CIGAREN WOESTE Nieuwenhove ONZE JONGENS VAN 1798 UIT NEDERBRAKEL. LEDE, 14 Juni 1899. Van alles wat. Norberr... de pensioenkas. Zoo praten en zeeveren de daensisten. Voor de gemeentekiezing van October, hebben zij in Aalst hier ook een verbond gesloten, met de vijanden van onzen Godsdienst, van eigendom en vrijheid. Maar gelijk zij Zondag verleden een broeksken zijn gepast in de provinciale kiezingen, zoo ook zullen zij varen in October. De liberalen zijn er zelf van overtuigd. Luistert Over eenige dagen ontmoeten wij eenen liberaal, ten was nog geen van de slechtste, en sprekende over wind en weer, viel ons gesprek op de aan staande gemeentekiezingen. Wel, 't is kinderachtig van zulken grooten blaai te willen maken, van die eenige stemmen die gij (de katholieken) verloren hebt door het hof van cassatie sprak hij wij weten immers wel dat het voor ons liberalen, onmogelijk is hier boven te ge raken, zelfs met verbond van Socialisten en Daen sisten. Veel te meer verscheidene nog treffelijke liberalen, zijn tegen zulk verbond, en hebben ver klaard, dat zij nooit voor eene lijst zouden gestemd hebben waar er Socialisten opstonden, en bijzon derlijk nog Donchisten. Wat voor ne treffelijke, eerlijke mensch kan er toch stemmen voor Donchisten, mannen die hunne partij verloochend hebben, en op wie men nooit mag steunen. Dus vrienden met onverpoosden iever gewerkt, en een schitterenden zegepraal staat ons te wachten met October. Katholieken van 't arrondissement Aalst, wilt gij een lekker troksken doen op de gezondheid van on zen achtbaren Volksvertegenwoordiger Herbergiers, wilt gij uwe kliëuten eenc uitmun tende cigaar aanbieden Koopt dan de cigaar-Woestc Het kistje van honderd, met prachtig portret 7,00. Per 500, 32,50. Per duizend, 60,00. Proefcigaren op aanvraag kosteloos. De bestellingen worden aanvaard op ons Bureel, Kapellestraat, Aalst. Mijnheer de Opsteller Een plaatsken a. u. b. in uw geeërd blad van Zondag aanstaande 't Land van Aelst van Zondag vraagt dat de over heden van Lede eens voor de werklieden zouden doen, 't geen zij voor nen rijken heer deden, en den trein van 5 ure 's morgens die alleenlijk 's vrijdags rijdt naar Gent, aan te vragen voor alle dagen. Die vraag schijnt natuurlijk, maar is wederom eenen slimmen trok I Hij die dat schrijft, weet zeer waarschijnlijk dat er onderhandelingen bestaan om dien trein te beko men. Het is de eerste maal niet dat wordt gevraagd, en nu wederom ligt de petitie gereed bij den heer Burgemeester die met al de overheden zal samen werken om dien trein te verkrijgen. Nog eenige inlichtingen ontbreken en als die zullen verkregen zijn zal men ras aan 't werk gaan. Nu, het inzicht van den Correspondent van 't Land van Aelst is tastbaar en komt goed over een met de strekking van het vernietigingswerk der Daensisten men wil de overheid hatelijk maken met te doen gelooven dat zij voor den kleinen man niets wil doen, ol wel men wil ze belachelijk maken met haar afteschilderen, maar iets te willen doen na dat het groot verstand Pië of zijne Correspon denten baar heeft wakker geschud. Als de trein wordt toegestaan zullen die mannen roepen Zie de wel, 't is weerom mijnheer Daens die ons dat bekomen heeft Die Comedie moet ontmaskerd worden. De herbergiers en fmffi andere inwoners der stad, die bij verge- telheid geene banden LEVE WOESTE zouden ontvangen hebben, kunnen die op ons Bureel kosteloos bekomen. DOOR F-A-TTYISr, priester. 23 Nauwelijks had hij gevat wat de menigte van zin was of hij stond recht van tafel. Ik zag hem op den dorpel zijner woning verschijnen, in groot tenue van burger commissaris, met den drijkleurigen sjerp en den grooten steek. Zijn aangezicht, doods bleek, stond in eene ernstige plooi, 't Was een lan ge, schoone man, nog keersrecht niettegenstaande zijne witte haren, van een bijzonder streng voorko men. Ik zie hem nog langzaam doch met vastbera den tred de trapkes van zijn huis afdalen, regel recht op Steven Bolle losgaan, aldoor de schreeu wende, dreigende bende, op zijn doodgemak de sleutels van Stevens hals afhaken en even kalm en bedaard als hij gekomen was terug zijn huis op klimmen. Wat stoutmoedigheid en zelfbeheersching toch vermogen Als verbluft, als betooverd door die kalmte in 't gevaar, lieten die drij tot vierhon derd dronken, dolle lieden dezen enkelen man be gaan Niet zoohaast echter had hij de deur weer achter zich of het spel begon voor goed. Woedend omdat het zich aldus in eenen oogenblik van verbijstering had laten foppen, loopt het grauw allen tegelijk Werkmaiisabonnementcn. Tot hiertoe werden de werkmansabonnementen op den ijzeren- weg slechts verleend voor reizen van ten hoogste 37 kilometers. Minister Vandenpeereboom komt toe te staan dat er voortaan abonnementen zullen ver leend worden voor 50 kilometers ver. Burgerwacht. Minister Schollaert komt aan de korpsoversten een omzendbrief te sturen, om hun aan te bevelen de burgerwachten niet langer dan 2 uren onder de wapens te houden, oefeningen en weg heen en weer inbegrepen Gemeente-ontvangers. De kamerafdee- lingen hebben het wetsontwerp onderzocht, waarbij een minimum van jaarwedde wordt bepaald voor de gemeente-ontvangers. Dit wetsvoorstel is neer gelegd door de heeren Heuvelmans, Dierkx, Bilaut, Jeanne en De Guchtenaere. In verschillende af leelingen hebben er leden doen opmerken dat deze verplichtende takseering der jaarwedden een zware last zou zijn voor de be grootingen der landelijke gemeenten. Het ontwerp bepaald het minimum op 100 fr. voor de gemeenten, van min dan 300 inwoners200 fr. voor de ge meenten van 300 tot 500 inwoners300 fr. voor die van 500 tot 1000 inwoners. Te beginnen van 3000 inwoners zou de jaarwedde, welke 800 fr. zou bedragen, vermeerderen met 200 fr. per 1000 inwoners, tot aan 8000 Het zou 1800 fr. zijn voor 8000 tot 10.000 inwoners 2000 fr. voor 10.000 tot 15.000 2200 fr. voor 15.000 tot 25.000 inwoners. In de gemeenten van meer dan 25.000 inwoners zou de jaarwedde ten miste 3000 fr. bedragen. Het voorstel werd in al de afdeelingen aangeno men, behalve in de 5de waar al de leden zich onthouden hebben. De middenafdeelingen, gelast dit wetsontwerp verder te onderzoeken, is samengesteld uit de hee ren Delvaux, Maenhout, de Limburg-Stirum, Heu velmans en Van den Bemden. Vreemde kolen. Eene statiestiek van den invoer van Engelsche kolen te Oostende en te Brugge gedurende de maad Mei laatstleden, toont aan dat tengevolge van de werkstaking der Bel gische mijnwerkers, 16700 ton kolen ingevoerd zijn. Zij waren meestendeel besterad voor het bin nenland en bijzonderlijk voor de Vlaamsche provinciën. Dat is al de winst die men doet met werkstaken. Ambulauciedieiist. De minister van openbaar onderwijs, in overeenstemming met den minister van oorlog, heeft besloten dat voor taan de normalisten en de onderwijzers, die in vredestijd van den krijgsdienst vrij zijn, lessen zullen ontvangen om, in oorlogstijd, den ambu- lanciedienst te kunnen verrichten. Raadgevingen. Leun nooit tegen iets dat koud is. Draag nooit te smalle of spannende kleeren, die de gemeenschap afsnijden tusschen de ledematen en de lucht. Uw hoofddeksel weze niet te warm, opdat het bloed niet naar den kop dringe. Om eene karaf te zniveren. Snijdt 2 of 3 rauwe aardappelen in stukken zoo groot als eene hazelnootdoet ze in de karaf met een deel water, schudt er goed mee langs alle kanten, en spoelt daarna met zuiver Water. HOERA DE KATHOLIEKEN ZIJN BO VEN IN DE PROVINCIALE KIEZING. Gelijk het te voorzien was, Katterbi van Ma- ria-Lierde, de kandidaat dommekra.at heeft eene buis van nagenoeg 300 meters lang. Ze kon wat langer geweest zijn, maar algelijk, eene buis is eene buis en wij bedanken hertelij k de kiezers die hunnen plicht als katholiek vrij en zonder dwang hebben gedaan met voor M. Verhaegen te stemmen. storm op het huis. Moordkreten vervullen de lucht: sla dood den renegaatnaar 't schavot de landver rader, de judas I In één, twee, drij vliegen de rui ten aan scherven de muiters stormen naar binnen en komen weldra zegevierend met de Neve op den dorpel terug. Inmiddels had een groepken uit den grooten hoop het slot van de kerkdeur doen springen. Alsdan heb ik iets bijgewoond, een schriktoo- neel, hetwelk mij nog doet huiveren als ik er aan denk. Zulke wraaknemingen werpen eigenlijk eene eeuwige vlek op de heiligste volksbewegingen. Bloed voor bloed terugeischen zal nooit christelijk heeten doch men diene ook te gedenken dat, wa ren er geene Cesars die het het volk afbeulen er ook geene Brutussen zouden gevonden worden die het volk op Cesar rechteren. Als een lam tusschen razende wolven stond De Neve daar op den stoep van zijn eigen huis, onder de bedreiging van honderd opgehevene sabels, zei- sens, vorken, in de verwarring van allerlei moord kreten. Ze hadden hem den steek afgeslagen, twin tig handen tegelijk schudden hem over en weder, zoodat sjerp en jas weldra slechts een voddenpak meer waren. Roep leve de Keizer zei iemand, terwijl hij de gebalkte vuist onder den neus van den commissaris hield. De Neve altijd doodsbleek, met dicht opeengeklemde lippen, deed alsof hij niet gehoord had en de vuist kwam als een mokerslag op het bleeke aangezicht neer dat langs neus en Katterbi heeft zich weeral eens belachelijk ge maakt, heel het kanton heeft hij afgeloopen, overal zijnen onnoozelen herbergzeever verkoo- pende, zuipen en drinken was zijn propaganda. Schrikkelijk veel geld heeft hij, gestookt door de Brakelsche liberalen die met hem den zot hiel den, verteerd en nu kruipt hij weer in zijn molle- gat. Geen mensch ter wereld zal hem nog zien. Die fameuze volksvriend zal nu zijn vrekgierig leven herbeginnen en zich enkel nog bezighou den met zijne hemdens en zijne hennen in plaats van zijne volksliefde te toonen door werken Dan, met de naaste kiezing zal zijn aardig we zen weeral eens te voorschijn komen en zijn blaashoofd zal met eene nog flinkere buis gecoif feerd worden. Waarbij komt het dat ze nu wat minder is dan naar gewoonte Verscheidene gegronde redens zijn er, welke zich de naaste maal niet meer zul len voordoen. i° Katterbi die eigenlijk liberaal is kwam op onder den naam van christene demokraat. Had hij opgekomen als liberaal of had een van onze Brakelsche doctrinaire coffrefortmannen zich in 't strijdperk gewaagd, 't verschil zou oneindig grooter geweest zijn. 't Volk wil van geene libe ralen weten. Die papenvreterij, dat uitvallen op 't geestelijk, dat niets doen voor 't volk dan rijk en lui zijn wordt te veel door onze brave en wer kersbevolking veracht. Van de christene de- mokraten zijn ze zoo afkeerig niet omdat deze valsch zijn en nog niet genoeg hier bekend om de oogen der lichtgeloovige menschen te doen open gaan. Wij zullen daar echter voor zorgen uit al onze krachten. 20 't Land van Audenaarde is eene gazet die nog al veel in 't kanton gelezen wordt en bij zonderlijk te Brakel. Nu, 't was 't Oudenaarde ook kiezing en de katholieken stonden daar on der n° 2 terwijl M. Verhaegen hier onder n° 1 stond. En 't Land van Audenaarde riep hoog en luide met modellen van stembrieven op den hoop toe Katholieken stemt voor n° 2 't Was goed voor Oudenaarde maar hier docht het niet en alzoo zijn er veel menschen bedrogen ge weest en hebben ze slecht gestemd buiten hun nen wete. 30 M. Verhaegen was hier niet gekend, vreemd aan de streek en vreemd aan de kiezers onbe kend is onbemind zegt 't spreekwoord en dat is dikwijls waar. Ook kraaiden liberale» en ande re viesgezinden op alle daken 't Is 'n en vreem deling Tegen de naaste kiezing valt dat groot argument in duigen, immers, dan komt M. Ver haegen op met M. Van Ongevalle die thans in den provincieraad is en in het kanton woont. Beide kunnen dan zich doen gelden, de eene als alle dagen ten dienste staande van de inwoners van het kanton, de andere om niettegenstaande hij niet in het kanton gestadig verblijft alles uit te werken wat zijn collega hem meedeelt. Voeg daarbij dat M. Verhaegen ondertusschen wel den tijd zal hebben om zich in betrekking te stellen met de kiezers, om kostbare diensten aan de ge meente en aan personen te bewijzen en zoo zul len we immers mogen blijde zijn een dergelijken vreemdeling te hebben aangenomen. Wij wenschen M. Verhaegen hertelijk profi ciat. Dat hij, evenals zijnen heer vader de ware volkspolitiek verdedige, dat hij de vriend weze van werkman, boer en burger, van den kleinen man bijzonderlijk want 't zijn deze die het meest vandoen hebben en wij zijn aan hem en al dat katholiek en volksgezind is met ons en hier zal 't tegen de naaste kiezing bewezen zijn, dat, wil 't volk van geene liberalen meer die voor alle pro gramma hebben op de pastoors uitvallen, vloe ken en 's nachts, als niemand ze kan erkennen, huilen en tieren gelijk wilde verkens, ook val- sche demokraten, die het masker van den Gods dienst als lokaas zoo schandelijk gebruiken, gee ne toegang bij het volk vinden. Met deze kiezing hebben de liberalen hunne gewone taktiek gevolgd liegen tegen de sterren op Katterbi ging 200 ja 500 stemmen bovenlig gen, dat herhaalden ze voor al die 't hooren wil- mond er het bloed uit.gudsde. Hoe weinig ook voor de Franschen genegen, ik vond het toch eene laf heid aldus met honderden tegelijk een enkelen man te lijf te vallen. Van daar werd De Neve naar de kerk gesleurd. Ik heb het niet gezien, maar men heeft mij gezegd dat, als de bende met haren gevangene voor het hoogaltaar gekomen was, zij hem tot driemaal toe met zijn aangezicht tegen den steenen choorvloer heeft gebonkt. Althans wanneer hij op het kerk plein terugkwam, geleek hij geen mensch meer. Zijn lichaam was ééne wonde men had hem tot zijn hemd toe afgerukt. Vóór het kerkportaal stond de vrijheidsboom, omringd van een soort van paal werk. Een der jongens stak De Neve eene spade in de hand en gebood hem de eerste schop aarde van dit zinnebeeld der Republiek wog te nemen. Hij had nog den moed met het hoofd neen te knikken. Alsdan, in eenen oogpink, werd het paalwerk om geworpen ieder nam eene lat of stok uit den tas en als een dollen hond werd De Neve met stoksla gen afgemaakt. Ik zag hem achterover tuimelen, doch keerde de oogen af vol walgde puntige kant van een paal rete hem den buik open. Toen ik 's avonds nog rillend van den indruk al ler deze dingen de moord aan vader uiteen deed, beet hij mij toe 't Is wel besteed een mensch is geen beest en die wat verdient mag wat hebben. Dit antwoord stak zoo ijslijk af op de gewone de, juist gelijk ze doen voor de aanstaande ge meentekiezing. Met alzoo te blageeren geven ze 't volk een groot gedacht over hunne macht en ze denken daardoor de katholieken te ontmoedi gen Vruchteloos liberalen gelijk M. Verhae gen ondanks uw geraas, getier en lafhertig uit fluiten gekozen is zoo zullen al de katholieke kandidaten in de naaste gemeentekiezing geko zen zijn. Vertrouwt u daarop want aardig zult gij opkijken en 't zij gezegd dat de kalholieken hun ne propaganda zullen maken niet gelijk de libe ralen die over 14 dagen 's nachts met hun mu ziek van Opbrakel kwamen, zat gelijk zwitsers en die den heer Pastoor van Opbrakel, welke met de H. Olie bij 'n en zieken ging, laffelijk aanrandden, niet gelijk de ruitenbrekers van de pastorij van Nederbrakel, niet gelijk die gemeene vloekers en nachtelijke afwachters, maar in def tigheid en bij klaren dage, voor God en Volk en 't volk zal zich tot ons keeren want voor al die beestige uitdagende betaalde propagandisten ge lijk men er onder de liberalen vindt heeft het volk maar een mond vol verachting en misprij zen Crapuul en Cie. Demokraat. Als Norberr Piret 't Antwerpen op 't Daensis- tencongres, op 't verhoog verscheen met zijne melktanden en zijn kindergezicht, 21 jaar en 3 maand, als hij zegde dat hij ging spreken over de pensioenkas der werklieden,... schoot geheel de zaal in nen grooten lach, en een van de aanhoorders, nen dikken sinjoor, riep luidop dat 't huis daverde Geeft dat manneken eene lokke dat hij zwijgt. Norberr zou beter gesproken hebben over knikkers en steekbeeldekens als over de pensi oenkas. Kinderen moeten over kinderzaken spre ken. gezetenen verloren. Karei Neuckermans was donderdag avond aan zijn bed geknield om naar zijne loffelijke gewoonte zijn avondgebed te lezen toen de dood hem is komen verrassen. Hij vervulde met iever zijne christelijke plich ten, was getrouw in het dagelijks bijwonen van het aanbiddelijk sacrificie der mis, gedurende de week en in het bijwonen der goddelijke diensten op zon- en feestdagen. Hij stichtte zijne mede burgers door het dikwijls naderen tot de H.H. Sacramenten en door de oefeningen van den H. Kruisweg. Voor de zulken is de subiete dood gee ne onvoorziene dood zij vindt ze ten allen tijde bereid. God verleene aan zijne schoone ziel de eeuwige rustdat het eeuwig licht hem verschij- ne. Verleden zaterdag avond is hij plechtig met drie Heeren met een lof begraven en maandag aanstaande zal er de plechtige uitvaart voor plaats hebben door dezelve drie Heeren. Verleden dijnsdag heeft Nieuwenhove opnieuw met veel luister en pracht den feesldag van den H. Antonius van Padua gevierd. Het schoon ser moen is er nog in 't geheugen dat er over 2 jaar bij de wijding van 't St.-Antonius'beeld door den Eerw. Heer Van de Maele, alsdan onderpastoor te Middelburg werd gedaan en nu verleden dijns dag deed M. Roossens, onderpastoor op O. L. Vr. kerk te St.-Nicolaas er de gezongene mis om 6 uren ter eere van den H. Antonius van Padua met uitdeeling van brood aan den armen om 7 uren 2' gezongene mis ter eere van den zelfden heiligen en om 9 1/2 uren deed M. de Deken van Geeraardsbergen er plechtig de wijding van eenen prachtigen standaard van den H. Antonius van Padua. Daarna zong M. de Pastoor bijgestaan door 3 priesters de plechtige hoogmis, waaron der na 't evangelie omstandigheidssermoen door den Eerw. Heer Andries onderpastoor van Sant bergen. De begaafde redenaar schetste op aan doenlijke wijze het wonder leven van den gevier- den heiligen. Met bijzondere aandacht werd hij spreekwijze van den vredelievenden man dat zij mij in iedere andere omstandigheid over den kop hadde geslagen. Nu echter verwonderde mij niets meer; men had hem tot het uiterste gedreven. 's Anderendaags, op het noenuur, bracht de kreetDe Brigandsons stadjen in opschudding. Eene eerste bende, waaronder vele wezens die ik den vorigen dag te Assenede gezien had, viel het stadhuis in en scheurde de parochieregisters. Men had er immers belang in de geboorte-akten der lo- telingen te doen. verdwijnen. Terzelvertijd over rompelde eene tweede bende het'kantoor der regi stratie, alsook de griffie. Gelukkig was Cannaert afwezig dien dag hoogst waarschijnelijk zou hij I hetzelfde lot ondergaan hebben van den Asseneed- &heu commissaris. Onze jongens koelden hunnen moed op de meubelen van den meier, waarmede zij te midden van de markt een kermisvuur aan legden. Tot laat in den nacht werd er rond het vuur gedanst en gebrast, want de kelder van den president der municipaliteit had ook een bezoek gekregen. 's Anderendaags morgens waren alle de lotelin- gen van Boschloo naar de bossohen gevlucht, Frans Heyvaert aan huu hoofd. Men vreesde, en te recht, dat de plundering van 't stadhuis voor onmiddelijk gevolg eene nauwkeurige toepassing der wetten van de Republiek zou hebben. Wordt voert/mi).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2