m3 =^\5«t 0 Van den Peereboom! PAARDENFEEST. Aalst. Kapellestraat, Bureel Werkerspensioenen. Van alles wat. i - Aalstenaars, overweegt. Aardigheden uit de Nieuwe Wereld. Uit JLede. (WHj Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.60. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centieoien het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisseüngen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5e JAARGANG. NUMMER 237. Aalst, den 22 Juli van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den rerrel. Annoncen op de4e bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Men schrijft ons uit Holland Sedert eenige weken liep het gerucht dat Pas toor Daens naar Holland ging komen, om mee ting te geven aan de katholieken der provincie Overyssel. Zijne Hoogweerdigheid Mgr de aartsbisschop van Utrecht, primaat van Holland, dit vernomen hebbende, heeft aan al zijne priesters eenen brief gestuurd, en op den predikstoel doen aflezen, dat hij ten strengste verbiedt aan al de katholieken de meetingen bij te wonen van eeueu priester, die door zijnen wettigen bisschop gestraft en van alle geestelijke bediening opgeschorst is. Mijnheer Petrus, wat dunkt er u van Dat is zeker weeral nen bisschop die uitgekocht is De priesters van Aalst en heel België uitgekocht, de j Sel, zegt bisschop van Gent uitgekocht, de bisschop van Brugge uitgekocht, dekardinaal van Mechelen uit gekocht, de aartsbisschop van Utrecht uitge kocht, de kardinalen van 't Vatikaan uitgekocht, de Paus van Rome ook bijkanst uitgekochtal lemaal uitgekocht, allemaal uitgekocht. 4° Dat al de socialisten, en liberalen, dieven, bankroetiers en smeerlappen eenen zekeren pries ter toejuichen, terwijl zij al de andere priesters verachten en aanvallen. Dat er in de partij van eerlijkheid en deftig heid op zes jaar tijd acht veroordeeld zijn voor zedenschending. 6° Dat Norberrr Piret, te Antwerpen gespro ken heeft over geld en pensioenkas, en over spa ren. Hij is de zoon van Piret-Paquay, zeer wel bekend. 7° Dat Neelen met zijne konijnenoogen de stad van Aalst wil bestieren, hij die geen een exaam gepasseerd heeft, hoewel hij lange lange jaren gestudeerd heeft. AALST. - Mijnheer Jozef Eeman, zoon van Mijnheer R. Eeman, lid der bestendige Depu tatie, komt het exaam van Doktoor in Rechten af te leggen met de allergrootste onderscheiding. Hij bekwam in al zijne vorige exaams denzelfden schit terenden uitslag. Hartelijk Proficiat Door luiiiiic vrienden Verloochend. De Justice Socialeeen demokratenblad van Brus- De heer Liebaert, minister van geldwe2en, heeft in de Kamers verklaard dat in den loop van den aanstaanden zittijd, de regeering eene oplossing zal voorstellen van het vraagpunt der werkerspensioenen en dat het vraagstuk in den zelfden zittijd zal opgelost worden. Van nu af kunnen wij verzekeren dat de oplossing zoo breed en zoo algemeen mogelijk zal zijn. Zij zal niet alleen bestaan in de aanmoediging of de geldelijke on dersteuning der vrije aansluiting bij de Spaar en Lijfrentkas, maar de wet die minister Lie- j baert voorbereidt zal grootendeels ingegeven Men schrijft ons van verschillige kanten, onder anderen van de streek van Luik, om ons te zeggen welken treurigen indruk de tegenwoordigheid van verscheidene onzer vrienden teweeg bracht in ver gaderingen waar eerlooze vloekers als Journez en Demblon revolutie predikten en hun venijn uit braakten tegen betgeen ons het duurbaarst is. Wat kan de christene demokratie toch te winnen hebben met zich bij zulke kerels te gaan onteeren De Justice Sociale zou dat best vragen aan den afgestraften pastoor Daens, die in de meetingen meeloopt met zulke rekels. O Valschen Van den Peereboom, dit is het re freintje dat wij sedert nen tijd in de straten van Brussel, van Gent, van Aalst en van elders hoo- ren weerklinken. Dikwijls hebben wij het hooren zingen door werklieden. Wij vragen ons af hoe het mogelijk is dat er iemand, bijzonderlijk een Ondcrwijzersjïiapweddcn. Zooals men weet komt de Staat voor 2/5 tusschen in de vier- jaarlijksche verhoogingen der onderwijzers. Als het echter gebeurde dat eene gemeente aan hare onder wijzers eene grootore verhooging wilde geven dan deze tot welke zij wettelijk verplicht was, dan kwam de staat in die verhooging niet tusschen. De heer minister Schollaert komt dat te veranderen I voortaan zal de Staat tusschen tusschen komen in al de verhoogingen der jaarwedden. Afsluitingen in ijzerdraad. In Amerika heeft men opgemerkt dat er meer en meer runddie- i ren verdonderen in de weiden. Men schrijft zulks 1 toe aan afsluitingen in ijzerdraad die meer en meer in gebruik komen, j Meu raadt aau van afstand tot afstand de draden der omheining door eeneu anderen draad met den grond te verbinden om alzoo den bliksem af te wenden. Omweutcliug in de geneeskunst. Al de purgeer middels tot op onze dagen gebruikt, zijn ter zij gezet en vervangen door de anti-slijmachti- ge Pil Walthéry, die zeer gemakkelijk om nemen is, en nooit onsteltenis noch leefregel veroorzaakt. zijn door de Duitsche wetgeving op de werkers- i werkman, die woorden dierf over zijne lippen J laten gaan O valschen Van den Peereboom Is er wel iemand op gansch de wereld, die pensioenen. Later komen wij hierop terug. Op Kermisavond schreef Pis Daens, 't gezicht van de Vrede als vermaning aan zijne verraders- kliek Morgen om half twaalf concert op de Groote Markt. En om half twaalf was het groote revolutie de muzikanten werden aangevallen door de daen- sisten, liberalen en socialisten met steenen en ijzers er werd geworpen, geslagen, geroepen, gehuild dat elkeen op de merkt beefde van schrik. zoowel de dankbaarheid verdient van 't werkvolk als minister Van den Peereboom Is er iemand die zooveel gedaan heeft voor den werkman als hij Aanschouwt zijne werken hij heeft de zon- dagrust ingevoerd voor post- en ijzerenwegbe- dienden hij heeft al de kleine ambtenaars verhoogd van traktement hij heeft de werkuren verminderd hij heeft overal een vaderlijk bestuur inge bracht hij handelt hertelijk met al zijne onderdanen iedereen mag hem te Brussel gaan spreken, zelfs li dagen nadienals de stoet voor de inhaling (je armste werkman, hij verstoot of veracht nie- van 't Gasthuis moest uitgaan, schrijft dezelfde j m, dk welkom. Pië Daens Komt maar gerust afmenschen van den bui ten. En dien dag was het geene revolutie, of waren er geene onlusten. Wie geeft er hier 't ordewoord van aanvallen, en slaan en ruitenbreken en wie is er dus ver antwoordelijk voor al de wanorders die hier plaats gehad hebben? Zou 't parket niet wel doen dit eens te onderzoeken i° Dat 't portret van pastoor Daens, 't Aalst ten toon en te koop ligt voor de vitrien van nen slechten gazetverkooper nevens de vuilste en goddelooste dagbladen van 't land 't portret van nen priester, bemerkt wel. a° Dat er in Aalst een manneken is, die nog met een toilsireeken slaapt, en die zich reeds met politiek wil moeien. 3° Dat de partij van eerlijkheid en deftigheid schandelijk door de gendarmen uit de tentoonstel ling van Gent is buitengezet. Verhooging van plaats en avansemen t verleent hij volgens alle rechtveerdighcid. Kan er iemand zeggen, iemand van de 50 duizend bedienden die onder zijn bestuur staan, kan er iemand zeggen dat hij door minister Van den Peereboom onre- j delijkis behandeld geweest Neen, niemand. Aan elk zijner bedienden heeft hij rustdagen bezorgdhij alleen rust nooit. De groote gazetten uit de vreemde landen spre- ken met bewondering over minister Van den j Peereboom. In geen land van de wereld, zeggen zij rechtuit, is 't werkvolk van post- en ijzeren wegen behandeld gelijk in Belgie. j Heer en Bedienden van post en ijzerenweg, groot en klein, wij beroepen u allen, is er iemand die eene enkele klacht tegen minister Van de Peereboom in te brengen heeft Is uw lot niet honderd per honderd verbeterd onder 't katholiek ministerie Brengt dus hulde met ons aan dien grooten katholieken minister, aan dien waren volks vriend, en slaat de valschaards in 't gezicht, die durven roepan weg met Van den Peereboom, valschen Van den Peereboom laat uwen wel doener niet beleedigen. Wel gekomen. Onze landlieden zullen met veel genoegen vernemen dat de heer minister van oorlog, sedert den 13 dezer, aan zijue korpsoversten 1 i it. 1 11 „1 kant dat de wind komt he zoete vnendies bevolen heeft, aan de soldaten, zonen oi knechten van landbouwers, zooveel mogelijk verlof te schen ken ten einde aan den oogst te werken. Belangrijke beslissing. Vrijdag heeft de provincieraad van Oostvlaanderen een belangrij ken maatregel gesten d. De raad heeft beslist zijne toelage van 14 duizend frank op 40 duizend (rank te brengen, ten einde de voordeeien, welke zij in vroegere jaren voor de pensionneering der werklie den aan do maatschappijen van ouderlingen bij stand verleende, te behouden, in afwachting dat de regeering haar wetsontwerp over de pensioenen neerlegge. Waterverf *00 goed als lijmverf. - Koop drooge versloffen en ondermeng ze met een door gezegen witachtig afkooksel van zemelen. Met deze verf kan men voordeelig de muren schilderen zij houdt zoo sterk als lijmverf zelfs met er tegen te schuren zal zij niet af gaan. Die het wil ondervin- i den, beproeve het. Men bericht het publick dat de Pil van Doktoor Raphael, uitmuntend middel tegen de i slijmen, de zwakheid, hartklopping, bleekheid, ze- nuwpijn, enz., thans in alle goede apotheken ver- kocht wordt aan den prijs van 1,75. Wij zijn geenszins verplicht het onderstaande schrijven meê tedeelen, doch wij willen het doen opdat onze Lezers zouden zien dat M. Eduard Van Zandycke in het vuilblad van Chipka niet heeft ge schreven, iets waarin hij duizendmaal gelijk heeft en waarover wij hem honderdduizend keeren pro ficiat wenschen. Aan de gemaskerde (muzikanten met echt dom- persbloed) Daar gij mij in uwe zoutelooze verwijten (Volks stem van 8 July 1899) als den dader aanschouwt van van een artikel verschenen in (het Land van Aalst van 1 July en geteekend (een jong muzi kant), wil ik graag, zooals het een kristen mensch betaamt, u, mijne broeders, van een dwaalspoor brongen waarop gij zeker gesukkeld zijt ten gevolge van uw gemaskerd aanschijn. Volgens uw schrijven, moeten uwe oogen al niet veel verder dragen dan uwen neus, of uwe neuzen, om niet te zien of niet te weten dat ik, om uwe bolle te wasscheu, mijue toevlucht tot geeue onge teekende dagblad brieven hoef tc nemen. Dit weet eenieder en daar hebt gij mogelijks persoonlijke ondervinding van genoten. Des te meer, ik loochen volstrekt de schrijver te zijn van bedoeld artikel en ik daag u uit mij zulks te bewijzen. Ook keur ik dit af uit al mijne krachten en zal de eerste zijn (indien het onder de bevoegdheid der maatschappij valt) eene blaam tegenover deszelfs opsteller te stemmen. Wat uwe naamlooze schimpen en lasterende ziüspelingen betreft, die raken nog aan de zolen niet van mijne slechtste schoenen. Er is een spreekwoord dat zegtdoe wel en zie niet om. Ten anderen, ik vrees des volkes oordeel niet, en als gij beweert dat ik den ondergang der maat- schappij wil bewerken, zullen honderde monden u I toeroepen dat gij liegt. Het is van eenen anderen van uit eenen donkeren kant waar mannen loopen met gemaskerde gezichten., van die visschers in troebel water wiens minste zorg in het behoud der maat schappij bestaat... Maar aan u, die het zoo wel meent met ons muziek wil ik verzekeren dat gij voor zijnen voor uitgang in de kunst vast op mij rekenen kuntdat ik, geholpen door mijne vrienden, u trouw ter zijde zal staan in al wat de maatschappij hare stoffelijke en zedelijke belangen aangaaten dan, vooruit en wee de verraders. Nu, om te sluiten, gemaskerde (muzikanten met echt dompersbloed) zoo het u lust de pen eens tegen mij te trekken, komt maar af, maar met open vizier hoort ge I eerst uw masker af, geene naamlooze artikels (want die zal ik in het toekomende onbeantwoord laten)komt eens voor den delper, toont dat gij durft, dat gij man of mannen zijt, zoo niet zullen alle eerlijke lieden u aanzien als eenen hoop laffe kwaadsprekers en verachtelijke sckijuheiligaards. Aan u. Eduard Van Zandycke, muziekleeraar, Lede bij Aalst. Haar al te waar. Wee dengenen die met de goddeloozen samenspannendie met de Revolutie spelen in 't gedacht van haar te beteugelen 1 Vroeg of laat sleept zij hen in haren afgrond mede. Niets is erger dan revolutionair te zijn. De revolutionair begeert eerst de vrijheid. Wanneer hij dit behaald heeft en er zich in versterkt heeft, maakt hij er gebruik van om tot het bewind te ko men. Wanneer hij dit behaald heeft en er zich in versterkt heeft, kent hij geene palen meerwan neer de anderen de vrijheid voor hen zei ven vragen, wordt hij een dwingeland en veroordeelt hij de vrijheid. De vrijheid ontaart in eene dwingelandij en eene losbandigheid die uit alle hunne* kracht op de provinciën en de steden.nederstorten. Woor den van Pius IX ten jare 1875. De jaarlijksche paardenmarkt en Prijskamp van Zaterdag 1 Juli moest dit jaar eenen hoogst door- slaanden bijval genieten, ingezien het overgroot getal bijtredingen zoo van landbouwers als van kooplieden. Dit alles werd verhinderd door een hondenweer, dat overigens al de dagen der Ker mis gewoed heelt. Droeve Kermis onstuimig we der en dwaze g> moedoren hebben elkander d'hand geleend en eenen ongunstigen invloed op onze Ker misfeesten te weeg gebracht. Honderde bijtreders zijn te huis gebleven en niettemin waren er 150 peerden op de jaarmarkt. De merriën voornamelijk vormden een over- schoon lot waarvan een tiental peerden met eer hadden kunnen prijken op een nationaal peer den-

De Volksstem | 1899 | | pagina 1