AlleiM luws. Salles li Ternes Hebei AUcock!s CHRISTOFLE IBRUXELLESI Feest en Groote Optocht. Plichten der kiezers. Pleisters ONDERGANG. De Belg 46 fr. Nieuws uit de Stee. Programma he,4 Concert PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN, td*T goedkoop rj bet aches'- Kapellestraat, 15. Burgerlijke Mand. AaSsl. BOEKWERKEN en Tooneelstukjes, LengensU-amng.-J-;«g™£ Te kooi) een Taudcm zoo goed als nieuw I systéme 1899 zich te bevragen ten TE HUREN fwee rime laT,hTe Te bekomen De ,Uo,eck,' Tfa§el' Wielrijders VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. SALON VA\ COIFFUUR, Huis Emile Van Hulfeltaire, Bhetimatiek, Jicht, Heupjlcht Verkoudheid Hoest, Zwakke Borst, COUVERTS 0RFEVRERIE 31 MÉDAILLES D OR 5 DIPLID'HONNEUR surcnaque piece DEPOT CENTRAL Rue Jean .'2 Op den oever van de rivier, die men hedendaagsch de Den der noemt, verhief zich over twaalf eeuwen eene kleine kapel toegewijd aan de heilige Maagd Maria. Eenvoudig en zedig had zij geene verwaandheid in wat aangaat de bouwkunde men noemde haar de Werfkapel omdat zij op de Werf of Kaai voor de eerste maal gebouwd is. Maar de naam van Onze Lieve Vrouw ten Druiven duidt nauwkeuriglijker haren oorsprong aan. Wanneer de helden van het Evangelie aan onze voorouders de verlossing van het menschdom uit de slavernij des duivels kwamen verkondigen, hebben zij niet nagelaten met den naam van den Zoon onzen Verlosser den naam zijner heilige Moeder te vervoegen. Hoe zoude men spreken van het groot werk der Menschwording zonder te vermelden deze verhevene Maagd in wier Schoot van zuiverheid het geheim onzer zalig heid is uitgevoerd geworden Een dichtstuk der 14" eeuw volgens de volksoverleveringen samengesteld, beschrijft de aankomst in de stad Aalst van den Apostel der Nederlanden die het werk der christene verlichting is komen verrichten Amandus, geboren te Herbanges, bij Nantes in Frankrijk om trent het jaar 594, is de held des dichters zangen Doch dat hi up eene stond Daerwaert ghinc ic maecs hu cond, Ende ginc so verre dat hi quam, Binnen Aelst, daer hi vernam 'T folk ongheloovigh ende fel, Amand ne gheerde niet el Dan dat hi ze bekeeren mochte, Mids Gods gracie diere in wrochte, Zoo heeft hi also vele ghedaen Dat si gheloove hebben ontfaen, En daden hem doopen in Christus naem. In het hedendaagsch vlaamsch letterlijk overgesteld Doch dat hij (Amandus) op eenen stond Daarwaars ging, gelijk ik u verkondig, En ging zoo verre dat hij kwam Binnen Aalst, daar hij vernam Het volk ongeloovig en boos, Amandus begeerde niet anders Dan ze te mogen bekeeren Met Gods gratie die er in werkte, Zoo heeft hij alzoo veel gedaan Dat zij het geloof hebben ontvangen, En deden zich doopen in Christus naam. De eerste inwoners van Aalst hadden nauwelijks uit den mond van den H. Amandus het waar geloof ontvangen, wan neer eene haastige verwoesting het beginnende stedeken kwam te bedreigen. In het jaar 681 ontstond er eene geweldige overstrooming die Aelst ais in eene zee kwam veranderen. Aanhoudende regens hadden de rivieren hunne boorden doen overtreden, en wel voornamelijk de Dender, welke als eene woedende waterslang alles sloopte dat in hare snelle vloed we derstand scheen te bieden. Boorcen, huizen, watermolens wierden omgeworpen meubelen, huisgerief, dreven als op eene woedende zee, met welker woeste baren men de dieren gelijk de menschen zag worstelen tegen de dood het laagste gedeelte der huisvestingen was reeds door dezen nieuwen zondvloed overstroomd geheel het steedje was in verslagen heid. Jongheden en ouderlingen schaarden zich te samen, alle middelen van redding werden voorgesteld en uitgevoerd, alles scheen vruchteloos ingespannen te worden tegen den alver- woestenden watervloed geheel de stad in angst en rouw had maar ééne klacht, maar één gezucht uit te boezemen, het was de afschrik voor eene nakende en geweldige dood. In deze ge vaarlijke toestand herinnerden zich de ongelukkige Aalstena- ren dat de H. Amandus hun geleerd had nooit de heilige Moe der van hunnen goddelijken Verlosser te vergeten in hunne gebeden, en wel bijzonderlijk als zij zich in eenige noodwen digheid zouden bevinden. Een ieder stuurde zijne gebeden tot den Heer, om door de voorspraak der heilige Moeder Gods Maria van dien afschuwelijken stormvloed verlost te worden. In deze bekommernis wierden de herten der geloovigen als door eene lichtstraal des hemels getroffen, op het zien dat een beeld der heilige Moeder Gods, op eenen bos druiventakken den stroom kwam opgevaren en aan de Werf landde. Met gods dienstige plechtigheid is het beeld opgenomen en gehuld als de beschermengel door den hemel afgezonden. Welke was niet de aandoening en verwondering, indien het waar is het geen de overlevering bevestigt, wanneer voor de oogen van al het volk het beeld van de Koningin der Engelen waarlijk scheen te weenen over de ellende waarin hare dienaren ge dompeld waren. Eensklaps is het water gezakt en in zijne boorden teruggekeerd. De H. Amandus was verder in het land van Aalst zijne apostelijke zending gaan bevoorderen. Nau welijks is de tijding dezer wonderbare gebeurtenis hem toege komen, of de Heilige snelt aanstonds terug, verzamelt zijne nieuwe bekeerden, en de lofzang van dankbaarheid aan Ma ria stijgt op de Werf ten hemel op uit alle borsten. Opdat de gedachtenis der verlossing van de stad Aalst, die zonder den bijstand van Maria eene algemeene vernieling stond te ondergaan, zoude voortduren, heeft de Apostel der Vlaanderen daar op die plaats waar het wonderlijke beeld is komen aangedreven de eerste kapel gebouwd. De nage dachtenis, zegt met zoo veel rede, een geleerde schrijver, is het schoonste erfdeel der volkeren het volk van Aalst en 'van afgelegene streken heeft deze treffende geschiedenis in zijn geheugen steeds met allen eerbied als eenen kostelijken pand bewaard de oorlogen, de bloedigste omwentelingen, de land verwoestingen van vreemde volkeren, hebben dit erfdeel der eerste Aalstenaren aan hun nakomelingschap niet kunnen ontrooven, alhoewel zij schenen gezworen te hebben tot Vlaan- derens naam toe onder de puinen der vernietiging te begra ven. Volgens de gevoelens van ouderlingen, die deze overlevering in hunne tijden weten bestaan hebben, en voor zulks uit den mond van hunne ouders gehoord hebben, zoude de eerste ka pel, gebouwd door den H. Amandus en toegewijd aan O. L. V. ten Druiven, de eerste kerk alhier geweest zijn. De stad eigentlijk bestond nog niet, het was een enkel burg, woord dat voorkomt van berg, dewijl men de burgen weleer op bergen stichtte, en zich in de zelve trachtte te bergen of te verdedi gen. In 411 is het Duitsche barbaarsche volk, de Gothen ge naamd, in groote menigten Aalst ingevallen, de burg is in een kasteel veranderd, omringd met wal en vesten tegen allen vreemden aanval. Alhoewel hij alsdan slechts eenen trop hui zen telde, had Maria de Moeder Gods op de Werf van heden hare bijzondere bidplaats. (Wordt voortgezet). De Franschman betaalt per jaar 102 fr. 50 centiemen belastingen. De Duitscher betaalt er 69 fr. De Engelschman 58 fr. De Amerikaan der Vereenigde Staten 50 fr En in het opzicht der handelsbeweging staat België op den eersten rang, in evenredigheid zij ner bevolking. Gelooft dan aan de manifesten van groene en blauwe bedriegers De Bond der degelijke Geneesmiddels verzoekt de achtbare personen die genezen zijn door de Walthérypil, van aan hunne Vrienden te herhalen dat zij een uitmuntent zuiverend geneeesmiddel is en eene zekere waarborg tegen het grootste deel der ziekten. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken Zondagrnst. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Ghysselinckx, in de Molenstraat. STAD AALST. De Antisocialistische Vakvereenigingen vieren op Zondag 20 Mei, hun jaarlijksch Plechtig Feest ter herinnering van de Pauselijke Ency cliek Rerum Novarum. Op zelfden dag viert de Katholieke Werkmanskringzijn Jaarlijks Feest ter eere van het Patroonschap van St. Jozef Beschermer van den Kring. Alle Katholieke maat schappijen en inwoners der Stad zullen aan die Feesten deelnemen. Otitic tie»' Feestelijkheden 1. Om 8 1/2 ure's morgends, vorming van den STOET, inden Katholieken Werkmanskring. De maatschappijen worden verzocht met Vaan del en Kartel tegenwoordig te zijn. 2. Om 9 ure, PLECHTIGE HOOGMIS, ter eere van den Encycliek(op uitnoodiging der An tisocialisten.) Na de Mis, optocht rond de Stad. 3. Algemeene vergadering der Katholieke Kie zeis van de Stad, alsook van Mijlbeke en Schaar- beke, in den Katholieken Werkmanskring. Onze Katholieke Candidaten voor Kamer en Senaat zullen er tegenwoordig zijn en het woord voeren. Katholieken en Katholieke Maat- schappijen allen op atre post De betoo ging moet grootsch en waardig wezen onzer machtige Katholieke Partij Niemand, volstrekt niemand mag ontbreken Men is vriendelijk verzocht de huizen te wil len bevlaggen. dat zal gegeven worden op Zondag 20 Mei 1900, om 11 1/2 uren, ten kioske Groote Markt, door de Fanfaar der Pupillenschool, onder de leiding van M. Van der Lin den 1Marche chevaleresque avec trom pettes thébaines, hommage a Monsieur le Major Berg commandantal'Ecole des pupilles de l'armée, par Vanderlinden. 2. Ouverture de Concert, par Baumann. 3. La Maconnaise, air varié pour saxophone soprano, exécutée par le pu- pille Fauconnier, par Garimond, 4. Les Dragons le Villars, fantaisie, P*V Maillard. Les Bébés, morceau caracteris- tique avec chant, par Christophe. De E. H. Dumoleyn, opzichter te Ronsse, is ouderpastoor bij de Zusters van Liefde te Geut benoemd. Hij wordt vervangen door den E. H. Van Leeuwe, diakeu in het Seminarie de E. H. Ot- tevaere, priester in het Seminarie, wordt opzichter te Ledeberg. Kostbare ontdekking. Dank aan de ijzerachtige pil van D' Raphael, vinden de zwakste en de meest bloedgebrekkige personen onmiddel lijk smaaklust, frische gelaatskleur, levendigheid en gezondheid terug. 1 fr. 75 overal. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. De kiezer is verantwoordelijk voor het werk en de stem van den gekozene en heeft zijn deel in dezes werken en daden door het mandaat, dat hij hem toevertrouwt. Het is dus klaar dat een christen, zonder zijn geweten te verloochenen, zijne stem niet kan geven aan iemand die schikt den godsdienst te bekampen of die zich door vijandelijke daden tegenover de Heilige Kerk doet kennen. (Mgr. Freppel.) De zin van deze woorden is klaar en hunne dracht is groot. Cri\ n tl voor uw drukwerk ten bureelo van ditklofl zijn. Schoone Doodbeeldekens. De Vulkaan, de Vesuvius in Italic, heelt weer een schrikkelijke indigestie, 't Is eene verouderde periodieke ziekte, waar geen doktoren aan helpt. Men seint uit Portici, dat hij zoo'n geweldige rommeling en rompe de pompei in zij nen buik beeft, dat er de aarde in 't rende van geschokt wordt zoodanig, dat men in de naast gelegen steden Torre del Greso zelfs des nachts niet meer in de huizen durft blijven. De steeuen die hij reeds uitbraakt vliegen tot bij Pom- pej.. Men vreest dat er een geweldige crisis van vuurspuwing op handen is. Het is niet moeilijk een slechten naam te krijgen, ten rechte of ten onrechte, maar hem eens verkregen hebbende, ge raakt hem dan eens kwijtDikwijls schrijft men iemand feiten of daadzaken toe, waaraan hij soms niets te stellen beeft, of waaraan hij niets gebeteren kan, en men moet het zich maar ge troosten. Ziet eens wat dit schuldeloos en rein hemellichaam, de Maan, niette lijden heeft, wanneer het er op aankomt van slecht of goed weder te zijn.'t Is de maan die het gedaan heeftRegent hot te veel, is het te schraal of te koud, zelfs bij aanhoudend magere droogte, bij rijm of vriesnaebten, 't is of men de maan niet rechtstreeks beschuldigen wilde, wacht maar, 't zal niet beteren voor wij nieuwe maan hebben Men durft zijne baren niet laten knippen, zijne exteroogen niet snijden, niet zaai en of planten, geene boomen vellen om rede van de maan, en misschien kan er de sukkel, de lieve maan, die wij voor zoo'n rein schuldeloos lichaam aanzien er niets aan gobeteren. Zoo is de booze wereld, niets doet men liever dan be schuldigen, alhoewel men soms geene proeven van schuld bij de band heeft. Er zijn twaalf maandeu en 13 mane- schijnen, dit weet gij. Tusschen die 13 manen is er ééne, die eene buitengewo ne slechte reputatie heeft en dat is de Rosse Maan, ze heeft geen enkele vriend en 'tzijn vooral de jonge hoveniers, wel ke het tegen haar gemunt hebben. Zoo- lang wij de Rosse Maan niet achter den rug hebben, zullen wij mager en schraal weer hebben, de rijmnachten zullen ons niet verlaten en in den planten groei zal geeneu vooruitgang komen. De Cirk-sctiouwburg van Antwerpen is maandag morgend afgebrand. Hij werd over omtrent 30 jaar gebouwd, op last van 't onlangs overleden kamerlid, M. Vandenbemden, en de eerste mee tings werden erin gehouden. Er is voor een half millioen schaê. Zon dag hebben de experten van Brussel meer dan 1,000 kilos mossels in beslag genomen, ongeschikt voor 't gebruik en bedorven. Dat men toch oplette, en hier is 't ook dikwijls noodzakelijk I Gillis Van de Wevel. K. L. Torfs. Watervloeden in België en Holland. Grammaye, Antiquitates belgicae. Geboorten Mannelijk 08; Vrouwelijk 1523. Huwelijken. V. De Groote, fabrik. met E. De Coninck, bijz. D. Van Droogenbroeck, wever, met C. Blan- kaert, tw. F. Van Goethem, metser, met M. De Vleeschhouwer, tw. V. Rombaut, tw. met E. Roggeman, dienstm. P. Van Mulders, tw. met J. llenninck, tw. C. Van der Gucht, boomkw. met M. De Bruyn, landb.J. Gabriël, metser, met J. De Bruyn, weefst, P. Heudrickx, tw. met M. \an den Spiegel, tw. F. Wauters, steenk. met J. Blanckaert, z.b. Overlijdens. M. Hulsbosch, vr. Meersman, z.b. 47 j. Espla nade. J. Wuytens, wink. 90 j. Leopoldstr. J. De Schepper, m. Steleman, herb. 65 j. Hopm. S. Kiekens, landb. 30 j. Brusselsch. Steenw. De Winne, m. Van de Velde, voerm. 75 j. Bin- nenstr. 11 kinderen onder de 7 jaar. te verkrijgen op onze Bureelen, Kapel- lestraat, Aalst, aan de vaste prijzen De Zinnelooze van Oultre, door Anneessens. j qq Leven van Dirk Martens, door Pe trus Van Nuffel. o 25 Maria's Lusthof, d. Alt. VanLoo0^75 Gedichten voor 't Vlaamsche Volk, door eenige VI. Jongelingen 0,50 Psaumes de l'office do délunts, par A Van Wassenhove. 0 75 Leven van den II. Rochus. ,150 I11 't Misverstand, herberg, kluchtsp. in 1 bedr. doorP. Van Nuffel. 1,00 Robrecht van Eyne, historisch drama eon voorspel en 3 bedrijven, door K, L. Van Voordenhove. 1 50 Een Jonge Held, tooneelspel door'j. De Waegenaere. go Leven van M. Karei Woeste, door P. Van Nuffel. 0,25 Dirka, geschiedkundig verbaal, door P. Van Nuffel. 2,00 Boudewijn van Gent, drama in 3 béd. door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Vlaaudereu voor en tijdens bet Fr. j schrikbewind, door Sevens. 2,00 i Geloof cn Liefde, ridderroman, d P. Van Nuffel. i;00 Leerboek van Kerkzang, door A. Van Wassenhove. ^00 ik, ondergeteekeude, ten gevolge van het overlij den mijns echtgenoots, Leopold Van Der Gucht, mijnen handel in sterke dranken, specialiteit van ge branden koffie en verdere speceryen ga verlaten, ja, zelfs, mijn huis in de Korte Zoutstraat, n° 54, ter stede, om elders te gaan wonen heb ik dé eer het publiek en mijne talrijke klanten, zoo van stad als van den buiten, bekend te maken, dat alles ten mijnen huize voorzegd, zoo als vroeger, op den zeiven voet, door mij voortgezet wordt. Weduwe Van Der Gucht-Troch. bureele dezer bovenkamers bij M. Fr. Iloebeek, Estaminet In St. Cecilia, aan de Hoofd kerk. Aalst, eerste kwaliteit van boonstaken en hoppestaken, aan voordeelige prijzen. Koopt uwe nieuwe Velos in de Kapellestraat, N° 11met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten van constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Van Hnvcr-ltc Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. Baard- en Haarsucé Specialiteit van Dames-coiffuur Coiffeur, Botermarkt, Aalst) Gewezen gast van de bijzonderste huizen van Brus sel en Antwerpen. Spoedige, zuivere en zorgvuldige bediening. I tOIUJCKU'HÏ. 112, Boulevard Anspach BRUXELLES Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Vente a l'amiable. Ventes publiques tous les mardis, mercredis et Vendredis, a 2 heures. Expedition cn Province Succursale et garde-meubles 5», rue des Cliartrcux. Sedert 1847 ln Amerika ln gebruik. Alloook's Pleisters zijn een geneesmiddel voori Zwakte in den Rug, ALLCOCK'8 zijn de een tg ware onfeilbare Pïelster» welke gemaakt worden. Elscht daarom steeds dringend die van AUooek. NEEMT GEEN ANDERE. Verkrijgbaar bij alle Apotheker». Als gy Likdoorns hebt, zoo gebruikt Allcock'z Llkdoornplelster*. 3 GRANDS PRIX a*«a murmn—JB

De Volksstem | 1900 | | pagina 3