'm? APENRAS. De Evenredige Berendans. BureelKapellestraat1 5, Aalst. Opgedragen aan de belagers van den heer Woeste. Een flesch Cognac voor wie 't uitleggen kan. De Missionnarissen. VERRADERIJ. - Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- - den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der k wij tingbrielj es zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. f DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5® JAARGANG. NUMMER 244. Aalst, den 9 September van het jaar 0. H. 1899. 1 Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschcn de nieuwstij- dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 1° bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor j de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot j het OJice de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Hebt gij ooit geloofd dat de mensch van nen aap afstamde, beminde lezer Ik nooit. Ook stak ik niet weinig den draak met onze apenver- dedigers zooals een Darwin, een Lamarck en tutti quanti Ik schatte mij zeiven te hoog om eenen plompen en lompen gorille of chimpanzé met den naam van broeder te ver eeren. En ik vraag het u zoudt ge wel zeer ge vleid zijn indien men u verzekerde dat uwe voor ouders veel bijval genoten in d'eene of andere beestenkooi van eenen jardin zoologique van den ouden tijd En nochtans... hoe een gedacht al kan veran deren Waarachtig ik ben in mijne overtuiging aan 't wankelen gegaan en in ons klein lande- ken, zoo beschaafd, door den vreemdeling zoo getroeteld, zoo opgehemeld, heb ik nen ganschen reesem politieke apen meenen te ontdekken. Langen tijd heb ik mijzelven willen bedriegen als echte optimist alles in het schoonste daglicht beschouwen Tevergeefs De uitwerksels be stonden, uitwerksels die slechts aan het harig ge slacht kunnen doen denken Nu, daar waar de uitwerksels bestaan moeten er ook oorzaken zijn. Ergo... Het was ter gelegenheid der laatste gebeurte nissen in de Kamers, dat ik deze wonderbare ontdekking deed. Met droefheid zagen de echte katholieken, het voorstel der Regeering, die hen aan de ongelukswet van 1879 deed denken, op het tapijt komen. M. Woeste stond pal en verde digde zijn terrein Hij de groote katholieke hoofdman, zooals M. Petrus Daens het zoowel zegde, die sedert lang de sociale kwestie diep en grondig bestudeerd en de toekomst gepeild heeft hij wees met den vinger de grove gebreken der der Evenredige Vertegenwoordiging aan al de rampen die zij achterna moest slepen de ver plettering der katholieke partij, den triomf van socialisten en liberalen, het lot dat het land on der het bewind van zulke ongeluksvogels te wachten stond. Hij deed het met zijne welbeken dewelsprekendheid, en ook met eenen moed en eene openhartigheid die wij allen bewonderden. Hetgeen te voorzien was gebeurde het ministe rie vielEn dan, dan werd de eerste toon ge geven, een langgerekte toon die hol en akelig klonk, en waarin de nijd en haat doortrilden. M. Woeste is een verrader Verrader I klonk het en de echo rolde en rolde het woord voort. O, wat was het goed gekozen 1 Het dagblad van vijf centen drukte het in vette letters, dat van vijf centiemen nam het over, dat van nen cent ook al, in een woord, de eene gaapte de an dere na, juistzooals de apen M. Woeste is een scheurmaker Willekom aan dat woordeken En hetzelve spel herbegon en men schreef en men herschreef, en men huil de en men herhuilde, en men tierde en men her- tierde, slechter nogals de apen En zoo ging het voort, altijd voortuit dien poel steeg een oorverdoovend lawaai op de scheldwoorden kruisten door elkander als blik semschichten... 'k Was als verpletterd, en in eene eerste op- bruissching Stomme apen riep ik uit... Apen, dacht ik later, apen is het mogelijk 'k Vraag het u, geëerde lezer, had ik geen re den om aan 't wankelen te gaan En moet het u verwonderen dat ik voor de eerste maal mijnen Darwin, die op de hoogste schabbe mijner bibli otheek stond, eenen minzamen lach gunde Tot hiertoe het historiek van het feit. Nu wil len wij de kwestie wel eens nader inzien en die individualiteiten eens kenschetsen. Voor wat rekels zijn dat, die vervaarlijke schreeuwers? Wilt ge ze onder physiek oogpunt beschou wen, dan zoudt ge u kunnen bedriegen. Het Evolutionismus van Darwin, of de ver andering van nen aap in nen mensch, gaat traag, heel traag vooruiten al de kerels waar wij van gewagen zijn slechts maar apen van inborst meer. Misschien wel zijn er nog eenige uitzonde ringen te vindenachteruitkruipers, mannen met haar nog op de tanden en geen haar op het hoofd, met vreeselijke voeten maar dit gebeurt slechts bij de gedaanteverandering van mislukte apen. Meest al de andere zijn fiskadins, met roos kleurig hemdborstjen, bleekgroen strikje, een vies portret in't knopgat, en 11e stinkstok uit't fabriekje van de Achterstraat in den mond. Zoo als ge ziet, de eene zijde der medalie is aller schoonst. Maar nu, onder zedelijk oogpunt beschouwd, zijn die mannen wel het broeksken weerd? Laat ons eens kijken. Zijn het felle staatsmannen, zooals ze bij hoog en laag zweren Felle staatsapen zijn het zeker wij moeten het tot ons groot spijt bekennen; maar staats mannen zoomin als de negerkoning en zijne on- derhoorigen. Zijn het groote geleerden Hier dient onderscheiden. Wanneer zij het diploom van doctoor in verwijten, lasteren, schel den en andere diergelijke willen bekomen, wil ik ze allen hun exaam met de grootste onder scheiding, ja sommigen met omhelzing van den Jury zien afleggen. Voor het overige mogen ze bij meester Langoor te rade gaan. Maar voor wat kerels zijn het dan Leefde de groote en kernachtige Tacitus nog, die zou ze rap afschilderen met twee woorden Morbo calumniatores Verraders, schreeu wers van beroep en van inborstDoch wijdie aan deze afgetrokkene zinspelingen niet meer ge woon zijn, zullen ze wat wijder oordeel en. Luis ter Die jankers zijn mannen, die, onbekwaam de eene ot andere afdoende reden voor te brengen, door hun gehuil en hun gebrul de stem hunner tegenstrevers trachten te verdooven mannen, dieniets dan op lof en goedkeuringen... quoni- am bonusazen die den hoogmoed in den hoogsten graad bezitten, en voor al wat hun weerstreeft niets dan nijd en verachting vinden die diep in de modder en slijk wroeten, om er de vuilste beleedigingen uit te halen en ze naar het hoofd van hunne vijanden te slingeren Ziedaar de tegenstrevers van onzen Woeste Vergelijkt en oordeelt Arme sukkelaars Waarom gaan ze bij M. Pe trus, die goede M. Petrus nietdie zou hun rap deteederste snaren van zijn hert blootleggen, wanneer ze van M. Woeste zouden praten; of wel, indien ze niet gaarn persoonlijk naar Chip- ka gaan men spreekt daar immers van aard bevingen en andere onder- en bovenaardsche stormen waarom dan niet het Land van Aelst van 5 Januari en 16 Februari 1890 openge slagen, en er M. Woeste bewonderd, hij de groote katholieke hoofdman, de geliefde en uit- gelezene Volksvertegenwoordiger, de geleerde en schrandere minister, die veel woorden ge sproken heeft, veel voetstappen gedaan om wet ten te verkrijgen voor 't stoffelijk belang van 't werkvolk. Doch, neen die felle bollen zijn te groot, te verheven, om aan anderen raad te vragen. Och Heere en weten die heerschapjes ook niet, dat de beleedigingen, naar de waarde ge schat worden van dezen die ze uitbraken Weten ze niet dat ze voor eenen man staan, die de plicht voor alles telt, en met misprijzend oog op al hunne dol- en domheid nederziet Men zou zeggen van neen want dagelijks nog worden wij vergast op de schoonste uittreksels der groene schimpwoordenboeken. Zal 't bete ren Indien wij Darwin mogen gelooven is 't ho pen van ja. Misschien wel dat zij, volgens de wetten van het Evolutionismus, hunnen apen- aard zullen afleggen. Misschien, zeg ik, want be staat er soms geen kwade soort die aan allen vooruitgang wederspannig is En ziet men er soms geene die vroeger wijze redelijke menschen waren, en die sedert vier, vijf jaren de apen- vacht weder schijnen aangestoken te hebben X. Pie Donche en is tegen de religie niet, zegt hij en niettegenstaande dat gaat Pie Donche voort mee liegen en lasteren en schimpen op de werkza me en deftige priesters die alles slachtofferen voor 't welzijn van hunnen evenmensch en niettegenstaande dat gaat Pie Donche voort meê de braafste en de verdienstelijkste katholieken die meest werken voor geluk van stad en staat, door den modder te slepen en trachten verachtelijk te maken en niettegenstaande dat gaat Pie Donche voort meê samentespannen meê geuzen en socialisten om de brave katholieken te bestrijden. Iedereen weet dat de geuzen en de socialisten niets anders en beoogen als ons katholieke religie te vervolgen, de priesters en de kloosterlingen aan te vallen, en aan God zelve den oorlog aan te doen maar dat en belet niet dat Pie Donche meê die artisten meê- doet en dat hij die kerels op 't stadhuis en in 't land zou willen meester zien, en dat hij terzelver- tijd de religie respecteert Wat zoudt ge zeggen, beste lezers, van nen huis vader die zou zeggen en beweren dat hij zijn huis houden en vrouw en kinderen geern ziet en die ter- zelvertijd nen troep razige honden in zijn huis bin nen zou laten en roepen Koesekes zelle, nie bij ten zelle, of buiten Hoeveel vijzen zouden er nog vast staan bij zulke lippen Voor wie is de flesch Cognac Een droevig misval der Evenredige... Komedie, een misval waaraan alle politieke wroetelaars zich nooit verwacht hadden en die hunne woede ont steekt, is de felle tegenkanting der Socios. Zij weigeren, oh schande den getemden en gemuil- banden Evenredigen... Beer te groeten en met hunne stemmetjes te vereeren. Hij springt, hij danst, en om een weinig jonste te verwerven, schreeuwt hij Aanziet mij toch wel! Ik ben meer dan half liberaalzelfs van achter een beetje radikaal, waarom dan, socialisten, uwe muts niet afgedaan, en niet gezamenlijk voor mij gesalueerd Overal begint de evenredige dwaasheid grond te verliezen. Men denke niet dat al de kamerleden, die zich tijdens de bespreking in de sectiën ont houden hebben, of afwezig waren, voor het ont werp gewonnen zijn. Meest allen willen er niet van en zij hebben waarlijk geen ongelyk want men weze het zeker dat de stemming van dat ontwerp hetR. I. P. der katholieke partij zal zijn. Van twee kwalen moet men steeds de minste aannemen, en voor ons is de minste kwaal de ver werping van het ontwerp, dat de dood voor ons, en voor de liberalen het leven is. Daarom ook is het dat de liberalen er zoo geweldig naar snakken. De socialisten willen er niet van zij moeten het algemeen stemrecht hebben aan 21 jaar en met elk eene stem, omdat zij daarmeê verhopen de opper macht in handen te krijgen en hunne heillooze plannen te kunnen uitvoeren. Zij rekenen op de domme en bedorvene menigte. In 1894 wees M. Helleputte het gevaar aan dat het socialismus, als revolutionnaire partij, aan bood, en M. Nothomb onderbrak hem twee keeren om te zeggen dat het meer gevaarlijk was buiten de Kamer dan erin want, voegde hij erbij, dan zul len wij het kunnen bevechten lijf om lijf en zijne leerstelsels bespreken. De wensch vanM. Nothomb is voldaan. De so cialisten zijn in de Kamer gekomen en men heeft ze bevochten met welsprekende redevoeringen maar aan wie heeft die strijd voordeel gebracht Aan de socialisten alleen. Met voor hen de Kamer te openen, heeft men hen een onschatbaar middel van propagande ter hand gedaan, en daarbij hunne misslagen en al hun geweld, die eene andere partij zouden onteerd hebben, hebben hen steeds doen klimmen in de oogen der domme en misleide menigte. Zij mochten ongestraft hunne collegas bespot ten, koning en ministers beleedigen, alle gezag over het hoofd zien en de beraadslagingen onmo gelijk maken, noch Beernaert, noch M. Snoy ver mochten er iets tegen. En nu zal men dat verachtelijk gespuis, dat tot nu toe nog maar gelukt was in eenige plaatsen binnen te geraken, overal binnenroepen In een klein getal arrondissementen, waar het liberalismus den grond had voorbereid, waren zij erin gelukt stand te nemen maar noch in de Vlaanderen, noch in Brabant, Limburg, Antwer pen en Luxemburg hadden zij tot nu toe een enkel hunner kandidaten kunnen doen doorgaan, en nu zal de E. V. dat alles verauderen en voor hen in alle arrondissementen, de Kamerdeur wijd open zetten En alswanneer wij, door onze eigene schuld, ons alle macht zullen hebben laten oucnemen, dan zullen onze oogen opengaan en zullen wij de diepte zien, waarin wij ons eigen zeiven, door de ver blindheid van eenen Beernaert, zullen gestort heb ben. Mochtc de goede God, voor België en voor ons eigen zeiven, maken dat het toch nooit zoo verre kome De liberale en vrijmetselaarspers buldert eiken dag tegen de priesters en papen. Wij zijn nieuws gierig of zij den moed zal hebben het volgende feit mede te deelen, dat in alle engelscke bladen te le zen staat en waarover de protestanten zelf hunne bewonderiug uitdrukken. Op de algemeeae vergadering van de Royal Ni ger Company, werd de aandacht der leden getrok- i kon op de heldendaad van den Franschen pater- I missionnaris Rouselet, van de Société des missi- i ons Africaines. i Gedurende den opstand der wilde stammen, in j den herfst van 1898, is pater Rouselet alleen op zijn post gebleven te Isselé, te midden van al de op roerlingen. Uit het verslag van don bevelhebber der Royal Niger politie blijkt dat de maatschappij groot pro fijt heeft getrokken uit het heldengedrag van den pater, welke, op gevaar van zijn leven te verliezen, de gewelddaden der wilden belet, en de uitbrei ding van den oproer tegengehouden heeft. De vergadering besloot met algemeene stemmen, eene belooning aan den missionnaris te schenken in den vorm van een prachtig gouden uurwerk,mot het opschriftAan den eerwaarden pater Rous- selet, van de Royal Niger Compagny als ge denkenis aan den christen heldenmoed, vertoond door op den post zijner missie te blijven, geduren- de den stammenoproer te Isselé ia den herfst van I 1898. Waartoe dienen de pastoors toch, niet waar Er gaat geen week voorbij dat in het groen or gaan het zuiver Algemeen Stemrecht tot in de wolken niet verheven wordt. Het algemeen Stem recht dat is het ideaal 1 geen twist, geen twee dracht meer 1 Dan zal do rechtveerdigheid zepralen de christelijke liefde in do wereld heerschen, enz.» Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, zoo door en door stom te werk te gaan. Dat Pie door zijn geniaal verstand geenzins schittert, dat laat geen twijfel over, integendeel wij aanzien dit brein als zeer bekrompen en bene veld Doch, dat hij zoo dom zijn kan, de noodlot tige gevolgen van hot zuiver Algemeen Stemrecht

De Volksstem | 1899 | | pagina 1