ONZE JONGENS VAN 1708 Derde Gebod. Nieuws voor de lamzakken. RUSLAND. FRANKRIJK. Nieuws van soorten. was van paster Donsjen de twee eerste die uit de herberg kwamen riepen met de forse «Nu en ga ik van mijn leven naar de kerk niemeer Ko zijn Kozijn Vien. En al vloekende en tierende daarbij, zeker Stien. Ge kunt da wel peinzen en dat zeg gen als ze ne priester hooren spreken hebben Vien. Gelukkiglijk afgestraft, kozijn, en on der kondannacie, zonder mogen mis te doen of iet dat kerkelijk is. Stien. En wat zullen de burgers zeggen in de stad van de donchisten, die de kermis om zeep ge holpen hebben en 't volk uit de stad gehouden Vien. Over honderd jaren, in de Fransche Revolutie, 't staat in al de boeken, is er ook hier en daar ne priester afgevallen en met de revolutie- benden meegedaanen hoe droef worden diena men dan later herhaald en van de familie gedregen! Stien. Och, kozijn, de priester mag de drif ten van 't volk niet involgen hij moet voor het Recht staan van't Volk, zekerlijk, voor zijn eer lijk Recht, maar 't Volk opjagen, opmaken, het doen vloeken en zweren, den haat preêken, waar staat dat te lezen in 't Evangelium Vien. De vleierij is daarenboven valsche lief de die eenander vleit doet het meest altijd om er profijt uit te trekken. Stien. Ge weet nog wel, kozijn, hoe dat Z. H. den Paus over twee maand plechtig zei dat de kopstukken van de donchisten hem zooveel ver driet aandeden in zijnen ouden dag. Vien. En ze gebruiken gedurig dienen heili gen Man zijnen naam en zijn woord. Stien. Wie zal 't verwonderen, Vien Als de duivel Ons Heer kwam bekoren in de woestijn, ge bruikte hij ook om Hem doen te vallen de woorden niet van de H. Schriftuur Vien. Kozzen, uw raison treft mij ge kunt preêken gelijk nen advokaat. Stien. De waarheid, kozijn, is hier geheel eenvoudig, maar den duivel loopt altijd rond zijne trawanten om de menschen zand in de oogen te werpen en mee zand in d'oogen (Ze klappen voort). Is Zondagwerk geen zonde Een vraagsken voor sommige van de Graan markt. Dat er in de postbureelen verstandige mannen noodig zijn om alles te ontcijferen wat er hen in de handen valt dan Duitseh, dan Giieksch, dan Fransch, dan Portugeesch, dan Spaansch, dan Vlaamsch, en dat alles zonder vertraag op zijne be stemming brengen, dit is niet van de Poes. Zoo vond men over eenige dagen in de brievenbus te Moorselle eene brielkaart dragende voor adres Menheer den Brivendraeger geev desen kiin- nen briefv aan alderbyners doornee of ant wuif ze wuaen wat hover dyusderwegstatie gunsters bi dien gekruysten God tot Ruymbeke bi Oekene. En daar de opene postkaarten geene geheime ofte bijzondere confidenties inhouden, geven wij ook den tekst, die aan de overzijde stond, om er onze lezers ook hunne bekwaamheid eens door op de proef te stellen Es oem jonw tlaeten weetten dat vandaagge dambiddinkg es van dnillinghe Sin tjan en daege zondaghe met twuif en djonges moet naer dnilligen sin tjan kommen en ge komt naar doogmesze hol invesber, tes vullen haflaet oeje in de persesje zeyd zey de paster en ge moe kommen om tetten karotten en boonen en wa flees muiskien. Hewel, ondanks die onbegrijpelijke stadhuistaal, was deze briefkaart aan hare bestemming gebracht, zonder een halve minuut vertraag, een bewijs dat Moorseele flinke briefdragers hebben moet. In het stadje Beattie in den Kansas, waar de vrouwen het kiesrecht bezitten, werden bij de laatste kiezings de mans allen uit hunne zetels ge worpen, en heel het bestuur der stad is aan het DOOR PATTYN, priester. 28 -)»)§((((- Zij dacht aan haren zoon ik zag het aan de weekheid van haren oogslag tusschen haar lachen heen. Want onmiddellijk daaropvolgend zei ze 't Is wonder dat Frans niet eens schrijft. Hij ligt gekwetst in 't hospitaal te Diest, mijnheer. Ach, moeder, viel Betjen haar haastig in de reden, waarom u daarmede nog bekommeren De kapitein heeft u reeds twintig keeren herhaald dat het niets is... Eene schrab aan den rechterarm, Wilhelm, niets meer, zei ze zich naar mij toe wendend. Op eens stond de oude recht, stak den bollan- teern aan en naar den trap wijzend wenschte zij mij Wel te rusten, vriendje I Daarop bracht Betje mij naar het bed van den jongen, een zeer rein beddeke met hanggordijnen hagelblank en verschgespreide lakens. Ach, hij die nooit in zijne jongte twintig uren in ééne reis, door koude, sneeuw en wind heeft geplast, zal niet weten wat het is, hoe weldoende en zalig, de beenen tus schen een paar zuivere lakens uit te strekken, met het gedacht dat men onder een vriendendak in I schoon geslacht overgegaan. De vrouwen hebben de stadsregeering in handen genomen. Mad. Tot ten, de vrouw van eenen rijken koophandclaar is tot meieresse verkozen, en ze heeft eene jufvrouw, die comptable op haar bureel was, tot gemeente secretaresse aangesteld. Al het personeel, politie inbegrepen, is voor een groot deel in de handen der vrouwen, en volgens de laatste tijdingen mar cheert het opperbest. Dat is nu waarschijnlijk de eerste stad, die door vrouwen geregeerd wordt, en ze doen het veel beter dan de mannen het deden. Hewel, wat bewijst dat nu Niets anders dan dat de vrouwen hunne zucht tot overheersching, welke Eva in het AarJsch paradijs al ten toon leg de, nog niet verloren hebben. De paardeneterij wint alle jaren al meer en meer veld. Wie zou zeggen dat de belgen de grootste paardeneters van heel Europa zijn en toch is het zoo. Verleden jaar werden er hier te land 15 dui zend paarden geslacht en opgeeten, de meeste wer den hier uit Engeland binnengevoerd, en 't zijn de Luikerwalen welke er het meest binneugepeuzeld hebben. Te Londen en te Manchester zijn binnen den loop van 14 dagen door de gerechtshoven de prij zen der neuzen vastgesteld, en wel op zonderlinge wijze, indien wij aan de onfaalbaarheid van Moe der Justicia mogen gelooven. In het Haydn park te Londen reed een jonge Gentlemen per velo, eene jonge miss uit den zadel. Het lieve meisje werd met gebroken neus opgeno men, en daar het gebleken was, dat de gentleman, volgens de Londensche reglementen niet links af gezet had, deed het meisje hem proces aan en vroeg 5 duizend franken voor de schending van haren neus. Moeder Justicia vind dit niets te veel gevraagd, en zonder afdingen moest hij de miss haren eisch betalen. Slechts drie dagen later werd in het wandelpark te Manchester, een bejaard koetsier die per velo uitreed door eene flinke jonge deerne overhoop gereden, hier waren de rols om gekeerd en in den val ontving hij eenen deerlijken neusbreuk. Ik zal u krijgen, miss, zegde hij, of kent gij den prijs der neuzen misschien nog niet De koetsier, die in een blad den uitslag van het neuzenproces van Londen gelezen had stelde eenen eisch tot schadevergoeding in en vroeg volgens Londensch tarief 5 duizend franken. De magistra tuur van Manchester oordeelde, dat die eisch schrikkelijk overdreven was en kende hem na lan ge debatten eene schadeloosstelling van 375 fran ken en 50 centiemen toe. Tusschen den neusprijs van eene engelsche j ufvrouw en die van een en- gelsch koetsier is dus een verschil van 4624 fran ken en 50 centiemen, 't Is niet heel troostelijk voor de mannen; nu zullen de vrouwen nog al meer van hunnen neus gaan maken. Als men sommigen van Duitsehland hoort spre ken, dan zou men zeggen dat daar de armoede op de gaanpaden groeit. Altemaal flauwen praat. Duitsehland heeft i 0 steden, waar de inwoners nog geen halve penning lasten betalen, ja, ik zal nog meer zeggen, waar elke inwoner ieder jaar met nieuwjaar een schoon beneficieken opstrijkt als aandeel in de winsten zijner stad. Freudenstadt (vreugdestad) waarschijnlijk om die reden zoo ge- heeten, is tusschen de 10 nog de meest bevoor rechte. Deze stad in 't groot hertogdom Boden ge legen, bezit eenen eigendom van 2400 hectaren beste weiden en bosch. De inwoners van Freuden- stad mogen die weiden kosteloos in gebruik ne men om er hun vee te laten grazen, en elk mag naar lieverlede in de bosschen voor zijn gebruik hcut kappen, om er den ganschen winter vuur mee te maken. Rond Kerstmis krijgt elke inwoner een kerstmisgescheuk van 70 tot 80 franken. Ook te Stangenbergh worden geene lasten betaald, de winsten welke het groote gemeentewoud oplevert, worden alle 6 maanden onder elkander verdeeld, en die beloopen zoo gewoonlijk 15, 16 tot 17 mark per kop. Te Kliugenberg ep de Mein te Dornstetton in Wurtenberg is het zooal daaromtrent hetzelfde, dan zijn er nog een zestal andere gemeenten, waar geene belastingen betaald worden, doch waar toch ook geene winsten gedeeld worden. Bluts tegen plaats van in den druip der hoornen rust. Niet zoo haast lag mijn hoofd op het oorkussen of ik sliep in als op rozen. Hoe geerne had ik niet het wijzerke rond gesla pen. Doch zulks mocht niet. Lang vóór dat het klaar dag was werd ik ijlings wakker. Eene veeg koude lucht streek over mijn aangezicht en tus schen de nevelen van den vaak in hoorde ik de stem van den kapitein die mij wekte He, trommelslager, op voor 't appél I Een nijpend gevoelen beklemde mijn hart, ter wijl ik slaapdronken nog mij de oogen wreef. Waarzijtge, Willem?... Niet in moeders huis meer!... Ge zijt te Aerschot, bij vreemde men schen; gisteren hebt ge den heelen dag door sneeuw en slijk geplodderd, vandaag zult gij mogelijks weer hetzelfde liedje zingen... Kerel, kerel, waar hebt ge u gebracht met al uwe overdrevenheid kon een ander niet gaan vechten in uwe plaats Ik schaam mij niet deze vluchtige oogenblikken van moedeloosheid rechtuit op te biechten. Een mensch is een mensch. En daarbij waar bleve de toewijding moest altijd alles ais op wielkes rijden Al tastend in mijn pakske met gerief naar een verschen zakdoek, terwijl ik mij kleedde, lei ik de hand op een vrij, zwaar rolleke papier. Ik deed het open, er staken twintig gouden kronen in met een brieike van vaders hand. Kijk, mij de oogen wanneer ik daar aan denk. Men moot z 4 buil, dat kan er nog al goed door en wij gelooven dat er in heel België maar 3 gemeenten zijn, wel ke er op mogen stoefien dat ze volstrekt geene be lastingen betalen moeten. Ziehier nadere bijzonderheden over de dood van prins Georges. Om 2 uur 's morgens was de erfprins op de wan deling vertrokken in automobiel. Bij het terugkeeren bemerkte eene boerin die ter markt ging hem, en zag dat hij bloedde. Zij zag dat bij op de beenen wankelde en vroeg Wat hebt ge De erfprins antwoordde Niets. De boerin bood hem water aan. Zij hielp hem ten gronde zich uitstrekken en verfrisebtte hem den mond. Dan stierf bij kalm en zonder lijden. Het lijk van den overledene werd aanstonds naar bet paleis gebracht. Zoodat de Russische Groothertog Georges, 28 jaar oud, overleed ten gevolge van een automo- bielougeval. De Zaak Dreyfus drijft altijd boven. Waarschij- nelijk zal bet proces met 10 Augusti beginnen. Intusscben wordt er van beide kanten gewerkt zoo veel mogelijk. M. Quesnay de Beaurepaire beweert bet verraad van Dreyfus met zekerheid te kunen bewij zen en ook van nieuwe getuigen te kunnen aanbrengen. De joden vertellen met verontweerdiging dat M. Lebon, thans minister van de coloniën, Dreyfus deed in de boeien slagen omdat bij vreesde dat den verrader ging ontsnappen. De geheimzinnige briefschrijver beeft een vier den brief aan den Broeder-Overste der school van de Muntstraat geschreven, wederom in uitgesneden drukletters, waarin hij laat weten dat bij alles wat men hem beloofd had, gekregen heeft en zulks om te zwijgen, dat zijn fortuin gemaakt is en hij nu naar de vreemde vertrekken gaat. Dit alles schijnt te bewijzen dat er een koraplot der logie in 't spel is. Vroeg of laat zal alles wel uitkomen, al moesten de kraaien bet uitbrengen. Dcuderinonde. M. D. Ramlot, een der best gekende wielrijders der stad, deed vrijdag avond rond 7 ure, een rijtoer per automobiel. Aan de saspoort, wilde hij een werkman vermijden die eene ton op schouders droog hij raakte met het achterwiel een boom en stuikte met den automobiel den Donder in. M. P. Ramlot kon zich al zwem mend redden het rijwiel werd later uit het water gehaald, het was bijna ongeschonden. IV'inove. Het kind van Gustaaf Van der Ha gen werd woensdag in de Biezestraat door een wagen overreden en de voetjes verpletterd. Frans Callebaut, voerman bij M. De Cooman- Dutry, is donderdag van zijnen wagen gestuikt en met het hoofd op de trede gevallen. Men vreest dat hij een oog zal kwijt zijn. Het dochterke van René Graseels is donder dag avond in de beek van M. F. Dumont gevallen; het bleef onder de vout steken en werd door M. Van Raffelgem gered. Geernadsbergeu. Zekere Blanchard is hier aan het Sas verdronken. Lokcreu. Donderdag namiddag is aan de Heirbrugveer eene hooischuur afgebrand de pom piers hebben het aanpalende huis kunnen bevrij den. De schade is gering. Vrijdagkort na den middag gingen twee j onge- lingen een bad nemen in de rivier De Durme, achter het gesticht der Zusters van Liefde. Daar zij beiden niet zwemmen konden, verdwenen zij welhaast in de diepte. Een van hen heeft men kunnen boven halen en naar het hospitaal over brengen alwaar hij de noodige zorgen ontving. De andere Albert Clippeleire, wonende Kazernstraat, kewaterkes doorzwommen hebben, op vreemden bodem, ver van huis gestreden en geleden hebben, als men jong is en het hart naar liefde snakt, ja, men moet het zelf ondervinden om te weten hoe zoet het valt te mogen denken dat anderen, vader, moeder, vrienden u niet vergeten hebben, u altijd nog beminnen, voor u bidden, van u spreken en u op uwe gevaarlijke reis met hunne beste wenschen vergezellen. Ik zette mij op den kant van het bed en las in het licht van de roetkaars. Wilhem, hier nevens zult ge vinden met de vernieuwing van mijn besten zegen twintig Fran- sche kronen. Een mensch weet niet wat er ge- beuren kan en het is altijd goed een beetje geld vóór handen te hebben langs de baan. Ik moet u niet zeggen blijf braaf en christelijk onder 't le- ger gelijk hier. Het blijkt al te klaar dat de zaak welke gij de eer geniet te verdedigen eerst en vooral gediend is en vereerd wordt door een deugdzaam gedrag. Schrijf ons zoohaast men u een vasten post heeft aangewezen. Wij zullen veel voor u bidden. De kapitein vond mij weenend zitten op mijn bed, toen hij mij halen kwam. Wat scheelt er dan, ventje vroeg hij mij. Ik toonde hem den brief. Toen hij gedaan had met lezen klopte hij mij op den schouder en zei bewogen g'Hebt brave ouders, Wilhem. Uw vader is thans 20 jaar oud en metser van stiel, is verdron ken. Zijn lijk is nog niet opgevischt. De droefheid der ouders is groot, te meer daar hij de oudste was van negen kinderen. Tonische. Sano, handelaar, was donderdag morgend, eene wandeling gaan doen over de brug aan het Sas van Bornhem, alwaar hij eene pint meik dronk. Kort nadien gevoelde hij zich onge steld en zegde Ik ga een voetbad nemen, misschien zal mijne outsteldheid daarmede over gaan. Daar M. Sano zoolang weg bleef, is men gaan zien en men vond zijne schoenen staan aan den vijver. Daar men hem nergens bespeurde, kreeg men het gedacht van een ongeluk, en inderdaad men vond het lijk van M. Sano in den vijver. M. Sano laat eene weduwe achter met 8 kleine kinders. illecrbeke. Een ouderling, Crawauters ge naamd, van Niuove, was woensdag alhier eene wandeling in het veld gaan doen. Terugkeerend volgde hij de baan van den buurtspoorweg, toen een tram in vollen stoom aangereden kwam. De machinist kon, toen hij het gevaar bemerkte, niet in tijds meer stoppen, en de oude man, die zeer doof is, werd de beide beenen afgereden. Het slachtoffer werd in wanhopenden toestand naar het hospitaal h'evoerd Sleidingc. Dinsdag morgend leidde Frans Criel een nieuw aangekocht paard in de Welliack- straat. Het kind van Francies Frederik, 9 jaar oud, dat naar school ging, sloeg mot eene wis op de pooten van het paard, doch kreeg zelf een geweldi gen slag op het hooid. Een geneesheer, in aller- haast ontboden, vetklaarde den toestand van het kind zoo erg, dat hij twee andere geneesheeren doen roepen heeft om den kleine te verzorgen. De E. H. Vandeweghe heeit het kind de H. Olie toe gediend. Aelter. De reizigers die maandag met den trein 3070 ten 9 ure 15 's avonds uit Oostende naar Brussel vertrokken, werden tusschen Beernhem en Aelter, toen de trein met eene snelheid van 70 ki lometers per uur reed, opeens hevig geschoktop 't zelfde oogenblik doofden de lichten uit. Toen de ze trein, die nergens stil houdt, ten 11 ure's avonds te Brussel aankwam, bevond men dat de band van een der wielen van den eersten foergon gebroken was. Men begrijpt niet hoe er geene ont- riggeling heeft plaats gehad. De machinist ver klaarde geen schok gevoeld te hebben. De reizigers mogen van geluk spreken Lokcren. Vrijdag morgend heeft de E. H. Supré, onderpastoor te Lokeren, het kruis van 1" klas ontvangen voor zijne gestichte volksiverken, zooals de lijfrentkas, de maatschappijen van on- derlingen bijstand, enz., die hier thans zeer bloei end zijn. Zulke werken, door geheel de geestelijk heid van Lokeren zoo krachtig ondersteund en aangemoedigd, zijn wat schooner en verdienstelij ker dan al de bluf der socialistische hoofdmannen te zamen. Ook is de E. H. Karei Supré zondag laatst op verschillige plaatsen te Lokeren het voor werp geweest van betoogingen van hulde en dank baarheid. Iddergcin. De genaamde Eduard Cortvrindt, 17 jaar oud, was zaterdag bezig met eene zeisen te wetten, toen deze, bij het omkeeren, omsloeg en den ongelukkigen jongeling gansch den linkerarm doorsneed. Een geneesheer, in allerhaast geroe pen, heeft het slachtoffer verzorgd men vreest dat de gekwetste arm zal moeten afgezet worden. Eroudcgcm. Eerstdaags zal te Erondegem het huwelijk voltrokken worden van Joannes Van Pamel, oud 87 jaren, met Coleta Claus, tellende 77 jaren men verwacht vooreerst de machtiging des konings, daar Coleta Claus de zuster is van de eerste vrouw vau Van Pamel, met wie hij over vier jaren zijn gouden bruiloft vierde. Bottelaerc. Zondag nacht brak in de Pie- renstraat een geweldige brand uit in de woning der wed. De Munter. Al de meubels zijn de prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 2,500 fr. geschat. Er bestaat verzekering. De vrijwillige pompiers hebben dank aan hunne snelle komst den brand kuunen beperken. er een van den ouden eed nog, een ware Vlaming. Zijne stem veranderde op eens, zij klonk ver vaarlijk. En zeggen dat die gevloekte zuider waal dit ras van brave lieden wil bederven 1 Hij leidde mij door eene verwikkeling van kleine straatjes en steegjes tot vóór een oud gebouw. Overal op onzen doortocht ging de eene deur na de andere open bukkende schaduwen kwamen uit de lichtspleet te voorschijn en sloegen dezelfde rich ting van ons in. De loop van hun geweer flikkerde als een weerlicht in de duisternissen op, telkens dat zij voorbij de verlichte raamkes trokken. Onderwege zei kapitein Sluyts mij, zoo heette j mijn geleider Vandaag trekken wij naar Herenthals. Gij I blijft natuurlijk hier met de jonge rekruten om u wat te oefenen in de wapenen, want ge zijt nog te onhandig, 't Zal er stuiven, zoo ik meen. Generaal Duruth is in aantocht met het 5d9 regiment jagers te peerd, eene halve brigade van het 48'te en grof geschut. Verders vertelde hij mij nog hoe Corbeels met drij duizend boeren den vorigen dag eenen aanval op Leuven had gewaagd. Maar het was daar niet al te best afgeloopen met de jongens, zoo het scheen. Er was een brief gekomen in den nacht bij 't hoofdkwartier, waarin Corbeels dringend om ver sterking schreef. WmU veortfeutp

De Volksstem | 1899 | | pagina 2