\l Aalstersche Sagen Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. RechtVaardighsid en TfOUW. VALLING, BR0NCH1ET Nieuws uit de Stee. De Aalstersche Draaiers. 11. De witvoeten van Aalst. ■II. De ajuinpelders van Aalst. LIJIBRECHTS Khuiiiatick. Ftechtbanken SS»*». Karei V deed zijne plechtige intrede binnen de stad Aalst. Het magistraat en de inwoners hadden niets verwaar loosd om hunnen vorst op eene betame lijke wijze te ontvangen praalwagen, triomfbogen, groene takken langs de straten, tapijten, vlaggen, wimpels, jaarschriften en zinspreuken, niets ont brak er om den grooten Gentschen burger de vreugd te kennen te geven, die zijne tegenwoordigheid in de hoofd stad van 't Land van Aalst ging ver oorzaken. Tei plaatse, langs waar de keizer moest binnentreden, was een prachtige eereboog opgericht, waaronder er eene gelegenheidsvertooning zou gegeven worden. Een der spelers zou daar den vorst in eene statige aanspraak verwel komen. Een souffleur werd achter 't groen van den eereboog verborgen, om met de wijdloopige redevoering in de hand, het in gebrek blijvende geheugen van den spreker te ondersteunen. De keizer nadert en is reeds aan den voet der stellage de stilte wordt bevolen en de acteur heft moedig de stem aan om Zijne Majesteit te begroeten. u Ge nadige heer wij zijn.... wij zijn...! roept hij doch de aanwezigheid des keizers heeft den redenaar gansch ont hutst en't geheugen is hem ontvlogen. Hij ademt ter nauwernood en verzucht naar de influistering van den souffleur, doch de scherm blijft onmeedoogend sprakeloos. Hij draait zich een weinig derwaarts en zijne oogen dwalen vruch teloos op de plaats, waar hij den ongenadigen souffleur hoopt te ontdek ken. Hij draait zich om, denkende dat de man wel aan 't ander einde van het tooneel zou kunnen zitten ook daar niemand De souffleur had zijn handschrift vergeten en was uit voor zichtigheid (want wat kon er in zulken bedenkelijken toestand al niet gebeu ren van de plaats geweken De stoet der raagistraatsheeren, rond den acteur geschaard, begint reeds van ongeduld te mompelen, wanneer de speler andermaal begonnen was te zeg gen Genadige heer, wij zijn.... wij zijnw Maar nu wordt er teeken ge geven dat de keizer spreken wil. Weet ge, wat ge zijt antwoordt hij lachend, ge zijt draaiers r> En hij stapte zonder verder vertoef de stad binnen. Naar het schijnt waren vroeger wit- pootige paarden niet onderworpen aan tolrecht, en daar de Aalstenaren geene groote gemeentelijke lasten betaalden, gaf men hun den naam van Witvoeten. Of 't waar is Dat zullen we God en den molenaar laten scheiden. Maar t is de sage. De Aalstenaren mogen er zich op be roemen, de meeste spotnamen te heb ben onder al de steden van Vlaanderen. Behalve de twee vorengenoemde droe gen zij ook dien van Ajuinpelders, uit- wijzens een oud liedje, waar, in tweere gelige rijmpjes, de bijnamen van ver scheidene steden uit Vlaanderen en Brabant in uitgedrukt zijn. Wij lezen daar Ik vond daer eenen Aelstenaer staen, Pelt ajuinenpelt ajuinen I zei de Aelstenaer. SOTTEGEM. Zaterdag morgend werd alhier eeu aardewerker door een trein van Gent verrast en een been afgereden het ander been werd verpletterd. Men vreest voor het leven van het slachtoffer. weigerde aan de bevelen te gehoorzamen omdat zij, in strijd met de wet, in 't fransch gegeven werden, is door zijnen overste gestraft om een jaar opnieuw dienst te doen in het onderrichtingspelotou. Heeft de overste wel dat recht Spiegels. Wat doet uw zoon, Luibrechts Luibrechts. Ah, M. Spiegels, hij is op den Vlaamschen Theater van Brussel 1 Spiegels. Zoo, zoo En wat rol speelt hij Luibrechts. Hij haalt het bier aan voor de muziekanten. De geneesheerMijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te ge.ven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. Br> De faam der Thermogene heeft H namaaksels doen ontstaan, die zekere gewetenlooze handelaars zoeken in de plaats te stellen. Wij zet ten het publiek aan, altijd den naam De Thermogene en het handteeken Van den Broeck en C1" op het etiket te eischen. WAASMONSTER. Vrijdag heelt alhier hevige brand twee groote hofsteden in asch De klaarte was in Lokeren zeer goed te zien. IVa menigvuldige ondeevliidiugen komt de Geneeskundige Commissie te verklaren dat de Walthérypil het eenigste purgeermiddel is, dat bekwaam is de slijmen en de onzuiverheid des bloeds en alle ziekten door die ongesteldheden te weeggebracht, te verdrijven. 1 fr. 25 de doos van 50 pillen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gbysselinck en in alle apotheken NEDERLAND. Zondag namiddag, ten 4 1/2 uren, is te Bennebroek pen vreeselijk ongeluk gebeurd. Daar waren toen twee heeren, Schotten, om de bloemvelden te zien, toen dc stoomtram haarlem- Leiden bij de Bennehroekerlaau aankwam. Do heeren wilden op den in beweging zijnden tram springen den een gelukte dit, doch de andere kwam tegen een oud kanon dat op den hoek van den weg staat, viel daardoor en juist met het hoofd op do rails. Al de wagons gingen over hem heen, zoodat de ongelukkige onmiddelijk dood was. Zijn lijk werd gebracht in het hotel De Oude Geleerde Mm, waar het nog is. De ongelukkige is M. James Wallace, student aan de universiteit te Edinburg. Hij is 26 jaar oud. Hij woonde te Coupar Angus en was eenige zoon. Zijn vriend heet William A. Cadbury. Deze is in de Geleerde Man gebleven. De familie werd telegrafisch verwittigd en deze zond bericht dat het lijk naar Schotland moest worden overgebracht. Dit zal geschieden zoodra het gerecht de toe stemming geeft. BRUSSEL. Een bediende van de firma Del- haize Cie, Jules Van Trappen genaamd, werd verleden donderdag gelast, eene som van 103.087 franken te gaan ontvangen in de bank. Hem niet ziende terugkeeren, nam men inlichtingen en men vernam dat hij inderdaad in de bank geweest was en het geld ontvangen had. Alvorens te vertrekken had hij aan eenige personen, aan welke hij kleine sommen schuldig was, enveloppen gezonden met het bedrag dezer schulden. De man moet reeds de grenzen over zijn. M. de policieofficier Yves is naar Marseille en Brindisi vertrokken, om den dief op te sporen, daar men denkt dat hij langs dezen naar Grieken land vertrokken is. De woningen zijner ouders en die zijner minares die meê vertrokken is - - worden van nabij bewaakt. ANTWERPEN. 'Er zijn maandag uiet minder dan vier verdronken personen uit het water ge haald. Een als matroos gekleed en schijnende 30 of 40 jaar oud, werd gevonden in den Kooldok. De tweede is een onbekende, gevonden in de Sasdok. De derde werd opgehaald uit de vesting der Boomsche poort. Deze is aan het werkboekske dat hij bij zich droeg. Uit de Amerikakok werd het lijk opgehaald van den nachtwaker De Sutter. Aangaande de gevallen van tuchteloosheid in burgerwacht is er eeu streng onderzoek De oppergeneraal Verstraeten is maan- van Brussel naar Antwerpen gekomen en heeft een lang onderhoud gehad met generaal Willaert en de kolonels van de twee legioenen. Men is overeengekomen niet alleen de feiten ten laste der wachten te onderzoeken, maar ook de houding van zekere officieren. FRANKRIJK. Te La Bigottiére, eene kleine gemeente bij Laval, heeft de 13 jarige Baudrilier met eene sikkel, vrouw Portois, pachteres op de Sicardiére, bijna gedood. De toestand van het slachtoffer is hopeloos. De jonge moordenaar is de zoon van den gemeen teonderwijzer hij had sedert eenigen tijd zijne familie veriaten, die hem deed opzoeken. Het parket van Laval heeft zich ter plaats begeven. VRAAGT OVKRAL HET LEUVENSBIEB der gunstig gekende Brouwerij FranBr uwé, A A VST. BOUCHOUT. Maandag nacht drongen dieven in de hoeve van M. Möretus, bewoond door M. De Herdt. De vrouw des huizes werd door het gerucht gewekt en zag twee zwartgemaakte mannen voor haar bed staan zij viel van schrik in bezwijming. De pachter werd op zijne beurt wakker on riep om hulp. De dieven vertrokken. De schelmen hadden voor ongeveer 2000 fr. obligaties gestolen. GENT. Woensdag morgend rond 9 3/4 uren, is een Broeder van Liefde op den Kortrijkschen steenweg, nabij de Oude Bareel, door eenen tram omvergeworpen. Door zich te mijden voor eenen velorijder, werd hij door den tram gevat en wel twintig meters ver medegesleept. Hij viel op den kant van het voetpad en bekwam menigvuldige kneuzingen in het gelaat en in den rug. De man werd daarenboven het linker schouderbeen gebro ken. Hij klaagt ook over inwendige pijnen. Hij is naar Oostakker, naar zijn gesticht, overgebracht. Een kanonnier der burgerwacht, die zondag LOVENDEGEM. In den nacht van maandag tot dinsdag hebben dieven gepoogd in te breken in een kasteel, gelegen langs de vaart. De kerels hadden paard en kar medegebracht om den buit op te laden. Aan den Bierstal hadden zij eene plank medegenomen, die zij over den wal hadden gelegd om tot brug te dienen. Zij werden echter in hun werk gestoord door den hovenier die hen betrapte. De dieven waren gedwongen zich over te geven en werden in het gevang vastgezet hun paard en kar werden in bewaring genomen. De stroopers zijn van St-Amandsberg. De policie is aldaar op zoekingen gaan doen. De vrouwen, ondervraagd, zegden dat hunne mans naar Holland getrokken waren om oud ijzer, tin en lood te gaan opkoopen. Men kan donken hoe ze stonden te kijken toen ze vernamen dat ze mis waren en dat hunne mans, in plaats van in Holland, in Lovendegem zaten, van waar zij naar de gevangenis to Gent zijn overge bracht. tdei echt! i - moordontdekker. de LOURDES. Zaterdag namiddag, terwijl de belgische bedevaarders, zich in de kerk van den H. Rozenkrans, bevonden, poogde een kerel de brieventesch te stelen van een hunner, een advo- kaat van Brussel. De kerel werd aangehouden, doch hij gelukte erin te ontsnappen hij liep de kerk uit, sprong de Gave in en zwom de rivier over. Aan den overkant werd de schelm door eenige boeren aangehouden en aan de gendarmerie over geleverd. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frans tSruwé, AAVST. GENT. Over 14 dagen ontvluchtte een klerk met 25.000 fr. van zijnen patroon. Daar men onderstelde dat hij zich te Rijsel schuil hield, zond men naar de policie dier stad de noodige inlichtin gen. Deze leidden tot de aanhouding van den diet, die dezer dagen zal uitgeleverd worden. ST. NIKOLAAS. De meestergast der cigaren- fabriek van M. Thinchant in de Mercatorstraat, M. Isidoor VandenHende, werd sedert eenigen tijd gewaar dat er op de fabriek dekblaêren van tabak gestolen werden. Hij had vermoedens op eenen cigarenmaker en bij het heengaan betaste hij hem en vond een heel pak van deze waar in zijnen zak. Hij zond om de gendarmen, die in de buurt gehuisvest zijn. Er werd eene huiszoeking in de woning van den oneerlijken werkman gedaan, die den uitslag opleverde dat er verscheidene kas- kens cigaren aangeslagen zijn, waarvan hij den oorsprong zal moeten aanduiden. Hij werd aange houden en ter beschikking van den procureur des konins gesteld. Er is proces verbaal opgemaakt. Deze persoon was getrouwd en heeft geene kinders. Hij maakte te huis met zijne vrouw buiten tijd veel cigaren. SCHAERBEEK. De barreelwachter De Bac ker, die verleden week, woensdag avond op zijnen post aan de Vooruitgangstraat door een trein een voet werd afgereden en den anderen vermorzeld, is dinsdag avond in het St-Jansgasthnis overleden. Aan de Lezers. Indien een uwer familiele den lijdt aan bloedeloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem de uitmuntende Pil van IT Raphael nemen en in weinige dagen tijds zal hij genezen zijn. 1 fr. 25 de doos in alle goede apotheken. Dépots te AalstMM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. Rechtbank van Mecheleu. Men weet dat de liberalen van Mechelen gekend zijn voor ruiten brekers en stokslagers. Den 15 October 1899, toen de katholieken in de gemeentekiezing de overwin ning behaalden, werd door de liberale schuimers het katholiek lokaal La Coupe, Groote Markt, verwoest. Aan het hoofd der ruiten brekers bevon den zich Doktoor Geets en Isdoor Moens stadsbe- diende. Beiden verschenen verleden zaterdag voor de boetstraffelijke rechtbank en werden veroor deeld beiden tot 3 maanden gevang, 2 maal 8 da gen en 2 maal 26 fr. boet. Assisen vau West-VlaanderenWoens dag verscheen voor het assisenhof M. Carlos Sengier, 20 jaar oud, handelsbediende te Meenen, beticht van ter gelegenheid der gemeentekiezing de kieswet overtreden te hebben. De liberalen van Meenen hadden alles in het werk gesteld om M. Sengier voor het assisenhof te doen dagen. De jury heeft met algemeene stemmen M. Sengier vrijge sproken. Zondagrnst. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Renneboog, op de Veemarkt. Bericht. Ter oorzake van afbraak, zullen de oude woonst en alomvermaarde Apotheek van M August Renneboog, den 12 Maart aanstaande, tijdelijk overgebracht worden in het huis vroe ger bewoond door M. Michiels-Van Londerseele, 10, rechtover de duiven- en kiekenmarkt, te Aalst. Men zond ons het volgende verhaaltje m Men zou het kunnen betitelen De Hond - Het was Zondagavond, op het dorp. In de herberg Het Molenhuis zaten vreedzame pachters met de kaart te spelen en dat wel zóo ernstig, dat hoewel er drij tafels door spelers bezet waren, men niet het minste ge rucht buiten kon waarnemen alleen, nu en dan hoorde men eeno mansstem die riep solo... ik proposeer... ik ga mee, enz. uitdrukkingen aan het whistspel eigen. De waardin, eene weduwe van middelmatige gestalte, zoo wat 55 jaren oud, redelijk struis en met een goedhartig op zicht, stond te midden der herberg de spelers na te zien, met de handen op de heupen. Moeder Beth, zoo noemde men haar in het dorp, daar ze steeds iedereen bijstond en ondersteunde, scheen er smaak in te vinden dat al die brave lieden zich zoo rustig vermaakten. Opeens, vloog Je straatdeur open en een man, slecht aan gekleed, mét rosse haren en baard, verscheen ia de herberg. Hij scheen bedronken en hield eene dunne koord in de hand, waaraan een klein zwart hondje gebonden was. Het beestje wilde maar niet vooruit en werd dan ook door den man letter lijk voortgesleurd. Vooruit dan, domme hond riep de dronkaard, terwijl hij het arm diertje eenen schop gaf, dat het jankend tot in het midden der herberg vloog. - Daar ligt ge nu te jammeren ging hij voortge moet en zult gehoorza men Nu nam hij het beestje bij het oor en hief het in de hoogte, terwijl hij met de andere hand den neus als verplet te... Hoort g'het 1 brulde hij, en liet den hond op de vloer- steenenneervallen... hoortg'het? Wat rosseGiele wil moet iedereen willen Beth, geef mij een kapper jenever, ik heb dorst n Alles was doodstil geworden in de herberg in schijn speel de men voortdoch, niemand was gerust, want die rosse Gie le was een gevaarlijke kerel, alom bekend om zijne baldadig heden. Moeder Beth wist echter met alle volk om te gaan. Ze had zich op een stoel neêrgezet en het hondje op den schoot geno men. Het beestje likte hare handen, uit erkentenis, wijl het, van tijd tot tijd, Giele angstig aanblikte. Zoodan, Giele,» srpak de vrouw vriendelijk, «ge hebt een hondje gekocht Ja, dat heb ik ook, zei de dronkaard ruwen dat gaat niemand aan, Beth. Een schoon heeste, vervolgde de vrouw, zonder op de laatste woorden van Giele te letten zie, jongen, het is waarlijk al lang dat ik verlang een hondje te bezitten wilt gij mij dit verkoopen, ik zal het goed verzorgen Hier plaatste zij het diertje zachtjes op den grond neder en haastte zich den gevraagden borrel te gaan inschenken. Giele scheen na te denken eensklaps, riep hij met een heesche stem Wat geeft mij die domme hond? Wat kan het mij schelen of die verzorgd wordt of niet Ha, ha Zie, wil ik hem eens hangen Hebt ge ooit eenen hond zien han gen Dat is aardig, hoor De woestaard had reeds de koord vastgegrepen, die nog al tijd aan den hals van het arm dier gehecht was, en meende zijn beulenwerk ten uitvoer te brengen. Reeds waren er twee spelers recht gesprongen, om hem te beletten eene laffe daad te begaan doch op een teeken van Moeder Beth gingen beiden weer zitten. Giele, kom eens gauw hier, riep de vrouw luid, anders wordt het koud, jongen Bij het hooren dier woorden, liet de dronkaard de koord los en zijn slachtoffer kroop in eenen donkeren hoek der her berg. Op den toog stond een borrel ingeschonken en een twee- frankstuk lag er nevens. Ziehier, Giele, dat alles is voor den houd nu zijn we tot akkoord, he, beste jongen u Ik heb die twee frank niet noodig, Beth houd die maar, ik heb geërfd, hoor liever... Hier liet hij eene zekere hoe veelheid vijffrankstukken rammelen. O dat is nog maar een gedeelte, riep Giele vroolijk Toe, geef mij nog een borrel, Beth. Nu kan het er af. Ja, ja, ging hij zwijmelend voort, ik had ergens een kozijn, die fortuin gemaakt heeit, in Amerika en die is gestorven, mij een aardig sommeken achterlatende! O, voegde hij er bij, ze zullen mij niet meer verachten, in het dorp geld, dat geeft den mensch aanzien wat zegt gijliê, vrienden Gêen der spelers antwoordde, hetgeen den dronkaard niet erg beviel. Beth voorzag het gevaar. Giele, vroeg zij eensklaps, hoe maakt het uwe zuster? Ze is ziek, niet waar Wat kan mij mijne zuster schelen ik lach met heel de wereld Doch, zich bezinnende, ging hij voortWei, dat is nu eens een gedacht, he, Beth Ja, ik ga haar nog heden een bezoek brengen dat braaf kind moet toch weten, dat Giele nu rijk is en dat zij er niets zal van bekomen dat zal aardig zijn, ha ha Wacht even, eerst zal ik dien hond doodstampen Hola, riep moeder Beth, lachend. Ge hebt mij immers gezegd dat ik dien mag behouden Dat heb ik niet gezegd Maar kom, houd hem dan maar tot morgen, maar niet langer, hoor Nu ga ik mijne zuster bezoeken en dan kom ik nog eeu borreltje drinken, de jenever verzet den geest 1 Hier verliet Giele de herberg. Wat wangedrochtzei een der spelers, toen hij ver trokken was. Ja, antwoordde moeder Beth, die kerel is niet te betrou wen en zoo ge mij eenen dienst wilt bewijzen, gaat dan allen stillekons naar huis, dan kan ik de herberg sluiten, want ze ker zal hij terugkeeren en wie weet wat er dan gebeuren zou? De spelers volgden den wijzen raad der vrouw en verlieten Het Molenhuis Drij dagen zijn er sinds verloopen. Rond tien uren in den morgen stapte de veldwachter van het dorp Het Molenhuis binnen, want eiken dag ging hij daar zijn borreltje drinken. Dag, garde, riep Beth hem gul toe, bij het binnenko men Ha, Beth, hoe gaat het

De Volksstem | 1900 | | pagina 2