VOLKSPARUMENT. Dreyfus veroordeeld. ONZE JONGENS VAN 1798 AARDIG. Onze Bijeenkomsten. Profeet Pië. Provinciale Tentoonstelling Verschillend IVieuws. ministerie met eene vijandige meerderheid zullen laten geworden Zal het zelfs niet dagelijks voorvallen, dat inge zien de afwezigheid van eenige leden der kleine meerderheid der katholieken, de vijanden van het ministerie zich in meerderheid bevindende, hun door den Voorzitter tot de orde zich zullen doen roepen, de stemming op die tot de orderoeping zul len vragen, verzekerd zijnde van de meerderheid te bekomen, om zoo de handeling van den Voorzitter af te keuren, en hem voor gansch het land eenen kaakslag te geven Daarom herhalen en herzeggen wij hetde E. V. is voor de katholieke partij eene uitzinnigheid, eene dwaasheid, eene zelfmoord, en wij voegen er bij't is deu laatsten stap naar 't algemeen stem recht dat ons Katholiek Vaderland in den afgrond zal storten. De wraak van 't volk is de Christene Liefde, men ziet het in den Priester-Daenspenning. Zoo schreef Pie in zijn nummer van 12 Februari 1899. Is het dan toch zoo stichtend, zoo liefelijk al wat in dien penning te voorschijn komt Laat ons eens kijken Omdat mijnen hond Baron heet 0,10. n Omdat mijnen hond Woeste heet 0,10. En dat is Christene Liefde Demokratenliefde dat zou er gaan op trekken, maar Christene Liefdel Dat is aardig, heel aardig. In welken catechismus zou Pie dat geleerd hebben Zeker ook in den De- mokraten catechismus In alle geval zou ik eens willen weten met welk eene liefde Pie de volgende woordekens bestempe len zou Omdat er in Aalst iemand is die Loekedoe heet, 0,10. Dinsdag avond 11. had onze Jonge Wacht zich verdeeld om een bezoek te brengen aan de verga deringen onzer vrienden op de buitenkanten. Wij waren bij toeval op de Zoutstraatpoort en St.-Job, de wijk waar veertien dagen geleden de tooneelen plaats grepen, welke, terecht, door al wie nog een greintje deftigheid in zijn lijf heeft, werden ge schandvlekt, en waarvan nota blijft. Kort, wij wa ren op de sectie van M. Louis DeNaeyer, zoo welverdiend door onze partijgenooten om zijne uitmuntende diensten die hij de katholieke partij bewijst geprezen. (Tusschen haakjes gezegd, onze vriend M. Louis De Naeyer, zet zich boven den laster en den smaad, en hij doet wel j ten andere, wij gelooven niet, dat zijne beleedigers het zoover zullen brengen met hunne zaken, als onze vriend met zijne vodden). Wij waren dus op de vergadering der Zoutstraat poort. De leden aldaar vergaderd over veer tien dagen zoo lafhertig overrompeld zijn slechts ouderlingen oude trouwe zielen over tuigde kiezers van degene die de liberalen laten winnen tot 's namiddags te 4 ure, van degene die de geuzen nen dop draaien waaronder zij reeds 30 jaar verpletterd liggen en het nog lang zullen blijven. Die moest men aanvallen die moest men sto ren, omdat, omdat... er daar geen weerstand te vreezen was 1 die moest men buiten afwachten 50 a 60 weerlooze oude werklieden die moest men uitschelden, die moest men afranselen.... En dit reuzenwerk geschiedde, door betaalde rekels der lage soort, alsof dien heldenmoed aan de Kar- telkliek nog ontbrak Nog wonder dat er niemand betaald was voor de gasbekken uit te draaien Huichelaars waarom onze boerenvergaderingen van Schaarbeek en Mijlbeek niet gestoord Waar om uwe zatgemaakte slaven niet naar de vergade ringen der kuip van de stad gezonden Komt maar af, betaalde lafaards, en brengt ook uwe meesters meê WIJ VERWACHTEN U, en geven u de stellige verzekering, dat ge in 't vervolg op al onze verga deren extra-wel zult onthaald worden. Wachter. DOOR F^TTYnST, priester. 35 Hoort, we komen al dichter en dichter...'t zal er gaan stuiven En hij wreef zich de han den. Ik, wat mij betreft, was vast besloten mij even dapper te gedragen als iemand anders ook maar om te zeggen dat ik het soldatenstielken ooit zou aangaan uit zuivere goesting, ware het niet dat vrijheid, godsdienst en eigen bestaan, al wat den mensch het duurbaarste moet zijn op aarde, in 't spel waren, neen dat niet. Te Wavre, waarschuwde ons een jonge boer, lag een regiment Fransche hoezaren in de kerk geka zerneerd. Daarom, in plaats van recht door te gaan, deed de kapitein ons op onze stappen terugkeeren en trokken wij kronkelgewijze de grondgebieden door van Bonheyden, Putte, Itehem, Beerlaar en Waelhem. Het knalde en knetterde maar altijd voort in de richting van Duffel. Voorzeker werd er daar ge vochten maar wat of hoe dat kon de kapitein niet raden. Als de Franschen ons niet reeds den weg naar 't hoofdkwartier hebben versperd, dacht hij luid op. Aelst is de gelukkigste stad van 't land. Zij bezit ne man die alles weet en alles kan. Hij hakkelt in alle talen, en heeft nooit geen studies gedaan." Hij kent de geschiedenis van geheel de wereld en nog eenige parochies daarbij, en den Bijbel in d' hand, maakt hij priesters, bisschoppen en pauzen be schaamd. G'en kunt hem niets misvragen, want hij doet ook commerce, want iedereen moet leven, en daarom verkoopt hij papier en pennen, tabac en cigaren, ellegoed en specerij, leugens en verwijtin gen in twee wekelijksche gazetten. Sedert eenige weken doet hij nog een ander stielken bij, hij is profeet geworden, niets voor hem blijft nog verbor gen, en de donkere toekomst ziet hij wel zoo klaar als op zijn eigerf hoofd waar geen pijlken haar opstaat. Wij geven aan onze lezers zijne drie eerste profe- ties, elk kan oordeelen. Over vier weken profeteerde hij alzoo Eer dat't eene maand verder is, zijn de kamers ont bonden, en kiezing het land door. Ongelukkiglijk, het is maar kiezing 't naaste jaar. Binnen twee maand is er eene nieuwe gemeen tekieswet, voor nieuwjaar worden al de gemeente raden ontbonden en is het kiezing het land door. Ongelukkiglijk, het is en blijft kiezing in Octo ber en niets wordt er ontbonden. Binnen vier weken is Dreyfus vrij, hij is On schuldig veroordeeld, het krijgshof zal hem vrij spreken. En Dreyfus is wederom plichtig verklaart, en het krijgshof heeft hem veroordeeld om opgesloten te worden in eene forteresse van Frankrijk. Och Pië doet eens uwen Bijbel open en leest eens daarin het kapittelken over de valsche profeten, het begint met de woorden wacht u van de valsche profeten. Vien. Awel, kozijn, gij die uw exaamen over 't weer gedaan hebt... Stien. September doet zijn beste, de regen is er,., 't moest regenen, 't regent altijd na een lange droogte. Vien. 's Morgens vroeg en 's avonds laat, de koelte, stillekens aan de lan ge nachten. Stien. 't Afbeeldsel van d'eeuwigheid. Vien. Er zijn veel menschen, kozijn, die d'eeuwigheid vergeten. Stien. Och, kozijn, en die da betjen tijd van 't leven slijten in nijd en wraak. Vien. Die 't leven daarbij nog korter ma ken. Stien. En die de zinnen steken in de pronk zucht en d'hooveerdij, 't is mis. Vien. In de plaats van te zeggen, 'k leef met den Heer, en als 't fiat executia zal zijn, pacht uit, 'k ga mee. Stien. Och, kozijn, leven en dood, dat is in mijn oogen de zegels leggen, en een tijken nadien, ze komen ze lichten en 't is tafelken voor de deur. Vien. Alzoo komt 't oordeel, judicü. Stien. 't Bijzonderste, Kozijn, dat is wel doen, en laten zeggen, meedoen met 't goed, al riepen ze achteruitkruiper en hennekeniet. Vien. Och, Lucifer, den blinkenden engel metal zijn gaven en verstand, hij moest ook iets nieuws hebben, beter zijn, revolutie preeken onder d'ander engelen, en God schiep d'helle en Lucifer daarin. Stien. 'tls beter, kozijn, nederig zijn, van u niet doen spreken en luisteren naar wijzen raad en rekommendatie. Vien. g'Hebt daar nu de kiezingen mee Oc tober, waar al die tegen 't geloof zijn een zeel gaan trekken. Stien. Hoe kan een christene mensch daar zijn stem aan geven? Vien. Wie, kozijn, wie, durft er zijn hand op zijn hoofd leggen, en zeggen 'k geef mijn stem aan ne lijst waar liberalen en socialisten en donchisten Om drij uren waren wij omtrent Rumpst aan den samenvloei van Dyl en Nethe. Wij bezetten eene soort van kleinen heuvel, want de streek klimt hier in zachte glooing naar het oosten op. Er werd een groot vuur van kaphout aangelegd. Heyvaert zond een deel van den troep in de naburige hoeven, weldra kwam het manschap met drij geiten, tien brooden van vier pond en eene heele mand eieren terug. Velen echter waren zoo bek af, bijzonderlijk onder de nieuwgekomenen, dat zij liever te slapen hadden met de voeten in de warme assche dan te eten. Overal en altijd, het sta ter hunner eer geboekt, hebben de buitenlieden van die streek de jongens mét de meeste liefde onthaald. En zulks is nog zooveel te schooner daar zij zeer wel wisten welke straffen er op liepen, kwam de vijand het te weten. Ongevraagd brachten zij ons langs den weg melk, botterhammenen rouw spek aan. Het is mij gebeurd zekeren nacht dat de baas en de bazin van 't hof, ziende hoe deerlijk ik gehavend was door drij op eenvolgende dagen vechtens, mij hun eigen bed af stonden. God loone het u, brave lieden Hoe flauw en bleek ook, de winterzon had den rijm van de boomen weggekeken. Toen ik mij om draaide zag ik, in de plooien van 't terrein, een stuk of acht kleine dorpen waarvan de torennaald boven het kaal geboomte uitstak. Verderop door den grauwen nevel heen, blikkerde eene plompe steenen massa, welke onze geleider beweerde het al ondereen staan, en 'k heb mijn plicht gekweten, 'k durf d;tarmee sterven en naar 't oordeel gaan. Stien. Och ik kan in mijn ziel daarover la- manteeren, hoe dat ze zoo boos kunnen zijn van aan de menschen wijs te maken, dagge als ons Heer u zal rekening vragen van 't slecht en 't goed dagge helpen doen hebt, dagge zult mogen gerust antwoorden Heer, ik heb mijn plicht gedaan, ik stemde voor de lijst van liberalen en socialisten. Vien. Och Heere, 't is een blasphemie, de so cialisten loochenen God en de ziel en d'eeuwigheid en ze komen zeggen stemt er maar gerust voor Stien. En de liberalen, kozijn, de wet van 79, z'hangt nog in 't lijf van 't volk, de menschen gedwongen van uit de kerk te blijven en te sterven zonder sakramenten. Vien. Oeioeihoe en valt de lucht op hun nen kop niet, als de donchisten zeggen dagge daar moogt mee meedoen in de kiezing. Stien. Ja, ja, kozijn, roepen en tieren op de meetingen en in d'herbergen, dat is allemaal wel, maar als er eenen van die cheffen naar 't oordeel geroepen wordt, is er éénen die durft zeggen 'k zou willen in zijn plaats gaan Vien. 't Volk zal zijn opinie met October zeg gen gelijk over vier jaar, achteruit met da gespuis, als ze meenen dammen maar azoo in ons schoenen en staan. Ze klappen voort. GKEHSTT. Nederlandsch Feest. Op Zondag 17 September e. k. zal een groot Hollansch feest gegeven worden, met de mede werkingvan het muziekkorps der Schutterij van Middelburg. Bijzondere treinen en een bijzon dere stoomvaartdienst zijn aangevraagd geworden. Allerhande vermakelijkheden zullen dien dag in de tuinen der tentoonstelling plaats grijpen. Het muziek der Schutterij van Middelburg zal aan het station afgehaald worden door het muziek der Jagers Verkenners van de Burger wacht van Gent, vergezeld van eene afgevaardi ging officieren en onderofficieren. De krijgsraad heeft zaterdag namiddag Dreyfus reroordeeld. Ziehier het vonnis, na anderhalf uur beraadsla ging, door den krijgsraad geveld In naam van het fransche volk, Heden, 9 september 1899, voor den krijgsraad van het 10= legerkorps, zetelende te Rennes, be raadslagende met gesloten deuren, heeft de voor zitter de volgende vraag gesteld Is de genaamde Dreyfus (Alfred) gebreveteerd kapitein van bet 14e artillerie-regiment, stagist bij den generalen staf van het leger, schuldig in n 1894, kuiperijen te hebben gedaan, of betrek- kingeu te hebben onderhouden met eene vreem- de mogendheid of een harer agenten, om haar aan te zetten vijandelijkheden te plegen of den oorlog te ondernemen tegen Frankrijk, of haar ij daartoe middelen te verschaffen, door haar de in het bordereel opgesomde notas en documenten te leveren? De stemmen afzonderlijk opgenomen, begin nende met den laagsten in graad en stemmende de voorzitter het laatste, verklaart de krijgsraad den beschuldigde plichtig. Waarop, en gezien de besluitselen van den re- geeringseommissaris in zijnen eisch, de voorzitter den wetstekst gelezen en opnieuw de stemmen heeft opgenomen, in hoogergemelden vorm, voor de toepassing der wet. De raad, bijgevolg, met 5 stemmen tegen 2 Veroordeelt den genaamden Dreyfus Alfred tot 10 jaar opsluiting en de degradatie. n Veroordeelt hem bovendien tot de kosten te genover den Staatbepaalt, bij eenparigheid, den duurtijd van den lijfsdwang, op het minimum middeleeuwsch kasteel Ter Eist te zijn. Terwijl de geiten gevlaad aan 't spit hingen ging in eens een schrikkelijk gedonder op, waarbij het aanhoudend pelotonsvuur van daar straks slechts 't gegons eener mug in 't onweer scheen. Terzel- vertijd zagen wij eene reuzachtige rookkolom in de richting van Duffel den gezichteinder benevelen. Kapitein Heyvaert was recht gesprongen en keek over de struiken heen. Zijn aangezicht versomber de. Duffel is overvallen... wij komen te laat. En een beetje later Da's erg, heel erg, mompelde hij, was ik nu maar met de landstreek bekend. Op het kasteel Muggenberg zaten acht honderd der onzen verschanst. Zoolang zij op korten afstand met den vijand vochten stonden de kansen daar omtrent gelijk. Maar om twee uren was kapitein Pradier met de 15" halve-brigade komen aanzet ten veertig bronzen mon len tegelijk spuwden eenen hagel van bommen en granaten in de rangen der patriotten. Intusschen konden de Franschen op hunne zeven gemakken met 't geweer onder den arm dit werk van vernieling aanzien. Altijd dat vervloekt gemis aan grof geschut langs onzen kant! Nauwelijks had kapitein Heyvaert gedaan met spreken of wij hoorden achter ons een gedruisch als van eene overstrooming in de verte. Wij kijken om en wat zien wij Eene vlucht Fransche hoeza ren die op twee geweerschoten afstands stormea- n En beveelt den regeeringscommissaris onmid dellijk lezing te doen geven van onderhavig vonnis, aan den veröordeelde, voor de wacht onder de wa pens en hem te verwittigen dat de wet hem 24 uren toestaat om de herziening te vragen, n De verzachtende omstandigheden werden bij eenparigheid toegestaan. Na lezing van het vonnis verklaarde kolonel Jou- aust dat de krijgsraad in zitting bleef tot na volle dige ontruiming der zaal. Hij verzocht het publiek zich stil te verwijderen ten einde alle beteugeling te voorkomen. Geeraardsbergeu. Sedert donderdag is in al de stekjesfabrieken het werk gestaakt. Het getal werkstakers beloopt ongeveer 1600. Mnovc. Op den Burghtdam is woensdag avond een jammerlijk ongeluk gebeurd. Een met ser, Adolf Destrycker, die in een in opbouwzijnde huis werkte, werd begraven onder een hoop stee non die uit eene kar werden gestort. De ongelukki ge werd er in schrikkelijken toestand onder uitge haald hij had drie ribben gebroken. Hij is in de draagmand naar zijne woning gebrachtde ge- neesheeren vreezen voor zijn leven. Dendermonde. Donderdag avond, omtrent 6 ure, is aan de statie alhier de genaamde Jan Dierickx, 64 jaar oud, wonende te Lebbeke, onder de wielen van zijnen wagen gesukkeld en den rech terarm verbrijzeld. Na verpleegd te zijn door de doktoors Van Winckel en Kruel, is hij door de zor gen der policie naar het gasthuis gebracht. Men vreest dat zijn arm zal moeten afgezet worden. AudegemEen kleermaker van Dendermon de, 38 jaar oud, heeft zich donderdag alhier aan een boompje opgehangen. De ongelukkige was ge brekkelijk. De oorzaak zijner wanhopige daad is niet gekend. Trouwe duif. Verleden week spraken wij van eene duif, die, na eenige maanden verblijf in Engeland, naar hare oude kooi in West-Vlaande- ren terugkeerde. Thans meldt men dat bij M. Martin, van Elsene eene duif, die hij aan eene militaire duiventil in Busland verkocht had, na een jaar opgesloten te zijn, eveneens is teruggekeerd. De trouwe vogel had daartoe eenen afstand van 2700 kilom. moeten afleggen. Lokeren. Bij een meester-kleermaker, M. A. De Jaegher, Schoolstraat, en die een magazijn van ellegoederen heeft, is vrijdag morgend om half twee ure, een hevige brand ontstaan, die het werk huis met al wat er zich in bevond, vernield heelt. Een paard dat in een aanpalenden stal stond, is in de vlammen omgekomen. Een schelf die vol hooi stak en toehoorde aan M. J. Famaey, huurhou der, had ook vuur gevat en het is dank aan een sterk platform dat er zich onder bevindt, dat men don tijd gehad heeft om paarden, rijtuigen, var kens, enz. buiten gevaarte brengen. De pompiers waren deu brand spoedig meester en hebben de aanpalende woningen kunnen bevrijden. Alles is verzekerd. Zonderling proces. John Griin, athleet van beroep, spant een proces in tegen de stad Na men, welke ten onrechte zijnen naam tot reclaam voor de jongste worstelwedstrijden schijnt gebezigd te hebben. Dit hangt samen met het feit dat de stad den cirk j uist op den laatsten dag van de foor op eens deed sluiten zonder dat de bestuurder het publiek daarvan kon in keunis stellen. Knesselarc. Verleden zondag was er bol ling in Eentveld. Omtrent middernacht werd de genaamde Jan Baptist Martelé, een werkman van midden in de zestig jaren, aangevallen; hij heeft verscheidene messteken bekomen. De gendarmerie van Aalter heeft een onderzoek ingesteld de dader is gekend. Zoinergem. Zondag avond zijn alhier nabij het Hutsele-Kruis, twee koornoppers door de vlam men vernield. derhand als een pijl uit den boog de helling opren nen. Iedereen springt op zijn geweer dat aan rotten stond tegen hot houtvuur doch daar was geen tijd meer om te laden, te mikken en te schieten. 't Bosch in, vlucht waar ge kunt, gebiedt de kapitein. Nog spooken mij die bleeke wezens voor den geest met hunne lange knevels fladderend tot ach ter hunne oeren, de groote schakos met den keele- band onder de kin, de hinnekende peerden strom pelend nu en dan over eenen wortel die uitsteekt. Ze rennen vooruit als de weerlicht, de grond da vert, de patroontesch slaat vervaarlijk tegen hunne dijen aan terwijl de lange kavalleristensabel zwaai end links en rechts bliksemstralen uitschiet. Ge lijk zo daar kwamen aangereden, een weinig voor over gebogen op de manen van hun peerd, u be loerend met een paar verslindende oogen, lijk de vos zijne prooi, hadt ge den indruk van een vizioen uit de hel. Onophoudend riepen ze met schorre stemmen, als dronken van toorn en verachting brigands, brigands I Wat baatte het te vluchten het scadron hoeza ren strekte zich op eene lijn van honderd meters front uit. Ons troepke stoof uiteen lijk eene kooi lijsters als men er een schot in lost, [Wordt voortgeut).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2