ONZE JONGENS VAN 1798 M. Baron Bethune in de Kamer. Zitting van Woensdag 20 September 1899. M. BEERNAERT, Voorzitter. Het woord is aan den heer Bethune. M. BETHUNE. Een nieuweling in deze vergade ring zijnde, heb ik lang geaarzeld om het woord in deze be raadslaging te nemen, des te meer daar ik gewoonlijk aan de parlementaire tucht getrouw ben. Ik heb den grootsten eerbied en de grootste genegenheid voor het hoofd des kabinets en voor zijne collega's en 't is niet aan onze zijde dat de Regeering medeplichtigen zal vinden voor het door de linkerzijde aangevangen obstructi onism. Hebben wij gisteren niet gezien dat de heer Woeste aan het genot van een familiefeest verzaakte om hier de verga dering bij te wonen en aldus het bewijs leverde van eene burgerdeugd die te zeldzaam is om hier niet bekend ge maakt te worden. Zeer wel l op een aantal banken.) Niet van eenieder zou men hetzelfde kunnen zeggen, de kwellende handelwijze der uiterste linkerzijde wordt door de openbare meening luid afgekeurd. Zoo ik mij afscheid van de rechterzijde, 't is omdat de evenredige vertegen woordiging erge gevolgen moet hebben. De laatste gebeurtenissen, de drukking uitgeoefend ten voordeele van het ontwerp (ah ah 1 op de banken der socia listen) kwamen enkel mijne overtuiging tegen de evenre dige vertegenwoordiging versterken. Ik neem, voor eigen rekening, de verklaringen over, door den heer Liebaert af gelegd, toen het vraagstuk der evenredige vertegenwoor diging den heer Beernaert van het bewind deed afzien, en ik kom onmiddellijk tot den grond der zaak. De evenredige vertegenwoordiging heeft de partijen ont bonden waarin de meeste tucht heerschte immers, 't geldt hier eene gewichtige zaak en vroeger zegde de heer Frère- Orban terecht dat het meerderheids stelsel onontbeerlijk is voor 't bestuur van de openbare belangen, voor 't bestaan der vrije maatschappijen. De meening van de meerderheid, zegde de heer Frère- Orban nog, moet de overhand hebben, zoo niet gaat men over tot regeeringloosheid vermits, de vertegenwoordiging van de minderheden het middel is om de meerderheid te verlammen. De evenredige vertegenwoordiging is het scepticisme zooals Saripoulos, de beroemde Parijsche publicist, zegt, is het benoemen van afgevaardigden een recht voor eiken burger. De geleerde proportionnalist beschouwt de samenleving niet meer als een zedelijk lichaam de maatschappij wordt voor hem de mathéjnatische nevens elkander plaatsing van hoofden, een geheel van atomen, die allen in gelijke mate aan de uitdrukking van den wil der natie moeten deelnemen. De maatschappij ontwikkelt zich volgens de wet van het getal, volgens regels die dezelfde zijn als die welke het ont staan, den groei en de ontbinding der natuurlijke lichamen te weegbrengen De maatschappelijke en staatkundige gevolgen van de evenredige vertegenwoordiging zijn even noodlottig. In een maatschappelijk opzicht leidt zij tot klassenstrijd en anti katholieke propaganda. Evenredige vertegenwoordiging vervangt beperkte om schrijvingen door andere, overgroote en met den regel strijdige omschrijvingen, die bij voorkeur woordenkramers van stiel, woelgeesten van beroep en politieke tinnegieters zullen verkiezen, liever dan echte werkers, verkleefd aan hunne kiezers. Met het meerderheidsstelsel behoeft de verkozene zich op gelijke wijze in te laten met zijne vijandige en twijfel achtige kiezers. Met evenredige vertegenwoordiging, integendeel, zullen er vertegenwoordigers van den burgersstand, van den land bouw, enz., zijn, die nog enkel de belangen van hunne groep zullen vertegenwoordigen Met evenredige vertegenwoordiging zal de anti-katholie ke propaganda, dié thans onbeduidend is in vele streken des lands, overal geschieden. Toen de vooruitgang van het socialisme werd waargeno men, kwamen op verscheidene plaatsen arbeidsvereenigin- gen tot stand. Zoo hebben wij, eenerzijds, de christene de mocraten en de christene volkspartij, anderzijds de li berale werklieden. De christen demokraten hebben hier ze ven of acht afgevaardigden, terwijl de groep van de liberale werklieden hier bij mijn weten niet vertegenwoordigd is. M. Fürnemont. En de heer Ouverleaux M. BETHUNE. Ik wensch den Belgischen Volksbond geluk met zijne pogingen om de openbare rust te vrijwaren: wat betreft de christene volkspartij of Daensisten, ik zal er niets van zeggen, omdat ik, ondanks alles, hoop dat die wonde eens zal verheeld geraken. Zooals ik zegde zijn de kathoüeke demokraten hier thans met zeven of acht en hunne onvaste houding heeft dikwijls hunnen invloed verzwakt. Ook twijfel ik, of het stelsel van evenredige vertegenwoordiging er hier meer dan acht of tien zal terugbrengen, tegen 38 socialisten, en de eerste zullen de socialisten niet doelmatig kunnen wederstaan. Het eenige middel, dat de katholiekenen de gematigde liberalen kunnen aanwenden opdat de arbeidersklas zich bij hen opnieuw aansluite, zou hierin bestaan men zie van de klein kapellen af en men trekke nieuwe krachten uit breede en krachtige denkbeelden, onbewimpeld volksgezind, met een prpgramma dat voldoening geve aan de mindere standen. (M. Snoy vervangt M. Beernaert in den voorzittersstoel.) DOOR ï^-A-TTYIST, priester. 31 En in al mijne angstvalligheid moest ik nog in wendig lachen om de wisselvalligheid van 't leven. We waren een klein boschje van jong elsenhout ingetreden, 't Geraas en 't rumoer wies zoo gewel dig aan dat wij eikanderen niet meer hoorden. Wilhem houd u kloek, moedigde ik mijn eigen zei ven aan, nu eerst gaan de poppen voor goed aan 't dansen. Heyvaert sloeg een groot kruis aan, waarna hij pistool en geweer onderzocht of alles in den haak was. Gedurig hoorden wij geweerkogelen in een klein gesis rondom onze ooren fluiten een twijgske drij, vier viel geknakt langs den stam. In- stinktmatig wierp iedereen het hoofd op zijde, dat klein gesis maakte een zonderlingen indruk, zelfs op het hart der stoutmoedigsten. Bukt u, bukt u, r> gebood de kapitein gedurig met eenen zwaai van de hand. We liepen in gebogene houding door het kreu pelhout, de lippen dicht op elkaar geklemd, nau welijks twee streepkes nog, eene eigenaardigheid welke ik bij dergelijk doodsgevaar later telkenma le heb bemerkt. Ik voelde iets in mijn middellijf alsof ik daar Alleen door het éénnamig stelsel of door beperkte om schrijvingen kan meu het socialisme bestrijden, of zou men het ten minste verplichten meer bezadigd te worden. Men zegge niet dat de werklieden hier niet meer vertegenwoor digd zouden zijn. Heeft een eenvoudig werkman te Essen, bij de Pruisische verkiezingen, den koning van ijzer en staal, den grooten nijverheidsman Krupp niet geklopt Wij willen vertegenwoordigers-werklieden, die een erns- tigen invloed op hunne werkgezellen uitoefenen, en tevens evenwel de belangen van de andere klassen der maatschap pijen ter harte nemen. Dat is de oplossing, de versmelting van alle katholieken in eene enkele uitgebreide partij met een programma van breede volksgezinde hervormingen. Het ontwerp der Regeering werkt hoofdzakelijk de cen tralisatie in de hand en men wil dan nog het getal omschrij vingen verminderen om zelfs de provinciale omschrijvingen te huldigen, indien men de socialisten volgt. Men zal aldus natuurlijke omschrijvingen evenals de Kempen, 't land van Aalst, enz. of historische steden, even als Aalst, Doornik en Yper, die over hare onafhan kelijkheid, over hare oude zelfstandigheid trotsch zijn, van hare kroon berooven. Daartoe wil het radicalisme van den heer Lorand, evenals het zoetsappig radicalisme van de Re geering ons leiden. De tegenwoordige arrondissementen zijn de historische voortzetting van de kastelnijen en de goede steden. De evenredige vertegenwoordiging zal ze gansch afschaffen. Het land zal opkomen tegen dien aanslag M. de Trooz, minister van binnenlandsche zaken en open baar onderwijs. Werden ze behouden door het eennamig stelsel M. BETHUNE. De evenredige vertegenwoordiging vernielt ze en het eennamige stelsel zou, in dat opzicht, voorzeker beter zijn. Anderzijds zal de evenredige vertegenwoordiging een be- slissenden slag toebrengen aan de gemeente vrijheid. De heer Lorand, die zoo wat de pater Jozef van het kabi net is geworden (gelach en toejuichingen op de banken der socialisten) troost zich over de vernederingen die hij aan doctrinairen en socialisten is verschuldigd door te verkla ren dat de gemeenteraden insgelij ks onder het stelsel der evenredige vertegenwoordiging zullen verkozen worden. De Regeering heeft in dat opzicht zwakke voorbehoudin gen gemaakt. Destijds is er gezegd geworden, dat het alge meen stemrecht en het meervoudig stemrecht niet op de ge meenten zou toegepast worden. Welnu, men weet wat er is geschiedHetzelfde zal met de evenredige vertegenwoordi- ginggebeuren. Dat lijdt voor mij geen twijfel. Zal de Regeering aan de gemeenteraden den keus van den burgemeester overlaten en op die wijze aan de socialis ten de vrijheid toestaan om de sociale omwenteling in te richten, of zal de Regeering zelf de burgemeesters benoe men en alzoo botsingen uitlokken overal waar zij dien ma gistraat in de minderheid zal benoemen En mocht de ka tholieke Regeering geneigd zijn zich zeer inschikkelijk te toonen, dan zal dit evenwel het geval niet zijn met de radi cale Regeering, die de heer Lorand ons voor binnen zeer kort belooftZijn onze vrienden geneigd al die Roliniaan- sche burgemeesters aan te nemen, zooals men ze destijds noemde Tevergeefs stelde de heer Woeste in 1894 eene vraag aan den heer Beernaert. Ditmaal heeft de middenafdeeling be slist de Regeering daarover niet te ondervragen, doch de Kamer heeft het recht zulks te doen en 't is haar plicht. Korts voor zijn afsterven wees de Engelsche Kroon prins (echtgenoot van Koningin Victoria) op de geva ren die het parlementarisme liep, en, nauwelijks twee jaar geleden, toonde de heer Poincarré de crisis aan, waaraan het lijdt. Den 9 Juni 1893, verklaarde de Réforme dat het vervangen moest worden door de Regeering van het volk en door het volk en het referendum. Hebben zijne medele den van de rechterzijde, die voor de evenredige vertegen woordiging zijn, de gevolgen goed overwogen De vertegenwoordigende macht is gegrond op historische partijen en in 1892 wees den heer Van den Heuvel zelf op 't gevaar van hare verbrokkeling. Welnu, evenredige verte genwoordiging leidt ons tot vermorzeling der partijen. M. Loslever. En het eennamig stelsel M. BETHUNE. Is een zoo overtuigd ministerieel als de heer Loslever daar niet van overtuigd, hij hoeft enkel te herlezen wat de heer de Smet de Naeyer daar destijds over zegde. Trouwens, deze verklaarde, in 1893, dat dit stelsel het parlement zou berooven van alle gezag en dat het, op wetgevend gebied met behulp van algemeen stem recht, de Regeeringsas zou verplaatsen ten voordeele van de menigte. Dus ben ik het eens met het hoofd van het kabinet. Ik zou die woorden overigens kunnen staven door die van den heer Saripoulos en van den heer Lorand. M. Cavrot. Pater Jozef (De socialisten lachen.) M. BETHUNE. De heer Lorand rekende dat de even redige vertegenwoordiging 38 socialisten en 40 liberalen zou leveren tegen 77 katholieken, waaronder 15 christene de mocraten, en hij besloot met genoegen dat de grootheid en 't gewicht van die hervorming het einde zou wezen van de kathoüeke reactie en het einde van de partij regeeringen, in den engen bekrompen zin van 't wooid. In de Kamer zouden er, onder het stelsel van de evenre dige vertegenwoordiging, nog enkel meerderheden zijn door samenspanningen: dat doel wordt overigens nagejaagd en verhoopt door den heer Herman Dumont, die 't voor beeld van Itaüë inroept, waar geen vaste poütieke partijen bestaan. Welnu, dat land ügt verzonken in poütieke machteloos heid. En de heer Van den Heuvel, die evenals de groote en- gelschman Barke of de geleerde duitschman Bluutschli eene vaste meerderheid wil, is nochtans voorstaander van evenr. vertegenw. die de ontbinding der partijen en den onder- gebroken ware. Onze geleider lachte toen ik hem dat kenbaar maakte hij knipoogde, ondeugend wijzend op alle de anderen uit de kompanjie wiens aanzicht insge lijks door de buikpijn getrokken was. Wij kennen dat, zei hij, 't is niets ieder mensch ondervindt hetzelfde den eersten keer dat hij in 't vuur gaat. Halt! n gebood de kapitein. Wij waren op den zoom van 't bosch. Te midden van een open plein, tusschen de twij gen heen, verscheen ons eene oude, bouwvallige kapel, omringd van een lagen muur als voor een kerkhof. Ze was in eenen nevel van kruitdamp ge huld. Links en rechts stonden vier carrés blauw- rokken die onophoudend vuur gaven. Bijwijlen scheurde een adem van den wind het rookfloers open en zagen wij uit de ramen der kapel, door de spleten van het klokkentorentje, boven iederen steen van den blinden muur, overal hoofden uitste ken. Gauw losten zij een geweerschot om aanstonds weer naar onderen te duikeleu. De pannen rolden aan stukken naar beneden, de ruiten vlogen aan scherven in een afgrijselijk gedruisch. De schoten deden den plaaster van de muren in kleine stof wolkjes uiteenspatten. Soms sneed een angstig ge gil boven 't geknal op, een blauwe kiel gleed zwaai end met de armen in de lucht van den muur naar beneden maar in de carrés van den vijand kwa men ook ledige plaatsen. Dat duurde zoo een mi- gang van het parlementair stelsel moet medebrengen, "bat de heer Minister van Justitie het dus eens worde met den heer Lorand M. Joürnez. Ze zuüen elkander in 't haar zitten. (Al gemeen gelach.) t».M. BETHUNE. Wordt het regeeringsstelsel afge schaft, dan moet men het door een ander vervangen. Zal het de sterke Regeering zijn, aangeprezen door Emiel Ban- mng, dien grooten denker, die ons te vroeg werd ontrukt over wiens denk beelden ik overigens de noodige voorbehou dingen doe. De Koning zou dan de algeheele richting aan het land ge ven en op den Raad van State steunen. Dat schijnt echter de weg niet te zijn, dien de Regeering wil ingaan. Doch, door zijnen wensch om met de radikale partij over een te komen, helt hij klaarbüjkelijk over tot eene anarchis tische regeering, in de juridische beteeken ts van 't woord. Dan zullen de ministers nog enkel bureeloversten zijn mi- nis terieele onbestendigheid zal voortdurend de regel zijn de Kroon zal machteloos zijn en op straat zal de omwente ling hare stem doen hooren daartoe zal het thans bespro ken ontwerp ons leiden. Een fransche pubücist, opsteller van de Revue internatio nale, de heer Raoul de la Grasserie, toont ons eene Kamer, die zich op denzelfden evenredigen grondslag zou inrichten, van den minister af tot den voorzitter. Het hoofd der uit voerende macht heeft geen andere rol meer dan de minis ters met elkander in overeenkomst te brengen. Volgens den heer de la Grasserie, zal er nochtans altijd eene meerderheid bestaan in den schoot van het kabinet, volgens evenredige vertegenwoordiging samengesteld.Daar het kabinet niet meer solidair is, is het niet meer verdeel baar Ziedaar het stelsel Kan men zich meer onbewust toonen van wat politiek en Regeering is Dat ideaal noch- thans wordt ons voorgesteld Doch laten wij er over heen stappen M. de Trooz, Minister van binnenlandsche zaken en open baar onderwijs. Gij hadt dat sinds lang moeten doen. M. BETHUNE. Het Journal de Bruxellesde officieu- se tolk van de Regeering, heeft eenig voorbehoud gemaakt aangaande die artikelen. Doch om logisch te zijn, zal men ook de even/ edige vertegenwoordiging moeten toepassen op het hoofd van den Staat en dan draait het uit op eene Republikaansche Regeering met verschiüende koppen, in den zin van het Directorie. M. Smeets. Dan wordt ik proportionaüst. M. BETHUNE. Moeten de republikeinsche begrippen in België de overhand krijgen, dan zal het ten gevolge van evenredige vertegenwoordiging zijn. Wat mij betreft, dat is eene zware verantwoordelijkheid, die ik niet dragen wil. Het wetsontwerp huldigt uitsluitend de overmacht der poütieke vereenigingen en volgaarne erken ik, dat er met evenredige vertegenwoordiging geen middel is om anders te handelen. Die vereenigingen zullen gecentraüseerd worden in enkele plaatsen of in de hoofdplaatsen der provinciën,zoo het amandement van den heer Vandervelde aangenomen wordt. Dat zal de zegepraal zijn der politici. De beste burgers zuüen zonder kiesinvloed zijn, omdat ze, door de afgelegenheid van de hoofdplaatsen aüe belang bij de zaak verüezen. Taine heeft bewezen dat dit het geval was onder de Fransche Omwenteling, en Emile de Laveleye heeft vastgesteld dat de onafhankeüjke kiezers zullen over vleugeld worden. Eindeüjk, Laboulaye deelt hetzelfde ge voelen. Het parlement zal afhangen van onverantwoordelijke vereenigingen. Evenredige vertegenwoordiging zal de woel geesten van beroep begunstigen hadde Boulanger in Frankrijk het stelsel van volksstemming gehad, dat de mid- denafdeeünggelukkiglijk verwierp, hij zou er groot voor deel uitgetrokken hebben Met de evenredige vertegenwoordiging moet de uitvoe rende macht afzien van het recht dat ze heeft de Kamers te ontbinden dit punt zal ik morgen ontwikkelen. (Toetre ding. Spreker wordt door zijne vrienden gelukgewenscht.) Zitting van Donderdag; 21 Sept. 1899. M. BEERNAERT, Voorzitter. Het woord is aan den heer Bethune tot voortzetting zijner redevoering. M. BETHUNE. Gisteren heb ik doen zien dat de even redige vertegenwoordiging door het ontwerp bekrachtigd volgens de woorden van den heer de Smet zelf in 1892 de spil der Regeering zou verplaatsen ten voordeele van eene rechtstreeksche tusschenkomst der massa de Kamer zou overheerscht worden door de clubs, volgens het radicaal evangeüe van den heer Lorand de voorrechten der uitvoe rende macht, evenals die van de wetgevende macht zouden gekrenkt zijn. Ik moet nog bewijzen dat het ontwerp insgeüjks de voor rechten der Kroon zou treffen. Met dat stelsel wordt art. 7 der Grondwet van geener waarde. In zijne uitlegging der Grondwet, heeft de heer Thonissen heel goed bewezen hoe noodig het was dat met ons vertegenwoordigingstelsel dat de Koning de Kamers kan ontbinden.De heer Bagchot deelt dezelfde meening in zijne bewonderenswaardige ontleding van de parlementaire Regeering. "Welnu, de evenredige vertegenwoordiging vernietigt de uitoefening van dat recht tot ontbinding omdat zy on vermijdelijk zal tot stand brengen 't geen de heer Picard zoo schilderachtig noemde, het versteenen van 't Parle ment. De Kamer zal onveranderlijk blijven ternauwernood zullen er 101. h. der leden soms door andere vervangen worden. Waartoe zou dan eene ontbinding dienen En noch tans zal de ontbinding nooit noodzakelijker wezen dan met de evenredige vertegenwoordiging. Wanneer een volk zich een meester gééft, is het niet nuut of drij. Het breede plein oversteken om tusschen de mu ren van de schans te geraken, onder die razige kogelbui, daaraan viel niet te denkeu. Op korten afstand werden wij eene kleine boer derij gewaar die verlaten scheen de groene water luikjes hingen ontakkeld langs den muur. Laat ons daar intrekken, zei de kapitein. Op handen en voeten kropen wij door de labeur- gronden heen, heggen, tuinen en kwamen langs achter in eene lage woonkamer waarvan de deur langs den straatkant, bij middel van stoelen, tafels en eene oude kas gebarrikeerd werd. Langs hier kunt ge vluchten, waarschuwde kapitein Heyvaert ons. Hij wees op de achterdeur in het waschkotver volgens zette hij de twee raamkes open die op het plein uitzagen- En langs hier zult gij uwen plicht doen, voegde hij er streng bij Ik wierp een vluchtigen oogslag om mij rond. De lieden uit de koehoudersdoening moesten maar reiskes vertrokken zijn want onder de houtasch in de haardsteê glimden nog sprankels vuur. In den hoek stond eene wieg met omgewoelde doe ken, en vóór de wieg waakte een dikke, zwarte hond, wiens bloedroode oogen naar ons gloeiden als vuurkogels in den nacht. Dit alles staat nog zoo sterk afgeteekend in mijn geheugen alsof het slechts gebeurd was. meer vrij, zegde Rousseau in zijn Contrat social: dat woord is overdreven doch het wordt gerechtvaardigd on der liet stelsel der stem van voorkeur, door het ontwerp gehuldigd. De verslaggever der centrale afdeeling be weert dat de tegenstaanders van 't ontwerp in tegen spraak zijn met zichzelven wanneer zij eenerzijds spreken van parlementaire versteening en, anderzijds, van onbe stendigheid der Regeering. In werkelijkheid is er geen tegnspraak. Met de evenredige vertegenwoordiging zal het parlement, verdeeld in kleine, maar versteende groe pen, op bestendige wijze, de afbeelding zijn van den toren van Babel. De onstandvastigheid der Regeering is onvermydelijk en de ontbinding met de evenredige vertegenwoording zal noch slechts een steek in 't water wezen. De verslag gever die ons tegenstredigheden verweet, hadde wel zelf de tegenstrijdigheden kunnen vermijden welke hij aan de tegenstaanders van evenredige vertegenwoordiging toeschrijft: op bladz. 11 van zijn verslag bestrijdt hij den dorpsgeest en wat verder zegt hij het tegendeel. De evenredige vertegenwoordiging, die naar het refe rendum leidt, zal het parlementaire stelsel voor goed te niet doen en misschien den ondergang der monarchie be werken. Onder Lodewijk Philip had een caricaturist de Cham- bre des Pairs verdeeld in drie reeksen de pairs met ka rossen, de pairs met rijtuigen en de pairs met regenscher men.Door de oppositie werden natuurlijk de eenen tegenover de anderen gesteld. Met evenredige vertegen woordiging zullen, zooals de heer de Broqueville bewees, hier insgelijks afgeveerdigden wezen van eerste, tweede en derde klas men zal immer een verschil maken tus schen den afgevaardigde die de meerderheid van de stem men der kiezers heeft bekomen en den outsider die slechts een twintigste deel der stemmen bekomen heeft Het zal heel goed kunnen gebeuren dat de meerderheid der vertegenwoordigers door demindorheid van 's lands kiezers wordt verkozen. De achtbare heer Liebaert, minister van nijverheid, heeft dat in 1894 met groote kracht van redenen bewezen en nooit heeft men hem wêerlegd. "Welk gezag zullen het parlement en de wet dan nog genieten Ziet gij die meerderheid wetten maken, wan neer zij slechts de minderheid der kiezers vertegenwoor digt I Zou bet land dit stelsel dulden Nogmaals zou men door ontbinding alleen uit zulken toestand geraken. Dooh daar zooeven bewezen wij dat de ontbinding met de evenredige vertegenwoordiging in werkelijkheid niet meer bestaat en zy nog slechts een steek in 't water zal wezen. Men weet dat het referendum insgelijks behoort tot het programma der proportionnalisten. Naar 't voorbeeld van den heer Lorand, maken al de Zwitsersche proporti onnalisten dat stelsel afhankelijk van de rechtstreeksche raadpleging des volks. De lieer Lorand kondigt insgelijks aan dat E. V. noodzakelijk algemeen stemrecht zal verwekken, en ik deuk dat hij een goed profeet is. Bijna al dé liberalen, zelfs in de provinciën, zijn gewonnen voor algemeen stemrecht en dit laatste zal in de nieuwe Kamer eene meerderheid vinden, ten min ste voor de inoverwegingneming. Moet algemeen stemrecht in beginsel worden veroordeeldHet stemrecht is geen natuurlijk recht 't is slechts dan gerechtvaardigd wanneer het 't grootste welzijn van 't grootste getal verwe zenlijkt het moet ondergeschikt zijn aan het on derricht en aan den maatschappelijken toestand der massa. Het gelijkheidsbegrip dat de grondslag van evenredige vertegenwoordiging is, brengt ons dus noodzakelijk tot algemeen stemrecht. lederen burger eene stèm, ziedaar de formule in een en an der geval. Om ze te doen zegevieren zal evenredige vertegenwoordiging het beste middel zijn. Men be roept zich op de volstrekte rechtvaardigheid, en vergeet dat het beginsel van gelijkheid soms de volken zeer gelijk, doch zeer verslaafd heeft kun nen maken. De evenredige vertegenwoordiging moet de af schaffing verwekken van het meervoudig stem recht, door de verzotheid op de rampspoedige ge lijkheid welke zij in de hand werktDe heer Van den Heuvel, minister van justicie, die proportion nalist is, heeft, krachtens zijne gelijkheidsbeginse len, do ongelijke stemming van 't meervoudig stemrecht bestreden. En iu welke omstandigheden wordt de evenredige vertegenwoordiging ons voor gesteld? Het meervoudig stemrecht is in 1893 voortgesproten uit eene verstandhouding ten ge volge van een oproer Het oproer is nog zoolang niet voorbij om het reeds te vergeten Wat mij betreft, blijf ik tegen dergelijke politiek! Het radicalisme bestaat uit een staf zonder sol daten, zonder wortelen in de kiesmassa's 't is eene halfslachtige partij en hare kracht tot voort planting is er door gekrenkt. {De socialisten lachen.) De liberale partij van haren kant geniet nog 't vertrouwen van vele kiezers. Zoo men echter met de socialisten moet afrekenen is het om reden van de misslagen door de gematigde liberalen begaan. De radicale partij bezit geen stevigheid dat zegt genoeg waarom de Ligue libérale de voorstellen Daar buiten ratelde het maar altijd door. Kijk, zei Koo Teunis mij, ziet ge dien langen zwikzak ginder. Ik volgde de richting van den uitgestoken vinger door het raam. Hij wees mij een langen, beenma- geren Franschman midden in 't vorenste carré, die met den degen in de hand en den grooten steek dwars over de ooren, wel een heel hoofd boven de anderen uitstak. Teunis lei aan 't was een felle schutter. Die daar zal voor alle vier betalen, zei hij somber. Hij dacht aan de vier j onge boeren welke de hoe- zaren vóór een uur hadden in de pan gehakt. Een schot,een kreetgeraaktGinds sloeg de lange blauwrok de hand aan het voorhoofd. De kogel had hem de koel doorboord hij viel in de armen van een der soldaten. Een kreet van razer nij steeg uit 't carré Laat ons den boel in brand steken Tegelijker tijd deed een Fransche officier, die zeker gezien had van waar het schot gekomen was, teeken met den degen naar de boerderij Mannen, houdt u kloek maant kapitein Heyvaert toen op eens de groote slagdeur der ka pel in een ijselyk gekraak op den harden grond omvalt. Wordt voortgetet).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2