VALLING, BRONCHIET Rliiiuiatlek. Een verheven woord. Filosofie. 't Concert van Herdersem. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Binnen en Buitenland. ONZE JONGENS VAN 1798 De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb 11 slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. Een professor van geneeskunde te Bonn, ging eene operatie doen aan eenen landman die den kanker aan de tong had. Talrijke leerlingen stonden rond den meester geschaard. Deze verwittigde den ongelukkigen lijder dat, alles op zijn beste genomen, hij voor altijd de spraak zou verliezen. Indien gij nog iets te zeggen of te vragen hebt, voegde hij erbij, doe het nu, en gedenkt wel dat dit het laatste woord zal zijn hetwelk gij in uw le ven zult uitspreken. Na de operatie zult gij stom blijven. Al de omstaan- ders waren angstig. De landman boog een oogenblik het hoofd, en op eens kwamen deze woorden over zijne lip pen Geloofd zij Jesus-Christus I Eene levendige ontroering maakte zich meester van al de toehoorders, en tranen perelden over de wangen van den beroemden professor. De operatie werd gedaan, en de man bleef stom. Jefken Dingen had den naam dat hij spoedig op alles een antwoord wist te vinden. Op zekeren dag sprak Pantalon hem aan. Wat is niets vroeg deze. Doe uw oogen toe, dan zult gij 't seffens zien, zei Jefken. Prijs nooit eenen docter anders dénkt hij dat hij u genezen heeft. 'k Zeg dees week aan Jef Lavooi Jef, mijnen kop draait, n En Jef zei Houdt uwen neus vast. Verstand en geweien. Waar die twee één zijn daar is 't recht, 't Gewetenloos verstand is slecht. En 't onverstandige geweten Maakt menigeen bezeten. Geen mensch ziet meer zijn hoofdzeer [groeien, Als die met alle ding wil moeien. De beroemde Con certs ran Herdersem, Tan 't manhaftig Moorsel, Hofstade, Erpe, enz., ze zijn kramik, fortuit... 't Stemmeken stuurt er toch altijd ne re porter naartoe, nendelegé... Zondag 4 en Maandag 5 Februari aanstaande is 't 'tHerdersem om doen. Moorsel maakt hem gereed Toor den Paaschtijd... Hof- stade houdt feest den 11 Februari... Wat Toert Herdersem op, dit jaar?... Eerst nen schoonen Koorzang, secondo het groot drama De Zegepraal der Kerk, in 3 bedrijTen, met allerprachtigste kos- tumen tertio, nen koddigen duo; quar to, Mijnheer Bitterman, boertige alleen spraak, en om te sluiten bet Troolijk stukje Belofte maakt Schuld... Zooals men ziet, er is Toor alle goestingen... Men begint om half 4, in do groote zaal Tan 't Klooster, om half 4 precies... Opgepast Toor eene goede plaats, want Terleden jaar hadden er zich veel ge- trompeertonmogelijk Tan nog binnen te gerakeu 's anderdaags moeten van her terugkomen en z'arriveerden dan nog met een gerij ze dachten dat het ft Herdersem Aalsterscho mode was. Kaarten aan 2 fr., 1,00 en 50 centie men. Onze Vrienden Tan Herdersem Ter dienen ondersteuning en aanmoediging Tan alle rechtgeaarde Katholieken. Men kent den lastigen strijd die de trouwge- bleTen Herdersemnaren tegen de Verra ders der Groene Kliek te leveren heb ben. Vrienden, de Katholieken Tan Herdersem niet Tergeten 1 Allen naar Herdersem van alle landen, zelfs de meest gewone, voor priesterlijke roe pingen van arme kinderen. Kostbare godsdienstige A gedenkenissen in ver- x wisseling gegeven. r" Vraagt inlieh- jelsMntet 'iDSen of WERK VAR fVg Mnd BETHLEHEM Pox Ronuen-Moresnet (Luik), of aan Juffer Blancquaert te Cortenhergh (Brabant). KEMSEKE. Woensdag zijn bij de echtgenoo- ton Van Haute, werklieden op de wijk Hellestraat, tijdens de afwezigheid der moeder, een tweejarig zoontje, dat in een stoeltje zat te spelen, voorover in het vuur gevalleu. Het kindje werd met schrik kelijke brand wouden opgenomen. DENDERHAUTEM. Iu de Molenstraat al hier is 's nachts eene tweewoonst afgebrand. De bewoners hebben zich slechts met moeite kunnen redden. Op eene halve uur tijd waren de gebou wen met gansch den inboedel vernield. MEERBEKE. Bij J. Van den Haute, te Meerbeke, speelde men het klaverjasspel. M. Ch. Foubert, tooude eeneu zestieuder van klaver vrouw P. Lannoy van Pamel, een zeventiender van koekenheer J. Van den Haute, een zeven tiender van schuppenaas en madam Agneessens van Meerbeke, een achttiender van troefaas. Het was een volledig kluchtspel. POLLAERE. Eene schoone grap is alhier ge beurd. Een slachter had zijn zwijn geslacht, had het buiten laten hangen om te verkoelen, en giog dus onbedacht slapen. In den nacht wierd hij wak ker en kwam in eene vlucht buiten om ziju varken binnen te brengen dat hij gansch vergeten had, maar in plaats van een varken legde hij de handen op een dooden hond het varken was verdwenen. ST-ANTELINCKX. De heer E. Nuttinck is tot burgemeester benoemd van St-Autelinckx. Hartelijk proficiat. mijuheei*, stuurt mij nog, bid ik u, per kee renden post, 10 doozen Walthérypastillen, tegen den hoest en de maagpijnen. Wij vinden zo de beste en de gemakkelijkste om de verkoude kinde ren te genezen. De Overste der Providence te Lyon. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysseliuck, en in alle apotheken. BRUSSEL. Zijt gij Chamberlain? Een oud heei werd gisteren avond te Brussel op straat aangesproken, door eenen persoon, die hem op hoogen toon vroeg of hij Chamberlain was. De heer wilde zijnen naam doen kennen, toen de andere hem een geweldigen opstopper toedien de. Dan keerde de aanvaller zich om en gaf een anderen voorbijganger eenen schop, roepende Smeerige Engelsckman Nog verscheidene andere personen kregen van 't zelfde laken een fraksken, toen eindelijk de poli- cie kwam, die er in gelukte den zinnelooze, onder belofte van hem naar Transvaal te voeren, naar het gasthuis kou brengen. Er wordt verteld dat schepene Lepage in tweegevecht is willen gaan tegen een advokaat, die bem in eene briefwisseling aan een Gentsch libe raal blad gezwanst had ter gelegenheid der benoe ming van M. Leurs. Vrienden hebben echter de zaak bijgelegd en... de eer is voldaan In een huis van de De Brouckereplaats wa ren vrijdag twee bezetters aan 't werken in een on langs bijgebouwd achterhuis. Zij vondeu er ver maak in huuueu lceijongen te plagen. De knaap riep hen looriks toe. Een der werklieden greep den armen jongen vast en stak hem zijn mes in den schouder. Het geschreeuw van het slachtoffer deed de brutale vlegels hartelijk lachen De knaap poogde vruchteloos het lemmer uit de wonde te trekken en sneed zich zoo erg in de vingers dat deze mogelijk zullen moeten afgezet worden. Een der hartlooze kerels, ziende dat het slachtoffer er ging in gelukken het mes uit te trekken, duwde het nog dieper in de wonde Het slachtoffer wordt nu in het gasthuis verzorgd. De twee ellendeliugen zitten te St-Gillis achter de grendels. ANTWERPEN. Maandag avond isde^4«- versville uit Congo in de haven van Antwerpen aan gekomen. Behalve vier overlijdens, is er nog aan boord een neger overleden. Tusschen de 27 passa giers bevonden er zich 4 zieken deze laatsten werden naar 't St-Oamiliusgasthuis overgebracht. Twee matrozen zijn gedeserteerd. Op 't oogenblik: dat het schip tegen de kaai aanlegde, viel een on geduldige kommissionnaris op een paal en brak den schedelmen vreest voor zijn leven. Een löjarige knaap, Frangois Moreau, was eene maand geleden te Parijs het huis zijner ou ders, ontvlucht, met fr. 21,50 op zak, om dieust te gaan nemen in het leger der Boeren. Hij geraakte tot Brussel, maar daar hij er niet klaar kwam, be proefde hij dienst te nemen voor Congo. Dat lukte evenmin en hij sukkelde nu te voet naar Antwerpen, waar hij leefde van wat deze en gene hem toestak. Hij viel in handen der policie, die te Parijs de noodige inlichtingen nam en ver der zorgde dat hij, door hulp van het fransche con sulaat, terug naar zijne ouders gezonden wordt. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende liroutcerij JFran» fJrmcé, AALST. BORGERHOUT. Die gaat zeker voor zijn eigen beginnen. Een barbiersgast van Borger- hout is er van door getrokken met 10 scheermes sen en ander gerief, alsook twee frakken van zij nen baas, voor eene gezamenlijke weerde van 150 fr. BRUGGE. Een dezer laatste nachten werd de kazerne van den Poermolen, van het 4e linieregi- ment, in opschudding gebracht. Een soldaat was 's avonds dronken binnen gekomen in den nacht stond hij op, nam zijn geweer, stak er eene bajo net op ei\ kwam huilend en tierend op de binnen plaats geloopen. In de wachtkamer sloeg hij 27 ruiten in stukken en wierp stoof, lamp, stoelen en tafels om. De soldaten der wacht, hun leven in ge vaar ziende, losten drie geweerschoten in de lucht; zij gelukten er met groote moeite in, den woes- taard aan te houden. Een soldaat werd door eenen bajonetsteek aan de hand gekwetst. AUDENAARDE; De parketten van Aude- naarde en Dendermonde ontvingen in den laatsten tijd talrijke klachten ten laste van een stoutmoedi- gen aftruggelaar, een kerel van hollandschen oor sprong. Do bedrieger, die in elke gemeente een an deren valschen naam aannam, verkocht landbouw- alaam, naaimachienen, enz. Hij vroeg 10 of 20 fr. op voorhand. De personen die bestellingen deden, zagen evenwel nooit de levering gedaan worden.De schelm heeft talrijke lieden bedrogen te Geeraards- bergen, Ronsse, Hemelghem, Ninove, Aalst, Schel- lebelle, Vollezeele, Temsche, Baveghem, Nieuw- kerke, Hofstade, enz. De gendarmerie en de poli cie zoekt ieverig den aftruggelaar op. NINOVE. Te La Louvière werd over een paar maanden een belangrijke diefstal van elle- goederen gepleegd. De policiekommissaris van Ni nove heeft nu op de markt alhier, eene hoeveelheid van het gestolen goed ontdekt en aangeslagen en proces-verbaal tegen de verkoopers, die te La Louvière woueu, opgemaakt Iu den nacht van 16 tot 17 dezer werd alhier de gemeenteschool door dieven bezocht. Alle de lessenaars werden opengebroken, doch de dieven zijn onverrichterzake moeten vertrekken. De poli cie is op een goed spoor en de daders zullen wel dra in hare handen vallen. WETTEREN. De kar van een marktkramer van Sottegem stond donderdag voormiddag aan de herberg van M. Stautemas, aan den bareel der sta tie, toen het peerd eensklaps op hol ging, den ba reel over sprong en terecht kwam op den achters ten wagon van een voorbijrijdenden trein. Het peerd werd doodelijk gewoni. Een jongen, die op de kar zat, kwam er gelukkig ongedeerd van af. Doe zooals ik, zegde gisteren een negentigja rige, wees matig, eerbiedig de gezondheidsleer, vlucht de buitensporigheden en de onvoorzichtig heid, en bovenal heb zorg van u van tijd tot tijd te zuiveren met de antislij machtige Walthérypil. Zoo zijt ge zeker van oud te worden en u wel te bevin den. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken. SCHAARBEEK. Een 24jarige jongeling werd onlangs uit hoofde van zijn slecht gedrag uit de ouderlijke woning, Paviljoenstraat, gejaagd. De nietdeug gaf zich aan den drank over. Zondag avond kwam de kerel dronken in de Paviljoenstraat en wierp den bijzondersten huurder vau het huis ten gronde, die hem den ingang had willen ver sperren. Hij liep de trappen op, drong op de ka mer zijner ouders, greep eeu groot broodmes en kwam terug naar beneden gestormd met het doel den huurder aan te vallen. Deze laatste kon ge lukkig vluchten. De zuster van den deugniet kwam middelerwijl toegeloopen en wilde hem ontwapenen. De kerel keerde zijne woede tegen het meisje. Hij kapte een stuk van haren neus af eu bracht haar twee schrik kelijke steken in het gelaat toe. De policie heeft den deugniet aangehouden en ter beschikking van het gerecht in het gevang van St-Gillis opge sloten. De mafiosies van Italië doen van zich spreken twee policie- mannen zijn er weer vermoord in aardige omstandigheden die in den weg loopt van die moorde naarsbende moet eraan droef Italië Een kluchtige dagblad schrijver beschreef onlangs den huidigen toestand van Italië al- zoo Eene mis zonder Gloria en zonder Credo, met een lang Offertorium, waariu er geen Pax gegeven wordt en het volk weggezonden wordt zonder Bene dictie eene Requiemmis. Zoo is 'tafwezigheid van allen roem bij in- en buitenlandsche onderne mingen zonder Gloria. Ongeloof en Kerkvervol ging zonder Credo Het land uitgeput en uitge buit door onredelijke en oneerlijke belastingen lang Offertorium Geen vrede in 't land zonder Pax Armoede, gebrek, kwijnen van landbouw, handel en nijverheid Het volk zonder Benedic tie t'Aelst, zegt men, staat den afgestraften priester Daens, aan wie het verboden is het pries- tei kleed te dragen, op denzelfden lijst voor de ka- merkiezing als de liberalen en socialistischen kan didaat die naar de kerk niet gaan. 't Is net, rei Ui lenspiegel, en hij lag met zijn gezicht in de moor. De engelschen hebben de Boers drij maal uit hunne verschansingen pogen te doen vluchten met lydiet en dynamiet en nog ander mekaniek, maar 't en ging niet. De Boeren zegden 't Is nog al iet, maar wij geven ons toch niet In Londen zijn er zooveel sterfgevallen dat er nu met den oor log geen zwarte peerden genoeg gevonden worden om in de lijkkoetsen gespannen te worden. Al ligt de waarheid in het graf, al wat haar drukt dat moet eraf. Het leger van generaal Buller is gevolgd door 400 wagens en 5000 muilezels. In Oosteua*ijjk heeft het ministerie, veertien dagen oud, zijn ontslag al gegeven. Kozijn Dor us was deze week op toerné, wij zullen hem in 't kort hoor en klappen. VERHAAL UIT DEN BOERENKRIJG, 50 dooi» den Eerwaarden Slecr Pattyu, priester. Wij verwachtten ons ten minsten aan een begin Tan tegen stand doch ja wel, niet zoohaast hadden de dieTeu ons geteld of ze lieten zakken, mulder en mulderin in den brand en liepen zoo ras als zij maar loopen konden in de richting Tan het dorp. De dikke mulder zou op zijne knieën gevallen zijn om ons te bedanken doch kapitein Heyvaert liet hem den tijd niet. Ta, ta, ta, mulder, geen tijd Terloren.Ongetwijfeld komen de Franschen straks terug. Wil ik u een goeden raad geven Vlucht met vrouw en kinderen onmiddellijk het bosch in. Later iu den avond zagen wij, van op een kleinen heuveltop, een punt dat oplaaide in de richting van Veerle, als een brand in den nacht. Dat zal de molen zijn, zei de kapitein de blauwen leggen hem in asschen. Eu met eenen zucht voegde hij er on middellijk bij Arm Kempenland arm Vlaanderen Een bakker van Veerle, ziende hoe ik klappertande, gaf mij een afgedankten winterjas. Dat hing wel als een baalzak om mijn mager lijf, maar nam niet weg dat ik fijn warm had. God, wat heeft mij die oude, Terwezen vriesjas deugd gedaan Nu nog, wanneer ik een nieuw kleed aanpas, ft mag nog eens zoo schoon zijn en zoo kostelijk, moet ik inwendig lachen, zeggende 't is toch niet lijk de jas van Veerle. Moll werd den 25"™ December door generaal Latour inge nomen. 300 boeren verwden de straten met hun bloed, het overige van den hoop rukte hooger op naar Desschei, waar de kanonnen van Chobert ze ontvingen. Persoonlijk hebben wij die slachting niet bijgewoond, ge zult straks weten waarom, want eene ware slachting was het, zooals wij van de enkele ontsnapten uit ft beleg van Moll Ternamen. Terwijl ze de jongens aldus op schroot en obitsen onthaal den, zat onze kompanjie rond een groot vuur in de bosschen tusschen Rethy en Lichtaert. In den dag kon dat nog zijn s nachts echter zou de vlam onze tegenwoordigheid verraden hebben. Eenigen hadden zoo even eenen kuil vol patatten ontdekt die zij braadden ouder de asschen. Ik was gaan liggen, doch kon onmogelijk slaap vatten op den kant van den gracht zag ik kapitein Heyvaert zwijgend een stukske glimmende houtskool op zijn pijpke leggen, Van tijd tot tijd nam hij peizend het pijpken uit den mond, hij luisterde naar het ft gebulder der kanonnen in de verte. Wij waren dit rumoer reeds zoo gewoon en daarbij zoo bek-af dat velen het zelfs niet meer hoorden en sliepen dat ze snurkten. Toen kapitein Heyvaert zag dat ik wakker was, kwam hij bij mij zitten. Wij trekken naar Hasselt, zei hij, Antoon Constant van Roux-Miroir heeft het oppergezag in handen genomen in de plaats van Eelen. Gisteren had hij eenen brief ontvangen van Van Gansen, vertelde hij mij. De kapitein was gansch hersteld van zijne wonde. Wat den nieuwen opperbevelhebber betrof, die Antoon Constant was een rijke boerenzoon, oud municipaal raadslid van Roux-Mirroir, wien de knevelarijen der Fran schen in de armen der rebellen om zoo te zeggen hadden gestampt. Allen legden den meesten lof op zijne bekwaam heid. Het geweergeknal scheen te naderen wij luisterden. Heyvaert klopte zijn pijpken op den duim uit en terwijl hij een onrustvollen blik in de richting der kanonnade wierp, zei hij mij Alweer eene nederlaag Ik bepreep niet al te goed hoe kon hij dat weten Verwondert u dat, hernam hij, het is nogtans doodeen voudig. Naderen de jongens, dan is het dat zij wijken. Hij schudde treurig het hoofd en voegde er aanstonds bij Altijd en overal zal het hetzelfde zijn, zoolang we niet be grijpen hoe eendracht alleen macht maakt eu wij niet allen in één wel ingericht leger samentrekken. Het is te Réthy, dat onze arme Jan Bral het laten steken heeft en wel in de volgende omstandigheden. Uit hoofde van de menigvuldige patroeljen die ons dag en nacht op de hielen zaten, vond kapitein Heyvaert het geraad zaam ons in kleine troepkes van twee drij man te verdeelen. Elk zou afzonderlijk Hasselt bereiken waar Van Gansen de verschillige korpsen samentrok. Ik had alweer den smidszoon voor gezel genomen. Wij aten wat wij krijgen konden niets vinden niets eten Sedert drij dagen hadden ik en Bral geen brood meer ge zien. Eene soort van havermeel, gemengd met water en gekapt stroo er in, diende ons tot spijs. Jan liep met aan ieder broek pijp een stuk mantel gebonden, tegen de koude, en ik droeg eene peerdensargie op mijn hoofd, in plaats van shako. De ongekamdste, vuilste bedelaar hier te lande ziet er treffelij- ker uit. Bij dage was het nog uitstaandelijk maar met het ondergaan van de zon, wanneer de warmtemeter twaalf graden onder nul zonk, 't was om in den grond te kruipen van de koude Jan werd dit hondenleven, hoe langer hoe moeder. k' Wilde dat ik dood ware hoorde ik hem soms zuchten. Heel den dag waren wij door benden hoezaren van ft 3a' achtervolgd geweest. Nu eens kwamen zij van achter eene heg vooruitgeschoten, dan uit een bosch, verder nog van achter een stuk muur. Als de donder vielen zij u op het lijf, hakten links en rechts met den sabel en dan, gauw weer rechtsom keert gemaakt de vorige schuilplaats in Wij losten onze pistolen op hen af of onthaalden ze op bajonetsteken, doch dat duivelsch volk was ons te rap. God weet koevele van de onzen in ft verdoken aldus de heide hebben bemest Jan kon niet meer; dat eeuwig rondloopen, nu links dan rechts, dan weer terug op zijne stappen, al lijk de toeval der ontmoetingen met den vijand het hebben wilde, tapte tot de laatste krachten van den jongen af. Ik nam zijnen arm in den mijnen. Hij strengelde zich zoetjes los. Neen, zei hij, laat maar'tis toch gedaan met Jan.... ik gevoel dat ik sterven ga. Een weinig verder wilde hij zich aan den voet van eenen eik neerzetten om aldaar de dood af te wachten. Komaan, Jan, wees man, geen liauwigheden... Overmor»

De Volksstem | 1900 | | pagina 2