DS VERLOSSING Kapellestraat, 1 o, Aalst. Bureel Over de E. V. MM. Daens en Leveau. MANT en KAZZEN. Daens op 't tribunaal. Grrroote zwansmeetinc. VERRADER, NIJ VERI1EIDSSCHOOL Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven noeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5* JAARGANG. NUMMER 247. Aalst, den 30 September van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het OJice de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. aanhooren, Vrienden, komt bij» komt allen, burgers, boe ren, werklieden, menschen uit de stoofstraat, uit d' achterstraat, uit de nieuwstraat, menschen van mijlbeek, van schaerbeek, van St-Job, van den os- broek, laat uw werk staan, komt bij de Verlossers van Aalst zijn aangekomen, komt ze allen bewonderen, en offert keersen, want komt ze 't zijn heiligen. Zij komen de Religie verdedigen tegen de priesters Zij zijn opgestaan voor de redding van 't volk, zij zullen boer en burger rijk maken, nog 24 uren en Aalst is de rijkste stad van België. Alle winkels zullen te doen hebben, de kalan ten zullen met heele treins toekomen de boerde rij zal floreeren, d' hop zal opslaan niemand zal meer zonder werk zijn zij zullen vier nieuwe fabrieken in de stad brengen vier nieuwe fa brieken, een chocolatfabriek een blomfabriek een chimiekfabriek, en een groot fabriek van leugens. En zij zullen nog veel andere dingen doen voor 't werkvolk en voor de stad och nog zooveel zij hebben op hun programma 43 schoone beloften van voorspoed, en geluk, en fortuin en welvaart. Kiest dus allen voor de verlossers Kiest voor den verrader der katholieke partij Kiest voor den ouden liberalen schoolmeester Kiest voor den socialist geenen God of geenen meester De Bien Publichet Gentsch katholiek orakel dat tot nu toe niet gelaten heeft van te stoffen en te blazen met de E. V. en dat elkeen op het lijf springt, die voor de evenredige dwaasheid van Beernaert niet op de knieën valt, begint ook een beetje zijne ooren te laten hangen. Na wel verdiend afgestraft te zijn geweest door M. Woeste, en M. Bethune komt het nu den mond gestopt te worden door M. Colaert, volksvertegen woordiger van IJper, en gaat op de vlucht Tijk 'nen hond, die 'ne wip onder zijnen steert gekregen heeft. Na op alle vooizekes de voordeelen der E. V. en 't verstand van M. Beernaert bezongen te hebben, zucht het nu dat niemand weet wat de E. V. ons zal meebrengen, en het toch zijne schuld niet is dat wij zoo verre gekomen zijn Zou men niet moeten peizen dat de Bien Public beschaamd begint te worden over zijn gedoen Nu wat er van zij, wij zeggen dat dit groot katho liek orgaan reden heeft om beschaamd te worden, en dat nog tot achter de ooren. Als zoo een blad, dat met een pauzelijke decoratie op de borst staat, zijne katholieke princiepen aan de honden werpt, wat moeten dan onze vijanden van ons denken Als men spreekt over de noodlottige gevolgen, welke de E. V. voor de katholieke partij moet na zich slepen, is het eerste wat men teu antwoorde krijgt, dat het ministerie ten allen prijze moet ge red worden. Waarom Dat weten wij niet. Het zelfde liedje werd gezongen op alle toontjes voor 't ministerie Vandenpeereboom dat ministe rie moest ook voorzeker behouden worden of 't zou eene onberekenbare ramp geweest zijn. Nu, terwijl elkeen zoo bezorgd was voor zijn behoud, was het zelf zoo flauwhertig het hoofd niet te durven bieden aan een handvol straatschuim en aan een bendeke lawijtinakers, en 't liep zelve weg En de ramp, welke zijn verdwijnen moest voor gevolg hebben, is nog te zoeken, Nu hebben wij een ander ministerie, en 't is nu geen groepje ffauwhertigen, maar wel eene groep mannen, die letterlijk de katholieke partij aan hare vijanden willen overleveren, en 't oude liedje ziugt men even onbeschaamd als vroeger men moet de E. V. stemmen en 't verraad toejuichen om't ministerie te redden Daarbij zou men zich wel mogen afvragen of de katholieke partij zinneloos geworden is. Neen, men heeft hier geen ministerie, maar wel onze partij en onze priuciepen te redden, en hoe eerder 't tegenwoordig ministerie aan de deur ligt, hoe beter de Koning zal wel voor een ander zor gen, en doet hij ons cadeau met een ministerie naar zijnen zin en niet naar den onze, ehwel, bij de eerste gelegenheid de beste en die gelegen heid kan nooit lang wachten van te komen zenden wij ziju ministerie wandelen. Na eenige zulke leskes zal Sire wel weten wat er hem te doen staat en welke ministers hij ons mag aanbieden. Daarom is het eene plicht en zelfs eene gewetens plicht voor alwie katholiek en man van princiepen is, tegen de E. V. te stemmen. Gij, die alle twee op de meetingen zooveel am-' bras maakt over den loon der werklieden, durft gij op de stadsmuren uitplakken hoeveel gij uw werk volk betaalt? Allons, M. Daens, laat uw loontarief kennen, wij zullen dan eens zien waar de werklieden meest winnen, bij u, den heiligen volksvriend, of bij de katholieke drukkers. Mant. Dag, Kazzen 'k ben blij da 'k u zien en hoe is 't er meê Kazzen. Goed, zelle Mant, en hoe zou het anders kunnen zijn Mant. - - Hebt ge weest Pollen den verleden zondag, Kazzen Kazzen. Of ik geweest heb, Mant, heb ik geweesten w'hebben daarachter ons nen keer fel gamuseerd Mant. En ik ook, Kazzen 'k en heb nog maar zelden zooveel plezier gehad als zondag avond. Kazzen. Hebt g'ieverst naar een feest ge weest, Mant? Mant. Wel neneen ik, Kazzen w'en hebben van geheel den avond nie gedaan als van de kie zing geklapt Kazzen. En ik ook anders niet, Manten 'k en heb nooit zooveel plezier en kourage onder ons mannen gezien als dan mee duizende keeren heb ik hooren zeggen vandaag en drij weken, en dat ze wachten wij zullen 't hun leeren Mant. 't Was bij ons van 't zelfde, Kazzen en weet gij nu hoeveel kiezers dat er naar den poll van ons werkmanskandidaten geweest hebben Kazzen. Of 't ik weet, Mantover de zeven honderd hebben er geweest Mant. Gij slaat er boven op, Kazzen en naar den poll van d'ander katholieke kandidaten over de dertien honderd Dat is nog al een hoop- ken, hé Kazzen Kazzen. Dat geloof ik wel, Mant wat zou de revolutionnairskliek daar nu van zeggen Mant. Och, Kazzen, wat zouden ze daarvan zeggen als dat z'het aan hun been hebben maar dat weten ze toch al laug. Kazzen. En ze roepen nochtans nog altijd viktorie, Mant? Mant. 't Is d'historie van Bredden die riep Volg op en hij was den achtersten Kazzen. z'Eu zullen zeker niemeer roepen na vier uren op den dag van de kiezing, Mant Mant. 't Zal dan al beginnen stinken, Kaz zen en een uurken of twee later zullen z'al zitten te lamenteren in hun krochten. Kazzen. Nen treffelijken meusch zou er toch zijnen buik vol van krijgen ook, Mant, van die lee- lijke volksbedriegers Mant. 't Is te wreed, Kazzen, als ge dat soortjen 's avonds laat en in den nacht somtijds hoort brullen en tieren lijk wilde beesten Kazzen. En zingen van paster Donch meê vloeken aan, Mant, lijk dat ik het verleden zondag weerom al nen keer gehoord heb Mant. Laat ze maar zingen van dien held, 1 Kazzen hij heeft in Holland ook al zijn pasport gekregen, en fleus zal 't alzoo overal zijn !J! Kazzen. En ze zeggen dat hij hem gaat aan geven als kandidaat voor ons gemeentekiezingen, Mant? Mant. Zooveel te beter, Kazzenwant de vent en is nieverst beter gekend als hier t'Aalst meê d'historie van den merteleer en meê d'uitvin- ding van 't wijt en meê nog veel ander kurieuze .dingen die de menschen zullen indachtig zijn. Kazzen. En ze zeggen dat er d'horloge en den beroesten safel ook bij zijn, Mant? Mant. Nog al een koppel goeiê, Kazzen, die ontzag en eerbied ingeven aan de menschen, en die gheel zeker ook 's maandags zouden gekozen gera- I ken Kazzen. Och, Mant, 't is al gelijk wat voor mannen dat er op de revolutionuaire lijst te berde komen noch geuzen, noch socialisten, noch dons- jetlsten en vallen hier in den smaak nietdaar voor is ons volk te deftig en zit er nog te veel ge loof en religie in Mant. Jommer zeker. Kazzen. 't Is te azoo, Mant, en als die soort nen deftigen, braven en katholieken man of nen dienstdoenden en ieverigen priester tegenkomt, dat struift hem op lijk nen pauw en dat marcheert mee een beslag en eene tronie alsof zij g'heel Aalst aan hun achterste sleepten. Mant.Iedereen weet, Kazzen, wat die jan nen achter hen slepen, en daarom worden ze ge zocht lijk nen hond in een kegelspel. Kazzen. 't Zal er op den 15 October ook gaan lijk in een kegelspel, Mant, en er en zal nie veel niemeer blijven rechtstaan van 't monsterverbond, als al onze katholieke kiezers nen keer zullen ge- t kegeld hebben. Mant. 'tZou kunnen gebeuren, Kazzen, dat het zal nen algemeenen sauve qui peut zijn voor de bende van loekedoe Kazzen. Hoe verder dat ze gedreven worden hoe beter, MantOns braaf en deftig Aalst moest 1 er voor eeuwig en drij dagen van verlost zijn van 1 dat rasken Mant. Er zal voor gezorgd worden, Kazzen, en tot later. Kazzen.--Ja, Mant. VERRADER Nu drukt gij de hand, die over tien jaar naar u sloeg, nu kust ge die mannen, die gij over tien jaar verweet, nu vleit gij den goddeloozen Dendergalm die nog alle weken uitvalt tegen de biecht, tegen den Paus, tegen de priesters, tegen Onze Lieve Vrouw zelf. VERRADER Nu trekt gij Galleken tegen uw herten over tien jaar maaktet gij hem belachelijk, be lachelijk voor geheel de stad. D&n schreeft gij Geeft dat manneken ne eens gij zoudt er naar gespuwd hebben. EN GIJ, gij, die uwe oude vrienden verloochent, gij die uwe vroegere overtuiging afzweert, die 't kamp verlaat, waarin gij groot gebracht ea rijk gewor den zijtgij die uwe katholieke partij verraadt, Gij, durft gij u voorstellen aan 't volk van Aalst en hunne stem vragen Achteruit 1 achteruit Voor u kiezen Nen verrader in 't gemeente bestuur brengen Nooit, nooit Wat vertrouwen mag men hebben, in nen kerel die zijne katholieke partij verraadt? Neen, geen verraders, maar mannen..van -zui ver bloed moeten wij hebben. Ja, de naaste week moet Daens op 'tribunaal verschijnen niet op een tribunaal met 4 of 5 ju- gen, maar op een tribunaal waar iedereen rechter is. Wij betrekken hem voor de rechtbank van ge heel het Aalstersch volk. Pie Daens, wij zullen u de naaste week eens ee nige vraagskens stellen, maakt, u gereed en ziet dat gij kunt antwoorden, kort en klaar. o Gelijk men weet hield Pie Daens, verleden week zwansmeetiug van op eene beerschuit, aan de Oude Vischmarkt. Doch nu wordt het van langs om sterker. Zater dag avond, om half 9, zal hij tot het Volk van Aalst spreken op de Groote Markt, vau op den piëdestal van Thierry Martens. Stadswerkers zijn reeds bezig met 't standbeeld van het voetstuk te nemen. Over tien jaar was er in uw drukkerij, naar uw ge dacht, geen papier genoeg om uit te vallen tegen de libe ralen. Honderd maal en meer, hebt gij 't gedrukt hoe de liberalen onder hun noodlot tig bestuur de stad Aalst voor 400,000 in de schuld dompel den hoe zij overal twist en goddeloosheid brachten, en niets deden voor 't belang van de stad, hoe zij rust en bloei en wel vaart en religie slachtofferden om hunne wraak zucht te voldoen. Zoo hevig schreeft gij tegen de liberalen, dat zij u met de dood bedreigden, gij mocht niet meer op straat komen, zij wierpen uwe ruiten in, gij moest voor uwe vensters ijzeren netten span nen, en ijzeren staven inzetten, om de moor denaars buiten te houden. I11 dien tijd waren de liberalen voor u slecht volk, aartsvijanden van ons geloof, valsche belo- vers, volksbedriegers, EN NU, nu, spant gij met diezelfde liberalen te zamen tegen uwe oude vrienden, tegen de katholieke, tegen de priesters, tegen al wat deftig is in Aalst. STAD AELST. E«I)lan.idr, 6, tclsi. (o)— De heropening der leergangen voor het School jaar 1899-1900 is gesteld op dijnsdag 3 October aanstaande, ten 7 uren, voorde leerlingen van 1® en 2° studiejaar. Het aannemingsexamen voor nieuw ingeschre vene leerlingen, die geen getuigschrift van lager of middelbaar onderwijs aanbieden, zal plaats heb ben maandag 2 October, teu 7 uren 's avonds ten lokale der school. De leerlingen die ia deze proeven ni t voldoen, kunnen in de Voorbereidende Afdeeling aanveerd worden. Het programma van deze afdeeling bevatRe kenkunde, grondbeginselen vau meet en stelkunde, handelswetenschappen en lijnteekenen. De leergangen van het eerste studiojaar begrij pen de teekeukunde, werktuigkunde (mecaniek), physica en scheikunde, stel- eu meetkunde, tech nologie der spiu en weef bare stoffen, iu d'Aelster- sche nijverheid gebruikt, de handelswetenschappen en nijverheidshuishoudkunde. Het tweede studiejaar is toegewijd aan verdere studiën van mecaniekteekenen, scheikunde der bleek- en verfstoffen, de electriciteit eu hare toe passingen, meetkunde, katoen en vlasbewerking, spinnerij en weverij. Een leergang van engelsche en duitsohc talen zal ten gunste der twee hoogste klassen geopend worden, alsook een Zondagcursus vau geleidin" en samenstel der stoommachienen, dienstig voor vuur- stokers en voor deze die het ambt vau kleiueu sto ker of machinist aan Staatsspoorwegen betrachten. Bij de inschrijving betalen de leerlingen een borggeld van 5 franken, dat behoudens de voor waarden door het reglement van inwendige orde voorzien op het einde van het schooljaar wordt te rugbesteld.

De Volksstem | 1899 | | pagina 1