HIER EN DAAR. VALLING, BRÖNCIlïET Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Itliuniatick. Hebt gij sterfgevallen Voor Concerts en fees- Drijft gij handel, en Van buiten geleerd. OORLOGNIEUWS. Veemarkten. ONZE JONGENS VAN 1798 De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. in awe familie, wendt a tooi* liet drukwerk ten bnreele dezer. Ge zult er eenckeus vinden van 200 verschillige schoone en goedkoo- pe doodbccldekens,doodbricven en ronwomslagen. ten drukt men er aflïchen in al le kleuren, ppogrammas en in- koomkaarteu. begeert gij schoone fakturen, a- drcskaartcüi of enveloppen, be geeft u ter drukkerij dezer. Nolleke, een boerenjongen van 't land van Aalst, moest voor den eers ten keer, in plaats van zijnen vader, naar de stad ter markt gaan. Luistert wel., zei de vader, en ont houd goed wat gij moet zeggen. Eerst (zei de man) zal men u vragen wie gij zijt, en gij zult antwoorden De oudste jongen van Lange Wannes Goed, zei Nolleke. Dan zal men u vragen waarmee gij naar de markt gekomen zijt, en daarop zult ge antwoorden Met een koppel kiekens. Daarna zal men u geld bieden en gij zult antwoorden Dat is niet ge noeg, doet er nog zooveel bij. Goed, zei Nolleke, ik zal het ont houden. En daarmee naar de markt. Aan de stad gekomen, zag Nolleke daar twee poortbedienden staan die hem vroegen Jongen, wat hebt ge daar in uwen korf? Het oudste zoontje van Langen Wannes, zei Nolleke. Met wie houdt gij hier den zot Met een koppel kiekens. Wacht een oogenbliü, zei een der bedienden, ik zal u een dozijn oorvegen geven. Dat is niet genoeg, antwoordde Nolleke, doet er nog zooveel bij. Het jaar 00. Het postbestuur beeft besloten het jaartal 1900 aan te duiden bij middel van twee nullen. De zegels van dagteekening op de brieven zullen bijvoorbeeld den 5 Januari 1900 aanduiden op de volgende wijze 5-1-00. De bloem van dubbele zéro is de beste zal dat ook met 't jaar 00 't ge val zijn In de steengroeven. Het Syn- dikaat van de eigenaars der steengroe ven van Zinnik heeft besloten van af 1 Januari 1900 een opslag van 10 t. h. te verleenenaan al zijne werklieden. Dat maakt eene meedere uitgaaf van onge veer 300,000 fr. 's jaars. nieuwjaar Op 1 en 2 Januari hebben de brusselsche briefdragers 714,000 visictkaarten besteld in twee dagen werden uit Brussel en de voor steden alleen 630,000 kaartjes naar de provincie gezonden. Liberalen en christenc demo craten. La Cronique raadt de libe ralen aan, de christene demokraten niet te bestrijden in de aanstaande kiezing, daar elke zetel, door hen behaald, toch een zetel is aan de katholieken afgeno men, en liberalen, socialisten en chris tene demokraten geen aader doel heb ben dan de katholieke regeering omver te werpen. En zoo is het ook. .v van alle landen, zelfs de meest gewone, voor priesterlijke roe- pingen van arme kinderen. Kostbare godsdienstige a gedenkenissen in ver- posoe- wisseling gegeven* gels aan bet uhich- WERK VAR eftfn °i BETHLEHEM Montzen-Horesnet (Lui*), ofaan Juffer Blancquaert 'Vêvö te CortenBergh (Brabant). DENDERMONDE. Een 13 jarige knaap van Sint-Gilles, Moens genaamd, die in de statie zijn vader een wagon pulp hielp lossen, werd tusschen de buffers de borst verpletterd zijn toestand is wanhopig. ■Vl [TEREN. M. Loff, zoon, is vrijdag mor gein! in het gasthuis" te Gent, waar bij verzorgd werd overleden. De kogel had de longen doorboord. Het slachtoffer was nauwlijks 20 jaar. Donderdag morgend zijn de genaamden Famelier Floiimoud en Penne Raymond zich ter beschik- king gaan stellen van de policie. Het parket dat donderdag weer ter plaats is geweest, beeft een aanhoudingsbevel tegen ben afgeleverd en ze zijn naar Dendermonde overgebracht. Een der aangehoudenen voor de jammerlijke gebeurtenissen op de winterfoor, is terug in vrij- heid gesteld. NINOVE.Zekere vrouw D., 30 jaar oud, wo nende Savooistraatje, scheen sedert den dood van baar kind niet wel meer bij haar verstand. Don derdag poogde zij zich te verdrinken in eene beek achter hare woning, doch zij werd gered. Vrijdag morgend vond men haar opgehangen. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Biomcnij J'ïwm» Uruicé, AALST. SI XT-NIKLAAS. Drie gewezen straatvagers, oudveroordeeldcn, die met Nieuwjaar zich uitga ven voor stadsbedienden en bij de burgers veel geluk en zegen gingen wenschen, werden voor aftruggelarij aangehouden. NAZARETH. Donderdag is het huis van E. De Maertelaere (wijk Turkijen), ten gronde afge brand. De schade die 2000 trank beloopt, is door verzekering gedekt. SLEYDINGE. Maandag avond werden, ten gevolge der hevige woelingen van zaterdag avond, elf werkstakers aangehouden. De gemoederen ge raakten maandag nog meer opgewonden toen de werkstakers vernamen dat eene nieuwe ploeg aan geworven was om dinsdag morgend het werk te beginnen. Het parket is maandag namiddag te Sleydinge afgestapt. In de gemeente werden gansch den dag de patroeljeerende gendarmen door de werkstakers uitgejouwd. De gendarmen waren in getal, daar de prokureur des konings zich door achttien gendar men, onder de bevelen van een luitenant, had doen vergezellen. De aangehouden werkstakers werden 's avonds ten 7 ure naar het gevang van Gent overgebracht. De gendarmen hebben moeten chargeeren om de statieplaats te ontruimen en de aangehoudenen naar de statie te brengen. Diie aanhoudingsmandaten werden afgeleverd tegen werkstakers die voor het parket niet verschenen zijn. De vrouw van een aangehoudene ging zoo hevig te werk dat men haar naar 't kommissariaat heeft moeten brengen VIELSALM. Verscheidene jachthonden van M. Gaston de Siuccy gaven sinds eenige dagen de eerste kenteekens der razernij. Een veeaarts werd ontboden en verklaarde dat hij niets kon doen om de honden te genezen. M. de Sincey heeft zijne 80 jachthonden laten afmaken uit vrees dat de razend herkende dieren nog andere honden zouden bijten. Dank, duizcudmaal dank, uwen raad was goed. Dank aan eene doos uwer Walthery pastillen, ben ik genezen van mijnen hoest en keelpijnen, waarvan ik gedurende 2 maanden geleden heb. Wil mij zeven doozen zenden voor vriendin nen. El. Caisset, Leermeesteres, te Brussel. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apothekeu. AÜDENAARDE. Donderdag morgend tus schen 2 en 3 ure, werd L. Droesbecque, brouwer, een brandreuk gewaar hij stond op en bestatigde dat zijne brouwerij in brand stond. Hij gaf bet alarm en de pompiers snelden spoedig toe, doch zij konden nog enkel bet woonhuis en naburige gebou wen voor het vuur vrijwaren. Van de brouwerij blijven slechts de verkoolde muren over. STEKENE. Donderdag avond werd in de velden der kleine Huycke een persoou van Lokeren brutaal aangerand. De man, zeelverkooper en ban delaar in karrevet, keerde langs daar naar de Zeshoek, waar bij gewoonlijk bij pachter Coppens logeert. Op slechts een vijftal minuten van zijn logement vielen onverwachts 3 onbekende schur ken hem te lijf, zijn geld eischende. Een der boosdoeners dreigde hem met een broodmes, zoo dat hij ten behoud van zijn leven alles overhandigde wat hij bij zich had, rond de 130 fr. NINOVEDonderdag morgend rond 11 uren wilde alhier in de statie zekere Louis Dutilleu, schrijnwerker van den ijzerenweg, van een trein springen hij viel en werd in stukken gereden. Men moest de stukken met eene schup opscheppen. Het slachtoffer woonde te Edinghen hij was vader van vier kinderen. BORGLOON. Met de laatste gemeen tekie- zingen streden de katholieken met een onvolledige lijst een der kandidaten werd met volstrekte meerderheid gekozen, de andere kwam er door dank aan het quorum, daar twee der liberale kandidaten de volstrekte meerderheid niet bekwa men. Het bureel riep 3 liberalen en 1 katholiek als gekozen uit. De bestendige deputatie heeft nu dit besluit verbroken en twee katholieke en twee liberalen gekozen verklaard. EDINGHEN. De liberale gemeenteraad heeft tot schepene benoemd M. Van den Branden, die onlangs door de boetstraffelijke rechtbank van Bergen veroordeeld werd voor beleedigingen jegens M. den minister Schollaert, toen deze het oud heidkundig kongres te Edinghen kwam bijwonen. ARLONIn den nacht tusschen 1 en 2 j anuari gebeurde er eene misdaad in het dorp Baruich, Jan Haffner, een leuder, woonde met zekere The- resia Leisen. De vrouw werd onophoudend mis handeld. In gemelden nacht bracht hij haar uren lang messteken toe. Rond 3 uren's morgeus ging Haffner aan de geburen zeggen dat de vrouw op sterven lag. Toen men binnenkwam was zij reeds dood. Haffner werd door de gendarmerie van Arlon aangehouden. De wetsdoktoors vonden op het lijk ruim 150 wonden. Haffner, die loochende, heeft zich in de cel van het gevang opgehangen. Op nieuwjaar hebben de Boers op Ladysmith geschoten met houwitzers vol lekkernij. D'ander week zijn wedrom te Southamton 4600 officiers en soldaten van de 7d0 legerafdeeling naar Afrika ver trokken. Tegenwoordig moet de marechai Ro berts die 't bevel gaat voeren over 't engelsch leger, in Afrika toegekomen zijn. Op den doortocht met hetxeeschip Dunotstar Castle, kwam hij zelden op bet dek. Hij kwam alleenlijk te voorschijn als zijne zes peerden gevoederd werden. Hij bracht zijnen tijd over alleen of met eenige adjudanten, verdiept inde studie van ontelbare landkaarten. Uit eer bied voor den rouw van lord Roberts, wiens zoon over drij weken te Colenso gesneuveld is, werd er aan boord van het schip geen muziek gespeeld of niet gedanst. Eene bendo van 400 uitgehonger de Zoulous heeft te Pietermaritsburg een magazijn geplunderd dat 120 zakken meel bevatte. Kolo nel Baden Powell hoeft eenen uitval gedaan tegen de Boers om ze van voor Ladysmith te krijgen, maar de poging is niet gelukt. De verschansing der Boeren was oninneembaar. Het schijnt ook dat kononel Baden Powell eene nota gestuurd heeft aan de bevelhebbers der Boeren die Mafeking be legeren, en bun genade beloofd had indien zij het beleg hieven. De Boeren hebben geantwoord Wij hebben met verontweerdiging uwe belachelijke meedeeling ontvangen. Wij verwachtten ons aan zulke boodschap niet van wege een wel opgevoed man. Wij zijn ongeduldig om u gevangen te nemen. Kom spoedig buiten. De slag van Modderrivier. In Engeland komen er nu talrijke brieven toe van soldaten die aan den slag van Modderrivier deelge nomen hebben. Allen bevestigen dat het gevecht allerverschrikkelijkst was. Er waren daar, ver telde een soldaat van de Royal Engineers, 10,000 engelschen op een der oevers van de rivier, 20,000 Boeren op den overkant. De kanons der Boeren vaagden de vlakte glad. De eerste schoten werden ten 5 ure 's morgends gelost en 't geweervuur hield voor den nacht niet op. In den morgend, na drie uron lang plat in het gras gelegen te hebben, kregen wij bevel naar de rivier te loopen om de Highlanders te steunen die de allereerste rangen vormden. Daar was het tooneel ijselijk op eene uitgestrektheid van minst duizend meters kon men engelsche soldaten zien die poogden de rivier over te zwemmen. Verscheidene honderde hoofden sta ken boven het water uit. Doch de Boeren, die de naburige hoogten bezetten, schoten zoo juist dat elke kogel een schedel trof. De lijken dreven met dozijnen weg, versperden den waterloop en belem merden de zwemmers, waarvan er verscheidenen verdronken. Voorzeker overdreef lord Methuen niet toen hij 's anderdaags, terwijl hij de overle venden gelukwenschte, zegde dat het een verschrik kelijke dag was. Een fransch vrijwilliger. Een neef van generaal Charette, de zoon van Louis de Charette, bevelhebber van de verkenders der pau selijke zouaven, wordt in het Boerenkamp voor Ladysmith verwacht. Hij was wachtmeester in de fransche ruiterij, maar heeft zijn ontslag gegeven om de Boeren te gaan helpen. Hij is op 19 decem ber naar Transvaal getrokken. De jonge onder officier is een der grootste en krijgshaftigste mannen van Frankrijk hij meet 5 voet 6 duim. Bloed cn huidziekten. - Dank aan de werkingen op de gal de slymen en de vochten des lichaams, is de zuiverende pil van D* W althery een onfeilbaar geneesmiddel tegen puisten, dauw wormen, roode vlekken, jeukingen, enz enz. Dépots te Aalst MM. Callebaut, DeValcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken. 94 ossen 118 koeien 25 veerzen 31 stieren 6 kalveren ANTWERPEN. Alle woensdagen prijs per kilo 0,86 0,00 0,82 0,75 1,08 0,76 0,00 0,72 0,65 0.98 0,66 0,0;) 0,62 0,55 0,88 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten: 000 Melkkoeien 012; groote ossen 5; jonge ossen 093; vaarzen 165; vette koeien 120; stieren 070 magere beesten 35; schapen 046; lammeren 00 kalveren 096; varkens 314; loopers 00; viggens 443. De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,20 tot 1,45. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos én daarenboven levend gewogen, van 0,70 tot 0,80. VERHAAL UIT DEN BOERENKRIJG, 48 door den Eerwaarden Heer Pattyn, priester. Doch nu moet ik u nog het einde van 't beleg van Diest vertellen, dat in ellende alle de ellende dezer droevige week overtrof. De uitval was langs alle kanten mislukt. Eilaas, wat kon den eenige bonderden boeren, die gisteren nog den ploeg hanteerden, tegen ganscbe zwermen veteranen, in 't vechten verhard en verstaald Moed is niet alles op 'een slagveld, de victorie staat altijd langs den kant der grootste kanonnen en der best afgerichte troepen. Nooit heb ik droeviger schouwspel bijgewoond dan onze te rugkomst te Diest, de laatsten van allen, nadat men de poor ten achter onzen rug gesloten had. Tot overmaat van ongeluk was het beginnen regenen, een fijne, killige motregen, die u tot in het merg der beenderen huiveren deed. Ik zie nog in de slijkerige straten, onder dien grauwen hemel vol weemoed, het gedrum en gewemel der wagens, vluchtende boeren, ge kwetsten die men binnenbrengt, der officieren te peerde orders uitdeelend rechts en links, alles door elkaar, haveloos, met ingedrukte hoeden, slijkerige slobkousen, gescheurde kielen die slap hangen van de natte, vaandels vol gaten van de kogels en aangezichten vol bloed. De honger, de regen, 't ver driet van do nederlaag, 't spande al samen om er ons als eene bende uitgehongerde wolven te doen uitzien, op een plunder tocht. En daarboven, achter de wallen, woedend zeker over onze vaderlandsche poging, begonnen de kanonnen weer te bulde ren. Het straatlawijt, hoe groot en machtig ook, ging verlo ren in dit ijselijk gebrom lijk 't gegons van een muggenzwerm in 't loeien der orkanen. Aan de vier hoeken der stad sloegen de trommels den marsch van hun regiment, opdat zoodoende ieder man zou weten waar hij wezen moest in de verwarring van den aftocht. Doch, morgen fluiten, de jongens hadden er hunne volle bekomsté van voor heden. Waar zij gezeten waren daar bleven zij. In den avond van dien zelfden dag hield ik de wacht vóór de raadszaal waar Eelen met den staf aan 't onderhandelen was. Gedurig vloog de deur open en toe, estafetten traden uit, anderen kwamen binnen, wisselden in stilte eenige korte woorden met de oversten en verdwenen onder het donkere ge welfsel van den trapgang. Een paar waskeersen op de tafel verlichte schaarsch de ruime zaal. Allen waren daar Eelen, Cockx, Corbeels, Smets, Meulemans, pastoor Deprez, buiten Van Gansen dien men, zoo er gezegd werd, in 't begijnhof had besteed. Meulemans droeg den linkerarm in een linnen ver band. Gwyde Deprez had daar zoo even de landkaart van den muur afgehakt. De anderen stonden in gebogone houding ron dom hem, luisterend naar den uitleg. Nu en dan keek hij eens op om te zien welken indruk zijne woorden maakten. Toen zag ik hoe stuur en strak alle die aangezichten stonden. Al leen Eelen scheen geen belang te stellen in de beraadslaging; bij leunde met den rug tegen den schouwmuur en keek als verzonken in gepeinzen, de armen kruiseling over elkaar ge vouwen, in de vlam van het houtvuur. Hier en daar kon ik een woord opvangen van hetgene er tusschen hen beraamd werd: zou men ja ol neen den strijd volhouden Overmorgen is er geene once brood per man meer in do stad, zei Deprez. 't Was waarheid ook straks nog vertelde Schoofs mij hoe zij hem in de familie van president Moerincx honderd fran ken voor eenen zak tarwemeel hadden aangeboden. Liever dan mij over te geven, bulderde Cockx, schoot ik mij eenen kogel door den kop. Een krachtige vuistslag op de tafel onderteekende deze woorden. Wie spreekt er hier van overgaaf, berispte de priester streng, voorts vechten zullen en moeten wijmaar waarom niet een gunstiger terrein uitkiezen Eelen kwam hierop tusschen het groepke staan. Wat hij zei kon ik niet hooren, hij sprak heel zacht met so bere, bijna ontmoedigde gebaarden doch het moest zeer ge wichtig zijn, want aller oogen waren op hem gericht in de grootste aandachtigheid. En dit herinner ik mij nog, dat als wanneer na de korte aanspraak van den opperbevelhebber al len in der haast de raadszaal verlieten, ik luitenant Cockx zien weenen heb als een kind. Schildwacht, zei Eelen mij in 't voorbijgaan, waarschuw kapitein fleyvaert dat ik hem in de hoofdwacht spreken moet. De krijgsraad had de ontzetting der stad voor deu volgenden nacht besloten. Zulks gebeurde tusschen elven en twaalven. Ge herinnert u zeker nog wel boe onze kompanjie, pas drij dagen geleden, bij hare aankomst gelast werd met de aarde werken aan de Groote Spuy. Het is dank aan de kennis welke wij aldus van genoemde plaats opdeden, dat de Boschloonaren in dien nacht niet tot den laatsten man omgekomen zijn. Dwars door den stads gracht en niet wijd van elkander liepen twee dikke muren, elk van eene sluis voorzien. Het volk langs onze kanten noemt zulke muren ridanen, de jongens te Diest zeiden batardeaux. Vervolgens hadt ge den dijk, waarachter, zoover het oog maar dragen kon, ruime weiden en moerassige slijkpoelen, nu deels onder water door het zwellen van Demer en Zwarte Beek. Doch daar wist het meerendeel der jongens niets van. Heel tegen aan, leunende zijne zwakheid van weerlooze cel- lenhuizekes tegen de hooge vestingsmuren, lag het Begijnhof. Over die twee sluismuren nu had Eelen eene brug van losse planken doen werpen, brodwerk lijk alles wat in der haast door onkundigen wordt aaneengeflanst. De brug had zelfs gee ne leuning, Links en rechts langs den loopgracht hield eene kompagnie de wacht om het drummen te beletten, 't Was heldonker de maan spande mede met de vluchtelingen. Wel hadden de oversten gewenscht dat alles in 't diepste geheim afliepe, doch men kon onmogelijk het licht eeniger fakkel toortsen missen aan de beide uiteinden der brug. Al werd ik honderd jaar, nooit vergeet ik het spookachtige dier scène meer, die zeven tot acht duizend menschen die uit alle de na burige straten en steegjes als gespuwd kwamen, elkaar ver dringend op de geheele breedte van den tragelweg, zoodat hunne massa in den rooden gloed der toortsen om zoo te zeg gen slechts éénen blok uitmaakte, waas alle hoofden elkaar

De Volksstem | 1900 | | pagina 2