KIEST ONDER N° 1 KIEST! Over Scholen. 12 MILLJOEN Wannes en BENOEMINGEN VOllfa WETGEVENDE KIEZINGEN OP 27 MEI 1900. SEIV A AT Arrondissement Oudenaarde-Aalst. Titelvoerende Candidaien 1. Van Vrcckcm Karei, uittredend lid. 3. de Kereltove d'Exaerde Engeen, uittredend lid. Plaatsvervangende Candidaten 1. de Kercliove d'Enaerde Engecn. VOLKSKAMER Arrondissement Aalst. Titelvoerende Candidaten 1. Woeste Karei uittredend lid. 2. »c Sadclecr Eodewijk, id. 3. ItetlniEie Baron Eeo, id. 4. Van der Einden Artiiur, id. Plaatsvervangende Candidaten 1. Van der Einden Arthur, 2. Bctliune Baron Eeo, 3. Be Sadeicer Eodewijk, 4. Woeste Karei. Burgers, boeren, werklieden, eval Fontevne. Het Volksrecht Drnhker-lKttgeiifr 3flit Öittt tuffel, AapdlcAtnial, t3, te SlitUs! Aalst, 19 Mei 1900. Nummer 27+. 2. Raepsact l^aul, Oud-volksverteg;. en Burgemeester t:iu Oudenaarde. 2. dC GeïïlIICK d Else§cm Amaury, Burgemeester van Elsegem. Wie zijn Vaderland bemint, Wie den Godsdienstvrede wilt, Wie de welvaart van Boer, Werkman en Burger be tracht, zal op 27 Mei stem men TEGEN geuzen, groene judassen en roo- de omwentelaars, voor de Katholieke Kandi daten Katholiek programma. 1. Eerbied en vrij heid voor den gods dienst. 2. Eerbied voor de familie. 3. Eerbied voor den eigendom. 4. Schoolvrede. 5. Vermindering der krijgslasten. 6. Bescherming van den landbouw. 7. Welstand en be scherming der werk lieden. Dus vrede en volks geluk en welstand. Liberaal-socialis tisch programma. 1. Het klericalismus, ziedaar de vijandnoch God, noch meester. 2. Een Beestenleven; schending van 't huwe lijk naar willekeur. 3. Alles geroofd ten voordeele van de staat. 4. Oorlog 1879-1884 5. Alleman soldaat. 6. Aan zijn eigen overgelaten, moet de boer creveeren. 7. Eerst voor onzen zak, en dan voor den werkman Dus burgeroorlog, onheilen en rampen. Hoe hebben de liberalen het land bestierd geduren de don tijd dat zij aan 't hoofd van hetministerie wa ren Al het geld wierd ge bruikt om schoolpaleizen te bouwen. Hoe min kinders er gin gen naar school, hoe meer scholen er moesten gebouwd worden. Honderden gemeenten waren verplicht school paleizen te bouwen, waar het volstrekt niet noodig was. De gemeenteschool van S' Kruis telde éénen leerling, de zoon van eenen bediende. Eens dat wij gaan schaatsenrijden waren, toonde men mij den eenigsten leerling der gemeenteschool, ik riep hem en zei hem Manneke, is het geen school van daag? neen't, Mijnheer, antwoordde hij, ik heb congé gegeven aan mijnen schoolmeester. De gemeente werd verplicht eene nieuwe school te bouwen die meer dan 50,000 fr. gekost heeft, en wanneer de school gereed stond, was de jongen overgegaan naar de Katholieke school. Hoe min kinders, hoe meer schoolmeesters zij noemden. Talrijk waren de gemeenten, waar er meer mees ters waren dan schoolkinders. Te Ichteghem waren er twee schoolmeesters en één leerling. Die leerling had op eenen schoonen zomerdag, een pluimtje gesteken. Ongelukkiglijk voor hem kwam hij den Burgemeester tegen, die hem bij de. kraag stekte. Droeve jongen, zeide hij, gij zijt npbteens naar de school niet gegaan. Neen ik, Burgemeester, antwoordde hij, 't is geen school vandaag. Maar gij liegt, zegde de Burgemeester. 'k En doe, Burgemeester, 'k en lieg niet, alswan- neer ik naar de school niet en ga, en kan 't geen school zijn. EeDigen tijd daarna, wierd de vrouw van den schoolmeester, leermeesteres, genaamd van hand werk I Dus 3 meesters en 1 leerling. Hoe mm kinders hoe meer geld er moest uitge- gevln worden voor de school. Honderden gemeenterekeningen zouden dit kun nen bevestigen. Op de gemeente Hulste, gingen al de kinders naar de gemeenteschool, omdat de Katholieke school niet gereed en was maar op eenen zekeren dag was het de inwijding van de katholieke school, en wie dien dag mensch alleen stond aan de deur van zijne school, 't was de gemeente onderwijzer. Als wanneer hij eene halve uur lang gewacht had, kwam er eindelijk een klein manneken op, en de schoolmeester nam het in zijne armen: wel, Jantje, zegde hij, gij zijt een braaf kind, gij en hebt uwen ouden meester niet vergeten, gij komt toch zeker weer naar school ja, Meester, antwoordde het kind al krijschen, ik heb gisteren mijne klakke vergeten en ik komme ze zeer halen. En wanneer de school ledig was werd de ge meente verplicht het schoolbudget van meer dan 1000 fr. te vermeederen. Het belachelijk schoolinkwest, waar M. Bouvier voor eene maaltijd tot Bouillon 310 fr. 10 cent. in rekening gebracht heeft, heeft meer dan een millioen 300,000 fr. gekost. En welke waren de gevolgen van al die zotte schooluitgaven 500 millioen voor nieuwe scholen maar ook 200 millioen nieuwe lasten en een te kort in de kasse van 76 millioen. En welk was het gevolg- van den school strijd De opkomst der socialisten. De katholieken geven alle jaren 12 millioen als pensioen aan 't werkvolk en de kleine boeren. 12 millioen 1 Dat is 1 millioen per maand, 250.000 frank per week, 34,000 frank daags 1,500 frank per uur 1 Dat is veel te weinig, zeggen de groene scheur makers, de liberalen en socialisten. Zij die nooit geen stroo verlegden voor 't werkvolk Wannes. Brozen, hebt ge 't manifest der geuzenkan- didaten voor de Kamers al ge- zien Beozen. - 'k Heb er hoo- ren hertelijk meêlachen, Wan nes., Wannes.— Om te beginnen Verplichtend Onderwijs... Beozen. Verplichtend Waarom Om de ar me menschen te kunnen dwingen van hunne kin deren naar hunne geuzenkrochten te sturen Wannes.Scholen zonder God, lijk in't jaar 79 1 scholen waar de priester en de catechismus uit verbannen zijn scholen, waar er nimmer noch van God, noch van zijn gebod, noch van hemel, noch van helle aan de kinders gesproken en wordt! Scholen, zoo als de Vooruit van Gent zegt, scholen die broeinesten zijn van socialisten I Bbozen. Invoering van den persoonlijken dienstplicht... Wannes. Dat betreft hier de soldaterij, en dat wilt zeggen, als ik wel versta ledereen sol daat voor zijn lotgeen remplapanten meer. Ik u, Brozen, als iedereen moet soldaat zijn voor zijn lot, wat gaat den eenvoudigen burger en de werkman daar bij winnen, aangezien alwie in 't lot valt, al gelijk zal moeten soldaat zijn 1 Beozen. Wat ze ei gaan bij winnen, Wannes? Dat de liberalen, moesten ze meester worden, rechtuit de vergunning zoün afschaffen, die nu aan de noodhebbende soldaten gegeven wordt. Ze zoun immers dat geld noodig hebben voor nutte- looze schoolpaleizen te bouwen, zooals ze gedaan hebben in het jaar 79. Wannes. Dus, een verandering die geheel en al tegen den geringen burger en den werkman zou draaien. Tegenwoordig en is soldaat zijn, zooda nig niet meer te vreezen: de soldaat trekt ne frank daags, zuiver en onbelast, zonder nog zijn solde te rekenou. Dat is zuiver lijk goud 365 fr. 'sjaars! Waar is er ne zoon van ne werkman, die jaarlijks, zuiver en onbelast, 365 fr.'sjaars wint, en daar bij gekleed en gevoed is Beozen. Vermindering van den diensttijd.» Wannes. Dat noem ik eene opene deur ia- stampen, Brozen. Onlangs heelt de minister van oorlog dit stellig beloofd in de Kamers. De katho lieken dus zijn besloten hetzelfde te doen. Beozen. Inrichting van pensioenen ten voordeele der werklieden.. Wannes. De oolijkaards stapapen wederom eene opene deur in. De verledene week heeft het katholiek bestuur eene wet in dien zien voorgedra gen in de Kamers en die wet is over veertien dagou gestemd geweest. BeozenEn die bezembinders wisten geheel wel dat de katholieken, in de tegenwoordige zit ting dit wetsvoorstel zouden voordragen maar onze geuzen moesten wat, zand in de oogen smijten van t werkvolk, zij die nog nooit niets gedaan en hebben voor de werklieden, zooals het klaar zal bewezen worden. Wannes. Maar, Brozen, waarin bestaat ei- gentlij k die pensioonwet ten voordeele van het werkvolk on die over veertien dagen gestemd is ge worden Beozen. Héwel, het gouvernement geeft alle jaren twaall millioen in pensioenen aan't werk volk en de geringe burgers. Wannes. Mij dunkt dat die wet extra wel is Wannes Beozen. Voor de socialisten of groene judas sen en is ze geen pijp tabak weerd, zoo zeggen zij. Natuurlijk. Al wat van de katholieken komt ten voordeele van den werkman, en kan onmogelijk niet deugen en intusschen zijn 't de katholieken alleen, die reeds veel gedaan hebben voor het werkvolk. Ook in do stemming, zullen de kleine burgers en werklieden, deze wet wel indachtig zijn, en stemmen voor de katholieken, die niet zooals de liberalen en socialisten woorden geven, maar oorden, kluiten 111 Wannes. Men zou moeten van zijne zinnen beroofd zijn om anders te doen. J orgaan van de christene democraten, zegt, naar aanleiding der afstelling van den eerw. h. Fonteyne, van zijn ambt van onderpastoor to Zarren, dat deze maat regel niet zal behouden blijven, dat onderhandelin gen zijn aangeknoopt met het aartsbisdom van Mechelen en dat alles laat voorzien, dat eene meer bevredigender oplossing binnen kort zat intreden. Wij zijn gemachtigd te verklaren dat deze in lichtingen, wat de tusschenkomst vau 't aartsbis dom betreft, onnauwkeuring zijn. Handelsblad. De liberalen drukken in hun manifest, onder meer audere beestigheden, dat al de plaatskens in t Gouvernement aan KnUtoUeken worden se- geven lil s Wij vragen het U 11! Ziet maar rond in post, telegraaf, ijzerenwegen 6qz. enz. I De waarheid is, dat, van 1864 tot 1870 Minister Bara 409 liberalen in de tribunaleu en maar 48 Katholieken noemrle, en dan nog alswanneer hii gedwongen was ze te noemen 1 Bij de andere ministers ging het nog slechter.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1