Aan de Waschkuip. ONZE JONGENS VAN 1798 Provinciale Tentoonstelling Stadsnieuws. Nieuws uit hel Vaderland. Nette. Wanne, wasschen, dat en is allemaal nog niet, maar ik en weet niet hoe dat gedroogd gekregen. Wanne. 't Is toch iet, van da sjabberen van die regen. Nette. En'tis bekanst kontinueerlijk zon der ophouden. Wanne. Zonder respijt, gelijk dagge zegt. Nette. 't Kan azoo tegengaan, Wanne, als ge aan de kuip staat. Wanne. Laat ons peinzen dammen 't alleen nie en zijn, de steenbakkers kuunen na ook achter de stoof pijpen smooren. Nette. Toetoe, wij en gaan ons daar nie in chagerneeren, droog uw handen af en pak een snuif ken. Wanne. - Wa goed gedacht, want als g' azoo nen halven dag over de kuip gehangen hebt, en al dien domp en diene loog in uw gezicht, 't doet deugd. Nette. Och Heere, Wanne, 't is azoo da ne mensch zijnen hemel verdiend, tettettet. Wanne. Jommer, Nette, 't en is nie da 'k mij beklaag zelle, oh, mijn kind, 'k en beklaag mij niet 'k ben ekkik nog fier op mijne stiel, en als d'heeren of ons volk ne keer willen uitpakken en 's zondaags met de witte borst en 't schoon gestreken kolieken uitkomen, peis ekkik nog fier ga weg in mijn eigen dat ze daarvoor eerst nog door Wanne heur handen moeten paseeren of dat z' het nie en zouden zijn. Nette. Elk moet azoo fier zijn over zijn werk. Wanne. Hebt g' het de pater in de missie nie hooren preeken eh, Nette, da werken mee uw handen al zoo zalig is als't kan zijn, Ons Heer beeft ook gewerkt Nette. Ik moe nog dikkels op die paters peizen. Wanne. Zie, 't is ook weeral gepasseerd. Nette. Wie weet of wij het nog zullen bij wonen. Wanne. Wij vallen, mij dunkt mij, op dib- beneuze gedachten, Nette. Nette. Och maat, al werken peist ne mensch azoo op alles ne keer, ons hoofd is rond en ne mensch gaat azoo mee zijn gedachten ook ne keer rond. Wanne. Zoije willen gelooven da'k zal moe ten niezen van uwe snuif, hij is pertekelier versch en goed, 't en is toch van 't donchistentoebakfa- briek nie, zeker Nette. Wa dagge ne mensch durft vragen, 'k snoof alliever zand als da'k zou iet willen da van dienen boel komt. Wanne. g'Hebt wel gelijk, 't en was maar om te lachen. Nette. Fleus en moet er t'Aalst anders nie mand niemeer leven als Doncheen ander moe van zijn winkelken voort doen en krabben en wer ken, en Donch heeft na alle artiekels in zijn maga zijn, d'ander menschen en moeten nu zeker niet niemeer verkoopen, hij verkoopt alles Wanne. 't Is geheel solvabel wat dagge zegt, 't is azoo gemakkelijk zeggen dagge 't volk geeren ziet, is 't gemakkelijk. Nette. Ik kan mij daar lastig in maken zie, hij heeft al jaren en jaren nen boekwinkel, duizen- de en duizende franken gewonnen mee zijn gazet ten, en na zou hij al de winkels willen rineweeren die toebak of chikskes verkoopen met zijn toebak- fabriek, na moeten z'allemaal bij hem om toebak of g'en zijt geenen goeien demokraat zeggen ze. Wanne. Jojo, ik heet dat dommekat, zulke dingen. Nette. En zijnen ellegoedwinkel nu ook, nu zou hij willen allemaal d'ander winkels dood doen die goed en kleeren verkoopen. Wanne. Ik zie da spel al lang af, mensch, en 'k heb 't altijd gezeid da geheel dienen boel van politiek en van donsjerij nie en was als om zijn zakken te vullen. Nette. Och, Wanne, ik en heb ook mijn hooge stieden nie gedaan, maar zeg mij na ne keer, als 't voor hem nie en is en voor de glore, waarom vechten diedonsjen altijd voor de schoonploschkes? DOOR PATTYN, priester. 15 -))))§((((- Groote, heerlijke bosschen weefden ons stadje vroeger in eenen gordel van groen. Het Wulpen bosch is er een nog merkweerdig overblijfsel van. Over vijftig jaren echter besloeg het Wulpenbosch ongeveer drijmaal zooveel gemeten nog, bij zoo verre dat buiten houtrapers, boschwachters, pens jagers, boomkappers en andere lieden, wien hun ambacht derwaarts riep, het niemand waagde langs zijne kronkelende padjes en eenzame dreven uit vrees te verdolen. De onlangs gelegde kasseide van Boschloo op Gent slingerde zich dweers door het kreupelhout heen. Hier kon men gaan, in 't lommer van de boomen, zonder één huis langs de nieuwe baan te ontmoeten, tenzij nu en dan een in der haast opgetimmerd drinkkroegsken voor voer- mans, reizende passanten en rondleurders. Aan den Dam, daar waar de Boschbeek eenen draai op haar zeiven maakt, lag eene houten brug, te recht het vagevuur der peerden genaamd, omdat het boogvormige dier ouderwetsche constructie het overstijgen zoo lastig maakte aan de zwaargeladene graan- en lakenwagens. Op deze plaats ook was het houtgewas het dichtst. Wanne. Daar zegde 't wel, Nette, azoo is 't. Nette. Pië moet malgré in de kamers zitten, awé zijn broer heeft erin gezeten, wat hebben die sikkeleers die daar voor gewerkt hebben na in hunnen zak meer als voortijds Wanne. Och Heere, hoe kan ne mensch zijn verstand azoo troebel zijn en da nie zien. Nette. Zij strijken de censen op en lachen, en de werkman die ervoor roept en zijn cencen voor verteert blijft dezelfden, alzoo is 't. Wanne. En Pië en was zelfs nog niet kontent van éénen keer in de kamers te zitten, hij stelde hem voor hier te't Olsjt en terzelvertijd te Gent, om twee keeren gelijk in de kamers te zitten. Nette. Ge ziet wel die mannen pakken om t' hebben. Wanne. En t' Olsjt zou hij moeten berremee- ster zijn, zullen de fabrikanten dan meer betalen of zal 't er Pië bijleggen van 't zijn, da zou 'k willen weten, en als.... Nette. Meende gij misschien da Pië zot wordt? Wanne. Lieve sinte Crispijn als hij de dag huren nie en kan doen opslaan, wa belooft hij dan Nette. 'k Weet het wel, maar hij heeft land te verhuren en huizen en hij vraagt d' hoogste pachten, iedereen kan 't aan die menschen vragen. Wanne. Gelijk dammen zeggen nie als voor zijne zak. Nette. Toe laat er ons van zwijgen, 't bedrog is 't land meester. (Ze wasschen voort). GHEÜSTT. Prijskamp met dc Knilbol. De commisie der verschillende feesten heeft, met goedkeuring van het Uitvoerend Comiteit, een algemeenen prijskamp met de Krulbol uitge schreven. Deze prijskamp, de voordeeligste van allen, zal geschieden op drie achtereenvolgende Zonda gen, te weten op Zondag 18 en 25 Juni en 2 Juli, telkens om 9 uren 's morgens te beginnen. 2000 Franken Prijzen, met Prachtdiplomas zullen verspeeld worden. De inleg is bepaald op 2 franken per peloton van 2 mannen; daarvoor bekomt elke speler eene kaart, geldig voor een bezoek aan de Tentoon stelling en dienstig voor hem zei ven of eenen andere, op eenen dag naar keuze van den bezit ter der kaart. De allerlaatste prijskamp voorde overblijvende winners zal geschieden op eenen later te bepalen Zondag van Juli, op twee banen welke zullen aangelegd zijn binnen den omtrek dea Tentoonstelling. "Wie verlangt deel te nemen aan dezen dubbe len merkwaardigen prijskamp, biedt zich aan, 's Zondags van heden af, tot den Zondag 4 Juni in begrepen, van 8 uren 's morgens tot 8 uren 's avonds, bij den heer Secretaris van den kamp strijd Th. De Grie, St-Pharaïldeplaats, 12, rechtover het Gravenkasteel te Gent. Daar kan men alle verdere inlichtingen bekomen. I)e fccsteu in de Tentoonstelling;. Het Comiteit van feestelijkheden heeft de feestelijkheden vastgesteld welke gedurende de maand Juni zullen plaats hebben Den 4, om 3 uren, uitvoering der Cantate Van Artvelde. Den 11, om 4 uren 's namiddags, Bloemen- stoet. Den 18, groot Wapenfeest, ingericht door de maatschappijen Saint-Michel, Jeanne d'Arc en le Cercle d'Escrime. Den 25, om 3 uren, Reuzenstoet. Deze laatste stoet zal ongewoon schitterend zijn. Al de steden der provincie hebben beloofd dat zij hunne reuzen zullen zenden om er aan deel te nemen. De bijzonderste Gilden, maatschappijen van Rhetorica, enz., hebben ook hunne medewer king beloofd. Er zal in den loop der Tentoonstelling ook een Weinige uren na de oplichting van den priester had geen mensch kunnen raden hoe er links en rechts van de Dam brug een twintigtal gewapende boeren in het jonge kaphout verdoken lagen, zoo heimelijk stil was alles. Nu en dan gleed een vluch tige manestraal door het nijdige wolkenfloers. Als dan stak van achter den zwaren eik, vóór de brug, één hoofd uit dat met een langen, vorschenden blik de baan onderzocht in de richting van Bosch loo. Eindelijk ging er een licht gedreun op, heel te gen't dorp, dat hoe langer hoe duidelijker werd. Tusschen 't getrappel der peerden heen hoorde men bescheidelijk het dof gehort en gestoot van een zwaargeladen vrachtwagen. Daar zijn zei mompelde Frans Heyvaert want hij was het die aldus op schildwacht stond. En gauw, in een krachtigen wip, de beek weer over, 't bosch in I Het plan der jonge boeren was het volgende Van eenen inval der Franschen in 't kaphout had den zij niets te vreezen. Al weerskanten van de baan maakte de breede beek, nog aangewassen door de slagregens dezer laatste dagen, den toe gang onmogelijk aan't peerden volk. Zoohaast de wagen vóór de brug stond, zou Frans vuur bevelen uit alle geweren tegelijk. Hij persoonlijk gelastte zich met het afmaken der trekpeerdenr Er waren negen kansen tegen tien dat de Fran- 1 schen, in de verwarring welke onvermijdelijk op een zoo stouten als onverwachten aanval volgen groote prijskamp plaats hebben voor Karabijn- schutters en Balspelers. De heer J. Lefranc zal tijdens de Tentoon stelling, met zijnen luchtbal reisjes doen in de lucht. Op zekere dagen zal de ballon vastgelegd wor den, op andere dagen zal de opstijging vrij ge schieden. Wie lust heeft eens een schoon panorama te aanschouwen, zal bij dergelijke luchtreizen hier toe de gelegenheid vinden. Congres van Brandweermannen. In de maand Juli zal te Gent, een internatio naal congres van pompiers plaats hebben. Tusschen de verschillige pompiers van België en van den vreemde, zullen uiterst merkwaardi ge en belangrijke kampstrijden gehouden wor den. Zondagrust. Zondag toekomende blijft de apotheek open van M. De Waele, Kerkstraat. De Iwcinszoiicu. Algemeene vergadering der leden op Zaterdag 22 April aanstaande, om 8 1/2 ure 's avonds, ter herberg Het Bronzen Paard bij d'heer Liborius De Tollenaere, Eiland straat, 1, nabij de Zwemkom. Diefstal van 7,600 frank.In den vala vond van verleden Zondag werd er, bij middel van valsche sleutels, ingebroken ten huize der echtge- nooten De Gols, Oude Vischmarkt, 10, en eene som van 7 duizend en 600 frank gestolen in bank biljetten, zilveren en gouden munt. De dieven heb ben de actiën onaangeroerd laten liggen, alsook een zilveren zakuurwerk. Onze wakkere policie spant al hare krachten in het werk om de daders te ontdekken. Mochte zij lukken Ylaamscli Taalgilde. Op Zondag 23 dezer maand, om 5 uren 's avonds, zal de vermaarde voordrachtgeefster Mevrouw Gortebeek, op ver zoek van het Vlaamsch Taalgilde, ter groote Feest zaal van ons Stadhuis, eene Voordracht geven over De Vlaamsehe Beweging-. Wat is zij Is zij nuttig Wie hoeft baar te ondersteunen Ingang vrij en kosteloos. Gnldcu Jubelfeest. Op 24 April aanstaan de zullen de heer Leo De Nul, schrijnwerker, trap pen en volletsmaker en zijne echtgenoote Anna Pe- tronella De Bode, hun gouden Jubelfeest in de kerk van St-Jozef vieren. Eikendeen is vriendelijk aanzocht de Jubelmis bij te wonen, welke zal plaats hebben om 9 uren 's morgens, in bovengemelde kerk. De Volksstem wenscht het geacht echtpaar van harte proficiat en nog lange jaren Bclcele. Zekere Frans De M., 58 jaar oud, is maandag middag in het huis van zijn broeder, waar hij sedert eenige weken inwoonde, van den trap gevallen en zoo erg gekwetst, dat hij nog slechts eenige minuten geleeft heeft. Aigcni-bij-llerzele. Zondag heeft op de wijk de Dikste Linde een duivenprijskamp plaats gehad, die, zooals het maar al te dikwijls het geval is, aanleiding heeft gegeven tot drinken, ruziema ken en vechten. Een genaamde Scheerlinck, van Aigem, heeft eenen slag gekregen bij middel van eene schup en werd deerlijk gekwetst. Zijn toestand is zeer bedenkelijk hij is maandag berecht gewor den. De gendarmen van Herzele hebben zich maan dag morgend ter plaats begeven en later is het parket van Audenaarde gekomen. De vermoedelijke dader, een persoon van 18 jaren, is aangehouden. Men zegt dat zijn broeder over een 2 tal jaren ook eenen persoon met eene schup zou doodgeslagen hebben, waarvoor hij nog gevangen zit. moest, het op een loopke zouden zetten, den wa gen met den priester in den brand latende des te meer, daar de duisternis alle verkenning onmoge lijk maakte. Alsdan zouden zij de beek doorwa den, den onderpastoor verlossen en triomfantelijk met hem naar Boschloo terugkeeren. Het plan was eenvoudig, te eenvoudig zelfs, het hield te weinig rekenschap van den moed der Franschen, die wel is waar onvriendelijke kerels waren, maar juist geen hazenhart in hun lijf hadden steken. Kraken! en piepend kwam de wagen intusschen al nader en nader. Slechts een deel der vliegende colonne vergezelde hem het gros was in den val avond weer naar Gent vertrokken. Juist toen 't ge vaarte enkel nog op eene boogscheut van de brug af was, streek een lek van de maan over de lange heirbaan, alles een oogenbliksken als bij klaren dage verlichtende. Ginds, gehuld in hunne lange mantels en half ingedompeld van de hitte van den drank en 't eentoonig geschommel hunner peer den, naderden de ruiters stap voor stap. Niet één sprak éen woord weinig waren zij bedacht op het- gene er eenige stappen verder tegen hen belegd werd. Opgelet, jongens, had Frans Heyvaert hun in de ooren gefluisterd, schoudert 't geweer. Inwendig bad hij kon de maan nu maar voorts blijven lichten. Vuur n dondert eene forsche mannenstem door de nachtelijke stilte. Grembcrgeu (bij Dendermonde). Don derdag nacht zijn dieven binnengedrongen in de woning van M. Baziel Van Dam me, handelaar in graan en bloem. Zij hebben den koffer, met ruim 2000 frank, medegenomen en een tiental minuten in het veld gedragen. Daar hebben zij het geld uitgenomen. Het was juist de huwe lijksdag der'zuster van M. Van Dam me. De die ven zijn onbekend. Lokeren. Het twee en halfjarig zoontje van den mulder Van Uitvanck, wijk Roosen, Edgard genaamd, dat donderdag door zijn acht jarig broertje door een geweerschot zoo onge lukkig in het hoofd en aangezicht getroffen werd, is na veel lijden vrijdag morgend om 3 ure over leden. Niuovc. Dinsdag morgend kwam M. Groe- ninckx, beestenkoopmam, met eenige koeien, bestemd om naar de weide te doen, door de Be verstraat opeens verschrikte een der dieren en verbrijzelde met hare hoorns eene groote spie gelruit van M. Stevens. Gelukkig dat de dochter met haast de deur van den winkel kon sluiten of anders had de koei groote schade kunnen aan richten. Wieze. Over eenige dagen werd alhier een diefstal gepleegd bij eene alleen wonende vrouw. De dief was langs een venster, dat hij openge broken had, in huis gedrongen, had de vrouw bij de keel gegrepen en haar tegen den grond ge worpen, de ongelukkige met de dood bedreigen de indien zij om hulp riep. De schelm was 14 of 15 jaar oud tot hiertoe is hij onbekend geble ven. Erwetcffem. Een schrikke lijke brand heeft zaterdag roud 5 ure 's morgends een der voornaam ste hofsteden de zer gemeente, ge legen in de Mo lenstraat en toe- behoorende aan de kinderen Van Lierde, vernield. Twaalf koeibees- ten, zes verkens, zeventig hennen en een schoone jachthond zijn in den brand omge komen, alsook eene aanzienlijke hoeveelheid koorn, hooi, strooi en aardappelen. Met veel moeite is men er in gelukt de paarden uit den stal te halen, die ook reeds aan 't branden was. Een moedige jongen uit de gebuurte, M. Richard Uyttersprot, heeft zich bijzonder onderscheiden in die omstan digheid. De schade door den brand veroorzaakt wordt berekend op vijftig duizend franken, gedeeltelijk door verzekering gedekt. M. de burgemeester L. Van der Veken, heeft zich onmiddellijk ter plaats begeven en aan de bevoegde overheid inken ge daan van de ramp, die volgens de eenen aan kwaadwilligheid zou toe te schrijven zijn anderen nemen zulks niet aan, want de kinderen Van Lier- de zijn oude brave menschen, die geen vijanden hebben, en hóe zou dan iemand zoo boos zijn van hun hof in brand te steken Eene menigte volks uit Sottegem en omliggende gemeenten is zaterdag en zondag de puinen en de verbrande beesten ko men bezichten. M-4.illis. Over ongeveer eeue maand stierf op eene ellendige zolderkamer van den Waterloo- schen steenweg een grijzaard, Philips V..., die door het weldadigheidsbureel der gemeente onder steund werd. De oude man scheen nog armer dan Job en leidde inderdaad een uiterst armmoedig leven. De erfgenamen haasten zich geenszins om de vodden en oud papier te deelen die op de kamer van den overledene gevonden werden. Men oor- deele over de onbeschrijflijke verrassing der erfge namen, toen zij zaterdag, terwijl zij den rommel aan 't doorsnuffelen waren, een ontvangstbewijs vonden waaruit bleek dat hun bloedverwant op eene bank van Brussel eene som van 500,000 fr, staan had En dertig schoten tegelijk knallen los. Er volgt een ijselijk gejank en gebriesch waartusschen, scherp als eene boor, een angstgegil opsnijdt. Een der trekpeerden zakt vóór den wagen neer, als een loodklomp, dood. Vier, vijf ruiters tuimelen, zwaai ende met de armen, achterover van hun beest on der de voeten. En als om de algemeene verwarring nog te vermeerderen, juist op dienzelfden stond bijt een nijdige wolk op de maanschijf en 't wordt weer pikdonker langs de baan. Aan vluchten echter werd er zelfs niet gedacht. Met eene bewonderensweerdige tegenwoordigheid van geest namen de Franschen aanstonds het ee- nigste besluit welke de omstandigheid hun toeliet. In plaats van het doode peerd spanden zij in aller- haast dit van een der gesneuvelde soldaten aan den wagen, en vooruit, te vierklauw, onder eenen ha gel van zweepslagen en godslasteringen de brug over Eenige kogelen vlogen hen nog achter na doch zonder het minste gevolg, dank aan de duisternissen. De boeren van Boschloo hadden ee nige Fransche ruiters van kant gemaakt en dit was alles. 's Anderendags, vóór dag en dauw reeds, kwam eene vliegende colonne onder 't kommando van majoor Courtois uit Gent naar Boschloo afge zakt. Wordt voortgeut).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2