luwerMeii - ïSis VERRADERSWERK. ONZE JONGENS VAN 1798 DIT AEDERBRAKEL. De provinciale kiezing. Volksparlement. Verschillend Aieuws. Viciil clc pa ca ilrc Stadsnieuws. De Geiicvei*. De (jenever is geen voeüiogs- middelhij kan volstrekt geen druppel bloed, geen spier vleesch vormen. Het is eene scherpe prikkel stof, zooals peper en andere specerijen. Velen gelooven dat een druppel of borrel hun de kracht teruggeeft als zij moede zijn; een slokje, denken zij, brengt de sterkte weder, die door den arbeid verbruikt is. 't Is waar, wie een druppel sterken drank ge bruikt, wordt levendiger. Maar waarom Omdat alle alle krachten, die voor den oogenblik in 't lichaam voorhanden zijn, in eens, om zoo te zeggen, worden bijeen geraapt. De genever werkt namentlijk op de hersenen op alle onze zenuwen deze laatste worden daar door opgehitst, en zoo schijnt het dat de sterke drank kracht zou geven maar er is niets van. Iets voor de schpijjvelaars. Bij het ge bruik van eene nieuwe stalen pen, steke men de punt een oogenblik in de vlam van eenen branden den lucifer hierdoor worden de vette deelen van de punt weggenomen en blijft de inkt aan de pen kleven, zoodat men er aanstonds mee kan schrijven. Negen maai sedert 4 weken heeft Z. H. de Paus, Leo XIH, aan de Katholieken van Belgie aanbevo len het katholiek Staatsbestuur uit al hunne machi; te ondersteunen. Hij heeft het gezegd aan Mgr den bisschop van Luik, aan de katholieke dagbladschrijvers, aan belgische bedevaarders, aan werklieden, aan bij- zonderen, die hij in verhoor ontvangen heeft. Gij hebt in België een katholiek bestuur, zegde de Paus, 't Is een bestuur dat veel goed gedaan heeft en waarvan ik nog veel goed verhoop, Gij moet het bewaren en ondersteunen, 't Is uwe strenge plicht Wacht u wel van het te bevechten, en omver te werpen, 't ware een onheil voor de religie. Vereenigt al uwe krachten tegen de socialisten die de grootste vijanden zijn van ons heilig ge loof. Dit zijn de eigene woorden van den Paus. Zij zijn klaar en duidelijk. En helaas, niettegenstaande die dringende ver maning van den H. Vader, zien wij in ons katho liek Aalst, de zoogezegde kristene demokraten, met een gestraften priester aan 't hoofd, samenwerken met de liberalen en socialisten, samenwerken te gen de katholieken, samenwerken tegen ons minis terie, en middels beramen om het omver te wer pen. Zaterdag avond gaf pastoor Daens meeting in de zaal Wellekens 't grootste deel der toehoorders waren liberalen en socialisten. Wij kunnen er 10 noemen die nooit naar kerk of kluis gaan, te be ginnen mei een kopstuk uit de Zoutstraat. Geheel de meeting was anders niets dan éen razige uitval tegen de priesters, en tegen de katholieken. Zoo spot die ongelukkige met de vermaningen van den Paus. Maandag was het meeting in Concordia, 't lo kaal der Aalstersche liberalen. De aangekondigde sprekers waren Lorand, de hardnekkigste liberaal der Kamers Heymans, van Mechelen, opsteller van 't godde loos blad Salvator Anseele, 't kopstuk der socialisten, en De Backer, kristen demokraat. 't Programma was: Oorlog aan't klerikaal staats bestuur, 't moet omver De vliegende bladjes, om die duivelsmeeting aan te bevelen en op te helderen, waren gedrukt bij.... bijPie Daens-Mayart. Ondersteunt uw katholiek staatsbestuur, roept de Paus. Wij zullen't omver werpen, roepen Pie Daens en pastoor Daens wij spannen samen met socia listen en liberalen en wij lachen met uwe verma ningen .En die huichelaars noemon zich kristen democra ten. DOOR ZP-A-TTTXTIST3 priester. 19 De guardiaan deed ze opstaan van deri grond ze zou, troostte hij, tot hare belooning de heimelijke wegneming van het wouderbeeld bijwonen. Vader stak den bollanteern aaD en wij traden het hooge tempelgewelf langs een dievenpoortje binnen. Moeder en ik bleven bidden achteraan, terwijl pater Simoen met vader het altaar optraden. Ik weet nog heel goed hoe de dansende schaduwen der pijlers en bochten op de witte muren zulk een zon derlingen indruk op mijn gemoed te weeg brach ten, dat ik mij aan moeders arm vastklampte. De pater wond eerbied iglijk het beeld in een stuk van den sluier vóór het tabernakel en zoo kwamen wij, in de diepste stilte, naar huis terug. Niet één sprak één woord, ik had een gevoel alsof mijn engel be waarder in ons midden meeging en de sterren daar boven hemellingen waren die naar ons keken. Het wonderbeeld is te onzent in de pronkkamer verborgen gebleven tot achter de jaren '30. Nu nog, telkenmale ik die kamer binnentreed, grijpt mij dezelfde heimelijke aandoening aan als in eene kerk. Hoe dikwijls is moeder hier niet komen zuchten, bidden, weenen, terwijl ik later in de Menschen, 't is weeral eens kiezing De katho lieke kandidaat is, zooals ge weet, M. Pierre Ver- haegen. Overal waar hij reeds meeting gaf behaal de hij veel bijval en genegenheid. Op de meeting te Nederbrakel waren, zooals ge woonte, twee of drij liberale vooruitloopers die den hondendienst doen van mouchards ofte overdragers en al wat ze er tegen wisten in te brengen was... dat zijne broek opgesloofd was!... Godzegeneu, jongens, wij wisten wel dat uw oordeel lang was, maar dat het zoo verre uitstak hadden we nooit durven denken. De heer Verbaegen, alleman die er mede gespro ken heeft kan dat getuigen, de heer Verhaegen is zeer zachtmoedig van karakter, gemeenzaam met elkeeq, steeds gereed om dienst te bewijzen waar hij kan of mag, en dat het rap geklonken is wan neer hij zich iets aantrekt dat is reeds bewezen. 'n En werker, 'n en volksvriend 't zit in 't bloed, want 't ls de zoon van M. Arthur Verhae gen, do groote demokiaat van Gent, geen iiu/sut/o demokraat, hoor, menschen 'n en katholieken, 'n en fermen katholieken, welk Paus, Bisschoppen en Geestelijken goedkeuren, en die voor 't volk is en bijzonderlijk die voor 't volk werkt. 't Zijn er die zeggen van M'Verhaegen dat hij nog jong is. Zijt gerust, brave lieden, dat is eene ziekte waar men alle dagen van geneest; 't zijn de jonge die werken, die zich geene moeite sparen.. Volksstem 1 Brave menschen Zonder uwe reden te schenden.... zou er strijd zijn Ja't, menschen, ja't strijd voor zoovele de gemeentebesturen wat geld uit hunnen zak smij ten, gansch noodeloos,'t geen toch eigenlijk de lastenbetalers alweer zullen moeten aanvullen. Eu waar zijn Wie komt er tegen op, moge» wij dat weten Zeker, zeker 1 d' Abord, gelijk de Franschman zegt, 'nen liberaal, gekozen door twee of drij mannen in de Concorde te Brakel (d' andere moe ten knikken) n' en zekeren.wacht eens hoe heet hij weeral.... daar, ge weet wel, van Maria-Lierde. Ge kijkt zoo aardig, menschen k' weet wel wat het is ge vraagt u af waar ze dat nu van tusschen gehaald hebben. En te Brakel zooveel liberalen zijn, hooveerdige kopstukken met al hun geld waar zijde menschen plezier meedoen aan vijf per hon derd... Och, ze zien dat er toch geen doen aan is, dus steken ze n' en strooimau vooruit waarmee ze zich belachlijk maken en die een schoon bewijs is van hunne onmacht. Volksstem, waar is die grrroote liberale partij waar ze zoo op boften Ze staat in de erwten, om de musschen schrik aan te jagen, 't ls 'nen chapeau buse, een paar ezelsooren en 'n en grijzen frak op 'n en stok gebon den... veel geblaai maar er zit geen leven in En wat zal die Fijnaard daar te Gent gaan verrichten Weet niet, menschen, weet niet 'k en ben niet goed op courant van zijne kapasseteiten, maar 'k heb hooren zeggen dat hij nog al goed kan kou sen stoppen en hemden wasschen, eu drinken als 't kiezing is, maar anders niet. Hawel, hoe weinig dat er nog bijkomt zou hij er niet voor dienen dan Adj ugé En den anderen Iemand die overal kandidaat is, uit hoog moed, maar die regelmatig eene flinke buis krijgt, 'n En hoofdopsteller (met vette letters) van het kromme Recht, een gazetje dat zeer weinig lezers telt. Iemand die zich zelf de Leeuw van Vlaan deren noemt... enfin, 'nen zeer kristenen demo kraat, gelijk Pie Azijn van Aalst, die eoinedie speelt met d'Encykliek van den Paus en die door den Paus afgekeurd wordt.citoyen Planckaert, alias 'tLeeuwke van Somerghem. Wat er toch hier van zijnen neus wil komen maken Ja 1 't Is diezelfde persoon die door W. Ar thur Verhaegen onlangs zoo schoon op zijne plaats gezet werd op de vermaarde meeting van Meirel- beke. Hij had M. Verhaegen uitgedaagd, en, bui- Kempen strijdend rondzwierf. Aan den eerbied mijner ouders voor 't genadebeeld schrijf ik mijne behoudenis toe. V. Hoe de wet op de loting de maat eindelijk deed overloopen. Intusschen was de tijd ook voor mij niet blijven stilstaan uit het speelzieke Wilhemke van vroe ger was een stevige jongen gewassen. Op zekeren morgen, den 18 September, hing een groote plakbrief aan het stadhuis uit, waarop te lezen stond hoe het Directoria, om 'te beginnen, eene lichting van 200,000 lotelingen onder de wa penen riep al wie diensvolgens zijn twintigste jaar bereikt had zou zich acht dagen later op 't stadhuis laten inschrijven, om aldaar zijne verdere bestemming te vernemen. Daar ik in 't jaar 1778 geboren was, en ik, god dank, goed oog, goed oor en eene dubbele onge- schondene rij tanden ten dienste van eene altijd ledige maag bezat, zoo wees het decreet van 18 September insgelijks op mijn persoontje. Op weerstand viel er niet te denken wie wei gerde op te marcheeren kon gerust een kruisken over zijn leven maken, indien de gendarmen hem snapten. Tegen den eersten boom den besten zond men hem een dozijn loodeti boonen in de maag. Dat ik bang werd of in zwijm viel, lijk het met velen het geval was, toen Stien Hermie de grafma ker ons het aanplakbiljet kwam mededeclcn ware ten zijne verwachting, M. Verhaegen kwam. 't Leeuwken was maar 'n en voet hoog meer 1 Dan begon het te zeeveren en te liegen, maar ge zaagt dat het er gewrongen uitkwam, en als M. Verhae gen begon en hem publiek voor alleman deed be kennen dat hij gelogen had, schandalig gelogen, 't was eendelijk om zien hoe het daar met 't hoofd tusschen de knieën zat te prazelen 'k was mis, M. Verhaegen,... 'k en kan het niet gebeteren 1 't Is wel besteed 1 Van eigen 1 Dat gaat alzoo met die zoogezeg de volksmannen, die oneindig veel babbelen, altijd 't zelfde lieken op alle meetings, en die niets uit werken, die moeten met'geuzen en socialisten mee gaan willen zeiets zijn. Nu, ook hier zal men hem bewijzen dat 't volk van geene groene komedianten wil hooren en alzoo zal 't op de kieziug klinken zie: Planckaert, Lgeuwke Planckaert, Op 11 Juni hangt er eene nieuwe buis aan uwen flankaert. Tot Zondag, elk den vriendelijken salut. Demokkaat. Sottcgein. De trein die ten 6 ure 29 des avonds uit Brussel-Noord naar Ivortrijk vertrekt, is dijusdag te Sottegem gedeeltelijk ontriggeld. De lokomotief, de foergon eu drie wagons sprongen uit de riggels. Na eenige vertraging konden de reizigers ongehinderd hunnen weg voortzetten. OeiMlci-uioiidc. Zekere Pieter Van Hiel, 40 jaar oud, wonende te Sint-Gilles-bij-Dender- monde, magazijnier in de fabriek Philips-Glazer, trapte verleden woensdag in een koperen nagel. De kleine wonde aan den voet had schrikkelijke gevolgen. Het vuur kwam in den voet en Van Hiel gaf weldra den geest. De arme werkman was ge huwd en vader van verscheidene minderjarige kinderen. L'Art de connaitre et soigner les montres et les pen dulesguide pratique utile a tous, un volume de 320 pages, 105 gravures. 1 fr. en timbres ad. Ju nius Gondy, horloger-fabricant, a BesanQon. ivioorscl. Zaterdagmorgen, rond den vijven is op de wijk den Hoek een hevige brand uitgebro ken in de hofstede der kinderen Hermans; gansch het gebouw is do prooi der vlammen geworden; al leen de uitgeblaakte muren staan nog recht. Dendcrliaiitem. Vrijdag waren drie met sers bezig met een waterput te maken, bij Donatus Houtmans zij hadden eene diepte vau 78 meters bereikt, toen in eens de put ineenzakte. Met aller- haast liet men koorden beneden en men gelukte erin de metsers boven te halen. Een hunner had den arm gebroken. Zwyndrccht. Aan het fort Isabella, heeft men het lijk gevonden van een persoon, deftig ge kleed, met hoogen hoed, die zich daar door den kop had geschoten.Het lijk is door de gendarmerie naar Zwyndrecht gebracht. Kinderen hadden den per soon daar donderdag zien rondwandelen. Het lijk, dat vrijdag morgend beneden den dijk aan het lortje Isabelle gevonden werd is her kend voor dat van Albert Barotte, koopman in graan, wonende te Parijs, rue de Louvre. Lokercu. Iu den nacht tusschen maandag en dinsdag zijn onbekende dieven ingebroken bij eene oude juffer, in de Luikstraat, Rosalie Backe schaver genaamd, die met hare meid sedert eenigen tijd bij hare familie, in de Kerkstraat slaapt. De dieven hebben de trapdeur afgerukt en boven en beneden alles doorzocht zonder iets te vinden dan eenige centen, eenige eiers en eene halve flesch wijü, waarmede zij nachtmaal hebben gehouden. Mocrbcke-Kocwacht. Een veekoopman op het Belgisch gedeelte dezer gemeente ging ver leden week Woensdag met een paar kalveren naar Lokeren en deed daarvan aangifte aan het douanen kantoor. Een der beambten, welke dien dag den stal van den veekoopman passeerde, meende daar nog een kalf in te bespeuren. Dat was zeker gesmokkeld dacht de man der wet. Toen de eigenaar thuis kwam, werd de passe- gelogen. Een gansch ander gevoelen vertrok mijn aangezicht en deed mij handenwringen, namelijk 't bewustzijn onzer macht tegenover den vreemden geweldenaar. Een oogenblikske dacht ik er aan mij de tanden uit den mond te stampen of wel mij den rechter duim te laten afkappen, lijk Karei Goedertier 't jaar nadien gedaan heeft, zoodat hij 't geweer niet meer kunnende vast houden buiten dienst ver klaard werd doch neen, alles wel ingezien, zulks was lafhartig en dom. Vader was niet meer te herkennen sedert den morgen van den plakbrief. Die anders zoo vreedza me man liep nu heel deu dag al knorrend en mor rend bij zijn zei ven. De schurken, de bandieten, hoorden wij hem j brommen binnensmonds, terwijl hij met deliauden op den rug, doodsbleek, in de uiterste gejaagdheid, de woonkamer op en afliep, het en is hun nog niet genoeg dat zij u geld en vrijheid stelen, zij eischen nog uw eigen vleesch en bloed op. Dat moeder insgelijks droevige dagen alsdan be leefde, des te meer, daar zij in een gezegenden staat verkeerde, hoef ik u niet te zeggen de arme vrouw deed niets dan weenen en at, haar eigen hart op van onrust en verdriet. Vader wond zich, hoe meer de noodlottige dag der inschrijving naderde, hoe heviger op. Eens zei hij mij Een vlaming verdraagt veel, maar wee hun avant gevraagd van het kalf, dat zich in den stal bevond. Geen passe-avant wijl de koopman beweerde geen kalf meer te bezitten Nu was er geen twijfel meer. Drij dagen bleef men de wacht houden om den koopman op heeterdaad te betrappen, als hij het kalf in questie wilde vervoeren. Toen kwam men eerst tot de ontdekking dat men zich vergist had. Het kalf was.... een groote hond. Appelterre. Zaterdag morgend was de ge naamde Alois De Cooman alhier, op de hoeve van den heer Francis Haelterman, aan hetgeen men noemt het ioschuren van eene mijt, toen hij eens klaps van den tas viel en zich den schouder ont wrichtte. De heer doctor Vander Linden, van Idegem, werd in allerhaast ontboden en deze verzorgde den gekwetste, die ook kloeg van inwen dige pijnen. St-Amaiidsberg. Een leurder van Loochris- ty, zekere Van Belle, was dinsdag avond omtrent 11 ure mogen meerijden met twee boeren, die naar de stad beir kwamen halen. Te St-Amandsberg viel hij van de kar en een der wielen reed hem over het lichaam de dood was oogenblikkelijk. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Etterbeek. Over eenige dagen bracht een haan een spoorslag toe aan een inwoner dezer ge meente, M. N... De wonde, eene gewone schrab aan de hand, scheen niet het minst gevaarlijk. Zon dag morgend bevond M. N... dat zijne hand eu voorarm opgezwollen waren. Een geneesheer werd oogonblikkelijk ontboden en bevond dat, ten ge volge van het indringen van vergift, de kanker in den arm gekomen was eene afzetting is dus onver mijdelijk. De haan had onlangs te Charleroi deel genomen aan een hanengevechtwaarschijnlijk zal een zijner tegenstrevers vergift aan de sporen gehad hebben. De haan zal er door vergiftigd geweest zijn eu nu het vergift aan zijnen meester medege deeld hebben. gegeven door de Katholieke I aufarenmaatschappij Voor God en Vaderland,» met de goedkeuring van het Gemeentebestuur. Niet alleen de schoone geldpremiën en prachtige eeremetalen moeten alle Katholieke maatschappij en aanzetten, om hunne deelneming te gunnen aan onze Nieuwerkerksche Vrienden, maar ze moeten zich herinneren dat onze geburenparochie zich nooit zoeken liet, wanneer het goldt de feesten van allerlei katholieken aard met moed en vreugd op te luisteren. 50 laar lang was 't Katholiek Muziek van Nieuwerkerken op de bres om 't Arrondisse ment Aalst in strijd en zegepraal te helpen nu ook, moet al wie eenigszins kan zijne dankbaarheid toonen aan onze brave buitenlieden, met het Mu ziekfeest te doen lukken. Men verzekert ons dat Nieuwerkerken een schoonedag zal belevenzoo voor de Kath. Partij als voor de Neringdoende Parochi anen.' De bijtredingen der Muziekmaatschappijen zijn boven alle verwachting. Zoiidagmst. Zondag toekomende blijft de apotheek open van M. Meirschaut, Korte Zout straat. Naar Gecrardsbergru. Zondag 28 Mei neemt de Kath. Jonge Wacht deel aan de inhuldi ging van het vaandel harer Geerardsbergsche Vrienden. Vertrek om 2 1/2 uren namiddag terug in Aalst om 9 uren. Reiskaarten te verkrij gen aan 1,15, vóór dij nsdag 23 Mei, bij deleden vau het Bestuur. Dc Iweinszonen. Zaterdag 20 Mei, alge- meene vergadering, bij M. Frans Tack, in 't lokaal van den Kath. Trompettersclub, rechtover M. Pe- teris, om 8 1/2 uren 's avonds. Krankzinnig en verdronken. Zondag gebeurde in het gasthuis een pijnlijk ongeval. Ze- die hem tergen, eens dat het hem te naar komt. Kijk, ik ben een man van rond de zestig, en nog- tans, zoo waar als ik leef, moet het er ooit op aan komen, ik zou nog helpen schieten op dat helsch gespuis. Liever, jongen, dan u onder 't vaandel van die volksfoppers, priestermoorders, kale rat ten, liever.... Hij kon niet verder het woord smoorde hem in de keel van woede. Gansch Vlaanderen door ging er als één kreet van vermaledijding op tegen de Fransche Repu bliek. Nu liep de maat eindelijk over. Vele knoeie rijen reeds hadden wij zwijgend opgepropt, deze zou de laatste zijn. 't Is altijd iets voor zeker, en tegenwoordig nog na zoovele jaren, voor onze jongens er zich in te trekk al met de loting. Go moet ouders, vrienden, uw dorp, uwe doening, alle de oude gewoonten en gemakken vaarwel zeggen om, God weet waar, van 's morgens tof 's avonds te gaan hooren zagen links, rechts, links, rechts, één, twee, één, twee, enz. enz. Ja, 't is altijd iets, maar men blijft in zijn land, men dient zijn eigen volk, men komt terug, men kan zich troosten met 't gedachtbinnen drij vier, vijf jaren keer ik weer,... ik zal de wereld gezien hebben,... ik zal meer mensch geworden zijn,... begeer ik een plaatske van den Staat, 't zal mij ter eer geschonken worden om dp wille van mijn carnet bij den troep. Wordt voortgeut).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2