Rechtvaardigheid en Trouw. VALLING, BR0NCH1ET Aalstersche Sagen IV. 't Spook van den berg van Aalst. v. De Tooverhekskoets. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. VI. Sage van de Katten. LIIBRECHTS Ithuuiatick. Een spook, gansch m het wit gekleed, doolde vroeger op en rond den berg van Aalst Zag men 't aan, het kroop in den ee- nen of anderen boomstam, en was niet meer te zien Als 't rondliep, hoorde men onop houdelijk den klank eener bel. Op zekeren nacht reed er in de stad Aalst eene koets rond, waar aardig, vreemd volk in gezeten was. Het ry- tuig scheen geheel door vuur omringd, en de paarden, die 't voorttrokken, wa ren als wilde dieren. Er binnen ziende, bemerkte men er zooveel katten, als er met groote moeite zitten konden, en zij maakten een law ij t als van al de dui- vels. Een andermaal zat de koets vol vrou wen, opgesmukt als bruiden, en zin gende tegen den penning zestien, hiu eens bemerkte men er een vreemdsoor tig, zwart figuur in dan weer een aan tal spoken, die eenen geur van sulter uitwierpen. Ook zag men somtijds niets dan marionetten, maar trad men nader om ze van dichtbij te zien alles was in éen ommezien veranderd in goud en edelgesteente. Eindelijk zat somtijds geheel het ry- ruig vol met vledermuizen, die een ge rucht maakten als 't geroffel van eenen heelen hoop trommel?ot met mons ters, zoo ijselijk leelijk dat men er van De koets vloog somwijlen zoo haas tig door de stad als een pijl int den boog, en wanneer dit geschiedde, zat er een monster in, met eenen zwijnenkop en oogen als gloeiende kolen. Dan reed zij alleen, zonder paarden of geleider door bareel en poort, over sloot en wal, over heg en steg. Geen mensch kon ze stuiten in hare dolle vaart. Zij kwam binnen Aalst langs de Pontstraatpoort, den Bergenkouter af. Het is gebeurd dat men op de Groote Markt, op éenen oogwenk, eene groote tafel zag dekken, en de levende wezens, die in de koets waren, zich daar rond- been zetten. Om de banketeerders niet te laten hinderen, liepen dan gestadig weerwolven rond de tafel, en de gasten smulden en dronken tot de duivel kwam en op de fluit begon te spelen. Dan sprongen ai de gasten op en eindigden het banket al zingende en springende. Een inwoner van Aalst, buiten zijne stad op wandeling zijnde, kwam ter plaatse, Bergenmeerschen genoemd, en merkte daar dat eene bonte kat achter hem den weg opwandelde. Bonte kat 1 vroeg de Aalstenaar, waar gaat ge zoo Maar de kat ging zwijgend voort. De wandelaar, later op zijne stappen terugkeerende, zag ter plaatse, waar bij het dier had ontmoet, zich eensklaps omringd door eenen ganschen zwerm katten, die hem toeriepen Daar is de heer, die me vroeg Donte kat, waar gaat ge zoo 1 Daar is de heer, enz. onophoudelijk deze woorden herhalen de, onder 't maken van allerlei spron gen en ka'briolen. De Aalstenaar zette het op een loo- pen, zonder omzien, en kwam te buis met haren zoo wit als sneeuw. Luibrechts klaagt steenen uit den grond over zijne vrouw. Zij is dit en zij is dat... Hij is diep ongelukkig en weent tranen gelijk snottebellen. Maar, drommels! vraagt Spiegels, waarom zijt ge dan met haar getrouwd [I, hi, schreit Luibeken, de doctoor 'had'mij gezegd dat zij maar 3 maanden meer te leven had... De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel met. Sn De faam der Thermogene heeft H namaaksels doen ontstaan, die zekere gewetenlooze handelaars zoeken in de plaats te stellen. Wij zet ten het publiek aan, altijd <len naam De Thermogèue en het haudteekeu Van den Broeck en C'8 op het etiket te eischen. ZELE. Donderdag is de woning van den landbouwer Van Havermaet, wijk Goeieinde, de prooi der vlammen geworden. LOVENDEGEM. Het kind der echtgenooten Wyns, dat met stekjes speelde, heelt zijnkleeren in brand gestoken en heeft zulke schrikkelijke wonden bekomen dat men voor zijn leven vreest. STEKENE. De schuur van Frans Vincke, in den Zeshoek, is donderdag afgebrand. OVERMEIRE. Eenige lokersche boeren knechten hebben hier eene vechtpartij geleverd. Een hunner heelt twee messteken bekomen, eene in den arm en eene in de zijde. De ongelukkige werd bloedend opgenomen. Zijn toestand is echter niet gevaat lijk. De daders zijn gekend. LOKEREN. In de Groenstraat bii den land bouwer Casimier Van de Voorde, is zaterdag namiddag een hevige brand uitgebroken, die op korten tijd twee hofsteden met schuur en stallingen in asch legde. Vijf hoornbeesten, drie verkens en twee honden, toehoorende aan Van de Voorde, zijn in de vlammen omgekomen. De brand was in de schuur van Van Laere begonnen op liet uur dat er slechts een 15 jarig meisje alleen thuis was. Bij den landbouwer Van Laere heeft men den tijd ge had om al het bijzonderste to redden. Alles is verzekerd. Zondag namiddag is er een begin van brand ontstaan bij een smid in de Brugstraat. De gebureu hebben den brand kunnen blusschen. BRUSSEL. De kamer van inbeschuldiging stelling heeft maandag morgend Sipido, Meire en Peuchot, betrokken in de zaak van den aanslag tegen den prins van Walis, voor het assisenhof vei zonden. De zaak zal in juni oproepen worden. De ontrouwe bediende Van Trappen is aan gehouden met de vrouw I. K..., die hem vergezel de. Hij was nog drager van 84.000 frank. Te Milanen had hij 18.000 frank. Van Trappen had dus maar 1,087 frank verkwist. Uitslagen, bekomen in de cliniek van professor Smitson van Londen op 78 gevallen van ingewik kelde verstoptheid, geen enkel kan wederstaan aan meer dan twee doozen der antislijmachtige, bloed zuiverende pillen van Dr Walthery. (1 lr. 25 de doos van 50 pillen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken URUYSHAUTEM. Zondag avond rond 11 ure, drongen twee baanstroopers in de wouing der gezusters Ketels, 60 en 62jaar oud. Nadat de arme vrouwen al hun geld hadden moeten afgeven, werden zij door de bandieten mishandeld. De poli- cie en de gendarmerie zijn er in gelukt een der daders aan te houden de medeplichtige is gekend. Het zijn twee gevaarlijke oudveroordeelden. LAARNE. De stallingen van Sacrée en van de wed. De Wilde zijn afgebrand. GEERAARDSBERGEN. Maandag avond had in de statie alhier eene erge vechtpartij plaats. De mijnwerkers die met den treiD naar Haine Saint- Pierre reisden hadden plaats genomen in de wagons voor de werklieden van den ijzerenweg bestemd, die tusschen Tholembeek en Edinghen aan de spoorbaan werken. In de statie van Geeraardsber- 1 bergen wilde de treinbediende hen van wagon doen veranderen. Zij weigerden brutaal en beleedigden den statieoverste en den treinoverste. Er werd dan I aan het personeel bevel gegeven geweld te gebrui- ken om de moedwillige mijnwerkers van plaats te doen veranderen. Eene vechtpartij volgde en de statiebedienden werden erg afgeslagen en moesten de gendarmerie ontbieden. Vier aanhoudigen wer den gedaan en de trein kon slechts met eene groote vertraging vertrekken. Een treinoverste werd nogal erg gekwetst. OLSENE. Zondag avond is de bliksem geval len in den runderstal der wed. De Ley, en heeft er drie runders doodgeslagen. Een kalf dat er nevens stond, bleef ongedeerd, VRAAGT OVERAL HET LBXTVBNSBIEB der gunstig gekende Bromcerij Fran* Mtrutcé, AALST. EECLOO. Maandag morgend heeft de wacht- I meester der gendarmerie, M. Laevens, zich door den kop geschoten inde kazerne. Hij is 36 jaar j oud geboren te Brussel en laat eene weduwe met I 4 minderjarige kinders achter. Men kent de oor- I zaak zijner wanhopige daad niet. GENT. Maandag morgend is de 17 jarige Maurits Claeys, loodgietersgast, wonende Vossen- straat, bij het hernemen van zijn werk op het dak der fabriek La Lys, van 20 meters hoog gevallen. Hij viel op eene plaats waar de grond betrekkelijk zacht was hij heeft geene ledematen gebroken en schijnt niet erg gekwetst. MELSELE. Zondag kwam de landbouwer Petrus Van Bogaert, oud 70 jaar, naar zijn huis op den Ponjaard. Onderweg werd hij door twee kwaaddoeners aangegrepen en ten gronde geslageD. De eene hield de hand voor den mond van Van Bogaert en de andere ontstool hem zijn geld. FRANKRIJK. De landlooper Staelart, dien men uit hoofde van baanstrooperij over eenige dagen aangehouden had, heeft zich zondag nacht in het gevang van Rijsel opgehangen, bij miduel van do stukken van het dwangkleed dat hij ver scheurd had. Maandag morgend vonden de cipiers het lijk hangen. N1NOVE. Eene werkstaking is ontstaan in de garenfabriek La Ninovite. De lustreerders vroegen opslag van loon 2 fr. in plaats van 1, 65. Die opslag werd hun niet toegestaan en zij staakten den arbeid. De andere werklieden, ten getalle van 100, zijn hierdoor, sedert verleden Woensdag, zonder werk gevallen. SI NA AI. Woensdag nacht werd hier ten na- deele der wed. Van Haerssens, Hooimaustraat, eene koei gestolen. VRAAGT OVERAL HET EETJVEZSTSBIELR. der gunstig gekende BroutrerU Fran* Brutré, AALST. LUIK. Donderdag avond, rond 6 1/2 ure eindigde op de schouwburgplaats eene oefening van de burgerwacht te peerd. Een ruiter naderde een onderofficier en bracht hem een vuistslag in het gelaat toe. De onderofficier trok zijnen sabel en achtervolgde den ruiter, hem slagen toebrengende op den kepi en den rug, evenwel zonder hem iets anders dan kneuzingen toe te brengen. De andere wachten te peerd kwamen aangerend en de menigte verdrong zich weidra rond de vechters. Een burger (men zegt dat het een kapitein van de gendarmerie was) greep het peerd van den onderofficier hij den toom, terwijl men hem dwong af te steigen hij werd in een rijtuig naar het policiebureei gevoerd. ITALIË. Volgens eene voorzegging sedert langen tijd godaan, moet Venetië in zijne moei as sen verdwijnen. Volgens een telegram aan een Duitsch dagblad gestuurd, gebeurde er vrijdag een pijnlijk ongeluk alhier. Een huis stortte in en geheel het huisgezin werd in het kanaal verdronken. Langs alle kanten der stad bemerkt men barsten in de huizen en men vreest voor andere onge lukken DENDERMONDE. In den nacht tusschen zondag en maandag schoot de serjant J., van het le bataljon van 't 2"linieregiment, te Dendermon- de, vijt geweerschoten op de schildwacht, die gelukkig niet getroffen werd. De serjeaut klauterde den muur der kazerne over en sprong in de Schel de hij werd door schippers gered en aan de policie overgeleverd. De sergant verklaarde dat hij rond 10 ure, 's avonds zeer opgehitst in de kazerne ge komen was voor het appel en dat hij terug wilde uitgaan. De schildwacht weigerde evenwel hem door te laten. Zijne gramschap niet meer kunnen de bedwingen, schoot hij om den soldaat schrik aan te jagen in de lucht, beweert hij. De krijgs auditeur van Gent is maandag naar Deudermonde gekomen om het onderzoek voort te zetten. RONSE. Daar talrijke werklieden den 1 mei gevierd hadden, werden de fabrieken volgens ver wittiging der patroons voor het overige der week gesloten. De wevers beslisten daarop 20 p. h. opslag te vragen dit werd geweigerd en de alge- meene werkstaking werd uitgeroepen. Vergaderin gen van de werkstakers alsook van de patroons, hebben plaats gehad. De werkstakers zijn kalm, maar niettemin zijn uit Gent een 30tal gendarmen ontboden. Ann de Lezers. Indien een uwer familiele den lijdt aan bloedeloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem de uitmuntende Pil van l)r Raphael nemen en in weinige dagen tijds zal hij genezen zijn. 1 fr. 25 de doos in alle goede apotheken. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. BEVEREN. Zondag avond, rond 10 ure, zag de dochter uit de herberg der Kruisstraat, door het zoldervenster eenen persoon aankomen van Haes- donck, met eenen bundel strooi. Hij plaatste het strooi aan de voordeur en stak het in brand. Gelukkig dat dit gezien werd, anders ware het huis afgebrand. ZWIJNDRECHT. Zondag avond rond 11 ure, kwam een werkman van de statie van 't Vlaamsch Hoofd, Pieter Stoof, langs deze gemeente per velo gereden, toen eene vrouw zijner kennis hem ver zocht haar vader huiswaarts te brengen, die smoordronken op de baan lag. Stoof poogde den dronkaard te overtuigen dat hij goed zou doen met zijne dochter naar huis te gaan. De kerel werd woendend en beet onvoorziens Stoof den wijsvinger van de linker hand af. Terwijl ooggetuigen den ge kwetste verzorgden, zwijmelde de dronkaard naar huis, doch kwam weldra terug, gewapend met eene vork'. Men poogde hem te ontwapenen, doch hij kwetste drie personen nogal erg. De gendarmerie zoekt den woestaard, die er ingelukt is de vlucht te nemen, ieverig op. MEERDONCK. Zondag namiddag is er brand ontstaan in de woning van den sekretaris. Op kor- tnn tijd stonden de stallingen en het likeurmagazijn in brand. De woning is kunnen gespaard blijven dank aan de spoedige hulp der pompiers. De stof felijke schade is aanzienlijk. ENSIVAL. Zondag namiddag, rond 2 ure, ontstond er brand in een bosch gelegen tusschen Ensival en Pepinster, en toebehoorende aan M. den baron Del Marmol. Door den wind aangewak kerd nam de brand eene ongemeen snelle uitbrei ding. Ten 8 uren 's avonds werd het garnizoen van Verviers ter plaatse gezonden. De soldaten zondorden het vuur af, bij middel van grachten maandag morgend rond 3 ure, was men den brand meester. Al het wild dat er in was is in de vlammen omgekomen. (Slot). Dat weet ik niet. Maar hij schijnt u te roepen Welja!... Zoodra ik omtrent de straatdeur kom, herbe gint hij te blaffen en te janken I Maar ga dan eens met hem mede, Beth 1 Ja, dat zal ik wel eens doen nu moet ik mijn eten klaar maken. De veldwachter bleef peinzend den hond aanstaren, die reeds tot aan de straatdeur geloopeu was en nog steeds hevig blafte. Beth, ge moet dien hond volgen, ik gebied het u. Ik zal gaan, garde, sprak Beth gansch onthutst. O, ge hebt niets te vreezen, vrouw, haastte zich de veldwachter er bij te voegen ik ga mede dat hondje schijnt mij zeer verstandig te zijn. Max, ziende dat er gehoor aan zijne smeekingen gegeven werd, bedwong zijne vreugde niethij sprong en blafte, ter wijl hij aan Moeder Beth en den veldwachter scheen te willen zeggen Komt, langs hier u Hij schijnt ons naar het bosch te willen leiden, sprak Moeder Beth. We zullen zien, antwoordde de veldwachter koel. Waarlijk 1 Max liep het bosch in eens daar gekomen scheen hij rond te zoeken eindelijk bleef het beest staan, alsof het zekere plaats herkende. Is het hier, Max? vroeg de veldwachter. Het hondje scheen die vraag te begrijpen en begon met de voorste pootjes het zand weg te krabben. Wat mag dat toch beteekenen vroeg moeder Beth, u We zullen het weldra weten, Beth. Wacht, Max, ik zal u helpen. De veldwachter trok zijn sabel uit de scheede en begon er mede te graven. Wil ik eene spade halen, garde Vraag er daar eene op die hoeve, Beth zeg dat het voor mij is I De vrouw verwijderde zich onmiddellijk en keerde kort daarop terug, vergezeld van een boerenjongen, die de spade op de schouders droeg. Ha, Jan riep de veldwachter toen hij dezen bemerkte; dat is braaf van u, dat ge mede gekomen zijtwant mijn werk gaat slecht vooruitge moest hier eens een put gra ven. Jan zette zich dadelijk moedig aan het werk. Na een hal- veu meter diep gegraven te hebben, stiet hij op iets hards. a Ziedaar een schoen, veldwachter 1 Een schoenWelnu, neem dien er uit 1 Hij schijnt vast te zitten. Ik dacht het wel, zei de veldwachterwerkt maar voort, jongen we zullen nog wel meer vinden 1 Ja, ja, ik ver giste mij nietdat hondje is een slim diertje, Eenige stonden nadien ontdekte men het lijk van een man tusschen de 40 en 50 jaren oud. Aan den hals droeg de onbe kende de sporen van een messteek. Max, zoodra het lijk ontbloot, begon hevig te huilen. Dat is zijn meester, zei de veldwachter we zullen onmiddelijk de overheid verwittigen 1 Jan, blyf gij hier de wacht houden... Beth, gij kunt huis waarts keeren. Dat zal ik doen, antwoordde de vrouw. Wel wat ver schrikkelijke dingen toch Wie had er ooit gedacht I... Kom, Max, vriend, we gaan naar de hoeve 1 Het hondje scheen de stem der goede vrouw niet te hooren en had zich naast het lijk neergelegd. o Ge ziet wel, Beth, dat het zijn meester is,» sprak de veld wachter kom, we gaan te samen den burgemeester verwit tigen Een kwartier later, was de overheid reeds daar het lijk werd naar het gemeentehuis overgebrachteen onderzoek werd dadelijk ingesteld. De onderzoeksrechter was op het dorp aangekomen en on dervroeg den veldwachter. Daar deze als een zeer schrander bediende gekend was, vroeg men hem Hoe zoudt gij nu verder handelen Ik zou Max den schuldige laten ontdekken I Wie is Max De hond, die nog altijd het lijk bewaakt, Mijnheer de rechter 1 Ge kunt gelijk hebben, vriend doch we moeten voor zichtig tewerk gaan. Zeker is het heel waarschijnlijk dat die Giele den moord pleegde we hebben daar echter de bewijzen niet van laat dus eenige dorpelingen in tegenwoordigheid van het hondje het lijk naderen en aanraken na hen, zullen we Giele ook in het vertrek brengen en dan zullen we zien, wat er gebeuren zal. Dat gebeurde zoo verscheidene lieden van het dorp kwa men het lijk zien en aanraken zonder dat Max, die zijn post hij zijn meester niet verlaten had, zich verroerde. Eindelijk kwam Giele binnen, zoodra de hond dezen be merkte, hief hij een hevig gegrol aan en toen de woestaard het lijk wou aanraken, beet Max hem in het been. Weg, dom dier brulde rosse Giele, of ik stamp u dood 1 Die houd is razend, ge moet hem hangen Die bond is rechtvaardig en trouw, sprak de onder zoeksrechter hij herkent in u den moordenaar zijns mees ters 1 Wat.... ik zou b Ja, gij hebf dien man vermoord ik heb er nu de stellige overtuiging van Nu nog schooner Ik heb dien vent nooit gezien 1 En dien hond dan?... Dien hebt gij toch bij Beth Lie- vens binnengebracht. Hadde ik hem liever opgehangen, dat ware beter ge weest Ia, op eene midaad komt het er bij u niet op aan, he, Giele Zij, die de menschen niet lief hebben, sparen ook de dieren niethet eene hangt van het andere af 1 Veldwachter 1 voegde do rechter hierbijbreng dien man naar de gevangenisdie kerel bezit geen hart Eenige weken nadien werd Giele tot levensdnrenden dwang arbeid verooroordeeld, voor moord en diefstal gepleegd op een veekoopman. Het lijk werd begraven op het kerkhof der gemeente. Max volgde zijn meester tot aan het grafdaarna keerde hij terug bij Moeder Beth, waar men hem nu nog zien kan.

De Volksstem | 1900 | | pagina 2