MOBILISATIE toxin SMfIMcifiTIUS VAN HET LEGEll JLoopende Nieuws. Over de 20e Eeuw. Hebt gij sterfgevallen Voor Concerts en fees- Drijft gij handel, en Filosofie. STADSBERICHTEIV. Katholieke Trompettersclub. Kunst en Wetenschap. Bericht aan de Wielrijders OPTELLING DER PAARDEN EN RIJTUIGEN M.-L. GHEERAERDTS. BEHEim Bl08ta08d8 Aan de dooven - Eene r!jkc Jar w.oU? fVekelijksche Markten. van een hefboom op den schedel dat hij achterover tuimelt. Ik zie dat hij gaat vertrappeld worden en red hem met be hulp van Frans Heyvaert uit de herrie. Ik weet nog niet hoe wij uit dien brand geraakt ziju, doch stellig is 't dat wij op een zeker oogenblik tusschen de kolfsla gen en sabelhouwen in ons weer tegen de wallen bevonden. Al wat ik mij herinner is, dat ik kapitein Van Ganzen voorbij heb zien rennen als in eene schemering, terwijl ik het zeer druk had met een Franschen soldaat die mij achtervolgde. Van Ganzen zwaaide met den hoed op den punt van zijnen degen en achter hem, in een oorverdoovend gejubbel, trokken een vijftigtal jongens een stuk kanon langs de holling voort. We zagen er uit als slachters, de punt mijner bajonet was bot gesteken. Slechts later heb ik begrepen waarom de fransche ruiterij ons den aftocht niet van eersten af heeft afgesloten. Eelen be stookte den berg langs achter de jagers hadden daar reeds de handen vol. Doch men moet nooit te vroeg victorie kraai en, zooals het einde van den slag het uitwees. De kanonnen waren ergens in eene dood lage blijven steken. Om de jongens door zijn voorbeeld aan te wakkeren steeg Van Gansen af van zijn peerd en hielp de stukken voortstuwen. Terwijl hij daar aan bezig is, gaat er een losse scheut af met het ongelukkig gevolg dat de kapitein aan de onderlip getrof fen wordt, zoodat aangezicht en borst weldra één bloed zijn. Heyvaert heeft altijd houden staan dat het schot van een der onzen kwam, wiens geweer, onder 't bukken, tusschen zijue beenen was verward geraakt. Als een loopend vuurtje ging de maar uit van rij tot rij dat Van Gansen gekwetst en gedood was. Eene hagelbui van duizend bommen tegelijk hadde min der kwaad aangericht in ons midden dan dit valsch bericht. Oogenhlikkelijk, alsof zij de lucbt geroken hadden van bet- gene er ouder ons omging, kwamen de Franschen in dichte zwermen terug toegestormd. Er was iets iu mij dat mij zei, dat wij ditmaal den slag ver liezen zouden. Kapitein Heyvaert had wel te briescheu en te schreeuwen maar houdt dan toch voet bij stuk! wij deins den achteruit. Doodbedroefd keerde Frans Heyvaert zich naar mij om, die intusschen was toegesneld. 't Is uit, zei bij heel zacht... De slag is verloren Voor 't oogenblik moeten wij slechts zorgen dat de Franschen niet met ons mede door de poorten sluipen. In allerhaast kruiste men eene draagberrie samen bij mid del van vier geweren, waarop Van Gansen werd neergelegd en naar de stad gevlucht. Een honderdtal jonge boeren van de koenste hadden zich rondom Heyvaert geschaard om den aftocht te dekken. Tal rijke jagers fladderden rondom ons, terwijl wij in goede orde den wegnaar de stad insloegen. Wij losten geen geweerscho ten meer doch kwamen de ruiters ons te naar, toen bleven we staan. Kapitein Heyvaert trok den degen en allen gaven vuur tegelijk. Die beweging had het dubbel voordeel dat zij den vijand belette van ons al te nabij te bespringen, en het leger den tijd gaf achter de vestingen een goed heenkomen te zoeken. (Wordt voortgezet.) Op Kerstdag was er van weerskanten stilstand van wa pens in den Afrik ze spreken van een groot scheepskanon dat zou bij de engelschen gesprongen zijn, van eene ziekte onder de peerden, van cholera onder de belegerden van Mafeking en nog van ne geheelen anderen reesem oorlogs klodden, vodden, miseries, ongelukken, malheuren, ram pen, ongevallen, misdaden, kneuzingen, breuken en andere erembodegemsche wederwaardigheden. De policie van Brussel heeft in drij logisthuizen ne radzia gedaan en tien landloopers en oud veroordeelden aangehouden. Woens dag avond ruzie in een huishouden tusschen man en vrouw, ze woonden pertan nog in de Goudstraat te Brussel. De man gaat bij nen drogist om eene flesch laudanum. Hij drinkt ze gansch uit om zich te vergeven, maar 't vergift in al te groote hoeveelheid genomen, had geen uitwerksel, zij ne maag is toch verbrand en zijnen toestand is erg. Wij kunnen ons wel aan de eenzaamheid gewennen, maar, wij moeten ons wachten om de gewoonte van alleen te zijn te overtreden. Wanneer wij eenmaal twee of drie gezichten aan onzen heerd hebben zien zitten, of uit het venster op het lachende zonlicht hebben zien staren, dan nemen zij bij hun vertrek, den gloed mede van onzen haard en den zonnestraal van onze glasruiten Verre zwemmen Hooge klemmen, Stout op 't ijs Is ook niet wijs Met de winter hoort men veel van stelen, de dieven operee ren om zich te verwarmen. Over twee dagen, rond één uur 's nachts, nen herbergier van St-GlllSs hoort lawijt in zij nen gang beneen. Hij gaat zien meê ne revolver. Hij vond daar ne kerel die bezig was met eene deur open te breken. De schelm wilde de vlucht nemen, maar den herbergier hieid hem in bedwang met zijnen revolver. Middelerwijl ging er iemand om de policie en den dief wierd meegedaan. Men vond in zijn bezit ne reesem valsche sleutels, 't was nen oudveroordeelde. Het Bureel van Weldadigheid van Rousselaere komt eene menschlievende beslissing te ne men, ter oorzaak der bittere koude Het zal eenen buiten gewonen uitdeel doen van 15,000 kilos houillekolen, onder de behoeftigen der stad. Stil, zacht en mild, een gouden schild. Wij vernemen uit officieële bron dat er, in 't mi nisterie van justitie, een wetsontwerp ter studie is gebracht, om de notarissen, op straf van afstelling te verbieden van gelden nog in depot te nemen. Middel om niet te liegen. Doe als ik, en lieg nietzei zekere student. Ik heb twee portemonnaies. De eerste heb ik gedoopt Pieter en Pau- wel de tweede de gansche wereld. Vraagt mij nu een gezel geld ter leen, dan haal ik mijn tweede portemon- naie uit en zeg, dat ik geen cent in de gansche wereld bezit en dat wanneer ik geld noodig heb, ik zelf dit eerst bij Pieter en Pauwel moet gaan leenen. Zoo lieg ik niet, blijf goede vrienden en behoud mijn geld. M. Flamant is burgemeester der stad Gecsbargen benoemd, en M. Ed. De Cock, tot burgemeester der stad Mechelca. Dinsdag heeft men te Zwijndrecht aan het vlaamsch hoofd, op den kant der schelde, het lijk gevonden van een onbekend man, schijnende rond de 30 jaar oud, en te St-Nikolaa» is een gekende bedelaar, V. Suy, wo nende op Hoogkameren-Hazcndnns, verleden week ten gevolge der on dergane ontbeeringen gestorven. De ongelukkige had geen bed en sliep op een bussel strooi. Eenige dagen voor zijne dood verzocht hij de vrouw die hem verzorgde, eene beurs, die in een bussel strooi op den zolder vorborgen was, aan zijne zuster te overhandigen. Die beurs bevatte 800 fr. en in een oud kaske vond men nog eene som van 400 fr. 1 Wanneer begint ze? Wij hebben daarover reeds geschreven en nog zijn er menschen, en hier alleen niet zoo als men verder zien zal, die een valsch gedacht behouden. Bij het begin der christene tijdre kening, was de eerste dag natuurlijk de eerste van het eerste jaar en dit laatste was, van zijnen eersten dag tot aan zijnen laatsten, 'tjaar I zoo ook was het voor het tweede jaar en zoo voort tot het honderste jaar, dat van zijnen eersten dag tot zijnen laatsten medebegrepen 't jaar 100 was. De eerste eeuw was verleden. De eerste eeuw bevat dus het tijd stip van den eersten dag van 't jaar I tot den laatsten dag van 'tjaar 100, dus de i8te eeuw. Zoo ook van den 1" van 'tjaar één tot den laatsten medebegrepen van 't jaar 200, dus de 2® eeuw en zoo van eeuw tot eeuw voorttellende komt men tot het gevolg dat het tijdperk van den 1 dag (1 Januari) van 't jaar 1801 tot den laatsten (31 December) van 1900 de XIX0 eeuw uitmaakt dus, zal de XX0 eeuw beginnen met 1 Januari 1901 en niet den 1 Januari 1900 zooals de Bondraad van Berlin het op 14 December laatstleden be sloten heeft. Om daar te geraken moet het zijn dat die Duitschen eene bijzondere tijdrekening aannemen be ginnende een jaar vóór de christene tijdrekening, ofwel dat eene der 19 verledene eeuwen maar 99 jaren telt. Nog een klein bewijs als men geld te tellen heeft, 100 frank bijvoor beeld, 't en is maar als de honderdste frank meêgeteld is dat de 100 frank volledig zijn, en moest men 2000 fr. tellen, 'ten is ook maar met den ne gentienhonderdsten frank dat er 19 maal honderd frank volledig zijn en het twintigste honderd en begint maar met 1901. Zoo ook met jaren en eeu wen. Le Bureau des Longitudesvan Pa rijs, de algemeen erkende overheid in zake van tijdrekening, kondigt het volgende bericht af in zijn jaarboek De XIXe eeuw zal eindigen den 31 December 1900 de XXe eeuw zal be ginnen den 1 Januari 1901.» De vraag is dus voor goed opgelost. in uwe familie, wendt u voor het drukwerk ten bureele dezer. Ge zult er eeuekeus vinden van 200 verschilligeschoone en goedkoo- pe doodbceldekens,doodbrieven en rouwoinslagen. ten drukt men er afflchen in al le kleuren, programma» en in- koonikaarten. begeert gij schoone fakturen, a- dreskaarten of enveloppen, be geeft u ter drukkerij dezer. Bij dit nummer is als bijvoegsel onze plakalmanak 1900. Op den trein. Reiziger. Waarom gaat den trein zoo traag vandaag Garde-convoi. Ja, ziet ge, wij hebben in den goederenwagon 3 man den kreeften, en die werken zoo hard achteruit als wij vooruit. Reiziger. Waarom keert ge dan de manden niet om Ik dacht dat het sooneel slimmer was. per- Grenzen der opoffering. Voor den man, dien zij bemint, verdraagt de vrouw alle lijden, ja, zelfs den dood alleen zal hij nooit van haar verkrijgen dat zij in den zomer haren winterhoed draagt. Tantje Perpetua, die liefhebber was van een potje kaffé, en haar maag ge heel zwart gedronken had, lag onlangs ziek te bed en vroeg aan den doktoor Mijnheer, kan ne mensch sterven van de koffie Wel zeker, antwoordde de dok toor, 'k heb eens een baal van die waar op iemands hoofd zien vallen, en hij was op den slag dood. Een bediende van 't Ministerie, die pas op een nieuw kwartier woont, wordt door de huisvrouw 's morgens den kof fie gebracht. Hemel, moedertje, ik drink'smor- gens nooit koffie anders kan ik op het bureel geen oog toedoen. Een wielrijder stopt voor eene af spanning op den buiten, en daar komt ne man opendoen. Wie is hier baas vraagt de velo- cipedist. Ik, antwoordt de man, want mijn vrouw is over drij weken gestorven. Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Bonner, in de Bis schopstraat. Zondag aanst. Ste Ceciliafeest. Om 10 3/4, optocht met muziek naar de Sint Martenskerk, alwaar, na de elfurenmis, de volgende muziek stukken zullen uitgevoerd worden 1. Souvenir de Bretagne,openingstuk. V. Rogghé. 2. Les Landers, fantazij. De Sailly. Het jaarlijksch banket, om 2 uren stipt nam., ten lokale, bij M. Frans Tack. Maandag, 8 Januari, om 8 uren, gelezene mis, in de kapel der Werf, ter intentie der afgestor vene Leden.'s Avonds, vergadering ten lokale, bij M. Tack, Chipka, rechtover Loekedoe daarna uitstap bij de vrienden. De eereleden worden vriendelijk verzocht, het korps ter Hoofdkerk te vergezellen, alsook deel te nemen aan de Mis en den Uitstap van 's maandags. Wij zijn gelukkig, aan onze Lezers hier het portret te kunnen mededeelen van Mijnheer EMIEL VAN DE MEERSSCHE, de overtuigde en kloeke Katholiek, de Eerevoor zitter van den Trompettersclub, aan wien den bloei en den vooruitgang dezer Maatschappij te danken is. De katholieke partij en de arbeiden de klas van Aalst begroeten in M. Van de Meers- sche eenen hunner warmste voorstaanders zijne geliefkoosde plaats is in 't midden van 't werk volk, daarom hebben allen hem liefzijn om gang is rondborstig, zijn hart medelijdend voor den behoettige, daarom telt hij niets dan vrien den. Zijne linkerhand weet nooit wat de rechter geeftde Goede Zaak verdedigende onder de lei ding en gehoorzaamheid onzer Geestelijke over heid, is hij een Volksvriend in den vollen zin van 't woord. De Katholieke Partij is aan M. Van de Meerssche veel verschuldigdhij is eenen harer beste werkers, en velen mogen aan hem een voorbeeld nemen. Op tweeden Kerstdag werd ten lokale Den Biekorf eene nieuwe maatschappij van Oud leerlingen en leerlingen der Koninklijke Akade- mie van Aalst bepaald gesticht. Meer dan 60 leden lieten zich inschrijven, en uit alle omlig gende gemeenten ontvingen wij bijtredingen van oud- en huidige leerlingen der Teekenschool. Nadat de heer Leo Corten, bestuurlid der Academie, het nut der maatschappij had doen uitschijnen, schetste de heer Isabi, leeraar van schilderkunst aan onze teekenschool, op mees terlijke wijze hoe de volharding in de studie en het verder ontwikkelen van de opgedane kennis sen en van het kunstgevoel onontbeerlijk zijn om den ambachtsman op de hoogte te houden van den vooruitgang aller nijverheidstakken. Zulks is ook het doel onzer maatschappij de ambachtslieden toelaten zich verder te ontwik kelen in het teekenen, hun de liefde tot de Kunst inplanten, hun in staat stellen beter de werken uit te voeren, welke hun toevertrouwd worden, hun hooger brengen als een gewoon werkman en hun ontrukken aan den ouden slenter ziedaar wat wij beoogen. Om dit doel te bereiken, doet de Maatschap pij Kunst en Wetenschap eenen oproep tot alle Kunstvrienden aldus aangemoedigd, zullen de ambachtslieden op korten tijd aan onze bevol king het bewijs leveren dat men zoo wel hier als elders de Kunst naar waarde weet te schatten en onze ambachtslieden ook op dit gebied voor niemand hoeven te wij keu. HET V00RL00PIG BESTUUR De schrijver, De voorzitter, De hulpschrijver, Corten Leo. De Stobbeleir Achille. Thybaert Arthur. De ondervoorzitters, De Somer Jan, Peynsaert Frans. De schatbewaarder Parewyck Emiel, De bestuurleden De Neef Jan Isabi Achille Speec- kaert Edward Van Cauwenbergh Joseph Vermoesen Ju- docus Van Neck Petrus Van Sande Alfons Vermeiren Achille Wauters Jan. P. S.Men kan zich laten inschrijven ten lokale der Maatschappij In den Biekorf, bij den heer Alfons Van den Eynde, aan de St MartinuskerK. tCfn.)fn>nvoI Zondag 11. overleed in onze ÖICI l^CVtil,- stad Jufvrouw Maria The- resia VAN DE MEERSSCHE, dochter van Constan- tinus en van Adriana Van de Meerssche, alhier geboren op 20 Maart 1841. Aan de geachte Familie ons rouwbeklach. De plechtige lijkdienst en begrafenis heeft verleden don derdag plaatsgehad.Op woensdag 10 Januari zal ter la fenis harer Ziel een tweeden dienst plaats hebben in St Jo- zefskerk, om 8 uren een derden dienst, op maandag 15 Ja nuari, om 8 uren, inSt Martenskerk. R. I. P. VRAAGT OVERAL HET X-.EXJVEISrSBIEH der guustig gekende Brouwerij irnntt Br uwé, AALST. Daar het nieuw reglement iedere wielrijder verplicht, zich te voorzien van eene REM (frein), roep ik uwe aandacht op een soort van frein, ten mijnent verkrijgbaar aan slechts 4,50 fr. Dezelfde is onzichtbaar, kan op ieder systeem van machien geplaatst worden en voldoet aan alle vereischten der Wet. L. Van Ilavcp-De Wilde, mécanicien, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. Stad Aelst. G00 beninnnde in deze Hind. Be Burgemeester der stad Aelst Iu uitvoering van het artikel 130 van het Ko- niuklijk Besluit van 31 December 1889 en inge volge den brief van den heer Bevelhebber van het Distrikt militair van Dendermonde, in dato 22 de zer maand, breugt ter kennis zijner onderhooi igeu, dat de Commissie, gelast met de optelling der Baarden en Rijtuigen bestaande in deze stad, liare werkingen zal beginnen den Maandag 15. Dijns- dag 16, Woensdag 17 en Zaterdag 20 voor do stad Aelst, d<-n Donderdag 18 en Vrijdag 19 voor bet gehucht Mijlbeek, en den Maandag 22 en Dijns- dag 23 Januari 1900 voor de. gehuchten Schnar- heok en Si- Job en desnoods do volgende dagen, telkens'len 8 uren 's morgens. Men wordt verzocht zijne PAARDEK en RIJ TUIGEN ten huize te houden, de dagen bepaald voor de optelling. De burgers worden tcrzelfdertijd verwittigd dat het onderzoek en de rangschikking der Paarden en Rijtuigen alleenlijk in algemeen belang geschie den en dat deze formaliteiten geene beperking stellen aan de rechten dor eigenaars of aan de transactiën die de Baarden en Rijtuigen kunnen ondergaan. Aldus afgekondigd en aangeplakt te Aelst, den 28 December 1899. DE BURGEMEESTER, VOLLEDIGE Eenlg bijzonder veroorloofd middel. - - Voor inlichtingen, i cl. Ie be»i .gen bij MlDBTERS Tan LIEFDE, 105, Rue St-Dominlque.ParlJa, flülNET, Apoteker-Chimist, tPassage Saulnler, Parijs. Algemeen Depot ch. drl acrt:. Bmxdiea in alle apotekkn. Vlugschrift Franco. Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade. Men vraagt oen leerjoagen voor de pas- tij bakkerij. Zich te be vragen ten Bureele dezer. genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersbury, London, W. AALST, 30 Dcc. 1899. rarwe fr. 19,50 a 00,00 Masteluin 14 00 a 00,00 Rogge 13,50 a 00,00 Garst 00,— k 00,00 Haver, per 100 kilos 17,50 a 00,00 Spelt 00,00 i 0,00 Aardappelen roodedelOO k. 0,00 a 0,00 Aardappelen geele nieuwe 5,00 a 5,25 Boter de 3 kilos 7,21 a 8,64 Fiers de 25 3,60 a 3,'cO vGas, per 3 kil. 3,60 a 4,50 Viggenen, per stuk fr. 18,00 k 22,00 Ajuin, 100 kilos, volg. kw. 00,00 a 00,00 Hopmarkt. 000 balen nieuw gewas, l0 KWALITEIT, fr. 000 a 000 0 Balen 00 k 000 frs. BOTERMARKT. Zaterdag werden 637 klon ten boter ter markt gebracht, wegende te sa men ongeveer 5096 kiles Antwerpen. Alle dijnsdagen. Pry zen der bloem. Tarwebloem inland. N* 0 20,50 a 20 50 Tarwebloem inl. N* 00 21,50 a 21*50 Roggebloem inlandsche 26,03 a 00,00.' Ninove. Alle dijnsdagen. Tarwe 100kil. IC,00 a 16,50 Rogge 14,00 a 15 50 Haver 17,00 a (7,50 Aardappelen 5,00 a 5 50 Boter de kilo 2,50 a 3,00 fliers de 25 3^00 a 3'20 Geeraardsbergen. Alle maandagen. Tarwe 100 kil 19,a 19,00 Masteluin 17.00 a 17 00 Rogge 15,00 a 15,00 Haver 19,00 a 19*03 Boonen 17,00 a 17,00Aardappelen 5,00 a 5*00 Koolzaad hec. 00,00 a 00,00 Boter de kil. 2 69 a 2*81 Eiers per 25 3,00 a 3,50 Ruw vlas l kilo 0,92 a o'oo Lijnzaad 23,— a 23,— Sottegem. Alle dynsdagon. Tarwe 100 k. 16,00 a 17,00 Masteluin 15 00 a 00 Rogge 13,50 a 14,00 Haver 17*00 a 18*00 Boter de kilo 2.80 a 0,00 Eiers de 25 2*50 a 5»'«^n Biggen 00,00 a 00,00 Dendermonde. Alle maandagen. Lijnolie 50.00 Bruine koolzaadolie Gez. koolzaadolie 58.00 Inl. lijnkoeken 11,50 Raapkoeken 00,00 Ravisonkoeken Koolzaadkoeken Raapkoeken Jamba Assche - Alle dijnsdagen. 51,50 19,50 00,00 09,25 Tarwe 100 kil. 16,00 a 16,25 Rogge 14,00 a 15,00 Haver 16,00 a 17,50Aardappelen 0,0o a 0 00 Boter de kilo 2,34 a 2,70Eiers per 25 2,00 a 2*50 Viggen 't stuk 22,00 a 24,00 Aiekenen id. 2.00 a Z,öO Konynenid, 2,00 a 3,00 Hesp per kil. 0,00 a 0,00 Hop 50 kfi, 45,00 a 000,00

De Volksstem | 1900 | | pagina 3