Voorwacht van 't Nieuws. VALLING, BRONCHIET Rliumatlck. mm; HERDERSEM. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. 01VTZE JO.\GE!YS VAIVf 1798 Wees meedoogend Kapittelken I. LUIBRECHTS De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. De Concerts zijn opperbest afgeloopeneen volk, nog nooit te zien geweest.... 't Stemmeken had er twee dé-» légés naartoe gestuurdz'eu zijn nog niet uitgesproken van al 't plezier dat zij er genoten en gezien hebben schit terende kostumen, gepaste tooneelschik- king en buitengewone opvoering in het drama het kluchtspel heeft doen tra nen lachen. w'En hebben onzen Kozijn Polydoor nog niet gehoord kurieus om te weten, hoe hij de Concerts gevonden heeft, want hij is kenner in die zaken. Alia, Herdersem heeft weer hare eer op Tooneelkundig gebied gehandhaaft en mag onder eene der bijzonderste too- neelsocieteiten der omliggende gemeen ten gerangschikt worden. Het is winter "^Sgjji Het heeft gevrozen, dag en nacht VBpjjliip De sneeuw heeft de jÊT gansche aarde metha- jr ren witten mantel be dekt en vele vogeltjes zijn van honger omgekomen Geen zaadje, geen kerfdier, geen blaadje, zelfs geen enkelen graspijl was nog te vinden. De botvink, demusch,de haagmusch, het roodborstje, de meezen, andere nut tige wintervogels hebben veel geleien en hebben gezocht, doch niets gevon den. Mensch, dat het medelijden in uw hart dale vergeet den arme niet, uwen evennaaste, doch denk ook soms aan den kleinen vogelstrooi rond uw huis een graantjen en een kruimeltje brood Het is nog winter Wees meedoogend Mijnheer Daens vergelijkt zich nu aan ne generaal I Och Heere Wat de hoovaardij toch al teweeg brengt. Gij, menheer Daens, ge generaalNen aar- digen generaal die zelf 't geweer mag dragen, en schieten als de geuzen en socialisten kommandeeren. De gene raal Daens mag kommandeeren daar waar dat den bessem staat, maar hij moet op faction staan en aanslaan als d'overste van de socialisten en geuzen passeeren, of wel, 't is salie de police wij en kiezen voor u niemeer, en dan staat Daens daar zonder erremen of .beenen. Menheer Petrus, de generaal is Galle en gij ne simpele piot. Over eenige jaren ge dreeft met Galle den spot. Waarom spot gij er nu niet meer mede? Is Galle beter geworden mis schien Luibrechts was cham petter en hield eenen vreemden landlooper aan. Hij ondervroeg dezen maar bekwam geen antwoord. ►Kent gij geenvlaamsch? vroeg Luibrechts. Geen antwoord. Kent gij Fransch Geen ant woord. Zijt gij misschien een Duitscher Zelfde stilzwijgen. Of 'nen Engelschman De land looper zegt nog niets. Toen schreef Luibrechts in zijn rap port: Ik heb den man in vier talen on dervraagd en geene inlichtingen er van kunnen bekomen. Jongen. Eene kleinigheid, als 't u belieft, mijnheer Heer. Hebt gij honger, jongen Jongen. Neen, mijnheer, maar vader heeft dorst. van alle landen, wlfs de meest gewone, voor priesterlijke roe pingen van arme kinderen. Kostbare godsdienstige gedenkenissen in ver wisseling gegeven* Viaagt inlich- tmgi gels aan iia Wfc&K VAÜ Montaén-lforesnet (Luik), of aan Joffer Blancquaert te Conenbergh (Brabant). feL tingen ol e\ «n<S ASSENEDE. Zondag a-vond ten 11 ure, was de luitenant der douanen met M. Alleyn op dienst. Tusschen Bassevelde en Bouchoute ontmoetten zij vier smokkelaars met eene koe. Zij wilden het dier aanslaan, maar de smokkelaars riepen gij zult ze nog niet hebben daarop losten zij twee schoten. Alleyn schoot ook, de smokkelaars gingen toen op de vlucht de koe bleef in de handen der douaniers. Zij hebben ze naar Bassevelde gebracht en op stal gezet. Zij heeft eene waarde van 400 fr. SELZAETE. De voerman Van de Rosteyne, van Assenede, kwam maandag met eenen wagen, geladen met steenen en bespannen met twee paar den, van Selzaete. Aan den bareel van den ijzeren- weg gekomen, werd zijn wagen door eenen koop- warentrein gansch in splinters gereden; de paarden en de voerman bekwamen geen letsel. Het parket is ter plaats geweest en heeft een onderzoek geopend. VRACENE. Zaterdag kwamen vijf pensjagers in Vracene-polder jagen. Op het geschut liepen de werklieden van den burgemeester M. Michelet naar de jagers. Onder hen bevond zich Frans Van Duyse, beëedigde jachtwachter. Een der wild- stroopers, zich achtervolgd ziende, nam het geweer uit de handen van zijnen kameraad en liep de achtervolgers te gemoet. Wanneer hij dicht genoeg was, loste hij een schot naar Van Duyse, die vooruit was. De lood- korrels zaten in Van Duyse's vest en broek, maar hij was niet erg gekwetst. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Fran» Br uwé, AALST. FRANKRIJK. Dinsdag namiddag bezochten te Armontiers de douanen de boot Allia, komende van Gent, en vonden er onder eeu valschen bodem, 8000 pakken belgischen tabak, ieder van een half pond. De boot en de tabak werden in beslag geno men en de schipper werd aangehouden. De weerde van de in beslagneming wordt op 30,000 fr. geschat. ZULTE. Maandag avond, om 9 ure, is een revolverschot gelost door de vensterluiken van Jules Clauwaert, de kogel is nevens Th. Neirinck gevlogen. Bij Fr. De Snoeck zijn de ruiten uit den waaier geschoten de vrouw van A. Dejans, werd bedreigd omvergeschoten te worden, indien zij in huis niet ging. Zondag morgend, rond 5 1/2 ure, is eene vreeselijke ontploffing gebeurd in de stoombleeke- rij van MM. Tbeunissen en Cie. Eene ijzeren kuip, op drukking staande, is met zulk geweld ontploft dat gansch het dak, ijzeren poutels en al het lijn waad, ongeveer 1600 meters, welk zich in de kuip bevond, met zulk buiteugewoou geweld in de hoogte is geworpen, dat alles verbrijzeld werd en het lijnwaad op al de gebouwen in den omtrek verspreid lag. Stukken ijzer zijn ep 50 meters af stand, tot 2 meters diep in den grond gedrongen. De schade wordt beraamd op 2000 franks. Geene persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. LEMBEKE. Het parket van Gent is woens dag naar Lembeke gekomen waar een meisje werd aangehouden, die beticht wordt haar kind te heb ben vermoord. De aangehoudene heeft volledige bekentenissen gedaan. De diepste armoede heerscli- te in het huis harer ouders het parket deed aanstonds voedsel bezorgen, en drie kinderen der aangehoudene zijn in het hospicie geplaatst. ZELE. Zondag avond werd de genaamde Rarmentier zonder rede aangevallen, door jonge lingen der wijk Durmcn, waarvan een hunner hem eenen messteek toebracht in de borst. Het slacht offer is moeten berecht worden. OOSTWINKEL. Aan Oostwinkel-brug is het lijk opgetrokken van een man van omstreeks 70 jaar hij had kloefen aan en was in werkkostuum. NAZARETH. Een meisje dezer gemeente, Irma Degeyter, 17 jaar oud, dochter van een gepensionneerd aardewerker van den spoorweg, is sedert 7 November zonder bet minste voedsel ge nomen te hebben. Hare maag kan geen eten meer verdragen. Het arm meisje is uiterst zwak en ver laat haar bed niet meer. Uit Parijs. Verzoek ons nog 8 doozen van i uwe bloedzuiverende Walthérypillen te sturen. Wij vinden ze uitmuntend tegen de veelerlei onge- steltenissen der hoofdkwalen, slechte spijsvertee- ringen, verstoptheid enz. De Overste van het St-Jacobusgesticht. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. ANDERLECHT. Donderdag namiddag, rond I 1/2 ure, kwam eeu huurrijtuig, waarin drie jon gelingen zaten, langs de vaart van Charleroi gere den. Aan de Anderlechtsche poort deed het peerd een plotselingen zijsprong en het gespan met den koetsier en de lotelingen viel het water in. Voor bijgangers kwamen dadelijk toegesneld en richtten de reddingswerken in. Peilingen werden gedaan en eerst eene uur later gelukte men er in de vier lijken op te halen. Het peerd was eveneens ver dronken DENDERLEEUW. Woensdag morgend, ten II ure 30, ontriggelde alhier in de statie een koop- warentrein, komende van Ath. Een wagon, geladen j met ijzerwerk, was buiten het spoor geraakt tenge- volge van het breken eener as. Ongelukken van personen zijn er niet te betreuren. Op het gehucht Leeuwbrug heeft een gewel dige brand vier werkmanswoningen, betrokken door de families V. Vau Mol, wed. Ecriaun, Fred. Snel en Fr. De Petter, in asch gelegd. De eerste en de laatste waren gelukkig tegen brand verzekerd. Het is de tweede brand die hier op acht dagen tijd plaats heeft. Zekere Jozef Cooman heeft zich bij zonder tijdens de reddingswerken onderscheiden. De oorzaak van de ramp is onbekend. ST-NIKOLAAS. Zaterdag nacht omtrent 1 uur werden de echtgenooten Cools, wonende op Hoogkameren, gewekt door gerucht aan de voor deur. De vrouw stond op en ging zien wat er gaan de was. Nauwlijks had zij de deur geopend, of zij werd bij den arm buiten gesleurd en met slagen overladen. Terwijl men haar in bedwang hield, drong een kwaaddoener in huis, bond de man vast en duwde hem eeue prop in den mond en stool al het geld dat hij vond. ,s Morgends vond een gebuur de vrouw in deernisweerdigen toestand voor de deur harer woning liggen HEERNE. De gouverneur van Brabant heeft besloten dat den dag der loting te Heerne, de gen darmeriebrigades van Geeraardsbergen en Volle- zeele in de gemeente zullen patrouilleeren. Naarmate de milicianen van een dorp gelot hebben, zullen zij onder het geleide der gendarmerie huis waarts gezonden worden. Meu hoopt alzoo de bloedige tooneelen te vermijden, die vroeger maar al te dikwijls op de lotingsdagen plaats haddon. HILLEGEM. Zondag avond, om 6 uro, is er alhier brand uitgeborsten in het huis bewoond door het gezin Stommelaer, aan de halte. In weinig tijds waren het huis en de stallingen totaal vernield. Hot vee is kunnen gered worden. LOKEREN. Iu de Kerkstraat zou een stout moedige diefstal gepleegd zijn. Een onbekende dief heeft in vollen dag, uit een koffer eene som van 600 frank gestolen in bankbriefjes en specie. Ver scheidene obligaties die daarneven lagen, liet hij onaangeroerd. ZWIJNAARDE. De genaamde Emiel Mor tier is alhier aangehouden, als vermoedelijke da der van den moord te Zeevergem gepleegd op den genaamden D'Haene. Mortier is naar 't gevang van Gent overgebracht. GANSHOREN. Woensdag nacht zijn te Gans horen 1400 meters telegraafdraad gestolen. Aan iedereeu onzen vrieu- delijken groet, op zijn vlaamsch, dat wil zeggen, rechtuit, rechtziuning. De duivel is de patroon der schijnheiligheid, al zijue woorden zijn bedrog zoo ook zijn deze die 't volk ver leiden, die twist en twee dracht zaaien, die haat aanvuren waartoe brengt dit alles tot ongeluk en schande. Toen zijne hoogweerdigheid, onze bis schop van Gent de gazetten afkeurde der daens- partij in eene bisschoppelijke nota, die in de boeken der geschiedenis zal te vinden staan, zegde hij Wij zetten al onze diocesanen aan om die gazetten niet te lezen, want zij misleiden het volk en strijden met de belangen van den weikman. De Boeren maken dagelijks 12 duizend kardoezen en 200 houwitsers in hun dynamietfabriek van Modderfontein. Een man heeft per uur 417 liters lucht noodig om zijne longen te vullen. Zijne majesteit Leopold II lijdt aan de oogen, en kan het daglicht niet verdragen. Hoe droef ook uw lot, mort nooit tegen God. Ze zeggen dat de marechal Roberts mee een plan achter zijn voor hoofd zit van met 60 duizend man langs den Oranj e Vrijstaat te probeeren. De Boeren zijn al aan 't studeeren om zo ginder ook perten te bakken. Ze moesten dat stekelverken tot in zijn laatste uur op een eiland steken een zatte plodde van ne werkman komt t' huis te Brussel bij zijue moeder en vroeg om geld. De moeder, 't mensch, gaf 60 centiemen, 't Was al wat zij bezat. Daarop bracht dien bandiet zijne moeder eenen geweldigen stamp toe en wierp haar van de trappen, en sloeg al de meubelen in stukken. De policie heeft hem de dwangkamizool moeten aantrekken eu hem meege daan. Op 9 November beschikten de engelschen in Zuid-Afrika over 15,518 man troepen, 20.140 peerden, 85 zelfwerkende en 248 gewone kanons. Sedert dan zijn er nog opgestuurd 90,419 man troepen, 14,140 peerden, 72 zelfwerkende en 186 gewone kanons. Ia Engeland blijven nog slechts 108 kanons over. In Vrankrljk heeft het framassonsgouvernement de jaarwedde van den aartsbisschop van Aisx opgeschorst alsook die van de bisschoppen van Versailles, Montpellier, Tulle, Valence en Viviers. De rede Omdat zij hunne gevoelens van genegenheid en hoogachting aan de paters Assomptionnisten hebben doen kennen na hun proces. En 't Aelst schrijft Daens de libera len zijn goede christenen, 't zijn de Jesuieten, de priesters, den bisschop en de katholieke die niet deugen Bravo, Petrus 1 Volgens liet oordeel der beste gcnccs- Iieeren is het beste geneesmiddel tegen den hoest, de verkoudheden, bronchieten, maagpijnen, enz., de Walthérypastil, die zoo aaDgenaam van smaak is en slechts één frank de groote doos kost. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken. VERHAAL UIT DE» BOERENKRIJG, 52 door den Eerwaiirdcu Heer Patty n, priester. Wat nu gedaan Er bleef zelfs geen tijd meer om zich in de herberg met stoelen en tafels achter de deuren te verschan sen. Terwijl wij aldus radeloos elkaar aangaapten, wijst ie mand naar de hooge deur in den muur en roept Allen naar boven Dat noem ik een geniaal gedachtzonder dien j ongen waren wij zoo zeker als twee en twee vier zijn tot den laatsten man vermoord geweest. Thomas Luyten duwde mij een van de eerste naar boven. In de meening zeker dat wij de deuren langs binnen schraag den kwamen de Eranschen op een looppas aangezet. Eene ko gelbui hakte een der luiken af, dat los weg op één charnier ging hangen langs den muur. Er schoof op eens als een groot gat van klaarte in de zaal. Halverwege van de ladder klom een jongen boer, de laatste der bende, toen de eerste geweerschoten in het huis afknal- den. Maar haast u dan watriepen wij hem toe. Hij stak de armen uit, tien handen tegelijk grepen er naar en krens in een krachtigen ruk, over sporten en hij was al boven. Tegelijkertijd trok iemand aan de ladder om die naar ons toe te halen. Eilaas, ze stond vast aan den muur. 't Werd tijd. De Franschen lichten j uist de deurklink op. liet is net alsof ik ze nog zie, in het hel verlichte deurgat sterk afstekend op de donkere en lage herbergzaal, die bruinge- taande, woeste tronies, vol rimpels en met rosse, lange kne vels. Ze bleven eerst staan op den dorpel, een bectj en gesto- pen, den vinger op den haan van 't geweer en keken verlegen naar binnen uit vrees van verraad. Toen ze echter zagen hoe wij de zaal ontruimd hadden, stroomden zij onverschrokken binnen. Wij bevonden ons op een langen, hooggekapten zolder als eene schuur. Het liep in 't oog dat 't gebint van den dakstoel uit zware eiken balken kruiselings over elkaar stevig ineen- zat. Indien ik daar op steun, dan is het omdat ik eerst bang was dat ze ons al onder, op den tast, met geweerschoten gin gen doorspikken. Als zij maar op 't gedacht niet komen heel het boelken in brand te steken, fluisterde Luyten mij in 't oor. Ik wierp een angstvollen blik in de diepte van de zoldering, waar het dakvenster licht verspreidde die kant lag vol bos- sels en diende tot hooischelf. Beneden in de herberg was 't een rumoer van alle duive len. De Franschen waren nijdig ons daarboven zoo stevig ver schanst te zien. Ze deden de ramen springen, hakten toog en tafels aan splinters met de sabels en raasden en vloekten in 't Fransch als echte bezetenen. Eenigen losten hunne geweren tegen de zoldering af, doch zonder ander gevolg dan eenen ha merslag tegen den zwaren balk waar de kogel in verloren liep. Laat ze ons uit hun hol halen, bevool de Fransche of ficier. Twee drij Franschen klommen naar boven, met den sabel tusschen hunne tanden en in de rechterhand eene pistool. Doch nauwelijks waren zij eenige sporten hoog of de deur in den muur ging open, de onzen staken met de baj onnetten naar onder, waarop van beneden geweerschoten antwoordden. Wij losten insgelijks onze wapens af door het vierkante gat. De mannen van de ladder tuimelden met de armen rekkewijd open achterover. Tot zes maal toe waagden versche soldaten het den zolder in te nemen telkenmale veegden onze baj onnetten de waag halzen weer in de diepte. De sporten zijpelden van bloed. Wat voor flinke schutters onze jagers De flikkeringen verlichtten de zaal beneden en in die flikkeringen als in eenen weerlicht zag ik iederen keer een paar blauwrokken ineenzakken, met de armen slap tegen 't lijf. Bij ons ook trok meer dan een zich achteruit om tegen muur of balk, pijnlijk gillend en doods bleek, te gaan leunen. Toen ik het geweld zag van die woestaards die kost wat kost ons wilden vermoorden, werd ik insgelijks door ik weet niet welk gevoel van razernij aangegrepen. Op tien, twaalf plaatsen tegelijk hadden de onzen eenige pannen weggeschoven om den rook door te laten. Toen werd het op eens stil beneden in de zaal; het getrappel, geschreeuw en geweld hadden opgehouden. Ik stak het hoofd door een der gaten de straat stond vol troepen. Mij dacht, vóór de kerk waren ze bezig met een kanon op zijn mikpunt te zetten, doch een blauwrok lei op my aan en haastig duikelde ik weer naar onder. Niet haastig genoeg nogtans om niet bemerkt te heb ben hoe de Frauscheu uit de naburige huizen en schuren bos- sels stroo, takkenbossen en oud latwerk haalden. Wat Luy ten gevreesd had zou dus gebeuren ze wilden het huis af branden Ik beken eenvoudiglijk dat de benauwste stonden op een open slagveld niets zijn m vergelijkenis met het voor uitzicht van levend verbrand te worden. De hoofdman stelde vóór gezamentlijk in blok een wanho- pigen uitval door den vijand te booren, 't was toch beter al vechtend te sterven dan zich te laten uitbranden als een biën- nest. Om de waarheid te zeggen ik luisterde niet meer. Wat kon het mij schelen Ik koesterde geen zierken hoop meer. Wilhem, riep ik mija eigen toe, dezen keer is het uwe toer! Jan Bral, Koo Teunis, alle dezen die mij reeds waren vóór afgegaan spookten mij vóór den geest. Terwijl de jongens aldus aan 't parlesanten waren, roept op eens een hunner die uit het dakraam keek Hé, ziet eeus ginder Iu de verte langs de dreef, bewoog eene wemelende grijze streepdoch men kon niets duidelijks onderscheiden uit hoofde van de boomen. Alweer nieuwe troepen Franschen opperde de hoofd man wanhopig. Het en doet, verzekerde deze die eerst geroepen had... 't Ziju de jongens Zij dragen blauwe kielen 1 Ge kunt denken hoe mijn hart aan 't bonzen ging. Toen heb ik bij mij zeiven beloofd, dat indien het Onze Lie ve Vrouwke ter Hagen mij redde uit dezen neteligen toestand, ik mijn levenlang eene mis zou doen lezen iu hare kapel op dezen eigensten dag. Hij had niet gedaan met spreken gf hét heele huis, van de

De Volksstem | 1900 | | pagina 2