DE EERSTE SLAG. W$i BureelKapellcstraat, 15, Aalst MANT en KAZZEN. BID Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven noeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moetenden dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5e JAARGANG. NUMMER 246. Aalst, den 23 September van het jaar O. H. 1899. I Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij- dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3U bladz. 10 centiemen den f regel. Annoncen op de 4« bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor I de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot I het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het 1 recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen- I volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Het eerste Te wapen de eerste oproep, door de katholieke Vereeniging tot het katholiek kiezers korps voor Zondag 11., is schitterend beantwoord. Onze soldaten waren als uit den grond opgekomen; zonder overdrijving, mag men zeggen dat ruim 2000 man in den Katholieken Werkmanskring was toegestroomd. Dat Judas Pie dit eerste pilleken niet heeft kunnen slikken, bewijst zijn gallekleurig uit braak sel, dat hij verleden maandag, in een open brief aan onzen beminden Burgemeester, uitspuwde. Namen plaats op het verhoog, talrijke leden van onzen Gemeenteraad, voorgezeten door den acht baren Heer Leo Glieeraerdts, Burgemeester. Deze laatste opende de iudrukwekkende zitting met een warmen dank toe te sturen aan die hon derden en honderden deftige Werklieden, vreed zame Burgers, eerwaarde Geestelijken, die de za len en den hof vervulden. Daarna riep Spreker de bijzondere aandacht zijner toehoorders in over den handel en nijverheid, welke zoo klaarblijkend in bloei en voorspoed toenam sedert het dertigtal ja ren dat de stad Aelst het geluk heeft een katho liek bestuur te bezitten. Aelst, zegt hij, is de twee- en twintigste stad van ons land. Hij maakt eene vergelijking met Sint-Niklaas, die over 30 jaar Aelst met 7 a 8000 zielen overtrof welhaast zien wij Sint-Niklaas voor ons den duim leggen Wat bewijst zulks Dat talrijke vreemdelingen hunne oorden verlaten, bij gebrek aan werk, om zich in Aelst te komen vestigen, waar de fabrieken zich zoo talrijk vermenigvuldigen. Hij geeft eene sta tistiek der inkomgelden onzer reizigers- en koop- warenstatiën, en men is verplicht, uit de onbe twistbare cijfers, te besluiten dat er geen enkel jaar verliep of de ontvangsten waren aanzienlijk vermeerderd. De stapelplaats, vervolgt hij, door onze tegenstrevers zoo hevig beknibbeld, is op dit oogenblik te klein geworden om de waren te ver bergen. Wat meer is, van hoogerhand moet men den vooruitgang van ons dierbaar Aalst bekennen, aangezien er een miljoen fr. komt gestemd te wor den voor onze nieuwe reizigersstatie. De plans voor den tram zijn gereed en kortelings slaat men de hand aan dit schoon werk, waar Aelst voor de som van 2002,000 fr. tusschenkomt. 't Is wel alles een bewijs dat Aalst bloeit onder het Katholiek bestuur. Een ander punt, waarop de heer Burgemeester drukt, is de herziening der Politie, door de Kar telmannen gevraagd en door ons Bestuur... reeds verwezenlijkt Wanneer onze tegenstrevers aan 't bewind waren, beliep de jaarwedde der agenten tot 600 frs., en dan verkregen zij met de grootste moeite van de wereld eenen opslag van 50 frank. Onder het huidig katholiek bestuur zijn onze agen ten verdeeld in drie klassen, waarvan iedere jaar wedde beloopt alsvolgtAgent van eerste klas, 1200 fr.; agent van tweede klas, 1050 fr.; agent van derde klas, 900 fr. Aan eiken agent die den ouderdom van 60 jaar bereikt, of dertig jaren dienst telt, wordt een pensioen verzekerddat kan beloopen tot 655 fr.; dus nog meer ais dat de agen ten trokken voor jaabwedde, onder het liberaal be stuur. (Langdurige toejuichingen). M. Gheeraerts eindigt met den wensch uit te drukken, dat wij op 15 October een schitterende zegepraal zullen vieren, en verleent spreekbeurt aan M. Paul De Clippele, schepen, die andere pun ten van 't programma, in 1895 voorgedragen, zal bespreken. M. De Clippele herinnert aan 't Volk zijne woorden, over 4 jaren uitgesproken, op eene ver* gadering der Sterrekensvrienden Ziehier ons programma bewaart het wel, en als wij binnen 4 jaar nogmaals uwe stem komen vragen, weigert ze ons, indien wij onze beloften niet volbrachten. De redenaar handelt over het vak waartoe hij is aangesteld de scholen. Ons programma hield in de oprichting eener school in den Osbroek. Zij staat er, en hier is het den plicht eene hulde te brengen aan de verhevene milddadigheid van Mmo Alexander Liénart. Wij beloofden verscheidene schoollokalen te vergrooten dat is geschiedt in de school der Molenstraatpoort. Wij beloofden eene Nijverheidsschool zij is ontstaan, en Zondag toe komende zullen wij de vreugd genieten, aan hare eerste prijsdeeling deel te nemen. -- Wat men vooral dient op te merken, is dat wij niet te werk gaan zooals onze tegenstrevers, wanneer er eene school moet gebouwd worden zij putten rechts- streeks uit de stadskas, terwijl geene enkele of welkdanige school, onder ons bestuur tot stand gekomen, een centiem aan de stad gekost heeft. Allen, zonder uitzondering, rezen op met de gelden onzer milddadige katholieke Medeburgers. Ziedaar voor hetgeen wij beloofd en gedaan heb ben. Spreken wij nu over hetgeen wij niet beloof den en toch deden. In Schaarbeek is 'n school ge bouwd 1 De lokalen onzer muziek- en teekenscho- len zullen nog voor dezen winter overgebracht wor den naar het oud gasthuis vroeger jaren moest men leerlingen weigeren, bij gebrek aan plaats thans is die hinderpaal uit de baan gekegeld. Een oudheidsmuseum is ontworpen en zal daargesteld worden. Menigvuldige gronden zijn aangekocht, o. a. aan de Moorselsckebaan, die zullen toelaten eene verbintenis te brengen tusschen Molenstraat- en Pontstraatpoort, bij middel van een lomrneri- gen boulevard. Nadien weerlegt onze wakkere Schepen, eene der leugens onzer tegenstrevers De katholieken jagen de fabrieken uit de stad. Een bewijs daar van is, dat op 10 fabrieken er 8 katholieken zijn. Wie heeft er het sargiënfabriek Geerincx-Denayer tot stand gebracht Wie heeft het fabriek Vander Smissen wederom in werking gebracht Wie gaat er een caoutchoucfabriek stichten op de Hooge- vesten Katholieken 1 Altijd katholieken Welke fabrieken werden hier dus, volgens onze tegen strevers, uit de stad gejaagd Eeuc stem. Een chocoladfabriek! (Gelach). M. De Clippele. Bedoelen ze misschien het liberaal heerschap, dat eerst voornemens was, een fabriek van scheikundige meststoffen te openen, maar den intrest al te zeer beminnende, een brou werij ke tot stand bracht ?-.... Ofwel, bedoelen zij eenen nijveraar van Roubaais, die zinnens was te Aelst eene wolweverij te stichten Welnu, ik per soonlijk ik heb mij ter beschikking van dien per soon gesteld om met hem te dien einde de plaats te zoeken. De waarheid is dat de fabriekant geene geschikte plaats naar zijne goesting vond en uit dien hoofde zijn fabriek naar Moescroen over bracht. En hier roep ik de getuigenis in van M. L. Van Cauwenbergh indien hij zich in de zaal be vindt, hij kan antwoorden. M. Louis Van Cauwenbergh. Dat is de waarheid M. De Clippele eindigt met eene allegorie en verzekerd de nederlaag der cartellisten hij roept den machtigen volksdrom, sluitende, toe Wij verwachten u allen op 15 October (Warme toe juichingen en geestdriftig handgeklap). Het woord wordt verleend aan M. Isidoor Banweus, gemeenteraadslid en lid der Gezond heidscommissie. De geachte doktoor- maakt eene algemeene beschouwing over de verfraaiing en ge zondmaking onzer stad. Talrijke voetpaden zijn ge legd de onderaardsche goten zijn vermeerderd nieuwe kalseiden zijn er gekomen en de oude ver beterd dit alles is een groot punt voor het vermij den der ziekte de modder, die eene groote verga derplaats is van microben of kleine beestjes, wel ke meestal de groote ziekten voortbrengen de modder is op dergelijke manier verbannen, het geen voor gevolg heeft de verfrissching van lucht en water, twee bestanddeelen zonder dewelke het denmensch onmogelijk is in het leven te blyven. Ons Gasthuis ook is voor het oogenblik gansch in orde. Gebouwd in den laatsten trant, ontmoet men er zalen bijna voor alle ziekten. Onze kranke bevolking vind er troost in zijn lijden engelen, in nonnen gekleed, ontvangen er met open armen on ze ongelukkige werklieden, onze medebroeders; tevreden en blijmoedig zich voor hen te mogen op offeren, omdat zij hunne belooning van God ver wachten, en telkenmale eenen kranke aan hunne zorgen wordt toevertrouwd, zij hunne kroon met een nieuwen glansrijken perel versierd zien. Daar mogen onze zieken zich aan eene bijna dubbele ge nezing verwachten de genezing der ziel, de gene zing van 't lichaam want benevens de zorgen der Kunst en der Zusters, vindt men er nog de vurige gebeden dezer laatsten, die als een wierookkolom ten hemel opstijgen, en den zoeten troost van een verdienstelijken Herder. Plaatsen wij ons onder een liberaal bestuur. De liefdezusters zullen niet rap genoeg hunne matten kunnen rollen wereldlij Ke ziekenoppassers zullen hunne plaatsen innemen. Wat zal er dan gebeu ren? Eene standvastige jaarwedde zal aan deze verleend worden, eene jaarwedde waarvan zij zul len moeten bestaan. Met tegengoesting zullen zij dit ambt uitvoeren, juist omdat zij er voor betaald worden iedermaal dat er een nieuwe zieke zal bij komen, zal hij er ontvangen worden als een hond in een kegelspel, juist omdat hun werk niet ge schiedt uit enkele naastenliefde. De lokalen zul len vervuilen, de zieken zullen hunnen oppas niet hebben. Het kruis zal er verdwijnen, de kapel ge floten, de priester aan de deur gezet worden de troost, de genezing der ziel schijnt overbodig, aan gezien wij aan onze tegenstrevers als ziellooze schepselen voorkomen. Niet enkel hebben wij gezorgd voor onze leven den, maar ook voor onze dooden. Bemerkt hebben de dat de uitgestrektheid gronds, waaraan wij on ze dierbare dooden toevertrouwen, ontoereikend geworden was, hebben wij besloten, eenen grond aan te koopen, ten einde het kerkhof te vergroo ten. Alles is alreeds besloten. Wij wachten nog enkel op de toelaag van het Staatsbestuur om de werken te beginnen. Stelt onze doodenakker in blauwe, roode of groene handen, die zoete plaats waarin van eenie der hier tegenwoordig een ouder, een bloedver want, een vriend rust ouder de schaduw van het kruis, dit heiligdom zal weldra een gansch ander uitzicht krijgen het kruis, die zalvende hoop on zer afgestorvenen, zal van hunne graven worden afgeruktde kuilen, waarin hunne voor ons zoo kostbare overblijfsels het laatste oordeel afwach ten, zullen door den zegen des priesters niet meer geheiligd worden. Indien gij dit verhouden wilt, indien gij den Godsdienst uwer Voorouders in eere wilt zien blij ven, kiest dus, Vrienden, den 15 October, tusschen ons en de mannen van 't Kartel Ten slotte spreekt M. Leo Geeroms, gemeen teraadslid, over den toestand onzer werkende klas en toont aan wat er in haar voordeel in Aelst sinds vier jaren is gedaan. Er werd eene werkbeurs ge sticht, den arbeider in staat stellende, door toe doen dezer inrichting, zich gemakkelijker werk aan te schaffen, zich beter in verband te stellen met de patroons, mrt minder moeite op den vreemde aan bezigheid te geraken. Er is een ruim lokaal aangekocht, waarin de handelsrechtbank zetelt, waarin de goedemannenraad hare zittingen houdt, waarin eene schoone plaats is toegekend aan het weldadigheidsbureel, zoodat de behoefti- gen niet meer verplicht zijn in regen en wind hun ne beurt af te wachten, Iedere spreker werd meermaals door luidruch tige toejuichingen onderbroken. Ons volk ging on der den grootsten geestdrift uiteen, goed van zins, aan de Karteljannen de naaste maaud eene ko lossale buis als kiesgeschenk op te dragen. I De eerste slag is dus geleverd en schitterend ge wonnen over de zwansmeetingskens des vijands. Het eerste schot, op onze meeting van Zondag gelost, heeft den verrader van Chipka in volle borst getroffen vandaar zijn razig gebrul, zijn wanhopig gekerm en helsche koleire, in 't schot schrift, dat hij maandag liet verschijnen. Attention voor de overige VRIENDEN, GARDE A VOUS Mant. Hewel, Kazzen, «la was daar iets Zondag ia den Workmans- kriug, hé Kazzen. llebt ge dat vaa uw le ven al gezien, Mant, van zooveel volk? Mant. Nog van g'heel mijn le ven niet, Kazzen Kazzen. Hoeveel zouden er daar wel geweest zijn, Mant Mant. Wie kan dat op een honderd of vier Kazzen Kazzen. 't Is waar, Mantalzoo een schrik kelijke groote zaal, en dat geheel en gansch vol, en den meesten hoop rechtstaan den eenen tegen den anderen geprest, en dan nog meê geheel hoo- pen buiten en in de deuren Alia, 't was een ple zier, 't was een schoon spektakel Mant. 't Deed deugd aan 't herj, nie waar Kazzen, en er en was daar geen kwestie van jon gens of straatloopers of vrouwvolk dat waren al lemaal volslegen mansmenschen, dat waren alle maal mannen die zullen doppen op den 15™ Octo ber I! Kazzen. Ja, Mant, 't is een ander paar mou wen als op die fameuze meetingon van den don- chisten- en socialistenboel'k lieb hooreu zeggen dat er in die vuile Concordia ginder aan de Nieuw- straatpoort den verleden zaterdag avond iets over de twee honderd persoontjes waren, meê klein en groot Mant. 'tls zeker om te lachen, Kazzen, dat ge dat zegtEn alzoo gedonderd en gebliksemd, en den alerm geklept gedurende acht dagen lang om toch een beetje volk bijeen te krijgen II Kazzen. 't En doet, 't en doet, Mant, dat i3 de piere waarheid man en ze zeggen dat de suike- re Pio somtijds toch wel acht man op zijn fameuze meetingen bijeenscammoteert I?? Mant. Qa promet, zou de franschman zeggen, Kazzen 't zou waarachtig wel kunnen een span broeksken zijn dat ze Pie zullen passen Zondag en drij weken Kazzen. 'k Peist ook, Manthij zal hij toch tusschen dienen middolentijd al naar naar de snij- lessen geweest hebben of naar de logons de coupe, lijk dat z'in 't fransch zeggen. Mant. Wel jajaai, Kazzen, want Pie komt er nog geern flinks voor, en een slodderbroek en staat niet voor alzoo nen vent I Kazzen. 'k Vind dat ook, Mantmaar Mant, daar was vuur onder hé onder ons mannen den Zondag Ge zaagt de wezens blinken van konten- tement I Mant. Er waren er al die meenden te moeten plakken op den triomf, Kazzen Meê honderden heb ik er hooren zeggen Donch zijnen koek is al geboterd Dat zal hem leeren den Judas en den verrader spelen I dat zal hem leeren ons brave en ieverige en werkzame priesters en pators uitschel den en aanvallen I dat zal hem leeren ons deftig stadsbestuur en onzen volksgezinden en beminden Burgemeester en zooveel andere deftige heeren lijk M. Leon Bethune en zooveel anderen door de moor willen slepen en bezwadderen Mant. Dat zal hem zeker wel leeren, Kaz zen, zal het hem leeren Den 15 October zullen we de klodde mans begraven onder de algemeene schan de en verachting III Kazzen. Zijn pasport is geteekend, Mant! Nen waren Aalstenaar en moet van geen verraders en overloopers hebben I Watten I den schijnheili gen Pilatus I Tot over vier en vijf jaren en wist hij geen kwaad genoog te zeggen van de liberalen en do sooialisten, en nu zijn 'tmeê eenen keer de bes te van de wereld geWorden, en den kerel zet hem op dezelfde lijst van die ertisten I Eu priesters en paters en katholieken en alle deftige menschen moeten nu bevochten en bestreden worden I Mant. Zie, Kazzen, ik kapte nog liever mijn hand at als voor alzoo een verachtelijke personage te stemmen I Kazzen. En ik vaudegelijken zelle, Mant; hij mag hij hem krinkelen en draaien lijk hij wilt, hij mag hij leugenmanifestj es uitgeven al ware het don per dag 1 hij mag roepen en huilen en tieren en

De Volksstem | 1899 | | pagina 1