Icockts OVER DE BOTER EK DE KIMME. 2 BEAUX MOBILIERS la 20 MOEI VALLING, BRONCHIET Pleisters BloeSannoaöe öflra su'ji r^HTUjs ww® c T LAM) VA.\ RIEM. Kamerzitting van 27 Maart 1900. Wetenschappelijke Volksboekjes IShumatick. Nieuws uit de Stee. Een en ander. Verandering van Woonst. Burgerlijke ütaiitl, Aalst. f Bericht aan de Wielrijders POUR CAUSE DE DÉPARTS Rheumatiek, Jicht, Heupjicht, Verkoudheid. Hoest, Zwakke Borst, Zwakte In den Rug, Aan de dooven.- Eone rijke da,?c' Tlke toe, De beide opvoeringen van 't melodrama Iwein van Aelst hebben alle verwachting overtroffen. Ze grepen telkens plaats vóór eene zóo proppensvolle zaal, dat de toegestroomde me nigte met moeite plaats vond en men, bij de opvoering des Zondaags, verplicht was een groot getal iagangskaarten te ont zeggen. Onder het uitgelezen publiek, dat de schouwburgzaal bezette, bevonden zich de bijzonderste Famiiiën der stad, een groot getal burgemeesters van het arrondissement, volk van Gent, Geersbergen, Dendermonde, enz., en onder andere tooneelkennerSjM. Heynderickx, bestuurder van den Koóink- lijken Vlaamschen Schouwburg te Brussel. De opvoering van Maandag spande de kroon zij was de verdienstelijkste en waardig, in den rechten zin des woords, van de faam die het Koninklijk Gezelschap, onder het voor zitterschap van den sympathieken heer Hector ARYS,in 't Vlaamsche land verwierf. Iwein van Aelstdie roemrijke blad zijde uit Vlaanderens geschiedenis, heeft den indruk teweeg gebracht, waarop dergelijke stukken recht hebben; en het bekwam den bijval, welken den gevierden Schrijver Doktor Bauwens er met recht van verwachten mocht. En wanneer men weet in welke omstandigheden de uitvoering geschieden moest, wanneer men rekening houdt van de moeilijkheden die het vertolken van dergelijke stukken onvermijdelijk meê- brengen en den onverwachten tegenslag welke de Maatschap pij trof in eenen der hoofdrollen, dan moet men volmondig bekennen, dat t Land van Riem, voor geen hinderpalen, hoe groot zij ook wezen mogen, niet achteruitdeinzende, ditmaal een REUZENWERK heeft verricht. Wij brengen rechtmatige hulde, op de eerste plaats, aan M. Gtj8TAAF Pape, (Iwein van Aelst), toondichter van het heer lijk, vervoerend muziek wij geven lof aan M. Jozef Quyn- tyn, (Willem Clitou), de onovertrefbare tooneelspeler wij sluiten ons aan bij de uitbundige toejuichingen welke M. Hector Arts, (Dirk van den Elzas) en Mej. Van den Ber- ghe (Lauretta), te beurt vielen en we zijn den tolk van het begeesterend publiek, wanneer we hier verklaren dat de hee- reu Edw. Yan Hauwe (Rambold van Straten), Jozef Arys (Walter), Blancquart (Boudewijn van Lede) en L. Teirlinck (cipier), een schitterend betoog hunner tooneelkundigo ken nissen hebben afgelegd. Wij voegen er zonder vleierij voor M. Jozef Arys bij, dat den aanleg welken hij getoond heeft, voor 't Land van Riem in hem eenen goeden tooneel speler doet tegemoet zien. Een bijzondere lof komt nochtans toe aan M. Louis Van Branteghem, die, denzelfden dag der opvoering, verzocht werd den rol van Daniël van Dendermon de te vertolken, in vervanging van eenen kunstenaar van eer ste gehalte, M. Ceciliaan De Kegel, (door het plotseling afsterven van zijn eenig zoontje belet op te treden). M. Van Branteghem heeft de Maatschappij een dienst bewezen voor denwelken men hem immer zal dank weten. Verdienen ook eene eervolle melding, de heeren G. Grégoire, Amand De Mette, P. De Nul, Renneboog, R. Van Ertvelde, Van de Mae- le, L. Callebaut (van Hofstade, maar die nu 't groot burger recht te Aalst verkregen heeft) en al onze dappere wapen knechten, muiters, bazuinblazers, ridders en poorters. Allen kweten zich onberispelijk van hunne taak!... (Tusschen haakjes gezeid het ware wenschelijk dat sommige figuranten wat meer op het achterplan bleven soms waren de hoofd personen teenemaal van den voorgrond verdrongen). M. Heynderickx, bestuurder van het Koninklijk Vlaamsch Tooneel te Brussel, drukte zijne hooge voldoening uit en bracht in de vleiendste bewoordingen hulde aan de spelers. Er werd zelfs onderhandeld om Iwein te Brussel te doen op voeren tot welken uitslag die ouderhandelingen leidden, zijn we evenwel niet te weten gekomen. De machtige kooren en het overheerlijk muziek, onder het geleide van M. Karel De Mette, werden meesterlijk ten ge- hoore gebrachtnooit vergeet men die zoetvloeiende melodij, die krachtige, schetterende strijdmarchen, dit donderend triomfgeschal De geestdrift was onbeschrijfelijk. Innigen dank aan de heeren Muziekanten, Zangers en Juffrouwen Zangsters, die zoo bereidwillig als onvermoeid de talrijke her halingen bijwoonden en zoo eendrachtig medewerkten tot het vertolken van het meesterlijk geestesgewrocht van twee Aal- stenaars, tot verheffing van Vlaanderens roemvol verleden, tot verheerlijking van het trouwe Aelst Een woord nog over de tooneel versiering van M. De Mette (Aalst) en de kostumen van het huis De Leu (Brussel). Alhoe wel de schildering, voor een groot gedeelte van 't publiek, niet meer nieuw is, toch blijft zij nog immer frisch en leven dig en brengt zij veel bij tot het grootsche van 't drama. De kleedij was prachtig van versiering, van uitgezochte smaak en rijke kleurschakeering. Men trof tooneelen aan, die waarlijk deden denken aan de tafereelen onzer groote historieschilders Galait, Lebrun en Montald onder dit oogpunt melden wij het eerste bedrijf, waar Iwein tot Willem Cliton, op den troon staande, het woord voert. Wat evenwel te betreuren valt, is dat aan Willem en Iwein de mantels ontbraken, die hun, bij vroegere opvoeringen, zooveel statigheid, hun een grooter aanzien gaven tusschen andere ridders en, ten an dere, hunne bewegingen meer trots en plecht bijzetteden. Ook de kleedij van Rambold van Straten, pastte, bij vroegere op voeringen beter aan zijn persoon. De schilden der ridders had den wel een herstellingsken kunnen verdragen. Ten slotte brengen wij lof aan het huis Prosper Guilliot, van Aelst, voor het typtieke der gelaatsvorraing en de wel verzorgde pruiken. M. Guilliot heeft nogmaals bewezen dat hij voor geen huis van eersten rang hoeft te onderdoen. Dit al te beknopt verslag eindigende, sluiten wij ons aan bij de wenschen van duizenden Aalstenaars en Vreemdelingen die krachtdadig nog een paar opvoeringen van het uitmun tend Vaderlandsch drama erlangen. Hunnen wensch niet in willigen, ware honderden Vlamingen berooven van het genot dat hun ontrokken werd door den te grooten toeloop van volk en bijgevolg bij gebrek aan goede zitplaats. LAND VAN RIEM, De Volnsstem wenscht U uit ganscher harte Proficiat Begrooting van Landbouw. De heer Voorzitter. Aan de dagorde staat de begroo ting van landbouw. (Tot morgen De heer Bethune. Ik stel voor, tegelijk met deze be grooting, het wetsontwerp te behandelen betreffende het be drog gepleegd bij den handel in boter en margarine. Dc heer Defuet, (socialist). Wachten wij tot morgen om uitspraak te doen Reeds vele leden hebben de Kamer verlaten. Ik ben er overigens tegen dat twee onderwerpen al dus te gelijker tijd worden behandeld daardoor zijn de de batten verward en al te langdurig. Dit werd zooeven nog vast gesteld, bij de gezamenlijke beraadslaging over de begrooting van justicie en de jaarwedden der geestelijkheid. De heer Raemdonck. In overleg met den heer mi nister van landbouw stel ik voor, bij de behandeling der be grooting die van het kleine wetsontwerp betreffende den han del in scheuten van harsboomeu te voegen. (Gerucht.) De heer Woeste. Ik ondersteun het voorstel van den heer Bethuue. Volgens den heer Defnet, zoo het aannemen van dit voorstel verwarring in de beraadslaging over de begrooting brengen. Dat denk ik niet, want altoos werden, ter gelegenheid van de behandeling der begrooting van landbouw, veler! 1 - denkingen over boter en margarine in het midden gebracht. In het belang van de landelijke ge meenten en van den landbouw, is het te wenschen dat de oplossing der quaestie niet langer uitgesteld worde. De heer de IVlerode-Westerloo. Ik ware ook gelukkig in den loop van dit zittingsjaar het vraagstuk der boter en der margariue te hooren be handelen, doch het zou, evenals dit der scheuten van harsboomeu, na de be raadslaging over de begrooting van land bouw kunnen behandeld worden. De heer Tibbaut. Dit ware een dubbele beraadslaging! Onmogelijk den landbouw te behaudelen zonder over de boter of de margarine te spreken. De heer dc Ïtlerodc-Wcsterloo. Waarom Men diende enkel te be slissen dat die twee vraagstukken gedu rende de beraadslaging over de begroo ting niet zouden aangeroerd wordep doch men zou ze onmiddellijk daarna behandelen. De heer Defuet, (socialist). Ik herhaal dat de Kamer niet talrijk ge noeg is om op dit oogenblik hare dag orde te regelen. De Regeering heeft ver klaard dat zij een ontwerp op de arbei derspensioenen zou neerleggen en er moeten nog talrijke begrootingen wor den behandeld. Welnu, de beraadsla ging over de boter en de margariue zal zeer lang zijn, daar een groot getal re denaars reeds ingeschreven zijn. Ik zal er bijvoegen dat zulke handelwijze de beraadslaging verward maakt en ver lengt de beraadslaging over de be grooting van justitie hadde merkelijk korter geweest, indien men er het wets ontwerp betreffende de jaarwedde der geestelijkheid niet hadde bijgevoegd. Ik stel dus uitdrukkelijk voor de beslissing daarover uit te stellen tot morgen. De heer Bethuue. Het is niet omdat de heer Defnet het wetsontwerp bestrijdt dat het niet zeer dringend is en dat er in deze Kamer geene meerder heid is om het te behandelen. Ik ver eenig mij overigens met de motie van "den hoer de Merode. De heer de Broqucville. Daar Het voorstel van den heer Bethune te genstand ontmoet, meen ik dat wij, uit hoffelijkheid tegenover onze collega's, op dit oogenblik geene beslissing mogen nemen. De heer Defnet is van gevoe len dat het ontwerp eene lange beraad slaging zal uitlokken, omdat verschil lende zijner collega's zich hebben laten inschrijven om het ontwerp te bestrij den. Welnu, acht dagen na dat het ver slag neergelegd was heb ik mij laten inschrijven en ik was de eerste 1 Ik ge loof dan ook niet dat het ontwerp het verzet zal ontmoeten, dat de heer Def net voorziet. aan 15 centiemen. Wij roepen nogmaals de aandacht op deze reeks nuttige boekjes, waarvan n° 5 thans verschenen is. Het handelt over het vervaardigen, plaatsen en onder houden der Electrische Bellen, met uitlegging van al de gevallen die zich in de practijk kunnen voordoen. De uitleggingen zijn vergezeld van 27 figuren zoodat iedereen zelf de bellen zal kunnen maken en plaatsen. Dus, een boekje dat iedereen zou moeten bezitten. De vorige deeltjes zijn nog steeds ver krijgbaar N° 1 en 2 handelen over de Hulp bij Ongelukken door D1' von Es- march (met 37 fig.)n° 3 en 4 over het Vuurwerk (met 39 fig.)n° 6 zal han delen over het bereiden van allerlei Likeuren en Dranken, en wordt alle herbergiers warm aanbevolen. Men schrijft in voor gansch de reeks van 25 boekjes (voor 3,75 fr.) ofwel voor een of meer afzonderlijke nummers, door het bedrag in postbon te zenden aan den uitgever Mertensstraat, 76, Gent. Een depothouder voor Aalst wordt De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. STJ De faam der Thermogene heeft jj namaaksels doen ontstaan, die zekere gewetenlooze handelaars zoeken in de plaats te stellen. Wij zet ten het publiek aan, altijd den naam De Thermogene en het handteeken Van den Broeck en O op het etiket te eischen. Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Meirschaut, Korte Zout- straat. Werkstaking. Dijnsdag is er eene gedeel telijke werkstaking ontstaan ter fabriek Spinnerij en Vereenigde Garentwijnderijen Tragel. Ziehier de oorzaak Tot hiertoe moest een meisje een molen langs de twee zijden oppassen, doch nu wordt er geëischt dat drij meisjes vier molens of acht zijden zouden bedienen. De werklieden beweren dat het niet doenlijk is en lieten het het werk staan. Men telt 81 meisjes en 23 mannen, dus te samen 104 werkstakers. De fabriek heeft 1200 werklieden. Wat dc schietocfeuingeu kosten. Ter gelegenheid der schietoefeningen, welke onze sol daten in het kamp gaan houden, is het wel eens aardig, nagenoeg te zien wat die oefeningen aan het land kosten. Nemen wij alleen de troepen, die met Mauser- geweeren gewapend zijn, dit zijn de 14 regimen ten linie, 3 regimenten jagers te voet, 1 regiment carabiniers, 1 regiment grenadiers, 4 regimenten lanciers, 2 regimenten jagers te peerd, 2 regimen ten gidsen, 1 regiment genie. Te samen 28 regimenten. Dit is, naar wij meenen, de samenstelling van ons leger, behalve de artillerie. Nemen wij voor allen eene gemiddelde getal sterkte 1200 mau, die in het kamp aan de oefe ningen deel nemen. Dit maakt 33,600 man. Stellen wij dat elke soldaat, gedurende zijn ver blijf in het kamp, 20 dagen aan de schietoefenin gen deelneemt en dat zij niets meer dan het minimum dat is 5 kardoezen elk verschieten (maar gewoonlijk is het veel meer) dan worden er 9,360,000 kardoezen verschoten. Elke kardoes kost 12 centiemen. Zoo kosten ons alle getalle op zijn allerlaagst genomen die oefeningen aan kardoezen alleen 403,200 fr. Dan rekent men nog alleen de regimenten die met mausergeweeren gewapend zijn. En waar blijven nude oefeningen der artillerie, die der artificiers, van de genie, enz. De onkosten worden nu eenigzins verminderd door het feit, dat de soldaten de hulzen der kar doezen niet meer mogen wegwerpen maar die moeten inleveren. Elke fourier is verantwoordelijk voor het getal geleverde kardoezen. Eene nieuwigheid, nog maar onlangs ingevoerd is dat al de ranghebbenden, goede schutters moe ten zijn. Zij moeten bij de schietoefeningen een zeker getal punten maken of zij worden in rang verlaagd. Dit is een reglement, dat nog door M. Vandenpeereboom werd ingevoerd. 't Week dei* Vlamingen te Parijs heeft eene goede aanwinst gedaau en een sterken steun gevonden, door de toestemming der hertogin van Vendöme, den titel van Beschermster van het Werk n aan te nemen. Ter gelegenheid der aanstelling van H. K. Hoog heid tot dezen eerepost, zal er op het einde van april een plechtige dienst in de Vlaamsche kerk worden gecelebreerd, in welke al de te Parijs ver blijvende Belgen worden uitgenoodigd. De pauselijke nuncius zal officieeren en de Bel gische legatie zal de plechtigheid bijwonen. In de Kempen.... Fransch. Wij ontvan gen het volgende aardig briefke, dat wel het meedeelen weerd is Voor een aardigheid moet ik u wat vertellen ik ben gisteren te Moll, in de school van liefdadigheid, gaan aanbellen voor M. den directeur. Mijnheer de directeur, zou het mij toegelaten zijn Pardonmonsieur, je ne comprends pas. Zijtgij de directeur niet Oui.Ie directeur. En u spreekt geen vlaamsch Non, monsieur. Ik dank u vriendelijk, M. de directeur. Ik ga in het hotel. Men zegt mij dat in die school 300 Vlaamsche en een 30 a 40 Waalsche leerjon gens zijn, en men schijnt niets verwonderd dat de directeur van dat bijna uitsluitend Vlaamsch ge sticht geen enkel woordt Vlaamsch spreekt Ik wel. Militarism. Het budjet van oorlog beloopt voor 1900 de som van 54 millioen 240 duizend 432 franken. Dus sedert 1899 1 millioen 342 duizend 662 franken meer. In het verslag der centrale afdceling verklaart de nieuwe minister van oorlog, dat er eene ver hooging van ongeveer 12 millioen voor de veld artillerie noodig is. Men ziet, het militarism bloeit in ons landeken al meer en meer. Zou het niet hoog tijd worden daaraan paal en perk te stellen Ï7I71V 1X17I7D biedt kosteloos aan, aan allen die Juljil llJulJll. aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchietcn, borst-, maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINCENT, place, Victor Hugo,8 te Grenoble, die kastelloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. Het geacht publiek wordt verwittigd dat M. Frans Hoebeek, schoenmaker, herberg St. Cecilia aan de hoofdkerk, zijne woonst overgebracht heeft in het huis daarneven (vroeger bewoond door M. Peynsaert, ondernemer). Geboorten Mannelijk 06; Vrouwelijk 1420. Huwelijken. E. Meert, tw. met B. Buys, z.b. F. Van den Bossche, koetsier, metM. Callebaut, z.b. Overlijdens. A. Lievens, z.b. 82 j. Leopoldstr. P. De Stoebel, wr De Munter, z.b. 75 j. Gentschestr. J. Vaur, broed, der krist. leer. 37 j. Keiz. PI. R. Goeters, vr. Janssens, z.b. 70 j. Korte Zoutstr. M. Meganck, w° De Olcrck, z.b. 81 j. Iloutm. E. Boin, wr Van Branteghem, goudsm. 74 j. Kerkstraat. M. Ringoir, naaister, 76 j. Keizer straat. 7 kinderen.onder de 7 jaar. Ta tniin een Tandem zoo goed als nieuw r systéme 1899 zich te bevragen ten bureele dezer. Daar het nieuw reglement iedere wielrijder verplicht, zich te voorzien van eene REM (frein), roep ik awe aandacht op een soort van frein, ten mijnent verkrijgbaar aan slechts 4,50 fr. Dezelfde is onzichtbaar, kan op ieder 'systeem van machien geplaatst worden en voldoet aan alle vereischten der Wet. L. Van llavcr-Wc Wilde, mécanicien, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. Vente publique et volontaire de Bronzes, objets d'ai*t. Le lundi 2 Avril 1900 a 1 heure, il sera vendu publiqueraent par ministère d'huissier et sous la direction de Mr .1. STEVENS, -expert, en les lo- caux de la salie de ventes S* Michel, 112, Bd An- spach et 15, rue des Pierres, a Bruxelles. Plusieurs beaux Mobiiiers de salons avec tentu- res, tapis en Smyrne et haute lainc. Meubles de salie a manger en vieux chêne, gar nitures cheminée, glacés. Meubles de fumoir et Bureau au grand complet, foyers. Piano, coffrc-fort, bronzes, objets d'art, ta bleaux, beaux bijoux, brillants et argenteries. Porcelaiaes diverses, batterie de cuisine. Différeutes cbambre a coucher de maitre toutes completes, bonnes literies. Chambres de sujets ainsi quo beaucoup d'autres objets trop longs a énurnérer. La vente se fait strictement au eomptant avec 10 de frais. Exposition publique des objets a vendre, le di- manche ler Avril, de 9 a 1 heure et le matiu de la vente. Sedert 1847 in Amerika in gebruik. Allcook'8 Pleisters zijn een geneesmiddel voori ALLCOCK'S zijn da eenig ware onfeilbare Poreuze Pleisters welke gemaakt worden. Blscht daarom steeds dringend die van Allcock. NEEMT GEEN ANDERE. Verkrijgbaar bij alle Apotheken. Als gy Likdoorns hebt, zoo gebruikt Allcock's Li kdoornplel s ters. nun uu uuu.uii. genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut do somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doovo menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Lonücott, Gunnersbuey, London, W. VOLLEDIGE GEHEZm van Eenig bljzontfer v .•oorloofd middel. Voor tnlvhlinseB, r ch is bevragen bij KU8TERS van LIEFDE, lC5,Rua St-D:>ra(nlqn®,Parif>, tiUIMET, Apokkcr-Chiciiii, 1Patsage Snulnier, Parlj». Algemeen Depot ch. clacri:, Bruxelles. in *LLt APOTFKEN. Vluiichr.n Frtneo. Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade.

De Volksstem | 1900 | | pagina 3