ipfrn d 2U$i i Kapellestraat, 13, Aalst Bureel DE REDDING. Tc herroepen. De drij groote dommigheden van Pie Daens. HET LEEREN. t Effect. 'i Ilacnscmiiuzicli. Vaischheid en bedrog. Van alles wat. Abonnementsprijs voor ganscli België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moetenden dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteëkende brieven wor den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5° JAARGANG. NUMMER 228. Aalst, den 20 Mei van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij- I dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3" bladz. 10 centiemen tien regel. Aunoncen op de 4«bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor I de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot j het Office de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annoncé van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen- volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden voor 's Maandaags. Hij is met hart en ziel verwant Aan 't boos gebroed dat samenspant Tegen het Katholiek. Hij zwalpt en malt met 't helsch gespuis Waarvoor hij vroeger maakte een kruis, Hij kust het in 't publiek. Het Labarum van ons geloof Waarvoor hij koen ten strijde schoof Als kampioen van God.., Dat heeft hij, woedend, nu verraan Om met de slechten saam te gaan Hij zwaait dq groene vod Zoo groen als zijn vuil vaandel is, Zoo groen van binnen is gewis Zijn hart vol haat en nijd Hoe lijdt hijals hij soms bepeinst 't Verleden, dat hem tegengrijnst, Steeds knagend zielsverwijt. 't Braaf volk dat hij verleiden kon En in zijn valsche strikken won, Verbrokkelt, mindert, smelt... Dit ziende, zoekt de vuige schort Een bindsel dat zijn' boel omgord' En stijve met geweld. «Ja, Paus en Bisschop doemen mij Met recht en rede (zoo zucht hij) Doch, 'k geef de kans niet op. Wat ik verloor door nijdigheid Herwinne ik door schijnheiligheid, Al moest ze tot den top Heb ik mijn heil en vreê verspild, Reruiia jVofitruiu is het schild Der oude Roomsche Kerk, Dat mijn misdrijf vermommen mag, Mij misschien trekken uit den slag, Mij weêrom maken sterk 1!... Nauwelijks gedacht en reeds gedaan De huich'laar trok zijn masker aan En riep het volk te gaar. En, naar Sint-Martens heiligdom Trok de verleideprottersdrom, In dungezaaide schaar. Doch 1 dadr was 't groene kruid gekend Aan 't portaal stond een flinke vent, Die hun toesprak hieruit Met groene vlag, met Judas'kleur. Geen valsch lawijt hier... of de deur Krijgt gij op uwen snuit En, meester Judas gansch verbrod, Deed van den stok de groene vod En hield den naakten staf. En, als Sermoen en Mis was uit Dan, trok druipneuzend onze guit Naar huis, de straten af... 't Wierd nacht... De groene spitsboef lag Schrikzweetend, bevend... Wat hij zag Was inderdaad niet pluis Want... hij zag 't vuur van Godes wraak t Braaf volk versloeg den Monsterdraak Qp Kiezingsdag... in gruis Het spreekwoord zegtmet wie men ver- eert> wordtmen vereerd. En inderdaad, 't is de waarheid, iedereen ziet et ^a§elijks voor zijne oogen. Nu, met wie spannen onze donchisten van a st' hiermeê met liberalen en socialisten. aterdag verleden heeft er meeting geweest, aensisten, liberalen en socialisten hebben or't Woord gevoerd. Maandag verleden wederom hetzelfde. Waarom spannen de groene socialisten met de aanhangers van Anseele Is het om het volk te redden Neen, zekerlijk neen ze zeggen het zelf in hun gazetten. In 't socialismus geene ware redding schrijft de gazet van Zondag van de Vischmijn. Dus als het niet is om het volk te redden, kan het niet anders zijn dan om hun eigen zeiven te redden. Hun boelken is verre gezet. De drukkerij kapotwinkel om zeep. Alle specialisten al aangesproken om iets te verkoopen dat zou trekken, hebben zij goed ge vonden meê te spannen met mannen die zaken bestrijden die moeten in eer en macht blijven (Land van Aelst van Zondag.) Hoeveel artikels, geheele gazetten meê ne keer, zouden de donchisten al niet geschreven hebben tegen dc socialisten Ze zijn tegen den godsdienst, tegen alle over heid, tegen allen eigendom, ze willen van d'eer- ste Communie niet, ze begraven hun volk gelijk nen hond, ze zijn tegen Pastoors, Paus en Bis schoppen. En met zulke mannen doen ze meê. Waarom? Om hunne kas te vullen, om te leven op de kosten van den werkman. Omdat de papierwinkel niet goed meer en trekt. Omdat men de chik'skens niet kan kwijt gera ken Omdat er met geheel manden en zakken, hand doeken liggen die hunnen man niet vinden. Daarom meêgespannen met de grootste vijan den van onzen godsdienst, tegen wil en dank van priesters, Bisschoppen en Paus van Rome. Voor een handvol geld Voor 30 zilverlingen Judas moet met beschaamde kaken zitten in d'hel. Gij zit met uwen koffer-fort vol geld en papier, en GUSTAAF PETIT, die U"W oude werkman is, moet bedelen II! |Sij misverstaan hebben wij over 14 meid, dat M. Jaak zijnen tabak kocht in de Pont straat, in plaats van hem te koopen bij zijue groene makkers. Wij hebben slecht gedrukt 't was in de Leopoldstraat. O, die broodroovers 1 Daarmeê Amen. Zijne eerste dommigheid is van te zeggen dat de vrede op zijn gezicht te lezen staat. Beziet hem eens als gij hem ontmoetdie nijdi ge blik, die uitgemergelde kaken, dat gerimpeld voorhoofd, die getrokken mond, die genepen lip pen, dat verfronscht voorkomen, en daarbij die ellendige slodderbroek, is dat vrede of een gezicht van vrede Er is geen duivelsgezicht dat er zoo walgelijk voor komt. Zijn tweede dommigheid is van te zeggen dat heel Aalst demokraat is. Heel Aalst demokraaten och arme, zondag al de demokraten waren opgeroepen men had ze opgewekt en bepreekt, de goene cheffen waren van huis tot huis rondgeloopen, men had brief kens rondgestrooid, alle demokraten moeten op post zijn, 't was eene doodzonde, als ze niet kwamen, en, och Heere toch, in hunnen armzaligen stoet van zondag waren er 113 man, (13 man, nog 't getal van Judas), 113 man, in eene stad van 28 duizend inwoners geheel Aalst is demokraatGaat gij van uwe zinnen, Pië? 113 man, en dan rekenen wij daar nog bij de kin- ders onder de 16 jaar van uwen bloeiendenturnclub, 24 liberalen waarvan de eene meer naar den stokvisch stinken dan de andere, en een deel lief hebbers, die 's maandags moeten gaan kiezen. Ge heel Aalst is demokraatNe zooooot Zijne derde dommigheid is van een zijner oude werklieden te laten bedelen wij durven hem wel noemen, hij heet Gustaaf Petit, Pie Daens, wat meent gij dat 't werkvolk daar van zegt Gij zij t rijk,... en uw oude werkman moet bedelen. Gij hebt huizen en land,.,, en uw oude werkman moet bedelen. Gij wont 3O duizend Ir. 's jaars,... en uw oude werkman moet bedelen. Vele ouders hebben groot ongelijk hunne kinders te vroegtijdig uit school te trekken men houdt ze van de school af van zoohaast zij'hunne eerste Communie gedaan hebben, als waren zij volleerd. Wat wordt er van die kinders De meerendeel loopen op straat en hooren en zien en leeren al wat niet en deugt. Eenige leeren een ambacht aan, dat boven de macht is van hunne jonge jaren en nadeelig aan hunne gezondheid. Vele blijven te huis om commissiën te doen in den eenen of den anderen winkel en seffens eenig geld te winnen en zoo komt het dat zij na drij vier jaar commissiën gedaan te hebben, zonder ge leerdheid zijn, en te oud om nog een ambacht aan te leeren. Ouders, werklieden, laat uwe kinderen zooveel het zijn kan tot aan 14 jaar naar schole gaan en zelfs langer 't is maar van hunne eerste Commu nie af dat de kinderen hun verstand begint open te gaan, en dat ze snellen vooruitgang doen en de ge leerdheid zullen aanwerven die hun later zoo voor- deelig zal zijn. Bij ouders uit de burgerij bestaat er een ander misbruik. Senator Lammens zei over tijd eene groote waar heid België, zoo sprak hij, is tegenwoordig over rompeld van geleerden de geneesheeren zijn meer of in getal, honderden advokaten zijn zonder werk, eene macht van kandidaat-notarissen reikhalsen sedert jaren naar hunne benoeming, terwijl dat onze nijverheid meer en meer in de handen valt van vreemde, duitsche vakmannen, van joden en daar is een gevaar voor België. Dat deze die met uitstekende geestvermogens begaafd zijn hunne hooge studiën voortdoen en daartoe aangewakkerd worden, dat is redelijk. Maar eenieder daartoe aandrijven, en dezen voor- namentlijk die eene schoone gelegenheid hebben de zaken van ouders over te nemen of uit te brei den, en kundige nij veraars of handelaars te wor den dat is dwaasheid. De hooggestudeerde jonk heden zonder werk en zonder broodwinning zouden geheel dikwijls knappe mannen geworden worden zijn, die onzen belgischen handel zouden doen bloeien, en uit de klauwen rukken van de uitheem- sche grijpvogels. Het zij zoo In zijne gazet schrijft Pië tegen de socialisten, in de kiezingen spant hij er mee te zamen, en pas toor Daens gaat hen bezoeken in hun eigen lokaal te Brussel. Welken naam verdienen zulke mannen Zaterdag heeft priester Daens eene meeting ge geven hier tot Aalst. Hij viel geweldig uit tegen de geestelijkheid, te gen de Priesters, tegen den Bisschop, tegen den Vastenblok, en weet ge, beste Lezers, wat ef fect zijne woorden teweegbrachten De volgende 3 werklieden kwamen uit de herberg en zeiden Nu gaan wij naar de mis niet meer. Schoon dingen voor nen priester 1 Oh, zoo valsch De kinderen wilden dansen, en ze konden niet geen beetje maat in. Heeft de chef niet gehoord dat de eerste bugel de fa dièze niet heeft gespeeld Den helft geleende mannen I 2 protters van Nieuwerkerken Nen hal ven van Aaigem Een koppel kwakkels van Denderhautem 1 Éénen van Mespelaere met eene kiekeborst, en drij vierden van eenen van Schellebelle. Zoo een muziek, 't is om buikpijn van te krijgen; 'k beklaag de geburen die de repetiën moeten hoo ren. Pie Daens schrijft in zijn Land van Aelst alle weken zon der ons wordt geheel België socialist. En Pastoor Daens de gestrafte priester, de eigen broeder van Pië Daens, en medeopsteller van 't Land van Aelst pastoor Daens is dijnsdag der verleden week te Brussel naar het maison du Peuple gegaan, 't groot lokaal der Socialisten. Alhoewel zijn bezoek niet aangekondigd was, is hij er ontvangen als een vriendmet gejuich en handgeklap. Ne priester door de socialisten begroet en toege juicht I heten is toch zeker niet omdat hij ze be strijdt, gelijk de Paus het hem omlegt 1 Waarom is hét dan dat zij hem toejuichen Tegen de tering. Een professor der hooge- school van Parma (Ialië) beweert een geneesmid del tegen de tering gevonden te hebben hij zou teringlijders genezen hebben bij middel van formaüne. Werkstaking. In dc week van 30 April tot 6 Mei 1899 heeft de belgische staatsspoorweg 9.893 wagons minder te vervoeren gehad dan iu de over eenkomstige week van 1898. Ziehier eenige cijfers over de verliezen door het werkstaken veroorzaakt Verlies der koolmijnen 3 millioen 912 duizend 322 fr. Verlies der werklieden 1 millioen 912 duizend 500 fr. Verlies van de werklieden der nijverheid 102 duizend fr. Verlies der commerganten meer dan 5 mil lioen fr. Dat alles is de schuld van de patroons of werk bazen, zoo zeggen en huilen de groene en de roode. Klecdij. Minister Vandenpeereboom heeft eenen omzendbrief rondgestuurd, waardoor hij be veelt dat al de ambtenaars, bedienden en werklie den van den ijzerenweg, de volledige klecdij van hunnen graad moeten dragen. De kepi alleen is niet voldoende. Algemcciie mededeelingcii. 85 per 100 der Parijsche winkels zijn den zondag open. Opuimrookers blijven zelden langer dan 35 jaar leven. 12 oesters zijn voedzamer dan 3 liters melk. Men zegt dat één op 24 Engelsche rood of ros haar heeft. Wat mag hij tegenwoordig zijn Zon dag namiddag ten 5 1/2 uur kwam priester Daens per ijzerenweg terug van Wervick naar Kortrijk. In een wagon van 3de klas gezeten, voerde hij het hooge woord en deed zulke vreemde theoriön uit een, dat een der aanwezigen hem vlakaf vroeg Maar, Mijnheer, wat zijt gij eigentlijk, katholiek, liberaal of socialist Daarop antwoordde priester Daens Ik ben noch katholiek, noch liberaal, noch socialist. (Nieuws van den dag)

De Volksstem | 1899 | | pagina 1