Ie mannen van 'l liberaal mailest, flat zijn mij Je cijferaars I Zij ïijn van fle eerste niet ReSersten i groote mrnm Werklieden, hoort! LANDBOUWERS VAN 'T SOTTEGEMSCHE. HET KAPELLEKE DER WERF LET WEL OP Onder den kreet niemand gedwongen soldaat! allen ge stemd voor de Katholieke lijst. De toestand der boeren van 1884 tot 1900. Stemt voor de Katholieken Leve de Katholieken De Groene Uilen. boven de Katholieke lijst. boven de Katholieke lijst. op Zondag 17 Juni TURNFEEST Op Zondag 1 Juli Eerste Gouwfeest Vlaanderen Turngouw, op t Esplanadeplein. de Katholieke lijst. Overweegt het goed, Allen dus als een man gestemd voor de Ka tholieke Kandidaten. O. L. Vrouw ten Druiven te Aalst Zij zeggen dat ons klerikaal be stuur jaarlijks 132 uk ill loon fr. meer verleerd dan in 1884 (toen onder 't liberaal bestuur). Zulke geldverbrassing is volgens hen schandalig, 't is eene ongehoor de dieverij, die geen naam heeft. Geld jaarlijks nog spareu, en niettemin meer uitgeven voor allerlei nuttige werkeu, is dus niet meer toegelaten volgens hen, maar geld verkwisten voor onbe woonde schoolpaleizen en voor plaatskens te be zorgen aan de nichtjes en kozijntjes, en dan moeten belastingen slagen op de eetwaren en an dere zaken van gewoonlijk gebruik, dat is de op rechte wijze om 's lands welzijn te behouden. Kiezers, gij zijt slim genoeg om te verstaan dat het uwen intrest is de katholieke spaarders aan 't ministerie te behouden, en de liberale verkwis ters nog wat te laten loopen tot dat ze beter de rekenkunde meester zijn. Niemand zal durven betwisten dat de toe stand der boeren heden beter is dan in 1884, wan neer de liberalen afgekegeld zijn geweest. Aan wie hebben wij die verbetering te danken? Aan (Ie katholieken en niets dan aan de katholieken Door de wetten gestemd door de katholieken. Door het inrichten van het ministerie van landbouw. Door meer dan 12 millioenen te besteden aan landbouwonderwijs. Door de bescherming der boter tegen de mar garine. Door meer dan 6 millioen te betalen voor de beesten, welke uit oorzaak van zekere ziekten moeten geslacht worden. Door 42 millioen te besteden aan het verbete ren der wegen. Door een pensioen te stemmen zoowel voor de buitenlieden als voor de werklieden der stad. En bijzonderlijk door de maatschappelijke werkeu (Boor (le Katholieken ingericht. Onder anderen de maatschappijen van on- derlingen bijstand. De Veeverzekeringen. De Boerenbonden voor het aankoopen van veevoeder en meststoffen. De Kredietkassen ingericht door den eerw.heer Melaerts, enz., enz. Kiezers, wilt gij dezen vooruitgang behouden De liberalen zijn er op uit, om met u den zot te houdentot preuf daarvan, luistert hier Zij hebben twee soorten van gazetten kleine bladjes in 't vlaamsch voor u, arbeiders en werk lieden, en groote fransche gazetten voor de rijke liberalen beide soorten van gazetten komen voort van dezelfde liberale bonden, en nogthans in de eene zeggen ze wit, in de andere zwart over dezelfde zaken volgens het volk, waarmede zij handelen. Ziet hier een feit, als voorbeeld te Brugge, in alle kiesgazetjes, lijk De Strijdkreet en Recht voor de Vuist zingen de geuzen op alle toonen In- richting van pensioenen voor de werklie- den de werklieden moeten in hunne oude a dagen een pensioen trekken. Gij moet weten, die bladjes worden uitgege ven voor het volk, voor de werklieden. Maar die geuzen hebben ook een fransch blad, de Journal de Brugesbijzonder bestemd voor de burgerij en de rijke liberalen. Weet gij hoede liberalen daarin schrijven over die zelfde werk manspensioenen Hoort den korten inhoud van hetgeen het libe raal fransch blad drukte in zijn nummer van 26 April laatstleden Het klerikaal ministerie heeft eene wet voor gesteld, waarbij er twaalf millioen franks 's jaars voorzien worden voor het pensioen der werklie den.. Men zal met die twaalf millioen niet toeko men. De klerikalen zullen daarvoor veel meer moeten uitgeven, 't Is eene schande. Indien het klerikaal gouvernement twaalf millioen over heeft, dat het de lasten van twaalf millioen ten voordeele der burgers vermindere, in de plaats van ze als aanmoedigingspremien te verdeelen voor de werkmanspensioenen. Het geld dat men aan d'eenen geeft, komt uit de zakken van de an deren. Weg met de klerikalen. II erltlieflen Wat zegt gij van zulke ongehoorde valsch- heid De liberalen beloven u een pensioen. En als de kathelieken die niet en beloven, maar doen eene wet maken in dien zin, maken de libera len ervan gebruik 0111 de burgers tegen het ka tholiek ministerie op te jagen. Kennen de liberalen misschien een middel om pensioenen te betalen zonder geld uit te geven? II fl'/. h ftn-th' fs Wij herhalen het, en zullen het, ais het nood doet nog bewijzen. In de Kamers hebben de li beralen gestemd tegen alle volksverbeteringen. In het toekomende zullen zij het nog doen. Weg met de liberale valschaards Weg met de volkshaters Toen onze Katholieke Kandidaten Maandag 13 en Dinsdag 14 Mei de gemeenten Strypen, Au- denhove, Erwetegem, enz., bezochten ontvin gen zij aldaar de klachten van landbouwers over de strengheid waarmede zekere cantonniers het gebruik van sleden over de kalseiën wilden rege len, ja zelfs vcrbicdeu. Onze Volksvertegenwoordigers deden per expres de klachten der landbouwers aan den heer Mininister van Landbouw, Baron Van der Bruggen, kennen, en reeds den 20 Mei ontving M. Baron BETHUNE van den heer Minister mededeeling van eenen ministerieëlen omzend brief in date 20 Mei, waardoor de heer Minister zijn inzicht te kennen geeft het hatelijk regle ment In 1© trekken, en in afwachting ge biedt alle vervolgingen te staken. Ziedaar hoe onze Kandidaten de landbouwbe langen weten te verdedigen en te doen zegepra len Eene enkele vraag Weet de liberaal M. Galle, Weten MM.Daens enSchuy- lenberg, Bakker en Lebon, Weten de socialisten Clere- baut en consoortenenkel wat eene slede ïs Landbouwers, zult gij stemmen voor zulke ARTISTEN Al de Katholieke kandidaten verklaren dat zij in kwestiën van belang, zooals die het leger aan gaan en andere, zich nooit van de katholieke meerderheid, dus van het Ministerie, zullen af scheiden. De GROENE UILEN, integendeel, verklaren dat zij den soldatendicanf/, persoonlijken dienst en afschaffing van de plaatsvervanging. zulten stenunen met de socialisten en libera len, al moest het katholiek Ministerie er door vallen. Er valt dus te kiezen tusschen de vrienden en de vijanden van 't katholiek Ministerie gauw gedaan en gestemd De blauwe kandidaten zeggen dat de liberalen de waarheid in de Kamer zullen doen heerschen. Rechtvaardigheid in het maken der wetten geene partijwetten mogen nog gestemd worden, voor degenen die de macht reeds bezittenrecht vaardigheid in de belastingen voor iedereen, rechtvaardigheid in de militaire belasting. De rechtvaardigheid moet hersteld worden in het onderwijs. De rechtvaardigheid moet heer schen in de benoemingen, enz., enz., altijd recht vaardigheid,... altijd rechtvaardigheid. Maar, lieve heeren, keert u eens om, als 't u belieftdat alles is toch bij de liberuiltjes niet te vinden. Zij hebben er staaltjes genoeg van gege ven en de boerkens weten er ook over te praten. Voor den buiten daalden, onder 't liberaal mi nisterie, al de toelagen, van verschillige millioe nen. De hatelijke schoolwet van 1879 veroorzaakte in de gemeenten zotte verkwistingen en 't land zat in de schuld, zoodanig dat de liberalen ver plicht waren nieuwe belastingen te leggen op de gronden, paarden, verzekeringen, suiker, tabak, huiswaarden, eetwaren, die allen door de kleine burgers moesten gedragen worden. De liberale behouders willen alleman soldaat, omdat in geval van opstand het leger beter de werklieden zou tegenstand bieden en er gemak kelijker zou op schieten. Zij hebben schrik voor den invloed der socialisten in hetleger en spreken niet, gelijk de katholieken, van het lot der sol daten te verbeteren I De liberale rechtveerdigheid in de benoemin gen hebben wij kunnen bewonderen te Meche- len, te Edingen en in andere steden waar brave, deugdzame bedienden van hun brood beroofd ge weest zijn, omdat zij trots alles vrij hun katho liek geloof uitoefenden. Wij willen al de plage rijen van 1879 niet herinneren, zij leven nog ge noeg in elks geheugen Neen, duizendmaal neen, een oprechte vader landsliefhebbende kiezer kan en mag voor geene verkwisters en vervolgers stemmen. De boerkens blijven de katholieken getrouw en zullen stemmen STAD AALST. inhuldiging der Vlagge van den Turn kring Willen is Kunnen der St-Jo- zefspatronage. Te dier gelegenheid bui tengewoon prachtig om 4 1/2 ure stipt namiddag, op den koer der Patronage. 180 uitvoerders. Prachtige oefeningen. Aangename tus- schenpoozen. Prijzen der plaatsen lö plaats 2 fr.; 2° plaats 1 fr.; 3° plaats 0,50 fr. De naaste week verder nieuws (zijnde 1" Kermisdag) der afdeeling van den Katholieken Natio- nalen Turn- en Wapenbond van België, onder het eerevoorzitterschap van MM. L. Gheeraerdts, Burgemeester der stad Aalst en Baron Leo Bethnne, Volksver tegenwoordiger, ingericht door de twee Aalstersche maatschappijen Steun geeft Moed en Willen is Kunnen OM 3 URE NAMIDDAG Wie stemt voor de Katholieken, zal 4 volksvertegenwoordigers hebben. Wie stemt voor de socialisten, zal 0 volksvertegenwoordigers hebben. Wie stemt voor de groene uilen, zal 0 volksvertegenwoordigers hebben. Wie stemt voor de liberuilen, zal 0 volksvertegenwoordigers hebben. Want geen een dezer partijen zal den quorom der stemmen, behalen, en bijgevolg geen gekozenen hebben. Dus geene stem verloren geven en allen gestemd voor Geen grooter onheil kan 't Arrondis sement Aalst treffen dan den val van ons Katholiek Ministerie Kiezers, denkt er wel op Stemt voor geen GALLE er is al zuurheid en bitterheid genoeg in de we reld Stemt voor geenon Bakker, want het is een Tandentrekker, die veel beloften doet en niets dan rotte appelen zal ge ven. Stemt voor geene socialisten, die den Godsdienst willen verpletteren en de Revolutie aanpreêken Volkslied, gemaakt door Boerken Waardichters. Stemme A la fagon de barbarimon ami Thans is de kiezing weer op hand De geuzen en de groenen, Door boer en werkman overmand, Staan al van schrik te sjoeren 't Is wreed van dat den strijd begon, La faridondaire la faridondon, Zij streelen nu al d'arme lie, biribi, Ala fagon de barbari mon ami. Zie, Demokraat, en Socialist, En Geus en andere Tisten, En radicaal en progressist En honderd ander klieken Al wat dat 't politiek verzon La faridondaire la faridondon, Stelt zich op rang met een twee drie, A la fagon de barbari mon ami. [biribi! De socialisten komen op En ook de liberalen Wij kruipen al op hunnen kop, Zij spannen met do walen. Maar weg met Geus en transquillon, La faridondaire la faridondon, De vijand van ons compagnie, biribi! A la fagon de barbari mon ami liet ministeer komt veel te doen, Als wij zijn 50 jaren, Wij krijgen allen een pensioen En moeten niet meer sparen. Daar rijst een blijde welvaartzon, La faridondaire la faridondon, Wij wonen in 't Luilekkerland, ici, bi- A la fagon de barbari mon ami! [ribi, GESCHIEDENIS VAN of het vermaard beeld van 2 door P. DE SUTTER, onderpastoor alhier (1863). God is altijd wonderbaar in zijne werken en de wegen zij ner Voorzienigheid zijn ondoorgrondelijk. Hetgeen aan de menschen gering schij nt, dat is bij het Opperwezen groot, en het belangrijkste in zijne gevolgen. Zoo geschiedde het met de kapel van 0. L. V. ten Druiven. Het is in dit nederig gebouw, wanneer Vlaanderen nog als verscholen lag in moerassen en in bosschen, dat men den zoe ten naam van Jesus, en den honingvloeienden naam van Ma ria heeft hooren aanroepen. Van dan af het zij eene besmette lijke ziekte het volk kwam overvallen, het zij nieuwe over stroomingen de inwoners bedreigden, bet zij geheime en bij zondere beproevingen bet een of het ander huisgezin in droef heid dompelden, het was altijd in dezelfde schuilplaats op de Werf, dat vurige smeekingen tot de Koningin des hemels op stegen. Drij jaren na dat de roemrijke Apostel der Vlaanderen in Aalst een heiligdom van Maria had gesticht, na dat de ijver achtige held van het christelijk geloof plechtiglijk de inhuldi ging van het beeld gevierd had wanneer Amandus zijne her- boorne kinderen van het land van Aalst onder den bescher mingmantel van O. L. V. bad gesteld, is zijne schoone ziel ten hemel opgestegen te Maastricht, waar hij de weerdigbeid van Bisschop bekleedde. Terwijl Amandus uit de handen zijner ge liefde Moeder de gloriekroon heeft ontvangen, bleef nog lang op de Werf zijne gedenkzuil van de liefde tot Maria voortdu- ren. Dank aan de godsvrucht der Vorsten, zegt de fransche wijs geer en wetgever Montesquieu, in zijne beschrijving van het leven van Karei den Grooten, want deze zageu in hunne rijke en müdadige giften die zij schonken tot het oprechten van kloosters, van kerken, van kapellen, meer een werk van het staatkundig bestuur, dan eene zaak van godsdienstigheid. Vlaanderen, zegt de Cbronijk, was ten dien tijde onderwor pen aan den troon van Frankrijk bet was het rijk van Dago- bert. Die koning was vol achting voor de verhevene hoedanig heden van eenen edelen vorst, Liederick genaamd, wiens bloedverwanten Frankrijk hadden verlaten op het einde der 6» eeuw. Deze vorst werd eerste Forestier of opperheer van het woud van Vlaanderen genaamd, met onderwerping en ge- trouwigheid aan het koninglijk hof van Frankrijk. Liederick, schrijft de geschiedenis der graven van Vlaanderen, hield zich met tevreden met de groote ontuchtigheden, de goddelooze ra- zernijen uit te bannen, maar als een christelijke vader wilde hij voor de zaligheid der zijnen zorgen ten dien einde heeft hij in Vlaanderen verschillige kerken en kapellen doen op bouwen, welke op zijn bevel Maria werden toegewijd. Liede rick het leven verlaten hebbende, was het zijn tweede zoon Anthone die Forestier werd van Vlaanderen. Deze was niet bezield met de kloekmoedigheid zijns vaders, betgeen welhaast de oorzaak was van overvloedige rampen, die in zijne heer schappij kwamen ingestort. De wijsheid, de gerechtigheid van Liederick, had al onheil verbannen en steeds gezegepraald zoowel over de boosheid der inwoners van Vlaanderen als over de heerschzucht der invallende landroovers Door de flauwhertigheid van den Forestier hernam alle boosheid hare vorige wegen de rechtveerdigheid werd verdrukt, de eergie righeid ontstak de wraakzucht, de onverzadelyke' dorst naar het geld, de geveinsdheid, drongen in alle gemoederen. Maar deze, zegt de welsprekende Bossuet, in zijne hoogdravende lijkrede, der Koningin van Engeland, uitgesproken in 1669 Deze die in de hemelen heerscht, die de inrichter is van allé heerschappijen, aan wieu alleen de glorie, de majesteit en de onafhankelijkheid toebehooren, is ook Deze alleen die de wet ten voorschrijft aan de koningen, en die hun als het Hem be- lieft, groote en schrikverwekkende lessen weet te geven. Zoo ook gebeurde het in Vlaanderen de Almogende nam de gees- sels zijner rechtveerdigheid in handen om onzen vorst eiézim volk te slaan. In de 7" eeuw was het een geweldige watervloed die in Aalst den schrik kwam verwekken, maar in de 8" eeuw waren het de barbaarsche volkeren, die tot werktuig gesteld waren in de hand der vertoornde Godheid. De Hunniers, de Vandalen, de Gothen en andere uitheem- scho benden, kwamen op het onverwachts toegestroomd, om geheel Vlaanderen te bestormen. Terwijl het een deel der' bar baren bezig is het onbesloten laud te doorloopen, en alles wat zij ontmoeten door bet vuur en het zweerd te vernietigen, zijn de andere als razende leeuwen aan bet werk om alle steden en sterkten in te breken Vlaanderens steden afgebroken, de sterkten vernietigd, de woonsteden ten gronde geleid de vlaamsche volkeren zoo gelukkig, zoo gezegend van den' he mel, zoo lang als zij naar het voorbeeld hunner vorsten God en Maria dienden nu schrikkelijk door de geesels des Hee ren geslagen zoo haast als zij ongetrouw waren geworden ziet daar het treurtooneel dat het begin der 8" eeuw aanbiedt.' Maar het edelmoedige geslacht der Caroloviugianen komt op, het begint met kroouen te winnen voor den hemel vooral eeer dat het den troon der wereld zal beklimmen. Karei Mar tel levert t,e Tours in Frankrijk den roemrijken veldslag tc,rcn de Sarrazynen daalt af naar Vlaanderen en op zijne aan komst zijn de dwingelandijen verdreven en het land begint de volle rust en vrede te genieten. Eindelijk verschijnt een man op wiens voorhoofd alle luis tere van zijn geslacht zich vereenigen, om er eenen drijvuldi- gen heldenkrans van vernuft, van macht en van Godsvrucht te doen uitschijnen. Zijne volkeren met geestdrift noemen hem den Grooten, en deze benoeming zal door het nakomelingschap bekrachtigd worden. Hedendaags weet men nog niet wat men in Karei den Grooten meest moet bewonderen of den over winnaar, of den wetgever, of den vader der letterkunde, of den heiligen. Maar wat wij met voldoening des herten mogen zeggen is dat wij ons gelukkig achten eenen zooschoonen naam "onder de namen der vurige dienaars van Maria te kunuen schrij ven. Ongelukkiglijk begint de 9* eeuw bare intrede meteen verwoestend onweder, waarvan in de geschiedenis onzer Vlaanderen nog geen voorbeeld was aan te treffen. Kloosters kerken, kapellen, de minste bidplaatsen, alles wordt tot stof en asschen vernietigd. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1900 | | pagina 2