Bureel Kapellestraat, 15, Aalst. Evenredige V ertegenwoordiging. M. WOESTE. BUITENLAND Volksparlexnent. Binnen en Buitenland. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, o,UU. --- 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5e JAARGANG. NUMMER 253. Aalst, den 11 November van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4® bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Te laat is het toch I Baten zal het niet meer Maar wij houden er aan, eene laatste maal duidelijk ons gedacht te doen kennen. Dan zal men ons later, als de zaken slecht gaan, niet beschuldigen kunnen. Wij verachten de Evenredige Vertegenwoor diging uit al de kracht onzer katholieke ziel De E. V. is de dood van de katholieke partij. Met de E. V. en wel bijzonder met de onge lukkige wet, waar we gaan mee liggen, zal het toch zoo gemakkelijk zijn gekozen te geraken. Wat zal er daar 't gevolg van zijn 's Menschen ambitie is zonder palen. Sedert dat kostelijk geschenk, het Algemeen Stemrecht, waar men ons over eenige jaren heeft mee begiftigd, heeft die ambitie eene nieu we prikkeling gekregen. Maar nu gaat ge wat zien Uit alle hoeken en kanten gaan er mannen opkomen die voor zending zullen hebben het Va derland te redden Liberalen, socialisten, progressisten, milita risten, anti-militaristen, anti-socialisten, hande laarspartij, werkliedenpartij, partij van de klei ne burgerij, kapitalisten, enz., enz. Maar van katholieken, daar zal men niet meer hooren van spreken. Nog seffens niet, maar stillekens aan. Zullen er dan geene katholieken meer zijn Jawel, maar geene katholieke partij meer. Wij, Belgen, het eenigste land omtrent, wij hebben eene partij, gesteund uitsluitelijk op den Godsdienst. De eenigste band die de leden dier partij aan malkander verbindt is de Godsdienst neemt den katholieken Godsdienst weg, en daar is geene partij meer. Hewel, die partij, op den Godsdienst gesteund, gaat verdwijnen. Men biedt ons de E. V. aan en wij zullen eene soort van vertegenwoordiging der belangen ont vangen. Er zullen nog katholieken zijn, maar zij zul len niet meer den Godsdienst tot band hebben. En dat heeten wij eene spijtige zaak. De katholieken zelf die de E. V. voorstaan, kunnen het niet loochenen dat de katholieke partij, in dien zin opgevat, verdwijnen moet. Doch wat zeggen ze Het is tijd, zeggen ze, den Godsdienst buiten het politiek te laten. Wel, heilige deugd Dat moeten wij nu hooren uit den mond van katholieken, van invloedhebbende hooggeplaat ste katholieken, en is het niet juist hetzelfde dat onze onverzoenbare vijanden Frère-Orban en Bara niet opgehouden hebben te herhalen Hal... Zoo?... De tijd is gekomen om den Godsdienst buiten het politiek te laten Of meent ge misschien dat de H. Kerk nu gaat ophouden vervolgd te worden En waar wordt ze meer vervolgd, en waar kan haar meer schade toegebracht worden dan op po litiek grondgebied Hebt ge dan die verdoemniswet van 79 reeds vergeten En komt niet af dat de liberalen wijzer ge worden zijn Op den tijd van 20 jaren Ze hebben zich wel moeten haasten. Daarbij, 't liberalismus is eene dwaalleer, en elke dwaling is van haar eigen, uit hare natuur zelf, boos en arglistig. Waar de geest het ware niet ziet, kan de wil het goede niet aannemen. Ten andere, Christus heeft het zelf gezegdGe zult vervolgd worden tot het einde der eeuwen. Zij bestrijden ons, en gij zegtde tijd is geko men dat we zwijgen I Hoe is 't mogelijk t Socialismus is de vijand, zeggen nog de voorstaanders van de E. V. die moet bestreden worden Zeker, vrienden, maar de E. V. is een slecht middel om dat doel te bereiken. Is het de socialisten bestrijden, hun niet éénen zetel afnemen, en er in de veertig ontnemen aan de katholieken, om ze goedjonstig aan de libera len af te staan En daar is elk over t'accoord zóó zal de uit slag wezen van de ongelukkige wet. Ge zijt benauwd van het kartel, en ge brengt het binnen in de Kamer. Ge vreest het kartel op eene afzonderlijke kie zing, op eene kiezing van 't een of 't ander ar rondissement, waar slechts wetgevers moeten ge- kozen worden, enge voert het kartel welwillend binnen in de Kamers, waar de wetten zelf moeten gemaakt worden Waar blijft toch de logiek Uit geloofwaardige bron wordt verzekerd dat M. Woeste zijn ontslag als voorzitter van den Bond dee Katholieke Kbingen Beeft ingediend. Men zegt dat de heer Schollaert Woeste's opvolger zal worden. Van den anderen kant wordt gemeld dat het ontslag van M. Woeste, als voorzitter van den Bond deb Katholieke Keingen en Vebeenigin- gen nog niet als eene afgedane zaak moet worden beschouwd. M. Woeste heeft in de Kamer, over de beslissin gen en wenschen van talrijke katholieke Vereenig- ingen zijn oordeel geveld, en daaruit is zekere verkoeling ontstaan. Toch, zegt de Bien Public, met verscheidene onzer konfraters en namelijk met de Gazette de Liége en de Patbie van Brugge, zijn wij van gevoelen dat dit voorbijgaan de verschil van meeniDg geene voldoende reden is voor de aftreding van den achtbaren voorzitter. Doch het verschil van zienswijze over de even redige vertegenwoordiging zou de ware en eenige oorzaak niet zijn der voorgenomene aftreding van M. Woeste. Het Joübnal de Beuxelles geeft daarvan eene andere oorzaak op, waardoor de zaak op een geheel verschillend standpunt wordt geplaatst: Het meeste deel der aangeslotene vereenigin- gen zegt zij aanvaarden, zooals men weet, het bondgenootschap met den Belgischen Volks bond. Het verschil van gevoelen is nog verscherpt tengevolge der laatste vergadering van den Bel gischen Volksbond, welke de voorzitters der verschillende Katholieke Vebeenigingen - Brussel, Gent, en Antwerpen, voor het Vlaamsche land Bergen, Charleroi en Luik, voor de Waal- sche streken hebben willen bijwonen om te beantwoorden aan de eenparige verlangens van eenheid door de katholieke partij uitgedrukt. Heeft de houding der bijzonderste Vereenigingen van den Bond aan den heer Woeste mishaagd In alle geval kondigt de achtbare volksvertegenwoor diger van Aalst zijne aftreding aan. De Messages du Dimanche bevat ook een artikel Tan de hand van M. Henri Ryckmans over het ontslag van M. Woeste, als voorzitter der Katholieke Keingen. Met dit ontslag kan de schrijver zich slecht vereenigen. De Katholieke Keingen hebben er belang bij, zegt hij, een man aan het hoofd te zien geplaatst, die blijken heeft afgelegd van talent, voorzichtigheid, ondervinding en toewijding. Ziet om u heen, dus eindigt de schrijver, reeds jubelt de tegenpartij over wat zij Woeste's schitterenden val noemt. Welnu zij mag die voldoening niet smaken. Liberalen en socialisten verheugen zich levendig over de aftreding van M. Woeste i dit moet voor ons een prikkel te meer zijn, om alle krachten in te spannen tot verhoeding van het onheil, dat onze Katholieke Keingen bedreigt, M. Woeste zal en mag niet aftreden. Deze meening wordt nagenoeg door do geheele katholieke pers van België gedeeld. Er wordt gezegd dat de Amerikanen aan de Philippijnen verbod gegeven hebben de Spaan- sche krijgsgevangenen af te koopen. Deze 100,000 gevangenen zullen dan ellendig moeten omkomen. Dat nieuws verwekt veel verdriet in Spanje. Uit Pretoria wordt gemeld dat de Boers te Elandlaagte 36 dooden en 64 gekwets ten hadden. Te Rietfontein bleven er ongeveer 80 Boers dood en 150 gekwetst op het slagveld. Te Ladysmith staat het kamp der vrijwilligers onder water ten gevolge van de overvloedige re gens. Prins Frederic August van Saxen, is zaterdag te Grossenham, tijdens eene ossenjacht van zijn peerd gevallen hij werd den schedel ge kloven en kreeg eene hersenschudding die zijn leven in gevaar stelt. In Oostenrijk werd verleden week in het hongaarsch steedje Names- to een zevenjarig kind in eenen kelder vermoord gevonden. Het lijkje was uitgebloed en alles schijnt aan te duiden dat er wederom eenjood- sche ritueele moord in 't spel is. Men verze kert dat de engelsche regeering eene depeche ontvangen heeft, meldende dat een bataljon Ier- -.-.J Oo.„0,0Ko/aft" An Aa Pnorc fo en de kolven van hun geweer in de lucht heeft gestoken. Iemand schreef met krijt op de kerkdeur de volgende rijmkes Ik hebbe kruiskens in mijn leven Dit staat hier met krijt beschreven. En die niet lijdt of kruiskes draagt Dat hij dees rijmkes dan uitvaagt. Niemand is gekomen om die regels uit te vagen. Vier engelsche officiers hebben sedert twee maanden in New-Orlcans meer dan 7000 muil ezels gekocht. Er zijn zeven stoombooten in ge reedheid gesteld om ze naar Zuid-Afrika te ver voeren. Vien. Och, kozijn, gij zijt al wat mij dierbaar is, maar dat vreed ongeluk 't Ant werpen, eh, wa zegde Stien.Zwijgt, 't en wil niet gepeisd worden, gestaat daar op ne planché of een soort van een passerelle om den boot in te stappen en over te zetten, en de plan ken breken en met honderde menschen de Schelde inzinken sinte Katrina Lommink l! Vien. Ai, ai, ai 't zinkt tot in mijnen knie Stien. Een dozijn dood, zeggen ze, versmoord onder 't gedrang van al da volk, en d' ander door 't maneuveren van kloeke mannen nog uitgehaald. Vien. 't Is rouw in Antwerpen en in 't land van Waes, 'k zou 't geloovenai, da water, 't grauwelt mij. Stien. Och mensch, 't is azoo 0vei al iet, mee momenten de wereld trekt op een hospitaal met tiber en koléra. Vien. Ja, als ge dat hoort en leest ginder ver in den Afrik, met den engelschman en de Boers Stien. Maar Engeland, kozijn, heeft daar leelijk den bal missiegen, ze meenden zij zeker dat ze ginder moesten tegen kortewagens vechten maar de Boers slaan d' engelsche daar op hun broek dat er de leste knop afspringt. Vien.'tIs welbesteed, kozijn, dat ze die menschen gerust laten, elk zijn land en zijnen pays, azoo. Stien. En d' engelsche milords zitten nu tot laat in den nacht met 't licht te cijferen te Londen, en uit te rekenen om 't spel doen te keeren. Vien. Als er nog keeren aan is, kozijn. Stien.En te studeeren, kozijn, over groote tafels en kaarten van den Afrik nen bierwagen lang, tot aan hun knienen in de boeken, maar al de Boers trekken één zeel, en slaan op order gelijk in een smis. Vien. Daar staat den engelschman nu mee al zijnen gloria mundi Stien. Er is voor Engeland maar één salva- tie mogelijk, kozijn, en een oü rat van nen engel- schen milor, een waterrat zeker, heeft dat izijne snuiter, en da ware van nen Donschist naar den Afrik bij de Boers te zenden, om daar in 't kamp meetiugen te geven, en op min als acht dagen liggen ze in ruzie endereen, en schieten ze mal kanderen omver. Vien. Als 't azoo is, dan kent die oü railoor- sche rat goed d' historie van ons land. G' hebt gelijk, de Boers zijn kapot. Uit eenen brief door Mgr. Altmayer, aartsbisschop van Bagdad en Predik heer, onlangs aan den Paus gezonden, blijkt dat 50,000 Nestoria- nen en 30,000 Grego- riaausche Armenia- nen zich hebben be keerd ter gelegenheid der algemeene zen ding dit jaar door de dominikaanscho mis- dikt in Mesopotamië en Kurdistan Te Rome heeft de Paus met de kardinalen, en vele bisschop pen en al de priesters eene retraite gedaan van verschillige dagen om zich te bereiden tot het aan staande jubeljaar. De jubilé zal in 1900 de wereld door gepreekt worden. In de les van landbouw en tuiukunde vroeg de meester wanneer is de beste tijd om appelen te plukken en de leerling antwoordde Als de boer weg is, de meesteres aan de kafïetafel zit en de hond goed gebonden ligt. Te Parijs zijn twee jonge vagebonden ter dood ver oordeelt om eene winkelierster vermoord te heb ben. Ze gingen op zwier met het gestolen geld, dronken champagne en reden rond met gemeene kladden die ze ten langelaasten zeil bij de policie verraden hebben. De ondeugd brengt tot schande en dood. Verleden zaterdag waren er op d' oü. markt 't Aelst 16 kapuchons te koop van de betaal de kleddes die door de liberalen voor de kiezing zich moesten verkleên om 's avonds do katholieke af te wachten... een befje vandaar hing Pië zijn slodderbroek op nen ouden koffer te koop.. Ze was van binnen mee groenen lustrine gevoeierd. - Den 1" Januari 1899 waren er in Belgonland 965 sociëteiten van den H. Viucentius. Daarvan maak ten deel 15,755 hoeren die de arme menschen bezoeken en ondersteunen. Het getal van de be zochte families is 23, 979, en in den loop van het jaar is de kolossale som uitgedeeld van één miljoen twee honderd en tien duizend, honderd twee en veertig franken. Van waar komt dat geld van de brave burgers en rijke menschen, die Pië Donsj dagelijks verwijt voor slokops, menschoneters, bloeddrinkors, tirans, verdrukkers, enz. enz. In onze provincie bestaan er 173 van die sociëteiten en er is verleden jaar hier uitgedeeld 199,000 fr. Ne zeker Jan Wijns kwam zat gelijk eengone- verflesch langs het kanaal van Charleroi, en struikelde in 't water. Gelukkiglijk zag een schip per 't ongeluk, en haalde er onze Jan uit, uat maar levend en in eens nuchter. Wij ontvangen van alle kanten brieven om te weten of den opgcschorsten Daens zijn geestelijk kleed al afgelegd hoeft? Neen, menschen. Zal hij het afleggen We zullen het afwachten. Den engelschman is naar Spanje 3000 muilezels gaan opkomen voor de campagne van den Transvaal in Afrika. Da'k moest in de plaats zijn van die ezels, ik en zou mij niet haasten om ginder te zijn. Wat men toch aan katholieke menschen wilt wijs maken I dat men voor liberalen of socialisten mag kiezen I Wie heeft eerst die leerling verkondigd in haar grondbeginsel Den aartsketter Luther, de vader vau het protestan- tismus, door ziju grondbeginsel van het vrije onderzoek, waardoor hetoekend wordt dat de menschelijke rede onafhankelijk is van God. D' ander week was het 't Aelst in de sint Marteus- kerk prijsdeeling voor de kinderen van de zondag scholen. Er zijn meer als twe*e duizend vijfhonderd

De Volksstem | 1899 | | pagina 1