Do Doktoor van Kulleghem. Tot den H. Joseph. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Voor boerkes en boerinnekes. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. IIIIHUMITS De Koffie. t RAADSEL KEAS. -w- Wordt or iemaud weggezonden Die, bedrukt, zijn nood u klaagt 'k Hoor de lijdenden verkonden Dat gij geeft aan al wie vraagt.... Wie volhardend, alle dagen, Met zijn bede wederkeert, Blijft niet, onverhoord, u klagen Wat naar ziel en lijf hem deert. Duizend duizenden, o Vader Onafzienbaar volksgedrang Dringen van alom u nader, Met hun bede en feestgezang. Zang en bede, tranen, wenschen Dringend om verhooring aan.... Zal niet één van al die menschen Ongebolpeu henengaan Komen tot dees fcestbetooning Al de kindren der oliënd, 't Is hun vader, 't Is uw Koning Die al 't volk tot Joseph zendt. Aan het volk het graan te deelen In de Kouingschuur vergaard, Zielen troosten, wonden heelen Is het ambt u voorbewaard. Wil uw gunst den werkman schenken Bij het dringen van den nood Wil zijn vrouw en kroost gedenken, Gij die werktet voor uw brood. Hebt gij Jesus' kinderjaren Met uw needrig werk gevoed Wil den vader ook bewaren Die voor kindren werken moet. Indien gij wilt gelukkig wezen, Met heel uw braaf gezin, Leert aan uw dochter schrijven, lezen, Want daar steekt voordeel in, Doch leert haar ook broekskens lappen En koken uwe soep Laat haar niet fier daarhenen stappen, Gekleed als eene pop. En gij, Katrientje, wil eenshooren, Wat ik u zeggen zal Gij denkt dat gij niet zijt geboren Voor eenen vuilen stal En toch, mijn kind, het boerenleven Is, ja, uw beste pand, Die 't meeste voordeel u zal geven Dus blijf in uwen stand. Gij moet een knap boerinneke blijven, Die geerne melkt de koei, Zoo niet ik zal u dan bekijven, Hoovaardig meisje, foei 1 Z. H. de bisschop heeft pastoor be noemd te Roosebeke, den eerw. h. De la Croix, directeur te St-Blasius-Bou- cle. De eerw. h. Van Hulle, ouderpas toor te Seveneecken, is coadjutor be noemd van den eerw. h. pastoor van Poecke. Zijn onderpastoor benoemd te Lede, de eerw. h. De Mulder, onderpastoor te Saffelaere te Saffelaere, de eerw. h. Nyssens, oud-coadjutor te Semmerza- ke te Seveneecken, de eerw. h. De Moyer, onderpastoor op St-Jozef te St- Nikolaas op St-Jozef te St-Nikolaas, de eerw. h. Matthys, onderpastoor te Opdorp te Opdorp, de eerw. h. Fil- liers, oud coadjutor te Steenhuyze. De eerw. h. Schepens, coadjutor te Poecke, is coadjutor benoemd te Lem- beke. Luibrechts tot zijn tienjarig zoontje dat met een slecht getuigschrift van de school te huis komt Maar Luibeken, wat zei de mees ter wel van u Hij zei, dat als ik niet beter ging oppassen, ik juist zoo eenen ezel zou worden... als vader Vlekmans, in een hotel verblijven de, roept den bediende Zie eens. hoe vuil de beddelakens zijn Och, mijnheer, 's nachts als 't donker is, ziet men dat niet Uit eene opgemaakte statistiek blijkt dat er elk jaar meer dan 900 millioen kilogrammen koffie worden gebruikt. De wereldvoortbrengst is in klim mende verhouding gegaan sedert 1832, waar zij slechts 96 millioen bedroeg. In 1865 was zij reeds gestegen tot 428 millioen in 1875 tot 513 in 1881 tot 598 in 1891 tot 711 en in 1897 tot 927 millioen kilos. Brazilië is het groot centrum van voortbrengst. In 1817 werden uit Bra zilië slechts 4 millioen kilos naar Eu ropa gebrachtin 1896-97 bereikt het uitvoercijfer 549 millioen kilos, zijnde de twee derden der wereldvoort- brengst. NINOVE. Vrijdag morgond, rond 5 ure, ont stond er een begin van brand in de stekjesfabriek van MM. Vandenbossche, Violou en Cie. Eene der werkzalen is gausck uitgebraad. De vrijwillige pompiers waren het vuur na eene halve uur wer- kens meester. Rond 6 ure begon het te branden, doch nogmaals kon eene ramp vermeden worden. Dn schade is aanzienlijk. Een jongeling uit de Geerardsbergschestraat, die rustig over de straat ging, heelt van een bor stelleurder uit Rousselaere, een messteek in den arm bekomen. Zekere Arthur Dewinde, telegrafist, heeft den dader ontwapend, die vervolgens door den policieagent Landuyt aangehouden werd. HAMME. Maandag hebben alhier 600 zeel draaiers het werk gestaakt. Zij wonnen 1 fr. 80 per dag eo eischen 2,25 tot 2,50. De werkstaking begon vrijdag tusschen de zeeldraaiers van de fa briek Vermeiren-Vaodertaelen. De nijverheid-en arbeidsraad is bijeengeroepen om eene verzoening tusschen de bazen en de werklieden te bewerken. De werkstaking der touwslagers neemt eone dreigende wending. Woensdag morgond worden in de woning van verschillende fabriekanten de poor ten ingeslagen, de ruiten verbrijzeld en verdere schade aangericht. Alle samenscholingen zijn ver boden. 50 gendarmen zijn ter plaats. VRAAGT OVERAL HET LETJVBN8BIER der gunstig gekende Brouwerij Frans Bruut', AALST. LOKEREN. Vrijdag nacht is op do veemarkt een wagen met 18 zakken bloem in brand geraakt door een nachtlantaarn die het vuur aan de bache had medegedeeld. De wagen en de bloem behooren toe aan M. Edm. Kint. De brand was spoedig op gemerktde wagen is weinig beschadigd, maar al de zakken met de bloem zeer erg. Men rekent de schade op 300 fr. bT-NIKOLAAS. Vrijdag morgend had een landbouwer, Ch. Smet, gehuwd en vader van een kind, in de Daalstraat beer gelost. Toen hij met zijn gespan huiswaarts keerde, gleed hij uit en viel onder de wielen zijner kar. De ongelukkige die den buik verpletterd werd, ontviüg in een huis der Drie Koningenstraat de eerste zorgen. D' De Deker oordeelde den toestand van het slachtoffer zoo erg dat hij de berechting bevooi. De arme landbouwer werd naar zijne woning, Lepelhoekstraat, overge bracht. Juist toen de berechting de kerk verliet kwam men reeds den priester verwittigen dat Smet overleden was. M. August Orient, 71 jaar oud, viel over eeuige dagen in de herberg Den Glazen Leeuw bij ongeluk achterover in den kelder en brak den schedel. De ongelukkige is zaterdag nacht in het gastnuis overleden, zonder het bewustzijn weerge kregen te hebben. AMERIKA. In de gevangenis Sing te New- York is eon Italiaan Ferraro ter dood gebracht, wegens moord op eenen landgenoot. De terecht stelling geschiedde door middel van electriciteit. Men liet eerst eenen stroom van 1740 vlots door het lichaam van den ongelukkige gaan, welke na zeven sekonden op 250 volts werd terug gebracht, j Na een minuut moest men den sterkeren stroom i hernieuwen, en tot vijfmaal toe herhalen, eer de geueesheeren verklaarden, dat de mau dood was. Andere ter dood veroordeelden, die zich in dezen vleugel vau het gebouw bevonden moeten het lij den van den stervende hebben kunuen hooren, ook de bekende Molineux, die door een vreeselijk zenuwtoeval werd aangetast. De Amerikaansche bladen geven beschrijvingen om van te griezelen. Uiink, dnizcnduinai slank, uwen raad was goed. Dank aan eene doos uwer Walthery Passtil- len, ben ik genezen van mijnen hoest en keelpijn en, waarvan ik gedurende 2 maanden geleden heb. Wil mij zeven doozen zenden voor vriendinnen. EL Caisset. Leermeesteres, te Brussel. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysseliuck, en in alle apotheken. NE VELE. Het parket van Gent is woensdag namiddag naar hier gekomen om een onderzoek in testellen, nopens eene vechtpartijwelke zondag avond op de Hul plaats had tusschen Karei De Brabandere, fabriekwerker, oud 22 jaren, en den 19 jarigen Gustaai Telleir, schildergast. De Bra bandere, had een vreeselijken messteek bekomen, waardoor de rechter long geraakt werd. Zijn toe stand is zeer bedenkelijk. Tellier is aangehouden en naar het gevang van Gent overgevoerd. STOCKEN. Tegen de Duitsche grens, staat eenbetooverd huis. De eigenaar er van stierf op den dag dat het voltooid was. Dat is nu meer dan honderd jaar geleden en het is nooit bewoond geweest. Onnoodig te zeggen, dat de gebersten muren, rottene deuren en vensters, afvallende pannen bet werk zijn van den geest des eigenaars, aio hier komt spoken. Nu is eindelijk het dak geheel ingestort. ST.-JOOST-TEN-NOODE. Sinds eeuigen tijd werden schier dagelijks de offerblokken der St.- Joost-kerk open gebroken en geledigd. De policie werd verwittigd en er werd besloten geteekende muntstukken in de offerblokken te steken. Dins dag middag lieten twee politieofficiers zich in de keik sluiten. Twintig minuten later zagen zij een 20jarigen jongeling langs eeue zijdeur in de kerk komen en achter een beeld een sleutel halen. De i geen klein bier zijn. kerel ging de offerblokken openen en haalde er het geld uit. De twee politieofficiers sprongen van ach ter een zuil te voorschijn en hielden den dief aan. Men vond in zijn bezit een hamer, een mes, een passe-partout en een 40tal trankeu. Hij bekende al de vorige diefstallen gepleegd te hebben. De schelm werd oogcnblikkelijk in verzekerde bewa ring gebracht. WIEZE. Een landbouwer was naar Brussel gegaan om een kalf te verkoopen. Op den trein bevond hij zich in gezelschap van eenen heer die zijne voeten verwarmde op de warmbuizen. De landbouwer denkende dat deze buizen de eigendom waren van den heer, vroeg hem daar van eene te verkoopen, hetwelk den heer bereidwillig toestond. Maar toen de trein stil hield in de statie te Brussel, en de boer buiten den trein kwam gestoken met zijne buis op den schouder, werd hij bij de kraag gevat door een bediende der statie. Met vele uit leggingen werd de zaak klaar gemaakt. De bedien den hebben natuurlijk tranen gelachen. Voor den landbouwer was het gevolg dat om 12 ure ziju kalf nog op de markt stond, op zijnen meester wachtende. Bloed en Huidziekten, Dank aan de werkingen op de gal, de slijmen en de vochten des lichaam, is de zuiverde pil van ür Walthery een onfeilbaar geneesmiddel tegen puisten, dauwwor men, roode vlekken, jeukingen enz enz. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysseiinok en iu alle apotheken HANOVER.Men meldt een ijzingwekkend be richt toe. Het huishouden van den genaamden Branswach was eene ware hel. De man dronk alles op wat hij verdiende en de grootste ellende heersch- te in huis. Hij kwam dezer dagen alweer dronken huiswaarts en legde zich te bed. Wanneer hij in geslapen was, greep zijne vrouw eene bijl en kliefde den dronkaard den schedel. Daarna doode zij hare twee kinderen met hetzelfde wapen en bij middel van een scherp mes stak zij zich zelve in 't hart, zoodat de dood volgde. ZELE. Zondag avond is er in de wijk Meerschkantbrand ontstaan bij Alfred Wie- rinch, koopman in vee. Het huis met al wat het bevatte is door de vlammen vernield. AALTER. Zekere V. W. die op Kerstdag laatstleden in de herberg der kinderen Versypt, alhier, revolverschoten loste op den genaamden De Sutter, is te Hautmont (Frankrijk) aangehou den. V. W. zal aan het belgisch gerecht worden uitgeleverd. RONSSE. üe policiekommissaris heeft woens dag een jong meisje aangehouden, die van Brussel gekomen was en bij 't uitstappen van den trein eene boerin van Nukerke ontlast had van haren geldbeugel, inhoudende ongeveer 40 frank. Don derdag werd de diefegge naar 't gevang van Aude- naarde overgebracht. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIBR der gunstig gekende Brouwerij Frans Bruwé, AALST. ST-JANS-MOLENBEEK. Dinsdag avond, rond 8 1/2 ure waren 150 jonge ketjes aan de Vlaamsche poort bijeengekomen om tegen de mannen van Molenbeek te vechten. Gansch de bende trok naar de Graaf van Vlaanderenstraat, waar ongeveer 200 Molenbekenaars haar afwacht ten. Weldra begon een verwoed gevecht. De poli cie kwam toegeloopen en dreef de jonge vechters uiteen. LUIK. Dinsdagavond, rond 10 1/4 ure, hoor den de inwoners van de Albert Deluyckstraat een onheilspellend onderaardsch gerucht. Zij verwit tigden oogenblikkelijk de policie, die de huizen deed ontruimen. Rond 10 1/2 ure scheurden de mu ren van de huizen n™ 37 en 39 en groote kuilen ontstonden in de tuinen. Waarschijnlijk is het eene oude gaanderij van de koolmijn Paradis die ingestort is. BRUSSEL. De policie zocht sinds eenigen tijd zekere Theresia M., eene diefegge van beroep, op. Mad. W., wonendein de Bergstraat, heeft nu deze diefegge betrapt op 't oogenblik dat zij eene kamerdeur aan het openbreken was. Op 't geroep van mad. W., kwam M. W., toegeloopen die de deugnietster aanhield en aan de policio overleverde. BerichtTer oorzake van afbraak, zullen de oude woonst en alom vermaarde Apotheek vanM. August Renneboog, den 12 Maart aanstaande, tijdelijk overgebracht worden in het huis vroe ger bewoond door M. Michiels-Van Louderseele, 10, rechtover de duiven- en kiekenmarkt, te Aalst. Oplossing. Uitslag. 1° De chineezen en het Vrouwvolk, ze dragen j hunnen steert op hun hoofd. 2° De Keizer van Oostenrijk, want hij zit meest te Weenen Bij verloten zijn de prijzen gevallen aan Jozef Van der Biest, Hoogstraat, Woubrechtgem en aan Mathilde De Pauw, Papenrodendries, Aalst Mijl- beek. De prijzen worden verzonden. Wij bereiden ons, om een buitengewonen prijs- kamp te geven met prachtige prijzen... Dat de liefhebbers zich maar gereed houden want ten zal Dat was mij een doktoor Hij had veel geleerd en was diep gestudeerd, en woonde sedert twee jaar op Kulle ghem, maar, waarom wist niemand, de menschen betrouwden hem niet. Men ontmoette hem altijd met een boek in de hand, en de Kulleghemnaars zeg den voor hunne reden Onze doktoor is een ezel. Van 's morgens tot 's avonds zit hij te lezen. Studeert hij, het is om te leeren. Moet hij zijnen stiel nog lee- ren, het is dat hij hem niet kan. En de Kulleghemnaars gingen elders. Nu, een doktoor zonder zieken is eene lamp zonder olie. Men moet nogtans zijnen kost verdienen, en onze doktoor, ver van zijn brood te winnen, verdiende nog het water niet dat hij dronk, bij fout van geid om wijn te koopen. Dat moest eindigen het was meer dan tijd. Op eenen zon dag liet de doktoor van Kulleghem na de mis uitroepen dat hij zoo hoog en diep geleerd was, zoo veel verstand en macht be zat, dat hij niet alleen de zieken kon genezen dat is maar kinderwerk maar eenen doode doen verrijzen, ja, eenen doode doen verrijzen, in een woord een schoon mirakel doen. En bemerkt wel, geen doode die pas overleden is dat zijn pi uilen maar een doode die gekist en begraven is. En ik zal hem, voegde hij erbij, uit het graf doen opstaan als men wil, te midden het kerkhof, voor ieders oogeu. Ja, niemand op geheel Kulleghem geloofde onzen doktoor. Maar toch zeg den de ongeloovige Thomassen Wat geeft het ons hem te la ten geworden Wij zullen zien. Hij kan lukken hij heeft al zoo veel gelezen 1 Tegenwoordig worden zoo vele schoone din gen uitgevondenWij gaan toch kijken. Doet hij het mirakel, zoo veelte beter wij zulleu toejuichen. Doet hij het niet, wij zijn er van af met te schuifelen en steenen te werpen. Dat hij maar den neus van eeneu boven de aarde krijge, en het moet een eerste jan zijn. Ei werd dus verstaan dat mijnheer de doktoor den volgen- den zondag op klokslag twaalf, te midden het kerkhof van Kulleghem eenen doode zou doen verrijzen, en ja twee, als men wilde. Er waren zelfs vrouwen die aan de koffietafel,on der het nemen van eenen snuit, spraken van negen of tien. Den vastgestelden zondag, van elf uren reeds, stond het kerkhof vol, even vol als de kerk in de hoogmis op Paschen. De eerste slag van twaalf uren galmde juist op den kloktoren, als mijnheer de doktoor, volgens belofte, toekwam, geheel in het zwart gekleed, met den hoogen hoed op het hoofd en den nijper op den neus. Hij had wat moeite en moest stooten en dringen om tot bij het kruis te geraken. Daar klom hij op het voetstuk, nam zijnen hoed af, maakte drie buigingen, snoot zijnen neus, hoestte, spuwde, en begon. Viienden, sprak hij, ik heb u beloofd eenen doode te doen verrijzen. Ik zal mijn woord houden. Tot getuigenis hef ik mijne twee vingers op. Stil dan.' Laat mij spreken... Ik zal u zeggen dat het voor mij hetzelfde is wie ik doe verrijzen, Kobe of Jan, Wantje of Bet, Pier of Tist... Wil ik het aan gaan met... Tist... hóe heet hij weer?... Tist... Kleppers, die over een jaar van eene verhitting gestorven is Verschoon mij, mijnheer de doktoor, onderbrak Katrien de weduwe van den armen Tist. Het was zeker een braaf man' die mij zeer gelukkig maakte. Ik zal hem beweeneu zoo laug ik twee oogen in mijn hoofd heb. Maar gij moet hem niet doen opstaan. Met het einde der maand is de mensch een jaar dood, en ik zal dan trouwen met langen Jef. Vandaag acht dagen wordt het eerste gebod afgeroepen.ik heb zelfs al een nieu wen halsdoek van Jet op ons aanstaande huwelijk gekregen gij ziet dus wel... Gij doet zeer wel het mij te zeggen, Katrien. Ei wel, wij zullen dan ros Wantje doen terug keeren, dat op Lichtmis be- graven is. Wacht u daar wel van, mijnheer de doktoor, riep Ivo Schapers. Wantje was mijne vrouw. Wij zijn tien jaar ge trouwd geweest, tien jaar vagevuur, gelijk geheel Kulleghem weet. Laat Wantje maar waar het is, voor hare rust en voor de mijne. Het was een pezenwever, mijnheer, en koppig daar bij, en vuil, en eene babbelkous gelijk ergeene meer bestaat onder de kap des hemels. Ook kon zij al te wel weg met een bobijntje klaren, en zij had eene serpentetong, in staat om on ze Lieve Vrouw met Sint Joseph te doen vechten. En ik zeg nog alles niet... Maar, vriendschap... Neen, neen, mijnheer de doktoor, de prij uit den hoek, den nieuwen hoed op het hoofd gij verstaat wel, Wantje heeft mij drie platte kinders nagelaten, en ik moet werken voor mijnen kost. Ik kon alleen niet blijven en ben hertrouwd. Het is dus niet noodig... Inderdaad, nu versta ik de zaken. Gij komt uit het va gevuur, en 11 et twee vrouwen zoudt ge in de hel liggen. Eene is al genoeg. Nogtans moet ik iemand doen verrijzen. Wij zullen den braven baas Piet maar aanpakken. Baas Piet van den Koolhoek vroeg Felix Kuipers. Ja, baas Piet van den Koolhoek. Och arme 1 mijn brave vader met God moge hij rus ten, mijnheer de doktoor Een brave man... Maar gij moet hem niet doen verrijzen, want, moest hij wederom op de we reld komen, hij zou zijne zaken veel verslecht vinden, en dat zou hem te veel hertzeer doen. Hij zag ons zoo geerne over eenkomen 1 Na zijne dood hebben wij wat gevochten en een dik proces gehad, en hebben dan nog hier en daar, over dat het ging, eenige stukjes land gedeeld. Wij zijn met zes kinde ren, vier zonen en twee dochters. Wij hebben allen ook veel kinders, en elk scherrelt van zijnen kant en tracht voort te ge raken, en er is niemand rijk in de familie... Kan het dan toch niet zijn... hem...? Ach neen... indien hij verrees, dan zouden wij onder ons den armeu man een pensioen moeten geven dat kan niet anders. Maar het zijn zulke slechte jaren, mijnheer de doc- toor Gij weet het evenwel als ik het koorn gaat voor niets het vlas is plat, de beesten slaan af, de tabak is verh&geld té veel droogte of te veel natte... Neen, waarlijk, het maé er niet af. Nu goed wij zullen baas Piet dan maar in zijn graf la ten. Maar ik ben hier niet gekomen om voor niets te staan schilderen, noch om mij te hooren praten. Ik moet iemand doen verrijzen. Wie dan wie Treesjel och, mijnheer de doktoor, geef mij mijn arm Treesje weder 1 snikte eene vrouw. Neen, neen, mijnheer de doktoor, doe het niet, onder-

De Volksstem | 1900 | | pagina 2