CHRISTOFLE Poeiers de Cock ONZE VERGADERINGEN. li i iBRUXELLESg WED. CU. VAN DER TAELEN KERKELIJK NIEUWS. Stadsnieuws. Catholieke Jonge Wacht. Een Anecdote van Admiraal Dewey. Hoe men 250 duizend millioen kan vergaren. Firma Micheleers en Cie. BOEKYA ERKEA UIT TER HAAI) TE KOOP P. Ringoir-De Autte, Burgerlijke Stand, Aalst. AUGUST RE VYLDËR, Schoone occasie. TE HOOP Wijnen en Likeuren. Te bekomen bij F1RMIA »E VYLDËR, COUVERTS 0RFÉVRERIE 31 MÉDAILLES D OR 5 DIPL.D'HONNEUR Exigerlenom surchaque pjèce DÉPOT CENTRAL Ruè SMean 2 zijn erkend, en met reden, als het doelma tigste middel om alle maagaandoeningen te genezen, den eetlust terug te brengen en de spijsvertering te bevorderen. ms" Overal 2 frank de doos. ■Pi Transvaal. Toeberijdsels tot den oorlog. In Transvaal wordt thans de oorlog als onvermijde lijk beschouwd en men denkt dat de Boers den aanval zullen beginnen. Een detachement trans- vaalsche artillerie heeft post gevat nabij Volksrust, van waar het de engte van Lang overheerscht. Een detachement bereden infanterie in Austra lië, maakt zich gereed om naar Zuid-Afrika te vertrekken. Te Bombay zijn maandag avond 25 batterijen veldgeschut ingescheept met eene afdee- ling van den ambulauciedienst. De engelsche regeering doet met der haast muilezels in de Vereenigde Staten opkoopen. Priesterlijke benoemingen. De eerw. h. Temmerman onderpastoor, op het H. Hart te St-Amandsberg, is onderpastoor benoemd op St- Coleta te Genthij wordt vervangen door den eerw. h. Van Hulle, professor in St-Lievensgesticht te Gent. De eerw. h. Bessems is coadjutor benoemd van den eerw. h. pastoor van St-Michiels te Gent. De eerw. h. Om. Buysse, priester der laatste wij ding, is professor benoemd van de 5® latijnsche klas in het klein-seminarie te St-Nicolaas, in vervanging van den eerw. h. Van Acoleyn, die overgaat tot de poëis. M. De Witte, diaken in het seminarie, is surveillant benoemd in het klein seminarie te St-Nicolaas, in vervanging van den eerw. h. Trimpont, die in het missiehuis vao Scheut treedt. Zoudagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Meirschaut Korte Zoutstraat. Brand. Een wagon van den trein die ten 7 ure 14 's morgens uit Oostende naar Brussel is zondag juist voorbij ons statie in brand geraakt. De reizigers riepen om hulp en de treinwachters hebben den trein doen stoppen. De wagon werd ontruimd en losgemaakt en de trein zette zijne reis voort. De brand in den wagon kou vervolgens spoedig uitgedoofd worden Luisterrijk avondfeest gegeven door de Leden van Sint-Joriskring, in de groote zaal van de Katholieke Werkmanskring, op Maandag 25 September, om 5 1/2 ure stipt. Programma 1° Openingstuk. 2° Eene Venetiaansche Wraak, dra ma met zang in 3 bedrijven. 3° Kleermakerslist, blijdspel met zang in 1 bedrijf. Het muziek zal bestuurd worden door M. Frans De Wilde. Prijzen der plaatsen 1® plaats 1,50, 2® plaats 1,00, 3® i 0,50. Algeuiecne kiesbond der werk- eu am bachtslieden. Eene voorloopige vergadering, waarop allo Katholieke Werklieden uitgenoodigd worden, zal plaatshebben op Vrijdag 22 Septem ber, om 8 1/2 ure zeer stipt 's avonds, ten lokale van den Katholieken Kring, De Vriendschap, Kor te Zoutstraat, 44. Dagorde Inlichtingen over den Poll. Voorstel lingen van Kandidaten. Katholieke Antisocialistische Kiezers- boud. Groep der Landbouwers. Wijk Pa penrode. Algemeene Vergadering op Zaterdag 23 September, om 7 1/2 uren 's avonds, in het Ar senaal van het Pompierskorp, Binuestraat, (nevens de school). Dagorde Benoeming van 1 Kandidaat voor de Gemeentekiezing van 15 October aanstaande. Algemeene Kieshoud der Katholieke werk-en ambachtslieden. Zondag aan staande, 24 September, om 9 ure voormiddag, zal er ten lokale van den Kring De Vriendschap, Korte Zoutstraat44, overgegaan worden, bij mid del van algemeenen poll, tot aanduiding der twee kandidaten van de Katholieke en Antisocialistische Werk- en Ambachtslieden van Aalst, in vervan ging van de Heeren Geeroms Leo (afdeeling fa briek nijverheid, weverij) en De Somer Jan (afdee ling hout- en boownij verheid), uittredende leden. Zij zijn herkiesbaar doch iedereen blijft vrij voor andere kandidaten te stemmen. De vier andere ge meenteraadsleden-werklieden, de heeren Alex. Van de Velde en Alfons Vernaeve (fabrieknijverheid, spinnerij, garentwijnderij), De Koninck Frans (kleer- en prachtnij verheid) en De Koninck August (nijverheid van eet- en drinkwaren), treden slechts af in 1903. De poll zal open blijven op zelfden Zondag 24 September, van 9 ure voormiddag tot 3 ure na middag. Om toegelaten te worden aan den poll moet iedere kiezer zijne kaart vertoo- nen. Hij ontvangt in verruiling van die kaart, die stiptelijk zal vereischt worden, een wit verze geld bulletijn, dat hij in een afschutsel invult. De stemming is geheim. Ongeletterde kiezers mogen zich in 't afschutsel doen vergezellen door twee personen die zij vrijelijk aanduiden. De bulletijns mogen niet kennelijk zijn zij mo gen slechts behelzen de namen, voornamen, bedrijf en woonst der kandidaten. Deze laatste moeteuka tholieke antisocialistische werklieden of ambachts lieden zijn. De bulletijns die aan die voorschriften niet voldoen of die onkiesbar en aanduiden zijn nie tig. De simpele meerderheid der stemmen is vol doende om gekozen te zijn wanneer de kandidaat ten minste het derde van het getal wettLo 1 neven bekomt. Indien die evenredigheid niet bereikt is wordt er overgegaan tot eene ballotteering. Zondag aanstaande 24 September, uitstap met muziek naar de Nieuwstraatpoort. Alle man op post 1 De overgaaf van het fort Chabrol. Het fort Chabrol heeft zich woensdag mor- gend, ten 4 ure, overgegeven M. Jules Guérin gaf zich gevangen aan generaal Dalstein, opper bevelhebber der troepen van Parijs. Sinds dinsdag namiddag deed M. Millevoye, afgevaardigde van het departement der Seine, pogingen om M. Guérin tot de overgaaf te doen besluiten. Het was voor de eerste maal rond 5 ure dat hij naar het fort Chabrol kwam, voorzien van eene toelating, geteekend door den minister van binnenlandsche zaken.Na lang met M.Guérin gesproken te hebben, begaf M. Millevoye zich naar het ministerie van binnenlandsche zaken. Hij keerde rond middernacht naar de rue de Chabrol terug, vergezeld van M. Louis Guérin, broeder van den bestuurder van de Anti-jnif. Dit gaan en komen was niet opgemerkt, de policie had de dagbladschrijvers in de aanpalende stra ten gedreven. Men vernam dat M. Millevoye aan M. Guérin, van wege den minister van binnenlandsche za ken, voorstellen gedaan had, die evenwel gewei gerd werden. M. Guérin wilde slechts het fort Chabrol verlaten volkomen vrij en met het ge mak zich later te gaan gevangen geven. Ten 2 ure kwam M. Millevoye naar de rue de Chabrol terug en maakte aan M. Guérin be kend dat men buiten zich tot den aanval gereed maakte. Inderdaad, op den koer van de kazerne van de Nouvelle-France stonden acht kompag- nies linietroepen, vier schadrons municipale wachten en een groot getal gendarmen gereed. M. Puybaraud, vergezeld van M. Lepine, pre- fekt van policie, kwam ter plaats. Wanneer M. Guérin deze toebereidselen zag, besloot hij plotseling zich over te geven. Hij liet M. Millevoye, door tusschenkomst van zijn broe der, verwittigen. Op dit oogenblik was gansch de rue de Cha brol door de troepen bezetde soldaten stonden onder het bevel van generaal Dalstein. In de ver te, achter de rijen policieagenten, verdrong zich eene talrijke menigte. In de rue de Chabrol ston den ook twee wagens van de pompiers met bluschmaterieel, ladders en koorden. M. Guérin had gezegd dat hij zich ten 4 ure 's morgends overgeven zou. Kwart voor 4 ure ver scheen hij aan een der vensters van het fort en vroeg opnieuw of men de voorwaarden der ka- pitulatie zou eerbiedigen. Deze voorwaarden waren de volgende al de gezellen van Guérin zijn vrij, en hij, Guérin, zal zich gevangen ge ven aan eenen officier van het leger, die hem naar de prefektuur vergezellen zal. Generaal Dalstein gaf zijn eerewoord dat deze voorwaarden zouden geëerbiedigd worden. Gué rin gaf aanstonds het bevel de poort van het fort Chabrol te openen; hij verscheen buiten omringd door zijne gezellen die, 11a hem de hand gedrukt te hebben, vrij weggingen. M. Guerin gaf zich dan gevangen aan een kapitein van de republi- keinsche wachthij klom met dezen officier en en met M. Millevoye in een rijtuig, dat den weg van het gevang insloeg, M. Guérin werd ten 4 ure 25 opgesloten. De zegels werden op het lo kaal van de Ligue Antisémiterue de Chabrol, ge légd en de troepen trokken naar hunne kazernen terug. Daarna is die komedie van het beleg van het fort Chabrol geëindigd, die de fransche re geering zoo belachelijk gemaakt heeft. De gezellen van Guérin zijn volkomen vrij zij zullen volstrekt niet verontrust worden de regeering heeft dit stellig beloofd. Het fort Cha brol wordt nog altijd door de policie bewaakt en alle samenscholingen zijn in de straat verboden. Eenigeoogenblikken voorden slag bij Cavite, waarbij het Spaansche eskader in de Philippijn- sche wateren door de Amerikaansche vloot geheel vernield werd, liet een scheepsjongen, die aan boord van een Amerikaansch oorlogsschip dien de, zijn vest in zee vallen, de jongen vroeg vergunning, zijn kleedingstuk na te springen, maar daar het gevecht op het punt was te begin nen, werd het hem geweigerd. De scheepsjongen sloop snel naar den achtersteven van het schip en, toen hij dacht dat niemand hem zag, sprong hij in zee en kwam eenige minuten later met zijn vest aan boord terug. Hoe snel dat alles ook in zijn werk gegaan was, had een officier dit stukje van den jongen gezien en na den slag werd hijwegens ernstige ongehoorzaamheid in oorlogstijd, tot verschei dene jaren gevangenisstraf veroordeeld. Op het oogenblik, dat hij het vonnis met zijn handteeke- ning zou bekrachtigen, werd admiraal Dewey nieuwsgierig naar de reden, die den jongen had bewogen, om inbreuk te maken op de krijstucht. Hij ondervroeg hem. Als antwoord haalde de de jonge zeeman uit den zak zijner vest een foto grafie het was het portret van zijne moeder dat hij niet had willen verliezen en waarvoor hij zijn toekomst op het spel gezet had. Admiraal Dewey drukte den jongen geroerd de hand, verscheurde het vonnis en zeide Jongens, die hun leven wagen, om het portret van hun moeder te behouden, zullen het ook voor hun vaderland veil hebben. Zij mogen niet in de gevangenis worden geworpen 1 Dinsdag verleden stierf te New York den schat rijken Cornelius Vanderbilt, van een geslagenheid. Hij laat een fortuintje na dat kan op 250 duizend milloen franks geschat worden. Hoe verwierf hij die groote massa geld. Cornelius Vanderbilt was de zoon van een hol- landsche landbouwer die naar Amerika verhuisde. Twaalf jaar oud zijnde, ging de kleine Cornelius groensel naar de markt van New York dragen. Twee jaar nadien stierf zijn vader en hij vroeg aan zijne moeder eene som van 500 fr. om een boot te koopen. Gedurende den oorlog tussehen Engeland en de Vereenigde staten hield hij zich bezig met de Amerikaansche forten te bevoorraden. Met de winsten van dien handel schafte hij zich twee groote zeilbooten aan. 't Was in 1868 dat de fortuine van Vanderbilt hoog steeg. Hij stichtte een dienst vau vuurschepen om de goudzoekers naar Californi te vervoeren, en hij was de groote geld verschieter der ijzerenwegmaatschappijen van Amerika, van daar zijn naam van koning der ijzeren wegen Rechter. Hoe kondet ge dien man zoo slaan, hebt ge dan geen hart Beschuldigde. Ja zeker als dat het geval niet was, zou hij er nog slechter afgekomen zijn. Onverdiende eer. Rechter Voor het dwaas rijden zijt ge tot 3 frank boet veroordeeld. Koetsier. Nu, daar zal mijn oude knol zeer trotsch op zijn. Wel Seezes Van Zwimmelen, hoe is 't Ik heb u in langen tijd niet meer gezien sprak Viezemans. En wat zijt gij veranderd Ik keu u bijna niet meer. Ik heet niet Van Zwimmelen, zei de aange sprokene. Wel, wel Uw naam is ook al veranderd te verkrijg-en op onze Bureelen Ia 't Misverstand, herberg, kluchtspel ia een be drijf, door P. Vau Nuffel. 1,00 Robrecht van Eyue, historisch drama, een voor spel en 3 bedrijven, door K. L. Van Voorden- hove. 1,50 Een Jonge Held, tooneolspel door J. De Waege- naere. 1,50 Leven van M. Karei Woeste, door P. Van Nuf fel- 0,25 fioudevvijn van Gent, drama-in 3 bedrijven, door K. L. Van Voordenhave. 1,50 Vlaanderen voor en tijdens bet Franscb schrik bewind, door Sevens. 2,00 Geloof en Liefde, ridderroman, door P. Van Nuffel. 1,00 Leerboek van Kerkzang, door A. Van Wassen- hove. 1,00 De Zinnelooze van Oultre, door D. Aunees- seus. ],00 Leven van Dirk Martens, door Petrus Vau Nuf fel. 0,25 Maria's Lustbof, door Alt. Vau Loo. 0,75 Gedichten voor 't Vlaamsche Volk, door P. Van Nuffel. 0,50 Psaumes de l'office de délunts, par A. Van Was- senhove. 0,75 Leven van den H. Rochus. 0,15 Dirka, geschiedkundig verhaal, door P. Van Nuffel. 2,00 aan z«er voordeelige prijzen verschillige schoone kerkgewaden, kasuifels, dal- matieken, koorkappen, stoolen, missalen, prachtig koperen wierookvat, groote bel, ampullen, enz. Verdere uitleg op ons kantoor. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. Geboorten Mannelijk 08; Vrouwelijk 10 "18. Huwelijken. V. De Roeck, kartonl. met M. De Smet, breist. P. De Backer, werk. met M. Tilley, dagloonst. G. De Cuyper, tw. met M. Weireld, twijnst. F. Do Waen, tw. met D. Liebaut, herbergierst. A. Carnoy, treinw. met N. Robbrecbt, z. b. F. De Geyndt, werkm. mot C. Rimbaut, dagloonst. P. Van Hoorebeeck, landb. met M. Meert, breist. Overlijdens. C.- De Wolf, vr. Van den Bossche, z. b. 35 j. Dendermondschenstw. E. Bayens, wr. Bron- deel, z. b. 62 j. St-Jansstr. P. Van den Meers- sche, wr Van Caeckendergh, landb. 78 j. Koolstr. 11 kinderen onder de 7 jaren. Groote Markt, 16, Aalst, Agent der Assurantie De Vereenigde Belgische Eigenaars tegen brandgevaar en ongevallen der The Securitas Compa ny, tegen dief tevan La Garantie Beigetegen het breken van vensterglazen en serren der Maatschappij Stutgxrt, op het leven. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 irank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopoid- straat. schoone VELO, 90 fr. Denderstraat, N° 34, Aalst. NAZAR.ETHSTR.AAT, 20, AALST. r!Y> Inii'nn M^aziinen Zolderingen, Mout- 11 ,lu,el1 straat, (bij de Vaart). Zich te bevr. bij de Jufvrouwen Seps, Nijverheidstraat. Schoolstraat, 7, Aalst, alle soorten van wijnenen likeuren, alsook iastvrije dran* ken. -- Genever aan 1,10 den liter Franschen aan 1,00 den liter. —Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven 3 GRANDS PRIX

De Volksstem | 1899 | | pagina 3