechterlijk macht. Deze wet van den 13 Mei 1871 stelde een einde aan het pauselijk gezag te Rome, ontnam de pauselijke staten aan de rechtmatige eigenaars en is alzoo de grootste dief stal, die deze eeuw gebeurde. Nog bezit de Paus buiten het Vaticaan het paleis van Latraan en het kasteel van Gorndolpho, op eenige uren van Rome gelegen en dat aan den Paus bleef als zomerverblijf. Dezelfde wet stelt ieder jaar ten dienste van den Paus eene som van drie miljoen, in de gedachte den Heiligen Vader eene volstrekte onafhankelijk heid te bezorgen. Doch, nog Pius IX, noch Leo XIII trokken ooit een centiem van deze schadeloosstelling om alzoo verzet aan te teekenen tegen het ontne men der pauselijke staten en hebben zich vrijwillig gevangen gehouden in het Vaticaan. Dit paleis beslaat met zijne achtergebouwen eene oppervlakte van verscheidene hectaren, bevat 20 groote koeren, 1200 verschillende kamers en ka pellen en overgroote hoven. Iedere paus heeft aan deze hoven versieringen bijgebracht. De eene heeft overgroote boomen geplant waar- tusschen palmboomen, oranjeboomen, citroenboo- men, die het gansch jaar vruchten dragen de andere heeft fonteinen, beelden, lustgebouwen op gericht of nieuwe wegen getrokken. Pius IV maakte een schoon lustprieeltje, heden bijna verlaten, en Pius IX schiep de heerlijke grot van Lourdes, waar de bezoekers hunne naam kaar- ton neerleggen. Leo XIII onderhoudt de boomen, alle de ver sieringen en gebouwen met de grootste zorgen, heeft in een der uiteinden van den tuin eene plek uitge kozen waar hij liefst zijne stille uren slijt, namelijk in een klein zwitsersch huisje, dat hij zelf bouwde, en omwasscn is met schoonc wijngaarden. Ook heeft Leo XIII kort bij dit zomerverblijf waar hij bidden en denken komt een wezenlijke kleine dierentuin aangebracht, want hy houdt van het leven en de beweging die de reebokken, herten, gazellen, struisvogels, pauwen, eenden, ganzen, enz. mede brengen. Eene wandeling door dit gedeelte van den tuin is wezenlijk eene wonderheid, ondanks de zoo machtige en plechte herinneringen die schier aan iedere plant gehecht zijn, die getuigen waren van zooveel verheven gedachten en bespiegelingen, van zooveel beslissingen die den grootsten invloed hebben uitgeoefend op het menschdom. Daar voelt men zich afgescheiden van het overige der wereld, in deze heerlijke lusttuin gansch om geven met hooge muren door Leo IV gebouwd en die iederen onbescheiden oogslag onmogelijk fnaken. N. X. Op uwe gezondheid heet hot zoo dikwijls bij het drinken van bedwelmende dranken, en weet gij wat de Duitsche geneeskundige Tuczek er over denktluister even De alkool bederft de maag. Op uw gezond heid Hij vergiftigt het bloed. Op uw gezondheid Hij verwoest het zenuwstelsel. Op uw gezond heid Hij tast de hersenen aan. Op uw gezond heid Hij benadeelt het hart. Op uw gezondheid 1 Hij veroorzaakt lever- en nierziekten. Op uw gezondheid Toe schenkt nog eens in. Op uw gezondheid Nog een jaar of wat, misschien nog een maand of wat, en, op is uw gezondheid Op gaat uw gezondheid. Op gaat uw levenslust. Op gaan uw krachten. Op gaat uwe zielerust. Op I gaan uw naam, uw fatsoen en uwe eer. Op gaan uwe centen i. Zondag laast vierde men het patroonfeest van den Eerweer den Heer Bockstael. De ruime zaal, te dier gelegenheid ge schikt, was prachtig ver sierd opschriften, vlaggen, niets was er gespaard om 5 1/2 ure 's avonds deed de Eerw. Heer Bockstael zijne intrede hoera's en vreugde kreten galmden uit iederen mond, hartroerend was het om zien De fanfaren van St. Joseph speelde het Vaderland's lied, de turnclub defileerde... Wat was het prachtig Nooit zagen wij schooner hou ding van die wakkere jongelingen. De Heer hoofd onderwijzer der school, M. Van Sinay, in naam der Tooneelafdeeling, M. Leleu, in naam derFanfa- renmaatscbappij en M. André De Waegenaere, in naam der Turnafdeelingen, boden hunnen Be stuurder prachtige bloemtuilen aan, alsook zijn portret. Hartroerend waren de woorden van den Heer André uit aller oogen barstten tranen wan neer deze de werken van den Eerw. Heer Bestuur der herinnerde. Vervolgens uam het feest aanvang eene cantate wierd gezongen door al de jongelingen van den turnclub, de oefeningen met den stok, de canne royale, den escrime a la bayonnette, onder bevel van dèn heer Louis Teirlinck, wierden prachtig en krachtig uitgevoerd menigmaal vielen er zoo vele toejuichingen alsdat het onmogelijk was de geestdrift te stillen ook bij het defileeren werden er den Heer Louis Teirlinck de grootste toejui chingen toegestuurd. Wij zagen vervolgens de vrije oefeningen, onder bevel van M. André De Waege naere. Ieder stond verbaasd naar die j ongelingen te zien, wier spieren gelijken aan JanBreydel's zonen. Ja, M. André de Waegenaere, wij kennen u en uwe collega, maar wees fier over uwe maunen een lauwer bloeit over hun hoofd en dien lauwer zal u beiden nog meer kracht verleenen om in de moeilijke taak te volharden welke gij met zooveel ijver vervult. Voor het sluiten de Verheerlijking Prach tig zag men de kloeke turners vereenigd onder verscheidene zichten, toejuichingen, bravo's, hoe- j ra's galmden uit iederen mond, onbegrijpelijke i geestdriftmen riep van alle kanten der zaali Lang leve de Turners van St. Josephkring Eene handdrukking tot wederziens wierd er ver- wisseld en men verliet de zaal met de hoop nog dergelijke feesten te kunnen bijwonen. Nogmaals Heeren André De Waegenaere, Louis Teirlinck, Joseph Coppens en Van Sinay, profici at 1 duizend maal proficiat Renen die er was. Wij ontvangen de eenige hieronderstaande re gelen met verzoek van ze in de Volksstem te zetten M. Daens-Mayart drukt het volgende De wijze vrouw en zacht van aard, Veel vrede en genoegen baart... Maar is zij boos, oploopend, stuur Zij maakt 't geluk heel kort van duur. Het is zeker de eemgste waarheid die hij in deze laatste tijden gezegd heeft. PHcstei'Iijke iHMiocsningeiB. Broeders Hioronymieten. Broeder Constant, in de wereld Cbristiaens Antoon, overste van het klooster te Beveren, is gekozen tot overste van het klooster te St. Nikolaas, in vervanging van broeder Theodorus, overleden, Do E. 11. Schockaert, proles- sor in de Normaaisschool to St. Nikolaas, is tot coadjutor benoemd van den E. H. Geirnaert, alge meen bestuurder der Zusters van O. L. V. Presen tatie aldaar, en den E. II. De Pril, surveillant in de Normaalschool, wordt coadjutor van den E. H. Pastoor van St. Marie-Leeruu. Er bestaat te Brussel een man die zijn tijd gebruikt om in een onbekend gazetje katholieke dagbladen uit te schelden. Dat prullebladjc heet Onze Tijd. Dat gazetje, dat geene lezers telt, is nergens te vinden, en als men, door andere bladen verwittigd, achter een nummer zendt, dan antwoordt men stot terend dat er geene nummers bestaan. Dat is het bladjo. Nu de mau. Sedert jaren vischt de man achter eene kandi- datuuidie telkens voor zijnen neus wegdrijft. Met de flaminganten niet gelukt zijnde, hengelt hij nu langs den kant der daensisten, en om hunne gratie te winnen, scheldt hij op het Nieuws van den Dag waar hij altijd veinsde vriend vau te zijn. De man heeft nog een ander verdriet. Hij droom de er altijd van, een blad te hebben, en is er nooit in gelukt iets anders te vei richten dan allo de gazetten waar hij de hand naar uitstak, van de te ring te doen wegkwijnen. Van daar komt zijn schelden op do katholieke bladen, die invloed bezitten en lezers tellen Eene andere reden van zijn schelden is dat zijne grofheden door de autiklerikale bladen, als het Recht, het Laatste Nieuws en het Land van Aelst, overgenomen worden, hetgeen altijd voor zijn ga zetje een klein reklaamtje is. Eindelijk dreigt het openbaar bestuur, waar de man van afhangt, over te gaan in de handen der vereenigde radikalen en socialisten, die hem wel licht ieder scheldwoord tegen de katholieken gericht als een goed punt zullen aanrekenen. Daar hebben wij nu den man en zijn gazetje. Dat zij maar vele goede punten bij de antikatho lieken verdienen, maar zij moeten niet hopen dat wij ons zullen bukken om aan hunne vuiligheid het minste belang te hechten

De Volksstem | 1899 | | pagina 1