Salles ie Ventes Si-Michel CHRISTOFLE BRUXELLES Genoeg gemoord! Een goed antwoord. CEYLON.- Schetsen, zeden en gewoon ten. Brieven van een mission uaris door Pater Van der Aa S.J. Te verkrijgen bij E. Giele, Naamschestraat, Leuven. Prijs 2,50 (r. Afslag volgens getal. Loopende Nieuws. Stadsnieuws. Zondag 18 Maart IWEIN VAN AALST 150 Uitvoerders van beider geslacht. Burgerlijke Staml, Aalst. Aan de Tooneelinaatschap- SOMPTUEUX MOM LI ER, Bericht aan de Wielrijders Men Vraagt Gen ,eerj°ugen voor do pas- H tij bakkerij. Zich te be vragen ten Bureele dezer. Aan de dooven.- Eene rijke dame, welke Hebt gij sterfgevallen Voor Concerts en fees- Drijft gij handel, en COUVERTS ORFE YRERIE 51 MÉDAILLES D OR 5 DIPL.'D'HONNEUR ifpjpy Exigerlenom CHRISTOFLE sur chaque pièce DÉPOT CENTRAL Rue S- «Jean 2 gend zijn wij.te Hasselt.... Eenige uren gaans nog is geen heksenwerk. n Ik sleepte hem voort. Hij weende zacht. Zijne maag neep letterlijk toe van den honger. Toen bezag ik hem van terzijds. Arme jongen, zijne ooren gansch wit reeds, stonden als vleugels wijd van zijn hoofd af en de blauwe kapotjas, dien hij ergens aan 't lijk van een franschen soldaat gestolen had, hing hem als een mantel om de schouders, zoovele plooien zag men in de mouwen. 's Anderendaags, wanneer we van den grond opstonden, zoo stijf als stokken en half vervrozen, was het helder weder. Jan en ik, wij stonden alleen, de hoezaren waren binst den nacht afgeweken. Ik wees op 't gevaar hier te blijven, ver van den grooten weg en gansch alleen. Het beste ware zoo haastig mogelijk op te stappen. Doch hij toonde mij eene soort van verlaten boeienhutteken in de nabijheid. Laat ons eerst eens gaan kijken, Wilhem, wie weet, mis schien vinden wij daar 't een of 't ander om te eten Ik ook, ik voelde mijne maag rammelen havermeel en gekapt stroo is toch zoo een mager voedsel voor een redelijk schepsel Gods. De bewoners der hut konden slechts onlangs gevlucht zijn, want het vuur smeulde nog onder de assche in den heerd en op tafel lagen nog al de blijken van een in der haast verlaten avondmaal omverregeworpene kroezen, afgeknaagde been deren, potten en pannen, M Goede jacht, kameraad, juichte Bral, wiens oogen fonkel den van hoop, 't zou wel moeten lukken, hebben die vervloek te Franschen alles meêgepakt. En wij aan 't snuffelen en aan 't zoeken. Inderdaad, in den houtbak lag een schaapskop, nog drui pende van bloed. Leve de jongens schreeuwde Jan zwaaiend met den schaapskop in de lucht. Ik meende dat hij er rauw weg ging in bijten de honger maakte hem als razend. Ras den ketel over 't vuur gehangen, wat sneeuw gesmolten en den kop er in, met huid en al. Op andere tijden had het zicht alleen van dat vuil, zwart achtig sop in den ketel ons doen walgen doch nu scheen 't ons een koningsmaal. Wat gingen wij ons hartj en eens ophalen aan dat uitgelezen brokske. Ge denkt toch niet dat we wachtten, tot dat het vleesch goed gezoden was. Het kon half gaar zijn wanneer Jan het uit den ketel vischte aan den punt zijner bajonet. Aan tafel, aan ta... Hetgene ik op denzelfden oogen- blik door het vensterraamke te zien kreeg, deed den blijden uitroep halverwege op mijne lippen verstijven.. (Wordt voortgezet.) De christene-democraten of len minste hun ne dag- en weekbladen, laten niet na van tijd tot tijd hunne gal uit te braken tegen de katholieke familiën, hetgeen dan door Vooruit en Landbouwer overgenomen wordt. Daar worden die familiën uitgekreten als de opeters van het vlaamsche land Het Volk geeft een lijstje van leden der familie Kervyn, die door Klokke en den Landbouwer beschuldigd worden katholiek te zijn voor het profijt en voor de eereposten. Wij deelen die opgave meê 1° Mej. Helena Kervyn de Meerendree, zuster in het klooster der Vrouwen van het H. Hart 2° Mej. Valentina Kervyn de Meerendree' id. 3° Mej. Maria Kervyn de Meerendree, in het klooster der Vrouwen van Gedurige Aanbidding 4° Baronnes Maria Kervyn de Volkaersbeke, zuster Lutgardis, dienares der arme zieken in het burgerlijk gasthuis vau Gent; 5° Baronnes Margareta Kervyn de Volkaersbeke, zuster Bernarda, id. 6° Mej. Gabriëlla Kervyn, dochter van liefda digheid 7° Mej. Lucia Kervyn, id. 8° Mej. Anna Kervyn, id. 9° MejMagdalena Kervyn d' Oudt-Mooreghem, ia. 10° MejHelena Kervyn, in 't klooster der Vrouwen van St-Andries 11° Mej. Cecilia Kervyn de Lettenhove, Kar- melites 12" M. Edward Kervyn, pater-dominikaan 13° M. Jozef Kervyn, missionuaris der zendigen van Scheut, voor Mongolië 14° M. Lodewijk Kervyn, id. De Boeren makende Engelschen waarlijk razend. Engeland beloofde in eenige weken tijds Transvaal te zullen veroveren, en als het zoo blijft duren, gaan de Boeren nog Engeland vermoorden, zonder van achter hunne kopjes te moeten komen. Vooreen Engelschman wil dit nog al wat zeggen, die overal zijne overwinnende vlag plantte Reeds zijn er een vijftal generaals geklopt, waaronder twee gedood werden. Al deze generaals werden geroemd voor hunnen moed en beleid. Het waren beproefde soldaten vol ondervinding die reeds de Engelsche vlag in de verre landen overwinnend hadden binnen gevoerd. Nu zijn er weder twee generaals benoemd, om de Boeren dood te doen. Engeland geeft het niet op. Het moet kost wat kost bo ven de goudmijnen van Transvaal zijne vlag doen waaien. Engeland's verliezen zijn nu zoo groot als in den slag te Waterloo, en reeds grooter dan in al de veroveringen die het deed in de verre landen. En de Boeren zijn nog niet getemd. Verre van daar. De aanval tegen de Zuid-Afrikaansche Republieken is nu langs alle kanten afgeslagen. Generaal Gatacre is teruggeslagen in de Kaapkolonie, van waar hij triomfantelijk meende op te rukken naar Bloemfontein Generaal Metheun is teruggeslagen met ontzagelijke verliezen, op 't oogenblik dat hij meende Kimberley te hebben bereikt. Wat Engelschen dachten de wandeling naar Kimberley te zijn, kostte hun 250 man te Belmont, 300 te Graspan, 5oo te Modderrivier, 850 te Magerfontein en dat alles vruchteloos. Wat zal Engeland nu doen Gaat het nu vrede sluiten met de boeren, die een on overwinnelijk volk schijnen, of gaat het nog meer soldaten zenden, om door de boeren te laten vermoorden Oorlog aan den oorlog Voor de eer der menschheid, is het tijd dat Engeland ophoudt. Genoeg geleden en gestreden, genoeg vermoordl Want het is zeker dat deze strijd op eene vernietiging van beide legers zal uitloopen, wanneer Engeland malgré bongré in Transvaal wil zijn. Als Engeland er toe komt de macht van zijn leger in evenredigheid te brengen met al de voordeelen van terrein waarover de boeren beschikken, zal de strijd vreeselijk worden. De boeren zijn besloten te overwinnen of te sterven. Zulk een volk is onoverwinbaar. Engeland met al zijn trotsch en macht wil dit volk over winnen. Dat wordt een strijd die de uitroeiing der beide machten voor gevolg zal hebben. De strijd tusschen deze twee volken kan men niet beter vergelijken dan met het het nieuwsoortig sport in Amerika dat ten pleziere van duizenden nieuwsgierigen twee loco motieven die met dezelfde kracht en snelheid rijden op elkander laten loopen. De inrichters zijn de Engelsche goudbeloerders met hun nen beschermheer Chamberlain. Het publiek zijn de verslinders van nieuwstijdingen over deze zoo wreeede ge beurtenis. Laat ons hopen dat het zoo ver niet komen zal, dat er in tijds andere machten zullen opstaan om deze vernieling tegen te houden, Zoo luidt de titel van een pas verschenen boek uit M. Giele's drukpers. Puik en prachtig bundel voorwaar van 328 bladzijden, net ingenaaid en met 16 lichtprenten buiten tekst versierd. Waarlijk dat werk strekt M. Giele ter eere, zoo voor den eenvoud van den aanleg, als voor de zachtheid en verzorgde schikkingen der drukletters. Maar dat boek voor het uiterlijke zoo bevallig, zoo schoon, gewillige lezers, sla het eens open en doorloop het, gij zult algauw aan 't lezen geraken, en zoo gij begint wordt uwe nieuwsgierigheid on weerstaanbaar opgewekt en gij smaakt een oprecht genoegen, zoodat gij voort leest, voortleest en noodzakelijk afleest van zulke spijs is men niet verzadigd. Maar hoezoo dan van waar dat belang? waarom is dat boek zoo aanlokkend Niet alleen omdat het breed en vloeiend geschreven is, maar ook omdat gansch die brievenbundel uit een jeug dig hert spruit vol geestdriften luimige jeugd. Ja, een jeudig hert klopt in den boezem van dien witgebaarden zendeling die P. Van der Aa kent, herkent hem waarachtig in die prachtige bladzij den, ontmoet er eenen meesterlijken schrijver, een diep doorgrondend verstand, met eene niet gewone opmerkingsgave gepaard, een vurig priesterhart dat zich geheel en gansch den Heer toewijdde, een gloeiend zendelingshert dat de zielen hem toever trouwd, diep liefheeft. Niemand heeft die ongeluk kige heidenen van naderbij gezien dan Pater Van der Aa hun leven, hun innig leven, hunne ge woonten, neigiügen, zeden, inrichting en toestand heeft zijn scherp oog wonderwel opgemerkt en zijne pen in meesterlijke tafereeltjes weergegeven. Wij meenen den lezer genoegen aan te doen met dit werk aan te duiden en dringend aan te beve len. Wil men zich eenige uren genoegen verschaf fen, men vergaste zich zich met die nuttige en boeiende lezing, vol fijne, luimige en juiste op merkingen. Dat zal een dubbel voordeel opleveren eene vaderlansche zending van nabij doen kennen en een goedwerk verrichten, want dit boek wordt ten voordeele der Belgische zendelingen uitge geven. meê ne keer Een spaansch spreek woord zegt de drij grootste genees- heeren der wereld zijn matigheid, werkzaamheid, en blijmoedigheid. Te Valle Castelluna d'Ascoli werden d' ander week in 't vlakke veld vier gendarmen door uitgehongerde wol ven aangerand. Drij gendarmen wer den verslonden. Te Livcruo, ook in Italië, zijn ruim 15.000 gevallen van influwenza Te Turijn 10.000; te Genua evenveel en te Ferrare 7.000 Verscheidene scholen zijn gesloten. Te Zarren, in West-Vlaanderen, zijn sedert eene maand verschillige diefstallen in de kerk gepleegd, vier maal al de offerblokken opengebro ken, en ondanks de grootste waak zaamheid heeft men de dieven nog niet betrapt. Wie denkt aan 't ein de van zijn leven, zal licht zich tot de deugd begeven. In April zullen er twee bedevaarten uit Belgis vertrek ken naar Komen en door zijne Hei ligheid ontvangen worden. Mijnheer den afgestraften priester Daens, wierd over eenige jaren naar Romen geci teerd, maar de Paus wilde hem niet ontvangen, maar verwees hem voor het tribunaal van ne Spannscheu capucien. Wat zullen wij zeggen Een hoofd met verstand zal luisteren, [weinig praten, En men vindt meest klank, bij de al- [lerleegste vaten. Een enkele slechte gewoonte kost dikwijls meer van onderhoud dan 4 kinderen. Donderdag bemerkten twee gendarmen van Stekeue ne gast die in de statie bezig was met kolen te stelen. Hij had op ne moment de mar- chessés gezien, en ging in alle vlucht zich verduiken. Maar de harenmutsen hadden hunnen bril op en haalden hem uit zijnen schuilhoek. En te Beveren-Waas, ne zekeren De Block komt met eene karre gereden waarop twee kalveren stonden rond te sjoeren. De Block gaat in eene her berg en als hij buiten kwam, was er een der kalveren weg. 's Anderdaags is het dood teruggevonden in het veld de ingewanden waren uit het lijf ge sneden. «In alle ziekten, bijzonder in de koortsen en in de cholera, heb ben de jeneverdrinkers de minstekans om te ontsnappen. Deze verklaring is geteekend door 600 hollandsche ge- neesheeren. Onze jonge prins Al- brecht is twee keeren van de week, incognito de werken van de parijsche expositie gaan nazien. Incognito wilt zeggen zonder apparaat, onbekend, zoodat iedereen voortklopte en buisch- te. t'Aalst zeggen ze 11e koperslager, op sommige plaatsen zeggen ze ke- telbuischer. Het eerste boek waar een kind leert in lezen, is het gedrag zijner moeder. Óp de lijst van handteekeningen van negentigjarigen die aan Leo XIII op diens go11 ver jaardag zal worden aangeboden, zijn reeds 600 namen verzameld. Uit Ame rika worden nog verscheidene lijsten te gemoet gezien. VRAAGT OVERAL HET LEUVBNSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frun» Bruteé, AALST. Aan iedereen onzen vriendelijken groet, voor spoed en gezondheid. De groote geneesheeren zeg gen dat het volk verslapt door het misbruik van den alkooi, gene ver bijzonder lijk. Den drank is de re- wien van d' huishoudens en den ondergang der goede zeden. Een dron- kaard leeft niet als voor d' herberg en den drank, 't is bij hem al verloren, gezondheid en daghu ren. Ne zekeren Borrelmans, ne felle werk man, maar een schrikkelijke genevelist, was in Zwitserland helpen gaan nen ijzerenweg leg gen, hij schepte geld gelijk moor, maar kwam zonder eene duit naar huis. Ne vriend kwam hem fegen, die hem zeiMaar Borrelmans, ze spreken altijd van dat Zwitserland met zijne schoone zichten, gij hebt daar nu geweest, is dat nu in derdaad zoo wonder Ja inderdaad, zei Borrel- 1 mans, van op den berg waar ik werkte, had ik een prachtig uitzicht op één en vijftig herbergen Zondagrust. Zondag aanstaan de zal de apotheek open zijn van M. Van Caelenbergh, in de Leopoldstraat. Ouzc policle is er nog niet in ge lukt de schurken te ontdekken die de boompjes der Esplanade vernielden. Zulke schelmstukken zouden nochtans dienen streng onderzocht te worden, en wij hopen dan ook dat de policie hare navorschingen niet zal hebben gestaakt. opvoering van liet melodrama door de Koninklijke Tooneel maatschappij der stad. Het reglement op het sluiten der herbergen, om middernacht, sedert jaren eene doode letter geworden in onze stad, wordt sinds verleden Zon dag opnieuw in uitvoering gebracht. Verscheidene bazen staan reeds op 't rapport. Brand. Inden nacht van maan dag op dijnsdag is brand ontstaan ter woning van den groenselboer bijgen. Nardje, aan den Puit.enput. De pom piers van Aalst en Schaarbeke waren ter plaatse. Schade 200 fr. Geboorten Mannelijk 14; Vrouwelijk 11 25. Huwelijken. A. Hertecant, geneesheer, mot M. De Bruyn, bijzondere.C. Waegemans, twijnder, met E. Librecht, twijnster. G. Lievens, marmerhou- wer, met H. Vander Poorten, breister. A. Merckx, wever, mot J. Rombaut, twijnder. P. Verbraeckel, wever, met P. Paelstermans, twijn ster. L. Franck, vuurstokcr, met L. Ruyssinck, breister. H. Beeckman, katoenbewerker, met M. Van Cauter, breister. Overlijdens. G. Hofman, vrouw Van der Biest, zonder be roep, 76 jaren, Gentschestraat. L. Vao Esscbe, vrouw De Goensel, zouder beroep, 39 jaren, Dom pelstraat. C. Remy, kloosterlinge, 75 jaren, Hoogstraat. J. Spitaels, weduwnaar van Tas, zonder beroep, (laatste Aalstersche oud-strijder van 1830) 90 jaren, Hoogstraat. 10 kinderen onder de 7 jaar. pijen die een gemakkelijk en kluchtig stukje wil len opvoeren wordt bijzonderlijk aanbevolen bet blijspel In 't MisverstandHerberg. Prijs 1 frank, op onze Bureelen. Het verkoopt gelijk brood. PAR SUITE DE DÉPART. VEISTTE EXTBEIQTJE ü'TTJSr comprenant Jolie collection de Sronzes et ob- 1 ets d'art. Belles chambros a coucher, salon en la qué blauc, salie a manger eu noyer ciró, tableaux, pianos, meubles de fumoir et bureau, coffre-fort, etc., gtc. Lc LUJNDE 29 .RAXVIEli 1900, a 1 licures, en les Salles de Ventes St Michel 112Boulv. Anspach et 15, r. des pierres, Bruxelles. EXPOSITION PUBLIQUE Ia vcillc de Ia Vente de 1 a 3 heiircs. V\m Hiwn kosteloos aan, aan allen die LLft 11 Ij Lil aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rkeumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINCENT, place, Victor Hugo,8 te Grenoble, die koslclloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. Daar het nieuw reglement iedere wielrijder verplicht, zich te voorzien van eene REM (frein), roep ik uwe aandacht op een soort van frein, ten mijnent verkrijgbaar aan slechts 4,50 Ir. Dezelfde is onzichtbaar, kan op ieder systeem van machien geplaatst worden en voldoet aan alle vereischten der Wet. L. V«ibi Havcr-Mc Wilde, mécanicien, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. aecr»»*. t-ü-na 112, Boulevard Anspach BH,TJ5CBI_,LBS Grand choix de mcublea neufs et d'occasi- on. Vente a l'amiable. Ventes publiques tous les rnardis, mercredis et Vendredis, a 2 heures. Expedition ©u Province Succursale et garde-meubles I'll© des Charti'cux. genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooren door do Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menscheu die geenu midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Lonsoott, Gunnersbukt, London, W. uwe familie, wendt u voor het drukwerk ten bureele dezer, fie zult er eene kens vinden van 200 verschilligcselioonc en goedkoo- pe doodbeeldekcus,dood5ii icvcu en rouwomslagcn. ten drukt auen er afilchesi g» al le kleuren. programmas en in- koomkaarten. begeert gij schoone fakturcu, a- dreskaartcu of enveloppen, be geeft u ter drukkerij dezer. 3 GRANDS PRIX

De Volksstem | 1900 | | pagina 3