Werkmanspensioenen. VOLKSPARLEIENT. KERMIS-AALST. Bureel Kapellestraat, 15, Aalst DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Aardige broodrooverij Van alles wat. - Nieuws tegen de exteroogen. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te hiiis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 5° JAARGANG. NUMMER 239. Aalst, den 5 Augusti van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschon de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3® bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4® bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën bui ten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Ojice de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingeu in te zenden vóór 's Maandaags. Wij lezen in La Patrie de gazet van Mgr den Bisschop van Brugge Er wordt gezegd dat priester Daens in 't kort Brugge met zijn bezoek zal onteeren. Priester Daens, in plaats van te allen kante tweedracht te zaaien, zou ons dunkens beter doen van tot inkeer te komen, en die vriendschap pelijke betrekkingen af te breken die hij open baar heeft aangeknoopt met de ergste vijanden der Kerk, en van terug te keeren in de baan der gehoorzaamheid aan zijne kerkelijke overheid. 't Is waarschijnlijk dat, ten gevolge der gebeurte nissen dezer laatste wekeneen nieuwe maatregel te gen M. Daens gaat genomen worden. Als burger heeft priester Daens het recht van met zijnen vriend Vandervelde samen te werken, maar degene die gelast zijn met het bestuur der H. Kerk, kunnen verplicht zijn te beletten, dat die propagande, zoo noodlottig aan de godsdien stige belangen, nog langer voortgezet worde bij middel van een priesterkleed. Voor vandaag zeggen wij er niet meer van. Wij verzoeken enkel priester Daens ernstig na te denken, en niet stijfhoofdig voort te gaan op eenen weg die tot den afgrond leidt. Al die wil kan wekelijks in 't Land van Aelst deze regelkens lezen 'i Land van Aelsl is een der meest gelezene weekbladen die er bestaan Als 't zoo is, M. Daens, dat uwe gazet zooveel gelezen wordt, zooveel verkocht, dan moet gij er eenen schoonen stuiver achter winnen waar om klaagt gij dan gedurig van armoe en brood rooverij Gij bekent dat gij van de meeste ga zetten verkoopt van heel Belgie en gij zijt nog niet content En gij hebt dan nog uwen Daens-penning, uwen strijdpenning, uwen kleergoedwinkel, de pachten van uw land, de opbrengst van uwe huis huren, de winsten achter verkoop van boeken, van drukwerk, van doodbeeldekens, en gij klaagt nog gij wint nog niet genoeg volgens uwe goes- te. 't Volk begint er af te spreken, dat het altijd voor uwen zak is dat gij preektin den schijn voor den armen werkman, maar in den grond voor uwen geldkoffer. christene demokraten, 't is nog niet vergeten, komt maar af met de kiezing. Weihoe de kermis kapot maken, de neringdoende menschen ruinee ren en dan zoudt gij vragen om voor u te stem men Neen, nooit. Het zal nog niet gauw vergeten zijn dat de daensisten (christene demokraten) de kermis van Aalst in 't jaar 1899 kapot gemaakt hebben. Eene kermis^ is een familiefeest, politiek komt daar niet te pas zelfs onder de liberalen, als zij hier vroeger aan 't hoofd waren, nooit is de ker mis gestoord geweest. Met kermis alle politiek werd van kant gesteld, iedereen zorgde voor 't plezier en 't verteer 't volk van 't omliggende stroomde naar onze stad, kermis-Aalst werd ge wild. Dees jaar door de fout der daensisten is 't maar eene halve kermis geweestde buitenmen- schén dierven niet komen als zij den verraderlij ken aanval vernamen van den zondag noen. 't Is ongepermetteerd in een beschaafd land. 's Zater dags avonds kwamen de daensisten samen, 't or dewoord werd gegeven morgen, 1" kermisdag, alleman om half twaalf op de markt de dompers zullen op niets denken, wij zullen 't schoon heb ben, de jonge Garde moet er aan. En als 't mu ziek aan 't spelen was, het tweede stuk, nen re gen van steenen, vijzen, stukken ijzer, brokken hout vloog naar 't hoofd der katholieke muzie kanten. Had de politie er niet bij geweest, vele katholieken zouden erg gekwetst geweest zijn, misschien hadden er dooden geweest. De deftige liberalen hebben zelf gezegd dat die aanval der daensisten beestig en laf was. Maar wacht u, Drankmisbruik. Iu 1898 dronk men 920. 000.000 groote druppels, vertegenwoordigende 46 miljoen liters (van 35 graden) en eene uitgave van 73 miljoen frank 't Is verschrikkelijk De onzuiverheid van het bloed en de ziekten der huid (dauwworm, puisten, ecrémas, zweren, jeuktens) komt voort uit de slijmen 't is daarom dat zij zoo gemakkelijk overwonnen wordt door de anti-slijm achtige Walthéry-pil. Prijs 1,25. Gezondheidsmaatregelen. Om de ver spreiding der tering te voorkomen, heeft de minister van oorlog voorgeschreven, dat het perso neel der gestichten waar de spijzen der soldaten t bereid worden, zal onderworpen worden aan onder- zoekingen van wege de geneesheeren. Vredeskoufereiicie. Het proces-verbaal tot sluiting der werkzaamheden der vredeskonfe- rencie meldt de vijf volgende wenschen door de konferencie uitgebracht1° beperking der krijgs lasten 2° schriftelijk erkenning van de rechten der onzijdige landen 3° verstandhouding betref fende de modellen der oorlogswapens4° herzie- ning der overeenkomst van Geneve 5° erkenning der onschendbaarheid van den bijzonderen eigen dom tijdens de oorlogen op zee. Men bericht het publick dat de Pil van Doktoor Raphaël, uitmuntend middel tegen de slijmen, de zinkheid, hartklopping, bleekheid, ze nuwpijn, enz., dat thans in alle goede apotheken verkocht wordt aan den pi ijs van 1,75 Zilvermunt. Men heeft in de Nationale Bank bestatigd dat van de 600,000 halffrankstuk- ken, welke zij sedert eenige dagen in hare kelders heeft ongeveer de helft zoo zeer versleten is, dat zij niet meer kan in omloop gebracht worden. Waarom dan toch niet in eens al dat afgesleten geld binnengeroepen Tegen raspen, aardvlooien, boomlni- zeu, «lekken, en ander ongedierte.Be sproei de planten met water waaarin aloës opgelost is. Eene halve once aloës is genoeg om 4 eemers water alzoo te bereiden. Aloës koopt men bij de drogisten. of daarboven, die op het eerste bulletijn heeft vérklaard niet tot het einde zijns levens tegen behoeftigheid gevrijwaard te zijn. Dat bulletijn is bestemd om inlichtingen in te winnen over den graad der ontoereikendheid van hulpmiddelen door eiken belanghebbende opgegeven, enz. jHet onderzoek zal gedaan worden door de be- schermings-komiteiten, welke zullen trachten de medewerking te bekomen van personen in be trekking met de verschillende klassen der bevol king, zooals bijvoorbeeld de burgemeester, de pastoor, een lid van het bureel van weldadigheid, een lid van eene vrije liefdadige instelling en des noods, nijveraars, handelaars, werklieden, enz. Hunne zending zal zijn zich te verzekeren dat de bulletijns geene valsche of overdrevene ver klaringen bevatten en zij zullen zorg dragen slpchts de inlichtingen welke schijnen echt en waarachtig te zijn zonder opmerkingen te laten inzenden. Dit onderzoek heeft voor doel de noodige in lichtingen te verzamelen voor het maken eener goede wet op de werkerspensioenen. Een onderzoek over den stoffelijken toestand der mannen van 55 jaren en daarboven is inge steld door het Ministerie van Nijverheid en Ar beid. Ten einde dat onderzoek zoo spoedig mogelijk tot goed einde te brengen, zal men het slechts toepassen op een deel der gemeenten van het land, doch de keus zal met zorg gedaan worden, opdat de opsporingen al de streken van het land zouden omvatten. De eerste werking zal bestaan in de uitdeeling aan eiken man van 55 jaren en daarboven van een bulletijn, waarop hij de bezigheden zal aan stippen welke hij gedurende zijn leven heelt uit geoefend en, vervolgens, zal doen kennen of hij, behoudens uitzonderlijke omstandigheden, meent gevrijwaard te zijn tegen behoeftigheid tot het einde van zijn leven. De ingevulde bulletijns zul len aan het ministerie van nijverheid en arbeid teruggezonden worden. De 20 werking zal bestaan in het bestellen van een ander bulletijn aan eiken man van 55 jaren Voortaan zullen de soldaten zoo licht geene exsteroogen meer krijgen men heeft in het regi ment een nieuwe soort vau schoenen met kappen aaugenomen, waar de teenen spelen iu hebben. De positie van soldaten verbetert ook van dag tot dag. Vroeger als men naar 't leger ging, met wat geld op zak, en zonder cxsteroogen dan kwam men te rug zonder geld zoo arm als Job... en men had al de teenen vol exstoroogen. Nu is het omgekeerd, gaat meu er nu heen mee exsteroogen en zonder geld, dan komt men er van terug met veel geld op zak en zonder exsteroogen. Dat is het verschil van de deferencie. Te Bastognc, in Luxemburg, heeft men er verleden zondag kermis op gehouden, omdat de maatschappij Le Foyer haar 1008to werkmans- i huis inhuldigde. De minister, de gouverneur, de volksvertegenwoordigers vau Luxemburg zijn er allemaal naartoe geweest eu ze hebben er do knieën onder 't berd gehad. Luibrechts is er niet geweest, hij had twee en zeventig redens om daar niet te komen, de eerste was dat hij, niet verzocht was... j maar wat mc verwondert, zegt hij zoo, dat de waalsche werklieden veel beter de voordeden schijnen te begrijpen welke de wet hen toekent om in het genot van eene eigen woning te geraken in alle geval ze weten er toch beter van te profitoeren. Wane hier wil dat ding zoo rap niet marcheeren, om deswille dat de werkende ülas het nog niet ge noeg begrijpt. De voordeden hier of in de walen j zijn toch juist dezelfde. De kleine levensmiddelen zullen eerstdaags in het leger vervangen worden door tabletten vau vau zaamgeperste eetwaren, eene tablet voor erwtensoep, eene tablet voor koffie met suiker eene tablet zout. Dit alles zal in een dooske van aluLmi- nium gelegd worden. Zoodat de soldaten met alle gemak en zonder last overal hua ontbijt en mid- dagmaal zullen kunnen klaar maken. Was er nog een stuk hesp of een koud kieken bij, 't zou de zaak niet bederven. I Van de 1200 duiven welke door eene brusselsche maatschappij over 14 dagen in prijsvlucht naar Engeland werden gezonden, is er nog geen enkele weergekeerd. Men deukt dat ze door eenen storm zijn uiteengeslagen. Groote tegenslag J De gierigheid is de tweede van de zeven hoofd zonden, ze volgt onmiddellijk achter de hoovaardig- heid, en schijnt zelfs nog erger te zijn, mits ze voor den gieregaard zelve een echte kwelduivel moet zijn en hem van alle genot en welvaart berooft. Te Lassau bij Schleiz in Duitschland is dezer dagen een M. Roeuier, metserbaas gestorven. Over eeni- gen tijd erfde hij 35 duizend mark, en daarmee, wist men dat hij tamelijk wel beslagen zat, alhoe wel hij zich uit gierigheid alle mogelijk genot ontzegde. Al wat hij te voet kon afleggen, daar zou hij geeue reiskosten voor betaald hebben, cu moest hij den ijzerenweg nemen, dan was het in 4° klas, tusschen marktkramers, voddenrapers en Bohemers dat hij plaats nam. Zoo leefde hij in ar moede tot dat hij over eenige dagen in den ouder dom van 86 jaren de pijp aan Marten geven moest. Hoe lachten zijne neefjes en naneefjes welke den buit tedeeleu hadden, toen men in den kelder twee groote blikken trommels vond waarin voor een millioen en zevenhonderdduizend mark waarde pa pieren verborgen wareö. Het dorpje Lassau verheugt zich niet minder, daar de erfgenamen aan achterstellige belastingschuld wegens te kleine aangifte zijner fortuin, eerst 50 duizend mark zul len moeten afdoppen. Enfin, dat kan er door en er kan maar iemand wel mee zijn met een gieri gaard moet men geen medelijden hebben. Bij deze gelegenheid ga ik u eens een raadsel uitgeven Wat verschil zou er ziju tusschen zulk soort van menschen, tusschen ecu gierigaard en een kotver ken Geen, want beide geven ons maar als ze dood zijn. Lezers, wees nooit zoo dwaas, hoorjo, zeg Eerst tantje en dantantjeS kindertjes. In 1851 telde ons landeken53 duizend herber gen, maar numaar nu, uu, nu, nu. Eenhonderdvijf-ennegentig duizend Dat is, als meu do kiudereu en vrouwen buiten kyf laat, eene herberg voor 11 personen den herbergiersbaas zelve meegerekend. Hoe de Belgen zich niet zot drinken dat begrijpt men niet. ■jf Een peerd van kapitein Watson, van ledow, dat reods eenigen tijd in eene weide graasde, ge lukte er in de afsluiting te verbreken en wandelde alleen naar het tamelijk afgelegen Dervaig, ten noodwesten van Muil. De weg loopt voorbij de dorpssmis, eu de smid zag met verbaziüg het peerd voor zijne deur stil houden eu zijnen voorpoot omhoog steken. Het vroeg een nieuw hoefijzer en toen het zulks beko men had, galoppeerde het terug naar de weide, van waar het gekomen was. Dat paard zal met ver stand geboren zijn gelijk 't kalf van Mozes, en is t niet waai*, dattt. Stien. Ge gaat op uwen wandel, kozijrf Vien. Ja, Stien, langs de valleien en de meersschen van den Dender, dat verkwikt 't hert en de zinnen. Stien. Op den buiten, kozijn, is 't werk vau God veel treffender als in de stad, den buiten is heerlijk. Vien. 't Is waar, kozijn, de straten en d'hui- zen dat is menschen werk, op den buiten is de na- tuur veel grooter dan in de smalle straten. Stien. Of zelfs nog op de bollcvaars. Vien. Och, kozijn, wat is no mensch toch klein als g'in 't midden van die schoone velden staat j Stien. En de mensch meent dau nog dat hij ook iets is en hij speelt op zij nen.poot en grolt. Vien. Kozijn, dat er ons moest nen donchist hooren hij zou zoggen dat weeral op de donchisten is. Stien. Die niet zwart en is en moot hem nie wasschen, d^t is mijn raison. Vien. Maar heb ik daar niet gelezen, kozijn, I of waar heb ik dat opgeraapt, dat er ceuen van de 1 socialisten uit de kamers dood is Stien. Ja, koziju, mortem, dood en begra ven, hij heette Paquay, gestorven te Lessen in 't begin van de walenpays. Vien. Eu hoe is 't afgeloopen met ziju uiter ste Stien. Gebiecht en bercch*, kozijn, op tijd nog, God zij gedankt voor zijne zielezaligheid. Vien. Waarschijnlijk veel kwaad gedaan met die socialisterij en 't volk op te maken, maar 't is

De Volksstem | 1899 | | pagina 1