m. OVER M. DE BACKER. a ©rukker-lKttgt oer 3an Dan Huffel, ftaurlledtraat, 13, te 2laUt. Overwegingskens van onzen Kozijn Polydoor. Wascht dat bloed af LUIBltECHTS Verandering in den telegraafdienst. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, mmer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- 5,00. 5 centiemen het nummer. te worden.Alle briefwisselingen - komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieijes zij i ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist rechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6* JAARGANG. NUMMER 279. Aalst, den 23 Juni van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den reirel Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-VIaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Men kent onze gevoelens nopens den nieuwen afgevaar digde van Aalst. Bij zijne kiezing hebben we geschreven wij zullen de werkingen van M. De Backer in de Kamer afwachten, al vorens hem te beoordeelen. Vele vrienden, en wij mogen zeggen, bijna alle Katholieken, traden onze woorden bij en zegden De Volksstem doet goedzij handelt wel. We schreven ook Wij gelooven ons niet te bedriegen, wanneer wij veronderstellen dat M. De Backer niet van zins is den Afgstrafte te volgen, die, door zijne verbonden met geuzen en revolutionairs, door het kiezerskorps aan de deur werd gezet. Er zijn echter confraters, die eenen anderen weg opgaan. Maar we zullen ons verhaasten er bij te voegen, dat hua- ne handelwijze door de Katholieken algemeen gelaak wordt en alom met misnoegdheid en spijt wordt aanzien. Inderdaad, het is onverdraaglijk en volstrekt ongepast, op het huidig oogenblik, M. De Backer den naam van lafaard naar het hoofd te slingeren, wanneer men weet dat hij het was, (met Van Schuylenbergh) die zich met hand en tand verzette tegen alle verbond en alle gemeenschap met socialisten en liberalen, vijanden van onzen H. Gods dienst I Men overwege dit punt eens goed, alvorens een nieuw twistvuur te aansteken, waar geen van noode is, alvorens persoonlijke gedachten op rekening onzer partij, in kwestie te brengen waar wij. Katholieken, geen gemeens mee heb ben, en door 99 kiezers op 100 luide worden afgekeurd. Het algemeen belang der Kath. partij moet ons boven al les, het dierbaarst aan 't hart liggen. Zulks is de gedachte die wij hier, 't akkoord met de groote meerderheid der kie zers, verdedigen en altijd zullen getrouw blijven. De Volksstem. Een zwerm, die veel erger en gevaarlijker is dan die van water juffers of korenbijters, schijnt er over de Kempen neergekomen te zijn. Een troep van dieven en bandieten verontrusten en plagen de Kempenaars sedert eenige dagen, zoowel bjj dage als bij nachte, en niemand is in staat te zeggen, waar zij van daan gekomen zijn. De Solitie en gendarmen oen hun best genoeg om er specimens van in hun net te krijgen, maar niets aan te doen. Mogelijk zijn 't een hoop dieven of zak kenrollers, die metde St-Dymphnafeesten op Gheel afgezakt zijn om er hun winst- govend stieltje uit te oefenen, en welke op de dagen, als er voor hen te Gheel niets te verhapzakken is, in de omstreken een buitenkansje gaan wagen, 't Zijn in alle geval noodlottige gasten. Van plagerij gesproken In 't kanton Bern, in Zwitserland, bestatigt men een tallooze inval van adderslan gen van de vergiftigste soort, de Vipera ridii, welke nooit in Zwitserland thuis hoorde. Verscheidene kinderen zijn er reeds het slachtoffer van geworden. De regeering is er erg ongerust over en men looft voor elk gedoode adder een prijs uit van 3 franken. Een comiteit van geleerden is aangesteld om een af doend middel te zoeken, voor dien geesel te bestrijden. De groote gazetten kondigen aan, en Le Soir van Brussel voor al, wil het goed weten, dat men heel korteling in de Kamer te Brussel, weer den militairen draak op de planken zal voe ren. 't Zou dezen keer Brialmont niet zijn welke die draak op leiden zal, maar wel het gouvernement. Of men hem bij den steert of bij de horens vatten zal, dit zal men moeten afwach- teu. 't Is aardig, telkens als ik van militairisme hoor spreken, wordt ik zenuwachtig af bevreesd, omdat die draak, zoo dik wijls als men hem op de planken durft brengen, immer har der en nijdiger doorbijt, omdat zijne tanden altoos dieper en dieper in het levende vleesch dringen.... De goede God behoe de er ons voor, wij hebben veel betrouwen in ons gouverne ment. Le Soir wil weten dat het ontwerp volgende hoofdpun ten bevatten zal1' Vermindering van dienstplicht (a la bon ne heure 1 dat is goed, dat is excelent). 2° Ver meerdering van 't Contingent in evenredigheid (dat is minder goed, dat is erger, dat is slecht). 3" Maat regels voor het vrijwilligersleger (enfin, dat zullen we zien, er zijn geen rozen zonder doornen, als 't maar geen doornen zonder rozen zijn). Laat ons in alle geval een vaderonsje lezen en er bij voegen: Van forten, kaseinedwang en alle overbodige mi litaire lasten, verlos ons Heer. Er is nog een ding dat slecht is, en dat is de genever. Nauwelijks heeft men hem eenige jaren als beschavingsdrank in den Congo toegelaten of men ondervindt er al den noodlottigen invloed van, en om zijn kwaad te bestrijden is men verplicht een vierdubbele iukom- taks te heffen, 60 en 70 franken per hectoliter. Als 't kalf verdronken is, vult men den put. Wij heb ben altijd beweert dat men nooit dien duivelsdrank in den Congo had mogen toelaten, want het is stel lig dat die schadelijke giftdrank in het verzengde klimaat van den Congo dubbel kwaad doet en wie zal u zeggen wat soort van drank men onze zwarte broeders van ginderachter, in deez eeuw van bedrog en speculatie zoo al in hun kasje geeft M. baron de Lambermont, die de zaak in den grond kent, heeft de hoogdringendheid doen uitschijnen, de voortwoekerende kwaal van den alkoolduivel met geweld te keer te gaan in den Congo. Het komt weeral uit: De oude liedjes blijven de schoon ste. Twintig der ergste duivels uit de hel, mogen het tegenstrijdige komen bewijzen. Ik zal volhou den, dat men met één kruis en één wijwatersvat- je meer wilden tam zal maken, dan met honder den bajonnetten, degens en schietgeweeren, en dan mag men er nog een vol vat genever bij doen. Dat is zoo. Te Berlijn is een huwelijk aange gaan tusschen twee personen, die in het Panopti cum zeer lang de aandacht trokken door hunne lange gestalte. De bruidegom is een jongsken uit Beieren, hij meet zoo wat 2 meters 18, en zijn bruidje, een duitsch meisje, een meter 97. 't Moet een schoon paar zijn, als 't zoo ver niet was, ik ging er eens naar zien. Nen mensch kan soms de dupe worden van nen plots opkomenden drift. Zekere graaf Lobolenski Garbala en zyne aange name bruid waren getrouwd, en het jonge huwelijk koesterde de schoonste vooruitzichten, ze waren op hunne huwelijksreis, en ze wilden ook eens de speelhel van Monte Carlo bezoeken, niet om te spelen, 0, neen, maar enkel om eens een kijkje te nemen. Voor de aardigheid wilde de graaf toch eens een paar goudstukken er naar wagen. Hij won. De hartstocht werd opgewekt, er werd met spelen voortgegaan. In weinige dagen had de jeug dige graaf gansch zijn fortuin verspeeld, het zwarte beeld der wanhoop speelde het vroeger zoo geluk kig bruidspaar voor de oogen. Met betraande 00 gen omhelsden zij elkander op het schip, dat hen huiswaarts voeren zou, sprongen in zee en zochten zoo zamen de dood in de baren. Men vond hunne lijken in de nabijheid van het kasteel. Het is van heden of gisteren niet dat de speclduivel, de drift tot het spel ongelukkigen maaktover honderde jaren was het zoo ook. Pater Abraham van St. Cla ra, schreef in 1725 in de bespiegelingen der over- drevene passies over den speelnar Ik, die in vast vertrouwen was, Dat brood zat in den klaverjas, Bevind mij in dien waan bedrogen, Het hoofd beroeid, mijn geld vervlogen, De kannen leeg, 't gelag te kwaad, Dat maakt me speel-nar desparaat. De zwerm van glazenmakers, welke over Aalst getrokken is, werd dinsdag te Amsterdam opge merkt, waar hij in dichte massas rond de boomen vloog. De Hollandsche weerprofeten willen beslui ten, dat de verschijning dier insecten eene hevige en lange warmte voorspelt. Als de hollandsche weerkundigen het goed eind vast hebben, dan zou den de zweeters nog al wat kunnen afzien. Ze loopen Parijs iu brokken en stukken Maandag waren er 514,688 bezoekers voor d'expositie, die 108 keeren zoo groot is als de Gentsche Vrijdag markt. In de feestzaal alleen kunnen er 15,000 menschen zitten. Te Rousselape zijn er in de hoofdkerk slechts 6 pastoors geweest in den tijd verloop van 200 jaar. Dat is een zeldzaam iets I Wat ge aan den eenen doet, kunt ge van den an deren verwachten I Iu drie dagen tijds werden er in Cbiua 75 inlandsche christenen door de Bok sers schandelijk vermoord, waarvan 't meerendeel levend verbrand en op de wreedste manier gefol terd werden. Nog altijd voort goed nieuws over de Boeren... De Engelsche bluffersgazetten maken zich kwaad omdat de Boeren hun niet over en ge ven, aangezien ze d'hoofdstad Pretoria ingeno men hebben.'t Zal hun zielke gedachtig zijn van die slokkers cn boffers! -Te Brussel zat Woens dag 'nen droukaard op 't veus van zijn dak. Ver scheidene gardevils werden ter plaats gezonden en gelukten er met groote moeite in den man die stok- kezot geworden was, ervan te doen komen. Bene den verklaarde hij dat hij van zin was telefons te leggen tusschen zijn slaapkamer en al d'herbergen, ten einde des te spoediger te kunnen bediend wor den Valsche vrienden zijn trekvogels die met 't goede jaargetijde komen en met 't 't slechte ver trekken. Men kan zich immer doen beminnen, indien men de menschen met een open hert aan spreekt en indien men hun vertrouwen betuigt Eindelijk aan al de lezers van mijn overwegings kens wensch ik den goeden nacht... 'k Trek naar mijnen gisteravond. Kozijn Polydoor. Onze lezers kennen de bloedige onlusten, over drij -weken te Gent voorgevallen. De dwingelandij der socialisten gaf er aanlei ding toe. Wat eischen die citoyens Dat enkel die dok werkers aangesloten bij het socialistisch syndi- kaat nog werk kunnen bekomen aan de haven. In andere woorden als men geen socialist wil worded, dan verliest men volgens die apostels van gelijkheid en broederlijkheid, alle recht op 't leven. Wat afschuwelijke moraal toch Er is dan eene eerlooze comedie gespeeld met het lijk van den rampzaligen De Cock, het haant je-vooruit dat viel onder de kogels der Gentsche policie. De kopstukken hebben het bebloed lichaam van hun slachtoffer als in triomf door de straten der stad gedragen want in hun binnenste wa ren zij overgelukkig om dat buitenkansje zij hebben de arme weesjes, welke De Cock ach terlaat, tentoongesteld als waren ze foorwonde ren. Maar neen, verleenen wij liever het woord aan het liberaal blad La Gazette dit woord heeft in zekeren zin, meer kracht dan het onze, omdat het gesproken wordt door bondgenooten der so cialistenpartij door mannen welke gewoon zijn schouder aan schouder te staan met de socialis ten, iedermaal dat er een stormloop ondernomen wordt tegen de katholieke vesting. Doelende op de socialistische kopstukken, schrijft La Gazette Maar onder dit luidruchtig medelijden dat men hem het slachtoffer, Jan De Cock el ders betuigt, schuilen misschien schijnheilige en afschuwelijke voldoeningen. De inrichters dier rouwbetooging hebben waarlijk een zonderlinge stoutmoedigheid aan den dag gelegd Want, alles wel overwogen, de verontweer- diging die in den beginne eene akelige verant woordelijkheid had kunnen laden op den rug der policie, dient ze te zoeken in eene andere rich ting, en ze tot elders te doen opklimmen. Zij maakt ten langen laatste de aanstokers dier domme onlusten aansprakelijk, hen die de ongelukkige dokwerkers in nesten gebracht heb ben, hen wier heerschzucht dit slachtoffer ge maakt heeft. Hier, in 't huidig geval, had de werkstaking geen wettige reden van bestaan, daar zij geens zins uitgelokt werd door ellende en honger. Zij was slechts op 't touw gezet in het be lang van ij dele leerstelsels. c Meer nog 't goldt hier eigentlijk geen werkstaking, want zij ontaardde, op het aanstoken der leiders, tot eene misdaad tegen 't gemeen recht, tot eenen aanslag tegen de vrijheid van den arbeid, die, ze kunnen zeggen wat ze willen, toch wel zoo heilig is als de vrijheid van staken. c De stakers pleegden gewelddaden jegens 't werkvolk, lokten zoo geweld daden uit van wege de policie, en wer den getroffen door de kogels. En zoo die ongelukkige heethoofden niet wis ten aan wat zij zich blootstelden, de groote kopstukken, die hen aange vuurd hebben, moesten het voorzien hebben. Maar zij hebben hen met koelen bloede te midden des gevaars gestuwd. En toen zij vernamen dat er een doode was, moeten zij in eigen gezegd heb ben dat de dag goed geweest was. Ochwij kennen hunne rede voeringen Wij hebben dikwijls ge noeg hunne dreigende woordenkrame rijen gehoord, dikwijls genoeg hun vuist zien opheffen om 't kapitalism te verpletteren. Maar zijne vuist toonen is juist niet heel gevaarlijk, vooral als men 't doet binnen de omheining des parle- ments, waar men onschendbaar is, dus vrijgevochten. 't Is echter zeer gevaarlijk die vuist onder den neus van een policie- man te gaan duwen, op den boord ee- ner kaai, wanneer men slechts een ar me drommel is, goed om tot onlusten- vleesch te dienen. De heer Anseele en zijne vrienden weten dat zoo goed als wij. Er zal misschien een dag komen dat de kleine De Cock's, de kinderen van den getroffene, ook eens zullen begrijpen aan wien zij het te wijten hebben dat ze weezen zijn, wie hun nen vader in de armen der dood heb ben gesmeten. Wij herhalen het: er zijn lieden die waarlijk stoutmoedig geweest zijn met in den lijkstoet te paradeeren. Zij spraken schande over 't ge storte bloed. Dat zij eerst en vooral hun voorhoofd afwasschen. Dit bloed kleeft er aan. Zoo spreekt de liberale Gazette die kleermaker was, bevond zich in eenen café chantant, wanneer een zan ger eenige malen het refrein herhaalde Vergeet mij niet Wees maar niet bang, riep Lui- brechts morgen kom ik met mijne rekening weêr Het hooger bestuur van den tele graafdienst heeft een ontwerp van wij ziging in studie, betrekkelijk aen dienst van bestelling en klasseering. De kleine dragers zullen afgeschaft worden en vervangen door volwassen dragers, juist gelijk bij den postdienst. De bestellers in brigades verdeeld, zullen ronden doen, maar de dringende telegrammen zullen onmiddelijk na ont vangst besteld worden. Om den dienst zoo veel mogelijk te bespoedigen, zullen de ontvangstbewij zen afgeschaft worden, behalve voor de aanbevolen telegrammen. De bestellers moeten aan de deur der bestemmelin gen slechts eenmaal bellen, wordt de deur dan niet geopend, dan mogen zij het telegram in de bus steken, gelijk dit met de brieven wordt gedaan. Deze verandering wordt tot stand ge bracht omdat de kinderen die nu aan den besteldiensten gebezigd worden, niet alleen de school moeten verzuimen en zoo onwetend blijven, maar daaren boven een werk verrichten dat te zwaar is voor hunnen ouderdom.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1