EejsleC I Voorwacht van 't Nieuws. OUDERS AL VOOR DEN ZAK. Vermindering van den diensttijd. LATER NIEUWS. Ilnthker-LUtgcofr 3tm iPtttt tlufftl, £«pell(5ttant, 13, tf 2lalst. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6» JAARGANG. NUMMER 96¥\' Aalst, den 31 Maart van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3® bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4*bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maat per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Aan iedereen den vriendelijken goeden dag. Paschen nadert, den datum dNer groote plichten. De soci alisten en geuzen roepen Geenen God of meester Och, hoe kan ne mensch zoo blind zijn en Daens (doet met zulke trawanten mee Wat wordt de wereld zon der de religie En d'eeuwigheid, wat doet ge daarmee Ie mand die op zijn manier leefde, en zich om God of zijn ge- bod niet bekommerde, beroemde zich eens bij den wijzen Franciscus de Sales, dat hij een eerlijk man was. Welnu, mijn vriend, antwoordde de bisschop hem, dan kan ik u verzekeren dat gij niet zult opgehangen worden, maar dat is ook het eenigste. De engelsche generaal Woodgate, erg gekwetst in den slag van Spioenkop, is in het gasthuis van Mooi overleden. In Spanje is den hertog van Or leans op eene jachtpartij in den omtrek van Madrid nog al erg gekwetst geweest door een everzwijn. Uit Antiöchië wordt getelegrafeerd dat den syriaanschen aartsbisschop van Homs, Hama en Sadad zich met het grootste deel van zijne geestelijkheid en geloovigen tot den katholieken gods dienst heeft bekeerd. Het is het wijs beleid van den Paus die deze gelukkige weerkomst bewerkt heeft. En t'Aelst, 1 de judassen van de daenspartij durven aan christene men- schen hun stemme vragen mannen die niets en blazen als haat tegen onze geestelijken, foeitwintig keeren hebben wij gehoord, dat simpele menschen die uit die meetingen kwamen, met woede en opgewondenheid riepen Nooit en zétterTwij onze Vöët meer in de kerk En die valschaards noemen datchristene volkspartij. In Frankrijk gaat de kerk en kloostervolging voort: De menschen willen blind zijrl en blijven wat leert de geschiedenis Al die de kerk vervolgen worden zienlijk gestraftNapoleon, Garibaldi, Bismarck. In Zwitserland stierf in 1886 te Soleure in de schrikkelijkste pijnen, veroorzaakt door den kanker aan de tong, den kerkvervolger Vigier. Hij had Mrg Lachat ln bal lingschap gezonden, vele kerken doen plunderen, de paters Benediktijnen uit 't land doen zetten, enz., maar God stelt wel uit, maar vergeet niet, en t'Aelst wat is 't daensismus geworden V De vriend, of liever de lakei van al die noch naar kerk of kluis en gaan. Laten we eens onderzoeken wat er geschiedt voor hunne familie en voor hunne vrienden. 52 leden van de rechtstreeksche verwant schap des burgemeesters Carette en der colleges dezes, zijn met ambten voorzien geweest. Kost 45,000 fr. jaarlijks. Lepers, gemeenteraadslid, voornamelijk, heeft voor 12 leden zijner familie gezorgd, kost 9535 fr* als oud pompier, heeft hij zich een pen sioen van 400 franken laten toekennen. Zijne vrouw, als oude tapster voor soldaten heeft ook een pensioen van 200 fr. ontvangen. Zooals men ons gezegd heeft. Carette in de zelfde omstandigheden heeft postjes bezorgd aan 5 personen, allen verwanten of vrienden. Kost6400 fr. De socialist Milleo heeft voor zijne reke ning vijf kalanten die de som van 4800 fr. kos ten. Ziedaar wat de socialisten in eenige jaren tijd, te Rijsel en te Roubaix gedaan hebben. Zij heb ben alles waar de ingezetenen dezer steden be lang instelden, verwaarloosd. Het eenigste dat die mannen beoogd hebben was hun eigenbelang. Hun brood met de boter eens anderen te smeren, daarin munten zij uit. De rekening voor eenen anderen op te maken en weg te loopen wanneer de schuldeischer komt, daarin zijn zij meester. Nu gij ingelicht zijt over de waarde der belof ten van die roode mannen, nu gij ze te werk ge zien hebt, zult gij, lezers, hun nooit toelaten de lippen aan het potje te steken. Nu zult gij ook weten wie de socialisten be doelen wanneer zij van opvreters van het volk spreken. Deze opvreters zijn geene andere als de socialistische kopstukken zelf. Als gij de socialisten hoort op de meetingen, in de fabrie ken, in hunne gazetten, ze beloven suiker en zeem. Zij gaan de wereld herschapen in een aardsch paradijs. Geene armen meer, alle man rijk en gelukkig alles verdeelen, iedereen evenveel geven, in eerlijkheid en deftigheid, gelijk de ver rader van Aalst. Zoo beloven zij ten minsten, maar als gij ze aaa 't werk ziet is het heel wat anders. Van zoohaast zij aan 't schotel ken zitten vergeten zij den armen werkman die hen geko zen heeft, zij denken niet meer dan op hun eigen en lekken 't potjen uit met de familie en eenige vriendekens. Luitert wat te Rijsel gebeurd is Er wordt een socialist burgemeester genoemd. En wat was zijn eerste werk Zijn traktement van 8 duizend op vijftien duizend frank bren gen. Wat dunkt er u van, lezer? Daarna begon hij de vrien dekens te beloonen. Hij deed 't gemeentebestuur voor 75,000 fr. nietiwe postjes op 't stadhuis maken, en men noemde de vriendekens voor de nieuwe bedieningen. Van maatregels te nemen voor 't werkvolk was er geen spraak. En hoe ging het te Roubaix Wij laten 't woord aan het fransch dagblad c Journal des Débats waarin wij de ze inlichtingen gevonden hebben ln 1892, Carette (de burgemeester van Roubaix) liet zich door den gemeenteraad toekennen eene som van 13000 fr. om zijne representatiekosten te dekken. De prefecture van het departement Nord bracht dit cijfer tot 4800 fr. te rug. Later, M. Vel-Durand stond toe dat deze toelage tot 6000 fr. verhoogd wierd cijfer dat heden in het budget ge schreven staat. Wordt deze som tot het bestemde doel ge bruikt Sommigen beweren dat de groote gemeentefeesten met nog anderegelden betaald worden... Het budget is, behalve dat, door andere kredieten be last, die besteed zijn om de reiskosten te dekken der ge meenteraadsleden, die door hunne collegas op reis gezon den worden om in Frankrijk of in het buitenland nieuwe verbeteringen, die echter nooit gevonden worden, te ont dekken. Ziedaar voor de gemeenteraadsleden. die eerste Communiekanten hebt, en schoone, ge drukte beeldekens als gedenkenis van den heuge- lijken dag begeert, wendt u tot de drukkerij van dit blad, alwaar een allerschoonste keus is toegekomen 12 prachtige verschillige modellen, aan de laagst mo gelijke prijzen. Er worden kostelooze stalen gezonden aan al wie er de aanvraag van doet Keus met Vlaamsohen en Franschen tekst. Men gelast zich met den opstel. Vraagt stalen en gij zult overtuigd zijn 1 Hoe en is er daarvan niet gesproken geweest en geschreven, sedert jaren van hier Hewel, de werkmanspensioenen, een droom zeiden er vele, zijn op het punt van verwezent- lijkt te worden. Mijnheer de baron Surmont de Volsberghe, de nieuwe minister van het werk, heeft zondag 11. in de vergadering der vereenigde werklieden van Charleroi de volgende verklaring gedaan Voor wat de werkmanspensioenen betreft, ik en ben nog maar sedert 7 weken in bediening getreden, maar ik heb neerstig gewrocht ook mag ik u beloven, dat tusschen hier en eenige dagen, het wetsontwerp op het bureel der Kamer zal neergelegd worden, en ik hoop dat het seffens zal besproken en gestemd worden, en dat de wet zal toegepast worden met den eersten Januari aanstaande. Wat zal die wet zijn De minister en kon het natuurlijk niet zeggen, maar hij stelde eene vraag aan die brave werklieden Wat zoudt gij zeggen indien de wet, aan die kleine stortingen doet in de lijjrentkasse, een pen sioen verzekerde van 1 fr. daags, als hij den ouderdom bereikt heeft van 65 jaren En de minister voegt erbij Schijnt het u met recht en rechtveerdig dat de pensioenfondsen gespijsd worden, door de gematigde stortingen der werklieden, waarbij zouden gevoegd worden groote hulpgelden der openbare machtIk en zeg niet dat daar het wetsontwerp is, maar ik zal alle mogelijke pogingen aanwenden om tot dezen uitslag te komen. Deze verklaring van den achtbaren heer minis ter werd met geestdriftig handgeklap begroet. De werklieden, met gezond oordeel begaafd, weten genoeg dat de kiekens niet gebraden in hunnen mond en kunnen vallen, dat de werkman, om zijnen ouden dag van nood en gebrek te vrij waren, moet medewerken met den staat, en ook eenige kleine sacrificiën moet kunnen doen. De werklieden zijn verstandig genoeg om niet te luisteren naar de holklinkende woorden en beloften der socialisten die hier op aarde een aardsch paradijs beloven maar die nooit hunne beloften zouden kunnen volbrengen. Mijnheer de minister gaf hier eene schoone vergelijkenis Als ik klein was, kreeg ik op zekeren dag van mijnen vader eenen trommel. Ik wilde weten wat er van binnen in dat speeltuig zat, dat zoo veel gerucht kon maken. Ik miek eene opening in het trommelvel en vond dat de trommel ij del was. Ik miek de bemerking aan mijnen vader, die mij antwoordde 'T en is niet, jongen, in vele omstandigheden van uw leven zult gij dezelfde bestatigingjfoen. En inderdaad, deze die groote redevoeringen en groote beloften doen,spelen dikwijls Skampavie als zij moeten overgaan tot daden. Aan het katholiek ministerie dus zullen de werklieden de oplossing van het groot en moeilijk vraagstuk der werkmanspensioenen te danken hebben. Maar de werklieden moeten nu verstand en vooruitzicht genoeg gebruiken om mede te wer ken met het katholiek bestuur en zich aansluiten bij de lijfrentkasse die zoo rijkelijk bevoordeeligd wordt door staat, provincie en gemeente. De werklieden moeten een klein sacrificie kunnen doen. Een klein glasje gene ver van 5 ct. per dag min drinken, bij voorbeeld, zou eenen werkman een schoon sommeken doen sparen dat hij zou storten in de lijfrentkasse, en die hem later een schoon pensioen verzekeren. Wij hebben vernomen dat in verschillige pa rochiën van ons arrondissement de lijfrentkas ingesteld is, en bloeit. Dat de ouders hunne oogen open doen en vooruitzien, voor het welzijn van hunne kinde ren. De kinders en hebben dat verstand nog niet, maar de ouders moeten peizen en oordeelen voor hunne kinders, die later hunne ouders zullen dankbaar zijn voor hunne zorgen. De heer Delbeke is tot verslaggever aangesteld, mot last oeue gansche reeks vragen aan de regeering te doen. De middenafdeeüug zal deze week opnieuw vergaderen en de heeren ministers van geldwezen en van oorlog uitnoodigen hare zitting bij te wonen. De middenafdeeling gelast met het onderzoek der voorstellen van de heeren Coifs en Lorand is vrijdag vergaderd geweest. Waren aanwezig de heeren De Sadeleer, voorzitter Delbeke, Woeste, Raepsaet, Stoeffs, Gillard, Maenhaut. De heeren Lorand, Colfs en Bertrand, onderteekenaars der voorstellen, woonden insgelijks de vergadering bij. De heer Maenhaut verklaart zich voorstaander van het vrijwilligersleger. Hij zal met vreugde de vermindering van den diensttijd stemmen, maar verzet zich krachtdadig tegen alle vermeerdering van het contigent. Hij is tegenstrever van den per soonlijken dienst en vraagt dat de schadeloos tel ling van 30 fr. per maand aan alle miliciens toege kend worde. De heeren Raepsaet, Delbeke en Gillard hebben zich gunstig verklaard aan het princiep der ver mindering van den diensttijd. De heer De Sadeleer heeft voorgesteld verschei dene vragen te doen aan de Regeering, onder an dere, of de vermindering van den dieusttijd geene vermeerdering van het contigent zou medebren gen. Zondag, de schoone eerste kommuniedag, de bloem van onze kinderjaren, waar d' oude nog van spreken. De kinderen wel opbrengen is 't grootste werk der ouders 't is edelste alles hangt af van de jonkheid, want morgen is de knaap ne man. Maart heeft kwaad haar in heure steert 't zijn vlagen sneeuw en hagel, gesjabber van regen en bucht, en goede raad en heeft nooit aan Maart gebaat, want, men leert geen ijzer zwemmen of geen oude driften temmen. Te Cucraic zijn stoutmoedige dieven ingebroken in den winkel van ne zekeren Standaert zij hadden reeds den haak der venster luiken afgebroken, toen de bewoners ontwaakten. Tot twee keeren toe zijn. de dieven weergekeerd, doch verjaagd, door het opblijven van eene klooster zuster die daar ne zieken verzorgde. 't Is nu de Bakker die te Brussel woont die t' Aelst eerste kandidaat is van de daenspartijOch, wat doet de naam aan de zaak Daensism dat wil zeggen opstand tegen de geestelijk heid, haat tegen de burgerij over drij weken schreef De Bakker, nog artie- kels in de gazet om de fransche revo lutie op te hemelen Snoeperings- kes, al kosten zij weinig, ledigen de beurs. Overlaatst wij lazen op eenen spaarpot het volgende opschrift Hangt uw zeiltje naar den wind, Maar in 't goede, lieve vriend. Zet de tering naar de nering, Of uwe nering krijgt de tering En gij ze'f erbij, mijn kind. In Vrankrijk heeft de president der republiek kwijtschelding van zijne straf verleend aan den baron Chris- tiani, die tot 4 jaar gevangenis ver oordeeld geweest was om hem op de koersen van Auteuil eenen stokslag op den hoed toegebracht te hebben. Christiani had nu 9 maanden en 18 dagen uitgedaan. Er is uit den Congo nieuws gekomen van twee on gelukken op den spoorweg aldaar. De eerste heeft plaats gehad in Januari te Nduisi. De trein en kon niet voort van het ontelbaar getal springhanen. De mecanicien wilde den trein doen stoppen, maar en kon niet, daar de riggels zoo glad geworden waren van de verpletterde insekten. Hij wilde dan de lokomotief doen achteruit stoomen, maar de lokomotief en ver scheidene wagons kantelden om. Er waren een twintigtal negers in die wagons. Negen werden er gedood en tien anderen gekwetst. Het tweede ongeluk gebeurde in de eerste dagen van februari in den omtrek van Mata- di. Twee lokomotieven botsten opeen gelukkigtijk wierd er niemand gedood. De vrijheid en den arbeid zijn de twee schoonste voorrechten van den mensch. Men is op voet eenen electrischen tram aan te leggen tus schen Antwerpeu en Brussel, het gou vernement schijnt het ontwerp gene gen. Met die hellewagcn zal men op 20 minuten tijd van Brussel naar Antwerpen vliegen. Dat heet vooruit gang. Te Parijs is dinsdag namid dag de stukken en wapens verkocht, welke in het beruchte Fort-Chabrol aangeslagen werden, na dat Guerin zich overgegeven had. De verkoop heeft zonder onderbreking voortge duurd van 2 tot 5 ure. Non gaanstok, die gediend had om 't commando te geven, werd aan 150 franken verkocht en eene doos met pistolen 376 fr. 't Geheel heeft 3914 fr. opgebracht.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1