Volks VOLKSVRIENDEN. 15 MEI. BureelKapellestraat, 15, Aalst DE SOCIALISTEN. 'T WOORD. Van alles wat. Wij lezen in Het Volk Oei, wd leugens Iets aardig i! Abonnementsprijs voor ganseh België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, S Ö,UU. --- o centiemen het nummer. -- Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden i te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5e JAARGANG. NUMMER 227. Aalst, den 13 Mei van het jaar O. H. 1899. i Vonnissen: 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4*bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het OJice de Pubhcité, llue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Hoeveel keeren zou de groene gazetschrijver van Chipka al niet geschreven hebben u Overal waar de kristene demokratie bestaat, kunnen de socialisten niets teweeg brengen. Te Gent hebben de socia listen aan het niet bestaan der zoogenoemde kriste ne demokraten te danken dat zij zooveel voor uitgang doen, dat zij zoo groot in getal zijn. Nu, laat ons niet spreken van Gent. Tot Aalst hier is er eene zoogenoemde kristene volkspartij, dus geen socialisten, zult ge zeggen. Halt wacht, zoo rap niet. Wat zou er hier meer zijn in onze geboortestad, groene socialisten of roode socialisten In dien walgelijken stoet, schande voor Aalst, die hier rondgeloopen heeft Zondag en Maandag, waren dat geen socialisten Of waren het misschien den helft demokraten 'tls waar, ge moet goed uwen bril opzetten om er een verschil tusschen te vinden. -De eene toonen nog uiterlijk dat zij voor den godsdienst zijn en de andere toonen het vlakaf, en roepen en huilen en bellen het uit op alle manie ren. En sedert dat die groene volkspartij is ontstaan hier tot Aalst, is het getal der socialisten vermin derd Zijn er nu minder socialisten dan over 5 jaar als de Donchenpartij is gesticht Iedereen moet met verlegenheid en droefheid bekennen dat de secte van Anseele hier is aange groeid en zijn zij hier in evenredigheid minder in getal dan in andere steden het is te wijten aan on ze brave katholieke menschen, aan onze katholieke patroons en commercianten, aan die verschillige vereenigingen en bonden die hier gesticht zijn, aan onzen bloeienden werkmanskring en patronagien der stad. Maar zeggen dat de donchisterij het werkvolk zal beletten socialist te worden 't Is om meê te lachen. Eerst en vooral het grootste deel der donchisten bestaat uit socialisten want nen treffelijken werk- mensch, door kristene ouders opgevoed, die nog een brijzei eergevoel bezit, zal zich wel wachten van meê te spannen met mannen die werken tegen 't geloof en alle overheid. En ten auderen verre van de socialisten tegen te werken, gaan zij met hen, hand in hand. Wie geeft er tot Aalst meetingen met de socia- j listen De hoofdman der daensisten. Wie is over 14 dagen gaan spreken te Brussel in j t lokaal der socialisten, met de hoofdman dier secte, Vandervelde? Nog eens de hoofdman der daensisten. Met wie hebben de socialisten een akkoord ge- maakt om in d'aanstaande kiezing de katholieken te bestrijden Met de daensisten. Wie ziet men in 't donker het huis van den chef van de socialisten van Aalst binnentrekken, om plannen te smeden, onweerdig van ne kristene mensch De hoofdman der Daensisten. En die mannen beweren dan of willen beweren atde groene volkspartij nen dijk zal zijn tegen't socialismus Overal waar zij ingericht wordt is zij het begin van t socialismus. Hunne princiepen zijn dezelfde ea un het doel der socialisten aan 't be- s uur geraken, aan 't schotelken zitten. Elk heeft zijne rechten. Elk heeft zijne plichten. Meesters, gij hebt rechten tegenover uwe werk lieden. Werklieden, gij hebt rechten tegenover uwe meesters. Meestors, gij hebt plichten te vervullen ten op zichte van uwe werklieden. Werklieden, gij hebt plichten te vervullen ten opzichte van uwe meesters. Dat is in 2 woorden de korte inhoud van de on sterfelijke Encycliek Rerum Novarum En dat is de rechtveerdigheid. En dat alléén is de rechtveerdigheid Wederzijdsche rechten, Wederzijdsche plichten. Daarin, en daarin alleen is de zoo gewenschte wereldvrede te zoeken. De vrede I t Grootste goed dat de mensch hier op de we reld wenschen kan Heilige Vader, goede, wijze Paus, Leo de der tiende, wij danken u voor uwe zalvende Ency- kliek I Mocht zij nageleefd worden én door meesters én door werklieden 1 Wij hopen het en wij strijden er voor. En t is daarom dat de 15 Mei voor ons een heu gelijk feest is. Wij strijden er voor Wij, Katholieken van Belgenland, Heilige Va der, uwe Katholieken, wij hebben uwe stem ge hoord en wij hebben ze verstaan. Wij hebben gezien dat er hier in ons land, dat u zoo na ter herte ligt, dat er hier misbruiken be staan, en dat de werkman, de kleine burger van de stad en de landbouwer van den buiten, maar al te dikwijls, ongelukkiglijk, het slachtoffer zijn van eenige baatzuchtige geldmannen. En 't is om die misbruiken uit té roeien, om aau den werkman, den kleinen burger en den landbou wer zijne miskende rechten, zooveel 't ons mogelijk is, terug te schenken dat wij sedert jaren werken en strijden. Eendracht baart macht 't Is onze vaderlandsehe leus. En daarom werken wij om de werklieden, de burgers en de landbouwers voor 't verdedigen hun ner belangen te vereenigen Zondagscholen en Patronagien, Werkmanskringen en Burgerskringen, Neringbonden en Vakvereenigingen, Ziekenfondsen en Ouderlingen Bijstand, Pensioenkassen en Werkbeurzen, Veeverzekeringen, Melkerijen en Boerenbonden. Die instellingen, Heilige Vader, zijn ons werk, het werk van uwe Katholieke onderdanen. 't Zijn zoovele vruchten van uwen vruchtbaren Wereldbrief. En als elk zijne plichten kwijt, zal de rechtveer digheid dan niet heerschen Zal de Encykliek dan niet nageleefd worden 't Zijn de vijanden van den Godsdienst niet, Pe trus Daens, die 't woord van den Paus zullen uit voeren. De Paus weet het wel. Hij zegt het zoo dikwijls Nooit sniucnspauiicn met dc vijanden van den Godsdienst. Kardinaal Rampolla, die gedurig bij den Paus is, verklaarde het nog zeer onlangs aan de katho lieke gazetschrijvers. Groene predikanten, vergelijkt uwe werken met de werken der katholieken 1 Ge meent zeker dat de wereld gered is met daar eenige arme steenbakkers tegen hunne bazen op te hitsen en die arme dutsen zonder eenig voordeel, 3 weken loon te doen verliezen Eerw. Heer Coppieters is 't woord kwijt, 't Woord is nu aan Mijnheer Baron Bethune. I Vanasso. 't Was ne misser met den hoog- f er zelf u Y'1'' 'T 200 met eens vaQ deure getrokken? g'hebt tijdnaartoeri°!kAIlraile:CSCheUr'i' Lucas' Waar gaat den toch al zoo la roeck' Wanneer zien wij u eens 't is Letterhoutemn8Tele,dei1d® ri-iSpap Zal gereed staan' voor 't gezondere6 r ®ekomen' Sottegem. Bedankt I en de pèrseveran W° verwachtei1 u> goeden moed te zijn. Ter cont Jw''' N°g geene 110011 Van verkoorli van Bal_\I0Z Woel. Ik lees in het woordenboek del van her eeile soort van schilderkunst door mid- envoegen van gekleurde steenen. En wat zeggen van de groene schijnheilige hui chelaars Gedurig staan ze te schermen met de Encykliek, en ze verstaan er 't eerste woord niet van. Of heeft de Paus zijne Encykliek geschreven om den Godsdienst te niet te doen Om ons te doen werken voor liberalen en socialisten Om ons te doen samenspannen met al de vijanden van den Godsdienst, tegen de Katholieken, de eenige mo gelijke verdedigers van lien Godsdienst In 't vuilblik van Chipka lag er over 3 weken de volgende vuilnis De socialisten leven getrouwer de Encykliek na dan de katholieken. O bittere spotternij Vraagt de Paus iets anders dan de rechtveerdig heid? Kan er rechtveerdigheid bestaan zonder den Godsdienst Leert de Godsdienst ons niet onze plichten kwij ten Steenbakkers. Het syndikaat der steenbak kerswerklieden van den Brusselschen omtrek, die zich door Pastoor Daens en de groene schismokra- ten laten leiden, heeft besloten een einde te stellen aan de werkstaking. Zij vroegen voor dit jaar eene verhooging van 50 centiemen de 1000 steenen, 't is te zeggen 3,00 fr. in plaats van 2,50 fr. De meeste bazen hebben ge weigerd en de werklieden zijn aan de oude voor waarde aan 't werk gegaan. De arme steenbakkers, geleid door de groene hoofdmannen, hebben dus 17 dagen werkloon verlo ren en de werkstakiug heeft bun doen hekomen O Dat is bet werk van die zoogezegde groene werkmansvrienden. Eene koele meeting is ze geweest, degene die de rooden, blauwen en paars-groenen zondag in den Skating-Rink gehouden hebben tegen het ontwerp van kieshervorming. De zaal beneden was niet twee derden vol, en op de galerij rondom, stond slechts eone dubbele rei toehoorders. Drie kwart der aanwezigen waren de gewone gapers en knikkers van Vooruit. Citoyen Vandervelde sprak daar eene franscbe rede uit ter verheerlijking van bet socialism, en, omdat ze hem niet verstonden, juichten de Voor- uiters nog al luidruchtig toe. Willekens, van Antwerpen, taterde dan ook zijn beurtje af om te zeggen dat burgemeester Braun zich aan 't hoofd der socialisten zou moeten stellen. Pie Daens, van Aalst, die in zijn gazet geschre ven bad, dat bij bier ging spreken op de wegen der Encecliek viel uit op al wat katholiek is in 't algemeen en op de Zusters van Liefde in 't bij zonder, betgeen hem zooveel bij val gaf dat keizer Edward en Nande Gist zich kronkelden van lachen. Als propagandamiddel op de wegen der Ence cliek preekte bij de algemeene werkstaking aan als strijdwapen tegen de katholieke regëëring. Als Pie van de katholieken spreekt, brandt zijn gelaat van wrok en baat. Eene dagorde, besluitende tot alle middels, werd natuurlijk aangenomen. Geheele de parade duurde maar een goed uur. 't Was koele, zeer koele, en 't zou wel kunnen uitgebrand zijn vóór 't geheel aangestoken is. Zoo veel te beter voor bet volk. Stokerijen. M, Maenbaut, volksvertegenwoor diger van Gent, heeft aan den minister vau financen gevraagd, welke wetgevende maatregels bij denkt te nemen om de stokers, landbouwstokers en Authentiek, landbouwstokers-zuiveraars ter hulp te komen, en heeft aangedrongen opdat eene spoedige en doel treffende maatregel zou genomen worden. We Zuidstatie te Gent zal tegen het einde dezer maand met eletriekscb licht verlicht zijn. Al de inrichtingen zijn voltooid en er blijven nog slechts eenige kleinigheden van toestellen in orde te brengen. Tot Harelbeke waren er van 1500 tot 2000 man nen op de meeting van den gestraften priester. Zoo ten minste schrijven toch de gazetten van Chipka. En in d'herberg, met de keuken, de slaapka mers, de zolder, de kelder, de koer, de stallen en zelfs 't konijnenkot bij, kunnen er geen 200 man Kosteloos vervoer. De minister van oorlog van spoorwegen heeft beslist dat de milicianen der nieuwe lichtiag, welke verlangen vóór den be paalden tijd dienst te nemen, recht hebben op kosteloos vervoer per spoorweg. Bericht aan derookers. I Rookt nooit, als gij nuchter zijt H Onthoudt u van rooken vóór de maaltijden, wanneer de maag naar eten vraagt III Wacht u ook van te rooken na de maaltijden, want de tabak is de grootste vijand der spijs vertering IV Rookt nooit als gij werkt, te peerd of per velo rijdt, als gij spreekt over gelijk welk ontderwerp. V Doet den rook nooit door den neus vliegen VI Ademt nooit den tabakrook in VII Wacht u van in bed of 's nachts te rooken- gevaar van brand VHI Spoelt wel uwen mond, als gij gerookt hebt en spoelt of kuischt uwe pijp met er alkooi of warm j water te laten doorloopen IX Houdt de pijp in de hand als gij smoort, Iaat ze nooit tusschen de lippen hangen of beter X Slaat uwe pijp in stukken in den aschbak en verbrandt den tabak op zolder en in de kamers voor vliegen en andere insekten te dooden want 't is daar den eenigsten dienst welke de tabak kan bewijzen. f Op de wereld vindt men aardige dingen. Men spreekt van wonderbare uitvindingen, aar dige en mysterieuse ontdekkingen, voituren zonder peerden, brillen zonder glazen, maar wat alles te boven gaat, en dat is gebeurd tot Aalst hoort 1 luistert leest I i Nen hevigen demokraat zoo kwaad zien dat hij ging bloed spuwen, en zou groen blopd gespuwd hebben had hij gekunnen, en dat omdat iemand i hem verweet Ge zijt nen Daensist 1 Waarlijk, ze moeten het verre gebracht hebben. Hebt g'j al bemerkt, lozers van't Stemmekenhoeveel volksvrienden - o hoeveel nieuwe volksvrienden er deze "♦laatste zes jaar opgekomen zijn •Daens n» 1, Daens n° 2, rianckaert, Lambrecht, Pelsmaecker, Ducatillon Lebon, Beun de Beer, enz. enz. Wie had er ooit een van die namen hooren uitspreken over zes jaar Was er een, een enkele van die mannen, die ooit eenen werkman aangesproken had die de rechten van 't werkvolk verdedigde, die ze deed gelden, die ze voorstond Nu is het meeting op meeting, bijeenkomsten, redevoeringen, veel is niet genoeg, als gij ze hoort praten, ze zijn de beste vrienden van den werk man, de ware, de oprechte, de eenigste zij zouden voor den werkman sterven (zoo zeggen zij toch En over zes jaar waar waren ze dan Er was dan ook werkvolk, er was dan ook nood, en meer dan

De Volksstem | 1899 | | pagina 1