Ferste CMMM Sooi Voorwacht van 't Nieuws. OUDERS, JAN KLAASESPEL. itf Dnihker-Hlthjcoer 3mt llau ttuffel, fiajjeUcslnmt, 13, tf Anlat. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Vraagskens aan de Daensisten. Q- Luisterrijk Avondfeest iss 't Misverstand, lierbee-g, De zaak Bethune. Van den Oorlog. G~m,. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pq.kk.en en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongerekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 6* JAARGANG. NUMMER 866". Aalst, den 24 Maart van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij - dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den I reo-el Annoncen op de 4« bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor i de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la MadeleineBrussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden voor s Maandaags. o I. Hoe staan de zaken van 't Chiekskesfabriek Men hoort daar maar weinig van spreken tegenwoordig II. Hoe is 't gestaan en gelegen met de kas van 't Zie kenfonds III. Welke stukken repeteert men tegenwoordig in het Daensenmuziek IV. Gaan uwe vakvereenigingen goed vooruit V. Hoe marcheert de weverij van Denderhautem Aan iedereen den zaligen vrede zonder vrede is het hert een oorlogs kamp. Haat en afkeer knagen het hert af, doen het rimpelen en krin kelen, gelijk de gloeiende vlam of de zon de verf van deuren en muren bijt; de vriendschap, integendeel, ver warmt het hert, verlengt het leven, verkwikt in tegenspoed, 't is als eene opgediende maaltijd. Die twist en tweedracht strooit onder zijne broe ders, is als eenen gruwel in de oogen van den Heer. Zoo spreekt 't boek der Wijze»? Wie-heeft er t'Aelst en 't land door oorlog gebracht De Paus heeft aan de bisschoppen van Piemont eenen brief geschre ven, waarin hij de werkingen der zoogezegde italjaansehe christene "demöcraten veroordeelt. Wat zegt de Paus in zij nen brief? 't Is leerzaam, 't brengt de gedurige leugens uit van Daens die zich krinkelt als ne paling om zijn bedrogen volk in domheid te houden, en blijven oorlog te voeren te gen bisschoppen, dekens en priesters de Paus schrijftde maatschappelijke werking der katholieken, zoo geestelijken als wereldlijken moet geschieden onder het hooge bestuur der bisschoppen. Die oorlog voert tegen al dat katholiek is, tegen kerken hare opperhoofden, wie zal hem nog katho liek noemen? Onze princes Clementine is naar den werk manskring van Laken de prijsdeeling van de meiskespa- tronagie van Onze Lieve Vrouw gaan bijwonen. Den tri omf van de katholieken t'Aelst, bij de kiezing voor den goedenmannenraad heeft de zinnen van den afgestraften priester Daens op hol gebrachthij stelde hem voor te Aelst, zei en schreef hij, nu is 't veranderd, 'tis te Brussel, met de socialisten, radicalen, progressisten, geuzen en fra- massons tegen de katholieken Een ezel op een kussen, Beweert men, is een schand. Maar wat zeggen ondertusschen Van ne loekedoe in ons land Achter 't seizoen van den influenza hoort men nog veel menschen klagen van steken in de zij, van brokken van pleuris of anderszins iets dat den adem beneemt. Daarvoor schrijven wij uit onze apotheek de volgende goei remede Een dubbel handvol lijnzaad gezoden in eene pint versch gemolken melk dit laten koken als dikken pap, in eene verkensblaas gebonden en zeer heet op de pijnlijke plaats gelegd. Als het niet gedaan is, laten verwarmen en herha len. Esschen bladeren als thee drinken geneest 't flerecijn. De zakkendragers te Luik en te Maastricht, als zij door een zwaar werk, pijn in hun lichaam gevoelen, nemen sef fens eenen lepel zuiveren traan en daarop een roomerken brandewijn. Volgens eene depeche uit Berlijn, zoude rus met een leger van 160 duizend man gereed zijn om in Armenië te vallen. Rusland, een der grootste landen van den aardbolmet zijnen grievenden koü, Napoleon kreeg nog koortsen op 't eiland Sint Helena als hij er op peisde I 't zijn dingen daar bijna geheel zijn leger gelaten onder de sneeuw en privaties, een leger van 150 duizend man. De Rus kau goed tegen dat klimaat mee zijn botten tot over den knie en zijn berenvellen aan 't lijf ne rus kan van eene valling hoesten dat de vensters rammelen waar hij zit, en gerust smoort hij zij ne pij p voortTe Luik zij n de brood voerders van de socialistische coöperatief in werkstaking, omdat men hen verplichtte van hunne karren 's zondaags te kuisschen, en Pie Daens is kandidaat voor de Kamers te Aelst... Ne zoótNemna, wat voor een aardig firmament van ne vent-: ne knecht te Brussel verhuurde zich bij bij- kanst al de photografen van d'hoofdstad, en liep overal mee alle soorten van gerief weg. Maar de photografen heb ben zijn portret getrokken bij de policie en onzen dodden zat op één twee drij de doos in. Bene meritis, dat wil zeg gen in 't kot is 't droog. 1 die eerste Communiekanten hebt, en schoone, ge drukte beeldekens als gedenkenis van den beuge lijken dag begeert, wendt u tot de drukkerij vau dit Sriafl, alwaar een allerschoonste keus is toegekomen 12 prachtige verschillige modellen, aan de laagst mo gelijke prijzen. Er worden kostelooze stalen gezonden aan al wie er de aanvraag van doet Keus met Vlaamseken en Franscben tekst. Men gelast zich met den opstel. Vraagt stalen en gij zult overtuigd zijn 1 daensist. Daens den afgestrafte. Jaaan Pie. Zijn mij dat verdommessche streken Daens den afgestrafte. Luister ne keer, ik en ga mij bier niet wetens en willens de kop in- loopen, ik stel mij voor te Brusselschrijft iu de gazet da 't de volkeren alzoo willen ge zult gij u bier wel ne keer op rang zetten zeker, 't Aelst Wat is dadde er moet toch iemand voor 't raen- neken staan... Toe, Pie Pie. Er moet iets meegedaan worden Alla, doe maar, 'k zal daar al 't een of 't ander in de gazet over zetten gij door de volkeren geroepen te Brussel en ik 't Aelst. Daens den afgestrafte. Just!Maar gezwegen, zelle, gelijk altijd. Pie in 'tland over 2maand.De volkspartijen moeten samen opkomen, de volkeren willltfh bet de wil van 't volk is d' opperste wet, op e«$tie lijst geuzen, socialisten en daensisten. Vooruit fe,;. Daens.den-afgestrafte. - - Ik kom daa^rarl -bij Galle, en hij wil bongré malgré den eersten staan op de lijst, maar dan hebbek ik een buis, dan stel ik mij liever te Brussel voor, daar ben ik meer uit d' affronten. Pïe. Zwijgt en hebt een betje patience, ze zullen bun misschien nog bepeizen Daens den afgestrafte. 't Is verloren ge klapt, ik heb met Galle daar weer gesproken en voor den tweeden willen ze mij, maar van den eersten en moet ge niet beginnen spreken en gij hebt geschreven dammen samen opkwamen, maar azoo en wil ik niet. Pie. 'k Zal dat Zondag wel nen draai geven in de gazet. In 't Land. Deze week groote consultatie ge weest, conseil de guerre van de generaals van de partipol geweest op de gemeentens, de meerder heid wil dat priester Daens alleen opkomt 't Aelst, d'uitspraak der volkeren moet] gevolgd worden, priester Daens komt met eigen programma 't Aelst op, 't Aelst alleen. Pie. Wy zullen in 't kort moeten beginnen meetingen te geven als wij werken, gekozen zijt ge, 't staat overal goed 'k zal van de week ne keer naar de propagandisten schrijven van den buiten... Moorsel. Archi slecht, 'k en zou niet komen, zeg bet aan uwen broeder, want ze klappen bier zoo aardig en zoo stout van zijn kleed Erembodegem. Den dievel haagt de keers, 't dinkt mij dat de perti nog achteruitgegaan is sedert October, 't zou kunnen aardig afloopen in in alle geval, ge kint toch ne keer probeeren als ge wiltj Herzele. Ne weer eenen van onze bijzonder ste mannen kwijt, 'k geloof dat 't bier nie en gaat deugenbeslist zelf, of kom ne keer Burst, Hofstade, Lede, Geesbergen, Ninof, enz, enz., allem'aal 't zelfde. Pie, Er is bier, jandommelingen, slecht nieuws toegekomen van de week diene verdomde Woeste en Bethune, ze moesten ze rekken. Daens den afgestrafte. Als 't azoo is, is 't gevaarlijk, maar ik geloof dammen in de stad I bier nog veel gewonnen hebben sedert nen tijd i da 'k dat wist, dat zou nog opwegen tegen den buiten. Anders stelde ik mij te Brussel voor ook I geen uilen Pie. 'k Zal Zondag in de gazet zetten dat z1 u van Brussel gedurig komen pramen, dat ge daar zeker zijt van gekozen te zijn, enz. Ge kunt dan nog doen wat ge wilt. I 's Zondaags nadien is 't Aelst, enz. kiezing voor f den werkreebtersraad.... De katholieke liggen 400 stemmen meer boven als in de laatste kiezing op de vereenigde lijst van liberaal socialist e ST-A.ID ZNTdNTO-VIE!- In den VOLKSKRING op Zondag 25 Maart (Half-vasten), om 5 ure, met de medewerking van den Trompettersclub, """de 2ang^ "e iPTooneelafdeèlmg,"""den Tufri-Clüb 1 Vrij en Vlug en de Fanfaren. Opvoering van 't blijspel door Petrus Van Nuffel, muziek van Gust. Pape. 20 Gezamentlijke oefeningen. 30 Mijnheer is op reis, blijspel met zang. Stukken voor 't orkestEn Familie, mazur ka, Souvenir d'Autan, valse. De Middenafdeeling, gelast met de vraag tot vervolging te onderzoeken, die het parket van Gent tegen M. Bethune gericht heeft, is dijns dag om 1 ure namiddag vergaderd. M. Beernaert zat voor. M. Lorand verklaarde zich partijganger van de toestemming der vervolging, omdat hij de fei- i ten genoegzaam bevestigd acht en bijzonder lijk omdat hij het onwaardig vindt de traffeloos- heid te verleenen aan eenen betichte, terwijl zijn medeplichtige voor de Assisen zal moeten ver schijnen. M. Ligy verzette zich stellig tegen de toela ting. De spreker, opklimmend tot het artikel 210 der wet van 1867, toonde aan dat den wetgever nooit de leden der gemeentebesturen heeft be doeld. Wanneer in 1894 de kieswet herzien werd waarvan het achtbaar lid verslaggever was heeft hij lang bestreden geweest, omdat hij, in geval van herziening door het Beroepshof van eene beslissing der gemeenteraden, hij deze wilde doen veroordeelen tot de kosten. Als de wetgever zelf deze kleine straf niet wilde toe passen, veel min had hij dan zeker het inzicht beteugelende vervolgingen toe te laten. M. de Lantsheere heeft deze zinswijze onder steund en droeg opnieuw zijne vorige rechterlijke beweringen voor. M. Delbeke ook is bekamper der toelating. Hij aanziet de parlementaire onschendbaarheid als eene waarborg tegen alle belemmering die men de uitoefening van het mandaat zou willen toebrengen. M. Beernaert is van oordeel dat de vervolgin- gen slecht gegrond zijn, maar het is aan de Ka mer met den grond dezer zaak te onderzoeken. Het is 't Gerecht dat over dit punt zou moeten beslissen. Eindelijk werd de vraag der toelating tot ver volgingen verworpen met 5 stemmen tegen 2 (MM. Beernaert en Lorand). Hebben tegen de vervolging gestemd MM. Schollaert, de Lantsheere, Julien Van der Lin den, Delbeke en Ligy. Wat te vreezen was, valt uit. En geland wil van geenen vrede en gaat de Republieken vernielen. De Boeren willen van geene onderwerping en dus gaat de oorlog voort. De Boeren zeggen dat Engeland geene meerdere troepen meer kan opzenden, dat de laatste soldaten naar den oorlog zijn en dus een laatste strijd begint, leven om leven. Ook de Kaap, hollandsch gezind, staat op tegen het Engelseh juk en de inwoners met duizenden gaan de gelederen der Boeren aanvul len. President Kruger geeft nog geenen moed verloren. Luister wat hij zeg de over korte dagen in de kerk van Dopfer Zwarte wolken drij ven nog altijd over ons land, doch ons geloof in den Alvermogende en in de rechtveerdig- heid onzer zaak zullen, trots alles, de strijdmachten der vereenigde Repu bliek tot den eindzegepraal voeren. Ten eeuwigen dage zal men den te genstand van Cronjé en van zijne 8000 wapenbroeders tegen 40,000 En- 'eèlschën gedenken. Eerst reade hij de helft van zijn leger. Met de andere helft hield hij zich in de bedding eener uitgedroogde rivier schuil en hield er 13 dagen den vijand tegen. Intusschen gaf hij de kans aan de andere troepen van naar het vaderland terug te trek ken en de laatste hand te slaan aan de werken der verdediging. Van in zijne schuilplaats zag hij de wagens en kis ten, die hem dienden tot schans, in brand schieten en opbranden. Hij streed tot al de voorraad uitgeput was. De engelschen dierven tot binnen scheut zijner geweren niet meer nade ren, en beschoten hem rondom dag en nacht met I20 kanons. Elk kanon schiet alle 10 seconden. Wat moet het vreesdijk geweest zijn die regen van bommen over zijn kamp De lyddiet- bommen geven bij 't ontploffen een geweldigen knal en dan een geelgroe nen rook, die recht opgaande, kalm weg trekt. Het tooneel was afgrijse lijk maar de Boeren hielden zich on der den grond in groeven. Nog zou Cronjé zich niet hebben overgegeven: maar uit hongersnood dwongen hem zijne mannen en hij liet de witte vlag opsteken. Dit kamp, gansch verbrand, had het uitzicht eener hel. De stank was er onuitstaanbaar; doode pëerden en menschen lagen er in hoopen en geraakten niet begraven, daar dewree- de engelschen eiken wapenstilstand weigerden, alhoewel de Boeren na el- ken grooten slag de engelschen tijd schonken om hunne dooden te begra ven, ja, hun daarbij zelfs behulpzaam waren. De engelschen hebben sedert 't be gin van den oorlog 14,636 mannen ver loren aan dooden, gewonden en ver misten. Generaal Roberts is reeds te Bloem fontein aangekomen. Men mag zich in korte dagen aan vreeselijk gevech ten verwachten. EerciIegCBB vübb «Icbb generaal CroBBjé. Een Fransch dagblad l'Intransigeant, sloot de verledene week de inschrijving bestemd om den generaal Cronjé eenen degen van eere aan te bieden. De totale inschrijvings som bedraagt 12,943,93 fr. Paplnir Delboth. 't Trekt er j Jr ai ion hjer van door> j Malbroec. Ge speelt in de koleuren niet te veel lux. Van Asso. 't Is nog j zoolang, 3 weken Knuf. Wij kun nen het 's dijnsdags avonds niet ge- j woon worden. Vr. uit Holland. Omdat wij hier duizend stemmen bo- ven liggen voor den werkrechters- raad. All richt. We zijn geheel en gansch genezen, komt ne keer zien 't is de moeite weerd.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1