"Si Da Voorwacht van 't Nieuws. M. Bethune, Volksvertegen- •ajisfii) frukker-tlitflcua 3ttit Dan tluffel, fiapcllfistraat, 13, te 2lalst. VOLK8PARLEMENT. -J". Kerkelijk Nieuws. Iets over Vrouw Kruger. 't Wintert Oplossing van ons Raadsel. ■KBHH Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, I 6,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven noeven vrachtvrij toegezonden f te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- i komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- J den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten las te* van den be- j «temmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5® JAARGANG. -i NUMMER 260. Aalst, den 30 December van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij - dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3" bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4®bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maat per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maanclaags. an AV IS Vien. Kom hier, kozijn, vaudaag moet ik u d'hand ge ven, 't is den eersten keer negentien honderd van ons leven vandaag, akkerdepitjes Stien. Ge zoudt beter zijn mee een schelle peperkoek, kozijn. Vien. 't Avond bakt de vrouw koekenbakkeu, ge moet zien dagge om uw paart komt, azoo nen heeten koekenbak op uw hert, 't is zoo goed tegen de vallingen. Stien. 'k Zal komen, kozijn, 'k moest anders toch ook komen, ewoor, ge weet dadde, om redewille van de nieuwjaar 'k en mag nie mankeeren. Vien. Hoe is 't met den oorlog, kozijn Stien. Ze zeggen dat den engelschman gaat wachten naar de nieuwe ranfors en zijn twee nieuwe generaals om ne groote slag te slaan. Vien. 't Is een hard volk, kozijn, die Boeren harte, zeg ik. Stien. Ze zoggen dat Engeland peerden te kort heeft en dat de Boeren hun te slim en te rap geweest hebben, z'hebben ginder al de peerden zelf opgekocht. Vien. Da komt bijzonderlijk hieibij, kozijn, dat er onder de Boeren geen donchisten en zijn, iedereen trekt één zeel. Stien. Zeker, kozijn, moest er één en judas of verrader of opmaker of nemport wadde onderloopen, de Boeren zijn ka- pot. Vien. Kozijn, nu gaan ik ne keer bij d'ancler familie. Stien. Nog een woordeken, kozijn, ze zeggen van den bisschop dat hij over 8 dagen zoo krachtig tegen de donchisten gesproken heeft. Vien. 't Is waar, zijne hoogweerdigheid heeft er veel last en verdriet mee. Stien. En de Paus Vien. Gezond, 't jubiléejaar geopend, maar weenen over de donchisterij Stien. Waar zal dat eindigen Vien. Een sekte worden, gelijk protestanten, luthera nen, calvinisten. Stien. 't Wordt inderdaad goddeloos. Vien. Zeker, dp berechtingen aanranden, de kerk stoo- ren, niei eer vrilLn staan onder dp gehoorzaamheid van den Paus. Sr j n. En - la zwart kleed daar, hoe is dadde N= - - 't ITugt er nog altijd aan. Een zalig Nieuwjaar 't is met die eeuwenoude Vlaam se iè en christene spreuk, dat de Volksstem met't begin van't raar 1900 hare Lezers groet. Dat de blijdschap, volgens de aanbeveling van den Apostel, altijd met u zij. Niemand op aarde is vrij van wee en smert, wij wenschen aan iedereen de onderwerping aan God in de beproevingen en het lijden. Velemenschen bekomen zelfs van God de blijdschap in het lijden, de blijdschap ia de dood. Wij wenschen aan eenie der een zalig en voorspoedig jaar 1900, de ware vreugd is die zich in de deugd verheugd. Lieve lezer, lezeresse, Neemt het nieuwjaar vreugdig aan; En besluit met Gods genade, Zal ik goede wegen gaan. 't Is koud, wij draaien met onzen aardbol, geloof ik, in de gebuurte van den Noordpool, de menschen klagen van de korte dagen, kocragie, ze zijn aan 't verlengen. Wat moet het zijn waar de nacht zes maanden duurt De Boers in Afrika liggen nu met deh heeten zomer, en d'engelschen zweeten gelijk ne roma- tieke muur. Er gaan straks 120 duizend engel? sche soldaten in Afrika onder de wapens ko men. In Venezuela spreken ze ook van op stand in Ierland roepen ze onder den néus der engelschen Wij zijn voor de Boeren, en in de philippijnsche eilanden is er nen amerikaanschen generaal door eenen kogel van de opstandelingen getroffen en 't heeft hem zijn leven gekost. De nieuwe burgemeester van Brussel -is men heer De Mot, 64 jaar oud, advokaat, gemeente raadslid sedert 1880 en schepene sedert 1883. Hij is nog representant geweest van Brussel, ne geus zijnde ende framasson, ende hebbende maar wei nig vrienden. - Sedert twee maanden "hebben de engelschen in den Afrik 13 duizend manschap pen verloren, en 13 kanons. 't Schijnt dat de jonge koninginne Wilhelmina van Holland zoo flink op de schaverdijnen rijdt en er veel plezier in vindt. De eenvoudige vreugd is spek aan 't hert, zei Bert, en als ge achter 't plezier te ver moet loopen, niet deugen, zei Van Leuyen. Te Brussel heeft de policie d'hand gelegd op ne rakoleur voor 't engelsch leger, 't ist.*.e..zeggen eenen die al 400 man had aangeworven te Brus sel om naar den Afrik over te steken, 't Is erg, zei Van den Berg. Ze spreken van opslag van den haring, 't is spijtig, ne goeden haring en is niet slecht, ze spreken van drij frank opslag op eene mande, 't Is met 't ijs dat de schepen die den haring aanbrengen, vast liggen, en van daar den opslag. De nieuwe opper bevelhebber van 't engelsch le ger is zaterdag uit Southampton naar Afrika vertrokken. Zijn zoon was in den laatsten slag van Colenso gesneuveld. De engel schen hebben op het slagveld van Colenso 142 dooden achter gelaten. Men hoort nog gedurig van sukke laars die zat warén, vallen, niet opgerakén en vervrozen liggen. Het dier drinkt als het dorst heeft... De dronkaard drinkt als hij geld heeft. Frankrijk is gedurig bezig met de katholie ken te vervolgen. Wie zal 't verwonderen, het wordt bestuurd door een gouvernement van fran- massons en t'Aelst, om de stemmen af te bede len van simpel menschen, komt Daens zeggen en schrijven Kiest maar voor die mannen, die naar kerk of kluis en gaan, die hunnen paschen niet houden, z'hebben belooofd van den gods dienst te respekteeren! O gie Nabuchodonozorl Niets doen neen's, zoolang als ze niet en kunnen, gelijk nen hond die op den band ligt. Wat hebben wij gezien in 79 En wat doen ze te Brussel, te Gent, t'Antwerpen, te Luik en elders waar zij meester zijn Den gods dienst beletten en vervolgen zooveel zij kunnen, hunne schoolmeesters weigeren zelfs van de ca- techismus in de school aan de kinderen te leeren, te Gent houden ze in Vooruit banket, in plaats van d'eerste communie in de kerk, en dat zijn uwe beste vrienden, die roepen geen God of 1 geene zielTe Lier is er ten nadeele van nen brouwer eene groote hoeveelheid kolen gesto len, en in de bureelen van het bestuur der Wa- gons-lits te Parijs is uit den brandkoffer eene som van 80 tot 100 duizend franks geschamme- teerd. 't Is ongelooflijk hoe 't Land van Aelst wekelijksch onze brave priesters aanrandt. Onzen bisschop staat aan 't hoofd. Mijnheer Pe trus beroept hem Och, als men t'huis eenen broeder zitten heeft die de hoogste geestelijke overheid onweerdig verklaart van het geestelijk kleed te dragen, die het moet uitspelen, dan en moet men met zijnen goeden raad en vermanin gen uit zijn huis niet gaan. Gij zegt dat uwen broeder in beroep is. Sedert wanneer Niemand en gelooft dat, de maatregel kwam van Romen, weet het, en met eerbied zeggen wij aan al onze geestelijken die gij verwijt Als u een lastertong benijdt, wil daarom niet klagen Het zijn de slechte vruchten niet waaraan de rupsen knagen, Dijnsdag morgend heeft op de middelland- j sche zee eene aanvaring plaats gehad tusschen j eenen franschen en italjaanschen stoomboot- 't i Was gekomen door den dikken smoor die belet te van elkander te zien. Door den schok is er brand ontctaan in den franschen stoomboot die gezonken is. De passagiers zijn kunnen gered worden, maar eenen is van schrik gestorven. Eene bank van Londen is in failliet ten gevolge van den oorlog. Be naaste weck. ontvan gen onze Lezer» kosteloos onzen pracli- tigen Plakalmanak. De Z. E. H. kanunnik De Ruyver, professor in het seminarie, is aangesteld als bestuurder van het genootschap der H. Familie. De E. H. Van de Velde, onderpastoor te Ophasselt, is on derpastoor benoemd te Eist, in vervanging van den E. H. Wauters, die om ziekelijkheid zijn Qntslag gegeven heeft. De E. H. Arents is on- derpast. ben. te Ophasselt. De E. H. Filliers is coadjutor benoemd te Steenhuyze-Wynhuyze. Vrouw Kruger, ïoo"schrijft eCfr Elïgelscirblad", is de huiselijkheid ia persooa. Ia haar uiterlijk, houdiag ea sprekea, is zij zoo eenvoudig als de vrouw van een pachter io Lincooliashire. Zij is ook even zuinig en matig. Haar maa heeft eene groote fortuiu dat hij dit kon bijeengarea heeft hij vooral te danken aan de vrouw, die bijna een halve eeuw lang voor hem heeft gezorgd en gespaard. Oom Paul is landbouwer, veehouder, soldaat, en president geweest, en in al de tijdperken van zijn afwisselende loopbaan heeft tante steeds on voorwaardelijk in haar man geloofd en hem een eerbiedige bewondering betoont, welke iets tref fends heeft. Paul Kruger is voor haar de grootste man die er leeft. De ieverige, eerzuchtige man vond een schat, toen hij het zachte blauwoogige meisje vroeg of zij zijn vrouw wilde worden, en zij, verlegen, met neergeslagen oogen, zegde Ik kan bakken, koken, naaien, schoonmakenen schuren, En nog altijd bakt, naait en schuurt de eerste vrouw van Transvaal. Als de president thuis is, kan men haar iederen morgen over een klein fornuis gebogen zien staan, om de koffie klaar te maken voor haren man In het koffiezetten heeft Tante Kruger haar gelijken niet en de president beweert, dat zij met minder koffie betere uitkomsten verkrijgt dan eenige andere huisvrouw in Transvaal. Als Jufvrouw Kruger haar vele huiselijke plichten heeft afgedaan, trekt zij een kleed van zwart alpaca aan en gaat in hare kleine huiska mer zitten en kousen stoppen. Elk kleed, dat zij draagt, is door haarzelve gemaakt. De vrouw van den president der Zuid- Afrikaansche Republiek heeft nooit meer dan drie klcederen tegelijk gehad, en nooit andere dan zwarte. Zij is ook tevreden met twee hoeden, welke zij, evenals de kleederen, zelve opmaakt. De hoed voor bijzondere gelegenheden, welke zij met den president naar de kerk gaat of bezoeken aflegt, is te Pretoria even bekend als oom Paul's hooge dorp. Een van hare vele goede karaktertrekken is hare liefde voor dieren. Zij keurt de mode van vogels of veeren dragen als hoofdversiersels zeer af en heeft zich nooit daaraan schuldig gemaakt. Toen er een standbeeld voor haren man zou worden opgericht en de beeldhouwer hare meening kwam vragen over de ontwerpen, verzocht zij be scheiden dat de bol van den hoogen hoed zou worden hol gelaten. Dan bleef daar als het regende, water in liggen, waarvan de vogeltjes konden drinken. Die wensch werd vervuld en nu kan men als het heeft geregend te Pretoria, eenen kleinen zwerm vogels om den hoed van Kruger's standbeeld zien fladderen, die uit de holte drinken en er zich in baden. 't Wintert aaklig; in heur woning heeft ze vuur, noch brood, noch licht Arme moeder, immer waakt zij bij de wieg van 't kranke wicht. 't Wintert aaklig... door de reten dringt de koude in guren stroom, winden schokken 't schamel huisken, wekken 't kindjen uit zijn droom Moeder, hoort ge ginds in 't duister stemmen als een lied zoo teêr is de dag reeds aangebroken moeder, 'k voel geen slaapzucht meer 1 Neen, mijn kind, 't is nog het uur niet, van ontwaken, slaap maar zacht, leg uw hoofdje nog wat neder tot de zon door 't venster lacht. Moeder, 't is als ik een kind'ken, dat mij toespreekt.hoort ge 't nu 1 luistert..., 't wil mij op zijn wieken mededragen... ver van u. Lang luistert de arme moeder naar de stem die 't wichtje riep, lichtte op^kind^aLDeeuwi^lie^^ 't Wintert aakligin heur woning heeft ze vuur, noch brood, noch licht I waarom zijt gij, Moeder, ook niet ingeslapen met uw wicht A. zegt tot B. geef mij een van uwe schapen, dan heb ik er dubbel zooveel als gij. Neen, zegt B., geef gij mij een van de uwe, dan hebben wij er evenveel, Hoeveel schapen bad A. Hoeveel bad er B. A. bad er 7 B. bad er 5. Opgelost door Louiza De Vuyst, Ophasselt. Proficiat woordiger beeft in de Kamerzitting van 23 December 11., de volgende vragen aan den heer Minister van Spoorwegen gesteld 1° Wanneer de arbeiders aan wegen en werken te Geerardsbergen, Viane, Moerbeke en andere omliggende plaats en uitzonderlijk dezelfde werken ver richten als dezelfde arbeiders in Hene gauw, krijgen zij een gelijk loon. Waarom is, buiten die uitzonderlijke gevallen, het loon dor werklieden van Geerardsbergen en omstreken lager dan dit van de arbeiders in Henegauw 2° Om welke redeneu is het loon van de gewezen werklieden der Maatschap pij Henegauw-Vlaanderen, die sedert 30 jaren in dienst van 't spoorwegbe- stuur zijn, nagenoeg een derde lager dan 't loon van de werklieden die, van in 't begin, een dergelijken arbeid verrich ten in Staatsdienst V Is 't niet billijk hun, voor 't bepalen van bun loon, de jaren aan te rekenen, die zij, vóór 1868, in den dienst der maatschappij Henegauw-Vlaanderen doorbrachten Op dinsdag 16 Januari aanst., zal op deze vragen geantwoord worden. Dat is, dunkt ons, beter de belangen der werklieden ter harte nemen, dan meetingskens in den osbroek te geven en strijdpenningen op te strijken. Onze vertegenwoordigers bewijzen den arbeider met iadendat ze beet innig toegenegen zijn en zijn lot verbe teren willen, met krachtige en radikale middelen. De groene charlatans, integendeel, schermen met Z. H. de Paus, (die ben afkeurt) zwaaien met de Encycliek, (die ze moedwillig verdraaien of niet begrijpen) bitsen bet Volk met schoone woorden tot misnoegdheid aan, maar doen niets, hoegenaamd niets I Woor den, zooveel ge wilt, maar 't is ook al 1

De Volksstem | 1899 | | pagina 1