IWEIN VAN AELST Safe ile Teute St-MicM Allcockts CHRISTOFLE BRUXELLES Pleisters 96,000 gazetten op één uu„ Werkerspensioenen BOEKWERKEN en Tooneelstukjes, VALLING, Bliuniatick. mm Nieuws uit de Stee. LATER NIEUWS. Verandering van Woonst. Burgerlijke Stand, Aalst. Bericht aan de Wielrijders Succursale et garde-meubles Aan de dooven.- Eene ri-)ke da™e> w.elk? COUVERTS 0RFE VRERIE 31 MÉDAILLES O OR 5 DIPL'D'HONNEUR CHRISTOFLE brak een meisje... Ach arm Treesje, wat hebt gij wel ge daan met te sterven... voor uwe dood hebt gij mij alles ver teld... En dan hebben wij u uw wit kleed aangedaan en eene witte kroon op uw hoofd gezet Gij zaagt er uit als eene bruid... Blijf waar ge zijt, arm Treesje, blijf in uw graf, want Damiel, dien gij zoo lief hadt, heeft het, met een ander aange- Asa, ik geloof dat gij mij allen te samen voor den aap houdtLaat ons gedaan maken. Ik zal Charel-Lowie wakker maken, die het over veertien dagen laten liggen heeft. Ik wil niet, verdonders, ik wil niet, tierde een boer, met de beide armen dreigend door de lucht slaande. Charel-Lowie had mij zijn hofje op lijfrent verkocht, en ik heb er reeds meer dan de weerde van betaald, tien jaar achtereen^ in klin kende speciën, zonder ooit eenen paus noch eenen rumenier in. Dan zou ik wederom mogen stuiken. Neen, neen, dat ware niet rechtveerdig, mijnheer de doktoor Gij verveelt mij al te gader... Nu, eiwel, ik weet er een die dood is en noch vrouw, noch kinders, noch broeder, noch zuster achtergelaten heeft, anders niets dan het voorbeeld zijner deugden en zijn klein fortuintje aan de armen der pa rochie... Uwen braven pastoor, dien gij zoo bemindet en zoo betreurd hebt, wil ik dien doen levend worden Neen neen 1 riepen eenige kwezels hier en daar, neen neen mijnheer de doktoor. En Mietje uit de Lindede prefekte der congregatie, voeg de erbij De brave man was toch zoo oud en versleten, en doof als een herpel, bij zoo ver dat als gij bij hem te biechten gingt, hij van het achtste gebod sprak als er van het zevende H. Sa crament kwestie was. Laat hem maar in Gods glorie, den bra ven mensch. Hij kon niet meer zingen noch prediken, en de tegenwoordige pastoor predikt als een advokaat en zingt als een lijster... Dat is een pastoor waar de parochie fier mag over zijn. En er is niet de minste ruzie meer op het dorp. Wat moetik dau doen Nu, tot daar. Zie, hier recht voor ons ligt een klein engeltje begraven, van nog maar tien maanden oud. Het ware zonde dat seraphientje uit zijn geluk te trekken, maar gij moet maar een woord spreken, en ik zal het doen terug keeren. Mijnheer de doktoor, sprak eene arme oude vrouw al weenende, dat engeltje is het onze, en ik ben zijne grootmoe der. Mijne dochter voedde het nog, en het was aan het krij gen zijner tanden, als het gestorven is. Hadt gij het eens ge zien, hoe schoon het was, en hoe verstandig reeds God heeft het genomen zijn wil geschiede. Maar zie, wij hebben nu al een ander. Wat God doet is wel gedaan, en wat hij nam, dat geelt hij terug. Gij moet het niet doen verrijzen mijne doch ter kan er geene twee voeden, en wij zijn niet rijk genoeg om het te voedsteren te doen. Het is nu genoeg voor vandaag, antwoordde de dok- too. Vermits gij mij niet wilt uwe dooden laten verrijzen, dan moet ik andere mirakels doen met u te beletten te sterven. Ik zal u dus in uwe ziekten bijstaan. Salut en de kost En hij trok er van door. Sedert dan doet onze doktoor mirakels te Kulleghem. Hij voert reeds koets en peerd, en met Kerstdag schikt hij eene hofstede te kunnen koopen. De Kulleghemnaars zeggen Het is toch een wijs man hij kan zelfs dooden doen opstaan. Hij heeft het wel niet gedaan, maar het zijn wij die niet gewild hebben. STAD -A. ELST. STADSSCHOUWBURG. Koninklijke Tooneelmaatschappij c 't Land van Riem. OPVOERING VAN Melodrama in 3 bedrijven, door Dr Is. Bauwens, Muziek van Gustaaf Pape. Orkest en Koren (Kinderen, Juffrouwen en Heeren, 150 uitvoerders), onder de leiding van M. Karei De Mette. OPVOERINGEN Zondag 25 Haart. Haandag 26 Haart. Deuren open om 4 1/2 uren; Gordijn om 5 uren. Prijzen der plaatsen Voorbehouden 2,50Beneden- plaatsen 1,50. Bovenplaatsen ie 1,00 2® 50 centiemen. De vertooning eindigt voor het vertrek der laatste treinen. Rolverdecling van het drama Willem CLITON, Graaf van Vlaanderen, M. J. Quintyn. IWEIN VAN AALST, M. Gustaaf Pape. Dan eel van DENDERMONDE, zi^n bloed verwant, M. C. De Kegel. Dirk van ELZATEN, wettige erfgenaam, der Vlaamsche Kroon, M. H. Arys. LAURETTA, zijne Dochter, Mej. Van den Berg. Boudewijn van LEDE, M. Edg. Blanquaert. Rambold van STRATEN, aanhanger van Willem Cliton,M. Edw. Van Hauwe. Aalbrecht, IWEIN'S wapenknecht, M. L. Van Branteghem. Rijkaard, DANIEL'S wapenknecht, M. P. De Nul. Lambrecht van ROODENBURG, M. R. Van Ertvelde. WALTER, torenbewaker, M. J. Arys. DISDEER, oproerling, M. G. Gregoire. JAN, oproerling,. M. V. Renneboog. HEINBERT, cipier, M. L. Teirlinck. Ken Beul,M. A. De Mette. Ken Wapenbode, M. G. Van de Maele. Ridders. Poorters. Kerels. Wapenknechten. Bazuinblazers. Kinderen. Vrouwen. Volk. Het Drama speelt in 1128. Een van de grootste drukpersen der wereld is geplaatst in de drukkerij der Amerikaansche gazet The New-York World. Deze pers is eene zoogenaamde rotatieve, die werkt met 8 rollen, en naar den uitvinder Hoe genaamd werd de Hoe - Octulpe-Rotatie-pers. Zij drukt, snijdt, plooit en telt 96,000 gazetten van 8 zijden in één uur. Dat is 1,600 per minuut, of bijna 27 per seconde. Het papier loopt door de pers met eene snelheid van 52 kilometers per uur, dus tienmaal sneller dan een voetganger. Deze machien levert met een al die gazetten in bundels van 25 afdruksels. Alleen om dit groot aantal weg te nemen, zijn er 10 mannen en jongens voortdurend bezig. De pers is ruim 4 meters hoog en 7 1/2 meters lang. Men is van zin nog twee andere ma- chienen te plaatsen. Dan stijgt de op brengst tot 780 duizend per uur. Hier voor is er noodig 42,000 kilos papier. Als men aanneemt dat een paard een gewicht kan trekken van 2,000 kilos, dan wordt de levering van deze drie machienen, per uur, voorgesteld door eene rij van 21 vrachtkarren, elk met een paard. M. Surmont de Volsberghe, de nieu we minister van arbeid, werkt ieverig aan den opstel van het wetsontwerp op de werkerspensioenen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het wetsontwerp de toekomende week inge diend worden. Het is gesteund op het ontwerp der bijzondere commissie, maar bevat over gangsbepalingen ten voordeele der arbeiders, die nu reeds 65 jaar oud zijn welke onmiddellijk een pensioen van 100 fr. 'sjaars krijgen en deze die boven de 50 jaar zijn, ten welker voor deele de Staat eene grooter bijdrage in de pensioenkas zou storten. Het is waarschijnlijk dat het ontwerp tegelijkertijd met de begrooting van arbeid, welke het niet veel zou ver wikkelen, in bespreking komen zal. Inderdaad, het zou voldoende zijn een nieuwen post van 7 of 8 millioen in te schrijven voor de betaling der pen sioenen aan arbeiders, die 65 jaar oud zijn en, ten voordeele der andere het crediet van 600,000 fr., nu aan de pen sioenkas aangesloten munualiteiten toe gekend, op 2 millioen te brengen. te verkrijgen op onze Bureelen, Kapel- lestraat, Aalst, aan de vaste prijzen De Zinnelooze van Oultre, door D. Anneessens. 1,00 Leven van Dirk Martens, door Pe trus Van Nuffel. 0,25 Maria's Lusthof, d. Alt. Van Loo0,75 Gedichten voor 't Vlaamsche Volk, door eenige VI. Jongelingen 0,50 Psaumes de l'office de délunts, par A Van Wassenhove. 0,75 Leven van den IIRochus. ,150 In 't Misverstand, herberg, kluchtsp. in 1 bedr. doorP. Van Nuffel. 1,00 Robrecht van Eyne, historisch drama een voorspel en 3 bedrijven, door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Een Jonge Held, tooneelspel door J. De Waegenaere. 1,50 Leven van M. Karei Woeste, door P. Van Nuffel. 0,25 De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. N"n De faam der Thermogene heeft J] namaaksels doen ontstaan, die zekere gewetenlooze handelaars zoeken in de plaats te stellen. Wij zet ten het publiek aan, altijd den naam De Thermogène en het handteeken Van den Broeck en O® op het etiket te eischen. •X van alia landen, zelfs de meest gewone, voor priesterlijke roe pingen van arme kinderen. Kostbare godsdienstige gedenkenissen in ver- wisseling gegeven* gels aan het -%N.. v WERK VAN BETHLEHEM MonUen-Moresnet (Luik), of aan Juffer Blancquaert te Cortenbergh (Brabant). Vraagt inlich tingen of Zondagrnst. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Ghysselinckx, Molen straat. STAD AELST. Het College van Burgemeester en schepenen der Stad Aelst brengt ter kennis van eenieder dat op Maandag 2 April 1900, ten 9 uren 's voormiddags in de zittingszaal van den gemeenteraad ten Stad- huize een onderzoek zal geschieden door de afge vaardigden van de Bestendige Deputatie van den Provincialenraad betrekkelijk de wijzingingen de welke voorgesteld zijn aan de grensscheidingen tusschen de stad Aelst en de gemeente Hofstade. Het ontwerp van verandering betreft de wederzijd- sche verwisseling der perceelen Nrs 510, 511, 512, 513, 514a, 517, 518, 519, 520, 521 bis, 522c, 522d, 523c, 523d, 523a, 524a, 525, 530, 531a, 531b, 532a, 534a, behoorende aan Hofstade tegen de perceelen 1, 2, 2,bis, 3, 4a, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18a, en 19a behoorende aan Aelst. Aelst, den 20 Maart 1900. De Burgemeester en Schepenen. M. L. Gheeraerdts, De Secretaris Oscar Reyntens. Haartc, Haai*tc wat doet ge regen, sneeuw, hagel en wind daarbij om kinderen uit hunne weg te vliegen Maar en spreekt Maarte van geene ge manierdheid, want Spelt gij de les aan eenen zot 't Is zeker dat hij u bespot. De godsdiensthaters, die in Vrankrijk aan 't bewind zijn, zetten stillekens aan hunne ver volgingen tegen de priesters en de kloosterlingen voort. De Trinitarissen van St Jan van Mathazijn uit hun klooster van Kaucou, in de Neder-Alpen, gezet. Dat klooster was over eenige jaren geopend de kloosterlingen waren meest Elzassers die van zin waren het evangelie aan de Araben te gaan prediken. Zij hadden de naturalisatie gevraagd van gerust hunne opvoeding te kunnen voltooien, en voor alle antwoord heeft de fransche regeering hen uit hun klooster gedre ven onder voorwendsel dat zij vreemdelingen zijn. En 't Aelst, wat hebben wij beleefd Petrus Daens, die arm aan arm loopt met mannen die sedert tien, twintig jaar de kerk van binnen niet gezien hebben, en voor dat gemeen volk, katholieke stemmen komen afbedelen, menschen blinddoeken, op 't dwaalspoor brengen, schrijft zijne Hoogweer- digheid, om als ze meeeter zullen zijn de logeman nen de wet laten te maken gelijk in Vrankrijk. Proficiat, Petrus, maar 't is fleus kiezing en wij zullen uwen koek ne keer goed heeten. Onze koning is wedrom voor 3 dagen naar Wiesbaden geweest bij zijnen oogmeester. De ontstekiug der oogen is veel beter, maar het lezen is nog altijd aan den koning verboden. Het engelsch trans portschip Majestie is woensdag te Burbau in Afrika toegekomen, met 7oo man engelsche troe pen. Dien oorlog die zulke dingen op zijne consciencie heeft De Boeren hebben eene eerlijke vrede gevraagd, maar d' Eugelsche na hunne laatste overwinningen loopen trosch, opgeblazen als kalkoens omdat zij met 140 duizend man 30 duizend boeren kunnen doen achteruit gaan 't Is kermis, zei Uilespiegel, en hij danstte op eenen hoop mosselschelpen. Engeland wil absoliet de twee republieken innemen. Maar president Kruger heeft het volgende laten weten De Boeren en Burgers zullen strijden tot der dood. Dat God ous bijsta Over veertien dagen verdwenen twee knapen, gramins van 10 en 11 jaar oud uits' vaders huis te Sint «Roost ten \001Ie. Eikendeen meen de dat zij ergens verongelukt lagen als er bij de ouders donderdag nen brief toekwam van die pan doers waarin zij lieten weten dat zij den toer van den aardbol gingen doen. Zij waren te Aken, in Holland, en de policie door de ouders verwittigd heeft ze daar aangehouden. Is er iemand zot gebo ren, wat hij meestert 't is verloren. Te Hont- pcllier, pater Fardoe, ne groote predikant, deed in de kathedraal een groot sermoen voor 2000 menschen. Gemeeno Chodders zijn de plechtigheid komen stooren er is gevochten en gestampt, en de policie heeft den sabel moeten trekken. Schoon exempels, spiegels en voorbeelden voor Petrus Daens van AelstDie kerel schrijft ook in zijne gazet dat 't volk de sermoenen moet onderbreken, uitgaan mee lawijten en manifestatie. Volgens dien held en mogen de priesters niet spreken als op de rijken, op de bisschoppen en de katholieken. Spreken ze van de zeven hoofdzonden, 't is op ons, zegt Pie Daens. In Vrankrijk volgen ze nu zijne lessen, en diezelfde Petrus durft hem hier voorstellen voor de kamers Menheer, zegt ons ne keer waar dat er nog plaats is aan uw Jijf om enne buis aan 'thangeu, wij zijn van zins van ze wel haar gewicht te geven goed gemaakt, kloek, solied, strabant, eii valt z' een betje zwaar, ge schuifelt ne keer op eene van die brave deniokra- tinuen en ge zegt Toe, Mie, daag ne keer ui achter aan mijn kerre. Kozije Dorus, ne keer j klappen, 't is spek aan 't hert meminisse juvabit, dat is schoon vizioenen zijn schoon. fier land is erg beproefd iii den oorlog; den burgemeester van Dublin, een betjen te nijg eugelschgezind, j maar de Ieren hebben de ruiten van zijne voituur j uitgesmeten. Het geacht publiek wordt verwittigd dat M. Frans Hoebeek, schoenmaker, herberg St. Cecilia aan de hoofdkerk, zijne woonst overgebracht heeft in het huis daarneven (vroeger bewoond door M. Peynsaert, ondernemer). Geboorten Mannelijk 12; Vrouwelijk 09 21. Huwelijken R. Meganck, ondern. met N. Kelders, z.b. S. Fransaert, tw. met M. Schollaert, tw. J. Wau- ters, schoenm. met C. De Backer, br. P. De Niels, tw. met M. Gillade, tw. J. Van Beneden, vleeschh. met E. Van de Woestyne, z.b. Overlijdens. J. Foncé, w1' I)e Backer, gepens. 76 j. Boude- wijnk. M. Do Smet, m. l)e Groote, marktkr. 58 j. Lauge Ridderstr. C. Van dor Heyden, m. De Waegeneer, dagl. 38 j. St-Job. C. De Breu- ker, dienstm. 92j. Moleustr. M. Marinx, vr. Van Vaerenbergh, z.b. 62 j. Dendermondschestw. J. D'Llaese, m. Blomraaert, uijver. 66 j. Zon- nestr. M. Ver bestel, vr. Van der Poorten, z.b. 77 j. Leopoldstr. M. De Man, w® Aelbrecht, zb. 74 j. Leopoldstr. L. Gyzelinck, m. Gillade, tw. 28 jMaanstr. A. De Smedt, w® Van de Maele, z.b. 54 j. Peperstr. E. Steleman, m. Van den Bossche, pastij b. 82 j. Molenstr. 4 kinderen onder de 7 jaar. kftOBA oen Tandem zoo goed als nieuw I systéme 1899 zich te bevragen ten bureele dezer. Daar het nieuw reglement iedere wielrijder verplicht, zich te voorzien van eene REM (frein), roep ik uwe aandacht op een soort van frein, ten mijnent verkrijgbaar aan slechts 4,50 fr. Dezelfde is onzichtbaar, kan op ieder systeem van machien geplaatst worden en voldoet aan alle vereischten der Wet. L. Va sa Hivcr-Be Wilde, mécanicien, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. 112, Boulevard Anspach Graud choix de raeublea neufs et d'occasi- on. Vente a l'amiable. Ventes publiques tous les mardis, mercrcdis et Vcndredis, a 2 hcures. Expédition cai Province 56, rnc des Chartreux. Sedert 1847 ln Amerika ln gebruik. Alloook'8 Pleisters zijn een geneesmiddel voor: Rheumatiek, Jicht, Heupjicht, Verkoudheid, Hoest, Zwakke Borst, Zwakte in den Bug, ALLCOCK'B asljn de eenfg ware onfeilbare Poreuze Pleisters welke gemaakt worden. ESisoht daarom steeds dringend die van Allcock. NEEMT GEEN ANDERE. Verkrijgbaar bij alle Apotheken. 1 gy Likdoorns hebt, zoo gebruikt Alloock's Likdoornpleisters. genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van deu Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somrne van 25,000 frauken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde lenhebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersbuey, London, W. 3 GRANDS PRIX

De Volksstem | 1900 | | pagina 3