aö tê® De Evenredige M. Woeste en zijne bekladders. BureelKapellestraat, 15, Aalst DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. M. Woeste heeft gelijk Liegen en blijven liegen. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5 00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van denbe stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. JAARGANG. NUMMER 242. Aalst, den 26 Augusti van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz 10 centiemen den reff|i Annoncen op de 4« bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten do provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Otöce de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingeu in te zenden vóór 's Maandaags. Ia de gazetten wordt er tegenwoordig van anders niet meer gesproken als van evenredige vertegen woordiging. Vele katholieke dagbladen begroeten in dit nieuw kiesstelsel de redding en de zegepraal der katholieke partij. Maar zal het wel zóó zijn Zal de E. V. aan de katholieke partij wel voor deel bijbrengen, en haar aan 't bestuur behouden voor 't welzijn van 't land Helaas 1 Neen, neen De E. V. is de ondergang der katholieke meer derheid, de triomf der liberalen en socialisten. Wordt de E. V. gestemd, 't is gedaan met de ka tholieken. Hetgeen wij zeggen, zeggen wij niet lichtzinnig, maar dat kunnen wij bewijzen, en met cijfers die niemand kan tegenspreken. Als wij de E. V. op de kamerkiezing toepassen, ziehier welken uitslag zij ons geven zal. Onafh. dikwijls hij al gedraaid heeft, hem en zijne con fraters Bien Public en Petit Beige eens onderhoo- ren waarom zij in den tijd al die aanvallen van Wij denken het oogenblik gekomen om in za- j Daens tegen de katholieken, zonder het minste ke der kieswet eens rechtuit, zonder omwegen of j protestin hunne kolommen lieten verschijnen Kath. Liber. Social, enz. Gent-Eecloo 6 4 St. Niklaas 3 1 Dendermonde 2 1 Aalst 2 2 Oudenaarde 2 1 Brugge 2 1 Veurne-Diksmuide- Oostende 3 1 Roesselaere-Thielt 3 1 Kortrijk 2 2 Yperen 2 1 Antwerpen 5 5 Turnhout 2 1 Mechelen 2 2 Hasselt 3 0 Tongeren-Maeseyck 2 1 Aarlen-Marche-Bas- togne 2 1 Neufchateau-V irtou 1 1 Namen 2 2 Philippeville-Dinant 2 2 Brussel 4 10 Leuven 3 3 Nijvel 2 2 Bergen 2 4 Doornijk-Ath 3 3 Soignies 1 2 Charleroi 2 6 Thuin 1 2 Luik 3 8 Huy-Waremme 2 2 Verviers 2 2 Totaal 74 74 Met de E. V. zullen er dus in de Kamers 74 ka tholieken zijn, 74 liberalen en socialisten, en 4 on- afhankelijken dus gecuc Katholieke meerderheid, want de 4 onafhankelij ken mogen niet als katho lieken aanzien worden, 't zijn in den grond libera len en niet anders dan liberalen, maar die met de socialisten niet willen meedoen. Hoe is 't mogelijk voor katholieken een kiesstel sel voor te staan dat ons onvermijdelijk naar den afgrond drijft 1 Met de E. V. zijn wij verloren, en verloren mis schien voor 25 jaar Om éénen kamerzetel bij te winnen zal men een overgroot getal stemmen moe ten verplaatsen zoo groot in getal, dat er geene hoop is er ooit in te gelukken. Zoo zullen wij in Aalst veroordeeld zijn om eeuwig twee liberalen, nevens de twee katholieken gekozen te zien wer ken en strijden zal er niet aan baten. Wij verzoeken alle brave katholieken de boven staande lijst wel te onderzoeken. Ah laat u niet verleiden en overklappen door schoone woorden en schijnredens, ziet de cijfers na zij roepen u luid toe dat de E. V. den doodsteek toebrengt aan de katholieke meerderheid Weg met de Evenredige Vertegenwoordiging 1 doekskens, ons gedacht te zeggen. Wij mogen of kunnen niet zwijgen als wij al den nijdigen hoon lezen welke Bien Public, Pa- triote, Petit Beige, enz. sedert eenige dagen met verdubbelde woede naar het hoofd werpen van onzen uitstekenden volksvertegenwoordiger, M. Woeste In zake der kieswet, heeft M. Woeste het mi nisterie bestreden dat de evenredige vertegenwoor diging wil toepassen M. Woeste aanziet dit stelsel als noodlottig; voor de katholieke par- tii, en uit al zijne krachten wil hij die zelfmoord beletten Wij tellen heden in de volkskamer 70 stem men meerderheid met de E. V. volgens de cij fering der bladen, hevige voorstaanders van die nieuwigheid, zullen wij er nog 8 of 10 tellen. Welnu, wij vragen het aan al onze vrienden wel ke de E. V. voorstaan: Waarom moeten wij, katholieken, hetgeen wij zoo moedig en zoo moeilijk gewonnen en veroverd hebben, waarom moeten wij dat voor 't plezier van Beernaert of Theodor, aan de vijanden onzer overtuigingen van onzen Godsdienst gratis teruggeven Zijn wij de liberale partij dan zoo veel verschuldigd dat wij hen zoo gewillig een groot deel onzer ze tels moeten aanbieden Een voorbeeld hier, voor het arrondissement Aalstde 4 volksvertegenwoordigers zijn katho liek, zij werden gekozen met 10,000 stemmen meerderheid niet te min met dat lekker stelsel moeten wij 2 zetels op 4 afstaan En Woeste, het grootste talent onzer Kamer, Woeste, de groote staatsman, zal misschien mogen de plaats ruimen voor 'n en afgestraften priester Daens, M. Baron Bethune, de bekwame en gedienstige volksvriend, voor ne kwakzalver Om tot dien belachelijken en betreurenswaardigen uitslag te komen, was het niet noodig gedurende 40 j aren met al de krachten der katholieke partij de vij anden van onzen Godsdienst en ons geloof te hebben bevochten Wij plaatsen ons alleen op.het terrein der ka tholieke zaak: met die groote woorden van recht- veerdigheid, eerbied voor de minderheid, enz., daar schermen wij niet mede, daar antwoorden wij slechts op met de volgende bemerking Waren de liberalen of socialisten meesterr zouden zij het doen Nu zij onderliggen, ja, zoo gauw mogelijk,'t kan niet rap genoeg gaan, de rechtveerdigheid eischt het, maar... moesten zij boven liggen, die schoone spreuken zouden op hunne lippen versterven en ze zouden vinden dat alles te beter gaat in de beste der werelden Ja, onder dit oogpunthad M. Woeste gelijk het ministerie De Smet de Nayer te bekampen.. Hij deed wat zijn geweten, zijne overtuiging hem be volen, en hij verdient de razende aanvallen niet van die Gazetten welke hem over eenige jaren niet genoeg bewierooken konden Maar sedert die geest van schoone democratie over België waait, telt M. Woeste voor niets meer bij sommigen hij is van zijne eeuw niet meer, hij wordt ne zageman, hij moet uit de partij, dierf zelfs veertien dagen geleden een bladje hem toesnauwen Waren wij geen door en door katholiek blad, wij zouden die houding van Bien PublicPatriote, enz., eens wijdloopig ontleden Wij zouden hen zeggen dat de Bien Publicwelke nu als stelsel invoert dat een katholiek ministerie, zelfs op eene kwestie van ondergeschikt belang, niet mag worden tegengesproken, in Januari 11. bij het optreden van het ministerie op M. Van den Pee reboom de volgende regels drukte Wij hebben met dat ministerie niets gemeens: het is het onze niet, wij kennen het niet of wij willen het niet kennen 1 Wij zouden aan de Patriote eens vragen hoe M. Woeste die alsdan ook voorspelde wat er met den verdwaalden priestermoest voorvallen, had ook ongelijk voor die gazetten, 't was ten on rechte dat hij hem zoo erg bekampte Wij heb ben kunnen bestatigen sedert dien, wie klaar in de zaak heeft gezien, die gazetten of M. Woeste. Wij bepalen ons bij die eenige woorden, recht voor de vuist gesproken, en hopen dat zij zullen in aandadht genomen worden van hen die er be lang bij hebben. De Redaktie. Als ge de voddegazetten van Douche leest, ge vindt er altijd honderde en duizende menschen op de meetingen die door de krawatten-bondgenooten tegenwoordig bijna alle dagen belegd worden. He- wel, beste lezers, wilt ge nog nen keer een staal- ken hebben van 't leugenmachien uit 't donchisten- dom Maandag avond was er alzoo een meetings- k^i) van zeevereers .en flabesctpeten aan de Molen straatpoort en geheel goed geteld door zes ver- schillige ware katholieke en deftige menschen, ne gen en twintig jongens en mansmenschen en zes wijven kwamen er uitgekropen als de rimram van laster en leugen was uitgekraamd. En ik wed dat de moddergazetten der vereenigde verraders weêr- om al zullen afkomen meê honderden en honder den toehoorders Maar zeevert maar op, onnoo- zele snullen, onze brave bevolking zal u wegen en wikken mee aanstaanden Oktober. M. Woeste heeft volgenden brief gezonden aan een katholiek blad van Gent. Calevoet, 10 Augusti 1899. Mijnheer de opsteller van den Bien Public Ik ben gewoon aan de aanvallen van denBien Public ik zie er niet meer naar om, en ik ant woord er niet meer op. Indien ik u eenige regelen schrijf, het is enkel om u te zeggen dat ik van ver- schillige kanten de warmste goedkeuringen van mijne handelwijze ontvang, namentlijk vau Pries ters. Op het oogenblik zelf ontvang ik den hierbij- gesloten brief van den Eerw. Heer Deken van Walcourt, ik deel u dien mede als specimen. Laat mij toe u nog twee aanmerkingen te ma ken Gij gedoogt niet dat ik het gouvernement be- sfcrijde op het terrein der E. V. Nochtans het ministerie Vandenpeereboom was tot stand geko men op het terrein van het eennamig stelsel, en gij hebt dit ministerie bestreden met eene hevigheid zonder weerga in Januari laatst. Indien dit mi nisterie ware voortgegaan, zoudt gij u aangesloten hebben bij het eennamig stelsel Ten tweede, ik heb, gedurende mijne lange loopbaan, vele maatregelen voorgesteld ten voor- deele van het onderwijslanden eeredienst, de geestelijkheid, enz. Ik heb geindigd met ze te doen aannemen. Ik heb altoos op mijnen weg M. Beernaert tegengekomen die nooit het minste voor stel gedaan heeft ten voordeele dier groote belan gen. Voor hem hebt gij niets dan bewierrookingen, voor mij, verwijten Ziedaar uwe rechtveerdigheid. Ontvang bid ik u, de hulde van uwen zeer eer biedigen en zeer ootmoedigen dienaar. CH. WOESTE. M. Woeste heeft duizendmaal gelijk, het gentsch blad eens op zijne plaats te zetten, want de gewone lezers van den Bien Public, die maar éen kloks- ken hooren, moeten al aardige gedachten hebben over de tegenwoordige gebeurtenissen. De Bien Public mag op zijn actief schrijven dat men niet erstig het eennamig stelsel besproken heeft. Hij heeft geschermd met spoken Zoo haast er spraak was dat het ministerie Vandenpeere boom een wetsontwerp van eennamig stelsel ging neerleggen, heeft de Bien Public zijne lezers af geschrikt met het spook Bara. Het was Bara die er de ingever van was II en de Koning drong het op daarop was hot oen geschreeuw alsof men de katholieken den hals ging omwringen Nu, Bara was voor niets tusschen heel de zaak. Z. M. de Ko ning, M. Vandenpeereboom, M. Schollaert, M. Liebaert, M. de Lantsheere, M. Woeste, M. Tack, M. Ligy en de groote meerderheid van de rechter zijde waren voor het eennamig stelsel. Dat stelsel was in overeenstemming met het verleden der ka tholieke partij, en sedert lange jaren hadden voor name staatsmannen onzer partij daarvoor geie- verd, onder andere M. Nothomb. M. Beernaert zelve had erkend, alhoewel een fanatieke partij ganger van de E. V. dat het eennamig stelsel eene groote verbetering zou daarstellen. Maar het spook Bara was genoeg om dat alles te doen vergeten. Dat kan behendig zijn, wij vinden het weinig eerlijk. De fanatieke verdedigers der E. V. hebben zekere driften opgehitst en het kalm oordeel was verdwenen: Het is een onloochenbaar feiteenige katholie ken hebben een verbond gemaakt met de gezwore ne vijanden van het katholichismliberalen, pro gressisten en socialisten om, tegen de betrach tingen van het ministerie Vandenpeereboom en van de meerderheid der rechterzijde, een stelsel door te drijven dat reeds verscheidene malen door do katholieke meerderheid der Kamers verworpen werd, namelijk de E. V. En zoo is het geschied dat, wanueer een oprecht Katholiek Ministerie eene wet van eennamige kie zing wilde voordragen, de samenspanning van Bien Public, M. Beernaert, liberalen en socialis ten, het ontwerp heeft verijdeld. Schoone victorie, voorwaar, die wij niet benijden. Daarna is er een veldtocht begonnen door de zelfde bondgenooten ten voordeele der E. V. Die veldtocht is gelukt, het Katholiek Ministerie Vandenpeereboom is er door gevallen. Nog eens, schoone victorie, die wij niet benijden. Een ander Katholiek Ministerie is aan het be wind gekomen, omdat voor het oogenblik geen li beraal-sociaal ministerie mogelijk is. En wat is zijn programma Eene kieswet maken van E. V. naar den zin van den independent Theodor, den liberaal Lorand, pastor Daens en, in het algemeen genomen, de liberale en socialistische partij. De rechterzijde telt niet meer. En de Bien Public zegeviertimmers hij zal de E. V. hebben, in afwachting dat wij, van fout tot fout, het zuiver of beter het onzuiver algemeen stemrecht krijgen, dat weer andere gevolgen na zich zal slepen waarvan onze vaderlandsliefde af schrikt. Men heeft schoon de oogen te sluiten, ie dereen gevoelt dat wij eenen duisteren weg betre den. M. Woeste, die sedert lang op den teen getert heeft van eenen of anderen opsteller van het gentsch blad, en sedert niets goed meer doen kan, heeft het ongeluk van een ander gedacht te zijn dan de voorstaanders der E. V. Is het niet verschrikkelijk Is het vergeeflijk?... Ook laat de Bien Public niet na, opentlijk en onderduims, M. Woeste af te breken bij zijne le zers. Dit katholiek blad, dat regelmatig zijn ser- moentje houdt over de eendracht tusschen katho lieken, lielde en verdraagzaamheid, enz., laat niet na in zijne kolommen alle liefelijkheden die tegen M. Woeste, l'kom me nefaste, verschijnen op te ne men. Wel is waar daarna, gelijk Pilatus, zijne han den wasschende I Is dat katholiek En kan men daarna kwalijk nemen dat M. Woeste zich verdedigt

De Volksstem | 1899 | | pagina 1