DE ONGELUKKIGE BRIEF. Binnen en Buitenland. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Kerkelijk Nieuws. De Bode van den H. Franeisc. van Assisië PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. LUIBRECHTS Rechtbanken. De sloep 56 Jeanne, kwam over eeni- ge dagen de haven van Oostende bin nen, de vlag halftop. Eene groote me nigte stond aan de kaai, angstig het nieuws al te wachten. Tijdens een schrikkelijk orkaan, was de 18jarige zoon van den schipper Edward Defer door eenc-n golfslag overboord gewor pen en verdronken. Wekeiijksch ko men er honderden en duizenden bede vaarders te Romen toe ter gelegen heid van het jubeljaar. Zijne Heilig heid ziet er frisch en gezond uit. De Sint Pieterskerk van Romen kan vier en vijftigduizend menschen bevatten; de Sint Martinuskerk te Yeuetië zeven duizend; de hoofdkerk van Pisa der tienduizend; Onze Lieve VTouwkerkte Parijs één en twintig duizend Sint Sophia te Constautiuopel Hrij en twintig duizeud de domkerk van Mi laan zeven en dertig duizend Van den oorlog en is er nog altijd geen ze ker nieuws. Eene bijzondere depêche zegt dat de Boeren den engelschon ge neraal Plummer zouden omsingeld heb ben dat het den 1 April is dat Roberts met drij verschillige legers naar Preto ria gaat oprukken, enz. Eene zaak is zeker, komt er geene vrede er zullen nog verschillige duizenden mannen val len. De Paus gaat eene merkweerdige encycliek over de vrede uitgeven. Maar! geen slechter dooven als die niet hoo- ren willen. De Paus schreef nog over 14 dagen aan de geestelijkheid Niets on dernemen, niets, tenzij met de toe stemming en ouder het toezicht der bisschoppen. Een hier, wat zien wij Daens, uen afgestrafte priester, onweer- dig verklaard van het geestelijk kleed nog te dragen, hij en zijn broer, nen ouden boekbinder, nu uitgever van twee gecondanneerde gazetten, den sa bel trekken tegen den bisschop, hem verwijten, hem afschilderen als slaat van bezitters, enz., enz. Foei! maar gelukkiglij k, 't is nog eens kiezing in 't kort. Kozijn Dorus, is er geen nieuws van 't poerfabriek? Ze zeggen van neen. Alleen in Duitschland zijn in 't jaar 1892 bij bet bereiden van bier en gene- ver ongeveer 6000 werkmenschen ver ongelukt, dat wil zeggen, gedood, zwaar of licht gekwetst. Het ministerie spreekt van in dezen zittijd nog de wet op de werkmanspensioenen te bespre ken. Over eenige weken, 't was nog als de jacht open was, ne jager zit ach ter nen haas al loopende ontmoet hij ne schaapherder: zeg eens, man, vraagt hij, hebt gij hier geenen haas zien loo- pen?Ja, menheer. Is 't al lang geleden Op sinte Mertekensdag zal 't just drij jaar zijn, menheer Officieel tijdschrift der Derde-Oide Vijf en twintigste Jaargaug. 1899-1900 Uitgegeven door de PP.Minderbroeders HoofdopstellerPater Marcellinus Grammen O. F. M. Carmelietenstraat, Mecheleu. De Bode verschijnt vóór den 1" van elke maand. De jaargang begint met ln Augustus. De verschenen nummers worden gezonden aan degenen die in den loop van't jaar voor eenen volle- digeu jaargang inschrijven. Abonnementprijs franco Volledige jaargang 1,50 frvan den 1D April (4 maanden) 0,50 fr. Inhou 1 der aflevering van April 1900. Ecce Homo door L. De Koninck (met plaat). Het Jubeljaar negen tienhonderd. De Franciskanen en het Volk Kloosters en Burgten. Uitlegging van den Derden-Regel. Het Werk van het Heilig Land. Fran- ciscaansche Zendingen Aankomst van P. Hubertus en P. Florentius in China Eene wondere genade van bekeeriug.— Mengelingen Nieuws der Derde-Orde S. Denys-Westrem S. Nicolaas S. Truiden; Autgaarden; TurnhoutMon- tiguy-op-Samber; Nazareth Aerschot; Lier Sussen Wetteren; Feestdag van de H. Margaretha van Cortona. Priesterlijke Wijding te Mechelen. S. Antonius ter eere S. Autonius in Congo De Negen Dinsdagen, enz. De E. 11. VanPoucke, onderpastoor te Oultre, is benoemd tot pastoor te Gy- ser.zele de E. H. Melis, onderpastoor te Eyne, is benoemd tot directeur te S—Blasius-Boucle. Ziju benoemd tot onderpastoors te Eyne, de E. H. Ilallaert, onderpastoor te Baerle te Baerle, de E. H. De Co- ninck. In de school. Spiegels.Lui- beken, van wat ziju uwe schoenen ge maakt Luibeken. Van leêr, meerster. Spiegels. Van waar komt het leêr? Luibeken. Van 't vel van de os sen, meester. Spiegels. Welk een dier voorziet u dus van schoenen en geeft u te Mijn vader, meester Beleefdheid speelt dezelfde rol als een wind kussen er zit niets dan lucht in, maar het laat de stootingeu en bot singen in 't leven minder gevoelen. er eten Luibeken. WETTEREN. In den nacht van vrijdag tot zaterdag, hebben dieven de vensterblinden open gebroken en de ruiten met zeep bestreken, bij den genaamden Adolf Van de Velde, horlogiemaker, wonende op de Markt te Wetteren. De dieven heb ben een twintigtal zakuurwerken gestolen, hebben de eene waarde van 200 frank. BURCHT. Dinsdag nacht werd in de cement fabriek alhier een werkman, zekere Fierletyn, wo nende te Cruybeke, tusschen de riemen van het machien gevat eu doodgepletterd. Het slachtoffer was nauwlijks 18 jaar oud. NINOVE. Donderdag inorgend hield de poli- ciekommissaris een voerman aan, die eene kar voerde, geladen met eeue groote hoeveelheid zin ken goten, zin keu bierpompen, enz. Een onder zoek werd geopend en weldra bleek lu t dat deze voorwerpen den vorigen nacht gestolen waren te Overboelare, Salardingeu, Evcrbcrgen Geeraards- bergen. DENDERHAUTEM. Een erg ongeluk is hier gebeurd bij de afbraak der schuur van do wed. Van den Perre, op het gehucht Dries. Een werk man, August Van Ileck, is vau het dak gev-allea en met deu rug op den grond gestuikt. Hij is iu zoor bedenkelijkentoestand naar zijne woning gebracht. Men vreest voor zijn leven. VRAAGT OVERAL HET LLETJVBNSBIBR der gunstig gekende Brouwerij Fi'wii# AALST. VOORDE. Een veekoopmau, Bernard De Wever, die 's avonds uit Ninove weerkeerde, is on derweg aangevallen geweest door drie kerels met zwart gemaakt gelaat, die hem met stokken sloe- den eu zelfs dreigden hem de keel over te snijden. Zij ontnamen hem zijn zakuurwerk eu eeue som van 315 fr. en lieten hem bewusteloos liggen. Voor bijgangers hebbeu het slachtoffer naar zijne wo ning gebracht. Het parket van Audenaarde heeft een onderzoek ingesteld. HAMME.Maandag morgend hebbeu al de werklieden in al de fabrieken het werk hernomen. Zondag werd de rust geen oogenblik gestoord, ondanks verschillende meetingen die gegeven wer den. De meeting van den socialist Auseele liet iedereen onverschillig deze van den Katholieken Volksbond werd druk bijgewoond eu bekwam veel bijval. FRANKRIJK. De weggeloopeu priester Char- bonnel gaf zondag eene voordracht te Vitry-le- Frangois. De E. H. Garnier antwoordde en eene nogal hevige redetwisting volgde. M. Charbonuel, die zijne voordracht punt voor punt zag weerleggen, bracht zijnen tegenspreker een stomp toe op de borst. De E. H. Garnier heeft eene klacht tegen zijnen aanvaller ingediend. KEMSEKE. Woensdag nacht zijn de stallin gen van L. Piessens, blokmaker, en L. De Colve- naere, smid, in Je statiestraat, afgebrand bij den eersten werden ruim 400 paar mansblokken ver nield, bij den tweede eene hoeveelheid hooi, stroo en aardappelen. Gelukkig is alles verzekerd. Aam onze Lezers. Indien gij lijdt aan de maag, beklemdheid, bronchieten of keelpijn, wendt u tot de uitmuntende hoeststillende Walthérypas- til en gij zult verrast staan van zoo rap genezen te zijn niet een zoo goedkoop middel. (1 fr). Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. WONDELGEM. Maandag morgend is eene stoomboot togen het stakketsel gevaren der spoor wegbrug Gent-Eekloo-Brugge, waardoor het ver keer voor de treinen Gent-Eekloo en Zelzaete- Terneuzen onderbroken is. ANTWERPEN.De man die zich zaterdag middag iu een koffiehuis der De Keyserlei bij mid del vau een scheermes den hals overgesneden heeft, is M. A. Benche, kapitein van de Southwark, der Red Star Line. M. Benche, die sinds 24 jaar in dienst was der Red Star Line, werd afgezet, omdat hij in Amerika, zoo het schijnt, eene boet van 50,000 frank, opgeloopen had. De scheepskapitein Benche is zondag in 't Stuyvenberggasthuis over leden. ZEEVERGEM. Zondag avond, omtrent 10 uren, ging de genaamde Bruno Colpaert, zoon uit de herberg De Groenen Boomgaardnaar huis toen hij eensklaps aangevallen werd op het Kerkplein door een onbekend man, welke hem drie gevaar lijke messteken in de zijde toebracht. Eenige toe gesnelde personen brachten hem naar zijne wo ning. Spoedig liep men om den geneesheer De Wulf, van Zwijnaerde, welke hem de eerste zor gen kwam toedienen, en die zijnen toestand hoogst gevaarlijk vond. Maandag heeft het slachtoffer de H. Rechten ontvangen. LOKEREN. Zekere Cl. Beauprez, werkman, wiens vrouw en kind bij de ramp Corvilain te Ant werpen omkwam, had eene vergoeding van 1100 fr. ontvangen. Hij kwam onlangs naar Lokeren wo nen en bewaarde dat geld onder een vloersteen. Dezer dagen, gedurende eene korte afwezigheid van Beauprez, is een dief in zijne woning gedron gen en heeft er dat geld gestolen. Zondag nacht zijn dieven in de woning van M. C. Vijt, Oude Brug, gedrongen, en hebben er uit de kleerkas eenig lijnwaad en geld gestolen. De dieven hebben in hunne vlucht een stuk van 5 fr. en een doosje met goudwerk laten vallen. Drij dronken kerels wilden maandag namid dag den Z. E. H. deken De Groote met bedreigin gen, eene milde aalmoes afdwingen. De policie werd ontboden en de kwaê gasten moesten spoe dig uit de voeten. De E. H. deken staat bekend als een der milddadigste personen van den om trek, en sommigen willen dan misbruik maken van zijne goedheid. Eduarl Van Mossevelde, die over eenige we ken aangehouden was, is op het einde der verleden week terug iu vrijheid gesteld. MELLE. Maandag namiddag, om 3 ure, kwam de break van M. Le Grand naar het kasteel te Meile gereden. Toen het rijtuig, waarin de juf vrouw en haar broeder, M. René Legrand, gezeten waren, op de brug kwam gereden, schoot deze eensklaps los en zakte een vijftigtal centimeters, waardoor het rijtuig erg beschadigd werd en gausch <le harnassuur der paarden in stukken werd ge trokken. De koetsier, 60 jaar oud, werd van den bok geslingerd en de bil gebroken. M. René Le grand werd gekwetst door de glasscherven. TEMSCHE. Nooit zijn de werklieden dezer gemeente rustiger geweest. Deze firma de Hemp- tiune, waar men zegde dat er eene werkstaking uitgebroken was, is te Temsche onbekend. Nooit hebben de mandenmakers meer geld gewonnen. Van staking is er noch schijn noch gedacht. BRUSSEL. Over eenige dagen werd te AuJerlecht een razende hond afgemaakt en naar de veeartsenijschool gezonden om onderzocht te wor den. M. de professor Hébraut kwetste zich aan de hand terwijl hij het dier aan 't open snijden was. Hij deed aanstonds de wonde uitbranden, doch eenige uren later werd de pijn zoo verschrikkelijk dat hij, ongerust geworden, zonder langer te wachten naar 't gesticht Pasteur, te Iiijsel, vertrok. M. Hébraut is zondag volkomen genezen naar Brussel teruggekeerd en heeft maandag zijn leer gang in de veeartsenijschool hernomen. Een amerikaan, Edwards genaamd, die be weert alle ziekten te kunnen genezen met alleen zijne hand op den zieke te leggen, bevond zich sinds eenige dagen in de hoofdstad. Eene groote menigte verdrong zich alle dagen aan zijne deur. De wonderdoktor is dinsdag namiddag door de Openbare Veiligheid verzocht geworden het land te verlaten. Hij is rond 4 ure uit Brussel naar Lon den vertrokken. Uitmuntend, Ik was ziek, ik verteerde niets, ik leed aan hoofdpijn, maagpijn en bijzon derlijk aan verstopping. Niets baatte mij, maar dank aan de bloedzuiverende Walthérypil was alles op eenige dagen vergeten René Trillet, negociant te Roubaix. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken SCHAARBEEK. De trompetters en tamboers van de burgerwacht van Schaarbeek-St-Joost-teu Noode-Laeken, hebben zondag morgend besloten in werkstaking te gaan, indien men hun voortaau, zooals vroeger, geen 12 frank per maand betaalt in plaats van 10. Verscheidene hunner zullen deze week hunne speeltuigen inleveren. NIJVEL. De werkstaking in de metaalfabriek duurt nog altijd voort. De maatschappij heeft voor gesteld de loonen met 12 t. h. te vermeerderen, doch in hunne vergadering van zondag hebben de werkstakers dit voorstel verworpen zij blijven bij hunnen eisch van 5 centiemen opslag per uur. In de drukkerij Guignardé zoon duurt de werkstaking ook nog voort en het weekblad le peiit Brabancon, dat daar gedrukt wordt, is slechts met 2 bladzijden in plaats van 4 kunnen ver schijnen. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij I^raus Br uwé, AAJLST. BAISIEUX. Een kind van 5 jaar, dat door zijne ouders eenige oogenblikken alleen gelaten was, vond eene flesch jenever en dronk er gulzig aan. De arme kleine viel smoordronken neer en stierf eenige uren later. Bericht. Ter oorzake van afbraak, zullen de oude woonst en alom vermaarde Apotheek van M August Renneboog, den 12 Maart aanstaande tijdelijk overgebracht worden in het huis vroe ger bewoond door M. Michiels-Van Londerseele 10, rechtover de duiven- en kiekenmarkt, te Aalst. Jan Pap en Frans Soep waren oude vrienden van hunne jonge jaren af en altijd vrienden gebleven. Zij woonden ne vens elkauders deur, gingeu te zamen 's middags op den hoek hun borreltje pakken, speelden 's avonds te zamen met de kaart onder 't drinken van een gelijk getal glazen bier, zetten er te zamen hun slaapmutsje op, en staken daarna te zelfder tijde den sleutel op het slotgat van hun huis. Dit jaar zouden Pap en Soep geerne eens de expositie van Parijs gezien heb ben, mdar er gevieren naartoe gaan kostte veel geld, en daar om besloten zij hunne vrouwen den thuiswacht te geven. Maar hoe het aan boord gelegd zonder dat de vrouw het wist? Dat was de knoop. Eindelijk werd het middel gevon den. Zij zouden vertellen dat zij voor eenige dagen naar Ant werpen moesten gaan voor hunne zaken, want ja, in Belgie gaan de affaireus toch zoo slechtEn eens uit hunne stad, waren zij vrij, vrij als vogels in de lucht 1 Op eenen avond had Soep drie vijftienders afgewezen, en daarmede was de kaartpartij uit voor dat zij de gewone hoe veelheid bier binnen en het gewoon getal pijpen uitgerookt hadden. Zie, Soep, sprak Pap, wat zoudt gij ervan zeggen, indien wij deze week ons plan uitvoerden en naar Parijs gingen Hum mij dunkt dat het gelijk wat heet is Ba, ba, wat scheelt ons de hitte Als wij over twee jaar met den pleziertrein naar Oostende reden, was het veel hee- ter, en wij hebben ons toch wel verzet. - Ja, maar de vrouw was mede, dacht Soep, maar hij dacht dat stil, en zegde in de plaats Bovendien kan ik niet goed ïg- Waarom niet Te veel werk in de affairens. Allon, allon, Soep, gij zult mij dat niet vertellen, lachte Pap knipoogend, tot teeken dat hij zijnen vriend wel ver stond. Pap liet zich geene appelen voor citroenen verkoopen, Soep wist het welook speelde hij maar liever met open kaarten. Mijne vrouw zal het niet geerne hebben, sprak hij na eene poos, en de uwe zeker ook niet. Wel Heer 1 de vrouwen zullen het zelfs niet eens weten 1 Maandag morgen trekken wij op vrijdag avond zijn wij te rug, en vertellen dat wij geene zaken hebben kunnen doen. Daarmede hebben wij vier dagen voor ons, en dat is genoeg. Wij zulleu ons wel verzetten, en kunnen dan de volgende week naar Antwerpen gaan voor onze affairens. In Gods naam dan Soep leunde achterover in zijnen stoel. Hij kon het over zijn hert niet krijgen buiten de weet van zijne vrouw naar Parijs te gaan, maar hij was zoo bang van de spotternijen van Pap, dat hij niet langer meer durfde tegenspreken. Het besluit was dat beide vrienden den volgenden maandag vroeg met den eersten trein wegreisden, wel besloten veel plezier te Pa rijs in de expositie te maken. Vrijdag namiJdag namen zij weder plaats op den trein, licht van gemoed, als ware er niets gebeurd. Alleenlijk was Soep een weinig bekommerd een dronkaard had hem in eene her berg eenen blauwen neus geslagen, en hij had schoon den neus te zalven, te schilderen en te poetsen, de blauwe plek kwam altijd door. Wat zal mijne vrouw zeggen, als zij mijnen blauwen neus zal zien? vroeg hij zijnen vriend bezorgd. Och, zij zal er niet op letten. En als zij er toch op let Zeg dan dat hij blauw gedronken is. Die spotternij was de eenige troost dien de arme Soep van zijnen gezel kon bekomen. Frans werd dan ook van langs om meer verlegen in zijnen ongelukkigen voorgevel. Gelukkig had Pap gelijk vrouw Soep bemerkte de blauwe plek niet, noch had het minste gedacht op het bedrog van ha ren man. Alles liep zoo gemakkelijk af, dat Soep zich zei ven geluk wenschte er zoo goedkoop van af te zijn. Maar 's avonds, als Frans Soep juist in zijnen eersten slaap lag, werd hij door eene noodlottige vraag van zijne huis vrouw gewekt Hebt gij mijnen brief ontvangen, Frans Uw brief? wat brief vroeg de arme man verschrikt. Den brief dien ik dinsdag geschreven heb en naar uw ge woon hotel den Gouden Appel verzond. Hadde Soep alles bekend, de zaak ware misschien, wie weet! met een bedsermoentje afgeloopen. Maar een groote schrik beving zijn plichtig gemoed hij vreesde, indien hij be kende geenen brief ontvangen te hebben, dat zijne vrouw ach terdocht zou hebben op zijn uitstapje naar Parijs, en inder haast, zonder de gevolgen te voorzien van deze nieuwe leugen, zegde hij Ha, ja, den brief! zeker heb ik hem ontvangen 1 En hij keerde zich naar den muur, om zijne vrouw te doen geloovendat hij sliep. Ei welvroeg mevrouw Soep verder. Wat nu stotterde haar man, veinzende reeds weer te slapen. Gij hebt hem toch besteld Besteld wat zeker, zeker maar zeg eens, waarom hebt gij den brief naar den Gouden Appel gezonden, en niet naar het Bureau Restant vroeg hij, om van wat anders te Beroepshof Tan Brussel. Zaterdag heeft het beroepshof een belangrijk vonnis geveld in zake van kiespropaganda. De liberalen van Door nik hadden bij het parket de vergaderingen aangeklaagd van eene maatschappij, de Propa- gande catholique, omdat daar, op zekere tijd stippen tombolas ingericht werden. Zij beweerden dat deze feiten kiesomkoopingen waren. Het parket vervolgde den voorzitter der maatschappij, M Louis Casterman, omdat hij eene loterij zonder I toelating ingericht had, en M. Ch. Havet, uitgever van den Courrier de V Escaut, omdat hij voor deze j loterij reklaam gemaakt had. De rechtbank van j Doornik sprak de betichten vrij. Het openbaar ministerie ging beroep, doch, na eene pleidooi van M. Woeste, bekrachtigde het beroepshof het eerste Ei wel, omdat er juist zoo een winkel in de straat van den Gouden Appel is, en dat gij dus niet ver te loopen hadt. Wat duivels mag dat nu beteekenen dacht Soep. Het zal toch zeker wel in tijd gereed zijn Frans Frans Ik vraag of het wel in tijd zal gereed zijn FraDS1 Ja zeker, antwoordde Soep, bevend van angst. Welk kleur hebt gij gekozen ging zijne vrouw voort. Welk kleur? Ja, ik heb u immers den keus der kleur geheel en gansch overgelaten. Ik... ik geloof... het moet zoo iets van geelgroen zijn, stamelde de arme Soep wanhopig. Geelgroen Is dat niet een beetje al te blijde van kleur? Nu, gij moet dat best kennen Daarmede scheen Soeps weerdige wederhelft zich te stillen, en liet haren man aan zijne eigene gedachten over. Nu zag Soep klaar in, hoe dwaas het van zijnentwegen geweest was te zeggen dat hij den brief ontvangen had, en nog dwazer van te gebaren dat hij de geheimzinnige vraag voldaan had. Hij wierp en keerde zich rechts en links in zijn bed, maar kon gee nen slaap vinden. (Slot volgt.)

De Volksstem | 1900 | | pagina 2