Ie koeriers m 't Stenekei. Pp. ml. Drukkcr-HUtgeuer 3an iJait Ituffel, üapellfötraat, 13, te 2laltst. De katholieke partij en de werklieden. Katholiek Onderwijs. fi!FF Kieswerkzaamheden Overlijden. Militarisme. Over Zatterikken. yfz^yrrji iüimn;iii!iuiiBnun!lui|iLii.i - 11=""^ Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Yoor de vreemde landen» f 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden j te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle i tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrietjes zijn ten laste van den be- stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6* JAARGANG. NUMMER 271 Aalst, den 21 April van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3® bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity, Hue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. 't En is geen geheim meer voor niemand, en de zaak komt zonneklaar voor alwie niet vrijwillig zijne oogen toe doet voor het lichtde groote werkmanskwestie, deze van het arbeiderspensioen en zal noch door de liberalen noch door de socialisten opgelost worden, maar bijna zeker door de katholieken, door dc katholieken alleen, zelfs nog voor de kiezingen. De liberalen,'t is genoeg gekend, geheel hunne politiek bestaat in hunne pootjes uit te steken naar het schotelken, maar de belangen van den werkman verdedigen, dat kennen zij niet. De liberalen zijn de haters, de aartsvijanden der werkende klas. De socialisten van hunnen kant, in woor den en beloften, ten minste, zijn de boezemvrienden van den arme, maar met der daad, wat doen zij anders dan de zwakken en de hulpeloozen nog in meerdere ellende dompe len, en de miseriën van het volk moeten dan enkelijk die nen als middel tot verwekking van wanorde in de maat schappij, en als voetschabel tot verheffing der slimsten onder hen De liberalen zijn dc verachters en de socialisten dc foppers der brave werkende klas 't En is dus maar op de katholieke partij alleen, dat het volk met hoop en betrouwen mag steunen voor de verbete ring van zijn lot. En hiertoe is het verleden de waarborg van de toekomst. De werklieden vragen daden en werken, en zijn niets met beloften. Onder andere menigvuldige maat regelen en instellingen, door het katholiek staatsbestuur in korte jaren reeds teweeg gebracht, wat goed zal er niet spruiten in de toekomst uit de wetgeving en ordening van 's werkmans lijfrentkas Van nu reeds kennen wij gemeenten, waar de leden der bestaande pensioengilde in 1899 en voor de stortingen van dit jaar alleen vijfdnbbelen bijleg gekecgcu hebben bij hunnen eigenen inleg. Wij kennen onder andere eene ge meente waar de leden in 1899, 625 frank gestort hebben en ze kregen 3285 frank bijleg, zonder te rekenen 't deel der gilde in de 100,000 fr. toelaag van den Staat en de 4000 fr. van de Provincie voor de bejaarde leden. Neemt de leden dooreen op 18 jaar om te trekken op 65, hun eigen inleg nog voorbehouden, geven die 3911 fr. eene jaarlijksche rente van 3784 fr. (dat is aan 3 ten honderd, de kroos van meer dan 126,000 frank.) 't Pensioen is alzoo bijna voor niets Maar, die, bedrogen door valsche profeten, 't pensioen geheel en gansch voor niet verwacht, zal, als 't pensioen uit gedeeld wordt, mogen blijven staan, van achter, met ijdele handen en zijn mond vol tanden. Die niet en zaait, niet en maait Ziedaar een blijk onder duizenden van het belang dat de katholieken stellen in de werkwanskwestie, en op dien goe den weg zullen wij dapper vooruitgaan. De rechterzijde heeft eene vergadering gehouden, en men verzekert dat minister de Smet de Naeyer beloofd heeft, van twee wetsontwerpen neer te leggen, die aan alle katho lieke herten deugd zullen doen de wet op de Werkmans pensioenen en eene wet, die eindelijk recht zal geven aan de onderwijzers, die in 1879 hunnen plicht gekweten heb ben. Die twee wetten zullen, indien het eenigzins mogelijk is, in den tegenwoordigen zittijd nog gestemd worden. Wat de eerste betreft, dat zal een reuzenstap zijn in de maatregelen en wetten, die de katholieken te weeg brach ten ten voordeele van den werkman, dat zal een blinkende perel zijn aan de kroon van ons katholiek ministerie. Van nu af hooren wij reeds dat het wetsontwerp niet en zal deugen noch voor liberalen noch voor socialisten, maar wij verhopen dat onze Senateurs en Volksvertegenwoordi gers het ontwerp zullen ondersteunen uit al de kracht van hun volksminnend hert en alzoo een nieuw bewijs zullen ge ven dat zij de Belgen met geene beloften willen paaien. De Katholieken, en zij alleen, zijn en blijven alzoo de ware vrienden van den werkman. De klerikalen willen het onderwijs den grond inboren dat zweren de penneknechten der geuzen IJselijk dat verschrikkelijk plan is gelukthet onder wijs in België is... kapotZiet liever op twee jaren 1896 en 1897 wonen er 21013 meer kinderen de school bij dan vroeger dat enkel voor die scholen, waarvan de Staat het toezicht heeft, dus niet de vrije scholen bij gerekend. Laat moeder toch niet langer trachten naar uwe komst. Kom, vader zoet het eten staat reeds lang te wachten blijft ge hier langer, 't smaakt niet goed. Zoo sprak een jongske, met versleten en arme kleedren, tot een man, die, lustig in de kroeg gezeten, den Zondag, middag, vrouw en eten vergat voor de geneverkan. Die arme kleine zei de waard Kom, vrouw, hebt ge soms iets bewaard van oude kleêren loop die halen geef die den jongen, zonder dralen. Zijn vader staat ons dat wel in Hoe meer hij drinkt, hoe meer gewin. De vrouw laat het geen tweemaal zeggen, en seffens is het pak gereed en 't kind gekleed. Terwijl ze saam den weg afleggen Sa, Paulken, dat doet me plezier, zegt vader Dank den herbergier, Zit ge thans goed in mooie kleedren. Ja, vader, maarMaar wat? Spreek [voort... Er is iets dat me 't hart doorboort die aalmoes komt me zóo verneedren Kreeg ik zoo'n kleedij eens van u, dan ging ik niet zoo beschaamd als nu De vader zweeg, 'f hart toegenepen hij had de les zeer wel begrepen. Des anderdaags vol moed en sterk trok hij naar 't werk. Zijn drift naar drank kon hij bedaren hij liet èn kroeg, èn herberg varen, en bleef bij vrouw en kindren teêr Het leed bezocht zijn huis niet meer. Aan iedereen onzen zomerschen groet. De Paaschtijd brengt de schoone dagen weer de leeuwerik draait al zingende de lucht in, er komt bedrijvigheid in 't geboomte, de musschen bouwen al hunne nesten, 't koningsken springt en huppelt haag in haag uit maar waar blijft de nachtegaal 't Weer ging hem gedurig tegen. De boeren generaal De Wet heeft de Engelschen drij maal erg verslegen, er komt wedrom moed onder de Boeren, men is vol onrust te Londen, men ziet nog geenen end aan den oorlog eer 6 maanden van hier. Nu spreken ze in de ministeries van Vrankrijk van den laatsten Jesuiet van het grondgebied te jagen. Wie zal 't verwonderen De ministers staan onder het hoog commandement van de logies, maar 't Aelst, wie heeft er daar de leelijkste artiekels geschre ven al jaren lang op Jesuieten, op hun kollegie Daens Petrus, dezelfden die hun zijn betje geleerd heid te danken heeft, die ze zou moeten eeuwig loven en danken, maar die nu geen goed meer wéét te schrijven als van al wie tegen Kerk en Priesters is. Telt ze nu 't Aelst die hunnen Paschen niet houden en ge kent al de beste vrienden van Daens. Ten gevolge van eenen godsdienstoorlog, is er te Digdiga in Ogaden, een verschrikkelijk gevecht geleverd, waarin twee duizend muzulmannen sneu velden. Hoe vast ook de aardbol is gegrond, nooit mensen er vaste ruste vond. Ze zeggen dat de engelschen in Afrika gemiddeld vijf dui zend paarden per maand verliezen, en generaal Gatacre wordt naar Engeland teruggeroepen, niet om eene dekoratie te krijgen, maar voor onbe kwaamheid er zijn nog andere veranderingen te weeg in het bevelhebberschap over de engelsche troepen. De graaf en de gravin van Vlaanderen en prins Albert hebben in de goede week hunnen paschen gehouden in de kerk van St Jaak- op Coudenberg te Brussel. Ons eenigste geluk ligt in den dienst van God, daarom houd met de rest, als ij delheid, den spot. Die zich te veel bemind is zelden iemands vriend. Te Brugge, hoe een malheur toch komt, de malheuren en slapen niet, zegt 't volk, 't is waar de malheuren zijn wande lende joden, maar waar zijn wij daar nu? Ah, in de Steenstraat, te Brugge, de kapitein bevelhebber van het vierde linieregiment komt te peerd gere den toen opeens het peerd viel. De officier werd tegen een wiel van eenen voorbij rij denden wagen geslingerd. De voerman kon gelukkig nog zijn ge span inhouden. De officier werd erg aan 't hoofd gekwetst. Te Welvereu, in Limburg, maken de parochianen grooce toebereidsels voor 't cele- breeren van d'eerste mis van den zoon van den ba ron de Moufaert. Och, 't priesterambt is zoo ver heven Op den dag van zijne wijding vraagt de bis schop aan het altaar Belooft gijtoekomstige priester, onderdanigheid, eerbied en gehoorzaam heid aan mij en mijne opvolgers? En de jonge priester legt dan eene plechtige belofte afik be loof het. En de bisschop neemt hem aan, en de engelen schrijven hem op. Hoe droevig en schrik kelijk is 't breken van dien eed 1 Toe maar, jon gens Vrijdag stool ne kerel, mee armen gelijk stadsgoten en macht gelijk nen ouden mammout, een kalf van ne wagen, en liep er mee weg, 't woog 87 kilos I Maar passanten hadden 't gezien en de policie stak hem in de doos. 't Gebeurde te Brus sel. Op tweeden Paaschdag, windig weer, ko mende van Blaasveld, de nachtegaal zal in retard zijn mee zijn muziek, en te Brussel is in eene openbare verkooping van muziekinstrumenten eene vermaarde viool verkocht van 't jaar 1726 voor 't bagatelleken van achtien duizend frank. A propos van muziek, wij hoorden 't donchistenmuziek spe len van Dendcrha utein, dat van Aalst en is niet beter, is 't te verwonderen dat 't weer azoo op zijn zeuuweën gepakt is, en dat de zwaluwen niet en durven in 't land komen Die muziekanten spe len gelijk Uilenspiegel, die met zijnen kloef op't achterste van zijn bedde sloeg dat er de planken uitvielen. Er is nieuwe ruiterij in Afrika toe gekomen voor d'engelschen, er waren onder weg 160 peerden gestorven. Engeland heeft daar nu 220 duizend man in 't harnas staan, maar 't schijnt dat de Boeren nu nog meer betrouwen hebben in hunne nieuwe generaals Botha, Snyman, De Wet enz., als in Joubert en Cronjó. De Boeren omsinge len langs om meer Bloemfontein en loeren er van verre naar Roberts zit daar mee zijn volk. Ze sjoeren door lonkhuizen zoo lang als bierwagens die éénen boer alleen niet en kan opnemen. Die haastig iets beslissen, men ziet ze dikwijl mis sen. Kozijn Dorus, nu moet het zeker ginder ver aan de beek al achter trekken 't Aelst, woensdag, tusschen 5 en 6 uren, aan 't Kasteel der Verdoemenis, in den gracht 't lijk gevonden van nen reizenden passant.De ongelukkige had zich een kogel door het hoofd gejaagd... Brrr... Slechte gedachten en dat den Paschen Men vond op hem papieren die deden kennen dat hij van Antwerpen ishij had nog 2.50 op zak. De revol ver ligt op 't policiebureel. De regeering heeft aan de Kamerleden eene lijst doen uitdeelen van de werkzaamheden, die ter gelegenheid van de kiezingen zijn vastgesteld op de volgende datums 7 Mei. Ontbinding der Kamers. 10 Mei. Begin der voorbereidende werkzaam heden voor de Kamerkiezingen. 15 Mei. Begin der voorbereidende werkzaam heden voor de provinciekiezingen 16 Mei. Aanbieding der candidatenlijsten voor de provinciale kiezingen. 27 Mei. Kamerkiezingen. 3 Juni. Provinciale kiezingen. 10 Juni. Ballotteeren voor deze laatsten. r2 Juni. Zitting der provincieraden. 13 Juni. Aanbieding der candidaturen van de provinciale senateurs. 16 Juni. Kiezing der provinciale senateurs. Uit Antwerpen meldt men het over lijden in den ouderdom van 71 jaren, van den heer Jaak Van den Bom den, Oud-senateur en Volksvertegen woordiger van het arrondissement Antwerpen. Die rood- of geelgestreepte ectiel, de gretige bloedzuigster, welke Europa het beste bloed opzuigt, het militarisme kost aan de verschillende lauden van Europa kolossale sommen. Het hoofd zou er vau op hol geraken als men iu al die monsterachtige cijfers verward ge raakt, en hoe de landen niet bankeroet geraken, is niet te verstaan. De zes groote mogendheden van Europa geven jaarlijks aan hunne militaire begrootin gen vier dnizend millioen of 4 milliard en 250 millioen franken, welke tusschen hen als volgt verdeeld is. Rusland staat aangeteekend voor 772 millioen, Duitschland voor 675 millioen, Fran krijk voor 650 millioen, Engeland voor 450 millioen, Oostenrijk voor 432 mil lioen en Italië voor 267 millioen. In dit budjet vau 4 milliard bekleedt Engeland eene eervolle plaats, alhoewel het een betrekkelijk klein landelijk bezit. Per kop gerekend kost de Engelsche soldaat het duurste, het komt op 2045 fr. per jaar. De Italiaauschc op 1535 fr. Daar op volgt dc Duitsche, die op 1162 fr. komt vervolgens de Frausche 1133 fr. en de Russische die er met 772 1/2 fr. per kop vau af komt. Na Frankrijk en Duitschland betaalt ieder persoon in Eugelaud het meest voor millitaire taks. (12 fr. per kop.) De Engelsche regimen ten zijn veruit het prachtigste van Europa, zij doeu werkelijk eeneuiudruk van ongehoorde pracht eu luister ais men hou aanschouwt. De Eugelsche regimenten vormen elk op zich zelve speciale korpsen, die zich noemen de Royale Berkshire, de Higlanders van Cameron of van Argyll, de grijze Schot- landers, de huzaren der koniugin, de koninklijke Ieren, de lichte infanterie van den hertog van Cornwal, enz. Ieder regiment heeft zijne kleurenzijne tam boerszijne zinspreukzijn naamcijfer. De glanzende tunieken van de Engel sche officieren zijn hen in het begin van den Transvaalschcn oorlog nadeelig geweest, daar zij tot mikpunt dienden voor de Transvaalsche scherpschutters. Later heeft men die onderscheidingen, zeer iDgekort. Hoeveel wijzen zijn er in .ialst wel om te zeggen, dat iemand dronken is Schrikkelijk veel. Hier zijn er 31 uit den hoop Hij heeft genoeg. Hij is zoo zat als een verken. Hij heeft een stuk in zijn kraag. Hij heeft het zitten. Hij is door den neus geboord. Hij heeft heel de straat vandoen. Hij heeft zijn botten vol. Hij is goed verwarmd. Hij heeft te diep in 't glas gekeken. Hij heeft een goed stuk in. Hij ziet scheel. Hij heeft genoeg. Hij heeft zijn volle vracht. 't Laatste heeft het hem gelapt. Hij laveert gelijk de schuiten van Vilvoorde. Hij spuwt ernaar. Hij heeftin den ajuin ge werkt. Hij is buis. Hij is karisj. Hij is krimiueel. Hij heeft eene peer op, Hij is scheef geladen. Hij is sjikker. Hij is zoo zat als ne patat. Hij heeft een stuk in zijn neusgaten. Hij is strondzat. Hij is in de Mei. Hij is in zijnen hof. Hij is goed gedaan. Hij en mag gee nen. Hij blaast. Van iemand die niet drinkt, zegt men Zie, hij is weêral zat, 0 die beest, brrrrr

De Volksstem | 1900 | | pagina 1