^Mt o iffi. Ürukkfr-Uttgeuer lUait ttuffel, &q«Uestraflt, t3, te 2talat. BENIGHT. De Volksstem Volksparlemenl. Men kent den boom aan zijne vruchten. JLoopende JNieuws. De Zegepraal der E. V. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrielj es zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5e JAARGANG. NUMMER 256. Aalst, den 2 December van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4® bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de ad'vertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Onze nieuwe inschrijvers, welke een abonne ment voor het jaar 1900 neincu, zullen te beginnen van den dag hunucr inschrijving tot einde December 1899, kosteloos ontvangen. Proefnummers worden op aanvraag gezonden. We liggen er mee. 't Is ne koek van de katholieken, van onze gekozenen. Wat staat er ons te wachten Een hopelooze strijd. Wij zijn van de die niet die sefïens zeggen 't zal wel gaan Wij hebben liefst eerst wat te peinzen. Als ze mijne ruiten uitslaan, heb ik liefst nog nen tijd door de holen te zien, eer ik ze doe inzetten. Maar eerst en vooral een woord van diepgevoelden dank aan alle katholieke afgeveerdigden die tegen de noodlottige wet gestemd hebben Dank aan u, diepbeminde Heeren Woeste, Bethune en De Saedeleer, die allen dwang weerstaan hebt, die alles gedaan hebt wat in uwe macht was om dat ongeluk van ons Vaderland af te keeren, die uwe kiezers op weerdige wijze vertegenwoordigd hebt, en die gemaakt hebt dat de onge lukswet maar 7 stemmen meerderheid heeft bekomen. Het betrouwen dat wij u schonken is geenszins bedro gen geweest, en daarom danken wij u. Wiens wet is dat Dat is de wet van den liberalen Lorand. Nochtans de katholieken hebben ze gestemd Ja, met het mes op de keel, voortgezweept door.Maar wij mogen niet te ver gaan. Dit is zeker Alle katholieken met diepe Godsdienstige overtuiging waren afkeerig van die wet, en hebben velen het ongelukkig jawoord gegeven, dan was het onder den in vloed van eenen dwang dien wij betreurenswaardig noe men. Bien Public is al tot aan de wroeging van consciëntie. 't Zou wat te verre over zijn hout gaan, maar ware 't dat niet, hij zou zelf op de wet beginnen afgeven. Dagelijks herhaalt hij Daar was maar ééne oplossing meer mogelijk het E. S. Maar hij vergeet er bij te zeggen dat hij het is, en hij al leen, die alle ander stelsel onmogelijk gemaakt heeft. Vredeshalve verzwijgen wij hier zijne hatelijke rol on der het ministerie Van den Peereboom. Wat zegt ons dat alles voor het toekomende Niets dat deugt. Liberalen, socialisten en donchisten vieren hier in Aalst hunnen geestdrift bot. Blauwe, roode en groene bannieren wapperen aan de lo kalen. De Comte d'Egmont staat letterlijk in 't blauw. En wij verstaan hunne vreugde. En zal 't Senaat, ons katholiek Senaat, zulke schandige wet niet verwerpen Neen, vrienden Rekent daar niet op. 't Zijn maar de wetten ten voordeele van 't Vlaamsch die men daar weigert te stemmen... En nu, wat staat er ons te doen Werken, strijden, krachtiger dan ooit, om het weinige dat ons gebleven is godsdienstig te bewaren. De socialisten gaan afkomen. Ons Vlaanderen, tot hiertoe van die kwaal bewaard, gaat nu aangevallen worden. Strijden zullen we, en de socialisten zullen we hier bui ten houden. Zoowel als we gelukt zijn tegenover de groene zullen we ook lukken tegenover de roode. Strijden zullen we, hand in hand, in volledige eendracht, zelfs met diegenen die ons in dezen neteligen toestand ge bracht hebben. Christus heeft gezegd c Mijne Kerk zal vervolgd wor- den maar hij heeft er bij gevoegd: Ik zal met haar zijn, tot het einde der eeuwen. Moed gevatde eindelijke zegepraal blijft aan ons. Koben. Awel, Tiste, hoe is 't met 't leven Tist. Op zijn krabbekës, Koben, ue mensch doet zijn devoeiren, om ons permanen- se hier zoolang mogelijk Kte trekken, 't is fleus weeral nieuwjaar. Koben. Och, zwijgt, weerom al een jaar den hoorn in Tist. Zeg liever eene eeuw, maar de Boeren, eh Koben, in den Afrik, dat is batteren, mensch Koben. Zwijgt, ze doen er mee alsof d'en- gelschmans op den dorschvloer lagen. Tiste. Wat kan ik zeggen, elk is geern mees ter in zijn land, dat er daar niets te betrapen en ware, d'engelschmans en zoun hunnen snuiter gin der ver niet probeeren tusschen te steken. Koben. 't Is azoo, en 't is daarveur dat er de Boeren opzitten met den wanmeulen, omdat ze zeggen den Transvaal is aan de Boers. Tist.Maar toch fatsoenlijk volk, die Boers, volgens dammen lezen in de gazet, z'hebben de en- gelschmans die ze gevangen hadden, cigaretten uitgedeeld na den slag. Koben. 't Is ook iet, Tist, ze mogen ze wel ne keer een cigarette geven, want zoolang als er te vechten is, doen ze d'engelschmans leelijke pijpen genoeg smooren. Tist. Ge zoudt zeggen dat ze den winter wer- om een betjen uitstellen, Koben. Koben. Achter sinte Looi, zeggen z'op den buiten, mag het een klein korstjen vriezen. Tist. Maar, Koben, nog ander nieuws, bed de gij dat ook al hooren zeggen dat die hennekenie- te kliek die wij hier met de kiezing azoo een buis gegeven hebben, dat die siskowieten nu bijeenko men en gemeenteraad spelen op den zolder van Chipka? Koben. 't Is nog 't eerste da'k er van hoor. Tist. Toetoet, ze zijn de gemeenteraad, zeg gen ze, van de stad Osbroek, ge zoudt u dood la chen dagget zaagt. Koben. Alla toe, jongen, 't is zeker een frim Tiste. 't En doet, ge kunt het zien van in den Trompettersclub. In welk blad, lezers, zoudt ge denken dat er verleden zondag het volgende te lezen was De geestelijke tirannie. Zij is de schuld ge weest van de scheuringen en ketterijen in de christenheid. Ons Heer zegt mijn juk is zacht, zoetleert van mij dat ik ootmoedig en zachtmoedig ben. De kerkelijke geschiedenis leert ons dat vele geestelijken juist het tegenovergestelde waren, op vele droeve tijdstippen. En nu wederom, men vindt onder de geestelijkheid veel hoogmoed en heidensche wraakzuchter zijn er die Kerk en Staat willen bestieren, die in Godsbuis op den preêkstoel liegen en lasteren, lawijten en verwij ten. Bijna overal komen zij op tegen de burgerlijke vrijheid. Het zijn de geweldige en minstwetende prie sters die de wet geven... de priesters van gebed en studie zuchten en zwijgen. Voorzeker zullen de lezers denken dat zoo iets slechts kan komen uit een Vooruit of een Laatste Nieuws of een ander godsdiensthatend blad van dien aard. Welnu, zij zouden mis zijn die regelen zijn door den heiligen Pie Daens geschreven in het Land van Aelst, dat zich noemt het orgaan der Christene Volkspartij. Die schandelijke aantij gingen, tegen de geestelijkheid worden verspreid onder de hooge goedkeuring van den afgestraften priester Daens. Wij hebben ze willen meedeelen, om eens te toonen hoe ver de zoogezegde christene demokraten van den rechten weg zijn afgedwaald. En men merke wel op dat de Daensen zich dan nog durven uitgeven voor de verkondigers der ware en zuivere leering van Christus, dat zij, die het bisschoppelijk gezag versmaden, zich zelve aanzien als onfeilbare pausen, voor wier oordeel allen ootmoedig het hoofd moeten buigen. Den Paus stellen zij voor als een ouden sukke laar, die zich door de kardinalen laat misleiden de bisschoppen zijn aanbidders en slaven der geld macht en de priesters, die de gehoorzaamheid en den eerbied, aan hunnen bisschop gezworen, in acht nemen, men ziet hoe zij door het Land van Aelst uitgescholden worden. Is het noodig op die lasteringen te antwoorden, die laffe aantijgingen te weerleggen Wij denken het niet. De belgische geestelijkheid kan door zulke lage aanvallen niet geraakt worden, 't Is niet in den preêkstoel, in Godshuis, dat wij een prie ster zien die liegt en lastert, la wijt, en verwijt er loopt ongelukkig ja zulke priester, maar 't is in de koffiehuizen, op meetingen, in de vergaderingen van de socialisten dat men hem aantreftt. Men kent den boom aan zijne vruchten de taal die de christene christene demokraten voeren doet ons kennen wat zij wezenlijk zijn mannen die onder den dekmantel van den godsdienst het volk opruien om zich zelve te kunnen verheffen, en die, nu zij ontmaskerd zij'n, hunne gal uitspuwen tegen de priesters die geene volksbedriegers en uitbuiters willen worden gelijk zij. ('t Nieuws van den Dag.) 't Aalst, de Kanons zijn in den maak, bij Cockerill, voor 't fort Chabrol, in de Molen- lenstraat,... ze zijn in 't koper. Guérin en zijne mannen hou den goeden stand... Er is nog geen gebrek aan voedsel, en nog veel min aan drank... De policie bewaakt zorgvuldig het huis. Ze spreken nu ook, van er pompiers naartoe te zenden... Te Hofstad© zijn er ook mannen van 't fort Chabrol, braaf volk, maar z'en blij ven niet altijd in 't zelfde huis, gelijk te Parijs en te Aalstze veranderen ne keer en trekken éen zeel. Wat zullen wij zeggen Veel hoofden en maar een zin, Dat brengt veel rust en voordeel in. En 't weer, hoe is 't daarmeê 't Zal regenen, zei Chalen, ik heb van de morgend de regen- klok van Lede hooren luiden. Lede is gekend voor zijne dijstendaagsche markt en ommegang van onze lieve Vrouw. Het beeld van O. L. Vr. ter Zoete Nood Gods, te Lede, is te Keulen in de 140 eeuw gemaakt geworden. Van alswanneer het naar Lede overgebracht werd, gebeurden er reeds verscheidene mirakelen, en nu neemt den toeloop nog alle jaren toe. Wekelijks schrijft menheer Petrus Die geen vrede heeft in zijn hert, is altijd ongelukkig Ik kan 't gelooven, Petrus, ge moet het goed weten, 't is nu al op 't achtste jaar dat g'het ondervindt. Erou «le gem is wijd en breed gekend voor zijnen schoo- nen H. Antonius. Als hij moest gekocht worden, zeiden de boeren aan menheer de Pastoor ziet dagge ons den schoonsten meebrengt van Brus sel. De kolonel-bevelhebber der grenadiers heeft besloten dat al de nieuwe rekruten hun portret in tenue mogen laten trekken op de kos ten van het regiment om het aan hunne familie te zenden. Elke rekruut zal er drij exemplaren van ontvangen.Te fiteugge komt te overlij den dichter E. H. Guido Gezelle, in den ouder dom van 69 jaren. Vooruit laat weten dat het oude Maison du peuple van Brussel eene danszaal gaat worden. De bestemming van het gebouw is dus veranderd en toch gelijk geble ven, want in een rood Maison du peuple moe ten de leden dansen (kunnen of niet) gelijk de kopstukken schuifelen. Eene danszaal is eene school van verderf en zedeloosheid. De Pa ters Benediktijnen van Aflligem gaan met Nieuwjaar een tijdschrift uitgeven van Onze LieveVrouw, de Mariagroet. In het jaar 1148 heeft den H. Bernardus het klooster van Affli- gem gesticht. De blok heeft overwonnen Trots onzen tegenstand De E. V. der Manderijnen Beheerscht nu gansch het land I 't Is nog wel 't zuiver stelsel, Zooals het kwam uit 't brein Van leeraar Van den Heuvel, De groote E. V. Piet-Hein Komt bij nu, Vogelpikkers Spant u in 't Kiesgareel Komt, Honderdkilomannen, Gij allen krijgt uw deel De Kamer is een taart nu, Die men in stukken snijdt, En om uw paart te krijgen, Volstaat het dat gij strijdt Komt bij gij, liberalen, Viert blij de nieuwe wet Verheft in Vlaand'rens hoofdstad Een standbeeld aan De Smet De hooggeroemde Staatsman, In de E. V. vlag gehuld, Schonk u de geeselroeden, Waarmeê ge ons prieg'len zult O 't zal gaan Kermis wezen Voor Plancquaert en voor Daens, Voor al de lieve jongens, Vol heerschzucht en vol waans De E. V., dat groote vreêtuig, Slechts eenig in zijn slag, Gaat eenen strijd ontkeet'nen, Zoo als m'er nooit een zag De E. V. kent slechts partijen, De kiezer heeft geen recht Hij wordt door klein kapell'kens Aan banden vastgelegd.. Malou's gedrukte kiesbrief Kwam erg onz' vrij heid schaan De Smet doet ons als slaven Het kamizooltjen aan Nu 't zwijntje der Proporzers Is in de kuip gebracht Nu 't deugd'lijk meêrderheidstelsel Gefnuikt ligt in de gracht Nu zij met eigen handen De dijken braken door En de overstrooming nadert,.. Nu roepen zij in koor c De handen in elkander, De harten saamgeneigd I Den vijand kloek bestreden, Die land en Kerk bedreigt 't Is nu al vrede en eendracht Al eenheid, dat gij hoort 't Verleden dient vergeten, De veete in 't hart gesmoord 1 Onz' brave E. V. gezinden Zijn waarlijk kostelijk. Nu ze onz' partij haar wagen Vastreden in het slijk Nu ze ons verwonnen hebben En 't spell'ken is verbruid, Nu roepen ze ons ter hulpe Ach, trekt er ons toch uit O ja, wij, antiporzen, Bezwalkt door uw venijn, Wij willen edelmoedig En groot van harte zijn Wij willen met u streven En strijden hand in hand Voor 't heil van onz' partije, Voor 't heil van 't vaderland Het wapen, dat uw zwakheid Ons heeft ter hand gesteld, Is dat niet, 't welk den vijand Gemak'lijk nedervelt, Doch als onz' moed en ijver Verdubb'len in den slag, Dan blijft wellicht de zege Nog aan onz' fiere vlag Turnhout, 24 November 1 J. L. Van Wamp,

De Volksstem | 1899 | | pagina 1