Poeiers de Cock DITJES EN DATJES. WliD. CH. VAN DE11TAELEN GEHEzm EIoedarmoedB Overal 2 frank de doos. Catholieke Jonge Wacht. KERKELIJK NIEUWS. Verschillend Aieuws. Stadsnieuws. Aan de dooven.- Eene ?jke dTe' w,elkc L1IIB It E CIITS Toonccl. UIT TER HAND TE KOOP P. Ringoir-De Afitlle, Burgerlijke Mand. Aalst. AUGUST DE WEDER, Schoone occasie. TE KOOP Wijnen en Likeuren. Te bekomen bij FIB «II A BE VYLDEB, ÜIXIR SHhicENTIUS "k zijn erkend, en met reden, als het doelma tigste middel om alle maagaandoeningen te genezen, den eetlust terug te brengen en de spijsvertering te bevorderen. heeft van de hand gewezen vau den voorzitter der Ligue radicale. Deze voorzitter zal zich dus er moe ten mede getroosten tusschen het bankske der so cialisten en den zetel der doctrinairs te blijven, 't is te zeggen met zijn stoel... in de asch te zitten Water ook van zij, heden gelijk in 1893, schij nen de groote politieke hervormingen die meer dan eens de behoudsgezinde partij in Engeland tut eer strekken de onwettelijke vrucht t<> zijn van het oproer. Dat was ook 't stelsel vau de Fi ansche Omwenteling, zooals Taine het herinnerde de drukkiag van op straat haalde toen telkens de bo venhand op de grondwetgevende vergadering. Ook kennen de straatpolitiekers goed hunue macht De Regeering noopt thans de meerderheid, die tegen de evenredige vertegenwoordiging is, de plaats te ruimen, zooals vroeger de Girondijnen en de coQstitutionneelen in Frankrijk deden. Ik hoop dat de rechterzijde daaraan zal weer staan en zich niet lateu medeslepen. Maar zoo zegt men, de openbare meening eischt de evenredige vertegenwoordiging dat is onwaar zij heeft zich zoo klaar niet geuit als men wel be weert. En in den vreemde Engeland heeft de ver tegenwoordiging der minderheid afgeschaft noch Holland noch Duitschland heeft dit kiesstelsel in- fevoerd. Zij bestaat evenmin in Oostenrijk of 'rankrijk. En toch beweren de proportionnalisten dat de denkers van alle landen aanhangers zijn van de evenredige vertegenwoordiging. In Spanje en in Portugal denkt men eenigszins daar in die landen het stelsel der minderheden voor een deel wordt toegepast. In Servië ook vindt men veel denkers dewijl dat landhet stelsel D'Hondt bezit, maar er wordt niet gemeld of het wordt toe gepast op de samenstelling der hoogere gerechts hoven. {Men glimlacht.) Vijf kantons op vijf'en twin tig, een zesde der algeheele bevolking tellende, zijn, in Zwitserland, tot de evenredige vertegen woordiging toegetreden. De kantons Bern, ot-Gall, Lucern en Zurich hebben dit stelsel met overgroote meerderheid van stemmen verworpen. Voegen wij erbij dat inde vijf kantons, waar de evenredige vertegenwoordi ging werd ingevoerd, indertijd de stemming op lijsten bestond, want de heer Lorand vergistte zich toen hij bevestigde dat in een dezer kantons met name in Ticino vroeger het eennamig stelsel oproer deed ontstaan. In België heerscht in de groote politieke partij en erge verdeeldheid ter oorzake van de evenre dige vertegenwoordiging. Eenigen tijd geleden had de verkiezing van Zinnik plaats en was dit vraag punt de inleg van den strijd, want een der twee candidaten, Dr Bricoult was eerst en vooral de candidaat der proportionnalisten; het blad L'Indé- pendance zegde het klaar en duidelijk. Welnu van de twee candidaten heeft het kiezerskorps den be strijder der evenredige vertegenwoordiging verko zen, niettegenstaande de hevigheid waarmede hij de socialistische gedachten voorstaat. Zoo een gedeelte van de openbare denkwijze evenredige vertegenwoordiging vraagt, waarom dat argument niet toegepast op dat gedeelte welk algemeen stemrecht vraagt De katholieken in de provincie zijn moede, ontmoedigd, ongerustdat getuigen de plaatselijke bladen. De arbeiders zijn beducht en de gematigdsten vreezen dat de Regee ring de wezenlijkheid voor de schaduw zal loslaten. Overigens bekende de heer Lorand onlangs in L'Aurore dat, zoo men de proportionalistische le den der rechterzijde met verlof zond, de invloed der sakristijen en der kasteelen ze weldra tot het meerderheidsstel zou hebben bekeerd. Oh mijne geëerde collega's der rechterzijde, wat zijn die din gen lief gezegd I Fas est et ab hoste doceri. Wat men ook bewere, er heerscht eene wezen lijke ongerustheid in deopenbare denkwijze en ove rigens hebben de wettige cornices nog geene uit spraak gedaan. Men zal ons tegenwerpen dat wij het statu quo willen dwaling. Ik acht het oogenblik ongeschikt om eene nieu we kieswet te maken. Ik denk dat evenredige ver tegenwoordiging gestemd op dit oogenblik van ont zenuwing waarvan iedere dag 't bewijs aanbrengt, bepaalde afstand van onze meerderheid zal wezen. Dat alles is zoo waar, dat de rechterzijde de Regee ring uitdrukkelijk heeft voorgesteld deze beraad slaging te verdagen. Doch de Regeering nam die verdaging niet aan. Hadde zij het gedaan, we zouden later een stel sel van kieshervorming ontwikkeld hebben, ge grond op eene splitsing van de bestaande omschrij vingen. Volgens mij is de ommekeer tot dat denk beeld nog mogelijk ouder eenige gematigde, bera den, voorzichtige Regeering. Vooral het overwicht van de groote arrondissementen is oorzaak van 't bestaande kwaad, doch de Yoorstaanders van even redige vertegenwoordiging zoeken het redmiddel waar het niet te vinden is. Er is gezegd dat er nu af aan eene meerderheid voor evenredige vertegenwoordiging bestaat. Men weet dat de Regeering sterk ijvert om ze te doen M. de Tbooz, minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs. Waar ziet ge dat M. BETHUNE. In het feit, dat gij de kabi- aets-qusestie stelt over een vraagstuk dat altijd als vrij werd aanzien. M. deTeooz, minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs. Iedereen blijft niettemin vrij te stemmen zooals hij wilzult gij zelf er niet tegen stemmen M. BETHUNE. Uwe houding heeft de rech terzijde diep ontroerd en eene meerderheid om het ontwerp aan te nemen bestaat tot hiertoe niet. De vraag om de beraadslaging te verdagen, uitgaande van zekere leden wier stem uonontbeerlijk is,is een bewijs van de door mij bedoelde aarzelingen. Men rekent op hnne stem men hoopt al de amendementen te doen verwerpen en de officieuse bladen vragen de sluiting. Maar zoo, tegen mijne verwachtig in, de rechterzijde de evenredige ver tegenwoordiging aannam, dan hoop ik met den heer de Broquoville, dat de toekomst de vrees zal verijdelen welke zij ons inboezemt. Intusschen hoop ik ook, dat de meerderheid geen sprong in het onbekende zal wagen en het ouderdomsrecht van parlementaire Regeeriug, op eene negen en zestigjarige oudervindig, niet zal willen verkoopen tegen eene linzensoeb de evenredige vertegen woordiging. {Levendigegoedkeuring op verschillen de bankenrechts.) Dc uaastc weck dccleu wij de merk waardige redevoering mede van den heer Woeste* De eerste sneeuw is in Zwitserland verschenen. Te Pratiigou (Grisson) lag hij Maandag reeds vier voet hoog. Te Guanda, moest men hulpkara vanen inrichten om 500 schapen te redden die door de sneeuw werden ingesloten. De bergpas van Fluélle is onbruikbaar geworden en de postdienst tusschen Davos en Suss is opgeschorst. Tot nu toe hebben 47 handelshuizen van Rome besloten geen deel te nemen aan de tentoonstelling. De regeering tracht die beweging tekeer te gaan. Z. H. de Bisschop Waffelaart bevindt zich thans in Engeland, waar hij zijne vacantie overbrengt. Het testament van HI. Cornelius vau der Bilt werd Vrijdag geopend. De nalatenschap wordt ge schat op een half milliard frank, waarop de staats- schatkist 15 millioen zou trekken en de Staat New-York 5 millioen fr. erfenisrechten. Jantje zat te paard op de knieën van zijnen oom. O 1 riep Jantje, wanneer zal ik eens op eenen grooteren ezel mogen rijden Tijdens de manuevers in het kamp van Chalous (Frankrijk) ging een artilleur zijne plaats hernemen voor den mond van het kanon, op het oogenblik dat er vuur gegeven werd. De ongelukkige soldaat kreeg de lading in volle borst en werd onthoofd. Het zothuis St-Juliaan te Brugge gevestigd zal met zijn 900 zinneloozen naar Yper overgebracht wordenHet gesticht zal moeten ingenomen worden voor de nieuwe statie. Zondag aanstaande 1 October, om 3 uren, uit stap met Muziek en Vaandel naar St.-Job. Men zal vergaderen in de Nieuwstraat bij de heereu Michel Verleysen, In St.-Ivo en bii' Serafien Sedeyn. Alle man op post Keek der Arme Claren. Volleu aflaat in de kerk der Arme Claren Coletinnen. Woensdag 4 October, Feestdag van den II. Vader Franciscus van Assisen. De diensten zullen geschieden als volgt Om 6 ure, de eerste mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het lof. Om 8 ure, de tweede mis. Om 3 ure, sermoon door den Eerw. Pater Lemoine daarna het lof. Priesterlijke benoemingen. De E. II. Alf. D'Hooghe. onderpastoor te Viane, is onder pastoor benoemd te St-Gillis-Waas in vervanging van den E. H. VanTricht, overleden. 1 Wiea.c. Dinsdag is de woning van Amandus i Van den Abeele afgebrand niets is kunnen gered i worden. Er bestaat verzekering. I Lnkei-c». De hooge vloed in de Durme heeft hier nogal erge verwoestingen aangericht in ver scheidene woningen. Op do groote en op de kleine i kaai, in de Boomstraat en in het Nieuwstraatje stonden e'me groote menigte huizen onder water, i De kleine rivier liep over de deksteenen der kaaimuren het water drong in de kelders en overstroomde in verscheidene woningen bijna al de beuodeuplaatsen. i Al «te geiiccslicci-cii der wereld zijn het thans eens om te verklaren dat de anti slijmachtige Pil Walthéry niet alleen een heilzaam purgeermiddel is, doch ook een hoogst aanbevelend middel tegen de slijmen en de ziekten die zij veroorzaken. 1 Aalter. - Zaterdag moest er alhier eene begra fenis plaats hebben. Bij 't eindigen van den lijk dienst verbood de policiekommissaris het lijk ter aarde te bestellen. Men moest het naar het Soep huis overbrengen, 's Namiddags is het parket van Gent aangekomen om eene lijkschouwing te doen. j Aloerbcke-Waes. Er wordt gezegd dat de misdaad van de Koewacht in de laatste helft van October voor het hof van assisen te Gent zal ko men. Het belgisch gerecht neemt dus aan, dat de moord op het belgisch gedeelte dezer gemeente heeft plaats gehad. De verdeeling van het lijkin 18 stukken heeft echter waarschijnlijk plaats ge had in de woning van den verdachte, dus op ne- derlandsch grondgebied. Bcllcui. Volgens men verzekert zou Eduard Hautekeete, die een moordaanslag pleegde op den genaamden Neyrinck, in Fraukrijk aangehouden zijn. De bloedeloosheid, die de oorzaak is van zoovele kwalen, (zwakte, bleekheid, hartklopping, zenuwepijn, verval, enz.) is op korten tijd genezen door de Pil van Doktoor Raphael. Prijs 1,75 Brussel. Eenige weken geleden werd M. B., letterzetter in de Nationale Bank, wonende Rijke-Klarenstraat, door een hond gebeten, die aanstonds afgemaakt werd. Sinds dit tijdstip beeld de M. B., zich in dat hij razend was. In de laatste dagen bad hij schrikkelijke aanvallen hij beet in tafels en in stoelen en dreigde allen te bijten die hem naderen zouden. Daar zijn toestand niet verbeterde, deed zijne familie zaterdag de polieie verwittigen eu drij asren- ten die zich naar de woning van B., begaven, von den hem aan een hevigen aanval ten prooi. Hij weril naar het gasthuis gebracht, waar hij overle den is, niet aan de razernij, maar aan de gevolgen van het delirium tremens. Mechcleu.De genaamde Van den Broeck, gazetverkooper, stond vrijdag middag aan het ar senaal en deelde aan 't volk stiooibiljetten uit, van de katholieke partij, voor de aanstaande gemeen- tekiezing. Eenige jonge geuzen van den Leuven- sche steenweg en Hanswijck de Bergh, poogden hem eerst zijne papieren af te nemen, en begonnen dan met steenen te werpen. Op de Raghenoplaats, kreeg Van den Broeck steenen op het lichaam hij werd dit spel moede en greep eenen der bengels bij den kraag, maar nu kwamen de groote kerels er tusschen, en Van den Broeck werd alles afgenomen en onbarmhartig af in zoodanig dat het bloed hem uit ueus en oogen sprong. Een oog zal misschien verloren zijn. Een policieagent aldaar van dienst kwam tusschen en gelukte er iu met de grootste moeite Van den Broeck aan de woede rij oer aanvallers te ontrek ken. Eene klacht is ingediend bij den prokureur des konings. Van den Broeck ligt te bed. Aalst, 26 September 1899. Waarde Heer, Gelief, om der waarheid wille, het volgend in te lasschen nopens bet verslag, dat UEd. werd mede gedeeld over de vergadering op 17 11. in den Werk manskring gehouden. 1) De benaming liberaal of democraat werd in mijne aanspraak niet eens gehoord. 2) Warme hulde bracht ik aan de stichters van ons nieuw hospitaal eveuals aan de liefdevolle gast huisnonnen. Ik verzocht mijne toehoorders het huidig gemeentebestuur te handhaven, welk dit paleis der kranken opbouwde en de zusters zóo in nig liefheeft. De verder uitgelegde verwereldlijking van dit gesticht werd door uwen verslaggever uit de lucht gegrepen. 3) Als gezondheidsbevorderaar besprak ik enkel de voorwaarden van een goed kerkhof en loofde het bestuur, welk onze doodeuplaats zindelijk, rein, luchtig en haar godsdienstig karakter ongeschon den bield. Tevens wees ik er op, dat de overlede nen de levenden echter niet mogen benadeeligen. Een te klein, ontoereikend kerkhof wordt licht oververzadigdzijn opslorpingsvermogen is be perkt. Om de dreigende oververzadiging te voorko men, vatte het bestuur 't ontwerp op de opper vlakte van onzen doodenakker te verdubbelen. Het rumoer en gedrang, eigen aan een groote volksmenigte, de flauwte mijner stem droegen er wellicht het hunne bij tot een verkeerd opvatten mijner woordeD. Hoogachtend, Dr Is. Bauwens. Zondagriist. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Caelenbergh, Leopd- straat. Pi'ogi-nuium van hot Concert dat zal gegeven worden op Donderdag 28 September 1899, om 8 1/2 ure 's avonds, op den kiosk ter Groote Markt, door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie, onder het bestuur van M. F.-L. Van den Bogaerde 1° Leiclite Cavallerie, ouverture. VonSuppé. 2° Fantaisie sur La Reiuo de Saba. Gounod. 3° Cadeau de noces, redowa. Vau den Bogaerde. 4° 2" Concertino pour Clarinetto, executi par M. P. D'Hoir. Van den Bogaerde. 5° Dublin, groote walz. Labitzky. 6° Brabangonne. In geval van slecht weder zal het Concert plaats hebben op Zondag 1 October 1899, om 11 1/2 ure 's morgens. genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren iDstil.ut do somme vau 25,000 franken gege ven, opdat alle doove raenschen die geene midde lenhebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnebsbuby, London, W. Luybbechts. Spiegels ge moest mij eens ecu en schoonen bond bezorgen, ee nen dog; ik heb er 20 franks voor over. Spiegels. 20 franken, daar kunt ge onmogelijk een- schoonen dog voor hebben. Luybbechts. Nu dan, 25 franken. Spiegels. Ook niet,voor 25 franks koopt ge eenen ech ten dog. Luybbechts. Ehwel, ik geef 35 franken, nu geen cent meer, ziehier het geld. Spiegels neemt het geld aan en vraagt aan Luy- brechts wat eigeulijk eenen dog is Nog slechts eenige exemplaars van 't Klucht spel In 't Misverstand, door P. Van Nuffel, ziju voorhanden. De liefhebbers moeten zich dus haas ten om dit puik en gemakkelijk te vertolken stuk je aan te koopen. Te Oostakker werd het opge voerd, ter gelegenheid der prijsuitreiking aan de leerlingen der Teekenschool en oogste er een onge- meenen bijval in. Wij waren er, en hebben daar hartelijk zien lachen van 't begin tot het einde. Thans wordt het opgevoerd in de Katholieke Pa- tronagie van Ham me binnen eenige weken is het de beurt aan de parochiën Watervliet en Lede, waar het in studie ligt... Alle Patronagiën, alle Werkmanskringeu en Zondagscholen van Vlaande ren zullen t Misverstand op de planken brengen met den aanstaanden winter. Een groote bijval is hun verzekerd. De prijs blijft 1 fr. op ons bureel. rmvr J IJ7I?!) biedt kosteloos aan, aan allen die LLl) I IIjIjI i aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINCENT, 8, place Viotor Hugo, te Grenoble, die kostelloos en vrachtvry per post antwoorden en de gevraagde inlicli tingen opsturen zal. aan zeer voordeelige prijzen verschillige schoone kerkgewaden, kasuifels, dal- matieken, koorkappen, stoolen, missalen, prachtig koperen wierookvat, groote bol, ampullen, euz. Verdere uitleg op ons kantoor. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. Geboorten Mannelijk 16; Vrouwelijke 22. Huwelijken. P. Matthieu, landb. met M. Van Hecke, z. b. Overlijdens. J. Van den Hauwe, z. b. 10 j. Dendermond- scbenstw. E. Anckaer, z. b. 13 j Kerrebroek. J. Van de Maele, tapissier, 24 j. Zonnestr. A. Podevyn, m. Maes, z. b. 77 j. Leopoldstr. F. De Moor, wl' Rabier, z. b. 77 j. Leopoldstr. 9 kinderen onder de 7 jaren. Groote Markt, 16, Aalst, Agent der Assurantie De Vercenigde Belgische Eigenaars tegen brandgevaar en ongevallen der The Securüas Compa ny, tegen dief tevan La Garantie Beigetegen liet breken van vensterglazen en serren der Maatschappij Stutgxrt, op het leven. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 lrank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. schoone VELO, 90 fr. Aalst. Denderstraat, N° 34, NAZARETHSTRAAT, 20, AALST. Te IlUI-eil Magazij u en Zolderingen Mout- straat, (bij de Vaart). Zich te bevr. bij de Jufvrouwen Seps, Nijverheidstraat. Schoolstraat, 7, Aalst, alle soorten van wijnenen likeuren, alsook lastvrije dran ken. Genever aan 1,10 den literFransehen aan 1,00 den liter. —Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven VOLLEDIGE v—™», Eenlg bijzonder veroorloofd middel. Voor inhchtinceri, z rh te bevragen bij «ZUSTERS Tan LIEFDE, 105,Rue St-Dominiqae Parits. GUINET, Apotekrr-Chimist, 1Passage Saulnier, Parijs'. Algemeen Depot: ch. dslacrk, Bruxeiies Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade.

De Volksstem | 1899 | | pagina 3