VALLING, BRONCHIET T -7~ i It.,,,,,,,.,, viistHden eiTMaiheuie,. uit alle Werelddeeleu. Hoffmann von Fallersleben Madame Landon. Rampen, utisaaaen en Conscience LIIBRECHTS ISliiiniattcK. Men weet dat Mad. Laridon, van Oostende, zich aaügesloten heeft bij de Belgische Ambulancie van Transvaal en daar als dusdanig werkzaam is. /ij is familie (eigen rechtzweer) van M. Ivo Vlassenbroek, de ijverige secretaris van onzen Rath! Werkmanskrmg te Aalst Mev. Laridon meldt, dat zij tot begin Maart verscheidene reizen als hoofd verpleegster heeft ondernomen en tel kens een veertigtal zieken (typhusly- ders en gewonden) te verzorgen had. Met M. Van Neck, die toen als genees heer dienst deed, verbleef zij ook een tijdlang in het veld bij Elandslaagte, waar zij toen ook vijftien a twintig pa- tienten had. Op 27 Februari bevond zij zich op den allerlaatsten trein, die uit Modder spruit wegstoomde, even voor den te rugtocht der Boeren van de lugela. Ook te Dundee was zij werkzaam op denlaatsten trein, die er gereden heelt. Zij verhaalt onder andere hoe zy een Boer, 47 jaar oud, Vangast met name, verzorgde, die ua in 1877 in den oorlog tegen de Kaffers, in Kaapland, zijn rechterarm er bij ingeschoten te heb ben, op 24 Januari laatstleden op iopi- oenkop werd gekwetst. Op 27 Januari voerden wij hem naar Pretoria zegt Mev. Laridon een kogel was hem door de borst ge- gaan een veertien dagen later keerde hij al naar het slagveld terug. Te peerd neemt hij aan den strijd deelmet zijn linkerhand laadt hij zijn geweer en drukt het af zijn schot is verwonder lijk knap gemikt. Ik ben er fier op, zoo'n moedig man op den trein te heb ben mogen ter zijde staan. Mev. Laridon werd aan de families van generaal Joubert, Erasmus, Mal- herbe en Staatssecretaris Reitz voorge steld. Eerlang zou zij ingeleid worden bij president Kruger eu Mev. Kruger. M Maasfeldt toonde haar de prachtige tafels, die hij naar Parijs zend, en die een beeld geven van den vooruitgang door het onderwijs onder M. Maasteldt s bestuur gemaakt. Ook Mev.Laridon kan er niet buiten, even aan te merken, dat niet alleen in de Belgisch-Duitsche ambulancie, maar ook in de andere wel eens gehaspeld werd, met dit verschil echter, dat de leden van die andere korpsen zoo ver- standig waren niet te verklikken en saam te spannen. Toen Luybrechts nog student was, schreef hij eens het volgende briefken naar zijn vader. Mijn liefste Vader, Indien gij zaagt hoe ik rood word van schaamte terwijl ik dezen brief schrijf, gij zoudt waarlijk medelijden met mij hebben. En weet gij wnai om Omdat ik nogmaals genoodzaakt ben U een bankbriefken van 20 fr. te vragen, en niet weet hoe mij uit te drukken Ik voel dat ik het niet gezegd kan krij gen, eu daarom blijf ik liever heel het verlof hier en studeer mij dood. Ik zend u dit briefken met de zuster van Spiepels, die beloofd heeft mij uw ant woord te brengen. Uw toegenegen zoon, LUYBEKEN. P S 't Heeft mij zeer gespeten dat ik u voorgaanden brief gezonden heb. Ook ben ik juffvrouw Spiepels nageloo- pen om hem haar terug te vragen; helaas, ik heb ze niet meer kunnen inhalen. Geve de Hemel dat zij den brief verlieze, anders stierve ik van schaamte. LUYBEKEN. Vader Luybrechts zond zijnen zoon 't volgende antwoord Mijn goede jongen, Troost u, wees niet meer beschaamd. Clara Spiegels heeft uwen brief verlo ren. Wees dus zeer gerust, ik zal er niets van weten. Uw minzame vader, LUYBRECHTS. NINOVE. Een messengevecht heeft alhier plaats gehad, waarin verscheidene jongelingen erg gekwetst werden. De policie kwam er tusschen eu stelde proces-verbaal tegeu de vechters op. De policiekommissaris heeft een gevaarlijken franschman aangehouden voor aftruggelarij de kerel werd in 't gevang opgesloten. In den nacht vau 16 tot 17 dezer werd in de fabriek van M. De Bodt eene groote hoeveelheid naaigaren ontvreemd. De policiekommissaris is erin gelukt het garen en de dieven te ontdekken. VRAAGT OVERAL het t .-F.TTVBISrSBXEPg. der gunstig gekende Brouwerij Fran* Bruwé, AALST. GOTTHEM. Dinsdag kwam M. Van Hoo broeck de ten Hulle met zijne automobiel gereden langs den steenweg vau Oesselghcm, toen eensklaps door het gedruisch, het paard van M. Kluskens, brouwer te Olsene, in volle vaart wegvluchtte. Aan de hofstede van de kinderen Virsele, heeft de E. H. Bouckaert, onderpastoor te Olsene, het paard tegengehouden. Hij werd tien meters ver medege- sleept, eer hij eriu gelukte het paard tot stand te brengen. Zonder deze moedige daad, konden er wellicht groote ongelukken te betreuren geweest zijn. IDEGEM. Een genaamde Camiel De Pels- maeker, wonende te Scbendelbeke, keerde huis waarts, na te Ninove zijn dagwerk geëindigd te hebben. Hij was min of meer bedronken en wilde op het platform van den buurttram springen. Hij klampte zich aan de leuning vast, doch een schok deed hem het evenwicht verliezen en, op de baan vallend, werd hij door den voettrap het hoofd ver pletterd. Het lijk van den ongelukkige was heel en al onkennelijk. OOSTERZEELE. Een schrikkelijke brand is woensdag namiddag uitgeborsten bij Raimond Ri- gaux, wiens schuur, stalling en werkhuis met al zijnen halm vernield werden bij Theofiel Vanden Broecke werden schuur en stalling vernield bij de wed. D'Hondt werd de schuur en stalling en een gedeelte van het huis vernield, er is veel huisgerief in gebleven en men kon met moeite de beesten redden. Dank aan de moedige geburen heeft men aldaar den brand kunnen beperken. SOMERGEM. Stoutmoedige dieveu hebben woensdag' nacht de goten van t klooster en van Jan Dewispelaere in de Dreve afgerukt en medege nomen. Bij Flement en Cocquit, op de Kruisstraat, namen zij eene ijzeren pomp mede. Vrijdag namiddag is de diligencie van Ursel alhier, op het einde der Kloelkapperstraat, tenge-- volge eener hapering in de tramriggels, omgekan- teld. Het rijtuig, dat in den val erg toegetakeld werd, bevatte, benevens eene zeer zware lading, een 16 tal personen, onder dewelke gelukkig maar een drietal lichte kneuzingen bekwamen. DUITSCHLAND. Negen personen verdronken. Eeu vreeselijk ongeluk is vrijdag avond op de Weser, bij Woltmershauseu, voorgevallen. Dertien werklieden uit het Vrijhavengebied wilden rond 7 ure over den stroom steken en gebruikten daartoe een bootje, waarin hoogstens voor acht personen plaats was. De rand van het kleine vaartuig kwam slechts eenige duimen boven het water. Toen de boot't midden van den stroom kwam, passeerden juist twee sleepbooten. De hoegenaamd niet groote gol ven sloegen in de boot en vulden deze in eenige oogenblikken met water, zoodat zij in een oogen- blikzonk. Niettegenstaande alle pogingen door het per soneel der sleepbooten aangewend, kon men slechts vier van de ongelukkigen redden. Negen andere, waaronder acht familievaders, verdronken. De opgewondenheid en de smart van de personen aan den oever, die vruchteloos poogden de ongelukki gen te redden, waren onbeschrijflijk. onlangs het tooneel geweest van eeuen oproer, veroorzaakt door eenen dweeper, Birsa Bagwan. Zijne aanhangers randden de missie van Sardawa aan. Ziehier eenige bijzonderheden, meegedeeld door pater Hoffman, bestuurder dezer missie. Sedert drie maanden dreigden Birsa Bagwan en zijne aanhangers de missionnarissen met de dood. Op zekeren avond, toen pater Corbéry en hij na het avondmaal op het zien van een licht in de verte buiten gingen, werd er met pijlen op hen gescho ten. Pater Corbery kreeg er een in de borst. Gelukkiglijk was hij zeer dik gekleed en botste de pijl op een been af, zoodat hij slechts eene lichte woude had. Twee centimeters lager en de pater ware gedood geweest. Pater Hoffman schreef eenen brief aan den ma gistraat, toen eenige cathecisten met een bebloeden pijl binnenkwamen. Een van hen was erg getrof fen in den hals. Geheel het dorp werd bijeengeroepen om de schuldigen te vervolgen, maar zij waren verdwe nen. Dit alarm belette evenwel de algemeene moord op de missie, die zou gebeurd zijn, indien de paters gedood waren geweest. Zij hadden overal mannen aangesteld om de christen dorpen in brand te steken en de bewoners te vermoorden. Er zijn inderdaad in acht plaatsen huizen in brand gesteken. Twee mannen waren gekwetst. De tijding dat de paters niet getroffen waren, had de moordenaars tegengehouden. Het gevaar is evenwel niet voorbij Eenen onzer geneesheeren zegde gisteren, in gezelschap, dat de pil Walthéry een onfeilbaar geneesmiddel is tegen de schele hoofdpijn en al de ziekten die voortspruiten uit de gal en de slijmen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. ARC-AIN1ÈRES. Donderdag morgend is de grafmaker, die over eenige weken zijn 50 jarig dienstjubilé vierde, terwijl hij op het kerkhof eeu graf delfde, doodgevallen. Eene echte grafmakers- dood. BRUSSEL. De algemeene prijskamp van vee, iu het Park van het jubeljaar ingericht, heefteen grooten bijval bekomen. Zondag namiddag had de prijsuitdeeling plaats, en 's avonds ten 6 ure werd de tentoonstelling gesloten. Eenige ongevallen zijn aan te stippen eene boerin van Eessen werd door een verken in het linkerbeen gebeten en erg ge kwetst. Een stier, die kwaad geworden was bracht zijn geleider een hoornstoot tegen het hoofd toe, op 'toogenblik dat het dier voor den jury ging gebracht worden. De Brusselsche politie heeft woensdag mor gend in de Dag- en Nachtstraat een kerel aange houden, afkomstig uit Borinage, en die, gedurende een verblijf in Congo, zich aldaar aan talrijke af- truggelarijen heeft plichtig gemaakt, 't Is op eene aanklacht van het bestuur van den Congo-Vrij staat dat deze aanhouding gedaan is. VRAAGT OVERAL HET t .-F.TTAAEJSrSBIER der gunstig gekende Brouwerij FranBruwé, AALST. FRANKRIJK. - De oppertoezichter der mili taire gevangenis Benedetti, te Nantes, heeft eenen soldaat, Le Bellec genaamd, van het 19" infanterie die in de gevangenis zat, doodgeschoten. Benedetti beweert dat de gevangene hem eene kruik water naar het hoofd had geworpen. ANTWERPEN. Vrijdag avond met de nog al hevige hitte moesten de burgerwachten alhier met hunne kapot naar de oefening komen. Tijdens de oefening werd er geprotesteerd en gefloten. Toen de oefening afgeloopen was werden de officiers uitgejouwd. Ongeveer 300 burgerwachten vormden zich in stoet en trokken onder het zingen van de Marseillaise eu het geroep Weg met den koning 1 Leve de Republiek de stad in. Generaal Wil- laert heeft een streng onderzoek geopend en tot hiertoe reeds twee honderd wachten, wegens op stand, voor den tuchtraad verzonden. De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel met. Sr. De faam der Thermogene heeft n namaaksels doen ontstaan, die U« ggkere gewetenlooze handelaars zoeken in de plaats te stellen Wij zet ten het publiek aan, altijd den naam De Thermogene eu het baudteeken Vau den Broeck eu C op het etiket te eischen. Aan de Eezer». Indien een uwer familiele den lijdt aan bloedeloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem de uitmuntende Pil van LF Rapnael nemen en in weinige dagen tij ds zal hij genezen ziin 1 Ir 75 de doos in alle goede apotheken. Dépots te Aalst MM. Callebaut, DeValeke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken i BEVEREN. Maandag nacht, rond 1 uur, is i het huis en de stalling afgebrand der kinderen De Munck, wonende aan de baan van Vracene naar Beveren. Een dezer is jachtwachter, meermaals hebben die menschen reeds te klagen gehad van de wild- stroopers, onder anderen schoot men eens met zwaar lood gedurende den nacht door de blinden en vensterruiten der slaapkamer van den wachtel Nu is de bedoening gansch vernield, het vee alleen is gered, maar al het huisgerief en land- bouwersalm, benevens de aanpalende schuur der kinderen Callens zijn in asch gelegd. De gebouwen waren verzekerd. BEVEREN-WAAS. Maandag avond heeft een 14iarige jongen drie messteken toegebracht aan eenen van de zonen der wed. De Poorter. Het slachtoffer is 15 jaar oud. De jongen kwam juist thuis van de rechtbank van Dendermonde, waar hij terecht gestaan had wegens diefstallen, in be zwarende omstandigheden gepleegd. INDIK.Tien aanval tegen Belgische mission narissen. Een gedeelte van Chota-Nagpore is GENT. M. Victor D'Hondt, professor bij de Hoogeschool van Gent, wiens stelsel van evenredi ge vertegenwoordiging voor de KamerkieziHgen is aangenomen, is gevaarlijk ziek en heeft de laatste HH. Sakramenten ontvangen. LOKEREN. Op de wijk Boxlaar, bij den landbouwer Van de Walle, is zondag avond een zeer hevige brand uitgeborsten die vier huizen en verscheidene aanpalende schuren en stallen in asch heeft gelegd. Twee varkens zijn in de vlammen omgekomen, de andere dieren heeft men kunnen redden. Maandag morgend om 4 ure, toen de pompiers reeds weg waren begon er eensklaps eene mijt te branden deze viel op eene schuur die ook afbrandde. De schade is zeer aanzienlijk en men zegt dat er weinig verzekerd is. AALTER. Zekere Theofiel Taek, 26 jaar oud, werkman, wilde zondag naar musschen schie ten.' Zijn geweer sprong in stukken met het onge lukkig gevolg dat een stuk vau den loop hem in het voorhoofd drong. Ook een aantal korrels dron gen in zijn door P. GÉNARD. Het was op eenen zomerdag, een veertigtal jaren omtrent zes uren namiddag. De zon stond schitterend aan den hemel en ik was voornemens eene kleine wandeling te doen. Er werd gescheld. Daar ik mij inden gang van het huis be vond, opende ik de deur. Vóór mij stond een reusachtig man met grijze haren, gehuld in eenen zwartfluweelen rok, en dra gende op het hoofd, wat wij in dien. tijd, een Rubenshoed noemden. Ik groette den heer, en verzocht hem binnen te treden. Hij reikte mij een kaartje over, waarop stond J. F. J. Heremans beveelt aan zijnen vriend P. Génard den heer Hoffmann von Fallersleben aan. Rechtuit gesproken, mijne vreugde was even groot als mijne verbazing. Op de stadsbibliotheek had ik ten minste den man uit zijne schriften vooral zijne Hom Belgicce leeren kennen, en ik was fier met hem in betrekking te mogen treden. Ik vroeg den heer Hoff mann, waarmede ik hem drenstig kon zijn. Hij zegde mij, dat hij voornemens was eene nieuwe reeks liederen uit te geven, en dat hij graag de kennis zou maken van een drietal man nen van Antwerpen, die hem, naar allen schijn, eenige oude refereinen zouden kunnen bezorgen. Hij verzocht mij, hem tot den heer Stadsbibliothecaris Mertens en den heer Vleesch- houwer te willen geleiden. Ik antwoordde hem, dat ik zulks volgaarne zou doen, doch dat ik twijfelde, of die heereu wel geschikt waren om hem de verlangde inlichtiugeu te verschaf fen. Ik wist niet, zegde ik dat Mertens of Vleeschhou- wer zich met onze oude liederen hadden beziggehouden. Om zijn doel te bereiken, zou hij, naar mijne meening, best doen eenige romanschrijvers, te raadplegen die met hunne schriften meer tot het volk doordringen. Ik stelde hem voor, eerst naar Mertens, dan naar Vleesch- houwer eu vervolgens naar Conscience te gaan. Bij het uitspreken van den naam Conscience zag ik, dat ik eenen ongunstigen indruk op Hoffmann teweegbracht. De man fronste het voorhoofd, en zegde: «Conscience zal mij niet ontvangen. - Ik antwoordde Waarom vreest gij dit Kent gij Cons cience? De Duitsche geleerde antwoordde ontkennend. Doch, voegde hij er bij, ik heb over dien romanschrij ver vrij ongunstig hooren spreken... - Toch niet door Heremans Neen, zegde hij, die is een geestdriftige bewonderaar van Conscience. Hij is niet alleen 1 vervolgde ik. Het spijt mij, ging Hoffmann voort, maar ik heb geen lust zijne kennis te maken. Die taal was wel zonderling voor mij, die onder de warme vrienden des Vlaamschen romanschrijvers te boek stond. Ik zegde dat men zonder twijiel Conscience gelasterd had, en dat ik er aan hield, dat mijn bezoeker den grooten man leerde kennen. Indien gij mij verzekeren kunt, dat Conscience my goed zal ontvangen, zal ik u volgen, zegde Hoffmann ik vraag niet beter dan met hem vriendschap aan te kuoopen. Wij begaven ons naar de woning van Vleeschhouwer, die eerst op onzen weg lag. Ik moet er bijvoegen dat alle men schen, die mij ontmoetten, in gezelschap van mijnen vreemd gekleéden makker, mij in de straat verwonderd nakeken. Naast de St.-Jacobskerk woonde Vleeschhouwer. Wij schei den, en de meid ging haren meester de komst van Hoffmann aankondigen. Zoohaast Vleeschhouwer hoorde met wiens bezoek hij ver eerd was, wierp hij de deuren open, en begroette den be roemden Duitscher met de grootste vriendschap. Onmiddellijk waren zij in gesprek over de Vlaamsche eu Duitsche letter kunde verdiept. De voortbrengselen der jonge en oude dich ters werden ontleend, doch over het wezenlijke doel van Hoff mann's bezoek werd zeer weinig gerept. Na eene flesch wijn geledigd te hebben, vertrokken wij, qn rechtuit gezegd, wij waren, zooals de Franschen zeggen Gros Jean comme <fe- vantNu stapten wij rechtstreeks naar Mertens, die aan de St.-Jorisvest verbleef. Daar werden wij wederom met de ui terste vriendschap ontvangen en bij de familie binnengeleid. Vader Mertens had een boek vóór zich liggen moeder Mer tens, die buitengewoon doof was geworden, speelde met hare kleindochter Ida van Beers zij deed het lieve meisje bij den Duitschen dichter komen, die het streelde maar hier weder om konden wij niet het minste liedje of loverken plukken. Na eenigen tijd gekout te hebben, verlangde Hoffmann te ver trekken de man was waarlijk teleurgesteld, na de twee gul le, maar'vruchtelooze bezoeken. Welnu, zegde ik tot Hoff mann, hebt ge geen lust om de reis naar Conscience te wa- gen Wel ja, antwoordde hij, ik zal mij door u laten I geleiden. Wij gingen door de zoogenaamde Poterne, of Brug, die naar gt.-Willebrords geleidde, en rechtuit gezeid, ik was enkel be- 1 vreesd, dat wij mijnen vriend niet ten zijnent zouden hebben gevonden. Op dit tijdstip inderdaad had Conscience een deel van de vischvangst in de stadswateren in huur genomen, en hij verlustigde zich met dagelijks lange uren te visschen. Wij gingen door de vesten der voorboiwerken, en kwamen einde lijk ten huize van den romanschrijver, in de Beeldekenstraat, aan. Intusschentijd was het donker geworden, en de maan glans de als een zilveren schijf aan het hemelgewelf. Het huis van Conscience rees heel zedig tusschen de huurwoningen op. Wauneei men, op mijn schellen, geopend had, vernam ik tot mijne groote teleurstelling dat Conscience niet te huis was. Gelukkiglijk kwam .Mevrouw Conscience aangesneld, en daar i ze mij als een vriend baars echtgenoots kende, vertrouwde ze mij toe dat wij enkel naast de deur hadden te gaan, alwaar, merkwéerdige zaak, haar echtgenoot met den ouden heer du Moulin, opsteller van den Frécurseur aan het kaarten Ik dankte Mevrouw Conscience, en zegde Bravo, dan zullen wij onzen lettervriend daar wel vinden Wij trokken eene herberg van echt Vlaamschen stijl binnen. In eene groo- CHARLEROI. eeao uci uci 5 tp kamer waar verscheidene tafels met stoelen stonden, ver- Smds lange jaren zag men j k het buffa met tinnen liters en glazen ver- ViG KdLUCl CACAl V* u hief zich in den hoek het buffel met tinnen liters en glazen ver sierd. Daar achter stond eene vrouw van hoogen ouderdom, te Autwerpen gekend onder den naam van Matantje. Eene lamp, die aan de zoldering hing, wierp eenige stralen licht op eenen hoek, waarin twee mannen zaten, de eene met eene pet ellendige zolderkamer overleden. Men on dea mQQ(1 de audere met eeBe daar eene som van 30.000 fr. m goudstukken en op. De m» met de pet was Vlaanderen, groo- bankbiljetten. armen grijzaard'in de straten der stad rondloopen om de vuilnisbakken te doorzoeken. Medelijdende voorbijgangers gaven hem dikwijls eene aalmoes. De ongelukkige, zekere P., is woensdag op zijne ellendige zolderkamer overleden. Men ontdekte

De Volksstem | 1900 | | pagina 2