Naar de Slachtbank. ONZE JONGENS VAN 1798 Voorteekens. Een Muilband. d'Hop. Boerenbedrog. Verschillend Nieuws. BUITENLAND. schreeuwen en kerremen lijk nen razigen beer als éénen man stemmen wij voor onze Katholieke par tij en 't donchegebroed moet voor eeuwig en drij dagen den ketel in Mant. 't Is 't woord van alle treffelijke men- schen, Kazzen En ik wilde wel dat het morgen al te doen ware Kazzen. En ik ook, Manten tot later, we zullen nog wel occasie hebben om daar een woor deken over te zeggen. Mant. Wel jamen, Kazzen tot wederom ziens Ia zijne gazet en in de meetingen vertelt de Alweter dat de vuiligheid die op den Dender te genwoordig zwemt een goed voorteeken is voor de zoogezegde christene volkspartij Mij dunkt dat die christene volkspartij zoo veel haar aas zoekt in de vuiligheid. Getuige daarvan de smeerlapperij van 't wijf, de reine feest van 't lindeken, de slodders en de lappers, enz., enz. De evenredige vertegenwoordiging leidt de katholieke partij naar de slachtbank. 't Is gedaan met de schitterende meerderheid die wij sedert 15 jaar in de Kamers bezitten. Volgens de bijzonderste voorstaanders zelf der E. V. zal dit nieuw en noodlottig stelsel ons in de aanstaande kiezing maar 8 stemmen meerder heid geven 8 stemmen ten hoogste. En de 8 stemmen meerderheid zijn let op 4 stemmen van onafhankelijken van Brussel, en 4 stemmen van groene democraten. Nu de onafhankelij ken van Brussel verkla ren publiek in de kamer dat zij geene katholie ken zijn, en zij hebben 't getoond in 95, zij heb ben tegen de katholieke schoolwet gestemd. De groene demokraten zijn nog veel min ka tholiek sedert 6 jaar bevechten zij overal de ka tholieke partij en leenen de hand aan liberalen en socialisten. En die 8 stemmen zijn 't die de katholieke meer derheid volgens 't nieuw kiesstelsel zullen uit maken. Zulke meerderheid is geene meerderheid. In plaats van in die mannen vrienden te vinden zal de katholieke partij er vijanden in ontmoeten. De E. V. is ons doodvonnis. O katholieke volksvertegenwoordigers peist er toch wel op stemt gij de E. V., gij bedrijft eene zelfmoord. Hoe is het toch mogelijk Eene meerderheid van 74 stemmen afstaan zonder strijd de libera le partij terug in 't leven roepen tot de socia listen zeggen gij wilt den ondergang van 't land, wij weten 't gij zucht naar moord en brand, gij zoekt revolutie, gij wilt van God noch meester, maar 't en doet er niet, gij hebt zooveel recht van in de kamers te zitten als deftige, wijze, vreed zame burgers wij zullen zorgen dat gij verte genwoordigt zijt volgens gansch uwe macht, wij zullen voor u de E. V. stemmen. O katholieke partijgaat gij uwe macht in handen leveren van liberalen en socialisten de eeuwige vijanden van ons geloof en onze vrij heid 1 Houdt u in, overweegt waar de E. V. ons gaat brengen in den afgrond. Volgens den liberaal Lorand en volgens de se- kretarissen van den Evenredigheidsbond, (die nijg voor 't nieuw stelsel zijn), zijn er zelf geene acht stemmen meerderheid, maar slechts vier vier stemmen van onhafhankelijkendat volgens hunne eigene verklaring geene katholieken zijn. Zoodus met de E. V. worden wij minderheid in de Kamer, wij liggen onder de zool van socialis ten en liberalen 't is gedaan met de katholieke partij en God weet voor hoe lang. Helaas, he laas DOOR PATTYN, priester. 36 Frans Heyvaert pikte een dikken boom uit, den eenigsten in de ronde, achter welken ik hem koel bloedig nieuw kruit op de pan van zijn geweer zag doen. Leg u hier riep KooTeunis mij. En hij sloop, plat op den buik, onder een dich ten braamstruik misschien meende hij zich aldus voor dood te doen doorgaan. Intusschen waren de Franschen heel dicht reeds; wij hoorden de peerden met krachtigen adem de lucht opsnuiven. In mijne overhaast en zonder naar Teunis te luisteren, deed ik sprongen wel van vijftien voet in eens, recht vóór mij door. Eilaas, mijn voet hapert in eenen hul en zoolang als ik ben rol ik de lichte helling af en val, hals over kop, met trommel, ge weer en al in een van die putten waar de boeren 's zomers zand gaan steken. Gelukkig stond er wei nig water onder de dunne laag ijs. Boven mijn hoofd was het een geraas alsof de hellewagen bij klaren dage door de lucht reed. Terwijl ik mijn beste doe klets nat om mij weer uit de modder op te richten, glijdt een hoezaar in de volle vlucht op Te dien tijde leefde een verblinde herder... De wolven waren uitgehongerd sedert 15 jaren hadden zij schapenvleesch moeten derven en zij loerden nu talrijk op de kudde... En de wakkere wachthonden blaften en beten naar den vijand... Maar de herder zegde waarom ai dat blaffen en bijten 't verveelt en bevreest de kudde, en 't kan niets anders dan de wolven nog meer op hitsen. En die herder kocht voor die wakkere wacht honden eenen muilband I... Die voorzichtige en moedige herder is Bien Public Weihoe!.., Daar staat de Katholieke Partij voor 't grootste vraagstuk Leven of dood 't Is de kieswet die moet veranderd worden Ons hertebloed afgetapt en gij Bien Public gij durft zeggen Haast u zoolang niet ge twijfeld niet meer geredeneerd I... 't heeft nu al lang genoeg geduurd Hoe de helft der katholieke volksvertegen woordigers staan in twijfeleen deel is over- haald maar niet overtuigd en 't is nu Bien Public dat gij durft roepen Verkorten, hee- ren, verkorten Er hebben nog maar 4 heeren in de Kamer gesproken 4 op 158 en gij klaagt dat het al te lang geduurd heeft en vraagt dat men zou stem men zonder spreken voor of tegen En gij zelf, Bien Public gij schrijft dat de zaak duister is, zoo duister als een inktflesch gij bekent niet te weten wat er uit de E. V. zal voort komen en gij verklaart dat gij de ver antwoordelijkheid er van over u niet wilt En gij durft vragen dat men cito, zonder uit stel, zou stemmen 't Is waar 1 Neen gij weet niet waar wij met de E. V. moeten uitkomen Maar wij weten heten M. de Brocqueville en M. Helleputte hebben het u kloekmoedig ge zegd verleden week in de Kamer Voor 't land twist en gedurige moeilijkheden in de regeering. Voor de katholieke partij Vliegende teering Maar die stemmen maken u meer en meer on rustig, Bien Public en gij zit daar gelijk een zondaar onder een missiesermoen J... Doch de waarheid zult gij hooren geheel en gansch, zooals ze is opdat gij later niemand zoudet kunnen beschuldigen dan u eigenzelven. En luister hebt gij muilbanden te koop, be zigt die voor degene die hier sedert vijf jaren on ze schoone katholieke partij verscheuren 4 jaar lang heeft de afgestrafte pastoor Daens in de Kamer gezeten, 4 jaar lang, 't is te zeggen 1460 dagen, en op die 1460 dagen heeft hij geen minuutjen tijd gevonden om over d'hop te spre ken. Vóór zijne kiezing, liep hij rond op Mijlbeek, 't Erembodegem, te Welle, te MoorselAls ik in de Kamers ben zal ik de wet op de bieren ge lijk in Beieren voorstellen gij zult de hop zien opslaan, 't land van Aalst zal weerom floreeren gelijk vroeger. 4 jaar lang hebben de boeren gewacht en rond gezien, maar pastoor Daens heeft zijnen mond niet opengedaan Geen woordeken over de hop geen wetsontwerp op de bieren gelijk in Beieren; hij heeft zelf dien naam in de Kamer niet durven vernoemen. Al zijne beloften waren anders niet dan laag boerenbedrog. Aan de boeren beloofde hij eene wet op de hop hij heeft ze niet voorgesteld aan 't werk volk beloofde hij eene wet over 't pensioen hij heeft ze niet voorgesteld. De eenige zaak voor hem was van in de Ka mers te geraken't lot van boer en werkman ligt hem nietfheel nauw aan 't hert. Die er nog zou aan twijfelen moet maar menschen aanspre ken van St. Nikolaas en Cruyshautem waar hij onderpastoor is geweest. Die zullen zeggen wat 't achterste van zijn peerd, vloekend en tierend, insgelijks naar beneden. Ge denkt misschien dat hij zich duizendmaal ar- meu en beenen had gebroken Geen schijn het dier stond paal vast, zoo recht als eene keers, met de pooten in 't slijk. Vloekend als een bezetene heeft de man mij zoohaast niet gezien of vuurrood heft hij den vreeselijken langen sabel naar mij op. Verkoop ten minsten duur uw leven,stommerik,» roep ik mijn eigen zeiven toe, plotselings woedend geworden. En ik grijp naar mijne pistool, niet den kende hoe het water het buskruit had nat gemaakt. Op denzelfden oogenblik verbrijzelt een geweer schoot den hoofdschedel van den Franschraan, die achterover tuimelt van zijn peerd, daarbij een zoo vervaarlijk gezicht trekkend dat ik hem nog meen te zien vóór mijne oogen. Ik kijk op, en bemerk tegen den rand van 't luchtgat het ernstige gelaat van kapitein Heyvaert. Hij reikt mij eene behulpzame hand om uit den zandput te geraken. 't Werd tijd, he, jongen, zei hij mij. Hadde ik gedurven ik ware mijnen redder om den hals gevlogeu. Toen ik rondkeek, zag ik de ruiters langs den anderen kant der helling als in een wervelwind voortrennen. Vier der onze hadden zij neergehakt, waaronder niet één Boschloonaar. Alleen Tony Lanssens, de zoon van den Mulder te Aveschot, kreeg eenen sabelhouw in den schouderwaarvan hij daar voor boer en werkman gedaan en niet gedaan heeft. De Gemeentekiezing nadert, broeder Pie komt met dezelfde beloften voor den dag als ik in den gemeenteraad zal zijn, zal ik aan de Kamer de wet doen stemmen op de bie ren gelijk in Beieren kiest voor mij en te naaste jaar staat de hop 200 fr. Maar 't zal niet baten, ons volk kent u, valsche belover, en met de Octoberkiezing zullen zij u toonen dat zij van geene bedriegers en valsch- aards willen weten. Sotteghem. De opperstaf van het belgisch leger met luitenant-generaal Renard aan 't hoofd, is hier maandag morgend met twee bijzondere treins aangekomen. De opperstaf doet manoeuvers, die tot den 23 september zullen duren, tusschen Sottegem en Herzele eenerzij ds en Leuze en Ghis- lenghien anderzijds. De vier legerafdeelingen en de twee afdeelingen ruiterij zijn verondersteld. Generaal Renard heeft zijn kwaartier te Sottegem opgeslagen en bestuurt de manoeuvers. 35 wielrijders van het regiment carabiniers doen den verkenningsdienst. De katho lieke fanfare heeft maandag avond een schoon concert op den kiosk van de Groote Markt gegeven, ter eere van den opperstaf. Al de officiers woonden het concert bij. Het klein muziek heeft woensdag avond een concert geven. Hen bericht het publiek dat de Pil van Doktoor Raphael, uitmuntend middel tegen de slij men, de zwakheid, hartklopping, bleekheid, ze nuwpijn, enz., thans in alle goede apotheken ver kocht wordt aan den prijs van 1,75. Etterbeek. Een soldaat van het le gidsen- regiment, J. B. Van Rolleghem, moest binnen eenige dagen voor den tuchtraad verschijnen in afwachting deed hij acht dagen cachot uit om op 't appel ontbroken te hebben. Zondag avond, rond 10 ure, hoorde de soldaat die aan 'tcachot op wacht stond, gekerm hij verwittigde oogen- blikkelijk den wachtmeester. Men ging zien en vond Van Rolleghem stuiptrekkend ten gronde liggen. Een geneesheer werd ontboden, die bevond dat de ongelukkige zich met morphine vergiftigd had. De soldaat werd in wanhopenden toestand naar het krijgsgasthuis overgebracht. Van Rolleghem is een vrijwilliger, 20 jaar oudhij werd over eenige maanden, uit hoofde van desertie, zijne strepen van wachtmeester afgenomen. Zwijndrecht. Verleden vrijdag avond is op het Heike, brand uitgeborsten in de stallingen van den landbouwer Van de Water. Twee koeibeesten zijn in het vuur omgekomen. Twee werden gered. Er was slechts gedeeltelijke verzekering. Meirclbekc. Maandag avond, rond 6 1/2 ure, kwam de voerman Venneman aan den Kapel- hoek gereden, toen de eletrieke tram op het gespan botste voerman en peerd kwamen er ongedeerd van af, doch de kar werd geheel verbrijzeld. Niuove. Eene bejaarde vrouw, mad. Car- lier, wonende in de Statiestraat, viel vrijdag avond in hare woning, terwijl zij eene brandende lamp droeg. »Op een oogwenk schoten hare kleeron in brand. De ongelukkige liep huilend de straat op, waar zij zich over de steenen rolde om de vlammen uit de dooven. De toestand van het slachtoffer is uiterst erg. Dendermonde.Voor de vijfde maal heb ben laffe heiligschenders een kapelleke, aan O. L. Vrouw opgericht, verwoest. Dit kapelleke hing in eene dreef, tusschen den ocheldedijk en den Sint- Onulfusdijk het werd door de buitenlieden zeer vereerd. Godvruchtige menschen brandden er alle zaterdagen licht en plaatsten er frissche bloemen. De heiligschenders zijn met eene echte razernij te werk gegaan het kapelleke, in ijzer gemaakt, werd van den boom gerukt en met hielstampen verbrijzeld. Het gebroken beeldje en de bloemva zen werden door de schurken in eene gracht ge worpen. De heiligschenderij was klaarblijkend een zijn lederen bandelier gelukkig de kracht gebro ken had. Dit was voor ons korpsken het eerste wapenfeit waar ik persoonlijk deel aannam. Schreef ik slechts uit ijdelen roem ik had zulks best verzwegen; want zooals ge ziet begonnen wij op eene niet zeer roem rijke wijze. Wij zouden echter weldra onze schade inhalen. Hoort eens, zei Koo Teunis ons, daar is ver andering. Wij luisterden. Inderdaad het kanonvuur had opgehouden doch nu werden er veel nader ons geweerschoten gelost. Wat gedaan Achteruit wijken om op nieuw te gen een batailj on peerden volk te botsen ofwel voor uit den vijand vlak in de muil loopen Terwijl wij daar radeloos stonden piepte er een jonge boer uit het boschjen in de laagte, die ons toeriep Wie daar De jongens van Boschloo Ha goed, trekt dan maar mede pastoor De- prez zend mij tot u hij wist dat gij hier ergens nestelen moest. Wij volgden den hollen weg links en rechts be schut door hooge barmen vol struikgewas. Intus schen nam het geweergeknal maar immer toe wij naderden het hartje van 't gevecht, zulks was ze ker. Onderwege vertelde de jonge boer metgebro- kene woorden hoe de patriotten op den Mnggenberg beraamd spel. Zekere Van den Berghe, van Audeghem, 35 jaar oud, die aau de vallende ziekte leed, is vrij dag op weg naar de stad in eene gracht gevallen en in den modder verstikt. Hemseke. Naar gemeld wordt zou het huis gezin van den landbouwer-herbergiers Jaspers, wonende op de wijk Het Hol, door het eten van afval van eenen os, vergiftigd zijn. Ondanks de beste geneeskundige verzorging zouden er reeds van de slachtoffers overleden zijn. Een der personen, die hier na het eten van os sen vleesch ziek geworden zijn, is overleden het is Emiel Jaspers, 28 jaar oud. Zijn broeder Jaak, 31 jaar oud, ligt op sterven. Burst. Dinsdag avond, om 7 ure, kwam de genaamde Brismoitir met eene driewielkar, be spannen met twee paarden, van Aygem waar hij kolen geladen had. Gekomen aan de herberg van Melkebeke, tusschen Aygem en Burst, liet liet hij zijne kar buiten staan. Terwijl hij eene pint bier dronk, zijn de paarden op hol gegaan. Hij liep ze achterna en viel, waardoor het wiel over zijn hoofd liep. De man was op den slag dood. De ongelukkige is van Burst, nauwelijks twee jaar getrouwd met eene weduwe met zes kinderen, wiens man over 5 jaar op de jaarmarkt van St-Lie- vens-Hautem den 12 november in zijn eigen huis te Burst dood gestoken werd, door schurken die van de jaarmarkt kwamen. Omwenteling in de geneeskunst. Ai de purgeermiddelen tot op onze dagen gebruikt, zijn ter zij gezet en vervangen door de anti-slijmachtige Pil Walhéry, die zeer gemakkelijk om nemen is, en nooit ontsteltenis noch leefregel veroorzaakt. Brussel Een italiaansch reiziger, in het Grand Hotel afgestapt, is zaterdag avond op den tram van de Anspachlaan naar de Noordstatie, zijne brieventesch met 204, 000 fr. kwijt geraakt, gestolen of verloren. De deurwaarder M. P.., moest zaterdag een huishouden gaan uitzetten op een tweede verdiep in de Hoogstraat. De bewoners weigerden de deur te openen en policie werd geroepen. Toen de deur geopend was, wierp de vrouw een pot met kokend water naar den deurwaarder deze kon den slag ontwijken, maar de pot trof een werkman, die erg verbrand werd. OostenrijkMoord op een christen meisje. Uit Praag wordt aan de Temps gemeld De zaak ran den moord te Polna wordt voor de gezwoornen te Kuttenberg behandeld. De beschul digde loochent volstrekt alles. De getuigen doen tegensprekelijke verklaringen en zijn het zelfs niet eens over de kleur der kleederen, die Hilsner droeg, toen men hem op den weg heeft ontmoet, gevolgd door het slachtoffer. Dit proces wordt nog ingewikkelder door het tegenonderzoek dat de anti-semietsche bladen heb ben gedaan. Uit het feit dat erbij het lijk geen bloed gevonden werd, alhoewel de wonden groote bloedvloeiing moesten veroorzakendat de misdaad gepleegd is tijdens het paasfeest der joden dat een rabijn en twee offeraars den nacht hebben doorge bracht in de woning van Hilsner, besluiten zij dat er eene ritueele moord is gepleegd. De beschuldigde ontwijkt alles wat hem als jood kan doen herkennen. Het gerucht als zou men een medeplichtige hebben ondekt in een der getuigen, zekeren Béran, wordt niet bevestigd. Frankrijk. De genade van Dreyfus. In zijne vergadering van dinsdag morgend heeft de frausche ministerraad besloten den President der Republiek een dekreet voor te leggen, waar door aan Dreyfus volle kwijtschelding van zijne straf verleend wordt. Binnen eenige dagen dus zal Dreyfus vrijkomen. Dreyfus neemt zijne genade aan uit Reanes wordt inderdaad gemeld dat hij zijn beroep tegen het vonnis van den krijgsraad vau Rennes intrekt. gevaren waren slecht, zeer slecht. Er werden er met heele bressen als weggeveegd door 't kanon vuur van Pradier. De jongens hadden eindelijk den wijkgenomen naar Waelhem, hier tegen. En alseen'. levende toelichting van de waarheid zijner woorden snoof er op denzelfden oogenblik een echte kogel- hagel door de bramen boven onze hoofden. Het regende dorre bladeren en gebroken twijgskes in den hollen weg. Terzeivertijd hoorden wij, doch in de verte, een vreeselijk geluid van briesschende peerden, woeste kreten en akelig gegil. Bukt u, waarschuwde onze geleider, de jon gens hebben zich in de kapel verschanstwij gaan helpen. Wij sloegen een zijpad in. Vlak tegenover vloei de een open water, tamelijk breed, kreek of ri vier, ik weet het niet. Er lag wel eene brug verder op, maar wij hadden den tijd niet, zei de jonge boer, omwegen te maken. En hopsa hij 't water in en wij hem achterna. Het kwam mij tot aan den onderbuik Jan Bral huiverde als een riet in den avondwind als hij uit dit gedwongen ijsbad kwam. Had men u zoo iets in den tijd verteld, dacht ik bij mij zei ven terwijl ik op den overkant het wa ter uit mijne leerzen goot, gij die 's winters thuis uw aangezicht vervuilen liet uit vrees voor eene veeg frisch water, gij hadt het niet kunnen geloo- ven. it Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2