Dg Evemilip Mepwooriiiii. Oiks, Aan wie de voorkeur WORDT WOESTE SOEIfflT? E. V. BureelKapellestraatio, Aalsl Eenige vraagskens aan de voorstaanders der E. V Wnnm Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakten en brieven noeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5e JAARGANG. NUMMER 245. Aalst, den 16 September van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3« bladz. 10 centiemen den regel. Annoucen op de 4« bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten do provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het OJlce de Publicity Itue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Vele menschen beelden zich de politiek als eene zaak van ondergeschikt belang in, waarin de kiesknoeierijen, vervalschingen en omkoopin- gen den grootsten rol spelen. De huidige toestand verrechtvaardigt in schijn deze manier van oordeelen de partijen immers nemen in getal toe, en ieder van hen zweert bij hoog en laag de waarheid in pand te hebben. Doch, dat men het uit het oog niet verlieze Er blijft steeds ééne partij die den Godsdienst tot grondzuil heeftdie onveranderlij k hare prin ciepen aankleeft en nooit in de zwakheden of gedaanteveranderingen van andere partijen zal deelen Die partij is de katholieke partij, en de katholieke partij alleen en nopens deze hebben wij allen, als kristenen vooral, de grootste plich ten te vervullen. Het is over dit punt dat wij een weinig gaan uitweiden. Het Aalstersch volk is, God zij gedankt, nog door en door kristelijk. Steeds blijft het nog het volk met hart en ziel aan zijnen Godsdienst ge hecht, steeds ook vereert het zijne priesters nog en luistert het met eerbied wanneet de -Paus of Bisschop spreken. Welnu, aan dit volk stellen wij de volgende vragen i° Welke waarborgen moet eene partij aan u, christene menschen, aanbieden, opdat gij haar de voorkeur gevet 2° Voor welke partij zult gij u dus verklaren Op de eerste vaag zult gij allen antwoorden Wij vragen eene partij die gansch en uitsluitend op den Godsdienst gesteund is die alle de be- langen van den Godsdienst voorstaat en verde- digt die de priesters eert en eerbiedigtdie c naar de vermaningen van Paus en Bisschoppen luistert en zich aan alle hunne wenschen en c orders onderwerpt Dit is het echte antwoord, het eenige antwoord mogelijk van eenen kristenen mensch. En nu, eens die verklaring, die geloofsbelijde nis om zoo te zeggen, afgelegd, welke partij gaat gij verkiezen Hier in Aalst vindt gij er vier socialisten, liberalen, groene socialisten of demokraten en katholieken. Zult ge de socialisten aanhangen Als kristen Zie hoe de Godsdienst in Vooruit bespot en be lachelijk gemaakt wordthoe men de groote God met een klein letterken neerschrijft hoe men de ouders aanwakkert hunne kinderen in onzijdige scholen te plaatsen, om ze daar eenen weg te banen door modder en slij k Hoe men de vernieling eener kerk met begees tering, met satanisch genot toejuicht Hoe men het priesterkleed bespot en bevuilt Hoe men de vrijheidszon begroet die de in puinen verkeerde kerken en de doorkorven priesterlijken zal mo gen beglanzen Hoe mendoch genoeg En de liberalen? Heugt u de Schoolwet van 1879 niet Of zijt gij de verdrukking van de Vrijmetse laars reeds vergeten En zoudt ge misschien den nek willen buigen onder het juk van vrijdenkers en rationalisten Neen, neen, dat kan, dat zal niet. Gij zijt Vlamingen, gij zijt Aalstenaars; gij zijt kristenen gij zult geene slavernij dulden Er is ook nog een derde partij, en dat is de gevaarlijkste, omdat zij onder het masker der huichelarij wegduikt, en met zuikerzoet gelaat en fleemende stem, de hoofden in opstand of op hol brengt. rIk wil spreken van de groene socialisten, anders genoemd, Donchisten of demokraten. Zult gij de groene socialisten aanhangen Veronderstellen wij een oogenblik dat de dag der kiezing aangebroken zijGij trekt naar uw bureel in het gangsken staat gij alleen, alleen met uw geweten en met God. En gij denkt bij u j zei ven De partij waarvoor ik ga kiezen, is j gesticht door eenen priester in opstand tegen zij nen bisschop Hare gazetten zijn gedoemd hare mannen sluiten zich aan bij socialisten en libera len om ons Katoliek Bestuur omver te werpen. Geene middelen worden ontzien om tot hun doel te gerakenLasteren en schelden, liegen en bedriegen zijn voor hen dagelijksch brood De kolomen hunner dagbladen staan open om al het venijn bijeen te garen waarmede nijdigaards een j deftig Bestuur en treffelijke personen willen be- zwadderen De priesters worden niet gespaard en worden beklad met het vuile slijk waarin de de lasteraars zich wentelen Den bisschop zelfs schilderen zij af als eenen speelbal in de handen der rijken. De klassenstrijd vuren zij aan de werklieden bedriegen zijde rijken schetsen zij af als monsters der aarde onwaardig. Dit alles weet ik, en nochtans geef ik hun mijne stem. Meent gij aldus uwen plicht van kristen mensch te kwijten Denkt gij met een gerust geweten het kiesbu- reel te verlaten Dat ware waanzin. Doch gij weet het als echte kristenkunt ge slechts echte katholiek wezen. Ja, voor die partij alleen, die aller belangen reeds zoo lang en zoo kloekmoedig verdedigt, kunt gij uwe stem uit brengen. En daarom uwen plicht niet uit het oog verloren De kiezingen naderen Slechts eenige weken nog en de groote slag zal geleverd worden. De slag tegen de lafaards die hun kamp zijn ontloopen I De slag tegen den haat en den nijd de slag tegen de verraders de slag tegen de ge- loofsverzakers de slag tegen de revolutieman nen de slag tegen het onrecht, tegen den dwang, tegen het ongeloof Vooruit dan zonder vaar of vrees De handen aan 't werk geslagen als echte kristenen elkan der ondersteund. Aanschouwt zonder schrik die drijkleurige slang door het monsterverbond uitgebroeid, die hare roode, blauwe en groene ringen door het modder onzer stad sleurt, en langs hare opengespalkte muil venijnige dampen uitblaast om de Aalstersche katholieke lucht te verpesten Het recht is voor U, het onrecht is tegen U Vooruiten onder de geleide uwer ieverige hoofdmannen zult gij met de hulp Gods, in I October aanstaande dit wangedrocht het hoofd verpletteren zooverre zijn, gij die van anders niet willen kooren hebt als van E. V. 't is uwe schuld niet, en gij hebt niet opgehouden van de E. V. aan te prce- ken, en om zoo te zeggen op te dringen 't is uwe schuld niet dat wij zooverre zijn, en gij hebt met handen en voeten gewerkt om zooverre te gera ken. Zulke praat voor eene groote gazet is maar flauw. Wij weten niet wat de E. V. ons meebrengen zal zoo, Bien Public, nu weet gij het nietwaarom hebt gij dan in meer dan vijftig artikels geschre ven dat de E. V. aan de katholieken eene meer derheid zou geven, en dat nog eene vaste en blijven de meerderheid eene majoriiê stable Uwe lezers eerst wijsmaken dat de katholieken met de E. V. zeker en voorlang boven zijn en nu komen zeggen dat gij er niet zeker van ziji, wat manieren zijn dat? Is zulke handelwijze wel weerdig van een erns tig blad? Wij beweren dat gij door uw schrijven grootend eels de schuld zijt van den gevaarlijken toestand waarin onze partij zich bevindt. katholieke overtuiging dan hier of daar nen gazet- schrijver of broodschrijver, M. Woeste ziet in do E. V. de dood der katholieke partij en daarom be strijdt hij die noodlottige kieshervorming, 't is zijn recht en wat meer is 't is zijne plichtdeed hij an- ders, hij zou tegen zijn geweten handelen. Wij j keuren hem goed en j uichen hem toe Leve Woeste 1 Leve Woeste for ever II! Jaren, lang, in honderde artikels heeft de Public geschermd voor de E. V. Volgens hem was het de beste kieswet die er kon gevonden worden 'twas eene schoone wet, eene rechtveerdige wet, zij kon niet te gauw gestemd zijn zij zou aan de katholieke partij de zegepraal verzekeren voor ja ren en jaren lang. Die de E. V. niet wilden aan kleven, omdat zij er een gevaar in zagen voor de katholieken, werden aangevallen, uitgemaakt voor koppigaards en dweezerikken, men dierf zelf hunne rechtzinnigheid in twijfel trekken, men liet ver staan dat M. Woeste handelde uit persoonlijke veete tegen M. Beernaért, en niet uit intrest voor de katholieke belangen. In een woord er was niets meer in de wereld dat docht als de E. V. en die er dier ven tegen zijn waren deugnieten. Sito, sito, moest ze gestemd worden. Zoo werd er geschreven en herschreven. En nu, nu dat de E. V. op 't punt is van door de Kamers aangenomen te worden, nu komt de groote Bien Public afgeloopen en hij roept Niemand weet wat de evenredige vertegenwoor diging ons meebrengen zal 11! 't Is eene flesch met inkt, niemand ziet er klaar in. 't Is eene duistere zaak maar wij staan er nu voor, wij moeten vooruit, maar 't en is toch onze schuld niet dat wij zoover gekomen zijn. Oh, Bien Public't en is uwe schuld niet dat wij 't Is ongelooflijk wat de daensisten en zelfs som mige katholieke dagbladen tegenwoordig uitkra men om M. Woeste hatelijk te maken in de oogen van 't volk. Nu zeggen ze datM. Woeste socialist geworden is, dat hij met de socialisten samenspant. Is dit waar Neen, dit is laffe laster en schandige leugen taal. M. Woeste is en blijft de beste katholieke van de gansche Kamer, de warmste verdediger van ons heilig geloof, degeduchtste vijand der socialisten. Woeste spant aan met de socialisten Hoe durft er dat iemand zeggenNooit, nog nooit, heeft M. Woeste de hand gereikt aan do socialis ten om de katholieke partij te bevechten; nog nooit heeft hij hunne hulp ingeroepen, nog nooit heeft hij met hen eenig akkoord aangegaan. 't Is waar, M. Woeste is tegen de E. V.de so cialisten ook. M. Woeste is er tegen omdat hij er den onder gang in ziet der katholieke partij de socialisten zijn er tegen omdat zij 't zuiver algemeen stemrecht eischen. Maar spant M. Woeste daarom aan met de soci alisten Pie Daens is voor een vrijwilligersleger, wij zijn er ook voor zult ge daarom zeggen dat wij daen- sist geworden zijn of met de daensisten samen spannen Wat onnoozele praat is mij dat Bien Public en Volksken van Gent, die beschul diging van met den vijand aan te spannen zoudt gij naar 't hoofd niet moeten slingeren van M. Woeste: richt ze tot uwen grooten M. Beernaert. Hij, ja hij, heeft akkoord gezocht met liberalen en socialisten eu daensisten. Hij heeft met hen vergaderingen gehouden in de zaal Marugg, hij heeft hunne hulp gevraagd om de E. V. door te drijven tegen den wil van 't katholiek ministerie dat voor 't Eenamig stelsel was, en tegen den wil der katholieke meerderheid. Hij he^ft gezetelt ne^ vens Van der Velde, Daens, Lorand en Defuisseau. Beernaert, ja, die maakt akkoord met onze vij anden, M. Woeste niet. Omdat M. Woeste van uw gedacht niet is, en uweE. V. bestrijdt, daarom zoudt gij zijn gezag in de oogen der katholieken willen afbreken en gij roept met uwe armen in de luchtWoeste doet met de socialisten; en gij klopt op uwe borst gelijk een oude kwezel. Foei, foei, dat is valsch, dat is gemeen. Bien Publicheeft er nu niemand geen sprekens meer in 't land dan gij sedert wanneer hebt gij al 't verstand alleen Gij zijt voor de E. V. wel, gij zijt in uw recht M. Woeste met vele andere groote mannen is er te gen is hij zooveel in zijn recht niet dan gij M. Woeste, die meer politiek verstand heeft, en meer Het Volkvan Gent, zegt in zijn nummer van Woensdag 11., maar drie bladen te kennen, die nog de Evenredige Vertegenwoordiging bestrijden Courrier de Bmxelles, XX0 Siècle en Dender bode. i Geen erger dooven, Dan die niet hooren willen Wat helpen kaars en bril, Als Het Volk niet zien wil Wij zullen er onzen Gentschen confrater nog ee- 1 nige uit den hoop aanwijzen Nieuws van den Dag Rechten Vrede van Ninove, 't Algemeen Belang I van Bilsen, De Gazette van KortrijkAmide VOr- 1 dre, Union de Charleroi, De Vlamingv&xi Brussel, I 't Zondagsblad van Geerardsbergeh, De'vrije Stem van Lokeren, De Gazette van Rousselaere, De Gazet I van Overmeire. i Wil Het Volk er nog nen deel kennen, het hoeft I maar te spreken. Is het noodig een stelsel te veranderen, dat ons sedert lang, meer dan 50 stommen meerderheid geett? In gelijk welke orde, zal niemand iets, dat hem altijd voordeelig geweest heeft, ton onderen bren gen zulks ware eene dwaasheid. De hovenier zal de boom niet uitwerpen, die nog in volle bloei is j en die altijd goede en menigvuldige vruchten heeft gedragen :Zoo ook de tegenwoordige kieswet, heeft de beste vruchten, sedert lange jaren opgeleverd, voor de katholieke partij nooit heeft eene partij zulk eene meerderheid gehad in de Kamers, en overdwaas handelt de staatsman, die de wet zou willen omverwerpen als den hovenier, die den boom die hem goede vruchten heeft opgebracht, zou uitkappen, om eenen anderen boom die hij zeker weet minder vruchten voort te brengen, en misschien geene in de plaats te planten. II. Zal de E. V. ons de meerderheid geven in de Ka mers? Sommige zeggen ja andere antwoorden neon, bijgevolg is het twijfelachtig en zegt ons gezond verstand ons niet dat er niet te kiezen valt, tus schen 't zekere en 't twijfelachtige Zy noemen, twijfelachtig, het evenredig stelsel, dat zij willen voorstellen, en wij noemen menschelijk gesproken zeker, dat stelsel dat tot heden toe, ons altijd en niets anders dan de beste uitslagen heeft opgele verd. j Als de E V. ons de meerderheid geeft, hoe groot zal ze zijn i Veronderstellen wij nu, volgens de bestgezinden, dat de E. V. ons eene meerderheid kwamo te ge- ven. Hoe groot zal die meerderheid zijn Zij antwoorden zelf, van 8 tot 10 of 12 stemmen. Geven wij er in toe. Maar zal er in de Kamers goenen club zijn, b. v. van independenten, daensisten, flaminganten, of gelijk van welke kleur of naam, dieteu minste 6 of 7 stemmen zal hebben, en die wetten zal kun nen doen stemmen, of het gouvernement in hin derlaag leggen volgens hun goeddunken of tegen zin Zal het niet dagelijks voorvallen, dat eenige ka tholieken volkomen belet zullen zijn de zittingen bij té wonen, en zoo door hunne afwezigheid, het iimim. ».T I"»

De Volksstem | 1899 | | pagina 1