4 Paragrafkes. Qih$l liet nieuw ministerie, te BureelKapellestraat, 15, Aalst. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Ai: VALSCHAARD AAN VANDENPEEREBOOM Van alles wat. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, j 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden j te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- 1 den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefj es zijn ten laste van denbe stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j 5° JAARGANG. NlJMMER 240. Aalst, den 12 Augusti van het jaar O. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4®bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Het Staatsblad van zondag bevatte de benoe ming der nieuwe ministers. Het ministerie is sa mengesteld als volgt MM. Paul de Smet-de Naeyer, minister van fi nancies en openbare werken Jules Van den Heuvel, minister van justi tie Paul de Favereau, minister van buiten- landsche zaken Jules de Trooz, minister van binnenland- sche zaken en openbaar onderwijs baron Maurits van der Bruggen, minister van landbouw Juliaan Liebaert, minister van nijverheid en arbeid generaal-majoor Alexander Cousebant d'Alkemade, minister van oorlog. Het staatsblad deelt vooreerst een koninklijk besluit mee, tegengeteekend door M. Vanden- peereboom en waardoor de ontslagen van MM. Begerem, de Favereau, Liebaert, Schollaert, De Bruyn en Cooreman aanveerd worden dan een besluit, ook tegengeteekend door M. Vanden- peereboom, waardoor M. de Smet de Nayer benoemd is tot minister van financien. Het be sluit, waardoor het ontslag van M. Vandenpeere- boom aanveerd wordt, en waardoor de andere nieuwe ministers benoemd worden, zijn allen tegengeteekend door M. de Smet de Nayer. Een koninklijk besluit bepaalt verder dat het beheer van bruggen en wegen afgescheiden is van het ministerie van landbouw en openbare wer ken en overgebracht naar het ministerie van financies, dat voortaan den naam zal dragen van ministerie van financien en openbare werken. Het ministerie van landbouw en openbare wer ken zal voortaan enkel den naam van ministerie van landbouw voeren. Eindelijk M. Liebaert van nijverheid en ar beid, is ad interim gelast met de portefeuille van het departement van spoorwegen, posterijen en telegrafen. Al die besluiten zijn gedagteekend van Laeken, 5 augustus. Op 't papier drukt hij De socialisten moeten wij bestrijden en hij gaat in hunne lokalen zitten hij aanvaardt hunne toejuichingen hij gaat aan 't hoofd hunner stoeten hij houdt meeting met hen hij gaat accoord aan met hen, en werkt met hen te zamen. De Valschaard Valschaard in alles Twee jaar lang schreef 't Land van Aelst, iedere week Als de bisschop spreekt leggen wij de pen neer. En de bisschop sprak tweemaal veroor deelde Mgr Stillemans de daensgazetten hij ver oordeelde de valsche demokratie der daensisten die aan de ware demokratie veel kwaad doet», 't zijn zijne eigene woorden hij strafte de leider der daenspartij, twee maal zelfs. 't Was zeker wel klaar genoeg gesproken. Maar heeft het Land van Aelst de pen nu neergelegd Verre van daar De valschaard. Ieder week lezen wij in het Land van Aelst eerbied voor de priesters en elke week worden in die vuile gazet, twee, drij priesters aangevallen en gelasterd, gehoond en bespot. De valschaard. Iedere week schrijft hij van gehoorzaamheid en eerbied voor 't geestelijk gezag eerbied 1 en in die zelfde gazet maakt hij de bisschoppen uit voor uit- gekochten, voetlekkers van de rijken de kardina len schildert hij af als vijanden van den werkman en bedriegers den paus als nen ouden versleten man, die zijn zeiven niet wel meer kan bestieren De valschaard. Zonder ons, roept hij, is'tgeloof te niet en hij hitst het volk op om niet meer naar de kerk te gaan, om niet meer te biechten, om eene religie te nemen op hun eigen, lijk de protestanten. De valschaard. Vroeger schreef hij dat de liberalen slecht volk zijn, nu noemt hij ze deftige lieden, goede kriste nen. De valschaard. 'k Betreur die kostbre Peereboom, Die zooveel vruchten heeft gedragen, En door een strijdig kiesontwerp, Nu plotseling wordt neergeslagen. Dit ministerieel orkaan, Heeft menig harte leed gedaan. Wat roem en lof hebt gij verdiend Na een zoo werkzaam vruchtbaar leven, O edelmoedige werkmansvriend, Die ieder 't zijne wist te geven Dusga gerust en zie niet om En keer in botren tijd weerom. Er zal er hier en daar wel een Verwaand achter uw hielen bassen, Verstoor u aan geen zot geraas, Wantwie zal men uw kleedje passen. 't Is lang gekend dat bij den geus De wierook prikkelt in den neus. En niemand wenscht, noch min noch meer, Dan dat die u nu zal vervangen Zijn zaak met zooveel moed en eer, Als gij volbrengt naar elks verlangen, En als hij doet zoo goed als gij Dan ook is hij wel goed voor drij Maar hoe komt het dan toch dat M. Daens, die 's mprgends in de meeting van den Hollander verklaarde dat hij nooit een Charbonnel zal zijn en dat hij in zijne priesterskleederen wil begra ven worden, zich kan aansluiten met mannen die dengodsdienst met zulke hardnekkigheid be strijden De stoet die den afgestraften priester van de Westmeersch naar de statie leidde, was leerrijk Eene bende straatjongens vooropeen muziek, eenige trompetters, priester Daens met de staf van de christene volkspartij en daarachter een troep van huilende vrouwen, mannen, waarvan een groot deel gedeelte, namelijk de jonge wach ten, ferm beschonken waren. In de statie werd hem de afscheidsgroet gebracht onder den vorm van een oordoovend gebrul van het versleten O Vandenpeereboom Een onzer vrienden der brusselsche pers, onze j confrater Hendrik Rykmans, is door een groep, i jonge wachten, aan wie hij eene inlichting vroeg, schandalig uitgescholden, 't Was al van smeerlap, bastaardnieweertsmeerige kasteelheer, crapule wat die Heftallige jongelingen uitbrachten. Wij vernemen dat onze vriend in het bezit is van de namen zijner beleedigers en dat er tegen hen eene klacht ingediend is. Priester Daens heeft aangekondigd dat hij weldra naar Brugge zal terug keeren om er de 1 groote zegepraal der demokraten te vieren 1 Hij zal wel doen de fabel van de huid van den beer eens te herlezen. Het Nieuws van den Dag. Dc bloedeloosheid, die de oorzaak is van zoovele kwalen (zwakte, bleekheid, hartklop ping, zenuwpijn, verval, enz.) is op korten tijd genezen door de Pil van Doktoor Raphaël 1,75 De afgestrafte priester Daens heeft zondag zijne blijde inkomst in de stad Brugge gedaan. Blijde intrede is maar eene manier van spreken.. Onpartijdig gesproken, moet men zeggen dat die betooging een overgroote fiasco geweest is.... Daags te voren, moest advokaat Lebon, van Antwerpen, het woord voeren in eene meeting in 't Maison des Brasseurs, Zuidzandstraat, aan de statie... Maar er is ruzie ontstaan en de aange kondigde betooging heeft geen plaats kunnen grijpen. MDaens werd zondag aan de statie afgehaald door eenige jonge wachten in 't wit en groen ge kleed, die op zijnen doortocht hunne vlagjes voor hem neersloegen. De Bruggenaars waren nog al talrijk opgekomen in de steenstraat om dien aardigen stoet te beschouwen. Maar geen enkele kreet, geen enkele betooging.... De stoet bedroeg ten hoogste een hondertal mannen, de jonge wachten, tusschen dewelke veel kinderen, er in begrepen. De stoet heeft zich rechtstreeks naar den Hollander begeven. Daar heeft M. Daens in de opene lucht gesproken. Hij is hevig uitge vallen tegen de brugsche bladen die hem bevech ten en tegen minister Vandenpeereboom wiens val hij met geestdrift begroet heeft. De landelijke raad der groene demokraten heeft eene geheime zitting in den Hollander ge houden. Z'hebben besloten de E. V. hardnekkig voor te.staan, het A. S. met kracht te verde digen, en geen verbond met andere partijen aan te gaan zonder goedkeuring van het Midden- komiteit. Priester Daen^ heeft nog driemaal in 't open baar gesproken. Om 2 1/2 op de nieuwe Meersch; ten 3 ure op de Westmeersch bij het inhuldigen der nieuwe vlag der St-Salvatorsgilde eindelijk in den Rooden Leeuw, Vrijdagmerkt. Om 4 1/2 is hij naar Thourout vertrokken. In zijne rede voeringen viel hij hevig uit tegen de woestisten en tegen het rijk der saucissen en stoverijen, een oud liedje dat men beu is. Maar het bijzonderste is dat hij tegen de socialisten ook gesproken heeft, tegen de socialisten die de aarde in een paradijs willen herschapen, tegen de socialisten die den godsdienst bestrijden, alsook de E. V... i Jacht. Er zijn dit jaar overvloedig hazen en reebokken, maar de onweders hebben veel patrijzenbroedsel vernield. De kwakkels zijn zeldzaam en worden elk jaar zeldzamer. Op wei nig jachten ontmoet men haar nog. Het reithoen en de kwakkelkoning zijn beter gelukt, maar de sneppen schijnen te willen verdwijnen. Nooit zijn er in de Ardennen en overigens in geheel het land zoo weinig lijsters geweest. Dc personen die lijden aan verstopping of van gelijk welkdanige kwaal der lever of inwen dige ziekten, kunnen niets doelmatiger nemen i dan de Pil Walthéry. Meer dan 15.000 genezin gen per jaar. Dc verdeeliug der toelagen van de provin cie Oostvlaanderen aan de Pensioenkassen zal heel in 't kort plaats grijpen. Dees jaar voor de stortingen verleden jaar, zal met het krediet van 1400000 fr. het maximum slechts tot 2 fr. be- loopen toekomende jaar nochtans zal men, voor de stortingen in 1899, het maximum van 4 fr. weder bekomen, want de laatst gestemde 32000 fr. zullen daartoe voldoende zijn. Het drinken der peerden. De Arabie ren, die als groote peerdenvrienden bekend j staan, geven niettegenstaande het klimaat van hun land, hunne peerden maar eenmaal te drin- ken per dag. Ze zeggen dat veelvuldig drinken het zweeten bevordert en daardoor de peerden krachteloos worden. 1 Aan de oude peerden geven ze langer tijd om het voeder te gebruiken dan aan jonge dieren en j zieke peerden laten ze maar weinig alleenze laten er andere peerden bij tot gezelschap in de meening dat de wonden sneller genezen. Om gordijnen en andere lichte stoffen tegen vuur te vrijwaren. Met lichte stol- fen, zooals neteldoek, tulle en kant, heeft men altijd voor brand te vreezen, omdat zij zoo licht vuur vatten en ontvlammen. Wil men van die vrees bevrijd zijn, men kan die stoffen onont vlambaar maken, op de volgende manier laat ze een kwartier weeken in een mengsel van 90 per honderd water en 10 per honderd Sulfaat van ammoniak. Het wordt dagelijks meer be waarheid dat onze velemens, hoe langer hoe meer de eigenschap der katten verkrijgen. Men weet dat deze diertjes wat val of tui melaar ze maken, altoos op hun ne pootjes te recht komen, zoo is het ook met onze cyclisten. Verleden zondag zijn er 16 uit den veloclub van Herenthals, musique en tête naar Westmalle geweest. Van de zestien hebben er onderweg negen in 't gras ge beten en tuimelaars gemaakt dat men zou gezegd hebben dat ze hals en beeuen stuk vielen. Niets te doen, even als de katten springen ze op den stond recht, zien eens eventjes naar hun stalen paard of het zich niet ontwricht heeft, en is alles richtig vooruit is dan de weg. De groote beruchte kanonman, generaal Brial- mont, die met poeder en lood moet gevoed worden, is naar Griekenland geroepen om er gaaü her- optetimmeren wat er de Groote Turk kapot gesla gen heeft eu er het leger heriuterichten. Als de grieksche soldaten op Brialmoutsche wijze afge richt zullen zijn, laat dan deu Turk maar komen met zijn halve Maan, zij zullen hem dan wel grieksch leeren Is het niet onnoozel, zegt Spiegels, dat men hier in 't eigen laud van Brialmont daar niet van hooren wil ?I Vader Cats zong in zijnen tijd Geen sant verheven op zijn land. Die mau wist goed wat hij zegde, waut 'tis werkelijk zoo, maar toch... 'tistristig voor den generaal... I Er zijn altijd nog van die halsstarige menschen, die beweren dat sparen niets baat, als men geene groote sommen gelds in eens op zijde kan leggen. Een kleintje wordt op den duur eeu groot. Als men bij do geboorte van Christus maar een halve kluit, dat is vijf centiemen, op de spaarkas gezet had, waarvan wij nu in ons gezegend jaar 1899 kapitaal met intrest en intrest van intrest mochten deelen, weet ge hoeveel dit spaarpotje beloopen zou Op gepast en niet gelachen, spreek maar uit 160,758,472,218,528,223,323,323,323,240 fr. en vijf en twiutig centiemen. Had Siute Pieter b.v. er aan gedacht maar eeu halve sou voor zij no volge lingen van 1899, op de spaarkas te zetten, dan wa ren al de honderd millioenen christenen die er op den wereld zijn kopsgewijze rijker, dan de jood Rotschild, die thans koningen en keizers onder zijn beheer heeft. Rijk worden is niets, als men maar tegen 't wachten kan. j Is 't niet zoo Er wordt op den dag van heden veel gedaan om deu alkoolduivel tegen te gaan cn te bestrijden. Niet zonder reden, want het alko- lism, de genever is de grootste en de ergste kwaal welke de Belgen ten onderen helpt. Prijsbaar is het wat er gedaan wordt om het volk van den ge never aftetrekkon, overal treft men anti-aleolisohe platen aan, die treffend de ellenden van het alcol- lismus weergeven. Maar... 't is altijd de man, die de botten moot schudden 't is altijd de man waar tegen kwade hond I geroepen wordt en zij, die altijd als het onschuldige slachtoffer voorgesteld wordt, dat is de vrouw. Dat is, geloof ik J wel, de regel, maar er zijn buitengewoon veel uit- zonderingen aanDe drankzucht is een maatschap- pelijk kwaad, welk do manen de vrouwgezament- lijk in leven hebben geroepen, en vergeef het mij, waar de vrouw soms meer of toch zooveel schuld aan heeft als de man. Ziehier een historieken dat opzichtens schier eiken dag gebeurt. Jan en Mie, kregen een oogsken op malkander, (de Helde is blind), ze trouwden eb Mie zwoer hom dat zij van het huizeken dat ze gingen bewonen een hemeltje maken zou. Een maand later, dat huizeken is wel geen he-

De Volksstem | 1899 | | pagina 1