m -mÈi, Stadgenooten, waakt. MIJNHEER WOESTE, aDinw -j^tocw j j j BureelKapellestraat, 13, Aalst Wat Pie Daens schreef in 1874. Hoe men Socialist wordt. L^ïins'Vihf -- Wat onbeschaamdheid im Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Yoor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, by verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5* JAARGANG. NUMMER 231. Aalst, den 10 Juni van het jaar O. H. 1899. Vonnissen: 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschende nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4e bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Te midden van onz' brave troepen, Zijn twisters opgestaan, die roepen Omhoog de groene scheuringsvaan Met Catholieken is 't gedaan Verraders, gij zult het ervaren Wat onze Jonge Wacht vermag Geen roode, groen' noch blauwe vlag Bij onverbasterde Aalstenaren De kiezing nadert Strijdmakkers, van nu af gewerkt, onverpoosd I Voet bij stek gehoudenNiet schrikken voor straatrumoer, en tegenover 't betaald crapuul gehandeld gelijk het beho Weg met geuzen, revolutionnairs en judassen PlETER. Nog eenige maanden en de stembus zal een schitterenden uitslag voor de zegevierende Catholieke Partij daarstellen en heel België door verkonden. Van dezen nieuwen zegepraal zijn wij, Catholieken, vast overtuigd. Waarom Omdat onze zaak rust op Waarheid en Recht, omdat zij, in haar eigen, in haren oorsprong, steunt op Broederlijkheid en Vrede, omdat zij uit haar zeiven een aanzien put, welk men tevergeefs bij onze tegenstrevers zoekt. Sedert het begin der Christenheid is zij gebleven altijd dezelfde, immer jong, frisch te eeniger tijd, steeds hetzelfde doelwit voor oogen, steunende op het H. Kruis, wiens stralen van Geloof en Liefde gansch het Menschdom beschijnen en den waren, den eenigen weg banen tot Verheffing en Volks welvaart, tot Vrede en Voorspoed der heele Samenleving. A" De liberale partij, gij weet het, is gevallen onder de algemeene verachtingzij heeft 1 geen bestaan meer. Teenemaal ontredderd, als eene boot van 't kompas beroofcl, wordj zij geklotst en gezweept op de baren van den politieken Oceaan, die haar dieper en ffip. &od iï. i™. oted glewen-.-.-vPfe onderwijs, verproste 'de kinderzielen in scholen zonder Priester, baatte de openbare lietdi digheid tot heur verleidingsoogmerk uit, zij verstiet en stak te allen tijde den draak mi de rechtmatige eischen van ons neerstig Werkvolk, met de gewettigde klachten van Mijl- beek en Schaarbeek, en nam nooit éen enkelen maatregel tot waren Voorspoed. En ziet, zij is verdwenen, zonder verdere sporen na te laten dan deze die tot hare eeuwige schande in de geschiedenisrollen aangestipt zullen blijven. In ons Aalst is de zieltogende liberale partij, kruchend en stenend, van haar sterfbed rechtgesukkeld zij waggelt voort op strooien beenen, ondersteund met een koppel ge leende krukken' der socialisten, op sleeptouw genomen door een handvol scheurmakers, wier strekkingen en leerstelsels is het wel noodig zulks nog te herhalen plechtig en openbaar door de hooge Kerkelijke Overheid werden afgekeurd en veroordeeld. Heel het programma der bondgenooten is niets dan woorden in den wind Belof- tens zooveel als ge wilt, maar daarbij blijft het dan ook. Wij bekommeren ons met voorlater, zeggen de geuzen eerst en vooral aan 't schotelken zitten en dan zullen wij werken. Onze gedachten moeten zegevieren. Welke zijn die gedachten Aalstenaars, gij kent ze. De liberalen zijn immer dezelfde gebleven. Hunne gedachten zijn nog altijd deze welke zij eertijds in praktijk stelden, wanneer zij het bestuur onzer stad in handen hadden De stichting op het stadhuis van een echten warboel, waar onwetenheid, hoogmoed en tyranie op den zetel zouden troonen waar men zou overeenkomen gelijk kat en hondwaar elk op zijne beurt zou willen pronken en baas spelen eene breede ondersteuning der socialisten en de toelating tot het dragen, in onze stra ten, der roode vaan, het zinnebeeld van moord en revolutie de bevechting en vervolging van Godsdienst en Geestelijkheid versmading der Gees telijke overheid en beschimping van 't Geloof de verjaging van Zusterkens en Religieu zen uit onze hospitalen en godshuizen de krenking der vrijheid van geweten en onderwijs de uitbuiting van de openbare liefdadigheid ten profijte van vriendjes en scholen bestendige wanorde op de straat verkwisting der openbare gelden aan het bouwen van kemels en olifanten, aan de inpalmingen van eigen belang, enz., enz. Burgers, Werkers, overweegt het goed 1 Weldoen doet niet vreezen Welnu, de Catholieke partij strijdt met open vizier haar blik is open en vrank zij vreest geen vijand, hij weze geus, revolutionnair of verrader Laat blauwen, groenen en rooden elkaar maar omhelzen, laat ze zamen sprin gen en tieren door de straten, laat ze 't Ongediert der Papen huilen, laat ze alles in rep en roer zetten, doch verliest hun verleden uit het oog met Onderzoekt hun doel Een kiezer is rechter, ja, zeker en vast! Daarom moet ge onderzoeken, en kalm, weerdig, overwegen de drijfveer die onze vereenigde tegenstrevers handelen doet. Wan neer zij'u op hunne meetingen streelen en flikflooien, wanneer de vos de passie komt pree- ken, weet dan dat het tijd is van de ganzen te bewaken. Herinnert u, dat de werkingen van den verbonden vijand vervloekt zijn en het brandmerk dragen der goddeloosheid dat zijne schriften zelf door uwe Geestelijke Overheid gedoemd en ter lezing verboden werden. Wilt gij de redding, de welvaart van 't eerlijk Werkvolk, wilt gij den voortdurenden bloei uwer Stad, wilt gij den zegen over uwe huisgezinnen, over vrouw en kinderen, sluit niet aan met de vijanden van uwen Godsdienst. Sluit er u niet bij aanAl de woorden van Verdraagzaamheid en hunnen geveinsden eerbied voor alle godsdienstige overtuiging, dienen slechts om 't Volk zand in de oogen te werpen. Werklieden, Burgers, ge draagt uw heil, uw geluk in de handen Waakt, Vrienden, waakt De vijand doet een laatsten stormloop, en die aanval zal des te razender zijn, daar hij zijne schandelijke neêrlaag in het verschiet ziet opdoemen. - 1 Niet af- behoort! Oud-Minister, Minister van State, Voorzitter van de Vereeniging der Kath. Kringen en der Katholieke Assoeiatiën, Eerevoorzitter der Voorzienigheidskas van het onderwijzend persooneel van Brabant, Eerevoorzitter der Vereeniging van de Katholieke Jonge Wachten, Groot-Officier der Leopoldsorde, Commandeur van de orde van Pius IX, Groot Kruis van de Orden van den Christus van Portugaal, van St Gregorius den Groote van het H. Graf, Gedecoreerd met het kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Drager der Decoratie van eerste klas voor de mutualisten, Sedert 25 jaren aller verdienstelijkste Katholieke Volksvertegenwoordiger, MIJNHEER WOESTE, Aalst verwacht U Hartelijk en geestdriftig zult gij Zondag en 8 dagen ontvangen en gevierd worden. De 4 Uitersten aan 1 cent. De kiezing, zeg- geh eenige snüllen, is eene zaak van parti, de godsdienst komt daar niet tusschen... De Gods- nt daar noodzakelijk tusschen, omdat n, de vrijdenkers en vramacons van de sschen komen. Indien de Godsdienst, en'zouden zoo hevig niet strijden. >mt de Godsdienst er tusschen, maar de Fai^kiezing is gericht tegen den Godsdienst, tegen deszelfs instellingen en bedienaars. Meenen de liberalen dat er onder ons Judassen zijn die hunnen God voor een weinig geld zullen verraden. Judas was nen weglooper, ncn afge vallen Katholiek, dus (later) een liberaal, een geus... Mis Zielkoopers, onder ons zijn geen Judassen (Pie Daens, opsteller van 't Land v. Aelst.) Meent ge dat zulks in eens gaat Stillekens aan komt dat. Om van katholiek socialist te worden moet men eerst nen tijd op het schip van den afgestrafte. Pie zelf was vroeger katholiek. Hevige katholiek En nu is hij niets anders meer dan een gewone, alledaagscke socialist. Katholiek is hij niet meer, dat zegt hij zelf. Liberalen en socialisten zijn nu de goede. Bijzonderlijk de socialisten. Dat zijn brave menschen. Ze moeten in de kamers zetelen, in 't Senaat, in de Provincie, in den Gemeenteraad, in den hospicieraad, in het armbestuur. Azzoo brave menschen Dat zijn zijne nieuwe broeders, daar spant hij mee te zamen, dat zijn zijne strijdmakkers, zijne hertelappen. In 1897, niemand zal er aan twijfelen, was Pie al ver gezet op den weg naar 't socialismus, en toch keurde hij ze in het openbaar nog af. Leest De Werkman van 1 October 1897 Eenige der tallooze en roekelooze misslagen der leiders van de socialistische partij zijn 1. de verheerlijking der bloedige Commune van Parijs, met hare afschuwelijke wanorde en goddeloosheid 2. de schandelijke aanranding en belastering i. der katholieke Religie 3. 't dwaas collectivisme, de afschaffing van allen eigendom, van alle Overheid. In den Werkman van 8 October schrijft Pie Alsgepeist, menschen, dat de socialisten van Gent in hunnen Vooruit, hunne gazette, durven schrijven Het gebod van zijne ouders te moe- teu gehoorzamen is eene dwaasheid. Met 't socialismus is geen gcrustheli#, geen geluk, n Iu hetzelfde nummer, op de kiezing van Warem- me terugkomende, schrijft Daens Schrikkelijke vooruitgang der socialisten... dat is maar een begin. Met de naaste kiezing te Brusspl,zal de Nniiieult'ckking van libcra- Icn en socialisten een voltrokken feit zijn. Antwerpen, Gent, enz. zullen volgen en het is uit met onze katJinliekc meerderheid!. Als ons katholiek ministerie zal vallen, zal er ecu liheranl-socialistiscEi itfinisterie in de De Werkman van 15 October 1897 schrijft Het programma van het socialismus lioudt voor 1. dat de christelijke leering het zedelijk gevoel der kinderen doodt en verstompt 2. dat O. L. Vrouw niet bestaat en dat de passie van Christus eene fabel is 3. dat het eene stommigheid is van zijuen Pa- schen te houden 4. dat er geen God bestaat en dat de naam Gods in het ouderwijs niet te pas komt Ik neem de lie kens van 't Socialismus en vind op de bladzijde 54 In nen stal met d'Heilige Maagd, Den Christus op de straat gevaagd. Pier Daens besluit met de volgende verklaring Het socialismus komt uit op zedelijk en siof- fcHijk vcev.il, op wanorde en wildheid. Hedendaags zijn de socialisten de redders van het vaderland, 't Zijn Pie's eedgenooten. Met hen en voor hen trekt hij ten strijde. Wanneer is het verbond gesloten Den juisten datum kennen wij niet. Eén dingen is zeker, dat is dat het op 17 Febru ari nog niet gesloten was. Immers De Werkman van dien datum schrijft Wat lezen wij toch in de gazetten van 't Soci- lismus Dat er geene eerbaarheid kan bestaan, dat demensch zijne driften moet volgen. Dus de driften van dronkenschap, van geldzucht, van nijdigheid, van wraakzucht moeten ingevolgd worden. Is het mogelijk uitzinniger te hande- len als te schijnen prijs te hechten aan beloften van personen, die dergelijke leerstelsels naleven en uitsluitelijk hun eigen belang najagen: aan personen, die noch aan God noch aan Ziel ge- loovende, dus geeue Couscieutie kunnen aanroo- pen en ronduit verklaren, dat de eenige bestem- ming van den meosch hier op aarde, zich besluit te genieten, door zijne dierlijke driften, zooveel mogelijk te volgen en te voldoen. En zoggen dat Pie zulke leeriugen thans goed keurt, aanmoedigt en ondersteunt Diepgevallen gazetschrijver ge zijt traagzaam nedergezegen, maarzoo duizelig diep Het Land van Aelst geeft eene samenspraak tusschen een groen demokraatje en zijnen onder pastoor. Op de vraag van den onderpastoor waarom hij demokraat geworden is, autwoórdt het groentj e Wel, door de Encecliek, waarin onze Paus zegt dat wij allen moeten demokraat worden, 't is te zeggen strijden voor de verbetering van 't lot der arbei ders.

De Volksstem | 1899 | | pagina 1