Moorsel. Allc^cte CHRISTOFLE Sallss ie Mes St-IicM BRuXELLES VERGETEN en VERGEVEN Pleisters ALLERHANDE NIEUWS. VAN ALLES WAT. 5 diplÏdhonneur Teralphene. Nieuws uit de Stee. Kapittelken II. Zondag 11 Februari 1900 ACHTER W AC HT TE CLICHY SSurftcrIIjke Stand, Aalst. Bheumatiek, 1 Jicht Beupjisht, Verkoudheid, Hoest, Zwakke Borst, Zwakte in den Rus Bericht aan de Wielrijders Succursale et garde-meubles Aan de dooven.- Eone iijk0 dTe' w,elk? PÉIÉÉÉ COUVERTS 0RFEVRERÏE 31 MÉDAILLES D OR RISTOfLE vorstpannen tot de keldervloering, kreeg eenen schok alsof de aarde openscheurde. Meteen snijdt een ontzettend gekraak mij door de ooren, ik zie eene groote vlam vóór mij opgaan waarin allerhande vormen en gedaanten dwarrelen. Thomas Luyten schuift voorbij met de rasheid van den bliksem, ik hoor hem roepen «we zijn.... Terzelvertijd word ik van den grond geheven de zolder keert onderste boven en.,., dan niets meer. Dit alles duurde oneindig min tijd dan er noodig is om het te zeggen. Wat er gebeurd was Op den koer stond een wagen buskruit welken de jongens naar Hasselt voerden. Een kogel had hem doen ontploffen. Dat ik niet in duizend stukken vaneen gereten ben, lijk tal van anderen, wijt ik ten eeuwigen dage dank aan 't mirakel beeld van Onze Lieve Vrouw ter Hagen. Nooit zal ik den eersten oogenblik van beteutering verge ten toen ik eindelijk bijkwam, 't Werd avond, de lucht grauw de. Mijne ooren tuitten 't was net als 't huilen van den wind op zee. Anders lette mij niets, alhoewel het een heelen tijd duurde vooraleer ik mij rekenschap over mijn eigen zei ven geven kon. Ik lag op de verstrooide bossels van een om vergeworpen graanopper, op den koer der afspanning. Het stroo zal den val gebroken hebben Van het huis bleef slechts een hoop steenen over, waartus- schen splinters latwerk en balken uitstaken en afschuwe lijk om aanzien stukken van menschen, armen, beenen, rompen, druipend van bloed, afgrijselijk verminkt Dit laatste deed de nevelen mijner geestesdronkenschap wegdampen ik huiverde van walg, in 't volle bewustzijn nu dat mij hetzelfde had kunnen gebeuren. Op twee stappen van mij af, tegen den witgekalkten hof muur stond een stapel leege tonnen. Mij dacht daar beweegde iets, ik hoorde een dof geratel. Ik kroop op handen en voeten en zag hoe er van achter de vaten een paar leerzen uitstak. Toen keek ik op in den kalk van den hofmuur rondde zich eene roode bloedplek af. Er hing haar in... De ontploffing had den jongen den schedel platgeduwd tegen de steenen. Er klonken menschenstemmen achter 't muurke. In een hunner meende ik die van Joseph Schoofs te herkennen. Mijn hart ging open van blijde verwachting de Franschen waren dus uit het dorp verdreven Inderdaad 't was wel mijn goede Joseph die met dokter Janssens de gekwetsten opzocht. De dokter hielp mij rechtstaan en na een vluchtig onder zoek Er let u niets, mijn jongen, zei hij. Schoofs reikte mij aanmoedigend de hand toe Ha sa, Wilhem, ge moogt er uw levenlang op stoeffen dat gij er heden zoo goedkoop van af zijt. Doch ik werd in eens overvallen door een wringend gevoe len in de keel. Het gehemelte van mijnen mond was zoo droog als kurk, mijne ingewanden brandden af. In de opgewonden heid van het gevecht wordt men dat zoo niet gewaar maar daarna veroorzaakt die dorstigheid eene pijn waar geen ande re het bij halen kon Water, water, dokter kreet ik. Te midden van den koer lag een ouwerwetsche waterput met een ophaalemmer aan eene lange ketting (Wordt voortgezet.) Groote Avondfeesten op Zondag 2ö en Dijnsdag 27 Februari 1900, telkens om 5 uren stipt, door den Tooneelbond Tot spijt van wie 't benijdt met de medewer- iv king der fanfarenmaatscbappij De Bra- bantsche Leeuw in hun lokaal bij M. B. Guldemont. PKOGRAMMA 1. Vaillant Compagnon, marcbe door de fanfaren. 2. Les pérles, polka voor bugel. 3. De onverwachte Belegering, blijspel in een bedrijf door Julius Wytynck. 4. De Vagebond, ernstige alleenspraak. 15 minuten tusscheupoos. 5. In 't Misverstand, herberg, blijspel met zang in een be drijf door Petrus Van Nuffel. 7. De Geleerde en de Boer, luimige tweespraak door Julius Wytynck. Prijzen der plaatsen 1 fr. en 0,50 centiemen. a Februari komt af iu 't wit. Wit en is nog niet altijd lief, ge ziet het aan d' ijsberen. Een klein betje vorst ware beter, de lucht zou er bij winnen en d' influwenza verliezen, want Een huis beroofd van zon en locht Wordt door den doktor veel bezocht Maar in den Afrik, zijn mij dat klasjen dat d'engelsche daar krijgen. Ze zeggen nu dat er 3 engelsche moeten komen tegen eenen Boer, 't is een schoon kompliment voor Engeland dat naar den oorlog trok meê een pretensie en eene borst ge lijk Boechoutberg. En van die stad Ladysmitli en van d1 engelsche gazetten, en moogt daar niet meer vangelooven als dammen en zien. En als de labirenten ne keer beginnen wel menschen nu wordt er getelegrafeerd dat er ne oproer zou uitgebroken zijn onder de epyptische troepen te Ondur- man, de soldaten zijn er in opstand gekomen tegen engelsche officieren. Te Charleroi hebben er 700 glassnijders het werk laten staan, en te Bergen ligt madam Jonniaux, die erge vergiftster, in 't gevang ziek. Te Lede, zou d' altracie al over zijn Lede d' ander week in staat van beleg, de marchessés van Oordegem en eene bende van 20 wildstroopers van de kanten van Sottegem afgezakt, 't Was een gerammel en een gedommel, 't geleek goed aan de spioenkop, en aan Ladysmith. De Boeren van lmpe bleven achter hunne ver schansingen zitten. Eene schuit, geladen met beeten, be vond zich in de vaart van Hoiidschoote, toen tengevolge van overlading, een lek in het ruim kwam. De boot zonk eenige oogenblikken nadien. De schipper die aan wal stond toen het ongeluk plaats greep, wilde nog het een en het ander redden. Hij sprong nog eens binnen, doch kwam niet meer terug. Eenige uren later werd zijn lijk opgevischt. Men schat de verliezen der engelschen op 10 duizend man. Velen beginnen koeragie te verliezen gelijk de troepen van Napoleon als zij den tocht van Egypte begonnen en de zandige pleinen en vlakten in d' heete zon doortrokken. Bonaparte zag in eigen persoon dragonders van hun paard springen en naar den Nijl loopen om er een spoedige dood te vinden, en zijne beste generaals hunne hoeden onder hunne voeten vertrappen. De prijs van een abo ,uc- uicnt. -- De abonnementsprijs op het blad The Heraldver schijnende in den Amerikaanschen Staat Kentucy, is als volgt: Voor een jaar: 20 pond varkenvleesch, of 10 pond sausissen, of 5 schepels aardappels, of 15 schepels rapen, of 10 kiekens, of 12 pond spek. Voor zes maanden de helft der bovengenoemde hoeveelheden eetwaren. Men mag zeggen dat de Herald, indien zijne inschrijvers goed betalen, in staat is om kloekgevoede artikels te leveren. Voor dien Prijs willen wij 't Stemmeken ook zenden. Zijn er liefhebbers Al de Belgen gedecoreerd Goe nieuws voor de soldaten die in 1870 op de grenzen geweest zijn, hetgeen voor eenen veldslag telt. Er is beslo ten hua allen eene medalie toe te kennen, doch er moet nog beslist worden hoe het lint zal zijn, want zooveel decoraties bestaan er reeds, dat er eene vergissing tusschen die vele lintjes moet vermeden worden. Alia, proficiat voor die meêdoen 1 Als een Vlaming of een Hollander wil doen ken nen, dat hij zeer nat is, dan zegt hij Ik ben nat tot op het hemd. De Duitscher zegt in het zelfde geval Ik ben nat tot op de huid. De Franschman Ik ben nat tot op de beenderen. De Spanjaard Ik ben nat tot het merg toe. En de Arabier Ik ben nat tot in de ingewanden. Dus hoe dieper men naar 't zuiden gaat, hoe meer grootsprekerij men ontmoet. Goed gemeend. Meester, (ter gelegenheid van den plechtigen intocht van een vorst) Luis tert, kinderen, ik zal zeggen wat ge doen moet. Wanneer Zijne Majesteit nadert, zal ik teeken met mijnen hoed geven, dan roept ge allen zoo hard ge kuntLeve de keizer tot dat hij voorbij is. Toen de vorst in aantocht was, riepen de kin deren Leve de keizer, tot dat hij voorbij is. Lippe Kancel had in zijnen vinger gesneden en hij bloedde geweldig. Zijne snelle meid zag dat, en liep naar de meid van Charel vertellen, dat haren heer bijna zijn hand had afgesneden, 't Meissen van Charel vertelde aan de meid Do ka, dat Lippe Kaneel bijna zijnen arm had afge sneden. Deze liep 't enden asem naar de meid van kerkbaljuw en zei dat Lippen, in eenen aan val van heete koorts zijne keel had doorgesne den. Deze verhaastte zich en liep naar de meid van den koster vertellen dat Lippen stokkezot was geworden en zijne keel op vier verschillen de plaatsen had doorgehakt. Deze liep naar de meid van M. de pastoor gaan zeggen dat Lippen zijn wijf had willen vergiftigen en zijn eigen zel ve den kop had afgesneden. Eindelijk liet deze alles uit de handen vallen en spoedde zich naar den burgemeester's meisen, aan wie ze hijgend vertelde dat Lippen zijne vier dutskes van kin deren morsdood had geschoten, zijn wijf vergif tigd en zijn eigen zelve had van 't leven gehol pen. Reeds 's avonds stond dat in een daensisten- vuilblik - van Kortrijk voor pure waarheid ge schreven Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. M. Brunard, in de Lange Zoutstraat. Groot Turn feest. Naar wij vernemen zal onzen Katholieken Turnclub Steun geeft Moed een prachtig Turnfeest geven in de zaal van den Ka tholieken Werkmanskring, die hunne vorige in schoonheid overtreffen zal. Daar alles wat uitge voerd wordt nieuwigheden zijn, kunnen wij onze katholieke vrienden niet genoeg aanraden, dit feest te gaan bijwonen, ten einde alzoo onze dappere Turners een blijk van genegenheid te geven. Wij laten hier het programma volgen Eerste deel. Openingstuk voor 't Orkest. Boxoefeningen voor leerlingen. Werkzaamheden zonder tuigen. Ringoefeningen. Plastieke houdingen. 15 minuten tusschcnpoos. Tweede deel. Gezamentlijke oefeningen voor volwassenen,met begeleiding voor 't orkest. Pyraraieden met tui gen. Vrije pyramieden. Op aanvraag de Apotheotische Dans uit te voeren door 46 Turners. Slotpyramiede, uitgevoerd door 60 Turners. De poort zal om 5 1/2 uren geopend worden en het feest om 6 uren aanvang nemen. Prijzen der plaatsen 1 rang 2 fr., 2 rang 1 fr., 3 rang 50 centiemen. Kaarten zullen ten huize aangeboden worden. De Secretaris, De Bestuurder, De Voorzitter, P. Verhulst. Aug. Verwayen. Karei De Wolf. IHilicielotiug. Morgen, vrijdag, onmiddel lijk na de trekking, zal denuitslag der loting op ons Bureel te verkrijgen zijn, aan 5 centiemen. Men zegge het voort De naaste week geven wij dezen uitslag in ons blad. VRAAGT OVERAL HET LELTVVElJNrSIBIEK der gunstig gekende Brouwerij Frans Br uwé, AALST. GOED NIEUWS voor de manhafti ge, vrijgevochten Boeren van Moorsel Een koninklijk besluit van 30 Janu ari 1900, waardoor de benoeming van sieur Schram tot hoofdonderwijzer, ge daan in vervanging van M. Carryn, door de afgedankte Wet, verbroken wordt. Geen andere kemels of konkeldefoes verworpen Jommer jöööt 2. Politieke benoeming van een hulp onderwijzer opgeschorst door M. den Gouverneur. 3. Een cadeautje van 500 franken, gedaan aan zeker Heerschap, ter gele genheid of vergoeding van een verloren proces, verworpen door de Bestendi ge Deputatie,... 't En kon niet zijn, alles moet in orde wezen. En de opschorsing van den Secreta- ris? Onze overblijvende kamanken, i wier eerste opschorsing niet in regel is, j hebben den moed of liever de rechtzin nigheid niet, een nieuw voorstel tot op schorsing aan den tegenwoordigen Ge meenteraad te onderwerpen. Zij laten opnieuw de eer en de gelegenheid aan de Bestendige Deputatie, hen hierin ook den kaakslag te geven. Och fleere Gottekes, de kamanke, maljonnige Wet van Moorsel, ligt te rekkebeenen in haren laatsten dood strijd.... Moorsel, geen onrecht of valschheid kunnende verdragen, Man haftig, altijd geweest, van de 7° en 86 eeuw, en in den tijd der Patriotten, toen de Moorselaars, met Baron de Meer aan 't hoofd, naar 't klooster 't Affligem trokken, en dat zij er schoten dat de muren van d' abdij waggelden en al de ruiten in de gebuurte aan stukken vlogen, dat zij, door d'ovcr- macht overrompeld,onder de muren der abdij stierven voor 't heil van 't Land. Bestond Moorsel reeds in de jaren 600? Zeker, want in de oude dikke folianten spreekt men van eene kapel er gebouwd door Keizer Carolus Magnus die kapel toegewijd aan de H. Gudula, werd later door de Noordmaunen afgebrand. (Zie de Acta SS. belg., torn 5, bladz. 675). Csesar, in zijnen tijd, zei De Moorse laars zijn dé manhaftigsie der Gallen. Koninklijke Tooueclmaatschappij 'T LAND VAJV KIEM PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Z. H. de bisschop heeft den Z. E. H. kanunnik Verschueren, benoemd tot groot cantor van het kapittel van St- Baafs. De E. H. De Keysor, leeraar in het seminarie, is doorZ. H. den bisschop aangesteld als algemeene bestuurder der Dekanale Kostersbonden. Zijn onderpastoor benoemd Te St- Anna (Vlaamsch Hoofd), deE. 11. Bos man, in vervanging van den E. H. Ver- bracken, die om ziekelijkheid zijn ont slag geeftte Rupelmonde, de E. H. De Proost, onderpastoor te Kerxken te Kerxken, de E. H. De Meulemeester, onderpastoor te La Louviére. De E. H. Den Haerynck, priester in het seminarie, is coadjutor benoemd te Vinderhoute. Het zoogezegd onzijdig blad Le Soir, liberaal en geus tot in de kontertoors van zijn schoenen, heeft nu ook nen Daenspenning ingericht. Die van d'eer- ste inteekent is nen opsteller van de Croniquenog een geuzenblad dat het bestaan van God loochental de fra- massonsbedienden van het brusselsch stadhuis geven ook hun oordjen. Men heer Daens moet aan de loge waarlij k veel dienst bewijzen. Wie zal 't verwon deren 't Waren mannen van dezelfde kliek die aan Judas over 1900 jaar zijn 30 penningen brachten. drama in drie bedrijven Wie zullen wij in d' achterwacht zet ten De groote personnagies, de kop stukken, komen overal van achter. Onze koning Leopold klaagt nog gedurig van zijne oogen, er komen groote meesters bij die kunnen lappen en repareeren, maar God alleen kan nieuwe geven. Waren wij in de plaats van onzen koning, wij zouden ne keer bidden voor den heiligen Arnoldus, patroon tegen de oogziekten, die op bijzondere wijze vereerd en aanroepen wordt te Tieghem tegen Kortrijk. Onze koning is van 35 en de koningin van 36. Onze eerste minister de Smet De Nayer is graaf benoemd door zijne majesteit, en Sur- mont de Volsberge, minister van arbeid, 't Is ne geboren genteneer, maar sedert jaren burgemeester van Ieperen. Menheer Liebaert staat definitief aan d'ijzere wegen. De kinderen zeggen j wat zij doen de oude lieden wat zij gedaan hebben de gelukzoekers wat j zij zouden kunnen doen de w i j zen wat er te docu is. 't Zou nu scL.aeu dat I de kolonie van den Cap ook in gisting komt er zou te Londen in stilte be- richt gekomen zijn van broeiltje, ru- moer, apprense van opstand, Lord Kitchener vraagt om 60 duizend man j op te zenden Hèere Dominus fleus zendt Engeland nog al de joukheden op uit d' ou mannekeshuizen van alle kanten uit de koloniën gaat er volk naartoe. Wie had dat gepeist van de Boers Een groot deel van Spanje j ligt onder eene dikke sneeuwvlaag be- graven, de treins liggen hier en daar j vast. Te Berzona is er oen meisken door I j den bliksem gedood en te Bilbao (wij zijn nog altijd in Spanje) heeft het zoo geweldig gehageld, dat in de straten de j hagelbollen twee voet hoog lagen. blijspel in een bedrijf waarmede 'ttmd, te Kortrijk, den eersten prijs behaalde. Geboorten Mannelijk 12; Vrouwelijk 0618. Huwelijken. B. Goethals bouwk. met C. Van den Bossche, bijz. V. Wiilleze, metser, met A. Van Dnessche, br. - C. De Bruyue, ajust. mot L. De Saedeleer, br. C. De Haic, breier, met V. Van der Eist, br. P. Van der Hulst, xatoenbew. met C. Sonck, naaist. A. Steeuhaut, tw. metC. Sonck, tw. Overlijdens. J. Termont, w1' Menders, z.b. 81 j. won. te Brus sel. C. Merckx, w° Pyck, z.b. 78 j. Violettestr. M. DeMette, wr Steppe, schild. 69 j. Gr. Markt. P. De Decker, m. Sarens, z.b. 73 j. Leopoldstr. 05 kinderen ouder de 7 jaar. Sedert 1847 in Amerika ln gebruik. Allcock's Pleisters zijn een genecsmicictel voor: ALLCOCK'S zijn de eanlg ware onfeilbare Poreuze Pleisters welke gemaakt worden. Eisoht daarom steeds dringend die van Allcock. NEEMT GEEN ANDERE. Verkrijgbaar bij alle Apothekers. Als gy Likdoorns hebt, zoo gebruikt Allcock's Likdoornpleisters. Daar het nieuw reglement iedere wielrijder verplicht, zich te voorzien van eene REM (frein), roep ik uwe aandacht op een soort van frein, ten mijnent verkrijgbaar aan slechts 4,50 fr. Dezelfde is onzichtbaar, kan op ieder systeem van machien geplaatst worden en voldoet aan alle vereischten der "Wet. L. Van IBa ver-De Wilde, mécanicien, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. 112, Boulevard Anspaeh IBK TJXELLES Grand choix de moubles neufs et d'occasi- ou. Veute a l'amiable. Ventes publiques tous les mardis, mercrcdis èt Vendredis, a 2 heures. Expedition en Province 59, roe de® Cbartrenx. riw.. Mvwuwii. genezen 1S van hare doof heid en gedommel in de ooren door do Artificieel© Oortromrnels van deu Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somrae van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zicli de Oortromrnels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aaii den Insti tuut Longcott, n Gunnersbury, London, W. T V.

De Volksstem | 1900 | | pagina 3