UITSLAG DER KIEZINGEN. HET KAPELLEKE DER WERF DE KIEZSNG. Ell It Et K il l Het Peerdje. Stemt Zondag allen onder IV0 1 Aiet panacheeren Vertrek van zusters- missonnanssen. O. L. Vrouw ten Druiven le Aalst Gent-Eecloo. Kiesdeeler 10481. Katholieken 71125. Gekozen de Smet de Nayer Begerem, Van Cleemputte, Cooreman, Maenhout en Verbaegen pl. Huyshauwer en Ligy. Liberalen 31181. Gekozen Braun en Devigne pl. Buysse en Mechelynck. Badikalen-sociallsten 20963. Gekozen Anseele en Cambierpl. Hardyns en Coppieters. De andere lijst bekwam 6296 stemmen. Dender monde. Kiesdeeler 8177. Katholieken 24532. Gekozen Tibbaut, De Bruyn en de Kerchove d'Exaerde. De andere lijsten bekwamen 5782 en 4187 stemmen. liidciiarrdr Kiesdeeler 9279. Katholieken 18558, Gekozen Thienpont en de Ghellinck pl. Ponnette en Vanderstraeten. Liberalen 11383. Gekozen Dielmans pl. D'Hau- wer. De andere lijsten bekwamen 772 en 627 stemmen. Sint-NIkolnas. Kiesdeeler 8686. Katholieken 34744. Gekozen Raemdonek, Van Brussel, Van Naemen, de Browne de Tiége pl. Verlaet en Seghers. De andere lijsten bekwamen 7807, 2662, 265 en 290 steramen. Oostende-Vcurue-Dixmude. Kiesdeeler 10254. Katholieken 30790. Gekozen'Vander Heyde, De Groote en Pilpl. Hamman, Piers de Bavenschoot en De Roo. Liberalen 14451. Gekozen Buylpl. Pieters. De christene democraten bekwamen 1077 stem men. Leuven. Kiesdeeler 10635. Katholieken 42543. Gekozen Schollaert, De Trooz, Rosseeuw en De Becker pl. Fontaine, de Wouters d'Oplinter en Caluwaert. Liberalen 17000. Gekozen.; Beauduin pl. Claes. Socialisten 11640. Gekozen Van Langendonck pl. Ghoos. De andere lijsten bekwamen 1620, 486 en 408 stemmen. Kortrljk. Kiesdeeler 11626. Katholieken 35403. Gekozen Tack, Reynaert en Liebacrt pl. Busschaert en Vercruysse. Liberalen 11626. Gekozen Vandevenne pl. Van Leynseele. Yperen Kiesdeeler voor de Kamer 8237. Katholieken, 22,924, gekozen Collaert en Van Merris. pl. Thevelin en Fraeys. Liberalen, 8237, gekozen Nolf pl. Brunfaut. De cijfers van de lijst der socialisten en van den landbouwkandidaat bereiken het getal niet. Brugge. Kiesdeeler 11,281. Katholieken 25265. Gekozen Visart en Debra- bandere pl. Ruzette en Standaert. Liberalen 11,281. Gekozen Termote pl. Sere- sia. De andere lijsten bekwamen 4011 en 633 stemmen. Antwerpen. Kiesdeeler 10767. Katholieken 64607Gekozen Coremans, Biart, Delbeke, Vanden Broeck, De Winter en Segers pl. Vau Reeth, De Meester, Henderickx en Duysters. Liberalen 43290. Gekozen Van Ryswyck, Del- vaux, Tonnelier en Verheyenpl. Vekemans, Strauss, Van Regemortel en Van Doorselaere. Socialisten 12161. Gekozen Terwagne pl. Van Linden. De christene demokraten bekwamen 5046 stem men en de twee andere lijsten 309 en 19 stemmen. Mechelen. Kiesdeeler 11692. Katholieken 35075. Gekozen Lefebvre, De Cocq en Van Cauwenterg pl. Brems en Van Hoo- renbeeck. Liberalen 15979. Gekozen Van de Walle pl. Jaspers. De andere lijsten bekwamen 2264, 719 en 667 stemmen. Hasselt. Kiesdeeler ontbreekt. Katholieken 22595. Gekozen Cartuyvels, de Theux en De Corswaren. De andere lijsten bekwamen 5852 en 1322 stemmen. Tnrnkoat. Kiesdeeler ontbreekt. Katholieken 30710. Gekozen De Broqucville, Versteylen en Lepaige pl. Lepaige en Verachtert. De andere lijsten bekwamen 7542 en 1117 stemmen. lhiiiu Kiesdeeler voor de Kamer, 12,722. Socialisten 17,279 gekozen Berloz pl. Gri- mard. Katholieken, 18,617 gekozen Derbaix pl. Depaul, Liberalen, 12,722 gekozen Warocqué pl. Gobier. Een afgezonderde kandidaat, M. Haye, bekwam slechts 508 stemmen. Brussel. 8 Katholieken gekozen met 89964 stemmen. 3 Liberalen gekozen met 32383 stemmen. 2 Progessisten gekozen met 24185 stemmen. 5 Socialisten gekozen met 59389 stemmen. Zinnik. Kiesdeeler 13437. Katholieken 18650. Gekozen Mabille pl. Mi- soune. Liberalen 13437. Gekozen Paternoster, pl. Neuman. M. Lenoir, afzonderlijke kandidaat, bekwam 242 stemmen. Tbielt. Kiesdeeler 10827. Katholieken 43,310 gekozen Beernaert, Gilles dePelichy, Vander Bruggen, Van den Bogaerde pl. Boone en Delbeke. De liberalen bekwamen 6940 stemmen, en een afzonderlijke kandidaat, M. Lagae 959. JVijvcI. Kiesdeeler 12601. Katholieken 25203. Gekozen Snoy en Brabant pl. Delalieuxen Vanderstraeten. Liberalen 15579. Gekozen Jounez pl. Boucher. Socialisten 20924. Gekozen Allardpl. Lefebvre. M. Arcq, afscheiden socialist, bekwam 188 stemmen. Tongereu-IHacseyck Kiesdeeler 8981. Katholieken 26943. Gekozen Helleputte, Des- maisiéres en Gielen. De andere lijsten bekwamen 8854, 5333 en 841 stemmen- Booruijk-Ath. Kiesdeeler 13506. Katholieken 40552. Gekozen Duquesne, Cam bier en Hoyois pl. Benard, Dom en Moyart. Liberalen 36832. Gekozen Crombez en Ouver- leaux pl. Roger en Lison. Socialisten 13506. Gekozen Pouillé pl. Defaux. Hoci-Sorgworiii. Kiesdeeler ontbreekt. Katholieken 21159. Gekozen Pitsaer pl. de Liedekerke. Liberalen 13640. Gekozen Giroulpl. Nottart. Socialisten 21689. Gekozen Hubin en Gouters pl. Lebeau en Wathoul. Luik. Kiesdeeler 10658. Katholieken 37271. Gekozen Francotte, De Pontiére en Dallemagne pl. Berryer, Capiteine en Kurtb. Liberalen 25230. Gekozen Neujean en Trasen- ster pl. Van Marcke en Digneffe. Socialisten 63952. Gekozen Denis, Demblon, omeets, Wettinck, Scbinler en Trocletpl. He- nault en Donnay. De andere lijsten bekwamen 9655 en 1942 stemmen. Dinaut-Philippeville. Kiesdeeler 11098. Katholieken 28180. Gekozen Couset en Hubert pl. Delvaux en Vincent. Liberalen 11098. Gekozen Tournay-Detilleux pl. Houba. Socialisten 16487. Gekozen Horlaitpl.Petudzy. De christene demokraten bekwamen 918 stem men. Neufcliateaa-Virion. Kiesdeeler 10507. Katholieken 21013, gekozen Ileynen pl. De Briey. Liberalen 13943, gekozen Lorand pl. Rahlen- beek. De socialisten bekwamen slechts 1976 stemmen. Charleroi. Kiesdeeler 12501. Katholieken 36286. Gekozen Driou en Levie pl. Noël en Dermine. Liberalen 18048. Gekozen Bertaux pl. Hey- mans. Socialisten 76008. Gekozen Leonard, Calluwaert, Lambillotte, Destrée en Furnémont pl. Pastur, Bastin. Taminiaux, Baily en Anbry. De afzonderlijke kandidaat, M. Dapont, bekwam 670 stemmen. Bergen Kiesdeeler 10621. Katholieken 21242. Gekozen Harmignie en Delporte pl. Juste en Dupies. Liberalen 20237. Gekozen Dufranc-Friart pl. Demerbe. Socialisten 42451. Gekozen Defuisseaux, Ma- roille en Brenez pl. Pepin en Fauvieau. De afgescheiden socialist Roger bekwam 161 en eene lijst zonder politieke kleur 401 stemmen. Namcu. Kiesdeeler 13154' Katholieken 31571. Gekozen Petit en Dohet pl. Depierpont en Golenvaux. Liberalen 13154. Gekozen Hambursin pl. Gillard. Socialisten 25272. Gekozen Defnetpl. Debary. Vervier». Kiesdeeler ontbreekt. Katholieken 19330. Gekozen Davignon pl. Loslever. Liberalen 12128. Gekozen Mullendorffpl. Andelbrouck. Socialisten 19333. Gekozen Malenpré en Gier- kens pl. Dauvister en Niezette. De christene demokraten bekwamen 3697 stem men. Wie Wie Wie heeft er Dijnsdag 29 Mei, om 10 uren voormiddag, zij nen drapeau uitgestoken, als het ge rucht verspreidt werdt dat den afge- straften te Brussel gekozen was, en des namiddags om 21/4 uren hem we der ingetrokken heeft, toen het ge kend was dat men hun bedrogen hadt Wie! Wie! Wie heefter maandag avond buizen geslepen, wanneer men voor de tweede maal met de twee klokken triomf luidde Wie Wie Wie kon er het ge bulder des kanons niet hooren, welke Dijnsdag namiddag ten teeken van den grooten zegepraal onzer katho lieke partij ten hoore wierden gege ven Moeder Luibrechts klaagde er zeer over omdat al de broeken van haar zoontje van achter zoo gauw versleten waren. Wel, weet ge wat zei Vader Luibrechts, maakt den jongen eene broek die van achter en van voor gelijk is, dan kan hij ze op tijd al eens omkeeren. «Wel gij, eenvoudige man, zei de vrouw, dat kan nu toch niet zijn, met zoo een broek zou de jongen niet meer weten of hij van de school komt of er naartoe gaat. Twee peerden trokken, langs de baan, Een grooten wagen zwaar gelaên. Het eene peerd was hoog en sterk, Gewoon aan veel en lastig werk Het ging met tragen, lompen gang Op mate van bet belgeklank. Het andre was een peerdje maar, Met kort en blinkend pikzwart baar Het repte zijne pootjes rap. En vlijtig, en bij eiken stap Verhief 't zijn lieflijk kopje omhoog Al kijkend met een minzaam oog. Het beestje weerde zich zoo zeer. Ook zag bet nu en dan een keer Op zij naar zijnen medemaat, Als wou 't hem vragen Kameraad, Wel zeg, wat dunkt u dan van mij Trek ik niet neerstig aan uw zij 't Is waar, ik ben maar klein, och ja, Doch 'k meen dat ik mijn steke sta. En dan trok bet met meerder kracht. Zijn deel voort van de zware vracht. De voerman ook beminde 't zeer, Want 'k zag hoe vriendelijk en teer Hij 't peerdje streelde en 't nu en dan Eens hertlij k toesprak Brave man De Volkskamer zal thans samen gesteld zijn uit 85 katholieken 33 liberalen 33 socialisten 1 groene demokraat, 152 leden te samen en dus 67 tegen 85. De Senaat zal samengesteld zijn uit 43 katholieken en 33 liberalen en so cialisten. Dus eene meerderheid van 10 leden, welke meerderheid nog zal versterkt worden door de verkiezing van de provinciale Senateurs. In 6 provinciale Raden op 9 hebben de katholieken de meerderheid. In Brabant loopen de liberalen ge vaar de meerderheid te verliezen. De afgestrafte pastoor Daens, schrijft Het Nieuws van den Dagis ontroost baar over zijne neerlaag. Maandag avond was hij op het stadhuis van Brussel komen vernemen naar de uit slagen, en hij kreeg voor antwoord dat er weinig kans voor hem was den kiesdeeler te bereiken. Dijnsdag mor- gend trok hij naar het justiciepaleis, om aan den voorzitter van het hoofd bureel, M. Dequesne, te vragen, de cijferingen nog eens te willen doen nazien. M. Dequesne heeft hem ver zonden naar de nieuwe Kamer, die voortaan alleen daarover te beslissen heeft 't Zal zeker weer eens kolossaal kiesbedrog zijn Maandag morgend ten 10 1/2 ure, had in de Ste-Gudulakerk te Brussel, de indrukwekkende plechtigheid plaats van het vertrek der negen zusters Franciscanersen van Maria, uit het huis van de Wild-Woudstraat, die binnen eenige dagen scheep zullen gaan naar Congo, drie naar Nieuw- Antwerpen, en zes naar de Stanley- Falls, om in de oasis Clementina een nieuw weezenhuis te gaan stichten GESCHIEDENIS VAN of het vermaard beeld van 3 door P. DE SUTTER, onderpastoor alhier (1863). Gansche volkeren, manspersonen, vrouwen, kinderen, ou derlingen, priesters, vluchten vau schrik bevangen voor deu inval der Noordmannen. De christene vorsten, de getrouwe dienaars van Maria, hoorden tot in het diepste hunner graf steden de voetstappen weergalmen van deze bloeddorstige le gerscharen. O. L. V. van Tongerloo, O. L. V. van Arras, O. L. V. van Doornik, 0. L. V. van Terouane en vele andere, ondergingen het zelfde lot van verdelging. Het was alleenlijk door den ijzeren arm van Baudouyn, achtsten graaf van Vlaan deren, dat onze landkusten van de algemeene verwoesting beveiligd zijn gebleven. Nauwelijks was het gerucht verspreid dat de heldhaftige overwinnaar en verdelger der Neordman- nen, zijnen degen aau deu boord des grafs had afgelegd, of de noordsche volkeren overvielen wederom geheel het graafschap van laanderen. Kerken, kloosters, kapellen, waaronder het klooster der heilige Gudula te Moorsel, alsook de kapel van O. L. V. ten Druiven te Aalst zijn de prooi der vlammen ge worden. De verwoestingen der Noordmannen hadden de vlaamsche volkeren zoo verschrikt, dat zij in hunne litaniën deze smeekende bede tot God stierden van de woede der Noordmannen, verlos ons Heer 1 Het is eene algeineeno meening dat op den eersten inval der Barbaren in de stad Aalst, godvruchtige handen het dier baar beeld vau O. L. V. ten Druiven uit de eerste kapel op genomen hebben om alzoo hetzelve tegen eene onvermijdelij ke vernietiging te behouden. Het was dan in de stille een zaamheid, in de verborgene plaatsen, dat in onze stad gelijk in geheel Vlaanderen de Moeder Gods slechts eenige kinde ren telde. Ondertusschen hadden de monikken van den H. Bavo, eene afgezonderde plaats gezocht tot onder de muren van O. L. V. van Laon terwijl de priesters en het volk vau Luik zich ver scholen hielden, nabij het heiligdom van Maria, onder de sterke muren van het kasteel te Chevremont. Het is vau daar dat de eerste kreet van verlossing moest aangeheven worden. Arnould de keizer van Duitschland, kwam hulp bieden aan den kloekmoedigen kerkvoogd van Luik, Stephanus, eu deze twee behaalden in 892 de doorluchtige overwinning van Leu ven, die voor altijd onze provinciën van de woede der Noord mannen verloste. Het is eene oude eu godvruchtige meeuing, welke de geschiedenis ons overlevert, dat de Belgen aan Mal ria hunne redding van de woede der noordsche volkereu heb ben toegeschreven. De Noordmannen uit Vlaanderen gelijk uit geheel Belgen- land verstooten door kracktdadigen tegenstand, waren in het jaar 948 met een zoo machtig leger naar Frankrijk getrokken dat zij den koning Lodewijk gevangen namen. Arnould de Oude, derde graaf van Vlaanderen, deze tijding vernomen hebbende, met de tusschenkomst van den duitschen keizer Otha, overwon de Noordmaunen en verloste Lodewijk den koning. Deze, met hen steunende op God en op de krachtige voorspraak der goddelijke Moeder, behaalde over de Barba ren eene roemruchtige overwinning. Eeu dicht der 9* eeuw levert de beschrijving ervan op ia dezer voege Einen Kuning uueiz ih heigsit her Hluduig... Ther ku ning reit kuono song lioth frano, Joh alle saman sungeu Ky- rie leison. Sang uuas gisungan uig uuas bigunnau, suman thurug skluog her, suman thuruh sta her. Eenen koning weet ik heet hij Lodewijk... De koning reedt koen (stout) zong een lied heilig. En alle zongen samen Kyrie eleison. De zang was gezongen, de strijd was begonnen, sommigen doorsloeg hij, sommigen doorstak hij... De kapel van de Werf bestond nu niet meer van op het einde der 9" eeuw, maar de Aalstenaren hadden den zoeten troost het geëerde beeld van 0. L. V. ten Druiven in eene veilige plaats bewaard te hebben van eeue zekere vernietiging. De oudste schriften welke de geschiedenis behelzen der stad' leveren aan de nauwkeurigste opzoekingen slechts eenige inl lichtingen op. Het is onbekend, waar en op welke wijze godvruchtige herten het wouderbeeld verborgen hebben. Wat er ook vau moge wezeu, de loop der volgende eeuwen heeft de geheugenis van Maria ten Druiven niet uitgedoofd. Had zij in Aalst geeneu openbaren toegang meer, niettemin zal wel haast de aanstaande tijd hiervan getuigenis geveu dat hare gedachtenis alhier in eer en zegening is gebleven. Daarenbo ven de steden en de dorpen waren in de kindschheid, in wor steling tegen de woeste en oorspronkelijke natuur. Vlaanderen zegt een aloud schrift, zelfs in de XI* eeuw bleef altijd del ze eindelooze en onbermhertige wildernis. De akelige pest die in de X° en XIs eeuw in Vlaanderland, woedde, verminderde de bevolking, verarmoedde onze landen, krenkte allen handel alle nijverheid, en bijgevolg ook alle herstelling van verwoest te gebouwen. Als de stormvloed der omwentelingen met den tijd den bo dem van Vlaanderen had verlaten, dan begou de vrede eu met hem de liefde tot Maria te herleven. Hare dienaars en diena ressen die hare lofspraak en aanroeping gedurende lange tij den in het geheim des herten hadden gehouden, mochten zich allengskens beginnen te toonen in het openbaar. Maar er bestond geene openbare bidplaats voor Maria van Aalst. De goddelijke Voorzienigheid welke in hare inzichten het verstand der stervelingen niet kan doorgronden, wilde Vlaanderens volk op eene nieuwe manier beproeven. In 1360 ontstonden in ons land verscheidene branden: bin nen Aalst was het vuur zoo geweldig dat, volgens de kronijk de brandende vlokken gevlogen zijn tot bij Gent. In 1362 stonden er geweldige rukwinden op hoornen, hui zen, molens, torens, kerken zelfs werden beschadigd 'of ter aarde gesmeten. Die dwarlwinden doende de waters der zee opzwellen, overstroomden de uitgestrekte Aalstersche land streken. Het scheen dat de hemel de eeuw vau den H. Aman- dus aan de Aalstenaren wilde herinneren, opdat zij iu derge lijke onheilen naar het voorbeeld der voorvaderen hunnen toevlucht tot Maria zouden genomen hebben. De inwoners van Aalst hadden nog in het bezit het wonderbaar beeld vau hunne beschermster, van deze die iu de VII" eeuw de verwoes tende golven uit de stad had heengedreven. Een dag van alge meene en van buitengewoone zegepraal kwam opgerezen. Het was in 1363, wanneer Lodewijk, bijgenaamd van Male, omdat

De Volksstem | 1900 | | pagina 2