im mils VOLKSPARLEIflENT. Nieuws van soorten. Bureel Kapellestraat, 13, Aalst ZIJ ZULLEN ONZE KINDEREN NIET HEBBEN Brave christenen KERKELIJK NIEUWS, De slechte gazetten. BUITENLAND. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be- j stommeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 5* JAARGANG. NUMMER 252. Aalst, den 4 November van het jaar O. H. 1899. Vonnissen - 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen do nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3" bladz. 10 centiemen den regel Annoncen op de 4« bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentibn buiten do provincie Oost-Vlaanderen, zich mtsfmtend te wenden tot bet OUice de 1'uMicM, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerd™ hebben het recht .va nimt per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgen zal verschijnen. - Rnchtbaarmakingen in te zenden voor 's Maandaags. Stemme De Vlaamsche Leeuw. Reeeein. Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind Zoolang men nog in Vlaand'en Een' enk'len Vlaming vindt I. Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind Ondanks de helsche listen Van 't geusche schrikbewind Zoolang Gods lieve zonne Op Vlaandren nederblinkt, Zoolang er in ons gordel Een kop'ren penning klinkt II. De hel is uitgebroken De school is 't worstelperk Zij wil de ziel der kleinen Ontrukken aan Gods kerk Wij katholieke Vlamen Wij dulden nooit dien roof, Wij zijn nog 't kroost der helden Die stierven voor 't geloof. III. Laat 't geusgebroed maar komen Wij staan ten strijd gegord I Wij willen niet dat Vlaandren Een nest van roovers word'. Wij willen dat ons kindren Getrouw aan Kerk en God. Geen nagels van ons doodkist Geen aas zijn voor 't schavot. IV. Wij willen 't leven' derven Maar staan 't geloof niet af, Wij roepen nog bij 't sterven En op den boord van 't graf Ons kindren in geen scholen Waar 't kruis niet meer en blinkt Ons kindren in geen moordkuil, Waar Gods woord nooit en klinkt Vien.Awel, kozijn, wat dunkt er u af Stien. Och, kozijn, 'k ben wel nog zoo gezind sedert de kiezing daarmee is da boelken van dien Donsj.... Vien. Maar hij legt nog zijn kleed niet af, ewoor Stien Stien. Heeft hij al iets gedaan dat den Bis schop vroeg of zei Vien. Bijzonder veel volk geweest in de ker ken, kozijn, mee Allerzielen. Stien. Heeft 't volk van Aalst ooit anders geweest, kozijn, als katholiek, 't geestelijk gere- spekteerd en geacht Vien. 't Is azoo, kozijn, z' houden hier van den Bok, dat is onzen hok, en dat er ne keer iemand aan onzen bok komt Stien. - Och,kozijn, wat is ne mensch zonder godsdienst 1 Vien. Konterfoeille, kozijn, konterfoeille. Stien. En waar gaat g'hern zoeken, de gods dienst, bij de geuzen, zeker Vien. Die naar kerk of kluis niet gaan en hunnenpaaschen niet houden.... Stien. Of misschien bij de socialisten Vien. Die durven roepen en drukken dat ons Lieve Vrouwken een slechte persoon was Stien, op ons Lieve Vrouwken dat durven zeggen I Stien. Sakrilegie, kozijn, t' is ne vloek. Vien. Eu mee zulk ramenant zouden wij ze ker moeten mee doen, wa blieftera? attanchon zelle I Stien. Kozijn, ik kapte nog liever mijn vingeren af. En de kiezing heeft nu gezeid ook wat dat de menschen daarvan peinzen. (Ze klappen voort). De afgestrafte priester Daens liep met de logie- knechten en verachtelijke Vooruitmannen storm tegen de katholieke Kerk, welke hij bij zijne priesterwijding gezworen had gehoorzaam en trouw te dienen. Daarom heeft Mgr de bisschop van j Gent het noodig gevonden openlijk te verklaren dat die aardige priester niet langer verdient de f soutaan te dragen en ze moet vervangen door eenen veston, een trouwkazak ot eenen pitenleer. Ho i wij weten wel dat Daens zal doen gelijk te voren Jb Bij zijne wijding vroeg de Bisschop hem Zweert gij gehoorzaamheid aan mij en mijne opvolgers En Daens antwoordde Ik zweer ze Men zou Daens niet moeten kennen om te twijfelen wat er van dien eed, evenals van vele andere, zal geworden. De bisschop vroeg hem ook bij zijne priesterwij ding zweert gij mij en mijne opvolgers eerbied En Daens antwoordde Ik zweer hem Om te weten hoe hij dien eeibied verstaat, moet men maar lezen hoe zijne knechten, natuurlijk niet tegen zijne goesting, den bisschop van Gent behandelen. Laat ons Klokke Roeland eeus open slaan Monseigneur Stillemaus heeft toegegeven aan de bede van 'n Aalslersch roofziek bedriegelijk verguld janhagel.... Een kiesmiddel in extremis aan zijne Hoogweerdigheid afgesmeekt om't gouden kalf op den troon te behouden Den godsdienst tegen ons uitbaten onder leugen achtige voorwendselsDe eenvoudigheid van duizende en duizende kiezers verschalken door 'n verachtelijke Simonie. Da's een enkel staaltje wij hebben er bij dozij nen voor ons liggen. Laat ons eenvoudig nog eens herinneren De bisschop bij de priesterwijding. Zweert gij mij en mijne opvolgers eerbied en gehoorzaamheid Daens. Ik zweer ze (Het Nieuws van den dag). Priesterlijke benoemingen. De E. H. Van Essche, bestuurder van het Werk der Vlamin gen te Parijs, is benoemd tot pastoor van Godveer- degem. Zijn onderpastoor benoemd in St- Martens, te Ronse, de E. H. Stevens, onderpastoor te Hofstade te Hofstade, de E. H. Taragola, onderpastoor te Moerbeke bij Geeraardsbergen te Moerbeke, de E. H. De Pril, gewezen coadjutor te St-Martens-Leerne. stemmen boven liggen en nu 300 onder, er zijn gezichten bij gelijk kaffégruis. En de zwarte van Moorsel die mogen ook meebollen indien Napoleon nu nog nekeer naar Moorsel kwam, wat zou hij nu zeggen? Te Moorsel wil len ze effenaf katholiek, en geenen socis de boloenj van geus en donch. Tot Hofstade is er changement in 't geestelijk, mijnheer Stevens die naar Ronsse trekt. Er is veel spijt op Hofstade. d'Ander week liep er te Mcfrelbeek een jong peerd op de linje van den trein, tegen den trein op. Zon der de machinist was 't de beenen af. Er kwam hen anderen trein en 't peerd sprong over de haag 't veld in zonder letsel of mankement. Dat zijn peerdegedachten. Zoo onbeschomden sla- baris moet ge zijn, dat Donsj in zijn gazet dierf drukken dat den brief van den bisschop valsch was, en hij had hem al nen halven dag in han den, en was al acht dagen van den maatregel ver wittigd. Foei azoo liegen. De bisschop heeft van over drij jaar afgeraden van de gazetten van Donsj te lezen. Tot Iddergcm ligt de don- chistenwet op sterven. z'Hebben nog veertien dagen genade gekregen om hen tot de dood te bereiden, maar dan wordt 't strop toegetrokken. M. Woeste gaat zijn ontslag geven van alge- meene voorzitter der katholieke kringen van 't land, en mijnheer Van de Peereboom gaat we derom minister worden van spoorwegenhet zou ons niet verwonderen, want hij staat bij den koning in allerhoogste ekstime. Den opvol ger van mijnheer Stevens tot Hofstade, is M. Taragola, onderpastoor te Moerbeke, op den steenweg van Geesbergen-Viane. Te Moerbeke stond over honderd jaar tegen den steenweg het kasteel van ne zekeren heer Spitaels, nu geenen steen niet meer, alleenlijk nog eenige boomen van't park. Sic transit, dat wil zeggen, 'ten is maar de deugd die blijft. Ze zeggen nu dat Buis den burgemeester van Brussel zijn ontslag zou geven, 'k wil 't zien zei de blinde. No- vembermaand, wind, vlagen, regen, zonneschijn en een beetje vorst, van alles wat zei Luibrechts, en hij wierp korenten in zijn soep VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Ilronicerij I'r»*untt iPvutvé, AALST. De blaren zijn aan 't vallen de winter sjoert al eens rond, de wereld in, gelijk de koeien door een vlieggat. I11 den Afrik nog altijd oorlog, die wreede moorderij de Boers van Transvaal schieten op d'engelsche (iedereen zegt dat den oorlog van wege Enge land onrechtveerdig is) gelijk ne jager tusschen de struiken. Maar den engelsman houdt den tele- graf en zegt het nieuws niet altijd, als 't slecht is, en vandaar dikwijls ne valschen derden in de gazetten. Allerheiligen-Allerzielen, twee feest dagen die 't volk geerne zietop sommige plaat sen worden er keerskens op de graven ontstoken met den avond. Zondag gepasseerd is op bevel van zijne hoogweerdigheid den bisschop in al de kerken van het bisdom den brief moeten afgele zen worden, waarbij er aan den afgestraften Daens commande gegeven wordt de geestelijke kleeren af te leggen. Ai, ai, prinses Stephanie gaat nog hertrouwen, zeggen ze, en al hare rechten op den troon afstaan. En dat de men schen zoo klagen van de duurte van de kolen, en niemand die ze missen kan, Engeland, zeggen ze, zendt al zijn kolen nu naar Afrika om de wil le van den oorlog. Ge zoudt compassie heb ban t' Aelst met de donchisten. Moeten 1000 De bisschoppen van Zwitserland komen eenen brief uit te geven tegen de liberale, sociale en zooge zegde democrate dag- en weekbladen. Gelijk de Paus Leo XIII en gelijk ai de Bisschop pen van de wereld zeggen zij i° Dat alwie zulk eene slechte gazet ondersteunt, met er aan geabon neerd te zijn of ze te koopen of te lezen, alzoo medewerkt in al het kwaad dat die gazette doet, en terzelvertijd bijstand bezorgt aan de vijanden van de H. Kerk. 20 Dat alwie de goede dagbladen leest en on dersteunt, medewerkt tot al het goed dat de H. Kerk betracht. Ongelukkiglijk, zeggen de Bisschoppen van Zwitserland, men laat de goede dagbladen leven in de armoede, men leest ze niet genoeg, men verspreidt ze niet en men belet ze maar ai te dik wijls goed te doen. 30 Leest de goede gazetten, geeft ze aan uwe gebuurs of aan dezen die de middels niet hebben om te koopen en alzoo zult gij aan uwen gebuur goed doen waarover God u zal loonen. Hoeveel zoogezegde kristene menschen moe ten niet bekennen dat zij onverschillig geworden zijn, ja het geloof bijkans gansch verloren heb ben, door het lezen van slechte gazetten. Lezers en lezeressen van goddelooze gazetten, verstaat gij dat Al die fransche en vlaamsche liberale gazetten die wekelijks of dagelijks in uw huis komen, wat goed brengen zij te wege Het minste niet, maar kwaad in overvloed Van 's morgens tot 's avonds verspreidt men de goddelooste spotternijen en leugens, randt men de priesters en geestelijken van allen staat en bediening aan en bestrijdt men al wat dienen kan tot goed. Moet men dan verwonderd zijn dat er tegen woordig zooveel slecht volk is onder de rijke ge lijk onder de arme klas; dat er zooveel twee dracht is in de huisgezinnen en dat de tijden zoo gevaarlijk worden De slechte gazet is het meeste kwaad van onze eeuw j TotAfligem, maan- dag morgend.... och, J\ Afligcm eu is buiten TLd-.,.. m n-et> £0_ hemeu zijn hier en daar wanordelijke be- toogineen ontstaan om de gelijkheid der talen te bekomen, de troe pen zijn er moeten tusschen komen. Men kent een volk aan zijn taal. Als de Rus iets op heeft, doet hem dat afhij wil uu in Finland de postzegels van 't land doen afschaffen om geene meer te gebruiken als russische. De brie ven met fialandsche timbers zullen eenvoudig aan geslagen worden. - - In Vrankidjk doet bet gouvernement al dat kan om de kloosterorders uit te hougeren of buiten 't land te zetten. Dan zal Frankrijk gered zijn; droeve franschen, is'tin Vrankrijk nog niet droef genoeg Volgens be richten uit Pretoria, hebben de Boers over veertien dagen eenen engelschen luchtbal bemerkt die boven het stadje Nigel tusschen Heidelberg en Standerton, in het noorden van Natal dreef. Men weet dat er gezegd is dat de engelschen van zin waren, bij middel van luchtballen dynamietbom- men tusschen de Transvaalsche troepen te werpen, maar dat is tegen 'l recht van oorlog en van volke ren. Met een geleend peerd en eigen sporen, reist men rap. En in den Alomenak van 't Nieuws van den dag, staat 't volgende op den donchisten- boel Zie, dat kan ik niet verkroppen Hoe 't nu met de menschen gaat Hoe zij zich zoo laten foppen, Door het woordje demokraat. A.1 wie zijn fortuin wil zoeken En die heeft een betj e praat, Legt nu 't mensch lom in de do k m Met het woordje demokraat, —Holland gaat zijn leger hergieten. Och alzoo en j is 't nooit niet gedaan, maar er is toch verminder- 1 ing van krijgslasten bij, zeggen ze alla, dat verbeterd. Alsg' in Holland zijt moet ge kartoffels vragen, patatten dat kennen de Hollanders niet. Te Rome, in 't Vatikaan om met eene bedevaart in verhoor van den Paus toegelaten to worden, moeten uit eerbied en zedigheid, de vrouwsper sonen, tot zelfs de grootste en edelste madamen ne vool voor hot wezen dragen, en 't Aalst loopt er met nen afgestraften priester rond, al 't gemeen vrouwvolk, al roepende en tierende cu d' ander priesters affronteerende. Het frausch parlement zal bijeenkomen den 14 November, 't zal er van d' eerste zitting stuiven gelijk rond een dorschma- chien In Holland zoün de Donchisten ook willen rumoer brengen en mikmak onder dc katho lieke, maar de bisschoppen hebben al brieven bekend gemaakt en van op den predikstoel veroor deeld. Zijn er in Holland misschien nog geen protestanten genoeg Een protestansche vrouw zeiAls ik Daens hoor, peis ik op Luther. Wat zullen wij zeggen Er is maar eenen zot noodig om

De Volksstem | 1899 | | pagina 1