Voorwacht van 't Nieuws. Aao de p°0,t vau den Hemel- IHrukh(r-llityf»fr 3nn Dan Duffel, Dnnellcstraat, 13, fe 2lnlat. Onze Raadsels. Hofslade. ffgjS Binnen en Buitenland. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven noeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- j komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekencle brieven wor- den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle j tijdstippen van hetjaar. De onkosten der kwijtingbriel]es zijn ten laste van den be- i stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j Acllst DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. i 6' JAARGANG, NUMMER 265. den 3 Februari van het jaar O. H. 1900. - Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4" bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het OJ/ice de Publicité, Rue de la MadeleineBrussel. De geabonneerclen hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Zoo zingt Koning David in éénen zijner Psalmen Zoo de Heer het huis niet bouwt, dan doen de metsers verloren werk. Die nog op de zaal gezongen heeft en wat latijn verstaat, die weet dat. Hewel, als ge nu ne keer goed uwe oogen opentrekt, en ne keer rondsjoert, en ne keer ziet tot hoever de Daens- partij gekomen is, dan komen die woorden u van zelfs te binnen. Neen, de Heer heeft d niet gebouwd Neen, voor 't welzijn van den Godsdienst werd die partij niet gesticht 1 Neen, beknibbelen, aanvallen, belasteren, ophitsen, haat ontsteken in de herten, twist en tweedracht zaaien, neen, zulke werken kan de Heer niet ingeven Neen, zulke wer ken zijn geene vruchten van onzen schoonen Godsdienst En wat heeft de Daenspartij wel anders te weeg gebracht, zelfs van in den beginne van haar bestaan 't Landbestuur docht met. 't Provinciebestuur docht niet. 't Gemeentebestuur docht niet. Rijke menschen zijn dwingelanden zonder hert. De aalmoes moet afgeschaft worden ze is onteerend. De liefdadige instellingen dienen maar om den werkman te verslaven. De Priesters zijn hooveerdige alleenheerschers. Ze likken de voeten der rijken, om hun geld. Ze verdrukken den noodlijdende. Ze jagen 't volk uit de kerken. De arme man werd opgehitst. Gedurig zong men hem van gebrek en ellende. In de levendigste kleuren werd hem wekelijks in Land van Aelst en Werkman zijne armoede voor oogen geschilderd. En voor eenigen troost gaf men hem, als tegenbeeld, den overvloed der rijken. En met welke helsche schijnheiligheid dat alles in zijn werk ging Zulke leering is de leering van den Paus dierven ze zeggen De Werkman is de Encycliekdierf De Werkman van zijn eigen zeiven zeggen Zelfs dierven ze de onbeschaamdheid zoo verre drijven 1 ..0a^ van te bevestigen dat zulke leering de leering van Christus is De leering van Christus Een oogslag in het H. Evangelie In de oogen van God zijn er noch armen noch rijken de zondaar alleen is hatelijk. Doet de aalmoes. Die u (Priesters) versmaadt, versmaadt mij Bemint malkanderen als broeders. Weest verduldig en gelaten in uw lot. Wat verschil van leerling 1 Neen, het werk der Daenspartij is geen Christen werk I Neen, dat huis heeft de Heer niet gebouwd 1 Ook hebben de metsers daaraan verloren werk gedaan Hoe diep, inderdaad, is die partij gevallen Hare verantwoordelijke leidsmannen worden van alle deftige lieden verfoeid, worden van hunne Overheden af gekeurd en gestraft. Slechts het gespuis van 't Liberalismus en het Godverge ten Socialismus zijn hunne laatste en eenige volgelingen. Hoe diep gevallen 1 De zegen van den Heer rust daar niet op 1 Wat ons aangaat, wij houden het liever met onzen heili gen Godsdienst, met onze brave Priesters, met ons oud maar toch zoo jong gebleven vlaamsch spreekwoord Op God betrouwd is op de rots gebouwd Oplossing i. Het leven van den mensch. 2. Hij zou dan niet gelijk nu op St-Helena gestorven zijn. Opgelost door Mejuffer Fanny Herremans, te Erwetegem. Vragen :"i. Welke kaars brandt langer, de stearinekaars, de waskaars of de smeerkaars. Door welke oog en ziet de mensch niet goed, door de slinke of door de rechte Oplossing binnen acht dagen. Prijs 6 Lijsters, Februaride sprokkel maand genoemd, het kort maandeken, zegt het volk. Zoo men vertelt had Febru ari in 't begin 30 dagen, maar 't speelde ne keer met de kaart met Januari en Meert. Den inleg was nen dag en Februari verloor. Men hoort nog gedurig van de influwenza die heur ron de maakt en menschen at- takeert. Flawenza, partenza, zeggen ze te Romen, wij zijn blij als ze voorbij is. De ziekte en nijdige menschen hebben geen vrienden. Ne wereld vol donchisten ware zoo droef als een markt zonder i kramen of menschen de cheffen zelf loopen meê j een gezicht gelijk ne gedroogden stokvisch in bur- gerskleeren. In Eugelaiicl, te Newcastle, is de Théatre du Vaudeville afgebrand. d'Ander week in de nationale bank te Lima werden twee kisten uit Londen ontvangen die voor 125 duizend franks goud moesten inhoudeo. Toen men ze opende, en vond men er niets in als lood. De comptabels van de bank stonden er op te kijken mee oogen gelijk uitgedroogde steenputten.'t Asit*.-erpeu in eene diamantslijperij zijn er voor 1500 fr. steenen gestolen. Mijnheer Daens zijne klik heeft voor 't banksken van Dendermonde gestaan wegens fei ten van de kiezing. Zij en hadden weerom niets gedaan, niets, niemendallen, gelijk als Daens den vrederechter verweet, hij en had ook niets gezegd, niets, niets ter contrarie. Luibrechts was ook zoo slim. Zijn nonkel Spiegels verbood hem dat hij azoo altijd aan de kat heure steert niet en mocht trekken 'k en ben 't ekkik nie, nonkel, zei Lui brechts, 't is de kat die trekt. De engelsche trompetter Shurlock, die op het slagveld van Elandslaagte drij gekwetste Boeren met zijnen re volver doodschoot, is zinneloos geworden en'in het zothuis van Pietermaritzburg opgesloten. Den afgestratten priester Daens, door de hooge over- heid onweerdig verklaart van het priesterkleed nog Aalst, naar men zegt, weer I kandidaat zijn voor de kamers op eenen en zelfden lijst mee liberaal en socialist. En zulke mannen spellen de les aan de andere heeren geestelijken, zij verwijten den bisschop en doen den Paus wee- nen van verdriet. God heeft al gestraft 1 want wel ke grootere schande voor ne priester als weggezon den te worden uit 't priesterambt gelijk ne soldaat uit 't leger 1 maar God heeft in zijne verbolgen heid zulke schrikkelijke bliksems wij sidderen in de plaats van die ongelukkigen. Ne kourier uit Lede kom binnen, wa nieuws te Lede toch geen malheuren neintjZe zijn toch ook voor de Boeren? schrikkelijk, dat 't maar naar Impe of I Wanzeel en ware, 't trok er al naartoe. Maar mer- j keert daar ne keer in de gazet dat 't gaat concert I zijn te Lede, en die da nie en zal gezien hebben, I alla, 'k en ken ekkik dat azoo nie uiteen doen, maar nemport waar en hebben zulke dingen nog geen plosch gehad, van zulke toeren en meziek en jiemenas en stukskes van grappen en farcen, zet da ne keer in de gazet, 't Zal er in staan wanneer is 't te doen Met de Vastenavond, 'k zal 't u nog nader laten weten. En ge moet zien dagge komt kaffé drinken, zelle. Te Lede woont van 't heldhaf tigste volk en hertelijkste volk van Vlaanderen. d' Ander week groot rumoer in de fransche kamers. Ne republikein zegde dat er moest vrijheid zijn voor iedereen, vrijheid in 't spreken, vrijheid in 't schrijven, voor alle man, vrijheid zelfs van te bid den voor die het willen doen. Op die woorden brak de loge van framassons en socialisten los; er wierd geroepen, getierd en met de vuisten op de pupi- ters geslegen dat de inkpotten aan den plafond ble ven hangen. Welke les voor ons land 1 In FrauSt rijk is men niemeer vrij van te bidden, de loge slaat er de maat en geeft de wet. En 't Aalst durft Daens schaamtetoos zeggen gij moogt voor de lo- giemans stemmen, voor socialist en framasson, zij hebben beloofd den godsdienst te respecteeren Wij hebben het gezien in 79, te Brussel den 7 Sep. te Gent op de feest van O. L. Vr. van Lourdes I Lingeliugelin Sinte Pieter. Wie belt er daar? M. Petrus. Ikke sinte Pieter, verekskuseert, ik ben meê mijn broer de chef vau de donchisten, als'tu rappeleert, Aelst, Chipka, Achterstraat, Werf. Sinte Pieter. Wacht, ik zal de boeken open slaan, 'k Geloof da'k er hier al ben, zie prote stanten, lutheranen, kalvinisten, zwingelisten, socialisten, donchisten, c' est Qa Wij ziju er. v M. Petrus. Ik kom hier voor eene erge zaak, sinte Pieter, ik zou moeten van u een briefken hebben. Sinte Pieter. Watten een briefken en voor wie M. Petrus. Eerst een briefken van afkeuring voor de priesters van Aelst en omliggende, sinte Pieter. Sinte Pieter. Wat zegde nu 't Land van Aelst, 'tland van bisschop sinte Livinus, mar telaar 1 M. Petrus. En een briefken van afkeuring voor onzen bisschop van Gent 1 ik heb hem al genoeg de waarheid gezegd in mijn gazet, maar 't eu helpt niet. Sinte Pieter. Wat hoor ik nu Gent, een van de getrouwste bisschopszetels van geheel het christendom 1 M. Petrus. En een briefken van afkeuring voor den Paus maar, die man is oud en versleten, aan hem zou 't ik nog beter vergeven Sinte Pieter. Maar, ge spant proces in tegen geheel de H. Kerk. M. Petrus. Ja, sinte Pieter, doch geheel de H. Kerk is mis en dat ze wilde naar mij luisteren... Sinte Pieter. Maar, 't is zeker lang geleden dat g' uwe catechismus overloopen hebt Wat is de Paus van Romen Wat ziju de bisschoppen in de H. Kerk Wat zijn pastoors en priesters M. Petrus. Och, sinte Pieter, ik hoor het g' en weet het ook niet, dat ge moest mijn gazetten lezen 1 Sinte Pieter. Uw gazetten vriend, neen, neen, daar en gaat de H. Kerk niet in putten, wij moeten het woord volgen van God, 't Evangelie, de zuivere leerling, onver basterd. De Paus bestuurt de kerk Christi, de bisschoppen vervangen hem elk op zijn gebied, de priesters staan onder het geleide en de gehoorzaamheid van hunnen bisschop en niemand mag die orde door Gods wijs besluit vastgesteld, omwerpen. M. Petrus. Ik geloof, sinte Pieter, dat gij afgesproken zijt met den bisschop van Gent, gij zegt alle twee hetzelfde. Sinte Pieter. Maar, zeg mij eens, vriend, want ik geloof dat gij niet vreemd en zijt aan wat hoovaardij wie zijt gij om u boveü Paus eu bis schop te stellen M. Petrus. Och, sinte Pieter, geef mij liever algauw mijn briefken, da'k kan voortgaanwant wij zullen nooit overeen komen, ik hoor het al. Sinte Pieter. Wie waart ge vroeger, zeg mij dat, en hoe zijt ge nu zoover gekomen M. Petrus. Ik was boekbinder, sinte Pieter en nu gazettier en politiek. Sinte Pieter. Boekbinder is eenen eerlijken en deftigen stiel, maar om van daar geheel de H. Kerk te willen besturen Eu gazettier en poli tiek 1 Hoe oordeelt de bisschop eu de Paus daar over M. Petrus. Ze keuren mij vierkant af, en dan nog op de preekstoel, en is daartegeu dat ik om dat briefken kom, of anders is geheel de H. Kerk kapot. Sinte Pieter. Hoe strijdt gij dan om afge keurd te worden Toch met de katholieken, met de priesters M. Petrus. Neen, neen, met de socialisten meê en de liberalen. Sinte Pieter. Om de H. Kerk te redden M. Petrus. Ja. Sinte Pieter. Lieven hemelnu begin 't ik te verstaan. Maar zulke dingen en 4§bt ge tech nog nooit elders durven zeggen zeker? Geuzen eu socialisteu de H. Kerk red- den 1 M. Petrus. Dat staat wekelijks in mij u gazet Sinte Pieter. Wel, wel, wel 111 mijne vriend, waar zijt gij toch geko men En met de kiezing, hoe gaat dat M. Petrus. Op eenen en denzelf den lijst mee socialisten en geuzen tegen de katholieken 1 Sinte Pieter. Groote God 't is of geheel den hemel over mijn hoofd keerde 1 Hoe dank ik de Voorzienig heid die deu bisschop en de priesters ingegeven heeft van u af te keuren en te bestrijden. M. Petrus. Zoo dat ik hier ook on gelijk moet krijgen? Sinte Pieter. Luister, ik hoor daar iets, hieruevens inden hemel... klopt gauw op uwe borst, doet uwen mea culpa, vraagt vergiffenis, of ik vrees voor u Ik hoor al de lange enge lenschaar zingen, met Michael aan 't hoofd, 't is 't leger dat "gedurig bidt en strijdt voor de kerke Christi en haar. opperhoofd den Paus', tegen de sekten eu oproerige christenen. En op eenen wenk was sinte Pieter den hemel binnen. Eene outelbare engelenrij, bescher mers van Gods kerk, boog voor sinte Pieters troon. Eu sinte Michaël, de engel die in 't begin der tijden do ge- trouwe engelen ten strijde voerde tegen den oproeriger! Lucifer, stond aau het hoofd van die schaar en zijn degen was een bliksem. En op eens dreunde het hemelgewelf onder den zang vau geheel dat leger Tu es Petrus Gij zijt Petrus eu op die steenrots zal Ik mijue kerk bouwen en al de machten der hel zullen tegen haar niets vermogen 1 ari aanstaaude, om 4 1/2 i! urea 's namiddags, in de' groote zaal van het Klooster, LUISTERRIJK AVOND- FEEST met lichtgevende zichten dooi den E. II. J. Coupé. Verder ope ningstakken door de Faufaar der Ge meente, aria voor Mandoline, Klucht lied, euz. Deureu open om 4,15 ureu. Kaar ten aan 2 frauk eu 1 frank. 't Weer krijgt schoon manieren nu en dan doet de zon heur wandelings- ken, maar de regengasten zitten er soms kort achter, gelijk de kloefwacht achter de priesters en treffelijke liên. Let op, als er een deftig man pas seert, dikwijls komt er een artist ach ter, alzoo hangt Daens altijd aan de hielen van menheer Woeste. In het evangelie wierdt er gezegd aan d'apos- telen klopt het stof van uwe schoe nen en gaat uwen weg voort. d'En gelsche en hebben nog met die Boe ren niet gedaan Ze meenden te Lon den dat alles ging gaan gelijk een schuifelken als ze den Spioenkop kon- nen bezetten Er was plezier te Lon den, er wierd gelikt en geschonken en gedronken als het nieuws der bezet ting van Spioenkop toekwam, maar 's anderdaags, was 't uitvaart, dc Boe ren hadden d'engelschen weer tot den aftocht gedwongen.De keizer van liuüschliiHi! (zijn schoonmoeder komt daar nog te sterven, nog niet oud, 6+ jaar,) spreekt van de duitsche vloot te verdubbelen, en voegt erbij dat t noodig is om den duitschen han del blijven te verzekeren. Z.jne schoomoeder is de prinses Hohenlohe- Langerburg. Zij is begraven te Dres den. Onze jonge prins Albert verte genwoordigde er zijn menonkel op de begrafenis. Ib'de vereenigde staten van Aiucpika zijn er twee treinen op- eengebotst. Eenen wagonjgeladen met dynamiet is gesprongen, 5 personen werden gedood en 7 gekwetst.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1