mwijWeB en KmcMen. CIGAREN WOESTS ZONDAG. Stadsnieuws. Prij skamp-raadsel en vrijheid. ZATERDAG NACHT MAANDAG. Ons weren Brief uit Ninove. Burgerlijke Stand, Aalst. DIJNSDAG. P. Ringoir-De Natte, Tc bekomen bij F IR MS IA RE VYL8EK, vJS betooging schatten op lüOOO, wat roode, groene en blauwe lasteraars er ook over liegen en laste- ren. 's Avonds. Onmiddellijk na den stoet, hadden op 4 verschil- lige kiosken der stad Concerts plaats door puike muziekmaatschappijen. M. Woeste, vergezeld van MM. Bethune, Gheeraerdts en Van der Linden, deed ondertusschen eene kleine wandeling door de stad. De achtbare Jubilaris dankte de muziekanten hartelijk. Alle oogeublikken was M. Woeste het voorwerp van hartelijke betoogingen. Om 6 aren legde hij een bezoek af bij Mevrouw Van Warnbe- ke, weduwe van zijnen oud-collega. Om half 7 ver liet M. Woeste de woning van M. Van Wambeke en begaf zich, tusschen eene dicht opeengepakte menigte naar de statie, waar het oorverdoovend geroep Leve Woeste, dengevierden, nooit volprezen Staatsminister! maar geen einde scheen te willen nemen. Verlichting;, Concert en Versiering. De leesten werden gesloten met eene overprach- tige verlichting der .Groote Markt. Verscheidene huizen waren bekroond en verlicht, o. a. Het Beieesch Hoe, Het Meeteeshuis, Caeé Univeb- sel Kath. Keing, Tbompettebsglub, Keing L'Union, Caeé Belge, 't Land van Riem, enz., enz. Aan het Beiersch hof bemerkte men het beeld van den Jubilaris, met eene zilveren kroon boven het hoofd, in de Rozemarijnstraat, In Jan Breydel, hetzelfde. Verscheidene schoone transparanten hebben wij hier en daar opgemerkt. uren had op het statieplein eene botsing plaats tusschen policie en geuzen (in den dag mijnhe ren, met den nacht schoelies). Zekere Witten ont snapte bij mirakel aan het toreken daar hij droog p...., was hij van eigen niet pakbaar 't volk noemt hem nu den droogpPolitje, de geneverneus, nen bediende van den ijzerenweg, eenige melkbaarden, betaalde en gedwongen knechten, den vaak in de oogen, zijn dan tot den morgend blijven rondslenteren, zonder evenwel al veel te kunnen uitrechten. Een huwelijk per anuonccubliid. Eene ionge demokratiune van Nevele, lezen wij in den Daenspenning van 't Recht vraagt aan Priester Daens haar te komen trouwen. Weet dat droef schepsel niet dat hij door Hjnen Bisschop opgeschorst is van alle geestelijke bedie ningen Zondagrnst. Zondag toekomend? blijft de apotheek open van M.Rombaut, Lange Zbutstraat. De toestand van den pompier Eeman die Zondag bij ongeluk een revolverschot in de borst ontving, is zeer goed. De doktoors Bauwens, Claus en "Wauthier hebben den kogel kunnen uithalen. Antwoord. Ik durve wedden voor een zwaan En ook voor nen saucis Als dat ik er niet verre van aan En zelden ook in mis Een myriameter is wat straf Van een O-edel-koe, Of men zou moeten 't kopken af Aan eenen Loekedoe. Aalst, Leye Woeste Verscheidene belangrijke ar tikels en aankondigingen ver schoven tot de naaste week. PABLOIR. Charelken. Zondag was het eerste klas', hé Adolf. Veel couragie en moed die volherdt zal beloond worden. Zele. Uw brief do naaste week. Lucas. Tot in 't kort. \an as- so. De goede comportensie. Malbrouck. Wan neer komt ge nog eens af Vrienden v. Ninoi. Hertelijk dank. JA. Alles voor de naaste week. Pierken. Rolt hem liever op en legt hem in de goot. Dat Loekedoe moest uitgaan, hij zou door de zoldervenster niet steken Programmeken. Ge zijt er aan, zulle I Woensdag weeerom op heeter- daad betrapt. Knopken. Ik moet u ne keer iets zeggen. Les compliments au Tros Bayard. Sedert lang beloven de liberaler, ons, te zullên werken voor de Vrijheid. Immers, op den zijgevel van hunnen Comte d'Egmont staat in groote letters VOOR TAAL Voor de taal hebben ze reeds gewerkt. Wij riepen er vroeger de aandacht op. Inderdaad, op den voorgevel van betzelfde lo kaal plakten ze insgelijks in groote letters De lijst der vereeniging zegepraaltl. Nu hebben ze drij dagen en drij nachten voor de vrijheid gewerkt. zijn ze begonnen. Eerst aangestipt dat Pie Daens, de vriend van hun hert, om 12 uren 's nachts uit den Comte d'Egmont stapte en naar zijne woning trok met het kopstuk der socialisten, Potterken en tutti quanti. Binst den nacht heeft eene liberale bende snot neuzen, aangevoerd door de groote gebuisde kop pen, de straten doorloopen. Het komplot was de woningen der katholieken met vuiligheid be smeren en de straat vol blauwsel te werpen. Voorzichtigheidshalve had het stadbestuur de gazbekken heel den nacht laten branden. De ridders van den nacht, die toch zoo geern in het donkerwerken, zagen dus, bitter teleurgesteld, hunne plannen verijdeld, en ook de de policie, die goed wakker was en hun niet uit het oog ver loor, scheen hun geweldig te geneeren. Rond 1 's Anderendaags bemerkte men, dat in den om trek der Groote Markt en der statie eenige pak jes blauwsel uitgestrooid waren, waarlijk de moeite niet weerd om van te spreken, ware het niet dat het blauwselmanneke betrapt, geschoept en achter den grendel gedraaid werd. Op een le- digstaande huis, nabij de statie, had een sukke laar met houtskool geschreven Weg met Woeste, de moordenaar der werklieden Och Heere, wat heldenfeit 't Ergste voor dit deftig kereltje is,'dat men hem kent en zijne onnoozel- heid te Dendermonde duur zal uitzweeten Groote heeren, a. u. b 1 Aankomst van M. Woeste. Wanneer's morgens M. Woeste uit de statie kwam en in de koets was gestapt, vond een sim pel advokaatje het middel om zijne galle uit te spuwen met uit volle longen te roepen Ahou! Ahou Een drietal vreemde heeren sprongen naar het venster der weef Cesar, waarin het gebrild kieken had post gevat, en haalden het er uit... Gelukkig voor den held dat hij goeibeenen had en, gelijk eenen die met de duiven loopt, de Statiestraat instoof, of hij kreeg eene ferme en welverdiende afdrooging, die lang aan zijne rib ben zou gehangen hebben. Ook een groote heer De dag scheen rustig te zullen voorbijgaan. Aan de werf nochtans hadden de gebroeders Daens, omringd van hunne gewone slepdragers, op het plein van- Chipka post gevat. Zelfs was de pastoor zonder autaar tot vóór de deur van het lokaal van den katholieken Trompettersclub ko men huilen en schreeuwen dat ze moesten oppassen.; dat er niet te schimpen viel dat hij dit, dat hij dat zou gedaan hebben, enz., doch daarbij bleef het. Toen de stoet voorbij Chipka kwam, stond heel den groenen état-major er vergaderd; als ze 't gat schoon hadden brulden ze razend, van van spijt en koleire Vivan paster Donche Zatte wijven vloekten als bezetenen. Roeze, t meissen van Pie Daens, een jonge dochter van rond de veertig jaar, zat in eene venster van't slot van Chipka gestadig te roepen Ahou - Al zoo oud zijn en nog zulken goeden asem heb ben, 't is een wonder Eene die zich op Chipka insgelijks onderscheidde, was den properen dwij 1 die, van uit haar venster aanhoudend schreeuw de Foert, smeerlappen 1 Deftig volkske Toen de avond viel was de menigte op Chipka zeer aangegroeid de gebroeders Daens voerden het woord eene groep dronkaards zong voor den pastoor een vuil, smerig liedje, waarmeê de ze hertelijk lachen moest Ziet gij Woeste nu loopen Met saucissen Wanneer het volk opgewonden was en de kat op de koorde ging, alsdan slibberden de gebroeders Daens, valsch grinnikend de poorten van Chip ka binnen, en de deur viel achter hunne hielen toe. Op dit oogenblik kwam daar de Kath. Trom pettersclub van Ninove, die een bezoek bracht aan zijne vrienden, de Trompetters van Aalst. Wat te voorzien was, gebeurde de Ninovieters werden door het crapuul aangevallen en over rompeld. Een schrikkelijk gevecht volgde. De instrumenten werden plat geslagen en hier en daar zag men nen gekwetste huilend het hazen pad kiezen. Hoe er geen in den Dender geraak- 1 ten, is onverstaanbaar. En Pie En de pastoor? Met geen oogen te zien Ja toch, als den slag ge leverd was... Wij ontvangen den volg enden vrijheid gesteld. Ondertusschen waren de Trom petters van Ninove aldaar aangekomen en deze ge raakten insgelijks in de worsteling. Tot 10 uren hoorden men van geene wanorders meer. Later stormde het ter Groote markt. Geuzen en Daensisten kouden maar niet lijden dat alles rustig afloopen zou en den indruk der onvergete lijke betooging lag hun als eenen molensteen op het hert. Om half 11 staken zij het vuur aan de lont met van uit hunne herbergen vreedzame ka tholieken te beleedigen en te roepen Leve Daens! A has la calotte Van het dak eener liberale herberg werd eenen steen geworpen, die de groote spiegelruit van een liberaal koffiehuis verbrijzelde. De geuzen staken het natuurlijk op de leden der Katholieke Jonge Wacht, die in het Café Universel binnengingen; zij geraakten met de liberale stokslagers hangemeen. Er werd duchtig inet flesschen en pintglazen ge worpen en met do stokken geschermd. Eenige aan houdingen werden gedaan. De woeling duurde tot half drij van den nacht. Bij Boone, de slasjendaensist, in de Kattestraat, werd eene ruit verbrijzeld. Kwatongen zeggen dat er eenen van Boontjeu zijn kebbers zal tegenge- vlogen zijn. In het gevecht werd een liberaal zoo danig geslagen, [ze zeggen per abutts door zijn eigen volk) dat twee katholieken hem naar zijne woning moesten brengen, waar hij bedlegerig ligt. De policie kweet zich op loffelijke wijze van ha re taak en heeft meermaals door hare krachtdadi ge tusschenkomst de orde hersteld en betreurens- weerdige ongevallen voorkomen. Daens, met welk doel weten wij niet, doch zeker is 't dat verbod gegeven was op Chipka met meer dan drie man te blijven staan. De brave katholieke menschen van Aalst maken de meerderheid uit en 't slecht volk is meester van de straat. Alle vredeminnende burgers vragen zich al Hoelang nog zal dat spel hier gedoogd worden Men neme krachtige, afdoende maatregelen te gen de opstokers van 't volk, die de stad onophoudend in staat van beleg zetten en het reeds zoover brachten, dat het onmogelijk geworden »s nog over de straat te gaan zonder verweten en aange vallen te worden. Wij mccnen dat de Overheid toch wel het mid del en de noolige wilskracht bezit om haar gezag te doen gelden en de rust der burgerij te verzeke- ren. De policie doet haren plichtzij is bij machte en heeft het getoond allen opstand te dem pen, doch zij moet kunnen handelend optreden. Eu eikendeen mag het weten de tijd dat de ka tholieken zich goedsmoeds lieten afrossen, behoort tot het verleden. Het ordewoord luidt Over een paar jaren drongen drie geuzen in het bureel der Volksstem. I11 de toekomst mag men zich te Aalst aan alles verwachten. BERICHT. Als er nog amateurs zijn wien de lust bekruipt op onze bureelen te komen, wij zullen hen verwach ten, doch zij wezen verzekerd dat zij er niet half le vend zullen uitkomen. Bericht aan de liefhebbers. Ninove, 20 Juni 1899. Mijnheer de Opsteller, Verleden Zondag namiddag, een weinig na 7 uren, ging onze Trompettersclub en onze Zang- afdeéling naar het lokaal der Trompetters van Aalst. Op Chipka werden wij aangerand door eene bende vloekend straatschuim, onder het ge- tier Weg met Woeste Leve Paster Daens, ver- zeld van duizenden godslasteringen. Onze vrien- den moesten zicb dapper verdedigen en hebben dit ras zijn welverdiend loon gegeven. René Van Holen, Secretaris-Schatbewaarder van den Volkskring Hand in Hand, Ninove. 's Avonds, om half 8, werden aan de Vaart MM. GustaafKeppens, Voorzitter van den Turnclub van Aalst en Odilon De Graeve, lid van den Turn club van Wetteren en uitg. van De Scheldegalm, aangevallen door eene bende vaartkapoenen ach tervolgd tot aan de statie, kwam het tot een ver woed gevecht, dat weldra algemeen werd en waartusschen de gendarmerie handelend optrad. Zekere Fitteb en twee liberale blauwbekken wer den door de policie aangehouden en in het stede lijk arresthuis opgesloten. 4 processen-verbaal zijn opgemaakt. Ook M. Odilon De Graeve was door de gendarmerie aangehouden en in de wachtzaal der statie gebracht, maar onmiddellijk terug in Van 's morgens was het op Chipka éen over- en en weergeloop van rare kwasten, die kwamen zien of er geen kans was om in troebel waterke te vis- scheu. Paster Daens kwam van tijd tot, tijd aan de deur eu Pie, ziju broer, begon strooibriefjes te doe len, over de feesten van daags te voren. Daardoor ontstond natuurlijk eene samonscholling, die ou der den noen, bij het in- en uitgaan der fabrieken, aanzienlijk aangroeide. Een enkele policleagent, Kapel Col»on, bevond zich tusschen de menigte en had de groot ste moeite om de bende 400 man sterk in bedwang te houden. Verraderlijk poogde eenen der schuimers den sabel van den agent los te ruk ken, maar ontving terzelfdertijd, van eenen katho liek, eenen slag op do hand. Dan toog do agent zijn zweerd uit de scheê en weerde er de aauvallen van 't gioen schuim meê af. Hij chargeerde do me nigte en kon, dank aan eene bewonderensweerdige koelbloedigheid, zijne aanvallers op afstand hou den. Zijn waarlijk moedig en heldhaftig gedrag wordt overal terecht geprezen. Vóór de woningen braakten groene en roode krawatten doodsbedrei gingen uit en sloeg men op deuren en luiken, met eene hevigheid om alles aan splinters te doen vlio- gen. J. Wuytens, schrijnwerker, die voorbij de wo ning van paster Daens kwam, werd vastgegrepen, overtrappeld en met zijn eigen alam deerlijk afge- slagen. Heel den dag duurde de woeling aan Chipka.Des avonds geleek het er eene echte revolutie.De daen sisten hielden meeting. Rond 9 uren kwam eene bende marktwaarts met het inzicht de Café Riche in te nemen. Ter herberg van Madame Van l)roo- genbroek, Molenstraat, vlogen de glazen in gruis en steenen in het staminé in het Café Riche kwam een steen op de vensterraam terecht. Eene andere ploeg verliet de woonst van paster Daens, langs de Achterstraat, om naar den Katholieken Werkmanskring op te rukken, na ruiten uitgegooid te hebben in den Trompettersclub. Op hunnen doortocht wierpen zij de glazen aan stukken van het pensionaat der Damen van Maria. In den Ka tholieken Werkmanskring was de bewoner, M. H. Van de Velde, afwezig, toen het ramenant voor 't lokaal halte maakte. De ruiten werden uit geworpen, doch het gelukte bun niet binnen te dringenwaarop zij zingende naar de markt trok ken. Men zegt ons dat aldaar, in den kath. cerkol, ook ruiten werden ingeworpen, maar kunnen dit nieuws niet bevestigen. 30 poiicieagenten, met de heeren burgemeester en commissaris, wachtten de ruitenbrekers af. Zij defileerden voorbij het landhuis en uit het venster der liberale associatie begon een christen demo- kraat te preêken. Nauwelijks zei de Ninofsche rat twee woorden van zijn van buitengeleerd airken Mannen! de christene volksbeweging..., of de klok van 't belfort begon 10 uren te luiden zulks verdoofde de stem des orateurs de omstaanders Te Mcnwerkcrkcn hebben de daensisten zon dag de ruiten uitgeworpen in het Klooster en in den Kath. Kring.—Het muziek van llae'ltcpt werd, in het naar huis koeren, aangerand. Verdere inlichtingen ontbreken. De Koninklijke Har monie van MoopscI, op weg naar Aalst, werd op de Moörselschebaan, rechtover Roubaixdoor ee nige socialisten bedreigd tegen dat zij 's avonds woêrkeerden. De Moorselaars verzochten hen tot 's avonds niet te wachten, maar onmiddellijk te pro- beeren en brachten eens even hunne stokken on der den neus dier afstootelijke kerels, die 's zater dags nacht hun zuurgewonnen weekloon in gene- ver verbrassen; om nadien bij paster DaoDS gaan te klagen dat ze te weinig winnen en 's maandags vrouw en kinderen op te sturen bij de priesters en de brave katholieken om, te bedelen. Katholieken van 't arrondissement Aalst, wilt gij een lekker troksken doen op de gezondheid van on zen achtbaren Volksvertegenwoordiger Herbergiers, wilt gij uwe kiienten eeno uitmun tende cigaar aanbieden Iioopt dan dc clgaap-Wocste Het kistje van honderd, met prachtig portret 7,00. Per 500, 32,50. Per duizend, 60,00. Proeicigaren op aanvraag kosteloos. De bestellingen worden aanvaard op ons Bureel, Kapeilestraat, Aalst. 1 Geboorten Mannelijk 5 Vrouwelijk 14 19. Huwelijken. J. Van Mol, tw. met M. Nelis, twijnst.A. Van 'den Bossche, tw. met E. Van der Ileyden, naaist. G. Redant, tw. met C. Van Cauwenbergh, tw. J. Vertongen, metser, met M. Van der Frae- nen, twijnst. Overlijdens. A. Hamelinckx, w" Van Mol, herberg. 70 j. Molenstr. V. Van der Scheuren, z. b. 15 j. Gasthuisstr. JPensaert, ra. Remory, ondern. 42 j. Brabantstr. J. Clotman, m. Woulff, 1. b. 72 j. Klapstr. A. Segers, w" Van der Kelen, z. b. 80 j. Mijlbeek. F. Callobaut, m. Ducaju, nijver. 45 j. Zoutstr. C. Rogiers, landb. 31 j. Langestr. 6 kinderen onder de 7 jaren. lachten en jouwden de daensen builden Weg met Woeste verlieten den Comte d'Egmont en keerden terug naar de Werf, waar zij bij pastoor Daens aanklopten en luidkeels riepen dat hij tot hetvolk n spreken 11 oest.... Om half eli kwamen zij weer op de markt. Bevel werd gegeven alle ge zang te staken men weigerdede policie trok den sabel en chargeerde de menigte een socialist en een daensist werden achter slot gezet. In eenige minuten tijds was het marktplein gezuiverd. MM. Commerman, officier van policie, Leonard Gits, eerste agent, en al de champetters zonder onderscheid-ïefditaen den grootsteu lof over de wijze waaróp zij zichin deze moeilijke omstandig heden vanbunne lastige taak hebben gekweten. Al wat wij hooger schreven, hebben wij bijge woond en geien enkele ooggetuige,zal, denken wij, ons van overdrijving beschuldigen integendeel Dan was de rust hersteld. De heer commissaris bracht 's morgens een bezoek bij de gebroeders Vraagt op ons Bureel en bij on ze verkoopers Leven van M. auor Pstrus Van Nuffel I'rijs 25 centie men Zeg het voort! ((0)) MEESTER SCIIALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. Schoolstraat, 7, Aalst, alle soorten van wijnen en -likeuren, alsook lastvrije dran ken. Genever aan 1,10 den liter Franscken aan 1,00 den liter. Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven

De Volksstem | 1899 | | pagina 3