DE VEERMAN. Bureel Kapellestraat, 1 o, Aalst Christene Volkspartij. Schooiers voor den Daens-Penning 't Wonderkind. Brief aan Menheer Peteris. Van alles wat. I - Pie en zijn Geweten. ..Jim Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5 oo. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5e JAARGANG. NUMMER 229. Aalst, den 27 Mei van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel.Annoncen op de 4*bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Katholicismus en Soeialismus kunnen onmoge- lijkte samen gaan. De socialisten bekennen dat. De katholieken bekennen dat. Reeds van over 5 jaren schreef de Osservatore Romano Een christen soeialismus is onmo gelijk. En inderdaad Het soeialismus is de loochening van allen Gods dienst, en 't Katholicismus is de H. Kerk zelf. Het katholicismus is gesteund op recht en recht- veerdigheid het soeialismus is gestèund op onrechtveerdigheid en diefstal. Een breede stroom ligt dan tusschen beide. En wel zoo breed dat men zich af vraagtIs het wel mogelijk dien stroom over te steken Is het j wel mogelijk den overkant te bereiken In andere woorden Is het wel mogelijk van van katholiek socialist te worden De stroom is breed, inderdaad Maar als ge 'nen veerman hebt die zich gelast met u over te zetten, dan zult ge er wel geraken. En daar is ne veerman op dien stroom. Aanhoudend veert hij over en weder, komt zijn schip vol reizigers laden aan het katholieke strand, en veert er mee terug over naar den oever der so cialisten. Die veerman is Adolf Daens, de Priester zonder Autaar, volgens getuigenis van Anseele en Van der Velde zeiven. Hij speelt die afschuwelijke rol! Niettegenstaande het uitdrukkelijk verbod van Z. H. Mgr Stillemaus, gaat hij maar altijd voort met meetingen te geven in dewelke hij 't volk op maakt tegen zijne Medebroeders iu het Priester dom en in dewelke hij den Godsdienst hatelijk maakt in de oogen van 'tvolk. Onlangs nog, na eene meeting te Aalst in de Molenstraat gegeven, en alwaar, volgens Vooruit Daens onze Geeste lijkheid en de Kerk op de hevigste wijze aanviel en bespotte, riepen verscheidene van zijne toe hoorders uit, als ze buiten kwamen Nu ga ik van mijn leven naar de Kerk niet meern Waren ze niet overgezet, die alzoo spraken Wij vragen het Is dat Priesterwerk Heeft Christus dat willen zeggen, als hij op den dag zijner Hemelvaart, tot zijne Apostelen sprak Gaat, onderwijst alle volkeren 't Is eene publieke schande Is er een soldaat die wat misdoet, hij wordt ge- stralt. Gaat hij voort in zijne boosheid, begaat hij maar altijd voort hetzelfde misdrijf, in een woord, is hij onverbeterlijk, wat doet men Men snijdt zijne knoppen af, men schrabt hem uit op de lijst van het leger en men zendt hem 't straat op. Geen wonder dus dat reeds van over vier a vijf jaar een hooggeplaatste officier vanbovengemelden held uitriep die kerel maakt misbruik van zijnen uniform ware hij bij ons, hij zou vliegen Nochtans moeten wij zeggen, tot onze vertroost ing, dat alle katholieken, die hij opgeladen heeft, niet afstappen op den oever der socialisten, maar Idat er velen, na eenen tijd op zijn schip gezeten te hebben, terug afstappen op het strand waar ze in- gescheept waren. Overwegende, dat, zijt ge heden bondgenoot van geus en socialist, M. Woeste toch altijd denzelfden is gebleven en nog altijd eerbiedigt en verdedigt datgene wat hij vroeger voorstond Om die reden biedt ons Comiteit U het Voorzit terschap aan der Jubelfeesten. TiOEKEDOE. zijne woorden en bijzonderlijk op zijne encycliek om hun verderfelijk werk voort te zetten. Wilt gij weten uit welke soort dat zij bestaat Zaterdag avond zaten er 14 christene demokra- ten in een kaveetjen van den Osbroek, en van de 14 hadden er 9 in den bak gezeten. O christene Volkspartij. Wie bedelt er voor den Daens-Penning Wat voor gasten zijn dat, gewoonlijk Nemen wij éeneu uit den hoop. Hij woont op de parochie W. Ne vent Bij den Troep gestaan 2 jaar na zijne klas moeten dienen Eene poos nietdeug geloopen Getrouwd tot Aalst Slechte zaken gemaakt Naar Frankrijk gegaan Ginder van zijne vrouw gescheiden Weergekeerd op Aalst-Mijlbeek Terug naar Frankrijk getrokken Met eene andere vrouw Dat mensch ook laten zitten Afgezeild naar Herdersem Gereed om zich op te steken met eene derde De wettige echtgenoot van die derde zulks on dervinden Moeten vluchten naar W.; Eindelijk aldaar liekeszanger voor Pastoor Dolf jj spelen j Deftige lui zou de Hollander zeggen. Norberr, 't wonderkind, de pensioenkas. Wij hebben hem deze week ontmoetonze moed kwam vol, nog zoo jong, 21 jaar en al zoo fel. Wat Woeste niet kan, wat Beernaert niet kan, wat Pastoor Daens niet kan, of Pie Daens, of Neelen, die zoo lang gestudeerd heeft, dat kan Norberr Piret, van Aalst. Hij heeft de pensioenkas opgelost in den jeugdi gen ouderdom van 21 jaar. 't Is een waar mirakel Als men uitrekent in broeken, alle jaren eene nieuwe broek, van 5 tot 21 jaar is 16 broeken, en in zijne 16d0 broek heeft hij de pensioenkas opgelost, 't Antwerpen in een stamineeken, en nu trekken, dank aan Norberr, al de werklieden al een pensioentje. Norberr, o Wonderkind, Wij groeten u, Turlutu, turlutu, De Aalscenaren danken u, Turlutu, turlutu. daar het Postbeheer volstrekt weigerde toe te ge ven, hebben de 3000 briefdragers best gevonden van het werk te hernemen. Of ze gelijk hadden. Geheime politie. - Het spoorwogbestuur schijnt voornemeus te zijn eene geheime politiebri- gade in te richten, bijzonder gelast met het toezicht in en rond de groote spoorwegstatiën. Spinazie. Om zijne zuiverende hocdanighe- hen wordt dit groensel ten zeerste aanbevolen voor lijdenden aan leverziekten homt het uiterst wel van pas. Het bevat tevens versterkende be stand deelen de geleerde Bunge heeft bewezen dat spinazie en eierdooiër eene grootere hoeveelheid verteerbaar ijzer bevatten dan de beste geneesmid delen. Mijnheer, Het Comiteit der Feesten-Woeste rekent liet achten plicht, UEd. uittenoodigen om deel te ma ken der Feestcommissie Tan 't Jubelfeest-Woeste. Overwegende, M. Peteris, dat gij 19 jarenlang te velde getrokken zijt tegen het liberalismus en krachtdadig met hand en tand voor de verkiezin gen van onzen Woeste hebt gewerkt Gehoord, dat gij den dag der kiezing, in uwen "e er, verscheidene kaarsen hebt doen branden voor den goeden uitslag der stemming (hetgene, God dank 1 is geschiedt) Wat is toegeven Ik neem mijn woordenboek en vind daar op dat woord het volgende ïuegeven wordt gebruikt wanneer twee ol meer personen of partijen, van wederzijds iets afstaan, om tot eene oplossing te komen, bij voorbeeld twee geburen liggen in twist voor ne meers, ne weg of iets anders, zij staan vau beide zijden iets toe om te kunnen overeenkomen. Als men dat woord gebruikt, veronderstelt men gewoonlijk dat er in 't spel twee wezens zijn. Ge zult mij zeggen, waar wilt ge naartoe Gaat de Volksstem nu ne cours vau vlaamsch geven Neen, dat niet, maar zie Iedereen van ons weet dat, als de katholieke ga zetschrijvers van België naar Home zijn gegaan, om hunne gitten aan den Paus te bestellen, dat onze H. Vader hun gezeid heeft Mijne kinderen, in d'eendracht ligt d'overwin- ning, de katholieken zijn te nijg verdeeld in Bel gië, er moet gewerkt worden voor d'overeenkomst, anders maakt gij het werk der socialisten en libe ralen, en zult gij u eigen zeiven den afgrond inwer pen. Dus, dat de katholieken malkander verstaan en toegevend zijn. Hier hebben wij het woord. Er moet toegegeven wordeu, voor d'eeudracht te bekomen de verschillige partijen moeten malkan der verstaan om overeen te komen. En weet ge wat de groene socialisten doen Er moet toegegeven wordeu, roepen zij tot de ka tholieken, de paus heeft het klaar gezeid, maar wij, demokraten, wij geven niets, niets veranderen wij, wij kuunon niet, ons gelool, ons harte ver biedt het ons. (Land van Aalst). Zoo verstaan zij de woorden van zijne Heiligheid Leo XIIIzoo trappen zij van den éénen kant zij ne raadgevingen en vermaningen onder de voeten, en van den anderen steunen zij zich op hem, op Vrcdekonferentlc in den Haag. De eigentlijke werkzaamheden der vredeskonferentie zullen eerst binnen eenige dagen aanvangen. De j eerste zittingen zullen ingenomen worden door de voorafgaande formaliteitenen samenstelling der j bureelen. Er zijn 3 kommissies gelast om de werk- I zaamheden voor te bereiden. De 1° zal zich bezig houden met de kwestie vau de vermindering der I bewapeningen en krijgsuitgaven. De 28 met de regeling der oorlogswetten, en de 3 met de kwestie van het scheidsgerecht, 't Is nu aftewachten wat die konfereutie zal uitbreugeu. Hervorming in China. Er is in China een I keizerlijk besluit uitgekomen waardoor de katho- I lieke godsdienst erkend wordt endientverspreidten goedgekeurd te worden in gansch het rijk. De kat- I holieke bisschoppen worden in rang gelij k gesteld J met de onde?koningen en gouverneurs der provin- j cies de missionnarissen met do manderijnen. 1 Bisschoppen en priesters zullen volkomen vrij zijn j de overheden te gaan bezoekou en met deze over al de godsdienstzaken te onderhandelen. De paus wordt aangeduid onder den naam van Kiao-Hoang (Keizer van den godsdienst.) Geweekte asperges. Nu het seizoen der asperges is aangebroken, zal er denkelijk weer een j bedrog gepleegd worden waartegen de huishoud sters moeten gewaarschuwd worden. Wij willen spreken over het weeken der asperges wat door vele verkoopers gedaan wordt alvorens ze naar de markt te brengen, 'sNachts slorpt de asperges juist zooveel water op als zij zwaar weegt, zoodat de verkooper, die 20 pond asperges verkoopt, zich 10 pond water doet betalen. En de huishoudsters begunstigen dit bedrog, omdat zij bijvoorkeur al- i tijd de zeer witte en blinkende asperges nemen. De versch gestekene asperges zien er nooit zoo verleidelijk uit als degene die eerst geweekt zijn dat is waar, maar men mag niet teveel belang hechten aan het uiterlijke. Een schoon uiterlijke heeft ons reeds meer dan eens bedrogen. Prijsvluchten. De fransche regeering heeft de belgische regeering verwittigd dat er voortaan gcene prijsvluchten van reisduiven meer mogen plaats hebben uit Chantilly, maar enkel uit Creil. Werkstaking der briefdragers te Parijs. Ten gevolge der stemming van den Senaat, die alleen aan de briefdragers de loonsvei'iioogiug wei gert, door de kamer aan al de bedienden van het bestuur toegekend, hadden de 3000 briefdragers van Parijs geweigerd aan het werk te gaan. De dienst moest door de openbare macht gedaan wor den. Dat heett echter maar één dag geduurd, want Zijn geweten. Ach Pie, vriend waar is de tijd waarop wij samen zoo gelukkig iu vrede leefden De tijd, toen ge zóo moedig, zóo dapper streedt onder de breede plooien van het katholiek vaandel I... Pie. Je Zijn geweten. De tijd, toen ge onver poosd donderdet en bliksemdet op ai wie of wat eenigzins den godsdienst onzer voorvaderen raken mocht I Pie. Jommer Zijn geweten. de tijd, toen ge uit al de krachteu uwer ziel, den onvermoeibareu kampi oen, den roem van 't katholiek leger, zoo hoog... Pie. Woeste I... Zijn geweten. ja, tot in den derden he mel verhieft, hetgeen hij zeker en vast verdiende I Pie. Hij Zijn geweten. De tijd, toen ge met reden zoo fier waart, onze nooit volprezene geestelijkheid te verdedigen, tegen laffe aanvallen van vrijden kers en liberalen Pie. mag.... Zijn geweten. ...de tijd, toen ge met zoo veel iever en vuur het katholiek en voorbeeldig bestuur onzer stad wist te waardeeren eu op te he melen Pie. ...eu... Zijn geweten. ...de tijd, toen ge in uwe ga zetten, den nederigen man, de ootmoedigheid, de verduldigheid, de christelijke onderwerping wist aan te prijzen Pie. ...moot... Zijn geweten. ...de tijd, toen ge einde en verre het goede zaad, den waren vrede versprei- det Pie. ...er... Zijn geweten. de tijd, toen gij zelf met zooveel godsvrucht bad Vergeef ons onze schulden en verlos ons van den kwade... n Pie. ...er er... zijn... Zijn geweten. Pie, man, de hoogmoed, ja, de hoogmoed alleen heeft u zooverre van den rech ten weg gebracht. De hoogmoed met al zijne nasle- pende ondeugden Om uwen hoogmoed te voldoen, gaat gij nu hand in hand met de ergste vijanden van Godsdienst, Vaderland en Huisgezin om uwen hoogmoed te voldoen, houdt gij niet op slijk en modder te werpen op al wat eerbaar en treffelijk is, op uwe vrienden, uwe strijdgenooten van vroe ger Welke verantwoordelijkheid voor den rech terstoel van God God is oneindig goed, ja, maar ook rechtveerdig PARLOIR. Van Asso. Hebt gij de geestelijke i R. ontvangen We zullen a nen stoomboot enve loppen zendeo. Haeltert. Herlelijk dank. - V. D. Tot maandag. Dolt. Hier alles wel. In 't kort komen z'af. Malbroek. Uwe tegenwoordig heid van deze week heeft ons veel plezier gedaan. Theophiel. Der is eene nieuwe methode om muizen te vangen ze binden nu een champagne stopsel aan hunnen steert. Baasken Van de Vi- gaerde. Ligt den dikken eik nog altijd omverre Quomodo ciciderunt fortes i

De Volksstem | 1899 | | pagina 1