HET KAPELLEKE DER WERF Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. MENGELINGEN. Aardige trekvogels Verloving van prins Albert. Niet hertrouwen. O. L. Vrouw ten Druiven te Aalst GREMBERGEN. Dinsdag namiddag is or ecu hevige brand uitgeborsten in de wijk de Dijnstraat, bij Leonard Peiemau, metser liet vuur heeft zulke groote uitbreiding genomen, dat de woningen van Jan Van der Jeu^t en van de weduwe üe Lenteekei-, landbouwster, ook in asch gelegd werden. Weinige meubelen zijn vernield en de beesten heeft men kunnen redden. ST-NIKLAAS. Zondag morgend tusschen 8 en 9 ure, is de stal afgebrand van Alex. De Pauw, barbier en timmerman in de Nieuwstraat. Al zijn timmermansgerief is er in gebleven en het vuur heeft nog schade veroorzaakt aan twee achterge bouwen van geburenhuizen. De gebureu hebben den stal met op den hof liggende balken ingestampt en den brand gebluscht. Niets was verzekerd. Vervier», den 6 Januari 1897. Ik leed sinds jaren aan een gewrichtsrhumatism en niets bleek mij te kunnen redden. Dank aan twee doozen slijmverdrijvende Walthérypilien, was ik volko men genezen. Emiel Nizet, rentenier. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken VURSTE. Tnsschcn Melsen en Schelderode, dicht bij bet bosch van Makegem, is er braud ont staan bij August Van den Berghe. Een oude vader, vaD 74 jaren, ging op den zolder om zijn geld te reddeu hij werd door den rook bedwelmd en kwam in de vlammen om. Alles is erin gebleven. Het ongelukkig slachtoffer is zaterdag namdida^ begraven. GENT. Dinsdag morgend hebben op de Dok wanorders plaats gehad. M. Visser, dokwerkers baas, had een twaalftal manuen van Maldegem aangeworven om een schip te lossen de socialis tische dokwerkers zijn met geweld in den entrepot gedronge i en hebben hen verplicht het werkte staken. De policie moest den sabel trekken om de rumoermakers uiteen te drijven de wacht is thans versterkt, maar de boeren van Maldegem zijn dadelijk weer vertrokken. Verscheidene mannen zijn gekend en zullen vervolgd worden voor inbreuk op de vrijheid van het werk. Nadere bijzonderheden. Een doode. De wan orders van dinsdag welke de betreurensweerdigste gevolgen gehad hebben, zijn toe te schrijven aan de volgende oorzaak In Vooruit bestaat eene ver- eeniging van dokwerkers, die op de tyranniekste wijze te werk gaan tegen de niet socialistische werk lieden. Die vereeniging gedoogt niet dat op den Dok andere werklieden arbeiden dan hare leden. Dinsdag namiddag nu, om 2 ure, zouden de werklieden aan den arbeid gaan, toen een groep van meer dan 200 man uit de roode vereeninging, met stokken gewapend, op de werklieden van De Visser vielen. Dezen vluchtten langs alle kanten. Drie policieagenten, die weldra versterking kre gen, kwamen met getrokken sabels op de aanvallers af, die op de werklieden nog sloegen en ze achter volgden. De aanvallers veinsden te vluchten; doch 't was maar om een regen van steenen op de agen ten te doen neerkomen. De policiemannen kregen het lastig, maar hiel den toch volhun getal vermeerderde nog gedurig, toen plotseling uit de rangen der onruststokers een revolverschot, door verscheidene andere gevolgd, gelost werd. Een agent was vastgegrepen en op het punt in 't water geworpen te worden, als hij, de revolverschoten van den kant der dokwerkers hoorendc, insgelijks zijn revolver trok en een schot in de lucht loste. Inmiddels was er om de gendarmen getelefo neerd. Achttien gendarmen kwamen weldra te paard toegesneld en dit was het einde van den strijd. Ongelukkiglijk zijn er slachtoffers. Zekere De Koek, uit de spadestraat, een der aanvoerders van het socialistisch syndikaat, was doodelijk getrof fen hij is in den valavond overleden. De genaam de Frans Koch, van op 't Meerhem, sekretaris van het syndikaat, is een oog uitgeschoten en zal den kelijk zijn ander oog ook verliezen. Nog drie gekwetsten, waaronder zekere Paul de Veerman, van op 't Meerhem, zijn de eene min, de andere meer erg getroffen naar het gasthuis gevoerd. VERVIERS. Woensdag namiddag waren eenige burgerwachten en zelfs kaporaals door den tuchtraad veroordeeld geweest tot boeten van 5 a 10 fr. omdat zij in uniform opeen pcerdjesmolen gezeten hadden. Toen de officiers van den krijgs raad buiten kwamen, werden zij door de samenge schoolde menigte uitgejouwd, en men moest de policie roepen om hen te beschermen. NEDERLAND. Door tegenwoordigheid van geest wisten drie mijnwerkers in de mijn Oranje- Nassau te Heerlen zich van een wissen dood te redden. Terwijl zij ter diepte van omtrent 200 meters, een der mijnschachten aan 't uitdiepen waren, hadden zij te dien einde zes ladingen met dynamiet aangelegd. Nadat de lont aangestoken was, gaven zij de gebruikelijk waarschuwingen om naar boven gehaald te worden, de ophaal kabel werkte evenwel niet na nogmaals gewaarschuwd te hebben vol deed hij nog niet ofschoon- de lont steeds verder brandde. De arbeiders grepen daarop het kabel touw en klommen er langs op ter hoogte van 100 meters, klemden zich hier aan elkaar vast en wachtten toen de ui» bersting af, die na eenige oogenblikken reeds volgde en zoo hevig was dat de rotswanden dreunden. De mijnwerkers bekwamen geen letsel. MECHELEN. Zondag avond hebben eenige liberale schuivers, die de buis die zij in de provin ciale kiezing bekomen hadden niet kunnen ver kroppen, woelingen verwekt, die echter spoedig door de policie onderdrukt werden. In den nacht, tusschen 2 en 3 ure, giug het er erger toe. In de Keizerstraat werd zekere Van de Vliet, 24 jaar oud, wonende op den Zwart Zustersberg, zoo deer lijk mishandeld dat hij naar 't gasthuis moest overgebracht worden zijn hoofd was nog slechts eene afzichtelijke wonde. Eene uur later werd zeke re Autoon Verlinden, van Neckerspoel, in dezelfde straat door eene bende schuivers aangerand en mishandeld. Toen de policie tusschenkwam had hij reeds een messteek in den pols bekomen. De policieagent Neutjes heeft het wapen in beslag genomen. De daders zijn gekend. Iu de woeling werden de agenten de klecderen van het lichaam gescheurd. Een tiental aanhoudingen werden ge daan. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Tra u ft Brutcé, AALST. FRANKRIJK. In een gehucht onder Cocu- moat bij Agen, heeft een vijftienjarige meisje, over eene verbroken trouwbelofte verbitterd, haar ontrouwen minnaar, een weduwnaar van vier en dertig jaar, pas met een andere hertrouwd, met een geladeu geweer op zolder opgewacht en toen hij op eene kar voorbijreed door een vensterke op hem gevuurd. Hij werd doodelijk getroffen. Vervolgens giug zij haar met haar vader bij de policie aangeven. BRUGGE. Zondag avond werden, buiten de Gentschepoort, twee lansiers, tijdens eene vecht partij door messteken getroffen. De wonden waren zoo erg dat de soldaten zich niet meer verroeren konden en in een bloedplas lagen. De gekwetsten werden door een arabulanciewagen gehaald en naar het krijgsgasthuis gevoerd. Die zaak heeft ongelukkig aanleiding gegeven tot nog ergere wanordelijkheden. Maandag namid- dag zijn een houderdtal lanciers naar Assebroucke, buiten de Gentschpoort getrokken, naar de herber gen omtrent het Peerdeken, en hebben er een tiental in gruis en scherven geslagen, waaronder deze van zekere Ramant, juist vernieuwd. Zij vochten als bezeteuen, ten einde weerwraak te ne men over de slechte behandelingen die hunne kameraden zondag hebben moeten onderstaan. Ooggetuigen verklaren dat hetgeen zondag voor viel, echt gruwelijk was. Een der lanciers, zondag aangerand, was zoo wreed in den rug gestoken, dat men het mes met moeite uit de wonde kon halen. Wanneer de rampzalige reeds als levenloos op den buik met opengespreide armen uitgestrekt lag, zijn de aanvallers nog wedergekeerd om hem met stampen en schoppen af te maken. Drie der voornaamste messtekers van zondag zijn reeds aangehouden en maandag heeft de gen darmerie met waren heldenmoed verscheidene lanciers gevat, die met bloote sabels, vorken, ja, bijlen in de straten der gemeente zwierden, alles verbrijzelend zoodat de verschrikte bewoners zich allen in hunne huizen opsloten. Toen gendarmerie, veertig in getal, met de ba- jonnet op het geweer, ter plaatse kwamen, werden zij door de lanciers aangevallen. Soldaten, die dooddronken waren ledigden de flesschen likeuren der verwoeste herbergen, daagden de gendarmen uiten bedreigden hen. De gendarmen echter bleven kalm, hetgeen de soldaten woedend maakte. Zij wilden de gendarmen omsingelen, hetgeen verscheideue botsingen te weeg bracht. Verscheideue soldaten zijn aan het hoofd en armen gekwetsteen veertigtal aanhou dingen werden gedaan. Soldaten hebben ook geld gestolen uit de toog- schuiven, alsmede biljardbollen, enz. De opschud ding is groot in de stad. Het-parket van Brugge en de krijgsoverheden hebben strenge maatregelen genomen WAASTEN.Een peperkoekfabriek brandde den 1 juni af met al wat het huis bevatte. De bewoners moesten in nachtgewaad de vlucht ne men. Een kistje bevattende 15,000 fr. werd na den brand niet meer teruggevonden. Behalve dat be draagt de schade nog 50,000. Kostbare ontdekking. Dank aan de ijzer achtige pil van Dr Raphaelvinden de zwakste en meest bloedgebrekkige personen onmiddellijk smaaklust, frissche gelaatskleur, levendigheid en gezondheid terug. 1,75 fr. overal. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. HAMMËHet huis en de stal van Vincent Verschelden in de Evangeliestraat zijn met den ganschen inboedel afgebrand. De brand is ontstaan aan den stal die aan de straat paalde en daar deze, even als het huis, met stroo gedekt was, stond alles op eenen wenk in laaie vlam. De aanpalende woning, ofschoon een weinig beschadigd, is kunnen behouden worden. De gebouwen, eigendom van Fr. Hurckmans, even als de meubelen zijn tegen brand verzekerd. CRUYBEKE. Maandag zijn op de Schelde vier personen, die spelevaarden, te water geraakt door het kapsijzen van het bootje. Een hunner ver dronk. 't Is een ondermeester van de Wolfabriek te Hoboken, genaamd Jos. D... Hij laat eene vrouw en twee kinders achter. Tusschen Alsemberg en Ukkel wer den er door de garnizaentroepen van Brussel dinsdag morgend groote ma- nceuvres gemaakt. In de velden van Ukkel kwam men tot een samentreffen en er had een formidable slag plaats. Een piot die te veel de veldflesch aange sproken had, was zwaar van hoofd ge worden, achter een heuvel was hij neer gevallen en in slaap geraakt. Toen de poeierdamp opgeklaard en de slag ge daan was, vond hem de sergeant daar, zijn droes liggen uit te slapen. Deze schoot in eene echte soldatencolére. Accrinondepatt bulderde hij Wat doet gij daar Pardonneer me, sergeant. Ik ver beeld een gesneuvelde, zegde de re kruut, heel uatief. Dan zullen wij u, maar spoedig naar doodenhuis brengen, zegde de ser geant en hij deed den gesneuvelde door 4 man optillen en hem te Ukkel in den bak steken. En dan zullen sommigen toch nog willen volhouden dat het soldatenleven geene echte coyonuade is. Alle weken van hemd veranderen, dat is goed en zelfs geraadzaam, maar gedurig van naam verwisselen, dat deugt volstrekt niet, op den duur kent u niemand meer. Het gemeentebestuur van Auvelais, eene schoone gemeente tegen Namen, had in de archieven opgespeurd dat over 150 jaar de naam huuner gemeente niet Auvelais maar Auvelois geschreven werd, men kreeg op aanvraag door een koninklijk besluit eindelijk de toelating om Auvelois in plaats van Auvelais te schrijven. Zoo gezegd zoo gedaan. Nu 10 jaren nadien ontdekt een der Auveloische magistraten, dat het antiek stuk waaruit men de de naamsverande ring had, valsch was, door andere statuten die 100 en 200 jaar onder zijn bewijs waren, bemerkte hij dat de eerste naam Auvelais, de echte naam was, en dat Auvelois niet deugt. Na vele moeite verkreeg men nogmaals een koninklijk besluit, om den ouden naam Auvelais op nieuw terug aan te nemen. Diegene die gedurig in de archieven zitten te pluizen, zullen nog al dikwijls tegen dien regel zondigen, omdat al de archie ven zelve geene Evangeliën zijn, zegt Katrien. AI te wispilturig zijn deugt ook niet. Als men een goede naam heeft moet men hem trachten te behouden, zegt de wijze man. Hier gelijk elders, zoo wij verne- men, zijn Dijnsdag voormiddag dui zenden en duizenden insecten doorge- I vlogen in de richting van oost naar i west, naar de noordzee. Vooral in de Zonnestraat en Kei- zerlijke plaats geleek het aan eene wolk. j Deze insecten hadden 4 netvormige 1 vleugels en geleken aan 't waterjuf- i fertje dat men des zomers bij zonne schijn langs waterloopen en grachten ziet vliegen en die men hier te Aalst peerdeke heet. Op andere plaatsen noemt men het insect schoenlapper, glazenmaker, spinjuffertje, juffertje, enz., enz. In al de straten stonden personen vooral straatbengels met mutsen, stuk ken linnen die schenen vlinders te van gen. Van waar ze kwamen is een raad- cel. Men beweerde onder anderen dat ze door 't branden van sparrenbos- schen in Duitschland waren verjaagd. Men zegde ook dat ze de voorboden waren van een plaag die de menschen zou komen teisteren, net als of er nog geene plagen genoeg op de wereld zijn. Men zal eens hartelijk lachen om 't gezeever van dien Jobsbode. Wat het insect eigenlijk is zal de eene of andere natuurkundige ons wel meêdeelen. Het Staatsblad hoeft de verloving aan gekondigd van prins Albert met prinses Elisabeth, hertogin van Beieren. Prinses Elisabeth, geboren te Pos sen hoven den 25 Juli 1876, is de twee de dochter van prins Karel-Theodoor, hoofd van het hertogelijk huis van Bei eren, en van de hertogin Maria-Jose- pha van Braganza, infante van Portu gal. Prins Albert heeft verscheidene keeren de gelegenheid gehad de prinses te ontmoeten, onder ander te Weenen en te Parijs. uige J **■-" ren trouwde mej. X., met zekeren Z., die nog al rond fortuin bezat. Z. ver maakte bij testament gansch zijn vermo gen aan zijne echtgenoote, doch op voor waarde dat zij niet zou hertrouwen. Eenigen tijd na het huwelijk stierf M. Z. Niemand zou er aan gedacht heb- beu het testament te betwisten ware het niet dat do wed. Z. wilde hertrouwen. De rechters in eersten aanleg oor deelden dat zij geen vonnis in deze zaak konden vellen daar mad. Z. nog niet hertrouwd was, en bijgevolg binnen de bepalingen van het testament gebleven is. Het beroepshof heeft nu dit oordeel bekrachtigd. De wed. Z. zal nu moeten kiezen tus schen een nieuwen man of het erfdeel. GESCHIEDENIS VAN of het vermaard beeld van 4 door P. DE SUTTER, onderpastoor alhier (1863). Zijne Heiligheid de Paus Urbanus V, een der zeven Pauzen die gedurende 72 achtereenvolgende jaren hun verbliji te Avignon (Frankrijk) hebben gehouden, vernam de vurige god vruchtigheid van de stad Aalst voor hare Lieve Vrouw. Urba nus verleende bij breve van het jaar 1363 eenen eeuwigduren- den aflaat. Do inwoners der stad, willende in het nakomeling schap de gedachtenis vereeuwigen van de herbouwing der ka pel en van de herleving der liefde tot O. L. V. ten Druiven in alle herten, hebben eene treffende gedenkzuil nagelaten. In den voorgevel der kapel, boven de poort werd eenen witten steen geplaatst, met het volgende opschrift in zwarte gothische letteren Bij gracien en bij hulpe van gode en zijnder liever moeder en va allen goeden lieden so es dese capelle int jaer ons heere mccCLxm. also dikwyle als men goet hier toe doet verdiet me xx werf xl dagho perdoens en alle hoogtyden gedobbelerdt. De inhoud van het opschrift is Bij gratiën en bij hulp van God en zijner lieve Moeder en van alle goede lieden zoo is deze kapel in 't jaar onzes fleerea 1363(herbouwd). Alzoo dikwijls als men goed hier toedoet verdient men 20 keeren 40 dagen aflaat, dit is 800 dagen en alle hoogtijden het dobbel, dit is 16 >0 dagen aflaat.", Dit gebouw heeft eeuwen en staatsomwentelingen gotrot- seerd. In het ongelukkig jaar 1582, onder het bestuur van Philip- pus II, koning van Spanje, en drij en dertigste graaf van Vlaanderen, werd de stad Aalst verraderlijk ingenomen. De geuzen of beeldstormers, landloopers en dieven, het schuim van verschillige volken, opgehitst door de kettersche predi kanten, vergaderden zich bij S' Omer, gewapend met stokken, bijlen, hameis en andere werktuigen van dien aard, om den oorlog tegen God en zijne Heiligen te voeren. Gelijk Antwer pen, Yperen, Kamerrijk en andere steden en dorpen door de moedwillige benden werden overvallen, zoo zag men die woes te barbaren tot Aalst komen toegesneld. Alhoewel de geuzen gezworen hadden de autaren, de beelden der Heiligen, in de kerken gelijk in de andere openbare bidplaatsen te verbrijze len, is de Werfkapcl en het geëerde beeld aan hunne gewelde narijen ontsnaptde Moeder had in het midden harer kinde ren de woonplaats welke deze haar hadden opgerecht, in vei ligheid behouden. O. L. V. ten Druiven heeft ten allen tijde getrouwe die naars iu Aalst gevonden de vreemden ook moesten haren eeredienst herkennen, gelijk het blijkt uit een oud gedenk schrift van het jaar 1704 gedagteekend. Het is eene aanvraag aan Burgemeester en Schepenen der stad Aalst van wegens de vrije schippers, aangaande het recht te betalen door de vreem de schippers, tot onderhoud der kapel. In het besluit diesaan- gaande gegeven door Burgemeester en schepenen der Stad treft men deze woorden Heer en Weth, Gehoord 't advys van Ed° en notable en gelet hebbende op den inhouden van deze onder Correctie, mitsgaders annexe request ten deesen gevoeght gepresenteert van weghens d'Hee- ren Proviseurs van Onze Lieve Vrouw Capelle binnen Aelst van date vierden Meert zeventien honderd een, verclaeren hemlieden intentie te weseu achtervolgende de oude usantie van allen tyden geploghen dat de vremde schippers boven thien stuy vers die de vry insetene schippers by voorwhe or donnantie moeten betaelen de voorzegde onvry en vremde schippers hier binnen dese stede laedende in hunne berehg- houten schuldig zijn en moeten betaelen twee stuyvers in pro- fyte van Onze Lieve Vrouwe Capelle, ordonnerende Heer en Weth, van elck een wie 't raekt mag sig daer naer te regule ren, authoriserende in cas van noode tot d'executie deser alle principale officieren. Actum iu 't collegie xxi mey 1704. M. D. E. Rtodeee. Dat de godvruchtigheid der schippers tot Maria in onze stad van aloude tijden bestaan heelt lijdt geenen twijfel, want van ongedenkbaren tijd werd de kapel onder de schippers, de schipperskapel genaamd. De menigvuldige offeranden van'zil- veren scheepkeus die erin pralen, geven getuigenis van deze waarheid een verguld scheepken zelf werd met de herbou wing der kapel boven den voorgevel geplaatst, om den reiziger de bijzondere genegenheid der schippers tot Maria ten Drui ven aan te toonen. De Werfkapel 418 jaren gestaan hebbende, begon bouwval lig te worden maar het gezegende beeld van Maria was aan de herten te dierbaar om door de tijdsvernietigiug in het geheu gen uit te sterven. De inboorlingen der stad, de naaste gebu- ren der Werf hebben daarvan eene treffende en belangrijke getuigenis aan de dienaars van O. L. V. ten Druiven nagela ten. Ter gelegenheid van den Jubiié van 1815 hebben de ouder lingen, ijveraars van Maria zich vereenigd, er is een bewijs schrift door hen allen geteekend, waar te lezen staat De ondergeteekende verklaren en certifieren by deesen dat het van hunne goede kennis en de wetenschap is dat in de zelfde kapel ten jaere 1763 gevierd is geweest den 50-jarigen Jubiié. Verklaren voerders den meesten nornber van hun dat zy altyd by traditie ende voor noiariteyt gehooid hebben dat deese plegtigheid en Jubiié van ouds aldaer alle 50 jaren is gevierd geweest met toestemming van wie hot behoort Geteekend, 23 july 1815. De Heeren Komanus Tack, oud 78 jaren. Eg. Van den Bosch, 80 jaren. Petrus Poorter, 77 jaren. Judocus Van Geem, 78jaren. Petrus Fr. Gysels, 50 jaren! Corn. Evit, notaris, 44jaren. In 1763 wanneer de 50 jarige gewoonlijke Jubiié, vergund door Clemens XIII, gevierd werd, was de woonst van Maria teenemaal bouwvallig geworden. In 1781 was het dringenst noodzakelijk dezelve af te bre ken en het volgende jaar stond de hedendaagsche bidplaats op de linie der huizen vaa de Molenstraat herbouwd.

De Volksstem | 1900 | | pagina 2